Изследване за определяне на модел и разработване на софтуер на базата на зависимост между температурите на околната среда и потреблението на природен газ



Дата25.06.2017
Размер118.18 Kb.
#24234
Изследване за определяне на модел и разработване на софтуер на базата на зависимост между температурите на околната среда и потреблението на природен газ

Български газов център ЕАД

Автори: М. Бояджиев, Г. Филков, Д. Жеков
Етап на проучване: първа фаза- Регресионен анализ

изследване април –май, 2015

зона Банкя
Авторите изразяват искрена благодарност на компанията Овергаз, за съдействието при изпълнението на тази задача. Освен това изказват специално благодари на колегите от от София газ АД, чиито познания за състоянието и идеите в областта бяха от голяма полза при първоначалното оформяне на тезите, залегнали в доклада.
Дълбока признателност за разбирането и подкрепата в апробацията на модела и техническите решения на ръководството на сервизен център ВИТОША, фирма „Газтехника” ООД, и на всички проявили интерес, внимание и добронамереност при провеждане на експериментите и изследванията свързани с представените проблеми в разработката.


Резюме: В настоящия доклад представяме актуален проблем, свързан с преизчисляване на обема на използвания природен газ в битовия сектор и зависимостта на коефициентите участващи в тези корекции от метеорологичните условия. Използвани са няколко метода за обработка на данните, между които: регресионен анализ и изкуствени невронни мрежи ANN.

Газоразпределителните дружества в процеса на експлоатацията на газоразпределителните мрежи решават този проблем, свързан с коректността в отчитането на потребеното количество газ, в зависимост от своите приоритети и експертен капацитет. В тази насока към момента колеги от Софиягаз АД са провели изследване и наблюдавали разлики в показанията на отчетеното количество газ за един потребител, при който е измерено потреблението с разходомер без температурна корекция и с разходомер с температурна корекция. На тази база, чрез допълнително монтирани датчици за температура и коректори за обем експерти на Газовия център продължават експеримента с цел уточняване на влиянието на параметрите на околната среда за извеждаме на модел на коригиране на обема на газа.


На основата на използвани данни за отоплителните периоди през 2014/2015 година в доклада е представен математически модел, чрез който е определена функция описваща зависимост на температурата на газа от дневните температури на въздуха.
Чрез използвани Изкуствени Невронни Мрежи (ANN) са определени връзки между температурата на въздуха и температурата на почвата при различни дебити на газа. Създадено е софтуерно приложение за предсказване на температурата на почвата в зависимост от климатичната зона и средната температура на въздуха.
Резултатите от решаването на този проблем е и предоставените възможности за прогнозиране са възможностите за подобряване на ефективнотото управление на Газоразпределителните мрежи.
1. Въведение

Достигнатата дължината на градската разпределителна мрежа в развитите газоснабдени региони е от порядъка на десетки километри и продължава да се увеличава. В тези мрежи разстоянията, които природния газ изминава от мястото на отчитане на физичните му параметри във входните за населените места точки – автоматичните газо-регулаторни станции (АГРС), до точките за измерване и отчитане на природният газ при потребителите са значими. Измерването на тези параметри там не може да се отнесе към физическото състояние на газа в местата, в които се отчита потребеното количество газ от домакинствата. Освен това използването на средства за търговско измерване (СТИ) на газа с корекция по температура (които отчитат температурата и коригират обема) не е масово.

В същото време точната информация за температурата и абсолютното налягане на газа е от голямо значение за коректността при отчитане и фактуриране на реално потребеното количество газ.
За да се открие зависимост за достоверно определяне на температурата на газа в местата на измерване на неговия обем са проведени експерименти, като на базата на резултатите от тях е съставен модел за определяне на коригиращите коефициенти по температура.

Този модел е от значение и за ефективното управление и надеждна експлоатация на мрежите, като същевременно подпомага прогнозирането на потреблението на природен газ.

Настоящата разработка се базира на експеримент проведен на обект на територията на град София, реализиран със съдействието и техническата подкрепа на експерти от София газ АД.

Целта е намиране на математическа функция и доказателства за коректен подход при определяне на температурата на газа и описване на зависимост представяща връзката между потреблението на природен газ и дневната температура на базата на регресионен анализ и използване на Изкуствени Невронни Мрежи (ANN).


2. Постановка на задачата

Към началото на изследването проведено от експерти на Газовия център (БГЦ), е известен успешно завършен експеримент организиран от колеги от Софиягаз АД , в който на един и същ потребител последователно са монтирани два разходомера измерващи обема на газа. Разходомер (1) е тип GMT G 2,5 и не отчита температурата на газа, а вторият разходомер (2) е тип Galus 2100 TCE, който преизчислява обема на газа в съответствие с температурата му. Между месечните отчети при разходомер 1 и 2 е установена разлика между регистрираните обеми газ, дължаща се на използването на корекцията по температура, извършвана автоматично от СТИ 2. От отношението на отчетеното количество газ отнесен към конкретен период може да се установи и стойността на корекционният коефициент по температура за изследван регион при характерните за него условия.


Горното изследване е много добра основа за продължаване на експериментът, доколкото то не предоставя достатъчно данни, които обработвайки като информация да ни позволят да направим заключение относно това как температурата на газа се повлиява от температурата на почвата, на въздуха и количествата газ преминаващи през средството за търговско мерене за територията на газоснабдените населени места в страната. За постигане на целите на това задание, експериментът е продължен и преминал през следващия планиран от Газовия център етап.
Установяването на реалните параметри на газа, отчитани при продажбата на битов консуматор е възможно след изграждане на опитна установка с включени два електронни коректора по температура и налягане, свързани към диафрагмен обемен разходомер. Технологичната схема е представена на фигура 1. На входа на Коректор 1 са подадени температурата на газа и импулсите от брояча на разходомера. На изхода на същия коректор се извеждат синхронно същите импулси, които влизат на входа на Коректор 2. По този начин на Коректор 2 се симулира същия разход, като импулсите са синхронизирани по време. На температурния вход на Коректор 2 по същото време се подава сигнал от околната температура. И на двата коректора на входа за налягане се подава атмосферното налягане. За целта на експеримента, двата коректора са синхронизирани по време и отчитат в паметта си данните на всеки час.



Фиг 1. Схема на свързване на коректорите
За решаването на описания проблем са обобщени данните за:

  • почасовото денонощно потребление на природен газ за отоплителния периода от 08 април до 23 април 2015 г. включително;

  • почасовата температура на газа и на въздуха за същия период.

Намерени са функции на базата на регресионен анализ върху данните, които по зададена часова температура с минимална грешка да определят съответните потребления в битовия сектори:

, (1)

където t е часовата дневна температура.

За определяне на търсените функции (1) е необходимо да се намерят техните аналитични формули, т.е кривите линии, които най-добре да описват характера на изменението на консумацията спрямо температурата.

3. Основни закономерности и аномалии на данните

Разглеждайки данните за дневната консумация (Фиг. 2) се вижда, че те имат синосуидален характер, който се изразява в това, че при по-ниски температури на въздуха е по-ниска и температурата на газа, а потреблението съответно е по-високо. Тази разлика достига в някои случаи до 30 % и причината за това е по-високото енергийно потребление, свързано с компенсиране на загубите на топлина при ниски температури на околната среда.

По този подход бяха подготвени таблици с данни:


  • Температура/време (126 записа) и

  • Потребление/температура;

Таблиците имат колони представящи записи от коректорите със: обща дневна консумация, часова дневна температура, часово потребление от разхдомера, часово потребление от коректора.

Разработения регресионен анализ дава възможност той да се извърши обработка на съвкупности от данни.



Фиг. 2. Изменение на температурата и потреблението в изследвания период
Ясно откроима е връзката между температурата на въздуха (синята линия) и температурата на газа (в червено).

При по-ниски температури поради дросел ефекта се наблюдава снижение на температурата с още градус и половина.



4. Определяне на функция описваща дневната консумация

За намиране на функциите описващи дневната консумация в зависимост от температурата, така че да се получи минимална грешка на прогнозата бе използван регресионен анализ.

С така въведените данни бяха извършени многократни опити за регресионен анализ с различни функции. Изхождайки от общата зависимост на консумацията спрямо температурата (Фиг 3), постепенно стана ясно, че видът на търсената крива е огледално обърната S – образна, защото имаме насищане на консумацията при ниски и при високи температури.



Фиг. 3. Обща дневна консумация спрямо температура
Така бе получена функция от вида [2]:

(4)

Регресионният анализ всъщност намира стойности на коефициентите a, b, c и d, така че кривата да опише данните с минимална грешка.


Като оценка за точността на предсказаните стойности на температурата на газа съпоставени с температурата на въздуха се получава:

  • коефициента на корелация между данни от коректор 1 и коректор 2 ;

  • грешка получена чрез формулата [3]

(5)

където N е броя на данните (дните), Твi е температурата на въздуха, а Тгi е измерената температура на газа за i – тия ден.

Като резултат се наблюдава сходимост в рамките на 97 %
5. Сравнителен анализ на получени чрез данни с температура на почвата и температура на въздуха

Таблица 2.Корелации и грешки получени при анализите




Сходимост на данните с температура на въздуха

Сходимост на данните с температура на почвата



Корелация

Грешка

Корелация

Грешка

потребител

0.97068

0.124098

0.850204

5.155364

От Таблица 2 се вижда, че корелациите получени при анализ на данни използващи температурата на въздуха са много по-добри (по-близки до температурата на газа) отколкото при данни с температура на почвата. Съответно грешките при анализ на данни с Тв са по-малки от грешките получени при анализ с температура на почвата.

Следователно, може да се твърди че регресионния анализ извършен върху температура на въздуха е достоверен по отношение на приемане на температурата на газа.
6. Получаване на прогнози

В рамките на изследването и регресионния анализ са е получено уравнение, чрез което на базата на намерените регресионни функции могат да се извършват и прогнози на потреблението на газ.

По въведени от потребителя име на файл на MS Excel, брой дни и прогнозни часови температури, генерира таблица на MS Excel със следните колони: прогнозни температури, прогнозни часови консумации за бита. В Таблица 3 е показана такава прогноза за 10 случая.

Таблица 3. Прогнози генерирани чрез намерените регресионни функции





температура

Qb, m3/h

%

1

3

0.428

1 .1991

2

4

0.42

2.9829

3

2

0.4923

1.2876

4

1

0.508

2.478

5

0

0.59

1.583

6

5

0.3

1.6593

7

6

0.2

1.7788

8

7

0.162

1.6969

9

8

0.18

2.3698

10

9

0.1

1.7129


Заключение

От часовото потребление за периода и температурите на газа, са направени анализи за определяне на функция описваща тези зависимости.

След редица проби бе установено че функция от вида (4) най-добре описва дневната консумация на газ според средната дневна температура. Тези функция е:

Y= -1E-04x3 + 0,0047x2 – 0,0772x + 0,6197 (6)


Изследвайки резултатите на анализа се прие, че функциите получени чрез данни, които използват температурата на въздуха, дават по-точни оценки.
Може определено да се приеме в конкретния случай на това изследване, че температурата на околната среда (в случая въздуха ) е в най-голяма степен в корелация с температурата на газа.
Този извод налага при определянето на корекционният коефициент за изчисляване на обема на газа в стандартни условия (1 атмосфера и 20 0С) да се използва температурата на въздуха.
За разположението на разходомерите в сградите е необходимо провеждане на подобен експеримент за установяване на корелационни зависимости между температурата на газа и околната среда (почва, въздух, стълбища) при условията на използване на природен газ в битовия сектор.

Прогнозата за консумацията на газ би била по-точна за следващия отоплителен сезон, ако към вече съществуващата извадка да се прибавят данните за изтеклите месеци от новия сезон и анализа да се прави наново. Така прогнозите биха останали актуални.



Литература

1. Агаев Н. Б., Краткосрочное прогнозирование обьема газопотребления с изпользаванием искусственным нейронных сетей. – Нефтегазовое дело, бр. 4, 2007

2. Николов Г.К. Разпределение и използване на природен газ, 2007

3. Бояджиев М.М. Модел за краткосрочно прогнозиране на потреблението на природен газ, МГУ 2012

2. Defireli J., Gil S., Modelо de Prediccin del Consumo de Gas Natural – ENARGAS, 2004

3. Ivezic D. Short-Term Natural Gas Consumption Forecast – FME Transactionsq v. 34, 2006



4. Physical Properties of Natural Gas, GASUNIE, 1998





Каталог: upload files -> file
file -> Съдържание увод глава първа. Особености на отразяването на кризата в медийния дискурс
file -> Храна за рязан цвят Chrysal Clear за Алстромерия & Лилиум Обща информация
file -> Предварително третиране на рязан цвят
file -> Храна за рязан цвят Роза Chrysal Clear Rosa Обща информация
file -> По чл. 61н от змдт за облагане с патентен данък
file -> Регистрационна карта
file -> Цените на природния газ в страните от цие
file -> Дискусионения фирум
file -> Програма „Енергиен мениджмънт
file -> Икономическа оценка на възможностите за използване на природен газ в транспортния сектор на България


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница