Иванчев, Стоманобетонни мостове (лекции)



Дата22.10.2018
Размер72.46 Kb.
#92468

Иванчев, Стоманобетонни мостове (лекции), 2006 г.

14. Съоръжения с малки отвори
14.1. Общи положения
Към съоръженията с малки отвори спадат:

а) Водостоци.

б) Пешеходни подлеци.

в) Подлези за селскостопански пътища; към тях се отнасят и такива за минаване на добитък, наричани още прокари.

г) Инсталационни колектори – тунели изпълнявани по открит способ (с изкопаване и допълнително засипване), които служат за прокарване на кабели, водопроводи и други инсталации.

Съоръженията с малки отвори имат подобно предназначение като мостовете, т.е. да провеждат водотоци или комуникационни връзки. При мостовете ясно се разграничават връхните конструкции от опорите, а при съоръженията с малки отвори обикновено дънните, стенните и покривните елементи са свързани. Често тези съоръжения се намират под насип, а броят им по пътищата и ж.п. линиите обикновено е значително по-голям от този на мостовете. Поради изтъкнатите причини, тук те се разглеждат специално. Трябва да се отбележи още, че е целесъобразно при изграждането на един транспортен обект съоръженията с малки отвори да бъдат типизирани.



14.2. Подвижни натоварвания за съоръжения под насип
Съоръженията под пътища, автомагистрали, улици и площади се изчисляват с подвижните товари за проектиране на пътни мостове, а тези под ж.п. линии и гари – съотв. за ж.п. мостове. За конструкции под насип, върху който са разположени ж.п. коловози, динамичните коефициенти се намаляват както следва:

(14.1)


където:
- динамичен коефициент за конструкции с баластово легло, разположено

непосредствено върху конструкцията;



- динамичен коефициент за конструкции под насип;

h - дебелината на покритието в m, включващо насипа и баласта, h се мери от горния

ръб на траверсата, до горната повърхност на конструкцията, а при сводове - до

най-горната точка на свода.
За съоръжения под насип товарите от колелата на автомобилите и ж.п. подвижен състав се разпределят под ъгъл 300 спрямо вертикалата (фиг. 14.2). Друга особеност е нееднаквото слягане на насипа на съоръжението и встрани от него. На фиг. 14.0 а) е показано съоръжение изпълнено в изкоп (с укрепване), чиято широчина е почти равна на тази на съоръжението. При слягане на насипа над конструкцията във фугата му със съседната ненарушена почва се появяват хлъзгащи сили, при което съоръжението получава товар по-малък от теглото на почвения пласт над конструкцията.

Ако съоръжението е в насип, и особено в случая на скална основа, насипът над съоръжението сляга по-малко от този встрани от него (фиг. 14.0 б) При това се получава претоварване на конструкцията.




Фиг. 14.0. Особености на натоварването на засипани конструкции

а) в изкоп; б) в насип.
14.3. Монолитни конструкции
На фиг. 14.1 е показана монолитна едноотворна затворена рамка, която се изгражда в следната последователност. Върху подложен бетон се излива дънната плоча. За изпълнението на стените се ползват вертикални кофражи, а за покриващата плоча - хоризонтален кофраж, чиито подпори лягат на дънната плоча


Фиг. 14.1. Монолитна затворена рамка;р.ф .- места на прекъсване на бетонирането (работни фуги

На фиг. 14.2 е дадена изчислителната схема и моментовата диаграма на едноотворна рамка. Върху покривната плоча са приложени постоянни натоварвания от собствено тегло, насип (ако има такъв) и от превозните средства, вж. т. 14.2. На стените действа земен натиск при покой (вж. курса по “Земна механика”). Трябва да се отчете и увеличението на земния натиск от превозни средства стъпили върху призмата на обрушване, като се взема предвид разположението на пътните платна или коловозите. Тези натоварвания може да са приложени симетрично (по двете стени) или само по едната.



Фиг. 14.2. Изчислителна схема за монолитна затворена рамка
Почвената реакция се определя, като се разглежда конструкция на еластична основа и за решението може да се ползва компютърна програма. Ако дънната плоча се приеме като идеално корава, почвената реакция е равномерно разпределена. При това може да се ползват готови формули за изчисление на рамки, намиращи се в някои наръчници, или да се смята “на ръка”. Приемането на корава дънна плоча дава по-големи моменти в нея, в сравнение с решението на конструкция на еластична основа. С оглед по големите стойности на моментите и напречните сили във възлите е целесъобразно да се предвидят вути, фиг. 14.1 б). Обаче по-просто е изпълнението, ако няма вути, фиг. 14.1 а).

Опънната армировка в ъглите на рамката се разполага от външната им страна (виж моментовата диаграма от фиг. 14.2). По технологични съображения армировъчните пръти най-лесно се снаждат в рамковите възли фиг. 14.3. Прекъсването на армировката в долните възли е целесъобразно да се извърши над нивото на дънната плоча, фиг.14.3 а). При това чакащите пръти за стените са сравнително къси. При снаждане в дънната плоча (фиг. 14.3 б) трябва да се предвиди още едно снаждане в стените. То може да се избегне, ако армировката за стените е с цялата си дължина и ако при изливането дънната плоча вертикалната армировка е достатъчно укрепена. Снаждането в горните възли трябва да бъде разположено над долната повърхност на покривната плоча, фиг. 14.3 в). В противен случай работната фуга трябва да бъде под плочата, което изисква по-сложен кофраж, фиг. 14.3 г).



Фиг. 14.3. Армиране на монолитна затворена рамка:

а), в) удачно; б) неудачно


14.4. Сглобяеми конструкции
На фиг. 14.4 са дадени варианти за сглобяемо изпълнение на затворена рамка. Единият от тях е с целосекционни (затворени елементи). В този случай всеки от елементите работи като монолитна рамка. Това решение у нас не е прилагано, а и в световната практика такива изпълнения са рядкост. Недостатъци на целосекционните елементи са по-трудното им производство и сравнително голямото им тегло, затрудняващо транспорта и монтажа.


Фиг.14.4. Сглобяеми конструкции

Фиг. 14.5. Изчислителна схема на рамка със сглобяема покриваща конструкция

Друг вариант е с долна част с формата на обърнато П и покривна конструкция от плоски елементи. За малки отвори изпълнението е обикновено сглобяемо. При нарастване на отворите се увеличават габаритите на елементите с форма на обърнато П и тогава се предпочита монолитно изпълнение на дъното и стените, а покривната конструкция е сглобяема. Обърнатото се изследва като рамка на еластична основа, фиг. 14.5.

Покривната конструкция работи като проста греда, но за П-рамката тя играе ролята на разпорка. Затова трябва да се осигури поемането на хоризонталната сила във връз-ката стена-покриваща конструкция. Моментите в П-рамката се получават по-големи, отколкото в затворена рамка без стави

На фиг. 14.6 и 14.7 са показани типови елементи за сглобяеми покривни конструкции.



Фиг. 14.6. Плътен елемент за сглобяема покривна конструкция

Връзката между стената и покривната конструкция е ставна. Вертикалната реакция се дължи на теглото на конструкцията, насипа (ако има такъв) и на подвижните товари намиращи се върху съоръжението. Тази реакция се поема от пласт циментен разтвор (ц), фиг. 14.8, чиито размери в план се определят от проверката на местен натиск. Хоризонталната сила (дължаща се на работата на конструкцията като разпорка) обикновено се поема чрез шипове (ш). Те могат да влизат в тръба (т), забетонирана в елемента, или в монолитния бетон (м) между елементите.




Фиг. 14.7. П-елемент за сглобяема покриваща конструкция


Фиг. 14.8. Детайл на връзка между стените и покривната конструкция


Фиг. 14.9. Сглобяема конструкция с П-образни елементи

Конструкцията от фиг. 14.9 сглобяема и се състои от П-образен елемент оформящ горната плоча и стените, подпрени на монолитни или сглобяеми фундаменти.

На фиг. 14.10 е дадена сглобяема конструкция състояща се от плоски елементи (дънна и покриваща плоча, както и стени). Изчислителната схема е 4-ставна рамка, която е геометрично изменяема. Поради това в строително състояние (фиг. 14.10 а) тя се укрепва с кръстосани диагонални връзки от армировъчна стомана или въжета. След засипването й тя се стабилизира (фиг. 14.10 б). Така при несиметрично вертикално натоварване и/или едностранен земен натиск от подвижни товари на срещуположната действа пасивен земен натиск, който не позволява разместване.


Фиг. 14.10. Сглобяема конструкция от плоски елементи

а) строително-монтажно състояние

б) експлоатационно състояние

а) б) в) г)


Фиг. 14.11. Сглобяеми рамки от П-елементи:

а) напречен разрез; б) изчислителна схема; в) моментова диаграма;

г) детайл на връзката.

На фиг. 14.11 а) е показана изцяло сглобяема конструкция, състояща се от два еднакви П-елементи. Изчислителната схема на показаната конструкция е рамка със стави разположени по средата на височината на стените. Обикновено триенето между двата елемента е достатъчно за поемането на хоризонталната сила в ставата в експлоатационно състояние. Но връзката трябва да бъде осигурена за едностранен земен натиск в строително състояние и несиметрично натоварване в експлоатация. За целта в елемента са предвидени вбетонирани стоманени части (вложени преди изливането на бетона), фиг. 14.11 г). Те се състоят от планки (1) със заварени към тях армировъчни пръти (2). След монтажа на елементите се заваряват планки (3) към планките (1).




Фиг. 14.12. Сглобяема конструкция с елементи с форма обърнато Т
На фиг. 14.12 е показано изпълнение, при което стената и фундаментът представляват един готов елемент с форма на обърнато Т. Покриващата конструкция е също сглобяема от плътни елементи. Дънната плоча е монолитна и тя изпълнява ролята на разпорка, т.е. възпрепятства хлъзгането на фундаментите от земен натиск

14.5. Водостоци
Водостоците представляват съоръжения за пропускане на води. За разлика от мостовете, техните отвори са до 5 m. Водостоците могат да бъдат с правоъгълно светло сечение. В този случай са подходящи конструктивните решения показани на фиг. 14.1, 14.4, 14.9, 14.10, 14.11.

Широко разпространение намират и тръбните водостоци, фиг. 14.13. За изграждането им се ползват произведени в заводски условия стоманобетонни тръби, чиито вътрешен диаметър е от 1,00 до 2,00 m.



Прилагат се също и батерии от тръби, фиг. 14.14, състоящи се от 2 или повече тръби. По този начин се увеличава светлото сечение на водостока. Недостатък на батерията е, че понякога не може да се осигури пълноценното използване на светлото сечение на групата тръби. Това зависи в голяма степен от вида на коритото от към втока.


Фиг. 14.13. Тръбен водосток с една тръба


Фиг. 14.13. Тръбен водосток (батерия)
Каталог: filebank -> acadstaff -> userfiles
userfiles -> Формати и стандарти
userfiles -> Комасация на земеделските земи. За понятието „комасация”
userfiles -> Конспект за изпита по история на архитектурата за специалност урбанизъм архитектурата на древен Египет
userfiles -> Годишник на университета по архитектура, строителство и геодезия – софия 2002-2003 annuaire de l’universite d’architecture, de genie civil et de geodesie – sofia
userfiles -> Изчисляване на конструкции на сеизмични въздействия
userfiles -> Използване на функции в c++
userfiles -> Examination topic list river morphology and river training works
userfiles -> Годишник на университета по архитектура, строителство и геодезия – софия 2002-2003 annuaire de l’universite d’architecture, de genie civil et de geodesie – sofia
userfiles -> Конспект въведение в управлението на проекти определение за проект. Видове проекти. Характеристика на проекта


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница