Jls/2008/frac/AG/1241 30-ce-0306237/00-05 Проект „Училища без дискриминация”



страница1/8
Дата21.01.2018
Размер1.23 Mb.
#49350
  1   2   3   4   5   6   7   8

JLS/2008/FRAC/AG/1241 30-CE-0306237/00-05

Проект „Училища без дискриминация”

www.discriminationfreeschools.com
www.drop-diskrimination.dk
www.proektuchilista.kzd.bg

Упражнения

Упражненията в този сборник са компилация от дейности и упражнения от Наръчниците „Всички сме равни, всички сме различни” и „Компас” за обучение на младежи по темите права на човека, борба с расизма, ксенофобията и дискриминацията. Текстовете са подбрани и преведени с изричното съгласие на Съвета на Европа.1

Антонио и Али

Казват, че великите творци работят в уединение. Но опитвали ли сте някога десет човека да сътворите шедьовър? Ето една възможност да опитате!

Основни теми:

  • Стереотипи


Цели:

  • Да се замислим върху нашите представи за хората от други култури, социални групи и т.н.;

  • Да осъзнаем как тези образи обуславят нашите очаквания към хората от тези групи.

Времетраене: 30 минути

Численост на групата: 8 - 10. Забележка: големите групи могат да се разделят на по-малки групички.

Подготовка:

  • Топка;

  • Бели листове и химикалка за наблюдателя;

  • Флип-чарт и маркер.

Указания

1. Поканете участниците да седнат в кръг.

2. Определя се един наблюдател, който седи извън кръга и записва създаваната история.

3. Останалите участници трябва да измислят колективно една история. За целта ще използват топката.

4. Започнете вие с думите: „Това е историята на Антонио, младеж от Мадрид” и подайте топката на някой от участниците, като той трябва да добави едно или две изречения към историята, след което да подаде топката на някой друг, който продължава разказа оттам.

5. Разказът продължава да се развива по този начин.

6. След 10-12 подавания поискайте да ви върнат топката и кажете, „Антонио познава Али, момче от Мароко, който също има своя история", после подайте на друг човек в кръга, който подхваща историята на Али.

7. Играта завършва след около 10-15 минути.



Разбор и оценка:

Помолете наблюдателя да прочете на глас своите бележки за двете истории. След това поканете участниците да коментират какво разкриват двете истории за разликите в живота на Антонио и Али, за нашите представи за живота на младежите в Мадрид и Мароко. Отбележете основните изводи върху флип-чарта.

Попитайте откъде произтичат тези представи. Всички ли споделят общи представи за живота в Испания и Мароко? Защо?

Съвети за водещия

Получава се най-добре когато историята се развива спонтанно и динамично. Това създава известни трудности за наблюдателя, който не смогва да записва всичко. Проблемът може да се реши с определянето на втори наблюдател или аудио-запис на историята.

Важното е играта да се представи просто като създаване на колективна история.

Имената на персонажите ще поведат групата към темата, която искате да изследвате. Така че ако искате да обсъдите положението на имигрантите, например, трябва да изберете имена, които традиционно се свързват с мнозинството и с имигрантите. Ако искате да обсъдите нашите представи за мъжете и жените, изберете едно мъжко и едно женско име.

Упражнението може да се адаптира към всяка ситуация на дискриминация, като с първото изречение задавате сцената, например: "Това е историята на Франк, млад хомосексуалист..." или „Това е историята на Мария, която има физическо увреждане…” и после сравнявате първата история с историята на някой типичен представител на мнозинството.

Варианти

1. Разделете групата на две части и помолете всяка подгрупа да се съсредоточи върху една от историите. Накрая сравнете двете истории. Предимството на този подход е, че участниците не предполагат, че накрая ще се прави съпоставка на двете истории.

Важното е участниците да се разделят произволно на подгрупи, без да следват някакъв принцип при определянето кой към коя група да се присъедини.

2. Групите трябва да напишат биографията или да опишат един важен момент от живота на своя герой. Накрая двете биографии или житейски случки се сравняват




В нашия блок
Расистките нагласи водят не само до изблици на насилие срещу чужденците и бежанците, но и до дискриминация при жилищното устрояване, заетостта и другите аспекти на живота.

Ролева игра.

Основни теми:

• Позитивно разрешаване на конфликтите между хората от различни култури;

• Склонността да анализираме конфликта и неговото разрешаване по различен начин в зависимост от социалната и културната принадлежност на участниците.

• Личните ни интереси влияят на виждането ни за проблема и му придават по-голямо значение в собствените ни очи.



Цели:

• Да анализираме нагласите си към хората от различни културни и социални групи.

• Да изпробваме различни стратегии за разрешаване на проблеми.

• Да разговаряме за границите на толерантността.

• Да вникнем във връзката между дискриминацията и конфликта на интереси.

Времетраене: 1 ½ - 2 часа

Численост на групата: минимум 10, максимум 25 човека.

Подготовка:

• Ролеви карти

• Размножени Бележки на наблюдателите

• Размножени екземпляри от листа „Съвети за намиране на решение”

• Химикалки и бели листове за наблюдателите

Указания:

1. Кажете на групата, че трябва да се разиграе ситуация, която може да се случи в ежедневието на всеки един от тях, след което прочетете текста:

„В един от апартаментите в съседния блок живеят под наем няколко чуждестранни студенти. Те често имат гости от техните страни и редовно правят купони. Някои съседи, особено тези отдолу и отдясно, се дразнят и се оплакват, че студентите вдигат много шум, не ги оставят да спят по цяла нощ и не пазят сградата. Съседите са свикали събрание, за да разрешат този проблем.”

2. Помолете доброволците да изиграят ролите на съседите. Ще ви трябват между шестима и деветима съседи. Останалите участници са наблюдатели.

3. Раздайте ролевите карти сред доброволците и дайте на всеки наблюдател по един екземпляр от Бележките. Дайте 5 минути за обмисляне на задачата.

4. Напомнете на играчите, че целта на ролевата игра е да намерят решение на проблема.

5. Дайте 10 минути за дискусия, след което без да прекъсвате играта, раздайте на играчите екземпляри от Съветите за намиране на решение. Ролевата игра продължава още 10 минути, но можете да я съкратите или удължите според случая.

Разбор и оценка:

Поканете участниците да се съберат заедно за дискусията, която се провежда на две фази:



1. Ролевата игра

Обсъдете случилото се по следните въпроси:



  • Какво записаха наблюдателите и какви са техните впечатления за случилото се по време на ролевата игра?

  • Как се чувстваха актьорите? Беше ли трудно да влязат в роля, какво ги затрудни и какво им се отдаде най-лесно?

  • Участниците забелязаха ли някаква разлика между първата и втората фаза, тоест след раздаването на Съветите за намиране на решение?

  • Какви аргументи бяха изтъкнати и на какво се базираха те – на факти, на логика или на емоции?

  • Кои аргументи преобладаваха – тези за или тези против студентите?

  • Откъде черпеха аргументи хората?

  • Реши ли се проблемът и всички ли са доволни от резултата?

  • Справедливо ли беше решението или едната страна отстъпи повече?

  • Какви алтернативни решения можеха да се намерят?

2. Ситуацията в реалния живот

След като изслушате всички, помогнете на групата да анализира и осмисли проблема. Открийте дебата със следните въпроси:



  • Ролевата игра отрази ли реални проблеми от всекидневието? Какви сходства и какви разлики намирате? Имаше ли нещо преувеличено?

  • Кои персонажи отразяват най-вярно преобладаващите нагласи в нашето общество?

  • При конфликт между хора от различни култури, общо приемливо решение ли търсим или решение, което пренебрегва нуждите на онези, които са различни от нас?

  • В каква степен конфликтът се дължи на културни различия и доколко се обуславя от лични и икономически интереси?

  • Някой попадал ли е в подобен конфликт? При какви обстоятелства? Вие защо не сте попадали в подобна ситуация?

Съвети за водещия:

Следете внимателно ролевата игра, за да изградите стратегията си около нея. Например, може да не се наложи да използвате Съветите за намиране на решение и след това по време на дискусията да балансирате между анализ на груповата динамика, процеси на вземане на решения в групата и връзка на темата с реалния живот.

Обърнете внимание, че има две различни карти „Съвети за намиране на решение”: карта 1 за „председателя” и карта 2 за останалите играчи. Който получи карта 1 ще разчита на това, което се е случило в ролевата игра. Ако вече сте избрали някой за председател, дайте му карта 1; в противен случай я дайте на Домоуправителя.

Намирането на решения на проблемите и вземането на решения е труден процес. Хората трябва да притежават добри комуникативни умения, да проявяват чувствителност към нуждите на другите, въображение и доверие, за да разгледат проблемите честно и справедливо.

По-лесно е когато хората отстояват своите интереси и полагат усилия да намерят общи позиции и консенсус за взаимна изгода, така че всички да получат известно удовлетворение.

За съжаление, твърде често хората спорят от позиция, от която после неохотно отстъпват и правят компромис, така че в крайна сметка всички остават с чувство за поражение.

Важното е по време на оценката да накарате групата да осъзнае и да разграничи нагласите към чужденците / различните от нас хора и начините, по които се справяме с конкретни, всекидневни проблеми изискващи умения за общуване.

Продължение

Помолете участниците да помислят в контекста на наученото от тази игра какви стъпки могат да се предприемат с цел подобряване на отношенията между различните групи, които живеят в местната общност. Приложете тези идеи на практика.

Успяхте ли да удовлетворите нуждите на всички живущи в блока? Възможно ли е да се създават обществени сгради и обществени пространства, които да отговарят на нуждите на всички жители? Групата може да поразсъждава върху някои от движещите сили на прогреса и развитието и да помислят дали развитието на тяхната община или квартал отговаря на нуждите на всички местни хора.





Млад чужденец

Разбираш и говориш добре на приемната страна, но недоумяваш защо се дразнят съседите. По твое мнение, ти и твоите приятели се държите съвсем нормално. Няма да напуснеш апартамента при никакви обстоятелства.








 





Домоуправител

Вашият апартамент е далеч от този, в който живеят чуждестранните студенти. Младежите не ви създават проблеми. Но не обичате чужденците и не искате да живеете в една сграда с тях.







 





Млада жена (25-30 години)

Живееш сама и се страхуваш от младите студенти, защото ти изглеждат много странни и различни от теб.







 





Младеж

Ти също си студент. Нямаш някакво определено мнение за проблема, но искаш да се нанесеш в апартамента където живеят чуждестранните студенти.







 





Бежанец

Вие също сте чужденец, но не сте сънародници със студентите. Вие и вашето семейство почти не общувате с другите хора в блока. Никога не сте имали проблеми със съседите, макар че се чувствате някак изолирани.








 





Възрастно семейство (ролята се изпълнява от двама човека)

И двамата добре познавате проблемите, които принуждават хората да напуснат родината си и да се мъчат да устроят живота си другаде. Подкрепяте организация, която предоставя помощи на развиващите се страни.







 





Безработен съсед

Изобщо не одобряваш политиките, които позволяват на чужденци да идват да живеят и работят в твоята родна страна. Смяташ, че чужденците могат да пребивават в страната само като туристи.







 





Собственикът на сградата

Младите чужденци си плащат наема редовно и ти не искаш да губиш приходите си от този апартамент. От друга страна, не обичаш чужденците и виждаш в този конфликт потенциална възможност да повишиш наема на студентите. Освен това можеш да им предложиш да се преместят в друг апартамент в покрайнините на града.








Бележки на наблюдателя

Вашата работа като наблюдател е да следите внимателно какво се случва и да си водите бележки, които ще докладвате по време на дискусията в края на ролевата игра.



Какво да следите:

• Играчите уважават ли се, изслушват ли се или говорят един през друг, опитвайки се да наложат своето виждане?

• Някой опитва ли се да поеме водеща роля и да модерира срещата?

• Какви аргументи използват играчите?

• Настъпи ли промяна в нагласата и поведението на играчите след като получиха „Съветите за намиране на решение”?






Карта 1 – Съвети за намиране на решение

Тази карта е за човека, който председателства събранието.

Забележка: ако до този момент няма избран председател, дайте тази карта на Домоуправителя.

1) Председател: ако сте избран демократично да водите събранието, продължете да модерирате дискусията като се водите от дадените по-долу съвети.

2) Домоуправител: до този момент никой не е избран за председател на събранието, затова кажете, че срещата трябва да се председателства от някого и този човек трябва да бъде избран демократично. Предложете себе си в качеството ви на Домоуправител. Ако другите са съгласни, задръжте тази карта и следвайте съветите. Ако изберете друг човек, дайте му тази карта и вземете неговата.






Съвети за председателя на събранието

Вашата задача е да поддържате ред и да модерирате срещата. Уверете се, че:

• Всеки има възможност да се изкаже;

• Хората не се прекъсват;

• Ако се налага, определете максимална продължителност на изказванията и не позволявайте на играчите да прекрачват тази граница;

• Не допускайте груб език и отклоняване от темата;

• Старайте се да водите дискусията към постигане на положителен резултат;

• Не позволявайте на участниците да се разсейват – целта е да се намери решение на проблема.

 





Карта 2 – Съвети за намиране на решение

Раздава се на всички участници без Председателя.

Помислете какво можете да направите, в рамките на вашата роля, за да спомогнете да намиране на решение:

• Слушайте активно и уважавайте правото на всеки да се изкаже;

• Постарайте се да обвържете изказването си с казаното дотук;

• Когато дойде вашият ред да говорите, започнете с резюме на изказването на човека преди вас;

• Постарайте се да разграничите фактите от вашето мнение;

• Не се отклонявайте; съсредоточете се върху проблема със студентите и необходимостта от постигане на решение, не намесвайте други факти, ваши мнения или идеи.






Балони


За да преследваме мечтите си, най-напред трябва да се освободим от оковите си. Заедно, ние можем да сбъднем мечтите си.
Сложност: първо ниво
Основна тема: Избира я групата
Цели


  • Създаване на положителна атмосфера в групата.

  • Размисъл върху механизмите на потисничеството, дискриминацията и изключването.

  • Групата да бъде подтикната към позитивни последователни действия и инициативи.


Времетраене: 20-30 минути
Численост на групата: от 10 до 40 човека
Подготовка:

  • по два балона за участник;

  • по две връвчици (с дължина 50 см) за всеки участник

  • перманентни флумастери или маркери – общи за цялата група

  • едно блокче лепящи бележки и моливи

  • Бяла стена или табло

  • Стаята трябва да бъде достатъчно голяма, за да позволява свободно тичане и движение и едно централно свободно от чинове и маси пространство.


Указания:
1. Помолете участниците да помислят индивидуално една минута в какво общество биха искали да живеят и да изведат една или две особености на това общество.

2. Нека запишат тези характеристики върху лепяща бележка и после, един по един, да дойдат до бялата стена или таблото и да залепят своето листче.

3. Сега ги помолете да помислят за два фактора – „окови”, - които не им позволяват да реализират двете особености на тяхното идеално общество.

4. Раздайте маркери и флумастери, балоните и връвчиците, накарайте хората да надуят балоните и да напишат с големи букви двете „окови”, които им пречат да постигнат мечтаното общество.

5. Обиколете кръга и помолете всеки участник да прочете двете думи, които е написал върху балоните си.

6. Сега съобщете, че имат възможността да разчупят „оковите”. Всеки завързва по един балон на глезените си. Когато всички са готови обяснете, че оковите могат да се счупят с настъпване на балоните. (За да бъде по-забавно, нека участниците да се опитат да спукат балоните на съседите си, докато пазят своите.)

7. Дайте начален сигнал за играта.
Разбор и оценка
Открийте дискусията с въпроса дали хората са харесали играта и какво мислят за нея. После ги попитайте:


  • Кое прави толкова тежки оковите, които ни сковават? Откъде идват?

  • Мислите ли, че някои хора носят повече окови от другите?

  • Кои са тези хора?

  • Можем ли да им помогнем по някакъв начин да разчупят оковите си?



Съвети за водещия

Това упражнение се комбинира чудесно с играта „Мечти”, тъй като разглеждат сходни теми. Разиграйте Балоните след като хората са нарисували мечтите си.

Интересни елементи в тази игра са смехът и забавлението, когато хората се впуснат да пукат балоните. Дори да решите да промените играта, не се отказвайте от смеха.

Вместо балони можете да използвате кондоми – те се късат по-трудно, което повишава сложността. В някои групи това улеснява развенчаването на табуто да се разговаря за секс и СПИН. Но проявете такт!

Упражнението зарежда с енергия и разчупва бариерите в групата.

Скъпи ми приятелю...
Всички ние имаме мнение, идеи и чувства, които искаме да споделим, но понякога е трудно да говорим за тях. Затова можем да ги напишем в писмо.
Сложност: Трето ниво




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница