Изграждане на жилищни сгради и собствена локална пречиствателна станция за биологично пречистване на битови отпадъчни води в имот №11538. 13. 50, местност "Юрта", землище на гр. Свети Влас, община Несебър



Дата28.10.2018
Размер372.27 Kb.
#103352


УВЕДОМЛЕНИЕ

по чл.10, ал.1 от Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (ДВ бр.73 от 2007год.)

Изграждане на жилищни сгради и собствена локална пречиствателна станция за биологично пречистване на битови отпадъчни води в имот № 11538.13.50, местност "Юрта", землище на гр. Свети Влас, община Несебър

ВЪЗЛОЖИТЕЛ: „ЗОРА ФЕНИКС” EООД, ЕИК 201056331



адрес: гр.Несебър, к.к.”Слънчев бряг – запад”,

адм. център „Сапфир”, ет.3

1. Информация за възложителя: „ЗОРА ФЕНИКС” EООД, ЕИК 201056331

адрес: гр.Несебър, к.к.”Слънчев бряг – запад”,

адм. център „Сапфир”, ет.3

2. Обща информация за инвестиционното предложение:

Инвестиционното предложение е свързано с изграждане на 4 групи жилищни сгради за сезонно ползване и собствена Локална пречиствателна станция за биологично пречистване на битовите отпадъчни води в ПИ №11538.13.50, местност "Юрта", землище на гр. Свети Влас, община Несебър,. Сградите ще бъдат с максимален брой обитатели до 250 души.

Предвидените градоустройствени показатели са:

- максимална плътност на застрояване - 30%;

- максимална етажност - до 12 метра. (Н = 12 м до кота "корниз");

- Кинт - до максимум 1,5;

- минимално озеленяване - 50%, като минимум 50% от площта ще е осигурена за дървесна растителност.

Площта на имот № 11538.13.50 в землището на гр. Свети Влас, е 6 306 кв.м.

Максимален капацитет на пречиствателната станция по биогенно замърсяване, изразен като еквивалентен брой на жителите (ЕЖ) е до 1 000 ЕЖ. Формираните утайки, както и пречистените отпадни води (за събирането на които ще се изгради резервоар с подходяща вместимост), ще се предават за последващо третиране на ВиК оператор, с който ще бъде сключен договор за извозването и приемането им. Не се предвижда изграждането на колектор. Не се предвижда напояване на зелените площи с пречистени отпадъчни води.

Технологичната схема на пречиствателната станция включва следните съоръжения:

- Сито;

- Пясъкозадържател;



- Денонощен изравнител с потопяеми помпи за повдигане на водата пред биологичното стъпало;

- Селектор;

- Предварително включен денитрификатор;

- Биофилтри;

- Биобасейни с пневматична аерация;

- Вторични утаители;

- Микрофилтър;

- Бърз пясъчен филтър за допречистване на отпадъчните води;

- Обеззаразяване на пречистените отпадъчни води с ултравиолетови лъчи;

- Аеробен стабилизатор на излишната активна утайка;

- Механично обезводняване на стабилизираната излишна активна утайка чрез филтърпреса.

ЛПСОВ ще функционира до реконструкцията и модернизацията на пречиствателна станция за отпадъчни води за района – ПСОВ Равда, което е предвидено съгласно инвестиционно предложение "Събиране, пречистване и отвеждане на пречистени отпадъчни води от агломерация Несебър-Слънчев бряг-Равда и селищата гр.Ахелой, гр.Каблешково и с.Тънково, вкл. реконструкция и модернизация на ПСОВ - Равда с капацитет до 222 000 еквивалентни жители /ЕЖ/, изграждане на дълбоководно заустване на пречистените отпадъчни води и изграждане на външни канализационни колектори" с възложител: Община Несебър, и включването на отпадъчните води от района в цитираната ПСОВ.

Захранването с питейна вода и електричество ще стане чрез тръбопровод и ел.провод, явяващи се отклонение от инфраструктурната мрежа, изградена за обслужване на рекреационните обекти в района. Ще се изгради собствен трафопост за нуждите на имота.

Ще бъдат предвидени слънчеви батерии за подгряване на вода за битови цели. Отоплението и охлаждането ще става с климатични инсталации, използващи само разрешени хладилни агенти.

Достъпът до имота ще се осъществява от съществуващите асфалтирани обслужващи пътища, с които имотът граничи непосредствено на запад и на север. Последните са свързани с общинския път - гр. Свети Влас - ВС "Елените".

а) Местоположение на инвестиционното предложение


  • населено място – землището на гр.Свети Влас;

  • община – Община Несебър;

  • поземлен имот - №11538.13.50;

  • местност – Юрта;

  • площ на имота – 6306 кв.м.

Приложена е скица към документацията. Не е необходима допълнителна площ при изграждане на обекта. Инвестиционното предложение ще се реализира в ПИ №11538.13.50, местност "Юрта", землище на гр. Свети Влас, община Несебър, област Бургас. Имотът е с общата площ 6,306 дка, с начин на трайно ползване “пасище” и с трайно предназначение на територията „земеделска“.

Не се налага изграждане на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура, тъй като непосредствено по западната и северната граница на ПИ №11538.13.50 са изградени асфалтирани обслужващи улици.



ПИ №11538.13.50, местност "Юрта", землище на гр. Свети Влас


Местоположение на ПИ №11538.13.50
б) Срок за реализация и етапи на изпълнение на инвестиционното предложение

Проектиране и ново строителство на заявените сгради и инфраструктура: реализирането на строителството ще се извърши на един етап и в рамките максимум на осем месеца от получаване на строителното разрешение. Основните изкопни и строителни работи е предвидено да се извършват през есенно-зимния период, когато времето е влажно и активния курортен сезон е приключил.

Строителството на сградите ще се осъществи при следните етапи:


  • ограждане на строителната площадка;

  • изкопни дейности за основите на сградите;

  • груби строителни дейности;

  • външни и вътрешни довършителни дейности;

  • свързване със съществуващата инженерна инфраструктура;

  • благоустройство и озеленяване;

  • въвеждане в експлоатация.

На този етап не е разработена и не е предвидена програма за прекратяване дейността на сградите и възстановяване на съществуващите територии и ландшафт. Тъй като предвидената инфраструктура и жилищни сгради се вписват идеално в стратегията за развитие на община Несебър като туристически център, то очевидно няма да се налага промяна на дейностите поради конюнктурни съображения и съответното ликвидиране на сградите и изградената инфраструктура. Срокът за експлоатация е лимитиран от срока за годност на монолитно построените сгради.

ЛПСОВ ще функционира до реконструкцията и модернизацията на пречиствателна станция за отпадъчни води за района – ПСОВ Равда, и включването на отпадъчните води от района в цитираната ПСОВ.


в) Засегнати елементи на Националната екологична мрежа (НЕМ)

Теренът, предвиден за реализация на инвестиционното предложение не попада в защитена територия по смисъла на Закона за защитени територии, но попада в ЗЗ "Емине" с код BG0002043 за опазване на дивите птици, обявена със Заповед № РД-560/21.08.2009г. (ДВ, бр.69/2009г.) на Министъра на околната среда и водите и ЗЗ "Емине-Иракли" с код BG0001004 за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна.



Защитена зона “Емине” е една от най-големите защитени зони в страната с площ – 667 505,150 дка. Тя обхваща най-източните части на Стара планина от село Паницово, община Несебър на запад до нос Емине на изток. На север се простира до долината на река Двойница, а на юг достига до гр.Ахелой и гр.Каблешково, като обхваща и северната част на Бургаския залив. При нос Емине брегът е стръмен скалист. Самият бряг представлява тясна чакълеста ивица, над която се издига стръмна до отвесна скала, на места обрасла с храсталаци. Планинската част на зоната е покрита предимно с широколистни гори. В равнинната част преобладават селскостопанските земи, с отделни части от естествена растителност и неголеми влажни зони. 26 % от площта на мястото е заета от плитките води на северната част на Бургаския залив.

Ключовите за защитената зона елементи са обявените със Заповеди защитени територии по реда на Закона за защитените територии. Най-близо до разглеждания имот са:



Защитена местност „Калината”, сравнително малка на площ запазена гора с лонгозна растителност. Изключително ценен горски хабитат, запазването на който се определя от поддържане на водния баланс на почвата. Не се очаква да бъде засегната от реализацията на инвестиционното предложение.

Природна забележителност „Пясъчни дюни в местността „Бабата” – разположена на граничната част на плажната ивица и к.к.„Слънчев бряг”. Това са забележителни ландшафтни природни образувания, върху които настоящото инвестиционно предложение не може да окаже пряко или косвено въздействие.

Природна забележителност „Пет броя пясъчни дюни”, разположени в регулационните граници на гр.Несебър. Също са забележителни ландшафтни природни образувания, върху които инвестиционното предложение не може да окаже пряко или косвено въздействие.

Защитена местност „Ортото”. Представлява ценен горски хабитат, разположен е на голямо разстояние североизточно от имота и върху него също не може да се очаква негативно въздействие при реализиране на предложението.

Реализирането на описаната дейност не следва да доведе до евентуална фрагментация на зоната, предвид малката площ на инвестиционното предложение, а по-скоро се цели достигане до буферна роля и съвместяване на целите на защита на зоната и идеята на възложителя. Процентът на загуба на местообитания – обработваеми земи, е пренебрежимо малък (под 0,01 %) спрямо общата площ на екологично чувствителната защитена зона.

Описаното състояние на площта и подобието на околните терени изключва възможността за евентуално унищожаване или въздействие върху ценни растителни екземпляри или природен хабитат, предмет на защита на ЗЗ „Емине”. Допуска се вероятност от степен на безпокойство на отделни екземпляри от видове на дивата фауна, случайно присъстващи на терена, но само по време на строителството. Не би следвало да има такова по време на експлоатацията на обекта.

Очаква се заселване на синантропни видове по сградите и декоративната растителност, с която ще се озелени терена. Близостта на имота до морския бряг предполага наличие на птици от разредите Charadriiformes (различни видове чайки и др.) и Ciconiiformes (Ciconia ciconia L., различни видове чапли и др.). Гнездящата орнитофауна включва открито живеещи видове, основно от разред пойни. Като традиционни видове присъстват черногърбо каменарче, късопръста чучулига, дебелоклюна чучулига, турилик и др. Последните видове са консервационно-значими и защитени, включени в Приложение № 3 на Закона за биологичното разнообразие. Присъствието им е свързано не със спецификата на местообитанията и растителността, а по-скоро с географското разположение и микроклиматичните особености на региона.

Не е разглеждан въпросът относно времето за възстановяване на засегната популация, тъй като чрез реализацията на настоящото инвестиционно предложение такива няма да бъдат засегнати.

Направеният общ преглед във връзка с разположението на инвестиционното предложение в ЗЗ “Емине” с код BG 0002043 за съхранението на дивите птици показва, че на територията му няма видове и местообитания, които са предмет на опазване в тази защитена зона.



Защитена зона „Емине – Иракли”

Защитена зона “Емине – Иракли” обхваща странични разклонения на планинската верига Стара планина с покрайнините й, които се разпростират до Черно море при Нос Емине и прилежащите му територии. Нивото на фрагментация на земята е ниско и естествени и полу-естествени местообитания покриват почти цялата територия на мястото. Единствената застроена територия е малкото селце Емона, разположено близо до носа и малък комплекс с бунгала, разположен в близост до единственият естуар на територията на мястото – на плажа Иракли. Основните типове земеползване на територията на мястото са широколистни гори, пасищни територии обрасли с храсти, сухи ливади (код 6210), брегови местообитания и също така някои екстензивни, предимно изоставени земеделски земи (лозя, бадемови градини, малки изорани парцели). Възстановяването и поддържането на екстензивните селскостопански практики в изоставените земеделски земи е от огромно значение за опазването на основни типове местообитания на видове като Elaphe quatrolineata sauromates, Testudo hermanni, Testudo graeca. Повечето широколистни гори са термофилни дъбови гори от хабитатен тип с код 91М0 и по-малка територия е обхваната от местообитания с код 91АА, а в основната част от мястото при местата с по-висока надморска височина си срещат територии, заемани от мезофилни гори, представляващи местообитания от тип 91S0 и 91G0. През централната част на мястото тече малка рекичка и образува единственият за територията на мястото малък естуар (код 1130) на плажа Иракли. По течението на реката се срещат влажни гори със смесени характеристики, преминаващи между местообитания с кодове 91А0 и 91F0. Крайбрежните местообитания са стръмни скали с ендемични видове от Limonium spp. (код 1240), почти навсякъде е представен участък с годишна растителност от наносни линии (код 1210) и в района на плажа Иракли се срещат бели дюни (код 2120) и ембрионични дюни (код 2110).



Характеристика

Сухи тревни съобщества, степи 10

Широколистни листопадни гори 49

Храстови съобщества 9

Смесени гори 1

Не-горски райони, култивирани с дървесна растителност (вкл. овошки, лозя,

крайпътни дървета) 1Общо Покритие 100



Предназначение

Защитената зона се създава с цел:

• Запазване на площта на природните местообитания и местообитанията на видове и техните популации, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

• Запазване на естественото състояние на природните местообитания и местообитанията на видове, предмет на опазване в рамките на защитената зона, включително и на естествения за тези местообитания видов състав, характерни видове и условия на средата.

• Възстановяване при необходимост на площта и естественото състояние на приоритетни природни местообитания и местообитания на видове, както и на популации на видовете, предмет на опазване в рамките на защитената зона.

Обекти на опазване

Местообитания:

1110 Постоянно покрити от морска вода пясъчни и тинести плитчини

1130 Естуари

1140 Тинесто-песъчливи крайбрежни площи, които не са покрити или са едва покрити с морска вода

1170 Съобщества с кафяви, червени и зелени водорасли по скалисти морски дъна

1210 Едногодишна растителност върху морски крайбрежни наноси

1240 Стръмни морски скали, обрасли с ендемични видове Limonium

2110 Зараждащи се подвижни дюни

2120 Подвижни дюни с Ammophila arenaria по крайбрежната ивица (бели дюни)

3260 Равнинни или планински реки с растителност от Ranunculion fluitantis и Callitricho-Batrachion

5210 Храсталаци с Juniperus ssp.

6110 * Отворени калцифилни или базифилни тревни съобщества от Alysso-Sedion albi.

6210 * Полуестествени сухи тревни и храстови съобщества върху варовик (Festuco-Brometalia) (*важни местообитания на орхидеи)

8330 Подводни или частично подводни морски пещери

9180 Смесени гори от съюза Tillio-Acerion върху сипеи и стръмни склонове

91AA Източни гори от космат дъб

91F0 Крайречни смесени гори от Quercus robur, Ulmus laevis и Fraxinus excelsior или Fraxinus angustifolia покрай големи реки (Ulmenion minoris)

91G0 * Панонски гори с Quercus petraea и Carpinus betulus

91M0 Балкано-панонски церово-горунови гори

91S0 Западнопонтийски букови гори

92AO Крайречни гори от Salix alba и Populus alba

Бозайници - Европейски вълк (Canis lupus), Видра (Lutra lutra), Дългоух нощник (Myotis bechasteini), Муткур (Phocoena phocoena), Малък подковонос (Rhinolophus hipposideros), Лалугер (Spermophilus citellus), Афала (Tursiops truncatus), Пъстър пор (Vormela peregusna)

Земноводни и влечуги - Червенокоремна бумка (Bombina bombina), ивичест смок (Elaphe quatuorlineata), Леопардов смок (Elaphe situla), Обикновена блатна костенурка (Emys orbicularis), Шипоопашата костенурка (Testudo Hermanni), Шипобедрена костенурка (Testudo graeca), Голям гребенест тритон (Triturus karelinii)

Риби - Резовски карагьоз (Alosa tanaica), Белч (Alosa maeotica), Alosa agone, Alosa

immaculata.

Безгръбначни животни - Бисерна мида (Unio crassus), Вертиго (Vertigo angustior), Вертиго (Vertigo moulinsiana), Лицена (Lycaena dispar), Обикновен сечко (Cerambyx cerdo), Бръмбар рогач (Lucanus cervus), Буков сечко (Morimus funereus), Осмодерма (Osmoderma eremita), Алпийска розалиа (Rosalia alpine),

Растения

Според Стандартния формуляр на Защитената зона, с респонденти Федерация зелени Балкани (2006 и актуализация 2008) предмет на опазване в тази зона е видът Татарско диво зеле (Crambe tataria). Други значими растителни видове са:

Извит магарешки бодил (Carduus uncinatus), Критска креса (Cressa cretica), Лепидотрихум (Lepidotrichum uechtritzianum), Лъскава камилска трева (Corispermom nitidum), Морски ветрогон (Eryngium maritimum), Морски копър (Critmum maritimum), Морски ранилист (Stachis maritima), Приморска млечка (Euphorbia paralias), Понтийски пелин (Artemisia pontica), Пясъчна метличина (Centaurea arenaria), Пясъчна млечка (Euphorbia peplis), Северница (Samolus valerandii), Сибирска аргузия (Argusia sibirica), Сизон (Sison amomum), Смокиня (Ficus carica), Солданелово чадърче (Calystegia soldanella), Тойна (Trachomitum venetum), Тройновилужна мишорка (Gypsophylla trichotoma), Татарски млечник (Lactuca tatarica), Черноморски хипекоум (Hypecoum ponticum), Черноморско плюскавиче (Silene euxina) и др.

Защитената зона е важна за достигането на необходимото покритие за местообитания или видове в рамките на цялата страна или в рамките на Черноморския биогеографски район. За местообитания с кодове 1110, 1170, 1210, 1240, 2110, 2120, 6210, 91АА, 91G0, 91M0 и за видовете Rosalia alpine, Alosa pontica, Alosa caspia nordmani, Alosa maeotica, Cobitis taenia, Elaphe quatrolineata, Elaphe situla, Testudo hermanni, Testudo graeca, Lutra lutra. Специално за Черноморския биогеографски район защитената зона включва: около 50 % от покритието на местообитание с код 91АА; около 20 % от покритието на местообитание с код 1210; около 10 % от покритието на местообитания с кодове 1170, 1240, 91М0; около 5 % от покритието на местообитания 2110, 2120; около 10 % от популацията на Elaphe quatrolineata. Защитената зона е най-северното известно находище на Elaphe situla и едно от общо двете му находища в целия Черноморски биогеографски район. Географската кохерентност е свързана с разположението на зоната в средната част на българското Черноморско крайбрежие и е от важно значение за достигането на географска кохерентност на мрежата за следните местообитания и видове (единственото място или най-важното такова в този биогеографски район): за местообитания с кодове 1170, 1210, 1240, 6210, 91АА и за Elaphe situla. Защитената зона е един от трите крайбрежни района в България, където термофилните дъбови гори (91М0 и 91АА) все още образуват дълъг фрагментиран екотон с крайбрежните хабитати; стръмни скали с ендемични видове Limonium spp. (код 1240), целогодишна растителност от крайбрежни наноси (код 1210); бели дюни (код 2120) и ембрионални дюни (код 2110). Това е единственото място в България, където местообитанията от бели дюни образуват екотон с термофилните дъбови гори, в случая с местообитанията с код 91М0. Това е едното от общо двете места по крайбрежието на Черно море, където местообитание 91АА достига крайбрежните райони и образува екотон с местообитания с код 1240 и/или 1210. Защитената зона представлява последната сухоземна точка на планинската верига Стара Планина – продължителна планинска верига, създаваща дълги 700 км. горски и планински биокоридори и в същото време една бариера, протичаща по средата на България. Защитената зона е важен “stepping stone” биокоридор по протежението на брега на Черно море за разпространението на термофилна фауна: Elaphe quatrolineata, Elaphe situla, Testudo hermanni, Testudo graeca и други видове

по миграционната бариера в посока Изток-Запад на Стара планина. Популациите на Testudo hermanni и Testudo graeca са застрашени на територията на мястото и са намалели значително в резултат на интензивното им събиране на храна, практикувано в миналото. Въпреки това техните местообитания в момента са в добро състояние и има отлични условия за възстановяването на двата вида. Защитената зона е едно от няколкото такива в България, където в рядко посещаваните скалисти крайбрежни участъци Lutra lutra все още живее по крайбрежието. Алувиалните гори по поречието на малката река в централнатачаст зоната има редки характеристики, преминаващи от местообитание с код 91А0 и 91F0.

Основаната заплаха в настоящия момент за защитената зона е планът за развитие на нов крайморски курорт, разположен на територията на единствения естуар и върху прилежащите дюнни местообитания. Плановете предвиждат застрояване на изоставените екстензивни селскостопански земи по терасата на реката и по близко разположените височини. Територията между тези земи и съседните термофилни гори и дюни е важно местообитание за видовете, живеещи в този екотон - Elaphe quatrolineata sauromata, Elaphe situla, Testudo hermanni, Testudo graeca. Застрояването ще унищожи веднага тези местообитания и може да доведе до значителна фрагментираност на района. Още повече, ще бъде директно унищожен единственият за защитената зона естуар и цялата крайречна горска растителност (кодове 91F0 и 91А0) и местообитанията на свързаните с тях видове – Emys orbicularis и Lutra lutra. Възстановяването и поддържането на екстензивните селскостопански практики в изоставените селскостопански земи (паша, екстензивни лозя и градини), а не тяхното застрояване, е от огромно значение за опазването на основни местообитания на такива видове като Elaphe quatrolineata sauromata, Testudo hermanni, Testudo graeca. Западната граница на защитената зона минава по главния път, по крайбрежието на Черно море. Има планове за подобряването на този път до магистрален – един проект, който може да има значително влияние за фрагментирането на района. По тези причини в тези райони трябва да се приложат интензивни ограничаващи мерки – шумоизолиращи и изолиращи животните огради със значителен брой тунели, мостове, надлези и подлези, които животните да могат да използват, а също така и да се търсят алтернативни варианти за разполагане, колкото се може по-далеч от крайбрежието.

Теренът, предвиден за реализация на инвестиционното предложение – ПИ №11538.13.50, местност "Юрта", землище на гр. Свети Влас, община Несебър е 6,306 дка, с начин на трайно ползване “пасище” и с трайно предназначение на територията „земеделска“ и на тази територия и около имота няма редки, застрашени от изчезване защитени растения и растителни съобщества. Общата оценка при огледа на терен е, че местообитанието е от вторичен тип, формирано е при непрекъсната човешка намеса и не попада в приоритетните за охрана хабитати в България, включени в Приложение № 1 към чл.6, ал.1, т.1 към Закона за биологично разнообразие.

Строителните дейности са свързани с незначителни изкопни работи. След пускане в експлоатация, обектът трайно ще се впише в природната обстановка. По тази причина не се очакват и трайни изменения в околния ландшафт.

По отношение на фауната, също се отчита непосредствената близост до урбанизирана територия и от там недобрите условия за трайно наличие на редки и защитени видове, включително и диви птици.

г) Цел и предмет на инвестиционното предложение – производство, жилищно, пътно и др. строителство:

Възложителят има намерение да изгради 4 групи жилищни сгради за сезонно ползване с възможен максимален брой обитатели до 250 души и собствена локална ПСОВ с биобасейн с непрекъсната аерация, без изсушителни полета с общ капацитет за пречистване на битови отпадъчни води до максимум 380 m3/d, като всичките нейни технологични съоръжения ще бъдат разположени в подземно изградени помещения.

Заложените градоустройствени параметри са:

- максимална плътност на застрояване - 30%;

- максимална етажност - до 12 метра. (Н = 12 м до кота "Корниз");

- КИНТ - до максимум 1,5;

- минимално озеленяване - 50%, като минимум 50% от площта ще е осигурена за дървесна растителност.

Площта на имот с идентификаторен № 11538.13.50 в землището на гр. Свети Влас, е 6 306 кв. м.

Жилищните сгради са свързани в единен комплекс и ще бъдат в режим на свободно застрояване в рамките на имота. Приетите градоустройствени показатели са в съответствие с нормите на чл. 28, ал.1 и ал.2 от Наредба №7 за ПНУОВТУЗ в устройствена зона "Ок", съгласно Проекта на ОУП на община Несебър и реализирането на инвестиционното предложение е допустимо и по смисъла на чл.12 от ЗУЧК предвид местоположението на имота в регламентираната в чл.9, т.2 от същия закон - зона "Б" със специфичните характеристики на територията и специалния режим на опазване на териториалните и акваториалните ресурси.

Сградите ще се населяват само през летния сезон с до максимум от 250 човека (семействата на собствениците на жилища).

Предлаганато проектно решение за ситуиране на жилищните сгради и подземно разположената пречиствателна станция е показано на следващата фигура:

ПУП-ПЗ на ПИ №11538.13.50 с местоположението на локалната пречиствателната станция за отпадъчни битови води, отстоянията до най-близко разположените жилищни сгради във всички урегулирани и с променено предназначение за жилищно и курортно строителство
Прието е пречистването на отпадъчните битово-фекални води да се извършва по технологична схема разработена от фирма "ENVIRONMENT COMERCE CZ" - Прага. Проектът за Пречиствателна станция ще бъде разработен с цел, последната да пречиства формираните битови отпадъчни води от собствените жилищни сгради на ПИ №11538.13.50 и тези от жилищните сгради в собствените ПИ №11538.13.52 и №11538.13.39 (със стар идентификатор №013039), за които е проведена процедурата по глава VІ от Закона за опазване на околната среда (ЗООС) (Решение № БС-86-ЕО/28.10.2010г. и Решение № БС-254-ПР/2005г. на Директора на РИОСВ) и са урегулирани и от бъдещи жилищни сгради в прилежащи ПИ с други собственици, за които са извършени необходимите процедури по глава VІ от ЗООС, урегулирани са и предстои тяхното изграждане и/или са в процес на изграждане. Формираните утайки, както и пречистените отпадни води (за събирането на които ще се изгради резервоар с подходяща вместимост), ще се предават за последващо третиране на ВиК оператор, с който ще бъде сключен договор за извозването и приемането им. Не се предвижда изграждането на колектор.

Министерството на здравеопазването със свой административен акт с изх. №47-22-ПСК-0148/05.03.2012г. съгласува ПУП-ПРЗ за застрояване на обект: Пречиствателна станция за отпадъчни води -ПСОВ в ПИ №11538.13.52, местност "Юрта", землище на гр. Свети Влас, община Несебър, област Бургас с капацитет - 1000 ЕЖ и средно дневно водно количество - Qср.дн.= 380 m3 / d.

В предвид последното и възможното максимално натоварване на жилищните сгради очакваното максимално количество на формираните отпадъчни битови води е:

- Qср. дн. = 380 м3/ден,

- Qмакс. час = 80,00 м3/час, = 22,22 л/сек, (К0 е приет 3,3)

- Qмин. час = 6,8 м3/час = 0,44 л/сек,.

Очакваният максимален капацитет на обекта по биогенно замърсяване, изразен като еквивалентен брой на жителите (ЕЖ) е до 1 000 ЕЖ.

Очакваният максимален денонощен товар по БПК5 е до 60 кг/ден.

Канализационната система е предвидено да бъде разделна. Ще се състои от битова канализация и дъждовна канализация.

Битовата и Дъждовната канализации ще бъдат изпълнени от дебелостенни PVC тръби. Дренажите ще бъдат изпълнени от PVC оребрени тръби, фабрично перфорирани.

Местоположението на собствената ЛПСОВ е подбрано така, че отпадъчните битово - фекални води от бъдещите жилищни сгради да постъпват в нея гравитачно. Целта е да се избегнат междинните канални помпени станции, с което се минимизира възможността от разпространението на интензивно миришещи вещества.

В битовата канализация ще се заустят и промивните води от филтърната система на предвиден плувен басейн, както и водите от неговото почистване. Не се предвижда включване в битовата канализация на площадкови дъждовни води.

ЛПСОВ ще бъде оразмерена проектно за работа при разделна канализационна система, т.е повърхностно-дъждовните води от площадката и покривите на сградите ще се отвеждат отделно и няма да постъпват за третиране в пречиствателната станция.

Заложени са следните проектни показатели на постъпващите отпадъчни води на вход на ПСОВ:

- Qср. дн. = 380 м3/ден;

- Qмакс. час = 80,00 м3/час, = 22,22 л/сек, (К0 е приет 3,3);

- Qмин. час = 6,8 м3/час = 0,44 л/сек;

Очакваният максимален капацитет на обекта по биогенно замърсяване, изразен като еквивалентен брой на жителите (ЕЖ) е до 1 000 ЕЖ.

Очакваният максимален денонощен товар по БПК5 е до 60 кг/ден.
Нормативни количества на основните замърсители през активния сезон,




Показатели

К-во на 1 жител, [гр/ден]

К-во на 1 жител, [гр/ден]

Максм. Дневно

к-во,


[кг/ден]

Средно дневно

к-во,


[кг/ден]

Концентрация на замърсителите на вход на ПСОВ

[мг/л]


1

2

3

4

5

6

7

1

Суспендирани в-ва

70

70

80.00

56.00

432

2

БПК5 на неутаени води

60

60

60.00

50.00

371

3

БПК5 на утаени води

35




35,00

28.00

175

4

ХПК

120

120

120.00

96.00

741

5

(Общ азот)

11

11

11.00

8.80

68

6

Общ фосфор

3.3

1,8

3.30

2.64

17

7

В т.ч фосфати от перилни препарати

1.6




1.60

1.28

8

8

Хлориди (Cl)

9




9.00

7.20

45

9

ПАВ

2.5




2.50

2.00

13

Технологичната схема на пречиствателната станция включва съоръжения за грубо механическо пречистване, съоръжения за биологично пречистване с непрекъсната аерация осигуряващи необходимото снижение на органичната замърсеност, измервана с БПК5, третиране на биогенната замърсеност, аеробно стабилизиране на утайките и тяхното обезводняване на камерна филтърпреса, третично пречистване на отпадъчните води с микрофилтър и последващо допречистване на пясъчен филтър и обеззаразяване на отпадъчните води с ултравиолетови лъчи.



На изход от ПСОВ се очаква пречистените води да бъдат със следните показатели:

Показатели

Размерни единици

(дименсия)



Емисионни норми = Имисионните норми за ІІ категория повърхностен воден обект

ХПК

mg/l

≤ 70

БПК5

mg/l

≤ 15

Неразтворими вещества

mg/l

≤ 50

N-NH4 (общ азот)

mg/l

≤ 17,4

pH

mg/l

6,5 – 8,5

P (общ)

mg/l

≤ 2

Поставена е задача при избора на ПСОВ да се гарантират следните стандарти и параметри:

- Ефективността на очистка да съответства на индивидуалните емисиони ограничения посочени в горната таблица и изискванията на нормативните документи;

- Експлоатацията на инсталацията да бъде автоматизирана, с управление от централно табло. Независимо от това, операторът трябва да може да влияе на технологичния процес чрез промяна на параметрите, или превключване на ръчен режим;

- Техническото оборудване да съответства на следните параметри:

 високо качество на материалите

 ниска консумация на енергия

 дълъг експлоатационен живот

 лесна за потребителя експлоатация

 ниска себестойност

 високо ниво на ефективност.

- Емисиите на вредни вещества и интензивно миришещи вещества в атмосферния въздух да са незначителни и да се изпускат по начин, по който се осигурява минимално въздействие;



- Поддръжката и обслужването да могат да бъдат извършвани под честото наблюдение на оператора, от максимум един или двама квалифицирани работници;

- Излишната утайка да съдържа малки количества органични компоненти; което характеризира т.нар. „стабилизиране” на органичния материал. Целта на такава обработка на утайката е да предотврати лошия мирис в реактора и свързания с него резервоар за излишната утайка, както и нейното последващо третиране.

- Пространствените параметри и размери на ЛПСОВ да бъдат минимални и очевидно по-малки от тези за аналогичните конвенционални инсталации. Това е необходимо, за да се осигурят възможно по-големи отстояния до прилежащите жилищни сгради;

- Експлоатацията на инсталацията да бъде с ниски разходи по отношение на консумацията на електроенергия, поддръжката и обслужването на инсталацията;

- Инвестиционните разходи да бъдат сведени до оптималния минимум (като се отчетат изискванията за дълъг експлоатационен живот и надеждна ефективност на инсталацията), за да се намалят финансовите усилия, необходими за реализация на инсталацията за обработка, без това да се отрази на качеството на работа и ефективността на пречистване;

- шумовите емисии извън сградата и помещенията на ЛПСОВ да осигуряват спазване нормите за "зони за обществен и индивидуален отдих";



- Оразмеряването на предложената инсталация за обработка на отпадъчни води да бъде извършена в съответствие с изискванията на БДС и/или еквивалентните изисквания на “Abwassertechnische Vereinigung (ATV)” Германия.

- Всички технологични съоръжения на ЛПСОВ да бъдат разположени подземемно в затворени помещения с необходимите шумоизолация и вентилация.

- Да се избере технологична схема със съответните технически и технологични решения, която вече е приложена в страната и на която е било намалена ХЗЗ на 10 метра и най-вече при нейната експлоатация до този момент не са констатирани отрицателни въздействия върху прилежащите жилищви сгради.

Избраната от възложителя технологична схема гарантира следните остатъчни концентрации на вредни вещества в пречистените отпадъчни води:

Показател



Заложена концентрация на замърсителите на вход на ПСОВ

[мг/л]


Технологично гарантирани концентрации на замърсителите в пречистените отпадъчни води на изход на ПСОВ осреднени за период от една година

[мг/л]


Степен на пречистване [%]

ХПК

741

≤ 50

93.25

БПК5

371

≤ 10

97,3

Неразтворими вещества

432

≤ 10

98,00

N-NH4 (общ азот)

68

≤ 2

97,05

pH

-

6,5 – 8,5

-

P (общ)

17

≤ 2

88,24

Отпадъчната вода преминава през механично и биологично пречистване и обеззаразяване. Технологичната схема е съобразена с изискванията за качеството на пречистената вода за заустване, като съдържанието на съответните замърсители трябва да е равно и да не надвишава при никакъв случай имисионните параметри по Наредба №7/1986 съгласно изискването на чл. 30 от Наредба №10/2001.

Технологичната схема на пречиствателната станция включва: съоръжения за грубо механическо пречистване, две съоръжения за биологично пречистване работещи паралелно и осигуряващи необходимото снижение на органичната замърсеност, измервана с БПК, третиране на биогенната замърсеност, две съоръжения работещи паралелно за вторично утаяване, аеробно стабилизиране на утайките и тяхното обезводняване на камерна филтърпреса, третично пречистване на отпадъчните води с микрофилтър и последващо допречистване на пясъчен филтър и обеззаразяване на отпадъчните води с ултравиолетови лъчи.



Технологична схема на предвидената собствена пречиствателна станция за отпадъчни води в ПИ №11538.13.50




Общ напречен поглед към предвидената ЛПСОВ – подземна и надземна част
Отпадъчните води, формирани от жилищните сгради постъпват в буферен резервоар, разположен на вход на ЛПСОВ без да се задържат в него. Това е с цел да се редуцира до минимум формирането на интензивно миришещи вещества, вследствие развитие на анаеробни процеси в застояли отпадъчни води. От него, замърсените води се подават помпажно с помощта на потопяеми помпи на вход на ЛПСОВ (в буферния резервоар се поддържа много ниско ниво на постъпващите отпадъчни води. Само при настъпване на аварийни състояния на отделни съоръжения на ЛПСОВ се допуска повишаване нивото на отпадъчните води.

Входящите отпадъчни води постъпват в първото пречиствателно съоръжение - механично сито. Твърдите частици се задържат върху външната повърхност на ситото и се отстраняват чрез остъргващ нож и постъпват в контейнер за отпадъци.

След ситото отпадъчните води постъпват в пясъкозадържател за задържане на неразтворените вещества с минерален произход, предимно пясък. Приет е тангенциален пясъкозадържател. Утаеният на дъното на пясъкозадържателя пясък се изважда посредством ерлифт и се подава на контейнер. Ерлифтът работи с въздух подаван от компресор.

Грубо механично пречистени, отпадъчните води постъпват в задържателен изравнителен обем (денонощен изравнител), позволяващ към следващите съоръжения да се подава константно водно количество. По този начин се създават много добри условия за работата на биологичното стъпало (два паралелно работещи биореактора с непрекъсната аерация) и се гарантира постоянно висок ефект на пречистване. Предвиждането на два паралелно работещи биореактора - всеки един с максимален капацитет до 65% от този на ЛПСОВ дава възможност при най-тежка авария - увреждане на биокултурата в един от биобасейните, другият да поеме постъпващите отпадъчни води от жилищните сгради - разбира се след известна редукция на водопотреблението. Особено важно е равномерното постъпване на отпадъчните води към вторичните утаители.

В денонощния изравнител са монтирани помпи, посредством които отпадъчните води се подават към следващото съоръжение - аеробен селектор. Аеробният селектор е съоръжение, в което постъпват отпадъчните води след грубото им механично пречистване и рециркулиращата активна утайка връщана с ерлифт от каловите резервоари на вторичните утаители. В аеробните селектори се осъществява адаптиране на активната утайка към постъпващите отпадъчни води и се парира прекомерното развитие на нишковидни бактерии при постъпване на води с много големи замърсености. Аерирането на аеробните селектори се извършва с въздух подаван като дребни мехурчета посредством финно мехурести аератори.

След селектора, сместа от отпадъчни води и рециркулираща активна утайка се подава към денитрификационен басейн, в който се извършва биологична денитрификация на нитрифицираните азотни съединения. Приета е предварително включена денитрификация, при която в безкислородните условия, които се създават в денитрификатора (вследствие липсата на аерация в него), нитрифициращите бактерии разлагат нитратите, като кислорода от тях използват за поддържане на жизнената си дейност, а азота излиза като газ в атмосферата. За да се избегне утаяването на активната утайка в денитрификатора, в него е предвиден миксер за разбъркване на сместа активна утайка - отпадъчна вода.

Биологичното пречистване на отпадъчните води се извършва в комбинирано съоръжение - биофилтър като първа степен и биобасейн като втора степен. Биофилтрите са инсталирани вътре в пространствата на биобасейните. Филтърният пълнеж има голяма специфична повърхност /125м23/. Под биофилтрите има предвидена аерационна система, която периодично продухва биофилтьра. Продухването се извършва автоматично и се контролира с реле за време.

Биобасейните са изпълнени като правоъгълни стоманобетонови резервоари, в които постъпва сместа отпадъчна вода-активна утайка и на дъното на което е монтирана аерационна система осигуряваща фино мехуреста аерация. Въздухът се подава от въздуходувки, монтирани в обслужващата сграда на пречиствателната станция.

Отделянето на активната утайка от отпадъчните води се извършва във вторични утаители. Приети са вертикални вторични утаители с квадратна платформа. Довеждането на водата до утаителната част на вторичния утаител се извършва с централна разпределителна тръба. Утаената на дъното на утаителите утайка се изважда посредством ерлифт работещ със сгъстен въздух. Една част от активната утайка -рециркулиращата активна утайка се връща пред селектора, а друга част - прираста на активната утайка (излишната активна утайка) се изпраща в отделен резервоар за аеробно стабилизиране (чрез финно мехуреста аерация).

Аеробно стабилизираната активна утайка, ежеседмично след събиране на определено количество се подава за обезводняване на камерна филтърпреса. Преди обезводняването им, утайките се кондиционират с минерални коагуланти и полиелектролит. Обезводнените утайки се събират в контейнер и се извозват веднага за депониране. Обезводнените утайки след извършване на необходимите анализи за химичен и бактериологичен състав и отговарящи на съответните санитарни норми могат да се използват за наторяване на селскостопански и зелени (паркове и градини) площи.

Отпадъчните води след вторичните утаители постъпват на микрофилтър, където става отделянето и отстраняването на частици с размер над 17 микрона. Микрофилтьрът е решен така, че преминалата през него вода преминава през мембрана, като частиците с едрина над 0,017 мм. се задържат на нея. При това се стига до постепенно задръстване, което води до завъртане на филтърния барабан. В горната част той се промива с дюзи и процесът продължава. Периодичното промиване на микрофилтъра се извършва автоматично по предварително заложена разлика в нивата на водата. Микрофилтьрът е изработен от неръждаема стомана. След микрофилтъра водата продължава към пясъчен филтър, в който се извършва третично пречистване на отпадъчните води.

Третичното пречистване на отпадъчните води се извършва в автоматично работещ бърз пясъчен филтър. Пълнежът на пясъчния филтър е предвиден да бъде от филтърен пясък.

Пречистените отпадъчните води с концентрация на неразтворени вещества ≤ 10 mg/l се обеззаразяват с UV - филтър.

Формираните утайки, както и пречистените отпадни води (за събирането на които ще се изгради резервоар с подходяща вместимост), ще се предават за последващо третиране на ВиК оператор, с който ще бъде сключен договор за извозването и приемането им. Не се предвижда изграждането на колектор. Технологичната схема на пречиствателната станция включва следните съоръжения:

- Сито;

- Пясъкозадържател;



- Денонощен изравнител с потопяеми помпи за повдигане на водата пред биологичното стъпало;

- Селектор;

- Предварително включен денитрификатор;

- Биофилтри;

- Биобасейни с пневматична аерация;

- Вторични утаители;

- Микрофилтър;

- Бърз пясъчен филтър за допречистване на отпадъчните води;

- Обеззаразяване на пречистените отпадъчни води с ултравиолетови лъчи;

- Аеробен стабилизатор на излишната активна утайка;

- Механично обезводняване на стабилизираната излишна активна утайка чрез филтърпреса.

Характеристика на Аеробния стабилизатор

При приетата технологична схема от "ENVIRONMENT COMMERCE CZ" – Прага, за пречистване на отпадъчните води от жилищните сгради в ПИ №11538.13.50 в местност "Юрта", стабилизираната по аеробен път в ниско натовареното биологично стъпало утайка, не се подава (както нормално е прието) в силоз за утайки, в който да се хомогенизира и да се освободят утайките от утайкови води от повърхностния слой, а се подава на аеробен стабилизатор. В това съоръжение, утайката се аерира, при което се продължава поддържането на аеробни условия на утайката и се продължават процесите на нейното стабилизиране. Посредством ерлифт, утайката се подава в съоръжението за механично обезводняване – филтърпреса.

- време за стабилизиране на утайка в аеробния

стабилизатор - 10 дни;

- Техническа степен на разграждане на органични

вещества в аеробния стабилизатор - 56,87 %;

- Органично вещество в подаваните за стабилизиране

излишни активни утайки - 70 %;

- Органично вещество в изважданите от аеробния

стабилизатор стабилизирани утайки - 30,16 %;

- Влажност на изважданите от аеробния стабилизатор

стабилизирани утайки - 99,4 %;



Забележка: Утайките извеждани от вторичните утаители са стабилизирани по аеробен път в биологичното стъпало на пречиствателната станция, работещо по режим на продължителна аерация – ниско утайково натоварване с пълно окисление на излишната активна утайка. В аеробния стабилизатор се осигурява продължаването на тези процеси. Приетият обем е достатъчен в него да се стабилизират утайките и без тяхното предварително стабилизиране в ниско натовареното биологично стъпало.

Механично обезводняване на утайките

От аеробния стабилизатор, утайките се подават посредством ерлифт за обезводняване на камерна филтър преса.

- Обем на подаваните за обезводняване аеробно

стабилизирани утайки при максимално натоварване - 4,875 м3/ден;

- Влажност на подаваните за обезводняване аеробно

стабилизирани утайки - 99,4 %;

- Влажност на обезводнените утайки - 75 %;

- Обем на обезводнените утайки - 0,285 м3/ден;

- Обем на филтрата връщан на вход на ПСОВ

за пречистване - 1,069 м3/ден.



Строителството на жилищните сгради ще се извършва при реализиране на следните процеси:

  • Създаване на плътни ограждения преди започване на строителството около имота, с цел запазване състоянието на съседните парцели по време на строителството на сградите;

  • Извършване на строителните дейности при съблюдаване на всички действащи правилници, изисквания и нормативи за екологично строителство - плътност на застрояване – 30 %; Максимална височина <12 м.; Кинт-1,5 и минимално озеленяване – 50 %, при спазване на Специфичните правила и норми за застрояване в третираната територия, приети от ОбСУТ при Община Несебър;

  • Монтиране на слънчеви батерии на покривите на сградите за отопление на вода за битови нужди, която при необходимост ще се доподгрява с електрически бойлери;

  • Полагане на топлоизолационни материали по външните стени за постигане на оптимални топлотехнически показатели на сградите, с цел икономия на енергия при климатизация на помещенията;

  • Провеждане на рекултивационни мероприятия след завършване на строителството;

  • Озеленяване на 50 % като половината е осигурена с дървесна растителност, съобразена с естествената растителност на района;

  • Създаване на тревни площи и градини с цветя.

  • Спазването на тези мероприятия ще доведе до минимални въздействия върху околната среда и най-вече физическата ерозия на почвата се ограничава до 30 % от общата площ на имота.

Строителството на сградите, включва следните процеси:

  • Подготвителни работи;

  • Изкопни работи за полагане на основите;

  • Строителни работи, а именно полагане на арматура, изливане на бетони, съгласно конструкциите на сградите, зидарии и др. до изграждане на покривите. Измазване на сградите вътрешно и външно, като се следи за полагане на изискуемите топлоизолационни материали, с цел икономии на топлина през зимата и на електроенергия за поддържане на климатичните условия в сградите през лятото;

  • Изграждане на комуникативни и инфраструктурни връзки с минаващите наблизо водопровод, електропроводи, и подобряване връзките със съществуващите пътища;

  • Довършителни работи във връзка с благоустрояване на район, почистване и превеждане в съответствие на евентуално засегнати съседни площи.

- Природни ресурси, предвидени за използване по време на строителството и експлоатацията:

По време на строителството използваните природни ресурси ще са строителни и инертни материали и вода. Необходимите строителни и инертни материали ще се закупуват от законни обекти, притежаващи необходимите разрешения.

При експлоатацията на сградите ще се използва питейна вода и електроенергия. Водоснабдяването ще се осъществи чрез съществуващото обществено водоснабдяване в района. Водоснабдителната мрежа е съществуваща и водопровода, от който е разрешено да се водоснабдят жилищните сгради, преминава по северната граница на имота.

По време на строителството няма да се използват терени и да се нарушава техния ландшафт извън площадката на инвеститора с цел депониране на изкопаните земни маси.


- Необходимост от нова инфраструктура – пътища, електроснабдяване и ВиК:

А. Водоснабдяване и електроснабдяване - Захранването с питейна вода и електричество ще стане чрез тръбопровод и ел.провод, явяващи се отклонение от инфраструктурната мрежа, изградена за обслужване на рекреационните обекти в района. Ще се изгради собствен трафопост за нуждите на имота.

Б. Канализация - При експлоатацията на обекта ще се формират само битово-фекални води, които по състав няма да се различават съществено от тези, които се отделят от населените места.

Предвижда се отпадъчните битово-фекални води, които ще се образуват при експлоатацията на сградите да се пречистват от собствена Локална пречиствателна станция за биологично пречистване на битовите отпадъчни води. Формираните утайки, както и пречистените отпадни води (за събирането на които ще се изгради резервоар с подходяща вместимост), ще се предават за последващо третиране на ВиК оператор, с който ще бъде сключен договор за извозването и приемането им

В. Схема на нова или промяна на съществуваща пътна инфраструктура - Достъпът до имота ще се осъществява от съществуващите асфалтирани обслужващи пътища, с които имотът граничи непосредствено на запад и на север. Последните са свързани с общинския път - гр. Свети Влас - ВС "Елените".

3. Орган, отговорен за одобряване на инвестиционното предложение

Одобряването на инвестиционното предложение за изграждане на жилищните сгради ще се осъществява съгласно ЗУТ и ще се съблюдава от органите, имащи правомощия по този закон - Главен Архитект и Кмет на Община Несебър.




Прилагам:

Приложение:



  1. Документ за платена такса;

  2. Документ за собственост на недвижим имот;

  3. Писмо на РИОСВ-Бургас с изх. № 6931 от 26.11.2012 г.

  4. Скица на ПИ №11538.13.50, местност "Юрта", землище на гр. Свети Влас;

  5. Становище на Министерството на здравеопазването с изх. №47-22-ПСК-0148/05.03.2012 г.

  6. Настоящата информация на електронен носител.

Възложител:…………………




Каталог: ovos


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница