Извори – Второ българско царство Никита Хониат



Дата25.08.2017
Размер51.72 Kb.
#28723
Извори – Второ българско царство

Никита Хониат – роден е в средата на XII в. Бил е императорски секретар и управител на тема Филипопол в края на същия век. Починал е през 1213г. Неговата „История” обхваща събитията в периода 1118 – 1206г. Тя е едно от най – забележителните произведения на византийската историография.
История на кръстоносците” – написана е от неизвестен автор, участник в Третия кръстоносен поход. Отличава се с изчерпателност при описанието на събитията и точна датировка.
Преписката на папа Инокентий III с българите – състои се от 40 писма и е ценен извор за политическата и дипломатическата история на България в началото на XIII в.
Жофроа дьо Вилардуен – той е един от видните участници в IV кръстоносен поход, автор на съчинението „Завладяването на Константинопол”, в което описва събитията от 1197 до 1207 г. Съчинението съдържа изобилен фактологически материал. Като автор Жофроа се отличава с добра осведоменост. Описва подробно и критично, но се старае да оправдае действията на папата и някои от кръстоносните ръководители.
Роберт дьо Клари – той е беден рицар, участник в четвъртия кръстоносен поход. Съчинението му „Завоюването на Константинопол” обхваща събитията от 1205 до 1216 г.
Морейската хроника” – (позната в четири версии: френска, гръцка, арагонска и италианска). Възникнала е в самия край на XIII в. или началото на XIV в. във франкска Морея (Пелопонес).
Георги Акрополит – византийски историк и писател, роден в Цариград (1217 – 1282). Получил своето образование в Никея. Бил е приближен на никейските императори Йоан III Дука Ватаци и сина му Теодор II Ласкарис и е участвал в походите им срещу България. Неговата „История” се отличава с достоверност. Тя отразява събитията на Балканския полуостров и Мала Азия в периода 1203 – 1261 г.
Житието на Св. Сава – житието на сръбския архиепископ е написано от Теодосий около началото на XIV в.
Анри дьо Валансиен – (XIII в.) е автор на съчинение, което представлява продължение на хрониката на Жофроа дьо Вилардуен за 1208 – 1209 г.
Филип Муске – френски историк, автор на обемистата „Хроника на Франция”.
монаха Алберик – абат на манастира „Три извора” в Шампан (Франция). Живял е през първата половина на XIII в. Автор е на „Хроника”, в която има данни за българската история, които не се срещат в други извори.
Георги Пахимер – един от най – изтъкнатите византийски хронисти от втората половина на XIII в. и началото на XIV в. Автор е на множество реторични произведения, стихотворения, писма и др. Най – значителното му произведение е неговото историческо съчинение в 13 книги обхващащо периода от 1255 до 1308 г. Благодарение на широкото си образование и висши длъжности, които заемал, Пахимер бил добре запознат със съвременните събитя и ги изложил доста подробно. Въвлечен в сложните догматически спорове, той не могъл да остане безучастен и безпристрастен. Общо взето обаче той се ползва с името на добре осведомен хронист.
Теодор Метохит – (1260 – 1332) виден византийски писател и държавник, който в периода 1314 – 1328 г. заемал висшата длъжност велик логотет. През декември 1298 – март 1299 г. предвождал византийското пратеничество при сръбския крал Стефан Урош II Милутин, където имал дипломатически двубой с пратениците на българската царица. Резултатите от своята мисия той изложил в писмо – доклад до своя приятел Никифор Хумнос, личен секретар на византийския император и негово най – доверено лице.
Йоан Кантакузинбил едър византийски феодал, а от 1347 г. до 1354 г. заемал императорския престол. От съчиненията му най – голям интерес представлява ”История”, състояща се от 4 книги и обхваща събитията от 1320 до 1362 г. Като автор Кантакузин е много добре осведомен и дава изобилни сведения за българо – византийските отношения. Същевременно обаче той е и твърде много пристрастен относно собственото си поведение и връзките си с турците.
Никифор Григора – (1295 – 1360 г.) византийски историк, роден в Мала Азия. Образование получил в Цариград. Като книжовник принадлежал към дворцовия кръг. Неговата „Ромейска история” обхваща събитията от 1204 г. до 1359 г. Сведенията за българската история, които той дава са твърде обилни, но не са съвсем точни.
Йоан Кюкюлей – бил е дворцов историк на унгарския крал Людовик Велики (1342 – 1382). Макар и накратко, той е изложил събитията, свързани с унгарското завладяване на Видинското царство (1365 – 1369 г.)
Савойска хроника” – хрониката есъставена от Йоан Сервион през 1464 – 1465 г. според една стара редакция от 1417 – 1420 г. Въпреки своя балетристичен характер и множество грешки тя е ценен извор за похода на граф Амедей VI Савойски против България през 1366 – 1367 г.
Българска хроника” – съставена е в началото на XV в. от безимен автор. Описва нашествоята на османските турци на Балканския полуостров. Обхваща събитията от 1296 до 1417 г. Запазена е по препис от XVI в.
монах Исайсветогорски монах, превел от гръцки на славянски съчиненията на Дионисий Ареопагит, към които добавил една обширна приписка за битката при Черномен през 1371.
Мехмед Нешри - (XV и началото на XVI в.) е един от най – изтъкнатите турски хронисти. Написал „Книга за описанието на света” вкоято описва турската история до края на XV в. Черпил от стари предания, по – ранни автори и съвременни сведения. Старае се да възвеличи османската власт. Дава ценни сведения за българо – турските отношения през втората половина на XIV в.
Йоасаф Бдински - (XIV в.) работил във Видин, като от 1392 г. бил въздигнат в чин митрополит. През 1394 г. посетил Търново. От него е запазено „Похвално слово за Филотея”, познато по препис от XV в.
Несебърска хроника – тази анонимна хроника е съставена в Несебър. Съдържа 16 кратки хронологически бележки, които отразяват събитията от историята на града и Българското черноморие в периода 1366 – 1448 г.
Ватопедската грамота на Иван Асен II – дарствена грамота на Ватопедския манастир, издадена след битката при Клокотница (1230 г.), през месец април. Пази се във Ватопед.
Франческо Пеголоти – Франческо Пеголоти е роден във Флоренция. Работил дълго време в търговската къща „Барди”. Въз основа на личните си наблюдения, опит и други сведения през 1340 г. съставил своя „Наръчник по търговията”, който бил широко използван в италианската търговска практика през XIV – XV в.
Мануил Фил – известен византийски продворен поет. С многобройните си стихотворения и поеми величае дврцовите среди и феодалната аристокрация. Въпреки явното му пристрастие и тенденциозност при описание на събитията Мануил Фил е ценен като автр, тъй като описва случки, почерпени от самите участващи в тях лица и по този начин дава сведения, за които не се срещат данни никъде другаде. За българската история особено ценна е поемата му „За военните подвизи на известния чутотворен протостратор”, в която описва подвизите на Михаил Глава срещу българите.
Житието на Теодосий Търновски – житието на Теодосий Търновски е написано от цариградския патриарх Калист на гръцки. Славянски превод на житието е направен йеросхимонах Спиридон през XVIII в. по житието на рилския панегирик на Владислав Граматик.
Български летописен разказ от XIII в. – разказът е съставен вероятно между 1228 – 1242 г. Поместен е в Хлудовия трефологий, съхраняван в Ръкописния отдел на Държавния исторически музей – Москва.
Константин Костенечки – той е един от най – изнвестните следовници на патриарх Евтимий. Роден е в България в края на XIV в. Образование е получил в Бачковския манастир. Принуден е да емигрира в Сърбия, той става придворен книжовник на княз Стефан Лазаревич. От съчиненията му най – известни са: „Житие на Стефан Лазаревич”, „Разяснено изложение за буквите”, „Пътуване до Палестина” и др.
патриарх Евтимий – (1375 – 1394) най – крупният български книжовник. Роден в Търново и получил тук образованието си, той е най – близкият ученик и сподвижник на Теодосий Търновски. Пребивавал продължително в Цариград и на Света Гора. След завръщането си в България основава книжовна школа в манастира „Света Троица” край Търново. Той е реформатор на българския език и правопис. Автр е на жития, повали, слова, послания и др. Книжовното му творчество остава трайна следа и в сръбската, руската и влахо – молдовската книжнина.
Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница