Издание на: информационен център



Дата24.07.2016
Размер295.94 Kb.
#3495






ИЗДАНИЕ НА:


ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР

ЕВРОПА ДИРЕКТНО - КЮСТЕНДИЛ




2500 Кюстендил

ул. “Отец Паисий” №11 (читалище „Братство”) Брой 6

тел.: 078/52-63-95 факс:078/52-91-95 Година I

e-mail: centre@europedirect-kn.info

www.europedirect-kn.info юли, 2009



1. КООРДИНАЦИОНЕН СЕМИНАР ЗА ИНФОРМАЦИОННАТА МРЕЖА  ЕВРОПА ДИРЕКТНО В БЪЛГАРИЯ



От 15-ти  до 17-ти юли председателят на читалище "Братство" - Иван Андонов и екипът от информационен център Европа Директно - Кюстендил, взеха участие в Координационен семинар за информационната мрежа  Европа Директно в България. Семинарът бе организиран от Представителството на Европейската комисия в България и се проведе в курортен комплекс Албена.

    Срещата бе открита от Зинаида Златанова, Ръководител на Представителството на Европейската комисия в България.

На семинара бяха разгледани резултатите от Кампанията за изборите за Европейски парламент 2009, стратегията за работа на информационните центрове през 2009 г. и др.










2. НАЙ-ИНТЕРЕСНОТО ОТ ДЕЙНОСТТА НА ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ 2004-2009 Г.
рубриката продължава в бр. 6 на бюлетина
Към реформиран Европейски парламент след 2009 г.
Преди изборите през юни 2009 г. бяха извършени реформи, които да помогнат на гражданите по-добре да се ориентират в изборите за Европейски парламент, неговите методи на работа и заплащането на депутатите. Европейските политически партии ще получат ново финансиране от ЕС за кампанията, общи правила ще сложат край на големите национални различия във възнаграждението на членовете на ЕП, а достъпът на лобистите до депутатите ще подлежи на нови правила, като изискване за разкриване на финансова информация и вписване в задължителен публичен регистър.
Да направим европейските избори по-европейски

През ноември 2007 г. Парламентът подкрепи предложение на Комисията да се даде възможност на европейските политически партии да финансират предизборната кампания за европейски избори през юни 2009 г. по такъв начин, че изборите за ЕП да имат по-конкретно европейско измерение.


Новото законодателство подобрява финансовата стабилност на европейските партии, като им позволява да спестяват средства през дадена година, които да използват през следващата, улеснявайки по този начин дългосрочното им планиране. То позволява също така създаването на европейски политически фондации, които допълват целите на политическите партии на европейско ниво, например посредством принос към дебатите относно обществената политика, организиране на семинари, обучения и конференции, както и на форуми за съвместна работа на национални политически фондации и научни работници.
Преди гласуването докладчикът Jo Leinen (ПЕС, Германия) изтъкна, че „предложението за укрепване на европейските партии и за финансиране на европейски политически фондации подобрява демократичната инфраструктура в ЕС”, като добави, че „конституционният дебат показа, че комуникацията относно европейските политики и участието на гражданите в европейските дебати е много слаба. Затова европейските политически партии, които са връзката между гражданите на Съюза и институциите на ЕС, трябва да бъдат укрепени и да се създадат европейски политически фондации”.
Европейските политически партии получават чрез Европейския парламент общо публично финансиране от ЕС от около 10 милиона евро годишно. Бюджетът на ЕС за 2008 г. включва също така общо 5 милиона евро за новите политически фондации. През 2008 г. десет европейски политически партии получиха финансиране от Парламента:

Тези европейски политически партии не са същите като седемте политически групи в рамките на самия Парламент - в по-голямата си част политическите групи включват депутати от повече от една европейска партия. При все това, тъй като националните партии са свързани с европейските политически партии, с които споделят обща визия, и членовете на ЕП се присъединяват към дадена политическа група на подобно основание, не е изненадващо, че има голямо припокриване в членството между групите и европейските партии.


Без финансиране за националните партии

За подобряване на политическия дебат на ниво ЕС с оглед на изборите за Европейски парламент през 2009 г., Парламентът приветства предложението на Комисията да се даде възможност на европейските политически партии да използват свои средства за финансиране на предизборната кампания за европейските избори.


Парламентът одобрява и общия принцип, че при никакви обстоятелства тези средства не представляват пряко или непряко финансиране на други партии и особено на национални политически партии или кандидати.
Средствата, отпуснати на десетте партии от ЕС, които отговарят на условията за финансиране през 2009 г., са посочени в раздела за Парламента от бюджета на ЕС за 2009 г. (ред 402, глава 40, дял IV, раздел I, Парламент) – виж връзката по-долу. Тези средства се контролират и управляват от ЕП.
Фондации

Новият регламент относно статута и финансирането на политическите партии на европейско равнище въведе ново правно основание за създаване на европейски политически фондации. Той гласи, че фондациите трябва формално да са свързани със съществуваща европейска партия, за да имат достъп до финансиране - дадена фондация може да получи финансиране само ако кандидатства чрез политическата партия, с която е свързана.


Това финансиране е насочено единствено към европейските политически партии, а не към политическите групи в самия Парламент.
Реформирани методи на работа на Парламента

Ефективността и прозрачността на работата на Парламента все повече се подобрява чрез промени на процедурите за пленарните сесии, заседанията на комисиите и делегациите.

През октомври 2007 г. Председателският съвет на политическите групи в Парламента с единодушие прие препоръките, направени от работната група за парламентарна реформа, които целят да подобрят ефективността и да направят работата на Парламента по-привлекателна за широката публика.
Първият набор от мерки обхваща пет области: определяне на дневния ред и организация на пленарната дейност; определяне на приоритетите и формата на годишните разисквания; организация на разискванията, гласуванията и работата по предложенията за изменение; паралелно провеждани заседания и план на местата в пленарната зала.
Дневният ред на пленарната сесия сега е разделен на ясни секции: основните законодателни въпроси се групират във вторник, приоритетните разисквания за седмицата се провеждат в сряда сутринта, а актуалните политически въпроси се разглеждат сряда следобед.
На докладчиците на Парламента е дадено повече време за изказване в пленарните законодателни разисквания, като те имат и последната дума в дебата. За да се даде възможност на членовете на ЕП, които не са в списъка на ораторите, също да вземат участие в дискусиите, всяко разискване включва петминутна сесия с вдигане на ръка („catch-the-eye“), по време на която те могат да помолят председателстващия да им даде думата.
Тези промени са в сила от началото на 2008 г.
Еднаква заплата за членовете на ЕП

С огромно мнозинство през юни 2005 г. бе приет Устав на членовете на Европейския парламент.


От юни 2009 г. всички европейски депутати ще получават заплата в размер от около 7 665 евро на месец. По този начин ще се сложи край на големите различия при настоящата система на заплащане, при която членовете на ЕП получават заплата като тази на депутатите в техните национални парламенти. Правилата определят заплатата на членовете на ЕП като 38,5% от заплатата на съдия в Съда на Европейските общности.
Членовете на ЕП ще внасят данък доход в бюджета на ЕС, въпреки че държавите-членки си запазват възможността да прилагат допълнително данъчно облагане до размера на националните данъчни ставки.
Споразумението позволява преходен период, през който всяка държава-членка може да продължи да прилага различни от предвидените в устава правила за депутатите, избрани от нейните граждани. Настоящите членове на ЕП, които са преизбрани, могат да изберат прилаганата досега национална система.
Повече прозрачност по отношение на разходите и пенсиите

Новият устав променя и начина, по който се възстановяват пътните разходи на членовете на ЕП - вместо еднакви тарифи, занапред ще се изплащат само действително направените разходи.


Депутатите ще бъдат включени към обща пенсионна схема, като вноските ще се плащат от Парламента. Всички плащания на депутатите от бюджета на ЕП се извършват ежемесечно в евро или (по искане на член на ЕП) във валутата на държавата-членка, където е постоянното му местожителство.
Нови правила за заплащане на сътрудниците

За новия Парламент ще влязат в сила и нови правила за надбавките на европейските депутати за заплащане на сътрудници, които целят да премахнат установените в системата слабости.


От юни 2009 г. договорите на сътрудниците на членовете на ЕП, които работят в държавите-членки, ще се управляват от сертифицирани в платежни операции посредници, специализирани във фискалните и социалноосигурителните аспекти на трудовите договори, които ще отговарят за спазване на съответните национални разпоредби. Депутатите ще могат да използват до 25% от надбавките за парламентарни сътрудници за извършване на услуги, като проучвания или друга консултантска работа.

 

Междувременно базираните в Брюксел асистенти ще бъдат включени в ново допълнение към устава на служителите на ЕС. Техните договори и заплати ще се управляват от службите на Парламента, но членовете на ЕП ще бъдат напълно свободни в избора на асистенти и на задачите, които ще им възлагат, както и по отношение на продължителността на трудовите договори.



 

Европейският парламент взе също така решение, че за в бъдеще депутатите няма да могат да наемат членове на своите семейства за сътрудници.


Задължителен регистър за лобисти

През май 2008 г. Парламентът предложи задължителен регистър на лобистите, който да е общ за Съвета, Комисията и Парламента и да включва „пълно разкриване на финансова информация”. Така лобистите ще трябва да се регистрират само веднъж, за да имат достъп до трите институции Съветът, Комисията и Парламентът създадоха съвместна работна група, която да подготви възможно най-бързо предложение за общия регистър.

 
„Пълно разкриване на финансова информация” и санкции

Съгласно резолюцията от май 2008 г. лобистите ще трябва да спазват кодекс на поведение и могат да загубят акредитацията си, ако нарушават правилата.


Освен това членовете на ЕП предложиха регистърът да включва „пълно разкриване на финансова информация” от страна на лобистите. По-специално, професионалните консултанти и юридическите кантори ще трябва да разкриват относителната тежест на техните основни клиенти и разходите, свързани с лобирането. От НПО и мозъчни тръстове ще се изисква да декларират своя бюджет и основните източници на финансиране.
През ноември 2008 г. втора междуинституционална работна група от представители на Парламента и Комисията започна работа по конкретни предложения за кодекса на поведение, санкциите и необходимата степен на разкриване на финансова информация.

Продължителност на работната седмица : не повече от 48 часа
Според Европейския парламент продължителността на работната седмица не трябва да надвишава 48 часа (изчислени върху период от дванадесет месеца), за да се защити по-добре здравето и безопасността на трудещите се. Депутатите, за разлика от Съвета на министрите, желаят също да сложат край на изключенията, свързани с т.нар. „възможност за неучастие“ (opt-out), която трябва да бъде премахната до три години след влизането в сила на бъдещата директива. Те считат, че времето на дежурство в някои професии, по-специално медицинските, трябва да се отчита като работно време.
Преразглеждането на директивата от 2003 г. относно работното време започна през 2004 г., като негов предмет беше именно въпросът за изключенията и вземането под внимание на юриспруденцията на Съда на Европейските общности относно дежурствата, по-специално на лекарите. Европейският парламент се произнесе на първо четене още през 2005 г., но проектът беше блокиран впоследствие от Съвета, който представлява държавите членки.
След тригодишни разисквания Съветът достигна до обща позиция през юни 2008 г. (като Испания и Гърция гласуваха против, а Белгия, Кипър, Малта, Португалия и Унгария се въздържаха). При все това, през декември 2008 г. Европейският парламент потвърди своята позиция от първо четене и отхвърли компромиса, който би позволил на държавите членки да не се придържат към максималната граница от 48 часа седмично.
Премахване на клаузата за неучастие

Още на първо четене Парламентът се противопостави на правото за неучастие, което Великобритания получи през 1993 г. и което й позволява да не се придържа към максимална продължителност на работната седмица от 48 часа. В момента клаузата за неучастие е в сила не само за Обединеното кралство, но и за други държави членки. Съгласно договорения компромис между правителствата на държавите членки, макар работната седмица в ЕС да не трябва да надвишава 48 часа, държавите могат да предвидят клауза за неучастие, като в този случай трудещите се могат да се позовават на нея. За работниците, които ползват дерогацията, компромисът предвижда специална граница от 60 или 65 часа на седмица, изчислени като средна стойност за период от 3 месеца.


Изчисляване на работното време като средна стойност за дванадесет месеца

На 17 декември 2008 г. Парламентът потвърди своята позиция на второ четене (с 421 гласа „за“, 273 „против“ и 11 „въздържали се“) относно премахването на клаузата за неучастие три години след влизането в сила на директивата. По-голямата част от депутатите считат, че изчисляването на работното време върху референтен период от дванадесет месеца позволява достатъчно гъвкавост.


ЕП предложи да се удължи референтния период за изчисляване на работната седмица от четири (съгласно действащия текст) на дванадесет месеца още на първо четене. Целта е да се намери равновесие между защитата на здравето и безопасността на трудещите си и по-гъвкава организация на работата.
Отчитане на времето на дежурството като работно време

При гласуването на второ четене над 500 членове на ЕП поискаха целият период на дежурство да се счита за работно време. От своя страна, Съветът целеше да се направи разграничение между „активно“ време на дежурство, през което работникът е задължен да бъде на разположение на своето работно място по искане на работодателя, за да упражнява своята дейност или функции, и „неактивно“ дежурство, което не се приема за работно време и през което работникът е дежурен, но работодателят не го задължава да упражнява активна дейност.


Други разпоредби

Наред с това, Парламентът внесе промени в текста с цел по-добро съчетаване на професионалния и личния живот. Членовете на ЕП настояват например работодателите да уведомяват своевременно трудещите се за всяка промяна в тяхното работно време. Работниците имат също така правото да поискат промяна на работното си време, като работодателите са задължени да вземат предвид тяхното искане.


Що се отнася до периодите на почивка, общият принцип е, че в случаите, при които обичайното време за почивка не може да бъде използвано, работниците трябва да получат компенсационна почивка. Депутатите подсилиха тази разпоредба, като считат, че компенсационните периоди на почивка трябва да се предоставят „след периоди на работа“, съгласно законодателството или споразумение между социалните партньори.
Парламентът изясни също така положението на трудещите се, обвързани с повече от един договор: работното време трябва да бъде определено като сбор от периода на работа по всеки договор.
Проектодирективата уточняват също така категориите висши ръководни кадри, за които директивата не се прилага: главни изпълнителни директори, пряко подчинените им висши ръководни кадри и лица, които се назначават пряко от съвет на директорите.
Следващ етап

В настоящия момент директивата е предмет на помирителна процедура между Парламента и Съвета, целяща постигане на компромис преди пленарното заседание през май.


Гледни точки на членовете на ЕП

Двата основни въпроса, предмет на разгорещени разисквания, бяха прекратяването на клаузата за „неучастие“ (прието с 421 гласа „за“, 273 „против“ и 11 „въздържали се“), както и въпросът за времето на дежурство (приет с 576 гласа „за“, 122 „против“ и 13 „въздържали се“).


„Това е победа за целия Парламент“, заяви докладчикът Alejandro Cercas (група на социалистите в ЕП, Испания) след гласуването. По време на разискването той посочи, че „преразглеждането на директивата тревожи милиони трудещи се и този вот е повод да се поднови връзката с гражданите“. Той се опасява, че клаузата за неучастие може да доведе до социален дъмпинг: „редица изследвания сочат до каква степен тази клауза има отрицателни последици за здравето на работниците и затруднява съвместяването на професионалния и семейния живот. Времето на дежурство на медицинския персонал трябва да се зачита“, добави той.
Това становище се споделя от José Albino Silva Peneda (ЕНП-ЕД, Португалия), който изтъкна значимостта на въпроса за времето за дежурство: „трябва да се вземат предвид решенията на Съда на Европейските общности. Искаме ли да се работи повече от 48 часа на седмица, като в същото време, в съответствие с правните основания в областта на здравето и безопасността на труда, би трябвало да се постигне съвместяване на семейния и професионалния живот?“, добави той.
Според Elisabeth Schroedter (Зелени/Европейски свободен алианс, Германия) британското законодателство не трябва да се налага като общо правило. Тя припомни също така, че ЕП е предложил гъвкав модел чрез въвеждането на референтен период от 12 месеца.
„Докладчикът извърши отлична работа, но френското председателство не положи нужните усилия, за да води диалог с ЕП“, счита Roberta Angelilli (СЕН, Италия). Тя предупреди за опасността от „компромис на занижена цена, направен за сметка на трудещите се“.
Dimitrios Papadimoulis, член на ЕП от Гърция, заяви от името на конфедеративната група на Европейската обединена левица - Северна зелена левица, че се противопоставя категорично на общата позиция на Съвета. „Опитват се да ни върнат 90 години назад“, изрази той своето възмущение.
При все това, са налице и други, несъвпадащи с тези мнения, по-специално в рамките на групата ЕНП-ЕД. Elizabeth Lynne, депутат от Великобритания, посочи от името на групата на Алианса на либералите и демократите за Европа, че „позицията на Съвета не е идеална“, но тя е „плод на дългогодишни преговори с държавите членки“. Привърженичка на запазването на клаузата за неучастие, тя се застъпва за гъвкавост: „в периоди на икономически трудности е важно работниците да могат да полагат допълнителен труд“. Според нея въпросът за времето на дежурство е по-труден.
От своя страна, Derek Roland Clark (Независимост/Демокрация, Великобритания) счита, че настоящата директива е загуба на време, тъй като „предприятията трябва преди всичко да запазят своята конкурентоспособност“.


3. НОВИНИ



ЕВРОПЕЙСКИ ДНЕВНИК
2009-2010
и Наръчник за учители

Права на потребителя
Опазване на околната среда
Устойчиво потребление

Информира и предпазва младите европейци

Европейския дневник поощрява:


  • Организирането на извънкласни упражнения за учениците, които имат нужда от помощ или желание да затвърдят знанията си

  • Часовете на класния ръководител и обучението по важни граждански и обществени въпроси.

Дневниците и наръчниците се разпространяват безплатно от Европейската комисия и се изработват от фондация Generation Europe с помощта на националния партньор Българска национална асоциация на потребителите в България.


Какво представлява Европейският дневник ?


  • Календарно подредени страници, където учениците могат да записват домашни и други дейности, изобилстващи от цитати, интересни факти и въпроси на всяка страница.

  • Учебно помагало, включващо интересни за младите хора теми - околна среда, безопасно потребление, бъдеща кариера, активно гражданско участие, Европейски съюз.

  • Актуална информация и раздвижени картинки.

  • Факти, полезни съвети, въпроси за размисъл.

  • Цитати от млади хора от цяла Европа.

Европейският дневник ще помогне на младите хора

  • да имат мнение по важни въпроси

  • да мислят за социалните, икономическите и екологичните последствия от своите действия

  • да правят информиран, отговорен и независим избор

  • да станат уверени и активни граждани

Съдържанието на дневника се обновява ежегодно и е съобразено с коментари, получени от учители и ученици.

Какво представлява Наръчникът за учители ?

  • Информация за учители, предоставяща по-задълбочени знания върху темите от дневника

  • Cъдържа предложения за работа в клас и за домашна работа, основаващи се на съдържанието на дневника: проучвания, дискусии, анализи, игри...

Наръчникът за учители подпомага учителите при работата им с учениците:

  • да разширят съзнанието и знанията им по въпросите, засегнати от дневника

  • да придобият и развият умения за изследване, анализ, презентация и дискусия

!!!!! Генерална дирекция "Земеделие и развитие на селските райони" организират комуникационна кампания за популяризиране на инициативите на дирекцията по отношение на училищата. Те биха искали да изпратят "посланици" в 100 училища в ЕС, които да разяснят инициативите чрез "Европейския дневник" (Europе diary/Agenda), в който дирекцията има принос от 4 страници. Посещенията на "посланиците" са предвидени за периода октомври 2009 г. – февруари 2010 г. Учениците, към които е насочена кампанията са на възраст между 15 и 18 години.

До момента заявка за получаване на "Европейския дневник" са изпратили само училища от София. Във всяка държава-членка е предвидено да бъдат изпратени 3-ма посланика.

Училищата, които са съгласни да участват в инициативата могат да изпратят потвърждение на електронната поща на Информационен център Европа Директно - Кюстендил до 15 август 2009 г.: centre@europedirect-kn.info

или да се свържат с нас на телефон: 078/52 63 95

Представителството на Европейската комисия в България ще се свърже с учителите, и ще изпрати официални писма към директорите, след което "посланиците" ще разговарят директно с учителите за самото посещение в училищата и срещите им с учениците.



ФОТОИЗЛОЖБА

УЛИЧНИТЕ ИЗКУСТВА"

Информационният център на Европейския съюз в периода 20 юли - 10 септември 2009 г. ще бъде домакин на фотоизложбата  „Уличните изкуства". Тя е част от фестивала „Дни на свободното слово”, който се състои за пета поредна година и се организира от Фондация „Оранжева Луна” и Факултетния студентски съвет на Факултета по журналистика и масова комуникация при СУ „Св. Климент Охридски”.

Изложбата представя кадри от различни форми на улични изкуства, заснети в България, Франция, Босна и Херцеговина, Канада. Фотографи са Елоиз Болак (Франция), Константин Величков, Анна Оклева и Мария Македонска (България). Партньори на проекта са Програма „Младежта в действие” на Европейската комисия и Френският културен институт в София.

Изложбата можете да видите в Информационния център на Европейския съюз на адрес София, ул. "Московска" 9.


ЕС ОСВОБОЖДАВА НОВИ РАДИОЧЕСТОТИ

ЗА НОВИ И ПО-БЪРЗИ МОБИЛНИ УСЛУГИ

Европа направи голяма стъпка напред към ново поколение мобилни услуги. Съветът на министрите последва Европейския парламент и одобри предложение на Европейската комисия за модернизиране на европейското законодателство (а именно така наречената Директива за GSM) по отношение на използването на радиочестотния спектър, необходим за мобилните услуги. С Директивата за GSM от 1987 г. се запазва част от честотната лента 900 MHz за устройства за достъп до мрежата GSM (Глобална система за мобилна връзка или първоначално Groupe Spécial Mobile), като например мобилните телефони. Сега актуализираната директива позволява радиочестотната лента 900 MHz да се използва и за предоставяне на по-бързи общоевропейски услуги, както мобилен интернет, при едновременно запазване на GSM-услугите. Тази по-голяма гъвкавост ще стимулира по-силна конкуренция на европейския пазар на далекосъобщенията и ще допринесе за по-бързо и по-широко разпространяване на безжичните широколентови услуги — една от движещите сили на икономическото възстановяване. Очаква се реформата на директивата за GSM да доведе до икономии за сектора в размер до 1,6 милиарда EUR. Предвижда се преразгледаната директива да влезе в сила през октомври тази година. Комисията е предложила реформата на директивата за GSM успоредно с реформата на правилата на ЕС в областта на далекосъобщенията. Реформираната директива за GSM е първата от няколко важни директиви в сектора на далекосъобщенията, за които се водеха преговори, и одобрението от Парламента и Съвета сега проправя пътя за по-силен безжичен сектор.

Стандартът GSM се превърна в голям успех за Европа, където бе създаден.С актуализирането на Директивата за GSM ЕС проправи пътя за ново поколение услуги и технологии, в които Европа може да играе водеща роля в света“, заяви европейският комисар по далекосъобщенията Вивиан Рединг. „Бих искала да благодаря на Европейския парламент и на Съвета на министрите за това, че го направиха възможно, като бързо се споразумяха за реформата на този толкова важен законодателен акт в областта на далекосъобщенията. Реформата ще премахне ограниченията за операторите, така че те вече могат да внедряват в честотните ленти за GSM нови технологии, с които да развиват високоскоростни мобилни широколентови услуги. Очакваме това да даде желан тласък на безжичната икономика на Европа и да спомогне за широкото прилагане на цифрови технологии в Европа.“

През ноември 2008 г. Европейската комисия предложи радиочестотите, предоставени дотогава само за мобилните телефони, да се използват и за други, по-напреднали технологии, като се започне с широколентовите мобилни услуги от трето поколение (3G — например UMTS — „Универсална система за мобилни далекосъобщения“). През май предложението бе прието от Европейския парламент с 578 гласа ( MEMO/09/219) . С днешното окончателно одобрение от страна на 27-те министри по далекосъобщенията на ЕС реформираната директива вече може да влезе в сила. С новите правила разпределението на радиочестотния спектър в лентата 900 MHz ще може да се адаптира по-лесно, което ще позволи въвеждането дори на новото, 4-то поколение високоскоростни широколентови технологии.

Сегашните мобилни телефони на потребителите ще продължават да функционират без проблем, но благодарение на новите технологии те ще могат да осигурят и достъп до високоскоростни широколентови услуги. Реформираната директива ще има и положително икономическо въздействие върху сектора и ще насърчи разпространението на нови безжични услуги, благодарение на намаляването на разходите за мрежата в резултат на използването на по-нискочестотни ленти. Във връзка с предоставянето на единна европейска мрежа това ще доведе до икономии за далекосъобщителния сектор в размер до 1,6 милиарда EUR при разходите по капиталовложенията.

Контекст

С Директивата за GSM от 1987 г. определени радиочестоти (в честотната лента 900 MHz) бяха предоставени на GSM услугите.Бе необходимо обаче директивата да бъде актуализирана, за да се даде възможност същата лента на радиочестотния спектър да се използва и за следващото, по-усъвършенствано поколение технологии за безжична връзка.

През ноември 2008 г. Комисията отговори на нарастващия темп на технологичните промени и предложи изменение на директивата, за да се даде възможност на нови технологии да съществуват съвместно с GSM в честотната лента 900 MHz. Честотната лента 900 MHz ще бъде отворена и за други системи, след като се установи, че тяхното функциониране успоредно с GSM е технически възможно.Ще се започне със системата UMTS, чиято съвместимост вече е доказана.

В речта си от 9 юли „Цифровата Европа — най-прекият път на Европа към икономическото възстановяване“ (SPEECH/09/336) европейският комисар по далекосъобщенията Рединг представи „програма в областта на цифровите технологии за Европа“, която като една от първите мерки включва бързото одобряване на реформата на Директивата за GSM.



Следващи стъпки

През септември актуализираната директива ще бъде подписана от председателите на Европейския парламент и на Съвета на министрите и след това ще бъде публикувана в Официален вестник на ЕС. Едновременно Комисията ще приеме решение, което ще влезе в сила на същата дата както актуализираната директива и в съответствие с нея ще установи техническите мерки, които позволяват съвместното функциониране на системите GSM (мобилни телефони от 2-ро поколение) и UMTS (мобилни телефони от 3-то поколение, добавящи високоскоростен мобилен интернет към обикновените телефонни услуги) в честотната лента на GSM. Това решение ще се базира върху решението за радиочестотния спектър на ЕС ( Radio Spectrum), в което се определя механизъм за приемането на правила за техническа хармонизация въз основа на подготвителната работа на национални експерти в областта на радиочестотите. Освен това решението предвижда възможността за изменения с цел да се включват техническите параметри за използване на други системи, различни от GSM, чиято съвместимост може да се установи на по-късен етап.След това националните администрации в срок от шест месеца ще трябва да транспонират директивата и да приложат решението, така че честотните ленти, предоставени на GSM, действително вече да са на разположение вече и за услугите от 3-то поколение.



Инициативата Click a Tree

Покажете готовността си да действате срещу климатичните промени: Засадете дърво!

Всяка година дърветата абсорбират около 9 милиарда тона въглероден диоксид, но заради постоянното им изсичане почти два милиарда тона остават в атмосферата. Чрез засаждане на повече дървета можем да балансираме климата на Европа и да направим обкръжението си малко по-зелено!

Включете се в нашето състезание и популяризирайте нуждата от действия срещу все по-застрашителните промени в климата.

Европейската комисия кани всички млади европейци да се включат в инициативата Click a Tree и да се противопоставят на климатичните промени.

Дай своя принос към природата като засадиш дърво днес! Включи се в кампанията като се регистрираш тук. 

Като един от първите 5 000 участници ще получите от Европейската комисия безплатно младо дръвче (Euonymus europeus, 15 - 20 см високо). То ще ви бъде доставено заедно с инструкции как да го засадите. Всичко, което трябва да направите, е да вземете дръвчето, да прегледате съветите за засаждане, да засадите дръвчето и да го снимате. Качете снимката и имате шанс да спечелите великолепно приключение в лагера за еко-обучение. 

Поемете дълбоко въздух и се посветете на идеята сега. Прочетете повече за Предизвикателството. 

Допълнителна информация за борбата срещу изменението на климата можете да намерите на http://ec.europa.eu/climateaction.

4. КОНКУРСИ

EU-OSHA СТАРТИРА ОБЩОЕВРОПЕЙСКИ ФОТОКОНКУРС

Грабни фотоапарата и направи снимка, която да представя по творчески начин безопасните и здравословни условия на труд в Европа. Може да спечелиш награда до 3 000 евро! Може да участва всеки, който обича да прави снимки - не е нужно да бъдеш професионален фотограф!

Паневропейският фотоконкурс е организиран от Европейската агенция за безопасни и здравословни условия на труд с цел да повиши информираността относно професионалната безопасност и здраве. Мисията на Агенцията е "да направи работните места в Европа по-безопасни, по-здравословни и по-продуктивни."

Конкурсът кани всички да направят снимка, свързана с безопасността и здравословните условия на труда. Международно жури ще приветства фотографската креативност и ще оцени особено снимки, привличащи вниманието към позитивните аспекти на безопасните и здравословни работни места.

Трите най-добри снимки ще бъдат селектирани според креативността и оригиналността им, както и според универсалното им европейски звучене и връзка с темата за безопасност и здравословни условия на труд.

Публиката ще избере своя фаворит чрез онлайн гласуване. Крайният срок за изпращане на снимки е 15 август 2009.

Посетете уебсайта на конкурса

НАГРАДА ЗА ЖУРНАЛИСТИКА НА ЕС ЗА 2009 Г.

В конкурса на ЕС по въпросите на дискриминацията и многообразието могат да участват журналисти от печатните и интернет медии.

Кампанията „За многообразието. Срещу дискриминацията.“ С Наградата за журналистика за 2009 г. ще бъдат отличени журналисти, които с работата си са допринесли за по-доброто разбиране на предимствата на многообразието и борбата срещу дискриминацията.

Каним журналисти от печатни и интернет медии да изпратят статии по въпросите на дискриминацията или многообразието на основата на расов или етнически произход, религия или вяра, възраст, увреждане и сексуална ориентация.

Особено насърчаваме усилията на журналистите да привлекат общественото внимание към многообразието в областта на трудовата заетост и дискриминацията по няколко признака.

Носителите на национални награди ще бъдат избрани от медийни специалисти и експерти в борбата срещу дискриминацията. След това жури на ЕС ще избере победителя и двамата негови подгласници, които ще бъдат отличени с Европейската награда. Материалите на участниците ще бъдат оценявани според тяхната новинарска стойност, релевантност, задълбоченост на разследването и подготовка, оригиналност и творчество, както и според тяхното въздействие върху широката публика.

Специалната награда за дискриминацията и бедността

В очакване на Европейската година на борбата с бедността и социалното изключване (2010 г.), в конкурса тази година ще бъде присъдена специална награда за статии, тема на които е как дискриминацията на основата на расов или етнически произход, религия или вяра, възраст, увреждане или сексуална ориентация може да доведе до бедностpo. Каним журналистите да изпращат в тази специална категория статии на тема как бедността може да доведе до дискриминация.

Още информация




ФОТО-КОНКУРС
Във връзка с Европейската година на творчеството и иновациите (2009) Европейската комисия дава старт на фотографския конкурс „Представи си един нов свят“. Поканата да изразят своите творчески възможности е отправена към професионалните фотографи и фотографите любители без значение от тяхната възраст.  Европейската комисия приканва всички професионалисти и любители фотографи, както и студенти по фотография и всички други, които смятат, че имат талант, да представят свои работи. 

Жури, съставено от престижни участници, ще избере победителите, които ще получат награди под формата на фотографско оборудване и екскурзии до градове на ЕС.
На конкурса е посветен специален уебсайт: www.imagine2009.eu
Крайният срок за представяне на фотографии е 31 август 2009 г.
Източник:  Представителство на ЕК

5. ИГРИ НА ЕВРОПЕЙСКА ТЕМАТИКА

1. ПЪТЕШЕСТВИЕ В ЕВРОПА - http://trip.evropa.bg

Мултимедийно помагало, предназначено за деца между 6 и 12 години. Съдържа много игри и полезна информация, представена по атрактивен начин, за Европейския съюз и държавите-членки (Език: български)



2. ДОБРЕ ЛИ ПОЗНАВАШ СЪСЕДИТЕ СИ?

http://www.elargquiz.eu/flash/index_flash.html

Знаете ли втория град по големина в Унгария, какви са съставките на ирландското кафе или например как изглежда знамето на Словакия? Проверете тук вашите знания относно държавите членки на Е Си станете Мис или Мистър Европа. (Езици: всички официални езици на ЕС)



3. EUROPAGO: Да опознаем Европа забавлявайки се!

http://europa.eu/europago/

Девет игри, с които можете да научите повече за европейските държави, ЕС и еврото. Интерактивните игри ще подложат на тест вашите познания! Опитай предизвикателството! (Езици: английски, гръцки, датски, испански, италиански, немски, португалски, финландски, френски, холандски, шведски)






4. ПРИСЪЕДИНИ СЕ КЪМ ЕКИПАЖА НА ЕВРОТО:

http://ec.europa.eu/economy_finance/netstartsearch/euro/kids/index_bg.htm

Четири игри и информация за еврото.

Присъедини се към екипажа на еврото на удивително приключение в търсене на скрито съкровище, сглобявай пъзели и проверявай твоите познания за еврото. (Езици: всички официални езици на ЕС)





5. НАШИТЕ ПАРИ:

http://www.ecb.int/bc/euro/children/html/index.bg.html

Три игри за еврото: Оцвети твоите евро банкноти, Похарчи твоите евро банкноти и Свържи банкнотата със знаме. (Езици: всички официални езици на ЕС)






6. МИНИ ГЛАВЕН ГОТВАЧ:

http://eu.mini-chefs.eu/mini-chefgame_bg.html

Помогни на мини главен готвач да сготви 6 вкусни ястия. (Езици: английски, български, немски и френски)






7. ВИКТОРИНА ЗА ЕС:

http://www.touteleurope.fr/fr/actualite-europeenne/quiz.html

Тук можете да проверите своите знания за ЕС, както и да се позабавлявате. (Език: френски)






8. “ОТВОРЕТЕ ОЧИ ЗА ЕВРОПЕЙСКОТО КИНО”:

http://www.ouvrelesyeux.net/2003/

Направи твоя късометражен филм! Езици: английски, немски, испански, италиански и френски)






9. КОЛКО УМНА Е ВАШАТА КОЛА?

http://ec.europa.eu/information_society/activities/intelligentcar/quiz/icarapplication.htm

Инициативата "Интелигентна кола" на Европейската комисия има за цел да ускори разработката, внедряването и използването на интелигентни, интегрирани системи за безопасност, които използват информация и комуникационни технологии в интелигентни решения, за да се повиши пътната безопасност и се намали броя на произшествията по европейските пътища. Тук можеш да провериш колко добър шофьор си и колко интелигентна е твоята кола. (Език: английски, испански, италиански, немски, полски, френски)






10. ХОНОЛОКО:

http://www.honoloko.com/Honoloko.html

Игра на Европейската агенция за околната среда, предназначена за деца между 8 и 12 годишна възраст. Играта е под формата на викторина. Целта й е да се повиши информираността на децата и да се насърчи промяната в поведението им по отношение на околната среда. Провери твоите познания за околната среда тук! (Езици: всички официални езици на ЕС)






11. ОКОЛНА СРЕДА ЗА МЛАДИ ЕВРОПЕЙЦИ:

http://ec.europa.eu/environment/youth/index_en.html

Тук можеш да получиш повече информация относно политиката на ЕС в областта на околната среда в четирите й направления: въздух, вода, природа и отпадъци.






12. ЗАБАВЛЕНИЕ И ИГРИ:

http://ec.europa.eu/environment/youth/fun_and_games_en.html

Игри, картички и кратки филмчета за околната среда.






13. ИГРА ЗА ГЕОГРАФИЯТА НА ЕВРОПА:

http://www.lizardpoint.com/fun/geoquiz/euroquiz.html

Тук можеш да провериш до колко добре познаваш държавите в Европа.






14. КЪТ ЗА ЧЕТЕНЕ:

http://ec.europa.eu/publications/young/index_bg.htm

Тук ще намерите брошури, в които по възможно най-достъпен начин се обясняват същността и дейността на Европейския съюз. Ще намерите също така карти, плакати, картички и брошури за ЕС, предназначени за младежи. (Езици: всички официални езици на ЕС)






15. ОСНОВНИ ФАКТИ И ЦИФРИ ЗА ЕС:

http://europa.eu/abc/keyfigures/index_bg.htm

Научете повече за ЕС, неговите държави членки и кандидатки за членство. Фактите са представени, като са използвани много диаграми, графики и интересни илюстрации. (Езици: всички официални езици на ЕС)






16. ЕВРОЖАРГОН:

http://europa.eu.int/abc/eurojargon/index_en.htm

Пътеводител в еврожаргона – речник на специфичните европейски термини. (Езици: английски, немски и френски)






17. ЕВРОМИТОВЕ:

http://ec.europa.eu/unitedkingdom/press/euromyths/index_en.htm

Научете повече за митовете за ЕС. (Език: английски)







6. ПРЕДСТОЯЩО ОТ ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР „ЕВРОПА ДИРЕКТНО – КЮСТЕНДИЛ”
През месец август ИНФОРМАЦИОНЕН ЦЕНТЪР „ЕВРОПА ДИРЕКТНО – КЮСТЕНДИЛ” планува да проведе:

- ДВУДНЕВЕН ИЗНЕСЕН СЕМИНАР в област Кюстендил на теми, свързани с ЕС и възможностите на информационната мрежа Europe Direct. В него ще бъдат включени 30 представители на читалища, училища, НПО, местна власт, културни институции, представители на бизнеса и други. За семинара ще бъдат поканени 2 лектори, специалисти в тази област.





Бюлетинът се издава с подкрепата на Европейската комисия






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница