Извършване на оценка на въздействието върху околната среда І. Информация за контакт с Възложителя



страница1/5
Дата22.12.2018
Размер1.33 Mb.
#108513
  1   2   3   4   5
Информацията по Приложение № 2 на Наредбата за условията и реда за

извършване на оценка на въздействието върху околната среда

І. Информация за контакт с Възложителя:

  1. ДП „Национална компания Железопътна инфраструктура” - БУЛСТАТ 130823243

  2. Пълен пощенски адрес: бул. „Кн. Мария Луиза” № 110, гр. София, 1233

  3. Телефон, факс и адрес по електронна поща: тел. 02/ 932 60 02, факс 02/ 932 6444

  4. Лице за контакти: Мирослава Доганджийска

тел. (359 2) 932 38 63

e-mail: m.dimcheva@rail-infra.bg



ІІ. Характеристика на инвестиционното предложение.

  1. Резюме на предложението.

Железопътната линия Пловдив – Бургас е част от Общоевропейски транспортен коридор № VІІІ, свързващ италианските пристанища Бари и Бриндизи и албанското Дурас на Адриатическо море с черноморските пристанища Бургас и Варна, а чрез тях, със страните от Коридор ТРАСЕКА (международен транспортен коридор Европа-Кавказ-Азия). Връзката ТРАСЕКА-Коридор VІІІ е изключително перспективна за България, защото това е най-пряката връзка между Централна Азия и Западна Европа.

Железопътен възел Пловдив се явява пресечна точка на направленията София – Свиленград (1-ва жп линия), Пловдив – Бургас (8-ма жп линия ), Филипово – Панагюрище (81-ва жп линия) и Филипово – Карлово (82-ра жп линия).

Като система от взаимодействащи си елементи, железопътната инфраструктура на Пловдив включва във функционален аспект:


  • междугария – текущи пътища, пресичания, спирки, съоръжения и др.

  • гари – коловози, стрелки, перони, подходи, пресичания, здания, рампи, разтоварища, механизация за товарене и разтоварване и др.;

  • помощни железопътни стопанства (депа, заводи, бази, площадки и др.);

  • индустриални жп клонове и разтоварища;

Линейната железопътна инфраструктура, включена в обхвата на проучването (съгласно техническите спецификации за изпълнение), се състои от 6 междугария и 5 жп гари:

  • Пловдив пътническа (ПО);

  • Пловдив разпределителна Изток (ПОР);

  • Тракия (Тк);

  • Скутаре (СКР);

  • Филипово (ФП).

Във възела са разположени и локомотивно депо, помощни жп стопанства и мрежа от индустриалните клонове.

По своя характер инвестиционното предложение се класифицира като модернизация на съществуващата железопътна инфраструктура. Основните му цели са:



  1. Премахване на железопътните прелези в обхвата на жп възел Пловдив и заменянето им с пресичания на две нива (надлези и подлези), чрез което се гарантира безопасната експлоатация на пресичащите се пътна и железопътна инфраструктури и се минимизира риска от възникване на инциденти в местата на пресичане. В етапа на пред-инвестиционните проучвания са разгледани техническите възможности за изграждането на пътните надлези в местата на съществуващите прелези.

  2. Оптимизиране на съществуващата железопътна инфраструктура в обхвата на жп възел Пловдив чрез модернизиране и подобряване на техническото състояние, експлоатационните параметри и повишаване на скоростта в съответствие с европейските стандарти и транспортна политика.

Общата дължина на железния път във възела е приблизително 37,7 км, от които приблизително 21 км са двупътна жп линия. Максимално допустимо осово натоварване е 22,5 т/ос. Максималният наклон достига 10‰ и минималният радиус на кривите достига до 288 м. Възелът изцяло е електрифициран (25кV/50Hz) и се захранва от тягови подстанции Пловдив, Прослав и Крумово.

В преобладаващата си част управлението на движението се осъществява посредством автоматична блокировка.

Железопътен възел Пловдив представлява комплекс от териториално разположени и функционално свързани помежду си обекти на железопътния транспорт в границите на Пловдивската агломерация между:



  • входен сигнал на гара Пловдив страна Тодор Каблешков (по I линия посока София);

  • входен сигнал на гара Крумово страна Пловдив (по I линия посока Свиленград);

  • входен сигнал на гара Филипово страна Съединение и Труд (по второстепенните линии 81 и 82);

  • входен сигнал на гара Скутаре страна Маноле (VIII линия в посока Чирпан).

В обхвата на железопътен възел Пловдив се предвижда и изграждането на пешеходни надлези:

  • Изграждане на нов пешеходен надлез -км 154+350;

  • Изграждане на нов пешеходен надлез - км 154+825;

  • Изграждане на нов пешеходен надлез на ул. „Аксентий Велешки“ - км 156+093;

  • Премахване пешеходен прелез и изграждане на надлез - гара Филипово км 5+621;

  • Премахване пешеходен прелез и изграждане на надлез на Гара Скутаре км 16+050

Пешеходните надлези свързват посредством достъпен маршрут елементите на техническата инфраструктура, приемните здания, новопроектираните перони и предгаровите площади и са проектирани в съответствие нормативните изисквания за лица с увреждания и лица с намалена подвижност.

Надлезите са ситуирани в съответствие с новото коловозно развитие в обхвата на разработката и са съобразени със съществуващата на място и новопроектирана железопътна инфраструктура.


Проектът „Развитие на жп възел Пловдив“ има за цел да постигне:

  • Подобряване параметрите на железния път в геометрично отношение и като конструкция;

  • Понижаване на нивата на шум вследствие изграждането на нов безнаставов железен път тип 60Е1;

  • Понижаване на разходите за текущо поддържане на железния път и съоръженията;

  • Осигуряване на по - комфортни условия на движение при гарантирана безопасност на влаковото движение по линията Пловдив – Бургас.

Реализацията на проекта е от изключително значение, защото ще се мултиплицира ефекта от редица свързани с него проекти, като:

  • „Рехабилитация на железопътната инфраструктура по участъците на железопътната линия Пловдив – Бургас“;

  • „Реконструкция и електрификация на железопътната линия Пловдив – Свиленград“;

  • „Модернизация на железопътен участък Септември – Пловдив – част от Транс-европейската железопътна мрежа“;

  • Интегрирано развитие на транспорта в град Пловдив;

  • „Изграждане на интермодален терминал в Южен централен район на планиране в България – Пловдив“.

На фаза прединвестиционни проучвания са разработени следните основни сценарии: „Базов“ и „Развитие“.



Базов сценарий

Базовият сценарий за гара Пловдив не предвижда промени в коловозното развитие, както и няма значителни промени по ниво. Предвидена е реконструкция на текущите пътища (двата пътя София - Свиленград/ Бургас и текущ път към Филипово). Предвидено е ново горно строене от траверси тип СТ6 и релси тип 60Е1 на еластични скрепления SKL14 и изграждане на долно строене и отводняване. Освен главните коловози се предвижда и подмяна на всичките им прилежащи стрелки и рехабилитация на пероните, които не са включени в обхвата на концесията за централна гара Пловдив.

При този сценарий са предвидени:


  • Замяната на съществуващия подгабаритен пътен надлез на км 155+634 с нов (км 155+641)

  • Замяна на съществуваща стоманена пасарелка в района на жп гара Пловдив с нова

  • Рехабилитационни дейности за пешеходните подлези на км 4+520 в междугарие Пловдив – Филипово и пешеходен подлез на км 6+251 в междугарие Филипово – Скутаре.

Описание на сценарий за Развитие 1

При този сценарий и съгласно изисквания на Техническата спецификация, са разработени проектни решения за повишаване на проектните скорости в междугарията, както следва:



  • Пловдив – Пловдив Разпределителна изток за проектна скорост 120 км/ч;

  • Пловдив разпределителна изток – Крумово за Vпр=135/145 км/ч;

  • Пловдив – Филипово за скорост Vпр=80 км/ч с изключение на първата и последната криви от междугарието, за които Vпр е съответно 50км/ч и 65 км/ч;

  • Пловдив разпределителна изток – Тракия с Vпр=150 км/ч с изключение на първата крива, която позволява Vпр=100 км/ч;

  • Тракия – Скутаре с Vпр=150 км/ч.

В участъка Филипово – Скутаре са запазени съществуващите параметри за Vпр=80 км/ч.

Същественото различие в сравнение с базовия сценарий е, че в участък Пловдив – Филипово е предвидено да се изгради еднопътна жп естакада. Железопътната линия се повдига и по този начин се премахват трите пътни прелеза в участъка като се осъществява безконфликтно пресичане на две нива. Съществуващите пешеходните подлези на км 3+165 и на км 3+237 се разрушават и на тяхно място се изпълняват два нови пешеходни подлеза, повдигнати на нивото на терена с цел по добро отводняване и достъпност.

Предвижда се също съществуващите стоманени мостове в участъка Пловдив – Филипово и Филипово – Скутаре на км 3+491 и км 3+597 да бъдат разрушени. При новото решение ще бъдат обединена в една стомано–стоманобетонна конструкция, тип непрекъсната греда с отвори 19 м+5 х 36 м.

Предвидените рехабилитационни дейности за пешеходните подлези на км 4+520 в междугарие Пловдив – Филипово и пешеходен подлез на км 6+251 в междугарие Филипово – Скутаре се запазват същите, както в Базовия сценарий. Същото се отнася и до разрушаването на съществуващата пешеходна пасарелка на гара Пловдив като на нейно място ще се изгради нова. Допълнително е предвидено да се изградят нови пешеходни пасарелки на гара Филипово, гара Скутаре и на мястото на съществуващото пешеходно пресичане в района на бившата „Сточна гара“ в междугарието Пловдив – Пловдив разпределителна (на ул. „Авксентий Велешки“).

Съгласно „Общинския план за развитие на Община Пловдив за 2014-2020“ е предвиден и за изграждане проект „Комуникационно транспортен пробив”, свързващ бул. ”В. Априлов” и бул. „Македония” под жп ареал „Централна гара” и изграждане на подземни публични пространства.



Фиг. 1 Комуникационно транспортен пробив (в червено) и южна скоростна тангента (в оранжево)

С изграждане на пътните надлези и естакада сценарий за Развитие 1 осигурява безконфликтно преминаване на две нива на 8 от общо 9 жп прелеза на едно ниво и се подобряват условията за безопасност по отношение, както на железопътния транспорт, така и на пътното движение.



Описание на сценарий за Развитие 2

В този сценарий се предвижда удвояване на железопътната линията по направлението Пловдив – Филипово. Възприета е постановката от сценарий Развитие 1 за изграждане на естакада и нов мост над р. Марица. При оптимизацията на трасето за вписване на две трасета са постигнати параметри за скорост 85 км/ч (без криви 2 и 10). Както и при сценарий Развитие 1, първата и последната крива остават за скорост 65 км/ч.

Допълнително са разработени проектни решения за повишаване на проектните скорости в междугарията, както следва:


  • Пловдив – Пловдив разпределителна изток, както и при сценария Развитие 1, за проектна скорост 120 км/ч.

  • Пловдив разпределителна изток – Крумово за Vпр=160 км/ч.

  • Филипово – Скутаре, както и при сценария Развитие 1, с Vпр=120 км/ч с изключение на Крива 12, която запазва параметрите си за Vпр=80 км/ч поради непосредствената близост с гара Филипово.

  • Пловдив разпределителна изток – Тракия с Vпр=160 км/ч с изключение на първата крива, която позволява Vпр=100 км/ч.

  • Тракия – Скутаре с Vпр=160 км/ч.

При този сценарий железопътната естакада в междугарието Пловдив – Филипово се предвижда да бъде двупътна, с обща дължина от L=1 530м. Отворите на естакадата са 2 x 17.70 м + 49 x 21 м + 2 x 19.15 м. От двете й страни се налага изграждане на подпорни стени с дължина 180 м.

Останалите съоръжения, в т.ч. комуникационно-транспортния пробив и изграждането на южната скоростна тангента, са както при сценарий за Развитие 1.

Съгласно решението на ЕТС от 01.12.2016г. на Възложителя са разработени три идейни варианта на „сценарий на развитие 2, като за участък Пловдив – Филипово – Скутаре е изследван и вариант с еднопътна линия“.

Подробно описание на вариантите е представено в т. 4 Подробна информация за разгледани алтернативи. Обобщение на основните характеристики на идейните варианти в табличен вид.





Участък/ гара

Описание

Вариант 1

Вариант 2

Вариант 3

81

ПО-ФП

  • нов двупътен жп надлез над Коматевско шосе; двупътна жп естакада;

  • двупътен комбиниран жп мост над бул. „Марица-юг“ и р. „Марица“;

  • нов двупътен жп надлез над бул. „България“;

  • нов еднопътен стоманен жп надлез над бул. „Васил Априлов“ (път 2),

  • рехабилитация на стоманен жп надлез над бул. „Васил Априлов“ (път 1).

  • Изграждане на жп спирка в района на стадион "Марица"

  • Vпр=85 км/ч с изключение на първата и последната крива съответно с Vпр=50 км/ч и Vпр=65 км/ч

  • Изграждане на долно строене за двупътна линия със слените съоръжения:

  • нов двупътен жп надлез над Коматевско шосе; двупътна жп естакада;

  • двупътен комбиниран жп мост над бул. „Марица-юг“ и р. „Марица“;

  • нов двупътен жп надлез над бул. „България“;

  • нов еднопътен ст. жп надлез над бул. „Васил Априлов“ (път 2),

  • рехабилитация на ст. жп надлез над бул. „Васил Априлов“ (път 1).

  • Изграждане на жп спирка в района на стадион "Марица"

  • Vпр=85 км/ч с изключение на първата и последната крива съответно с Vпр=50 км/ч и Vпр=65 км/ч

82

ФП

  • Запазва се съществуващият брой на коловозите в гарата

  • Отчетено е удвояването на жп линията в междугарието ПО-ФП

  • Премахват се ограниченията за приемане на влакове от Панагюрище

  • Пасарелка със стълбищни рамена през всички коловози в гарата и отделна - само с асансьори за достъп на ЛНП

  • Обща полезна дължина на коловозите 5 154м

  • Запазва се съществуващият брой на коловозите в гарата

  • Отчетено е удвояването на жп линията в междугарието ПО-ФП

  • Премахват се ограниченията за приемане на влакове от Панагюрище

  • Пасарелка със стълбищни рамена през всички коловози в гарата и отделна - само с асансьори за достъп на ЛНП

  • Обща полезна дължина на коловозите
    4 800м

  • Премахва се 5-ти приемно-отправен коловоз

  • Отчетено е удвояването на жп линията в междугарието ПО-ФП

  • Премахват се ограниченията за приемане на влакове от Панагюрище

  • По-широки перони, върху които могат да се разположат асансьорите заедно със стълбищните рамена

  • Обща полезна дължина на коловозите
    4 754м

83

ФП-СКР

  • Запазване на съществуващото трасе с проектна скорост Vпр=80 км/ч

  • Подновяване на трасето с материали втора употреба и среден ремонт

  • Изграждане на отводнителни съоръжения. Разрушаване на метални мостове на км 9+039 и 14+545 и изграждане на стоманобетонни

84

СКР

  • 4 коловоза, от които 3 приемно отправни и един за транзитно движение

  • Обща полезна дължина на коловозите 3 327

  • 4 коловоза, всички приемно отправни

  • Обща полезна дължина на коловозите 3 310

85

ПОР-Тк

  • Оптимизация на крива 1

  • Vпр=100км/ч

86

Тк

  • Закриване на гарата и превръщането й в спирка

87

Тк-СКР

  • Запазване на трасето и на всички надлези и мостове

11

ПО

  • Запазване на бретела в нечетната гърловина

  • Удвояване в четната гърловина в посока гара Филипово с използване на английски стрелки

  • 25 коловоза

  • Премахване на бретела в нечетната гърловина

  • Удвояване в четната гърловина в посока гара Филипово с използване на английски стрелки

  • 25 коловоза

12

ПО-ПОР

  • Vпр=120км/ч

  • Реконструкция на спирка „Депото“

  • Закриване на жп прелез на км км157+653 и изграждане на пътен надлез

13

ПОР

  • Запазва маршрутизацията, съгл. съществуващата схема

  • Стрелки 1:18.5-1200 за скорост в отклонение 100 км/ч по главните направления към Тк

14

ПОР-КРУ

  • Vпр=135-145 км/ч

  • Премахване на жп прелез на км 161+296 и изграждане на нов пътен надлез




  1. Доказване на необходимостта от инвестиционното предложение.

Разширяването на Европейския съюз създава нови възможности и предпоставки за развитие на пазара на железопътните транспортни услуги.

За да управлява модерна и надеждна железопътна мрежа, която да отговаря на изискванията за транспорт и да съответства на Директивите на ЕС, България е приела дългосрочна програма за модернизиране и рехабилитация на железопътните линии с финансовата помощ на Европейската комисия и Световната банка.

Необходимо е железопътният транспорт да постига все по-високи показатели за ефективност, съчетани с безопасност и сигурност. Постигането на тази цел изисква железопътната инфраструктура да бъде в състояние да изпълнява постоянно нарастващите изисквания към транспортната услуга – времетраене на превоза, надеждност и качества на транспортните услуги в отговор на специфичните потребности на клиентите.

Реализацията на настоящото инвестиционно предложение се обуславя от реализацията на проект „Рехабилитация на железопътната инфраструктура в участъци от железопътна линия Пловдив-Бургас, Фаза 2“, в който се обединяват дейности по подготовка за строителството на участъци от железопътната линия Пловдив-Бургас, които трябва да бъдат изпълнени през втория програмен период на ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура“ 2014-2020г., с което ще бъде приключено цялостното изграждане на железопътните системи по това направление.

Железопътната линия Пловдив – Бургас е категоризирана като железопътна магистрала и е посочена в Приложение 1 към чл. 8, ал. 1, т.12 от Наредбата за категоризация на железопътните линии в Република България. Съгласно чл. 83, ал. 1 от Наредба 55/29.01.2004 г. за проектиране и строителство на железопътни линии, железопътни гари, железопътни прелези и други елементи от железопътната инфраструктура, пресичането на железопътни магистрали с пътища и улици се осъществява на различни нива. По този начин се гарантира безопасността на движението по двете различни инфраструктури и се отговаря на изискванията за оперативна съвместимост на националната железопътна мрежа с европейската такава. С осигуряване на пресичанията на различни нива между железопътната и пътната инфраструктура и изместването на трасето в двата участъка се отговаря и на изискванията, заложени в чл. 6 от Наредба № 55, а именно:


  • Осигуряване на изисквания за безопасност и надеждност;

  • Задоволяване на нуждите на железопътните превози;

  • Повишаване на стопанската активност на района;

  • Постигане на икономическа целесъобразност на обекта;

  • Удовлетворяване на изискванията за опазване на околната среда;

  • Удовлетворяване на изискванията за отбрана и сигурност на страната;

  • Удовлетворяване на изискванията за преминаване през урбанизирани територии.

Съгласно чл. 4, ал. 2 от Наредбата за категоризация на железопътните линии в Република България движението на влаковете по железопътните магистрали се осъществява с преобладаваща скорост 160 км/ч и по-голяма за пътническите превози и 120 км/ч за товарните превози. За осигуряване на това изискване на наредбата в участък гара Пловдив разпределителна изток - Крумово се увеличава радиуса на хоризонталната крива преди гара Крумово с цел постигането на проектна скорост от 135-140 км/ч и трасето на съществуващата жп линия се измества извън сегашния си обхват. В междугарието Тракия-Скутаре геометрията на съществуващото трасе позволява скорост 160 km/h, но на няколко места е установено, че железопътната инфраструктура не се „побира“ в съществуващата имотна граница (в следствие на грешки от кадастралната граница или при проектиране на отводнителните съоръжения).

За тези участъци в междугарията гара Пловдив разпределителна изток – Крумово и Тракия-Скутаре се процедира разработване и одобряване на ПУП-ПП (извън урбанизираната територия) и изменение на регулационния план (в населеното място за Скутаре).

Съгласно разпоредбите на Закона за устройство на територията (ЗУТ), застрояване за елементите на техническата инфраструктура, се допуска при спазване на разработени устройствени планове за засегнатите територии. В случая се разработват ПУП – ПП и ПУП – ЧИПРЗ във връзка с необходимостта от допълнителни терени както в урбанизираната, така и извън урбанизираната територия за:


  • изграждане на пътни надлези, които да осигурят пресичане на различни нива между железопътна и пътна инфраструктура и да заменят съществуващите в момента железопътни прелези – пресичания на едно ниво между двете линейни инфраструктури;

  • определянето и осигуряване на площите, необходими за изместване на съществуващото трасе на жп линията с цел постигане на проектна скорост от 135-140 км/ч.



  1. Връзка с други съществуващи и одобрени с устройствен или друг план дейности.

Настоящото инвестиционно предложение за „Развитие на железопътен възел Пловдив“ е свързано с реализацията на няколко проекта „Рехабилитация на железопътната инфраструктура в участъци от железопътна линия Пловдив-Бургас, Фаза 2“, „Рехабилитация на железопътната инфраструктура по отсечки от жп линията Пловдив – Бургас“, за който има издадено Решение № 27 – ПР/2009 год. на МОСВ с характер „да не се извършва ОВОС” и в момента е в процес на изпълнение и „Модернизация на железопътна линия София-Пловдив - Първи етап - ЛОТ 1: Изграждане на равнинен участък Септември – Пловдив и изграждане на пътни надлези”, за който е издадено Решение № 13-ПР/2010г. на МОСВ с характер „да не се извършва ОВОС” и в момента също е в процес на изпълнение.

  1. Каталог: Documenti
    Documenti -> I. общи положения за организацията на работната заплата
    Documenti -> Приложение №4 към чл. 54, ал. 1 (Ново дв, бр. 91 от 2008 г., изм., бр. 6 от 2009 г., бр. 92 от 2009 г.)
    Documenti -> Първа предмет и обхват
    Documenti -> Наредба за медицинската експертиза
    Documenti -> Тема методика за развиване на издръжливостта
    Documenti -> Доклад за изпълнение на дейностите, за които е предоставено
    Documenti -> Стойне — седемгодишен първокласник, роден на 18 декември 1936 година. Той още не може да изговаря буквата “р”, но е първенец на класа, чете най-изразително, изписва най-красивите букви, макар понякога да няма пари за тетрадка и молив. Иван
    Documenti -> Растителни видове, неподходящи за засаждане на територията на площадка за игра
    Documenti -> Акад. Георги Бончев


    Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница