Ивк на българско гонче при нкбг I общи положения



Дата17.08.2018
Размер123 Kb.
#79760




ИВК на българско гонче при НКБГ
I Общи положения

Изпит на вродените качества (ИВК) могат да полагат всички кучета, навършили 9 (девет) месеца, оценени положително (без тежки и дисквалифициращи пороци) на екстериор на клубна екстериорна изложба. За участие в специализирано състезание изпитът на вродените качества не е условие за участие, но без положен такъв кучето не може да се състезава за нито една титла без оглед на това, колко точки и кой награден клас е завоювало. На работните изпити, както и на изложбите, не могат да участвуват болни, слепи, глухи кучета, женски, които са разгонени или са в напреднала бременност. В случай, че повече кучета получат еднакъв брой точки, при класирането се дава предимство на младите кучета и женските, а едва след това на кучетата, които са по-добре оценени на екстериор. Организатори на изпитите (състезанията) могат да бъдат Киноложки клубове, ловни дружества и организации получили одобрението на отговорника по спорта в “Националния клуб българско гонче”. Организаторът назначава ръководител на изпита (състезанието), чието задължение е да осигури вземането на съдийските решения, достатъчно количество муниции, протоколи и оценителни листове, дивеч, кръв и друг реквизит. Изпитът на вродените качества и специализираните изпити могат да се оценяват най-малко от двама, а всестранното състезание най-малко от трима съдии. Организаторът и ръководителят на състезанието са длъжни да осигурят всички условия за безпрепятствено протичане на съдийската работа. Организаторът назначава комисия за жалбите, която се състои от трима члена: един от съдиите, един неутрален от публиката и един от състезателите. Жалби се подават след завършване на съдийската работа изключително в писмена форма до ръководителя на състезанието. Жалба може да се подаде само срещу отрицателна оценка. Редът за участие на кучетата в състезанието се определя чрез жребий. Отговорникът по спорта може да забрани провеждането на изпити и състезания на онези организатори, които не изпълняват съответните условия за полигон. Съдиите имат право да прекъснат състезанието, ако преценят, че не са налице адекватни условия

за работа. Могат също да изискват от организатора да отстрани всички лица, които препятстват работата на съдиите, водачите или кучетата. Съдиите са длъжни да обосноват публично всяка своя оценка, както и да предупредят и при необходимост да изключат от състезанието всеки водач, който с държанието си препятства съдийската работа. Съдиите са задължени да предотвратят всяко физическо измъчване на кучетата и некоректно отношение към дивеча от страна на водача. Водачите са длъжни да се съобразяват със съдийските решения. Всеки водач отговаря за своето куче и носи цялата отговорност за щетите, които то нанесе по време на състезанието. Всяко физическо малтретиране на кучето или дивеча от страна на водача, след съдийско предупреждение се наказва с изключване от по-нататъшното участие в състезанието. При изпитване в естествена среда се изпитват не повече от 7 кучета, като терена се осигурява от изпитваните.


II Изпит на вродени качества с диво прасе
В изпитанието мога да участват всички положително оценени на екстериор кучета.
Дисциплини:
1. Изстрел

2. Водимост

3. Претърсване

4. Глас гони

5. Глас място

6. Настойчивост

7. Острота

8. Обоняние


Работата с диво прасе се изпитва в оградено място (полигон) с минимална площ от 100м х 100м. Теренът трябва да бъде гъсто обрасъл с растителност, която съответства на естествената среда на живот при дивото прасе, с най-малко една локва и издигнато ловно чакало (вишка). Вишката трябва да може да побере поне пет лица и да предлага добра видимост в цялото съоръжение, за да могат съдиите да следят непрестанно работата на кучето. Освен съдиите и водачът, в полигона могат да се намират само помощниците за отделяне на кучетата при захват, определени от организатора на състезанието.


Поведение при изстрел

Проверява се в началото на изпита и има за цел да елиминира от процеса на развъждане всички кучета, плашливи при изстрел. Кучетата са на ремък и на известно разстояние се движат в кръг, при което на разстояние най-малко на 30 м се дават два изстрела със ловна пушка. Кучетата, които изглеждат изплашени или искат да се отдалечат от собственика, трябва да се изпитат отделно, свободни (без повод). Ако кучето побегне и при другия опит, значи се плаши от изстрел. Куче, което свързва стрелбата с лова и затрепери или се разлае, получава същата оценка, както и онова, което е останало напълно спокойно. Кучетата се оценяват с оценки 4 или 0. Оценяване: 4 – спокойно, не се плаши от изстрел; 0 – плашливо при изстрел;


Водимост (послушание)

Проявява се в общото послушание и поведение на кучето по време на целия изпит. Трябва добре да се наблюдава дали кучето внимателно слуша заповедите на водача или прави това от страх. По-голямо внимание трябва да се обърне на кучетата, които водачите им не управляват, респективно на техните водачи. Плахи кучета са онези, които не са в ръцете на водачите, не разрешават да ги завържат, т.е. кучета, които водачите им не управляват. При изпитването на вродените качества по-дългото непоявяване на кучето, което е много издръжливо в търсенето , не бива да влияе върху оценяването на неговата водимост. Пропуснатите или недобре отренирани дисциплини, които могат да се наваксат, не се вземат впредвид само ако не поставят под въпрос общия изход от изпита. Оценки от 4 до 1.




Претърсване

Времето за претърсване зависи от големината на полигона (до 40 дка) и е 7,5 минути, а общото време за работа на кучето е 15 минути. При полигони по-големи от 40 дка времето се определя от организатора и съдиите. Всяко връщане на кучето до водача по време на претърсването намалява оценката с една точка. Оценките са от 4 до 1. Четвъртото връщане или ненамирането на прасето в определеното време води до дисквалификация. При нежелание на кучето да претърсва терена водача може да го поведе и насърчи по указание на съдията. При отказ на кучето да претърси и след поощрението съдията може да прекъсне участието му.


Подаване на глас

Оценява се през цялото време на работата. Трябва особено да се държи сметка, дали кучето подава глас при работа по следата или е само видогласно, с какъв глас – по сила и издържливост – облайва дивото прасе на място, дали по време на гоненето често прекъсва лаенето (което води до по-слаба оценка) или въобще работи без да подава глас. Най-добра оценка получава онова куче, което съобщава и гони дивото прасе с най-силен и пронизителен глас. При окончателната оценка предимство има онова куче, което още на следата на дивото прасе подава глас. Ако кучето не подава глас се дисквалифицира. Предимство имат кучета, които със смяна на гласа показват дали гонят прасето или го облайват на място.


Настойчивост
Оценява се от момента, когато кучето намери прасето и по време на работата на кучето със свинята. Всяко връщане на кучето при водача или напускане на прасето намалява оценката с една точка. Оценките са от 4 до 1. За издържливо куче се смята онова куче, което упорито и непрекъснато облайва дивото прасе от разстояние, което дава точна представа за местонахождението на прасето.
Острота към дивата свиня

Злобата (настървеността) на кучето към дивото прасе трябва да представлява смело нападение на дивото прасе, съпроводено с пронизително качествено лаене, освен това опит за ухапване, за преместване на дивото прасе от мястото му, опити чрез захапване да бъде спряно прасето при неговото бягство.

Оценки:

4 – кучето трябва да хваща прасето;

3,5 – лаене от разстояние максимум 3-5 метра;

3 – лаене от разстояние до 5-10 метра;

2,5 – лаене от разстояние до 10-20 метра;

Куче, което лае от разстояние, по-голямо от 20 метра, напуска прасето или не се върне до него в предвиденото за работа време, получава оценка 2.




Обоняние
Как кучето ползва носа си се проверява през цялото изпитание. При оценяването на носа е необходимо да се оцени как кучето използва повече или по-малко благоприятния вятър, как улавя и следва дирята и как се справя със завоите. Добрият нос е условие за достатъчно дълго следене, гонене и за изработване на кървава следа. Трябва да се имат в предвид атмосферните условията, които са налице на терена (силен вятър, голяма влажност на почвата, заслон, угар, път), за да можем да го оценим обективно.
Оценяване: Оценка от 4 до 2 в зависимост от трудността на терена и качествата на носа. Оценка 1 – дисквалификация.


III ИВК на заек, хищник и сърна в реални условия

Цел: Да се проверат вродените качества на кучетата – да преследват космат дивеч с

глас.
Дисциплините при изпитание на хищник са като при дивото прасе, а при заек и сърна отпадат глас място и острота. Оценяването им е подобно на това при дивата свиня.
Претърсване
Бързо енергично претърсване по цялата ширина на терена, като постепенно навлиза в дълбочина. Без страх да претърсва гъсти места (къпини, шавари, царевици и др.) Времето за претърсване е 30 мин като първите 5 мин не се вземат под внимание за да може кучето да облекчи естествените си нужди. След тяхното изтичане трябва да започне да търси и всяко негово връщане преди да изтече половината от времето за работа се наказва. След изтичането на 15 минути до края на времето за претърсване е желателно кучето поне веднъж да се върне при водача , освен ако не е открило дивеч през това време.

Глас по топла диря

Оценките са в зависимост от времето за гонене, както следва:

Оценка 4 – минимум 30 минути гонене

Оценка 3,5 – минимум 20 минути гонене

Оценка 3 – минимум 15 минути гонене

Оценка 2 – минимум 10 минути гонене



Оценка 1 – дисквалификация
IV. Оценки и призове
Табл 1. ИВК на диво прасе в полигон


N

Дисциплини

Коефи

циент

I приз

II приз

III приз

оценка

мин

макс

оценка

мин

оценка

мин

1

Изстрел

2

4

8

8

4

8

4

8

2

Водимост

3

3

9

12

2

6

1

3

3

Претърсване

6

3

18

24

2

12

1

6

4

Глас гони

4

3

12

16

2

8

2

8

5

Глас място

5

3

15

20

2

10

2

10

6

Настойчивост

6

3

18

24

2

12

1

6

7

Острота

3

3

9

12

2.5

7.5

2.5

7.5

8

Обоняние

6

3

18

24

2

12

2

12


Табл 2. ИВК на хищник в естествена среда


N

Дисциплини

Коефи

циент

I приз

II приз

III приз

оценка

мин

макс

оценка

мин

оценка

мин

1

Изстрел

2

4

8

8

4

8

4

8

2

Водимост

3

3

9

12

2

6

1

3

3

Претърсване

6

3

18

24

2

12

1

6

4

Глас гони

6

3

18

24

2

12

2

12

5

Глас място

4

3

12

16

2

8

2

8

6

Настойчивост

6

3

18

24

2

12

1

6

7

Острота

3

3

9

12

2.5

7.5

2.5

7.5

8

Обоняние

6

3

18

24

2

12

2

12


Табл 3. ИВК на заек в естествена среда


N

Дисциплини

Коефи

циент

I приз

II приз

III приз

оценка

мин

макс

оценка

мин

оценка

мин

1

Изстрел

2

4

8

8

4

8

4

8

2

Водимост

3

3

9

12

2

6

1

3

3

Претърсване

6

3

18

24

2

12

1

6

4

Глас по топла диря

8

3

24

32

3

24

2

16

5

Настойчивост

6

3

18

24

2

12

1

6

6

Обоняние

8

3

24

32

2

16

2

16


Табл 4. ИВК на сърна в естествена среда


N

Дисциплини

Коефи

циент

I приз

II приз

III приз

оценка

мин

макс

оценка

мин

оценка

мин

1

Изстрел

2

4

8

8

4

8

4

8

2

Водимост

3

3

9

12

2

6

1

3

3

Претърсване

6

3

18

24

2

12

1

6

4

Глас по топла диря

4

3.5

14

16

2

8

2

8

5

Настойчивост

4

3

12

16

2

8

1

4

6

Обоняние

4

3

12

16

2

8

2

8

Каталог: files -> docs
docs -> Обща характеристика на картите и плановете
docs -> Програма за управление на дейностите по отпадъците
docs -> Sylabus z disciplíNY
docs -> Библиографическая база данных по спектроскопии ядерного квадрупольного резонанса и квадрупольным взаимодействиям
docs -> Какво се крие зад ирландското икономическо чудо и приложим ли е ирландският икономически модел в българия?
docs -> Договор № Д/2012 г., Проект № Д
docs -> В помощ на земеделските стопани, които желаят да участват в мярка 214 „агроекологични плащания” от програмата за развитие на селските райони
docs -> М. Вуков, Л. Георгиева
docs -> Професор Per-Henrik Groop, md, dmsc, frcpe


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница