Искат спецпрокуратура за лекарските грешки



страница1/14
Дата21.01.2018
Размер0.81 Mb.
#50920
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14
26.03.2015
Национални вестници



Искат спецпрокуратура за лекарските грешки


Хирурзи прибират пари за импланти, не ги слагат

Силвия Николова

Монитор  стр. 2,3  

Да бъде създаден специализирана прокуратура, която да се занимава само с лекарските и медицинските грешки, каквато има в Италия. За това настояват от Българската асоциация за закрила на пациентите, съобщи нейният председател адвокат Пламен Таушанов.

Искането ще бъде внесено в ресорните институции съвсем скоро. Като първа крачка към създаването й вече се сформира специализирана работна група към Висшия адвокатски съвет, която ще се занимава само с лекарските грешки, каза още Таушанов. Към момента има остра необходимост от такова звено, за да бъдат колегите адвокати по-добре подготвени, от една страна, а от друга да се започне и обучението на лекари за вещи лица при спорове между болници и пациенти и техните близки за увреди и смъртни случаи, поясни той.

Адвокат Таушанов припомни, че към момента вещите лица лекари, ангажирани с подобни случаи, се броят на пръсти. Същевременно нито един от националните и регионалните консултанти по медицински специалности не желае да поеме такава отговорност.

Куп дела срещу хирурзи води в момента Българската асоциация за закрила на пациентите за лекарски грешки и безотговорност.

Хирурзи буквално прибират пари за консумативи, например съшиватели, които се ползват при операция от рак на дебелото черво, а се оказва, че те въобще не са закупувани и ползвани за болните. Вместо новите уреди, които трябва да се ползват еднократно, докторите поставят скобите на няколко човека с едно и също медицинско приспособление независимо че са взели пари за индивидуален уред от всеки един от тях, разказа адвокат Таушанов.

В момента асоциацията води дело срещу хирург от "Пирогов", който заради повторно ползване на съшивател е причинил инфекция на пациента А.А. В резултат на нея 60-годишният мъж е издъхнал, а коремът му е бил пълен с гной.

Гражданите в по-малките населени места имат по-високо усещане за корупция в болниците, показва проучване на Института за пазарна икономика, което се основава на данни от социологически проучвания и статистика на Националния статистически институт. Най-застрашени от искането на пари в клиниките се чувстват хората в Перник, Кюстендил, Сливен, Стара Загора и Смолян. Работата на лечебните заведения е най-високо оценена в Търговище, Русе, Варна, Ловеч, Силистра.

Проучването показва още, че най-много болнични места на 10 000 души население има в Монтана - 50, а най-малко в Перник - 23. За сравнение в София са 28.

Над 200 жалби за рушвет


Монитор  стр. 3  

Над 200 жалби за поискани пари са подали пациенти през миналата година в Комисията по етика към Българския лекарски съюз. В повечето от тях това е определено от жалбоподателите като корупция, съобщи председателят на комисията д-р Петко Загорчев. Проверка обаче установила, че едва 9 от тях действително се отнасят до корупционни практики. По думите на д-р Загорчев в много от случаите, в които пациентите остават с впечатление за корупция, става дума за консумативи, които здравната каса не поема. Тези неща обаче трябва да стават открито, коментира той.

В сферата на здравеопазването у нас няма дадена формулировка какво означава корупция, затова следва и разночетене на този проблем, лаконичен бе Пламен Таушанов, който е един от водещите адвокати по пациентски дела. Колко са случаите, в които доволен пациент излиза и говори за това? Единственото, което чуваме за здравната система, е, че има проблеми и повечето хора не разбират, че понякога плащането не е нерегламентирано, а е нормално. Създава се негативна среда, категоричен е Калоян Стайков от Института за пазарна икономика.

За святата Хипократова клетва


Монитор  стр. 12  

За някои хора няма нищо свято - нито Хипократова клетва, нито състрадание, нито елементарно етично отношение към болния. Това се отнася за някои лекари, които до такава степен са се рафинирали да скубят пари от болните, че успяват дори да ги убедят, че плащането е съвсем в рамките на закона. А самото плащане е под формата на предложение за избор на лекар или на екип. Друг е въпросът, че маса болници в малките градчета имат по един хирург, но не се свенят и там да обявят цени за избор на... екип.

Фактите на Агенцията по медицински одит показват още една далавера - в клиниките предлагат на хората да си изберат лекар, но вместо това се калкулира избор на екип, което е в пъти по-скъпо.

Пито-платено! Иди доказвай, че нямаш сестра. Така, както и маса народ не може да докаже какво са му имплантирали и дали въобще са му сложили медицинското изделие, за което също си е платил. Докато няма контрол, тази корупция ще се вихри. Крайно време е да се създаде спецорган, който да поема точно тези случаи. Така е в немалко страни.



400 млн. лв. дефицит за лекарства


Монитор  стр. 3  

Дефицит от 400 млн. лв. за лекарства ще има до края на годината, ако не се вземат спешни мерки срещу изтичането на средства от здравната каза. Тази прогноза направи вчера председателят на Българския лекарски съюз д-р Цветан Райчинов. По думите му в лекарствения сектор няма никакъв контрол и регулация. Според него това статукво се запазвало, за да не бъдат засегнати много сериозни интереси.

Трудно се опонира на голям бизнес, дори и на известни държавни интереси, но не на България, а на други държави, каза д-р Райчинов и посои, че в подготвяните промени в Закона за здравното осигуряване не се прави нищо за спирането на преразхода в сектора. В подкрепа на твърдението си той приведе факта, че харченето на пари за медикаменти по линия на касата е много по-значително, отколкото за медицинските дейности. По първоначална информация за първото тримесечие на финансовата година преразходът за лекарства е около 100 млн. лв., а за болнична дейност много по-малко - около 50 млн. лв., посочи той.


Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   14




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница