Източник за възстановяване им са средствата по чл. 6 от Закона за общинския дълг



Дата30.11.2018
Размер13.02 Kb.
#106348
Измененията в Гражданския процесуален кодекс (ГПК), обнародвани в брой 13/2010 г. на ДВ въвеждат забрана за принудително изпълнение на парични вземания срещу общини. Промяната в ГПК ще има следните по-важни последствия върху взаимоотношенията на фонда с общините:

  • промените имат незабавно действие - новият закон се прилага и заварените от него процесуални правоотношения;

  • съществено се стесняват правата на ФЛАГ като заложен кредитор, при неизпълнение на задълженията по предоставените от дружеството кредити;

  • ФЛАГ не може да упражни мерките за принуда, предвидени в чл. 35 от Закона за особените залози – чрез образуване на изпълнително дело срещу общината.

На свое заседание от 22 април 2010 г. Съветът на директорите на фонда одобри следните мерки, част от кредитната политика, насочени към намаляване на рисковете за ФЛАГ при събиране на вземанията по предоставени кредити и за подобряване на качеството на приеманите обезпечения по кредити, когато източник за възстановяване им са средствата по чл. 6 от Закона за общинския дълг:



  1. Общината – кредитополучател да представи пред ФЛАГ решение на общинския съвет, че са осигурени необходимите за обслужване на дълга бюджетни кредити в бюджета на общината за всяка година, през която се предвижда извършване на погасителни вноски по дълга. Това се изисква както при подписване на договора за кредит, така и преди усвояване на суми по одобрен кредит.



  1. При дългосрочен дълг се въвежда задължение за общината-кредитополучател да осигури по сметката си в Управляващата банка в пълен размер средствата, необходими за извършване на всяка предстояща погасителна вноска по кредита, в срок до 6 месеца преди падежа на съответната вноска. Конкретният срок се определя в договора за кредит съгласно погасителния план.



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница