Животът на Вунт



Дата15.10.2018
Размер56.85 Kb.
#88736
Животът на Вунт
Вунт е роден на 16 август 1832 година. Прекарва ранните си години в малки градчета край Манхайм,Германия. Детството му е самотно и единственото му разнообразие,са фантазиите му да стане прочут писател.Първите му оценки в училище са слаби.Макар че и двамата родители са описани като дружелюбни,спомените на Вунт за баща му,който е пастор,не са приятни .Той си спомня ,че един ден баща му посетил училището и го ударил по лицето ,защото не обръщал внимание на учителя.От втори клас за обучението на Вунт отговаря асистентът на баща му – млад викарий,към когото момчето развива силна емоционална привързаност. Когато викарият е преместен в съседен град,Вунт се разстройва , че му позволяват да живее при него, докато навършва 13 години .
В семейството на Вунт научните занимания са традиция.Той има прародители с интелектуална слава практически във всяка област.Въпреки това изглежда,че тази внушителна линия няма да бъде продължена от младия Вунт. Той прекарва повече време в блянове, отколкото в учене и се проваля през първата година в гимназията.Не се разбира със съучениците си и учителите му го осмиват.Постепенно Вунт се научава да контролира мечтите си и дори става популярен.Макар че винаги е мразел училището,работи , за да развива своите интелектуални интереси и способности.Завършва го на 19 – годишна възраст и вече е подготвен за университета.
Вунт решава да стане лекар,преследвайки двойна цел: да се занимава с научна работа и да си изкарва прехраната.Записва медицина университета в Тюбинген,а в Университета в Хайделберг учи анатомия ,физиология,физика,медицина и химия.Осъзнава,че медицинската практика няма да му допадне и променя специалността си на физиология.
През 1857 до 1864 година е назначен за лекар по физиология в Хайделберг и освен това е лабораторен асистент на Хелмхолц.

Вунт смята,че твърде отегчително да прекарва времето си в обучаване на колежани по основи на лабораторната работа , така че си подава оставката.През 1864 г. е избран за доцент и остава в Хайделберг още десет години.


Макар и потопен в изследванията си във физиологията ,Вунт започва да замисля изучаването на психологията като независима експериментална научна дисциплина.За пръв път очертава идеите и в книга,озаглавена

„ Приносът към теорията за сензорното възприятие”. „Приносите” на Вунт се смятат за бележещи литературното раждане на новата наука.


През следващата година Вунт публикува „Лекции върху психиката на хората и животните”. Индикацията за значимостта на тази книга е нейната преработка почти 30 години по-късно с английски превод и многократни препечатки дори след смъртта на Вунт.
През 1867г. Вунт води курс в Хайделберг върху физиологичната психология.От лекциите му израства друга ценна книга „Принципи на физиологичната психология”.Неговият шедьовър „Принципите” категорично налага психологията като независима лабораторна наука със собствени изследователски проблеми и методи на експериментите.

Лайпцигските години
Вунт започва най-дългата и най-важната фаза в кариерата си през 1875г.,когато става професор по философия в Лайпцигския университет,където работи изумително дълго – 45 години. Основава лабораторията в Лайпциг малко след като пристига и през 1881г .
Лабораторията на Вунт и растящата му репутация привлича много студенти в Лайпциг ,за да работят с него. Сред тях са и мнозина ,които стават пионери,разпространявайки своите варианти на психологията сред нови поколения студенти.Те включват няколко американци,повечето от които се връщат в САЩ, за да основат собствени лаборатории. Така Лайпцигската лаборатория упражнява огромно влияние върху развитието на съвременната психология,служейки като модел за нови лаборатории и непрекъснатите изследвания.
Освен лабораториите, основани в САЩ, студентите на Вунт създават такива звена в Италия, Русия и Япония. Книгите му са превеждани на руски повече, отколкото на всеки друг език и руските хвалебствия за Вунт карат московските психолози през 1912г. да конструират практически двойник на Вунтовата лаборатория. Същата е построена от японски студенти в Токийския през 1920г. , в която Вунт умира но е разрушена по време на студентски бунт през 60-те години на XX век.
Вунт е популярен лектор. В един момент записалите се за неговите курсове в Лайпциг надхвърлят 600 души.

Културна психология
С лаборатория и списание, както и с огромно количество изследвания под неговото ръководство, Вунт се насочва към психологията. В периода 1880-1891г. той пише върху етиката, логиката и системната психология. Друга област в която Вунт фокусира таланта си е в първата му книга: създаването на социална психология. Когато се връща към този проект, пише 10-томен труд (културна психология).
Културната психология се занимава с различните етапи на човешкото умствено развитие. Последствията от тази публикация за психологията са с по-голямо значение, отколкото действителното и съдържание: тя служи да раздели новата наука психология на две основни части: експериментална и социална.
Вунт посвещава 10 години на развитието на своята културна психология. Вероятната причина за липсата на интерес към културната психология на Вунт сред американските психолози е времето на нейното публикуване: периода между 1900 и 1920.
Вунт продължава системните си изследвания и теоретична работа до смъртта си през 1920г. в съответствие с добре регулирания си начин на живот той успява да завърши психологическите си мемоари малко преди да почине. Анализите на неговата продуктивност показват, че между 1853 и 1920г. е написал 54000 страници – по 2,2 страници всеки ден. Детските му фантазии да стане прочут писател са се сбъднали.

Съдбата на Вунтовата психология в Германия
Макар че се разпространява бързо, Вунтовата психология не трансформира незабавно или напълно природата на академичната психология в Германия. Приживе – а всъщност дори до 1941, две десетилетия след смъртта на Вунт – психологията в германските университети остава подспециалност на психологията.
Вунтовата психология у дома, в Германия, се развива относително бавно като отделна дисциплина. Десет години преди смъртта на Вунт, германската психология има три списания и няколко учебника и изследователски лаборатории, но само четирима учени, които са се записали в официалните справочници като психолози, а не като философи.

Наследството на Вунт
Основаването на първата психологическа лаборатория изисква човек с широки познания за съвременната физиология и философия, който е способен ефективно да синтезира идеите и методите на тези дисциплини. За да основе нова наука, Вунт трябва да отхвърли ненаучното мислене на миналото и да скъса интелектуалните връзки между новата си научна психология и старата ментална философия. Ограничавайки предметната материя на психологията до съзнателния опит и заявявайки, че психологията е наука, основата на опита, Вунт успява да избегне дискусиите за безсмъртната душа и нейното отношение с телесното тяло. Той казва ясно и дебело подчертано, че психологията не се занимава с такива въпроси.
Вунт поставя началото на нова област на науката, като обявено, че ще направи, и провежда изследвания в лаборатория която е проектирал изключително за тази цел. Публикува резултатите в собствено списание и се опитва да разработи системна теория за природата на човешката психика. Някои от студентите му основават свои лаборатории и продължават експериментално върху проблемите и с техниките, зададени от Вунт. Така той осигурява на психологията всички украшения на съвременната наука.
Разбира се, времето е незряло за Вунтовото движение. То е естествена издънка от развитието на физиологичните науки, особено в германските университети. Същевременно фактът, че работата на Вунт е кулминация на това движение, а не негов източник, не намалява значимостта и. Основаването на психологията наистина изисква огромна отдаденост и смелост, за да може подобно движение напълно да се осъществи. Резултатите от усилията на Вунт представляват постижение с такова огромно значение, че трябва да му припишем статус, който е уникален сред психолозите в съвременния свят. Проучване на 49 американски историци на психологията, проведено 70 години след смъртта на Вунт, разкрива, че той продължава да се смята за най-важния психолог на всички времена – висока чест за учен, чиято система отдавна е изчезнала.

Монументалните приноси на Вунт не намаляват заради факта, че голяма част от историята на психологията след него е бунт срещу ограниченията, които той поставя върху областта. Обратното: може да смятаме, че това развитие засилва неговото величие. Революциите трябва да имат цел, нещо, към което да се стремим, и тази цел – работата на Вунт – осигурява убедителното и великолепно начало на съвременната експериментална психология.
Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница