Изх. №0201-79 2015 г. Чрез г-жа цецка цачева



Дата16.10.2018
Размер52.03 Kb.
#89487

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Министър на земеделието и храните




Изх. № 0201-79

2015 г.

ЧРЕЗ

Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ НА

РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ


ДО

Г-Н МЕТОДИ АНДРЕЕВ

НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ ОТ ПГ на ГЕРБ

На Ваш № 554-06-583/09.04.2015 г.


Относно: Процедура по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя”, прилагана от Изпълнителната агенция по лозата и виното, даваща индикации за корупция в особено големи размери


УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ПРЕДСЕДАТЕЛ,

УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН АНДРЕЕВ,

Във връзка с поставените от Вас въпроси относно процедурата по мярка „Преструктуриране и конверсия на лозя” от Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор в България 2014-2018г. (НП), Ви информирам следното:



Редът и условията за прилагане на мярка „Преструктуриране и конверсия на винени лозя” са уредени в Глава трета от Наредба № 2 от 4 април 2014г. за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор в България. С тези разпоредби, Изпълнителна агенция по лозата и виното и Държавен фонд „Земеделие” са определени като компетентни органи по прилагане на НП. Съгласно чл. 2, ал. 1 от горепосочената наредба, изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното предоставя удостоверение за участие на кандидатите за финансова помощ по мярка „Преструктуриране и конверсия на винени лозя”, в случай че те отговарят на изискванията, определени в чл. 7 от същата наредба, т.е. да нямат изискуеми задължения към Държавен фонд „Земеделие” и да не са в открито производство за обявяване в несъстоятелност и ликвидация, както и да не са обявени в несъстоятелност. Изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лозата и виното, съгласно чл. 2, ал. 3 от Наредба № 2 от 2014 г., има задължение да следи служебно за непревишаване на определения бюджет по всички мерки от Националната програма. При достигане на бюджета по съответната мярка, Изпълнителната агенция по лозата и виното е длъжна да прекрати приема на документи по мярката, по която е достигнат лимит на бюджета и да уведоми Държавен фонд „Земеделие”.
Следва да се има предвид и факта, че бюджетът по всяка една от мерките, както и общият бюджет за Националната програма, се определят с регламент на Европейската комисия. Държавите членки, за целия срок на прилагане на програмите, не могат да променят общия определен бюджет, но при определени условия и при наличието на достатъчно добра аргументация, могат да вземат решения за намаляване и увеличаване на годишните бюджети по отделните мерки, в зависимост от проявения интерес от страна на производителите. Трябва да се има предвид, че за разлика от други европейски програми, по Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор в България неусвоеният през текущата финансова година бюджет не може да се прехвърля за следваща година.
Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор продължава до 2018г., като за всяка година ще се провеждат кампании за прием на документи. Тъй като мярка „Преструктуриране и конверсия на винени лозя” е традиционно най-популярната и най-предпочитана мярка от българските производители, тя е и мярката с най-висок предвиден бюджет, в размер на 16 162 000 евро годишно. За да бъде отговорено адекватно на извънредно високия интерес към мярката от страна на сектора, след направени анализи и проведени дискусии, Постоянната работна група по вино взе решение, средствата, определени за мярка „Инвестиции в предприятия” до края на периода на изпълнение на Националната програма, в размер на 34 000 000 евро, съответно по 8 500 000 евро годишно, да бъдат пренасочени към бюджета на мярка „Преструктуриране и конверсия на винени лозя”. Така годишният бюджет на мярка „Преструктуриране и конверсия на винени лозя” се увеличава с 8 500 000 евро за срока на изпълнение на НП, като при необходимост, част от него може да бъде пренасочена към другите мерки. В състава на Постоянната работна група по виното, участват както представители на администрацията, така и на лозаро-винарския сектор, а именно Националната лозаро-винарска камара, Регионалните лозаро-винарски камари и Съюза на енолозите, които имат право на глас в процеса на вземане на решения. Постоянната работна група по виното е взела решение Изпълнителната агенция по лозата и виното да обяви прием на заявления за издаване на удостоверения за участие по мярка „Преструктуриране и конверсия на винени лозя”, със срок 17 февруари-17 март 2015г., а Държавен фонд „Земеделие” да извърши прием на заявления за предоставяне на финансова помощ по мярката, със срок 9 март - 8 април 2015г.
Обявеният прием на заявления за издаване на удостоверения за участие по мярка „Преструктуриране и конверсия на винени лозя” от НП за финансовата 2015г. беше първият, при който наличния бюджет се оказа недостатъчен за финансиране на утвърдените инвестиционни проекти на производителите. Вероятната причина е ограничената от законодателството на ЕС възможност за получаване на права от Националния резерв до края на 2015г., което дава възможност за засаждане на лозя по програмата, както и използването на част от бюджета за годината за финансиране на продължаващи проекти от предходни години.
Към 21 април 2015г. наличният ресурс по мярка „Преструктуриране и конверсия на винени лозя” е 69 681,05 лв. Тази стойност не е окончателна и предстои да се променя, тъй като процесът по оценяване на подадените проекти продължава и в момента. След като се сключат договорите с одобрените кандидати за подпомагане от приключилия прием и след като се направят окончателните калкулации на бюджета по мярката, в случай че останат неусвоени средства, ще бъде отворен следващ прием, в съответствие с времевите възможности за кандидатстване в рамките на тази финансова година, като се има предвид, че финансовата година в ЕС приключва на 15 октомври.
Видно от реакцията на бенефициентите по програмата, съпътстващи последните два приема на заявления по мярката, е наложителна промяна на действащата към момента Наредба № 2 от 4 април 2014г. за условията и реда за предоставяне на финансова помощ по НП за периода 2014-2018г. по отношение на реда за подаване на заявления и избора на проекти, които да бъдат финансирани. В тази връзка, в момента се изготвя проект на изменение на наредбата, което е предизвикано от необходимостта да бъде въведена процедура по прием, включваща критерии за оценяване на проекти по мярката. Изменението е насочено към оптимизиране на реда за кандидатстване, както и към постигане на обективност и прозрачност при избора на проекти за финансиране. При изготвяне на посочените по-горе промени ще бъде взета под внимание възможността за служебно придвижване на вече подадените документи.
Въвеждането на електронно кандидатстване по програмата изисква допълнителни средства за обслужване на дейността. Очаква се малка част от кандидатите по мярката да проявят интерес към този начин за кандидатстване, но тази възможност може да бъде обмислена и принципно да се приеме нейното въвеждане.

ГОСПОДИН АНДРЕЕВ,
Уверявам Ви, че политиката на Министерство на земеделието и храните е насочена към максимално усвояване на средствата по Националната програма за подпомагане на лозаро-винарския сектор в България 2014-2018г., както и към тяхното оптимално преразпределяне, с оглед задоволяване интереса на сектора.


ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА

Министър на земеделието и храните




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница