Изх. No.: 02-00-42 София, г



Дата28.02.2018
Размер44.54 Kb.
#60325
ТипРешение




Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я

МИНИСТЕРСТВО НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ


Изх. No.: 02-00-42

София, ........................ 2014 г .
ЧРЕЗ

Г-Н МИХАИЛ МИКОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА 42-ТО

НАРОДНО СЪБРАНИЕ

НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ДО

Г-Н ХАЛИЛ ЛЕТИФОВ - ПГ на ДПС

Г-Н ШЕНДОАН ХАЛИТ - ПГ на ДПС


На Ваш изх.№454-06-301/19.03.2014 г
Относно: Решение №РР-1875/14.02.2014 г. на Директора на БДУВИБР-Пловдив за служебно изменение на разрешително №31610014(стар 0033)/15.05.2001 г. за водовземане от минерална вода, издадено от Министъра на околната среда и водите, продължено с Решение №РР-1221/05.05.2011 г. на Директора на БДУВИБР-Пловдив, от находище на минерална вода „Павел баня” № 54 от приложение №2 към чл.14, т.2 от Закона за водите, от сондаж №Сз-7

Уважаеми господин ЛЕТИФОВ,

Уважаеми господин ХАЛИТ,

По реда на Закона за водите има издадени 14 броя разрешителни за водовземане от находище „Павел баня”, община Павел баня, област Стара Загора.

Въз основа на извършено през 2012г. специализирано проучване на действащите водовземни съоръжения от находище „Павел баня”, са преоценени и утвърдени експлоатационни ресурси на находището, в размер на 10,59 л/с. Проучването установява, че находището се намира в условия на свърхексплоатация, при почти изчерпани еластични запаси, а водовземането се осъществява в режим на критично ползване, което води до несигурност относно разрешените и реално добиваните водни количества.

Находище «Павел баня» се експлоатира с целия разрешен експлоатационен ресурс, при целогодишна натовареност. Свръхексплоатацията на ресурса може да доведе до невъзможност за съхраняване на наличните водни количества.

Във връзка с горното, компетентният орган по издаване на разрешителни за водовземане от минерална вода, Басейнова дирекция за управление на водите в Източнобеломорски район – Пловдив, през месец февруари 2014 г. извърши преценка и служебно измени всичките 5 броя разрешителни, издадени по реда на закона, от сондаж №Сз-7 от находище „Павел баня”.

Редуцирането на предоставените водни количества е наложено по обективни причини, а именно констатираното намаляване на технически възможния дебит на водовземното съоръжение от находището - сондаж № Сз-7 от 2,5 л/с на 1,0 л/с, определен със заповедта за утвърждаване на експлоатационните ресурси.

Намаляването на разрешените водни количества на всеки един от водоползвателите, пропорционално до технически възможния дебит на сондаж №Сз-7 (1,0 л/с) е 44,35%, като за «Профилактика, рехабилитация и отдих» ЕАД служебно намаленото водно количество е от 28000 куб. м/годишно на 15768 куб. м/годишно.



Реализираното водовземане за 2013 г от 42757 куб. м/годишно (при разрешени 28000 куб.м/годишно) от «Профилактика, рехабилитация и отдих» ЕАД, титуляр на разрешително №31610014 (стар № 0033)/15.05.2001 г. за водовземане от минерална вода, Решение №РР-1875/14.02.2014 г., е нарушение на условията на разрешителното, тъй като на дружеството не е издаван административен акт за използване на водно количество 42757 куб.м/годишно.

Извършената от Басейнова дирекция проверка през месец октомври 2012 год. констатира, че не е монтирано измервателно устройство в сондажната камера за отчитане на ползваните водни количества от ПРО ЕАД, от сондаж №Сз-7, поради което контролният орган не е могъл да установени превишаване на разрешеното годишно водно количество.

Ползването на по-голямо количество вода от разрешеното е нарушаване на параметрите и условията по издадения административен акт, с което органа по издаване на разрешителни за водовземане от минерална вода – Басейнова дирекция Пловдив, на основание чл.79а, ал.1, т.3 от Закона за водите, може да постанови отнемане на административния акт.

Завишеното ползване на минерална вода от дружеството би довело до недостиг на вода по други, разрешени по реда на закона водовземания, с което се засягат придобити вече права (чл.48, ал.1, т.4 от ЗВ). Проучването на находище «Павел баня» през годините установява, силна хидравлична връзка между водоизточниците от него.



При извършването на планови проверки на място, контролният орган Басейнова дирекция Пловдив не е констатирал нерегламентирано водовземане на минерална вода от находище „Павел баня” и няма образувано административнонаказателно производство.

По повод твърдението за наличие на незаконно присъединяване и източване на минерална вода от незаконно изграден сондаж, в близост до сондаж №Сз-7, на 20.06.2013 г. е извършена съвместна проверка на Басейнова дирекция Пловдив и служители на Областна дирекция на МВР гр. Стара Загора, на която е установено, че зад сградата на Специализираната болница за рехабилитация ЕАД има изграден тръбен кладенец, в имот – общинска собственост. Към настоящият момент няма информация за свойствата на водата и дали е минерална.

Запитване относно информация за наличие на документация от изграждане на кладенеца, оборудване, дебита, водно ниво и температура на водата е отправено и до кмета на община Павел баня. До настоящият момент няма постъпила информация от страна на кмета на общината по поставените въпроси.

В тази връзка, Министерството на околната среда и водите планира, във възможно кратък срок, да извърши повторна проверка на място за окончателно изясняване на посочените в писмото факти за нерегламентирано водовземане от незаконен сондаж за минерална вода, в близост до сондаж №Сз-7.

От сондаж №Сз-7 е констатирано, че има издадени разрешителни, по които не е осъществено водовземане и за които басейновата дирекция ще предприеме действия по отнемане на издадените разрешителни, в съответствие със законовите разпоредби. Възможност за решаване на част от недостига на минерална вода за «Профилактика, рехабилитация и отдих» ЕАД е да предприеме действия пред компетентния орган, за използване на освободения ресурс минерална вода.

ИСКРА МИХАЙЛОВА

МИНИСТЪР НА ОКОЛНАТА СРЕДА И ВОДИТЕ


С

офия 1000, бул. “Мария Луиза” 22

Тел: 940 6623, Факс: (+3592) 980 9641






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница