Използване на интерактивна бяла дъска в чуждоезиковото обучение



Дата17.08.2018
Размер2.18 Mb.
#80604
Използване на интерактивна бяла дъска в чуждоезиковото обучение
Резюме:

В статията се предствавят методически съображения относно използване на интерактивна бяла дъска (ИБД) в учебния процес и в частност в чуждоезиковото обучене. Направено е сравнене с презентаците на power point с проектор. Представени са различни мнения на учители, работещи с ИБД, като целта е да се подпомогнат учителите, които имат желаниие тепърва да използват това средство в своята преподавателста работа. Разработката съдържа и илюстрации на части от уроци, където се използва ИБД.
Настоящата статия е посветена на някои методически съображения за използването на интерактивна бяла дъска ( ИБД ) в учебния процес.Те са оформени в резултат на провеждано обучениепо английски език по системата Opportunities с учебник за ИБД, на издателство Longman, както и на квалификационни курсове за работа с таква дъска, презентации и работни методически срещи.

Направен е опит да се обощят максимален брой различни и често противоположни мнения на учители. Така обощените насоки биха помогнали на учителите, които започват да използват това средство да се справят по-лесно с предизвикателствата, които поставя пред тях работата с ИБД.



Болшинството от учителите, използващи ИБД заявяват, че тя предизвиква нарастване на интереса и от тук, на мотивацията на учениците за работа в часа. Анкета, проведена през 2005 г. във Франция от SDTICE, показва, че 95,6% от учителите в начален курс констатират реално увеличаване на интереса на учениците. Друга анкета, проведена през 2007 г. от агенция BECTA в Англия в рамките на проект “ Evaluation of the Primary Schools Whtieboard Expansion Project” показва, че колкото повече интерактивни уроци с ИБД са имали учениците, толкова по- добри резултати те са получили в края на годината. Би могло да се предположи, че с времето опитът и уменията на учителите за работа с ИБД нарастват, което прави преподаването по- ефикасно, и от тук резултатите- по-добри.

Предимства на ИБД пред презентациите power point с проектор.

Използването на power point презентации в час е вече широко разпространено и се приема с успех и желание от учениците. Това, което ИБД предоставя в повече, е възможността за директно въздействие върху изображението на дъската. Например в стереометрията показване на тела в пространството, преместване на многоъгълници и др. Въздействието върху образа и екрана е по-лесно и директно; то осигурява по- добра нагледност и съответно, по- лесно разбиране, което би улеснило значително учениците, ипитващи затрудненеия по математика.

Друго предимство на ИБД, което учителите често изтъкват е, че се чувстват „освободени” от компютъра, тъй като вече няма нужда да стоят пред неговия екран и да щракат с мишката. Те могат да застават пред дъската, да се движат из класната стая, особено ако използват и таблет.

Чрез използването на ИБД учителят пести много време в час: само с едно щракване, може да се зачерква, да се изтрива, да се загражда, да се пускат аудио и видео материали, да се прави превъртане назад, което отнема доста време, ако се извъшва с магнетофон или CD player, да се показват карти, да се запаметяват уроци и да се изпращат след това на отсъстващите. Така урокът се изчиства от организационни паузи, които разсейват учениците.

Някои учители твърдят, че използването на ИБД благоприятства фронталното преподаване, че часът става насочен към учителя, който отново се превръща в основна действаща фигура. Но ако учителят добре организира и дозира дейнностите в часа, това впечатление би се заличило.

От друга страна използването на ИБД засилва желанието на учениците да излязат на дъската и да работят на нея . По този начин те се ангажират по- пълно в часа и в учебния процес като цяло. Засилва се интерактивността учител- ученик- ученици. Чрез ИБД се увеличават „откривателските” ситуации и възможности на учениците колективно да се ангажират в разсъждението и в решаването на учебните задачи.


Каквато и марка да е ИБД принципът на работа е един и същ: кликва се върху икона, която отваря програмата и на дъската и се появява лента с меню, съдържащо различни инструменти. С едно кликване курсорът се превръща в писалка, маркер, гума, фенерче, щора … С молива или маркера може да се пише, с гумата да се изтриват бележки върху съществуващ текст, картина и др. С фенерчето се привлича вниманието върху детайли като може да се освети само това, което ни интересува. Щората скрива или показва част от страницата. Същесвуват възможности за гледане на видео и прослушване на аудио файлове, за директно свързване със сайтове в интернет.

Следват предложения за някои сравнително лесни за извършване дейности и задачи, които са изпробвани в класно урочна работа по чужд език:

1. Нанасяне на бележки, анотации върху текст: с едно кликване се отвара страница „paperboard” или «flipchart». По подразбиране тя е бяла, но лесно може да си промени цвета, да й се сложи фон, редове или квадратчета. Когато страницата се изпише, не е нужно да се изтрива, както това се прави при традиционната дъска. Всичко може да се запамети и да се премине на нова страница.
2. Животните в гората

Тази задача е интересна както от гледна точка на подготовката от учитея, така и от гледна точка на изпълнение от учениците. Целта е те да отделят домашните животни, от тези които живеят във гората. Задачата е особено подходяща за малки ученици на български език, а също така и в часовете по чужд език при изучаване на лексиката за животните и за затвърждаване на положителна и отрицателна форма на сегашно време на глагола.

Чрез използване на геометричните фигури от главното меню на програмата се „рисува” гора. Дърветата се правят с правоъгълници, а короната им- с елипса. Използват се функциите оцветяване, групиране, копиране, приплъзване. От галерията или от интернет се изваждат картинки на животни. От долната хоризонтална лента на управляващото меню, учителят използва функцията подреждане на избраните фигури: постави отпред, за да подреди домашните животни пред гората, така че те да не могат да влизат в нея. Той използва функцията постави отзат, за да могат животните, които живеят в гората да влязат в нея.

Чрез приплъзване учениците се редуват да „вкарват животните в гората”, които съответно влизат или не в нея, като същевременно затвърждават структурите. Например: „ Вълкът живее в гората. Конят не живее в гората.”


3. Попълване на празни места или подреждане на думи. Тази задача е подходяща за усвояване на словореда и синтаксиса на изречението. Думите се подреждат в изречението чрез дейноста приплъзване. За закриване на отговора може да се използва маркерът или геометрична фигура. За откриването му- гумата или съответно- приплъзване.

http://www.cg22.fr/index.php?id=229


4. Задача за усвояване на лексиката на ежедневните и обичайни занимания “Daily routines”, за часа и за present simple. Би могло да се използват картинки, които илюстрират например, ставане сутрин, правене на тоалет, закуска и т.н. Примерът е на английски: going to school, taking shower, getting up, going to bed, having lessons, having breakfast, having lunch, going to school, playing sport… Картинките се вземат от галерията на програмата, от интернет или от друг източник. Те се представят в разбъркан вид на страницата. Под всяка картинка може да се напише с ИБД писалката съответното действие. Учителят задава въпроси: „What do you do every day?”, „What time do you get up?”, „Write the time on the board.” Eдин ученик излиза, подрежда картинките според обичайните си занимания чрез приплъзване, написва часà до съответното действие и прави кратко монологично изказване като разказва за своя ден:”Every day I get uр at 7. After that I go to the bathroom. Sometimes I have breakfast...” Няколко ученика излизат на дъската и изпълняват задачата. Така изпълнена, тя е опора и подготвя учениците за диалогична реч. След това те биха могли да играят диалози по двама. Вариант: часовете и Daily routines са написани в две колонки. Чрез приплъзване ученикът показва в колко часа той извършва съответното действие.
5„Мa chambre”-
Задачата се състои в съставянае на план (скица) на стая и описването й. Могат да се използват геометричните линии или фигури. Подходяща е за затвърждаване на предлозите за място както и на лексиката за обзавеждане на стая. На една страница или на един слой от ИБД-презентация учителят представя плана на стаята. Отстрани е написана лексиката за обзавеждане. Един ученик поставя чрез приплъзване думата\наименованието до съответното му място на скицата. Думата може и да се изпише на определеното място с ИБД писалката. За затвърждаване на лексиката тук е уместно да се използва фенерчето. Примерът е от френски език. Учителят задава въпрос: „Où est le téléviseur? Où est le fauteuil? Le vase? La table?....” Eкранът се затъмнява, осветява се само съответният предмет. Така вниманието на учениците се насочва върху значението и правописа на думата. По групи или по двама учениците съставят скица на стая и я описват. След това двама ученици от различни групи излизат на дъската.. Ученик А описва „своята стая”, а ученик В чертае по указанията на своя съученик.

Останалите ученици от група А следят за верността на скицата.


6. Прогноза за времето: един ученик играе ролята на говорител, който съобщава прогнозата за времето. Работи се с карта, вмъкната на белия лист, като символите се приплъзват. Би могло да се използват и слоеве като на първия слой е катата, а на втория- символите, които се наслагват. Всеки ученик може да опише времето за някоя област, за предстоящия week end и др. Дейността е подходяща за затвърждаване на лексиката по темата, за бъдеще време на глаголите, за развиване на монологичната реч, за усъвършенстване на поведението пред публика (зрители) .

7. Задача за попълване на думи и изрази от текст




http://www.cg22.fr/index.php?id=229
От предложените примери се вижда, че използването на ИБД е само част от изпълнението на езиковата цел.

На практика възможностите, които предлага ИБД в часовете по ЧЕ са неограничени. Могат да се използват файлове и сайтове направо от интернет, от СD, да се използват електронни варианти на учебници. Ритъмът на учебния процес става по- динамичен и с по- голямо участие на учениците. Наблюдава се по- висока степен на ангажираност от страна на обучаванте: те задават повече въпроси, изразяват повече желания за повторения, за взаимно сверяване на отговорите, за по-често излизане и работа на дъската, и като цяло, за обща дискусия в час.

В заключение бихме казали, че ИБД е едно многофункционално и атрактивно презентационно средство, което улеснява работата в клас и открива богати възможности за екипна работа, както между ученици, така и между учители.

Зависи изцяло от учителя – от неговото умение да работи с ИБД, от неговата методика на използване на ИБД, от личната му мотивация и убеждение да се намери оптималното място на това средство в съвременния учебен процес.


Литература:

  1. http://www.e-beam.com/

  2. http://www.einstruction.com/

  3. http://www.hitachisolutions-eu.com/en/index.php

  4. http://onfinity.com/

  5. http://www.promethean.com/

  6. Sharma Pete и колектив (2011): 400 Ideas of interactive Whiteboards, Macmillan, Series Editor: Adrian Underhill

  7. ftp://trf.education.gouv.fr/pub/educnet/chrgt/primaire/tbi/Etude_tbi_240206.pdf

Каталог: tadmin -> upload -> storage
storage -> Литература на факта. Аналитизъм. Интерпретативни стратегии. Въпроси и задачи
storage -> Лекция №2 Същност на цифровите изображения Въпрос. Основни положения от теория на сигналите
storage -> Лекция 5 система за вторична радиолокация
storage -> Толерантност и етничност в медийния дискурс
storage -> Ethnicity and tolerance in media discourse revisited Desislava St. Cheshmedzhieva-Stoycheva abstract
storage -> Тест №1 Отбележете невярното твърдение за подчертаните думи
storage -> Лекции по Въведение в статистиката
storage -> Търсене на живот във вселената увод
storage -> Еп. Константинови четения – 2010 г някои аспекти на концептуализация на богатството в руски и турски език


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница