Іv национална конференция на учителите по биология „Качеството на биологичното образование – европейски приоритет”



Дата20.08.2018
Размер71.58 Kb.
#81706

ІV Национална конференция на учителите по биология

Качеството на биологичното образование – европейски приоритет


ЛОВЕЧ, 11-13 НОЕМВРИ 2010 г.

Д О К Л А Д

Повишаване на екологичната култура на учениците чрез дейности в клуб "Екология"

Автори:

Магистър по биология и химия, старши учител Емилия Тулева, втора ПКС



Преподавател по биология и здравно образование в СОУ «Христо Ботев», гр. Ихтиман ул. «Цар Освободител» №76

Магистър по биология и химия, старши учител Зоя Вакарелска,



Преподавател по биология и здравно образование в СОУ «Христо Ботев», гр. Ихтиман ул. «Цар Освободител» №76

Създаване на условия за развитие на потенциала на децата чрез разнообразяване и разширяване на извънкласните и извънучилищните дейности, пълноценна социална интеграция и последваща професионална реализация са основните приоритети в европейското образование.

В този доклад ще споделим нашият опит по проекта „Училището – територия на реализираните възможности”, финансиран със средства от Европейския съюз по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”.

В проекта са включени 750 деца от СОУ „Христо Ботев” гр. Ихтиман, като дейността им беше насочена в клубове осигуряващи възможност за физическо, интелектуално и личностно развитие.

Част от този проект е и дейността на клуб „Екология”, в който работеха две групи от по 20 ученика на възраст от V до VIII клас с двама ръководители: Емилия Тулева и Зоя Вакарелска.

Основната цел на клуба е да провокира инициативността на младежите към проблемите за опазване на околната среда, интерес към повишаване на знанията и уменията в областта на природните науки.

Училищните програми предоставят определен обем от задължителни теоритични знания, които не са достатъчни за успешна социална и професионална реализация. Учебният час не дава възможност за самостоятелност, творческо мислене, инициативност и за вземане на решения в практически ситуации.

За учениците в община Ихтиман възможностите за развлечения и алтернативи за оползотворяване на свободното им време са ограничени. Именно чрез клубовете, поставени в неформална среда децата се чувстват свободни да изказват мнения и предпочитания, артистични и спортни дарби и умения.

Използваните методи – полеви игри, работа в група, учене чрез практика, дискусии, визуализиране, учебни посещения на място, индивидуален подход допринесоха заниманията да се превърнат в желана територия за изява на всеки ученик.

За развитие дейността на клуба допринесе и кабинета по биология със своя красив и съвременен интериор. Оборудван с набор от качествени микроскопи, макети със сглобяеми елементи (тъкани на растенията, цвят, органи – око, сърце, човешко тяло), мултимедия, табла, кабинетът предразполага за активна творческа дейност .

Дейностите в клуб „Екология” са акцентирани в две насоки – изучаване на глобалните проблеми на планетата (киселинни дъждове, парников ефект и озонова дупка) и отглеждане, размножаване и грижа за стайните растения, за създаване на ботанически кът и озеленяване на училището.

Темите за дискусии по екологичните проблеми са подбрани по следните критерии: да имат определена практическа насоченост за реализиране на междупредметни връзки, възможност за самостоятелна работа с източници, да представляват система от познавателни задачи, която да се декомпозира на различни части, да има възможности за изследователска дейност в домашни и училищни условия, резултатите да се представят в различни форми според интересите и възможностите на учениците.

За целта използвахме филма „Болната планета”. В хода на дискусията учениците спазваха определени правила – взаимно изслушване, да не се говори едновременно, идеите на всеки са важни, правото да не участва, уважение към всеки.

За да включим учениците в практическа дейност им възложихме да изразят своите идеи чрез рисунки, презентации и научни съобщения. С рисунките бяха подредени изложбени кътове във фоайетата на училището, с което направихме съпричастни към екологичните проблеми всички ученици, преподавателите и родителите.

Участниците в клуба направиха презентации, които бяха представени в проведения „Час на планетата Земя”. Чрез театър, музика, танци и мултимедии бяха представени пред деца и родители научни знания за екологичните проблеми. Взрив от емоции предизвика появата на „извънземният” който донесе послания и предупреждения за съдбата на планетата Земя. Прекрасните феи на „Въздуха”, ” Водата” и „Гората” разказаха защо са толкова важни въздуха, водата и гората за нашият живот и трябва да ги ценим. Дизайнери чрез модно ревю и танци показаха как могат да се използват отпадъчните материали и да се превърнат в нещо красиво и полезно .

Това емоционално изживяване накара и деца и родители да се замислят и осъзнаят значимостта и личната отговорност на всеки човек за опазване на природата и непосредствената околна среда .

Изработването на костюмите и материалите предизвикаха творчески ентусиазъм, провокираха въображението и естетическия усет на децата. Клуб „Екология” си спечели много приятели и желаещи да участват в неговите инициативи.

В приятели на клуб „Екология” се превърна и Горското стопанство гр. Ихтиман, които преди коледните празници подариха малки иглолистни растения, които засадихме.

Практическата работа има пряко отношение към създаване на благоприятна атмосфера за усвояване на знания и формиране на трайни познавателни интереси. Емоционалният заряд, чувството за удовлетвореност, желанието за изява – са факторите, формиращи положително отношение към усвояването на нови знания и умения.

Изграждането на една по-красива и здравословна среда в училище е още една практическа насока в работата на клуб „Екология”. Изработването на художествен проект, озеленяване на фоайето в училище беше другата значима задача. Учениците проучиха кои стайни растения са подходящи за озеленяване на училището. Работейки в екипи и индивидуално създадоха електронни паспорти на стайните растения които включваха произхода на растението и необходимите условия за неговото отглеждане.

Кабинетът по биология се превърна в ботанически кът, а грижите за растенията и успешното им отглеждане са част от усилията на всеки ученик и предпоставка за опознаването им . „За да нарисува картина художникът подбира най-подходящите цветове от своята палитра. За да превърне в стих своята идея поетът търси най-точните думи, а какво да стори този който иска да подреди красиво и вълнуващо цвете и клони? Ако отиде в градината, парка или планината от там той ще избере най-красивото цвете, тревичка или клонче и с тях ще нарисува картина, ще напише стих, ще направи скулптура. (1).

Изграждане на естетически вкус, усет към красотата на природата е друга важна стъпка в изграждането на екологична култура и възпитание.

„Празник на цветята” показа умението на децата да аранжират цветя и природни материали в стилни букети. Подредената изложба отново предизвика възторг и естетическа наслада в ученици, учители и родители.

„Прекият контакт с природата е най-добрия начин да получим знания”. Доказателство за това е проведеният лагер „Моята екопътека” в местността Гюлечица, хотел „Дивите петли” от 19.03.2010 до 24.03.2010г. Учениците се докоснаха до живата природа, изнесоха своята дейност извън класната стая, което бе голямо предизвикателство за тях. Опознаването на естествените екосистеми при походите и проведените по-близки екскурзии допринесоха за изграждане на отношение към опазване на околната среда.

Провокирахме учениците с екологичен тест, който ги накара да обърнат внимание на най-незначителните на пръв поглед неща, но в глобален мащаб е огромни последици.

За опознаване на растителните видове проведохме занимание с определител. Учениците бяха разделени на групи по четирима и им беше раздаден материал от иглолистните растения в околността – клонки и шишарки от бял, черен бор, мура и смърч. На всички бяха отпечатани предварително работни листа с указания за определяне на растенията. В края на занятието по един ученик от всяка група показа и обясни до какви изводи са стигнали.

Интерес предизвика играта „Отгатни кое животно представям”. Предварително бе представена презентация за животните в Рила и учениците трябваше по някакъв характерен звук, поведение и особености да отгатнат кое е това животно.

Дидактическите игри могат успешно да се използват за формиране на трайни познавателни интереси, да създадат емоционална атмосфера и желание за участие на всеки ученик. Използването на дидактическите игри сред природата позволява на учениците да открият това, което ги заобикаля чрез наблюдение, да свикнат със звуците, формите и измеренията на средата, която ги заобикаля, да проявят умения, да изразяват своите чувства към природата, да работят заедно с други ученици и да споделят отговорността с тях.

Проведохме поход с цел опознаване на гората и значението и за организмите и човека. Като предварителна подготовка учениците попълниха тест „Гората сега и след 50 години” и ребус „Обезлесяването”. При проведения поход учениците трябваше да определят функциите на гората и въздействието и върху човека и живота, да разпознаят причините за обезлесяването, да разберат отрицателните последици за земята, атмосферата, животните, растенията и самите хора.

Учениците събираха природни материали – клонки, мъх, лишеи, шишарки, минзухари, камъни и украсиха помещенията в лагера. Приготвиха материали за кабинета по биология. Проведохме състезание за най-ефектен плакат „Природата и Аз”, като най-добрите подарихме на хотелския комплекс. За всеки ден учениците водеха дневник, в който отразяваха незабравимите си преживявания в рамките на петте дни. Направиха много снимки които подредиха в албуми. Игрите и забавите на открито и в лагера, гостуването на клуб „Млад Художник”, състезанията за най-интересен снежен човек и животно от сняг, подреждане на фигури от природни материали върху снега оставиха приятни спомени. При гостуването си на клуб „Млад Художник”, участниците от клуба по екология ги запознаха с глухаря, който е характерен представител в областта. Включиха се в написване на разказ на тема „Зелената гора”. Всяка вечер с интерес гледаха снимки и презентации от изминалия ден и завършваха вечерта с дискотека. Това докосване до природата даде възможност на учениците да получат трайни и приятни емоции, знания за света, в който живеем.

Изпълнена е целта заложена в проекта – ангажирано е свободното време на децата по време на активния им отдих и е осигурено пълноценно прекарване на времето им сред природата. Провокирана е инициативността на участниците в лагера към проблемите на опазване на околната среда. Дейността постига и целта за изграждане на умения за екипна работа , умения за самостоятелност и отговорност. Всяко дете по свой начин откри своята „екопътека” и тръгна по нея с желание да научи повече за природата и света, който ни заобикаля, с любопитство към оставената от животно следа, с възмущение към изхвърлените не на място отпадъци, с възхищение към малкото синьо цвете цъфнало в снега.

Пределно ясно съзнаваме, че сме в началото на тази „Екопътека” и трябва да извървим дълъг път за да може екологичната култура и екологичното съзнание да се превърнат във важна част от общата култура на обществото днес.

Ние ще продължим да работим с още по-голямо желание.

Литература:



1. Мирска, Р., (1988) Икебана. София, Изд. Отечество.
Каталог: index
index -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
index -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
index -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
index -> Св. Климент Охридски
index -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
index -> Азбучен списък на преподавателите
index -> Климент охридски” университетски архив
index -> П р а в и л а за провеждане на 68-ми Национален и Международен Туристически Поход "По пътя на Ботевата чета" Козлодуй Околчица" 27 май 2 юни 2014 година I. Цел и задачи
index -> Списък на училищата, които имат ученици с ниски резултати от външно оценяване след 5 клас по съответните предмети


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница