Избираеми дисциплини за летен семестър 2017-2018 Г. Специалност „класическа филология“



страница1/3
Дата10.04.2018
Размер437.28 Kb.
#66455
  1   2   3

ИЗБИРАЕМИ ДИСЦИПЛИНИ ЗА ЛЕТЕН СЕМЕСТЪР 2017-2018 Г.

СПЕЦИАЛНОСТ „КЛАСИЧЕСКА ФИЛОЛОГИЯ“

Пояснeния:

1) Подробна информация за технологията за записване през СУСИ е публикувана в „Указания за записване на избираеми дисциплини през СУСИ“.

2) Смисълът на посоченото „Ограничение“ е кои студенти имат възможност да записват дисциплината:

безбез ограничение, т.е. всеки студент от Университета;

фак – само за студенти от същия факултет;

спец – само за студенти от същата специалност;

курс – само за студенти от същия курс.

3) Когато дисциплината е посочена в групата дисциплини, които са за предишен курс от същата специалност, за да получите достъп до нея при записване през СУСИ, трябва да се избере радиобутона „Само тези към моя учебен план – останали“.

4 ) Когато дисциплината е посочена в групата дисциплини от друга специалност, за да получите достъп до нея при записване през СУСИ, трябва да се избере радиобутона „Само тези извън моя учебен план“, като в предложеното меню може да се избере специалността (за подробна информация вижте „Указания за записване на избираеми дисциплини през СУСИ“ ).

5) Когато дисциплината е част от профил, който дава професионална квалификация, СУСИ дава възможност тя да бъде открита по-лесно (вижте описанието в „Указания за записване на избираеми дисциплини през СУСИ“).





Заглавие

Ограничения

Хорариум

Кредити

Преподавател титуляр

Анотация

 

I и II КУРС




I курс: минимум 16 КРЕДИТА за летен семестър (по учебен план 2017/2018)

II курс: минимум 10 КРЕДИТА за летен семестър (по учебен план 2016/2017)



1

Академично писане (комбинирано изпитване)

(Модул I; II; III; IV; V)



фак

2+0

5

Доц. д-р Невена Панова / проф. д-р Виолета Герджикова


Курсът подпомага ориентирането в научната литература, научния стил и овладяването на базови умения за създаване на собствен изследователски текст. Студентите се запознават с основните жанрове и форми на академичните публикации. Последователно се разглеждат стъпките в създаването и оформянето на академичен текст: видове формати, избор на тема, изясняване на обхвата и задачите, работна хипотеза, провеждане на изследването, документиране на данни, създаване и редактиране на ръкопис, техническо оформяне и изработване на научен апарат. Курсът е ориентиран към специфичните проблеми на академичното писане в областта на класическата филология.

2

Класическо изкуство в земите, населени с траки (изпит)

(Модул I)



спец

2+0

3

Проф. док. изк. Юлия Вълева

В началото на курса лекциите засягат развитието на социалната организация и институциите, от които пряко зависи появата на елитното изкуство, тъй като формирането на интернационален елит улеснява проникването на елементи на чуждите култури с подчертано предпочитание към репрезентативните форми, а общото засилване на търговските връзки в средиземноморския регион дава възможност и за демократизация на културните процеси: така с течение на времето все по-широки слоеве от населението получават достъп до импортни стоки и културна информация, както и възможност да поръчват създаването на произведения на изкуството. Лекциите се провеждат във вид на презентации с богат илюстративен материал.

3

Латинска епиграфика

(текуща оценка)

(Модул I и IV)


спец

2+1

4

Ас. Николай Шаранков

Курсът има за цел да даде на студентите основни познания по латинска епиграфика и трябва да изгради у тях умения за самостоятелна работа с латински епиграфски паметници. В лекционната част се излагат писмената култура в римския свят, проникването на римляните и латинския език на Балканите, особеностите в отделните видове латински надписи, както и методите за тяхното изследване. В семинарните занятия се усвоява разчитането, допълването и тълкуването на несложни латински надписи, като отново се набляга най-вече на надписите от българските земи.

Забележка: Курсът е подходящ за студенти от III и IV курс (и за студенти, завършили НГДЕК от I и II курс), тъй като се изисква добро познание по латински език.

4

Средновековна светска реторика и красноречие

(изпит)


(Модул I)

спец

2+0

4

Доц. д-р Герасим Петрински

Ораторската практика във Византия има определени специфики в сравнение с античната. Поради устройството на държавата класическото политическо съвещателно красноречие търпи сериозни трансформации и до голяма степен се церемониализира. Съдебното красноречие ни е оставило изключително малко паметници. Несъмнено жанрът с най-голямо разпространение са различните подвидове на епидейктиката – енкомиони, епитафии, монодии, „владетелски огледала“, екфрасиси. Политическата тематика в тях заема основно и важно място.

5

Латинска юридическа терминология

(текуща оценка)

(Модул I и V)


спец

2+1

5

Гл. ас. д-р Люба Радулова

Целта на курса е студентите да се запознаят с основните понятия и термини от правната лексика, която участва не само в езика на римските юристи, но и в езика на римските автори на художествена литература. Познаването на тази лексика, както и на свързаните с нея римски правни феномени, дава възможност за по-многопластово интерпретиране на литературните текстове и за по-дълбоко разбиране на превеждания текст и на сложната реалност, която стои зад него. Курсът обръща специално внимание и върху развитието на латинските правни термини в съвременните европейски езици, като поставя акцент върху ползата от познаването на латинския език за специалистите, които не се занимават с класическа древност.

6

Формиране на идеологията на принципата според свидетелствата на римската литература

(текуща оценка)

(Модул I)


спец

1+1

4

Проф. дфн Анастас Герджиков

Целта на лекционния курс е да запознае студентите с политическите идеи в римската литература от края на републиката и началото на принципата. Основната тема на курса е мястото на образа на владетеля при формирането на идеологията на принципата. Разглеждат се качествата справедливост, милосърдие, щедрост, сдържаност, смелост и др. според свидетелствата на римските автори, както и противопоставянето между добрия владетел и жестокия тиранин. В семинарите към дисциплината се разглеждат текстовете на римските историци, оратори, поети и философи, допринесли за формирането на идеологията на принципата.

7

Увод в литературната теория

(изпит)


(Модул II)

фак

2+1

3

Проф. д-р Амелия Личева

Курсът представлява въвеждане в основните литературоведски идеи и понятия, които да послужат като база при по-нататъшното обучение на бъдещите филолози. В стегнат вид той запознава с класическото литературознание, с представите за това какво е литературата, как се променя литературното мислене във времето, за какви жанрове говорим, какво влагаме, когато използваме понятия като автор и читател. Съществен дял от курса са заниманията със съвременно литературознание, както и с тропи, фигури и стихознание. На семинарните занятия се работи с конкретни литературоведски текстове от автори, представители на школи като структурализма, Женевската школа, деконструкцията, семиотиката, рецептивната естетика и читателското литературознание.

8

Българска литература и Античност

(текуща оценка)

(Модул II и V)


спец

1+1

4

Доц. д-р Йоана Сиракова / доц. д-р Невена Панова


Курсът цели да запознае студентите с присъствието на антични теми и мотиви в българската литература от различни епохи. Дискутират се причините за използването на антични мотиви и тяхното значение в различни произведения от по-далечно и по-близко минало, както и в съвременната българска художествена проза и поезията.

9

Работилница „Драма и Античност“

(текуща оценка)

(Модул II и V)


спец

0+2

4

Ас. Доротея Табакова

Работилница „Драма и Античност“ представлява практикум – поредица от уъркшопи, фокусирани върху спецификата на античната драматургия и нейната рецепция в широко културно поле: различни региони, епохи и аспекти; запознаване с основи на различни театрални направления и школи, работещи с античен материал (вкл. разглеждане и на филмови творби по сюжет от антична драматургия). Акцентът е поставен върху лингвистичния аспект: работа с оригинал, билингва, трилингва. Структурата на поставяните задачи е триделна: решават се естетически, лингвистични и етически казуси, при които се изследва съотношението конкретика / универсалия.

Забележка: Курсът е подходящ за студенти от II, III и IV курс (и студенти от I курс, завършили НГДЕК), тъй като се изискват познания по старогръцки език.

10

История на рецепцията на римската литература

(изпит)


(Модул II)

спец

2+0

4

Доц. д-р Елия Маринова

Курсът проследява рецепцията на римската литература: наследството на римската класика в средновековната и ренесансова западноевропейска литература до 17 в.; рецепцията ѝ в английския романтизъм. По този начин курсът предлага естествено продължение на бакалавърската дисциплина римска литература и допълва занятията, посветени на историята на западноевропейската литература. Същевременно той дава перспектива към проблематиката на съвременната рецепция на римската литература и култура и към различните начини, по които тя отново и отново се препрочита, пресъздава и реконтекстуализира.

Забележка: Курсът е подходящ за студенти от III и IV курс, тъй като се изискват познания по римска литература.

11

Римската литература през Сребърния век

(текуща оценка)

(Модул II)


спец

1+1

4

Доц. д-р Йоана Сиракова

В курса се разглеждат откъси от романа на Петроний Сатирикон, като се четат, превеждат и интерпретират пасажи, разглеждат се различни аспекти на литературния, културния и исторически контекст и взаимовръзката им с художественото изображение. На анализ се подлагат отличителни лексикални употреби или фразови структури в контекст, характеризиращи литературните сцени и образи. Изследват се отраженията в лингвистичния план на текста на живота на града, на неговия modus vivendi. Търсят се и се дискутират разнородните белези на социалното в неговите художествени прояви в перспективата на обрисовката на бит, обстановка, външен облик и поведение на героите, участващи в пиршеството.

Забележка: Курсът е подходящ за студенти от II, III и IV курс (и за студенти от I курс, завършили НГДЕК), тъй като се изискват познания по латински език.

12

Старогръцката литература през епохата на класиката (текуща оценка)

(Модул II)



спец

1+1

4

Доц. д-р Невена Панова

Целта на лекционния курс е да запознае студентите с паметниците и характера на старогръцката литература от периода V-ІV в пр. Хр. Разискват се специфични въпроси, отнасящи се до жанра на разглежданите паметници и възгледите за литературата, засвидетелствани в тях. В семинарните упражнения се работи с преводни или оригинални текстове на авторите, представени в лекциите.

13

Зараждане и развитие на гръцката епиграма

(текуща оценка)

(Модул II)


спец

1+1

4

Гл. ас. д-р Димитър Илиев

В хода на курса се проследява развитието на епиграматичния жанр в неговия по-широк литературен, културен, социален и езиков контекст. Засягат се също теми като история и рецепция на текста, история на научно-изследователската проблематика, свързана с отделни автори и произведения, развитие на епиграмата в по-късни епохи и др. Общотеоретичната основа, положена от цикъла лекции, се допълва от практически упражнения, в които подбрани пасажи оригинален поетичен текст се тълкуват, превеждат, коментират и разполагат в съответния им жанрово-културен контекст.

Забележка: Курсът е подходящ за студенти от III и IV курс (и за студенти от I и II курс, завършили НГДЕК), тъй като се изисква добро владеене на старогръцки език.

14

Божества, празници и светилища в Древна Гърция

(текуща оценка)

(Модул II)


фак

1+1

4

Гл. ас. д-р Марта Ивайлова

Курсът е замислен като допълнение към програмата по старогръцка култура в бакалавърските програми на специалностите Класическа и Новогръцка филология. Той предлага задълбочаване на познанията на студентите за гръцките божества, тяхната сфера на действие, специфичен образ и характер. Отделя се внимание на по-важните религиозни практики, свързани с тяхното почитане, като очистване, молтива, посвещаване на дарове и жертвоприношения, шествия и др. Представят се най-важните характеристики и елементи на гръцкото светилище – олтар, култово изображение, храм и др., като се акцентира върху неговата роля и функции. Разглежданите теми са богато илюстрирани с литературни и най-вече визуални свидетелства за по-добро разбиране на отделните проблеми.

15

Фонетика и фонология на старогръцкия език

(изпит)


(Модул III и V)

спец

2+0

4

Проф. дфн Мирена Славова

Курсът запознава студентите с основните проблеми на старогръцката фонетика. Разглеждат се проблемите на изучаването на фонетиката на писмено фиксиран език, изворите за произношението на старогръцки, отношението графема – фонема, диахронни проблеми на произношението, възникване на Еразмовото и Ройхлиновото произношение. Отделя се специално внимание на звуковата стойност на вокалите, дифтонгите, полувокалите, консонантите и техните комбинаторни промени в класическия и в следкласическия гръцки език. Разглежданите езикови явления се съотнасят с езиковите особености на засвидетелстваните епиграфски паметници на старогръцки език от българските земи в Античността.

Забележка: Курсът е подходящ за студенти от III и IV курс (и за студенти от I и II курс, завършили НГДЕК), тъй като се изисква добро владеене на старогръцки език.

16

Увод в романското езикознание

(изпит)


(Модул III и V)

фак

2+0

4

Гл. ас. д-р Димитър Илиев

Целта на предлагания избираем курс е да запознае студентите с основните понятия от областта на историческата граматика на латинския език, народния латински и романското езикознание. Придобиват се базисни практически умения в работата с несложни публицистични, научни и научнопопулярни текстове на даден романски език. Напредването на студентите се оценява с възлагане на тестови задачи, с изпълнението на превод или сбит преразказ на текст от областта на романистиката и с крайния изпит, състоящ се от тестова и устна част.

17

Българските преводи на антични автори

(текуща оценка)

(Модул III и V)


спец

2+2

6

Доц. д-р Йоана Сиракова / ас. Доротея Табакова

Курсът цели да запознае студентите със значимостта на преводите от класически езици и с тенденциите на преводната продукция на антични автори и произведения в българската културна среда от Освобождението до наши дни. Разглеждат се различните преводачески стратегии и методи през епохите и се търсят причините за използването им в конкретния културноисторически контекст. Работата в курса се опира на откъси от най-важните преводи на български език от Гръко-римската античност и техния анализ с оглед на условията в приемната българска култура.

Забележка: Курсът е подходящ за студенти от III и IV курс (и за студенти от I и II курс, завършили НГДЕК), тъй като се изискват познания по двата класически езика.

18

Практически семинар по превод

(текуща оценка)

(Модул III, IV и V)


спец

1+1

4

Доц. д-р Йоана Сиракова

Основна цел на курса е практическото разграничаване на професионалния и специализиран превод от традиционния в обучението по латински език учебен превод, както и полагането на основите на някои важни за областта на науките за Античността преводачески компетентности. По време на обучението в курса участниците се упражняват в четене и разбиране на текстовете със съответен сравнителен междукултурен коментар за целите на художествения превод, изработват свои собствени преводи, които се подлагат на дискусия от всички участници по време на часовете, и обосновават различните си преводачески решения.

Забележка: Курсът е подходящ за студенти от II, III и IV курс (и за студенти от I курс, завършили НГДЕК), тъй като се изискват добри познания по латински език.

19

Латинска палеография и кодикология

(текуща оценка)

(Модул III и IV)


спец

2+2

6

Доц. д-р Славия Бърлиева

Курсът въвежда в една от основните дисциплини на латинската медиевистика, проследявайки развитието на латинската графична култура от нейното начало до епохата на първопечатните книги. Особеностите на различните типове писмо се разглеждат като графично-артистични явления, важни елементи на европейската културна история. Студентите се запознават с терминологията и методите на палеографията и връзката й със сродни дисциплини като дипломатика, кодикология, текстология, хронология.

Забележка: Курсът е подходящ за студенти от III и IV курс, тъй като се изисква добро познание по латински език.

20

Средновековен латински език

(текуща оценка)

(Модул III)


спец

2+2

5

Доц. д-р Елия Маринова

Целта на курса е да даде основни знания по средновековен латински език на жазата на много богатата текстова традиция с обхват едно хилядолетие в най-разнообразни жанрове: теология (с акцент върху екзегеза и проповед), седемте свободни изкуства, историография, поезия (метрична и ритмична), средновековна драма. Разглеждат се латински текстове от II в. до XIII в. с цел запознаване с особеностите на средновековния латински.


Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница