Изх. №0201-105 г. Чрез г-жа цецка цачева



Дата19.07.2018
Размер59.05 Kb.
#75903

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министър на земеделието и храните



Изх. № 0201-105

………… 2015 г.



ЧРЕЗ

Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

ДО

Г-Н МЕТОДИ АНДРЕЕВ

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ ПГ НА ГЕРБ

На Ваш № 554-06-706/14.05.2015 г.
Относно: Изследване на безстопанствени кучета за болестта бруцелоза

УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН АНДРЕЕВ,

Във връзка с поставените от Вас въпроси относно изследването на безстопанствени кучета за болестта бруцелоза, Ви уведомявам следното:

Дейността на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) се осъществява съгласно Закона за Българската агенция по безопасност на храните. Съгласно този закон Българската агенция по безопасност на храните осъществява официален контрол при условията, по реда и съгласно правомощията, уредени в специалните закони:


  • Закона за храните;

  • Закона за ветеринарномедицинската дейност;

  • Закона за защита на растенията;

  • Закона за посевния и посадъчния материал;

  • Закона за здравето;

  • Закона за фуражите.

Българската агенция по безопасност на храните разработва програми и организира изпълнение на мерките за профилактика, ограничаване и ликвидиране на болестите по животните и предпазване на хората от зоонози, както и контролира дейността на обектите с епизоотично значение, в това число и приютите за безстопанствени кучета към общините.

Задължителните мерки за профилактика и борба срещу болестите по животните всяка година, съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност, се осъществяват по утвърдената Държавна профилактична програма (ДПП). Съгласно тази програма, за някои заболявания се изпълняват профилактични мероприятия, които не са включени в списъка по чл. 118, ал. 1 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, не са финансирани от републиканския бюджет, и следва да се заплащат от собствениците на животни. Такива са мерките срещу бруцелоза по кучета (Brucella canis), регламентирани в точка 4.3.9. от ДПП, където е предвидено еднократно изследване на всички разплодни кучета на Министерството на вътрешните работи и на Министерството на отбраната, абортиралите, съмнителните за заболяване и осиновените кучета в приютите.

Лабораториите от системата на Българската агенция по безопасност на храните, включително и Национална референтна лаборатория (НРЛ) „Бруцелоза”, са акредитирани от Изпълнителната агенция „Българска служба за акредитация”, съгласно БДС EN ISO 17025/IEC и разполагат с необходимото лабораторно оборудване за диагностика на бруцелозата по дребни преживни животни (ДПЖ), едри преживни животни (ЕПЖ) и свине. За съжаление в обхвата за акредитация в лабораториите от системата на БАБХ, включително и НРЛ „Бруцелоза” при Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт (НДНИВМИ), не е включена бруцелоза по кучетата.

Единствената лаборатория на Българската агенция по безопасност на храните, която може да извършва изследвания за бруцелоза по всички видове животни е НРЛ „Бруцелоза”, разположена в Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт към БАБХ, определена в съответствие с Регламент (ЕО)№ 882/2004, и която отговаря на Референтната лаборатория за бруцелоза на Общността (EURL) във Франция. Персоналът в НРЛ „Бруцелоза” към НДНИВМИ е високо квалифициран, обучен и притежава дългогодишен професионален опит в изследванията на бруцелоза по различните видове животни.

В предходните години Българската агенция по безопасност на храните е закупувала диагностикума за изследване на Brucella canis от производителя, фирма „Биофарм инжинеринг” АД. През 2014 г. и до този момент от 2015 г. поради липса на финансиране не са купувани диагностикуми за държавните лаборатории за изпълнение на ДПП за следните заболявания – бруцелоза, заразен епидидимит, ензоотична левкоза по говедата и лептоспироза.

Лабораторията „Биофарм инжинеринг” АД е избрана не случайно да извършва изследвания на Brucella canis, тъй като е единствената лаборатория в Европейския съюз, притежаваща регистриран кит за бруцелоза по кучетата. Китове не са регистрирани от други производители, поради това, че кучетата се определят, като незначими селскостопански животни.

Съгласно чл. 23 от Закона за ветеринарномедицинската дейност при необходимост, изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните, може да възложи на акредитирана лаборатория извън системата на БАБХ, да осъществява лабораторни диагностични изследвания на проби от животни с цел профилактика, ограничаване и ликвидиране на болести по животните.

Лабораториите в България са акредитирани съгласно наръчника на Световната организация за здравеопазване на животните (O.I.E Diagnostic Manual) – за методите Rose Bengal тест (RBT) и реакция за свързване на комплемента (РСК), за бруцелоза по ЕПЖ, по ДПЖ и по свине, където е описана диагностиката за видовете бруцели по продуктивните животни, но няма метод описан за Brucella canis. Установените в лабораториите в България положителни проби за Brucella canis трябва да се изпращат за потвърждаване в НРЛ „Бруцелоза” към НДНИВМИ. Резултатите потвърдени от НРЛ „Бруцелоза” трябва да се считат за достоверни, като се има предвид, че само тя има право да изпраща за потвърждение в Референтната лаборатория на Общността за бруцелоза във Франция, което е направено.

Методът, чрез който се изследва за Brucella canis при кучета е реакция за свързване на комплемента. Тази диагностична реакция се извършва със стандартни материали, използва се за диагностика на редица бактериални агенти, реакцията е специфична и дава възможност да се диагностицират серологично, специфични антитела срещу определен причинител. РСК се извършва по един и същ начин за видовете бруцели, но с различни антигени. В НРЛ „Бруцелоза” към НДНИВМИ методът е акредитиран. Практиката в БАБХ е пробите установени при изследване в НРЛ „Бруцелоза”, като положителни да се изпращат за потвърждаване в Референтната лаборатория на Общността (EURL) за бруцелоза, Франция.

Необходимо е да се има предвид, че в практиката на други страни има регистрирани случай с хора, заразени с Brucella canis, ето защо получените положителни резултати в наши лаборатории за Brucella canis с метод РСК, който е описан в наръчника на OIE за диагностика на проби от продуктивни животни, трябва да се считат за достоверни и не могат да бъдат игнорирани. В приютите с безстопанствени кучета към общините има практика да се кастрират животни, т.е. извършват се кръвни операции на заразени с Brucella canis животни, което представлява реална опасност за персонала извършващ тези манипулации. Изложени на непосредствен риск от заразяване са ловци на животни, еколози, природозащитници, ветеринарни техници, ветеринарни лекари, гледачи на животни, граждани - осиновители на кучета и др., работещи в приютите към общините и вивариумите на Министерството на вътрешните работи, на Министерството на отбраната.

Вземайки под внимание непосредствения риск за посочените по-горе категории длъжностни лица, Българската агенция по безопасност на храните счита, че Заповед № РД11-224 от 9 февруари 2015 г. на изпълнителния директор на БАБХ не следва да бъде отменена, а трябва да се изпълнява стриктно. Точка ІІІ от нея в частта за възлагане изследванията на лаборатория „Биофарм инженеринг”, гр. Сливен е отменена и е допълнена с текст даващ възможност пробите да се изследват в лаборатория избрана от собствениците на приюти за кучета.

Разширяването на обхвата на акредитация за лабораториите към НДНИВМИ се извършва при планов и извънреден одит от Изпълнителната агенция „Българска служба за акредитация”, при заявяване от БАБХ, но при осигурени финансови средства. За НРЛ „Бруцелоза” към НДНИВМИ, плановия одит е определен за м. септември 2015 г., когато се предвижда към методите за изследване на бруцелоза по животните да бъде включено и изследването за Brucella canis.



Предвид гореизложеното становището на Българската агенция по безопасност на храните е, че резултатите за установена бруцелоза по кучетата, доказват съществуването на непосредствен риск за здравето на хората и трябва да се приемат, като много важен сигнал, който отчита една реалната опасност за хората. Всички предприети мерки са съобразени с изискванията на Закона за ветеринарномедицинската дейност. Изследванията за бруцелоза по кучетата трябва да бъдат продължени, въпреки, че изследванията за бруцела канис не са финансират от републиканския бюджет, и следва да се заплащат от собствениците на животни, съгласно утвърдената ДПП. Евтаназирането на заразени с бруцела канис животни е задължителна мярка, съгласно чл. 117 от Закона за ветеринарномедицинската дейност, както и наложените възбрани върху дейността на приютите, които се прилагат с цел да бъдат защитени хората от тази зооноза.
ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА

Министър на земеделието и храните





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница