История на българския туристически съюз



Дата31.12.2017
Размер37.53 Kb.
#38599
ИСТОРИЯ НА БЪЛГАРСКИЯ ТУРИСТИЧЕСКИ СЪЮЗ

Уважаеми приятели,

Скъпи съмишленици,

За нас, от Българският туристически съюз Витоша има особена стойност. Именно тук, през месец август 1895 г. 300 души, водени от основоположника на българския туризъм – писателят и публицист Алеко Константинов предприемат първото организирано изкачване на Черни връх (2290 м) и поставят началото на организирания български туризъм, като основават първообраза на днешния Български туристически съюз (БТС). Основно условие за членство в него е да се изкачи Черни връх (!), което показва, че това е една истинска планинарска организация, но наречена туристическа преди всичко по подобие на аналогични организации в някои страни от Западна Европа. Това от своя страна дава възможност през следващите десетилетия да се разшири обхвата от активности, като се включат и други форми на туризъм (освен планински) например велотуризъм, ски туризъм, воден (с лодки) туризъм или алпинизъм, катерачество, спортно ориентиране, спелеология и научно – познавателни, здравно укрепващи, екологични и други видове туризъм, с което се постига едно голямо разширение на основните дейности на организацията.

По настоящем БТС е най-голямата и най-стара обществена организация у нас. Тя е неправителствена, неполитическа и нестопанска юридическа личност в обществена полза, единствената национално представена в тази област у нас. Дейността и регламентирана и от изискванията на Закона за физическото възпитание и спорта и се контролира от Министерството на младежта и спорта. Има статут на Национална спортна организация с утвърдена спортна лицензия, национален годишен календарен план за основните прояви и частично финансиране. Като основна форма на дейност е определен социалния туризъм, предназначен за ползване от цялото общество и всички граждани в страната. Туристическите хижи и маркировка се считат като обекти, чрез които се реализира социалния туризъм и следва да се подпомага от всички обществени и държавни структури. От друга страна Законът за туризма също определя туристическите хижи и туристическите пътища (пътеки) като основни туристически обекти в страната и включва финансово подпомагане от държавата за изграждане и поддържане на съответната инфраструктура.

В БТС членуват на доброволни начала като юридически лица с нестопанска цел 162 туристически дружества от цялата страна, спортни федерации, сдружение на планинските водачи и други, които могат да притежават и/или стопанисват хижи.

БТС управлява 286 туристически обекта (204 хижи, 25 заслона, 5 учебни центрове и други) като ¾ от тях са разположени в планински райони на 15 планини. Туристическата маркировка води началото си от 1901г. и сега обхваща около 30 000 км. маркирани туристически пътеки (лентова и със стълбове), обвързани в национална мрежа.

Всичко гореизложено дава общата юридическа, материална и организационна макро рамка от условия и предпоставки, в която се развиват основните атрактивности (дейности) провеждани от БТС и които имат предимно масов характер, т.е. включват много участници и с голяма обществена значимост.

На територията парк „Витоша” се намират 19 хижи. Витоша е свързана с историята на туризма, планинарството и скиорството и с право се счита за люлка на българския туризъм. Началната дата на българското хижестроителство е свързана също с Витоша, след което започва бързото му развитие.

Когато българските туристи вземат почин да построят на Черни връх заслон Вазов се обръща към тях: „Стройте, смели и енергични младежи, стройте в небето! Привикнали да дишате във високите сфери на въздуха, вий ще обикнете високите сфери на живота.”

България има 36 планини, от които 8 са с планински връх-първенец над 2000 м. н.м.в. Най-висок е връх Мусала (2925 м.) – първенец на страната, Балканския полуостров и Югоизточна Европа, но за нас най-свиден Черни връх.

На 3 върха има метеорологични станции. Един от тях е Черни връх. 6 са на територията на Национални и Природни паркове и резервати. До всички има добра лентова и стълбова маркировка от изходните пунктове и близките хижи.

Създадените от ERA евромаршрути са ново предизвикателство за планинарите от Балканските страни. За нас ЕМ са аналог на транспортните (ж.п. и шосейни) коридори и енергийни и комуникационни магистрали в Европа и са част от реализиране на идеята за Европейско сътрудничество и единство. През нашата страна преминават участъци от три ЕМ Е3, Е4 и Е8 с обща дължина 1600 км. Всички те са обект на особено внимание и грижи, включителни и държавна подкрепа, и вече са на първо място по важност в структурата на националната ни мрежа от пешеходни маршрути. Стремежът ни е да бъдат осигурени с необходимата база за нощуване, хранене, информация, транспорт и други услуги.

Един от тях е Е4 – открит през 1992г. Преминава по билото на 5 планини: Витоша, Верила, Рила, Пирин и Славянка и стига до Гоцев връх (2212 м) на държавната граница с Р Гърция, като прекосява два Национални, един Природен парк и един резерват. Има дължина 350 км. и се преминава за около 2 седмици и се счита като мерило за висока планинарска квалификация и организация. По него са разположени 20 хижи, където може да се намери подслон, нощувка и храна.

Туристите познават пътеките, които водят за Черни връх. Той се вижда от почти всички различни на планината на пътеките. Гордият първенец на Витоша е един от най-посещаваният от туристите от цялата страна.

И сега звучат в ухото ми крилатите стихове:

„Балкани, вдигайте се в небесата!

Обливайте се в бури и мъгли!

Ний идем ви на гости с крилата

на нашите орли.”



Честит празник скъпи приятели!

Честита 80 годишнина!
Каталог: wp-content -> uploads -> 2014
2014 -> Роля на клъстерите за подобряване използването на човешките ресурси в малките и средни предприятия от сектора на информационните технологии
2014 -> Докладна записка от Петър Андреев Киров Кмет на община Елхово
2014 -> Биография: Цироза е траш група от град Монтана. Началото й дават Валери Геров (вокал/китара), Бойко Йорданов и Петър Светлинов (барабани) през 2002година
2014 -> Албум на Първични Счетоводни Документи 01. Фактура
2014 -> Гр. Казанлък Утвърдил
2014 -> 1. Do you live in Madrid? A
2014 -> Брашно – тип „500” седмична справка: средни цени за периода 3 10 септември 2014 Г
2014 -> Права на родителите: Да изискват и получават информация за развитието, възпитанието и здравословното състояние на детето, както и информация за програмите, по които се извършва възпитателно-образователната работа в одз№116


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница