Йога нидра свами Сатянанда Сарасвати



страница1/19
Дата25.01.2017
Размер2.69 Mb.
#13517
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19
ЙОГА НИДРА

Свами Сатянанда Сарасвати

Въведение

Извлечена от тантрите, йога нидра е мощна техника, която ни учи как да релаксираме съзнателно. При нея съ­нят не се счита за релаксация. Хората имат чувството, че релаксират, като потънат в някой удобен стол с чаша ка­фе, питие или цигара и наред с това четат вестник или гледат телевизия. Но това съвсем не е удовлетворително за едно научно определение на релаксацията. Всички те­зи занимания представляват само сетивно развлечение. В действителност истинската релаксация е преживяване, което далеч надхвърля всичко това. При пълната релаксация човек трябва да остане осъзнаващ. Това представ­лява йога нидра - състояние на динамичен сън.

Йога нидра е систематичен метод за предизвикване на пълна физическа, умствена и емоционална релаксация. Терминът йога нидра произлиза от две санскритски думи: йога, която означава единение, или съсредоточено осъз­наване, и нидра, която означава сън. По време на практи­ката йога нидра изглежда, че човек сякаш спи, но съзна­нието му функционира на едно по-дълбоко ниво на осъз­наване. По тази причина йога нидра често е наричана “психичен сън" или дълбока релаксация с вътрешно осъз­наване. В това гранично състояние между съня и будуването се осъществява спонтанна връзка с подсъзнателни­те и несъзнателните измерения.

Състоянието на релаксация при йога нидра се пости­га чрез обръщане навътре и отдалечаване от външните преживявания. Ако съзнанието може да се отдели от външното осъзнаване и от съня, то се превръща в нещо мно­го мощно и може да се използва по редица начини - нап­ример за развиване на паметта, за увеличаване на знани­ята и творческите способности или за трансформиране природата на човека.

В раджа йога на Патанджали се описва състояние, на­речено пратяхара, при което умът и умственото осъзна­ване се откъсват от сетивните канали. Йога нидра е един от аспектите на пратяхара, който води до по-висшите със­тояния на концентрация и самадхи.

Рождението на йога нидра

Преди около 35 години, когато живеех в Ришикеш с моя гуру, Свами Шивананда, имах едно много значимо преживяване, което предизвика интереса ми към разви­ването на науката йога нидра. Бях назначен да охраня­вам едно училище по санскрит, където малки момчета се учеха да рецитират Ведите във вид на монотонно припяване. Задължението ми бе да стоя буден през нощта и да пазя училището, докато ачарята1 го нямаше. В три часа сутринта обикновено заспивах дълбоко и в шест часа ста­вах и се връщах в ашрама. През това време, в четири ча­са, момчетата ставаха, изкъпваха се и изпяваха санскритските молитви, които аз никога не чувах.

След известно време в моя ашрам се състоя голямо тържество, на което бяха доведени и момчетата от санскритското училище, за да пеят ведически мантри. По вре­ме на тържеството те рецитираха някои строфи, които не познавах, но въпреки това имах чувството, че съм ги чу­вал и преди. Докато слушах, това усещане се засилваше и напразно се опитвах да си спомня къде и кога съм ги чу­вал. Бях абсолютно сигурен, че никога не съм ги чел или писал, а все пак ми звучаха толкова познато.

Накрая реших да попитам учителя на момчетата, кой­то седеше наблизо, дали може да ми обясни какво става. Пумите му промениха моя цялостен светоглед. Каза ми, че това усещане за нещо познато не е ни най-малко изне­надващо, защото финото ми тяло е чувало момчетата да повтарят много пъти тези мантри, докато съм спял в тяхното училище. Това за мен бе велико откровение. Из­вестно ми бе, че знанията се предават пряко чрез сетивата, но от това преживяване достигнах до заключението, че чо­век би могъл да получи познания директно, без каквото и да е сетивно посредничество. Така се роди йога нидра.

Това преживяване породи в мен по-нататъшни идеи и прозрения. Разбрах, че сънят не е състояние на абсо­лютна несъзнателност. Когато човек спи, се запазва едно състояние на потенциалност, една форма на осъзнаване, която е будна и напълно бдителна за външните ситуации. Открих, че ако умът се обучава, това състояние би могло да бъде използвано.

Нейният тантричен произход

След това откритие започнах да изучавам тантрическите свещени писания в нова светлина. Попаднах на мно­жество важни, но малко познати практики, които силно ме заинтригуваха. След като лично ги практикувах, ре­ших да изградя нова система, наречена йога нидра, коя­то да включва най-същественото от тях, но без спънките на усложнения ритуал.

Характерна особеност на йога нидра бе систематич­ната обиколка на съзнанието из тялото, която произхож­даше от тантрическата практика няси (означаваща „да поместя" или „да отведа ума до тази точка"). Няса се е прак­тикувала в седяща поза и е включвала специфични мант­ри, които се помествали, чувствали или преживявали в различни части на тялото. Първо се казвало наименова­нието на съответната част, след което тя се визуализира­ла или докосвала и там се помествала мантрата. Няса е била средство за освещаване на физическото тяло чрез вливането на висше осъзнаване, или божествено съзна­ние, в различните му части по време на тантрическите ри­туални практики. Например Ангуштади-шаданга-няса (*1) (вж. библиографските справки в края на книгата -бел. изд.) се използвала за поместването на мантрите в ръката в следния ред:

• палец: Храм ангуштабхям памах

• показалец: Хрим тарджанибхям сваха

• среден пръст: Хрум мадхямабхям вашат

• безименен пръст: Храим апамикабхям вашат

• малък пръст: Храум капиштхабхям ваушат

• длан и задна страна на дланта: Храх карапш.чаприщаб-хям пхат

По подобен начин определени мантри се поместват в различните части на тялото и при Хридайи-Шаданга-няса.

Създадената от мен и описана тук форма на йога нид­ра, дава възможност на хора, незапознати със санскритските мантри, да извлекат цялостната полза от традици­онната няса. Тя може да се практикува с успех от хора от каквато и да е религия или култура. В началото наричах тази практика „йогийски сън", но сега все повече съзна­вам огромния потенциал на йога нидра и смятам, че йога нидра не е нищо друго освен йога нидра. Ако ме накара­те да преведа йога нидра на френски или на испански език, ще кажа „йога нидра". Това е една интернационална практика.

Експерименти с йога нидра

От създаването на практиката съм провел множество експерименти, за да утвърдя тези идеи. На първо време ги изпитвах върху себе си, след това и върху други хора. Дори успях при обучението на едно куче, порода овчар­ка. По-късно експериментирах с някои от моите последо­ватели и с много деца. като им предавах знания, опит и напътствия, докато те спяха дълбоко.

Един от най-интересните ми експерименти бе с малко момче, което се дойде в моя ашрам, за да стане санясин. Аз исках да го изпратя на училище, но той категорично отказа. Беше много непослушно момче, абсолютна май­мунка. По цял ден трошеше разни неща, тормозеше посе­тителите и причиняваше неприятности. Накрая се превър­на в такава тежест за ашрама, че реших да опитам да по­работя с него чрез йога нидра.

Започнах с изпяването на 15-та глава от Гитата око­ло три минути, след като беше заспал. А когато станеше сутринта, му давах да я прочете, което той, разбира се, правеше съвсем нехайно. Една седмица по-късно можеше да рецитира цялата глава наизуст. Когато този опит ус­пя, аз продължих с други текстове. По този начин успях да му преподам Шримад Бхагаватам, Упанишадите, Биб­лията, Корана, английски език, хинди, санскрит и всич­ко, което знаех, докато той спеше дълбоко.

Сега това момче е на двадесет и една години и съм го изпратил в САЩ. Говори единадесет езика, а пише и из­нася лекции на английски език по-добре от мен, като ни­кога не е ходил на училище. Цялото му обучение и учене приключи за двегодишен период от време, през който му прилагах йога нидра, което той дори не си спомня.

Скоро след това направих друг експеримент. Триде­сет души практикуваха йога нидра и десетина от тях хър­каха силно. В един момент аз им подадох инструкцията: „Когато кажа Хари Ом Тат Сит, трябва да станете." Пов­торих това два пъти. Когато йога нидра приключи, аз ка­зах: „Хари Ом Тат Сат", и всички, дори онези, които хър­каха през цялото време, станаха. Попитах ги как са се съ­будили. Те казаха: „Внезапно". Не бяха чули последното Хари Ом Тат Сат или дори това по средата на практика­та, но някак си бяха изпълнили инструкцията ми. Това е един забележителен момент. Той показва, че дори по вре­ме на сън вашата истинска същност е будна и съзнаваща. От тези експерименти си извлякох свои собствени зак­лючения. Най-дълбокият сън без съновидения може би изобщо не е никакъв сън. Вероятно когато сте дълбоко заспал през нощта, имате повече осъзнаване, повече по­тенциал, отколкото когато сте в състояние на сънуване. Това означава, че можете да научите повече, когато спи­те, отколкото когато сте буден, и ето защо използваме сега йога нидра за усъвършенстване на ума.



Запечатване в ума

Как става това? Отговорът е прост. При пълна релак­сация възприемчивостта е по-голяма. Когато съзнанието е свързано с всички сетива, възприемчивостта е по-мал­ка. Това е тайната на йога нидра. Поради процеса на ин­телектуализация познанието, което влиза в мозъка, всъщ­ност не се запечатва истински в него. Но отдръпнете ли мъничко ума навътре и навлезете ли в състояние, в което нито сте дълбоко заспали, нито пък сте напълно будни, всички впечатления, навлизащи в ума в този момент, до­биват огромна сила и остават там.

Има различни равнища на ума. Някои са като много твърда почва; други - като твърде рехава почва. Съзна­телният ум е като твърда почва, защото при него са в дейс­твие интелектът и логиката. Интелектът представлява процес на анализиране на нещата. Той не приема всичко, случва се често и да отхвърля. По-дълбокото съзнание обаче не е такова. Каквото и впечатление да запечатате в подсъзнанието, то не може да бъде изхвърлено. Ще израс­те и плодовете ще обогатят всеки аспект от живота ви.

Ето защо не бива да се тревожите, ако заспите по вре­ме на йога нидра. От друга страна, това може би пък е нещо по-мощно. Но трябва да имате едно наум: „Няма да заспивам". Не бива да се опитвате да заспите. Трябва да се опитвате да стоите буден, защото ако заспите, това няма да бъде йога нидра.

Да речем, че си пуснете касета, но заспите и не чуете нищо. Тогава онова, което трябва да направите, е да пус­нете касетата отново на сутринта, когато се събудите. Изслушайте я този втори път с насочено внимание. Това ще помогне да се изгради връзката, или мостът, между съз­наваното и несъзнаваното. Това е начинът за изучаване на езици. Можете да научите каквото си поискате по то­зи начин. Ако имате определени навици, от които искате да се отървете, първо в несъзнателната част на ума тряб­ва да се посеят подходящите семена, или санкалпи, и след това да се слушат по време на съзнателното състояние. Това е една много важна за бъдещето наука за йогийската личностна трансформация.

Хипнойогийското състояние

В йога нидра съзнанието е в състояние между будуването и съня, без да е изцяло в някое от тях. В съвременна­та психология това се нарича „полусънно състояние", макар че аз предпочитам да го наричам „хипнойогийско състояние". Но най-доброто име си е „йога нидра". В това със­тояние умът е изключително възприемчив. Могат да се учат много бързо езици и други учебни предмети. Внушенията, направени по това време, носят успех при пре­махването на нежелани навици и наклонности. Всъщност йога нидра може да се използва за насочване на ума към извършването на каквото поискате. Това е тайната на не­вероятните постижения на велики йоги и свамита.

Практиката на йога нидра дава на човек възможност да получава интуитивни прозрения от несъзнателния ум. Това състояние е изворът на художественото и поетичес­кото вдъхновение. То е също така и източникът на най-творческите научни открития. Волфганг фон Гьоте е из­ползвал вдъхновението и интуицията на това състояние, за да разрешава проблемите, възникващи в неговата ра­бота. В съновиденията, които се явяват в това състояние, Кекуле е осъзнал кръговата молекулна структура на бен­зола. Нобеловият лауреат Нилс Бор видял планетарната структура на атома, а Айнщайн ускорил своето осъзнаване до скорост, равна на тази на светлината, по време на известните „мисловни експерименти", които го дове­ли до теорията на относителността.

Интуитивните прозрения, получавани в йога нидра, дават възможност на човек да открие вътре в себе си от­говорите на всички проблеми. Истинската човешка природа и цялостност се проявяват и му дават възможност да живее смислен и спокоен живот във всякаква обста­новка. Това е отварянето на „третото око", което отвеж­да съзнанието отвъд условностите на личността и нейни­те напрежения, комплекси и задръжки. След като вече не се идентифицира емоционално с ума и тялото, цялостно­то човешко същество се прониква от божественото съз­нание.

Както се казва в Трипура Рахася (*2):

"Ето защо осъзнай със спокоен ум своята собствена истинска природа, която е единното, чисто и неделимо съзнание, лежащо в основата на неспокойния ум, който е съставен от цялата вселена в цялостното й разнообразие. Осъзнай със спокоен ум състоянието между съня и будността... Това е истинският Аз, свойствен на човека, кой­то повече не може да бъде заблуден."


Йога нидра - блажената релаксация

Повечето хора спят, без да се освобождават от напреженията,

това се нарича нидра.

Нидра означава сън, без значение какъв или защо,

по йога нидра означава сън,

които се получава, след като се отхвърлят всички товари, който е блажен и с далеч по-високо качество. Когато осъзнаването се отдели и разграничи от вритите, когато будното състояние, сънуването и дълбокият сън преминат като облаци,

но остане осъзнаването на атма, това е преживяването на пълна релаксация. Релаксация не означава сън. Релаксация означава да бъдеш блажено щастлив,

и това състояние няма край. Аз наричам абсолютната релаксация блаженство,

а сънят е нещо различно. Сънят предоставя почивка единствено за ума

и сетивата. Блаженството води до отпочиване на атма,

вътрешния аз. Ето защо в тантра, йога нидра представлява пътят към самадхи.

Свами Сатянанда Сарасвати
ТЕОРИЯ

Изкуството на релаксацията

През последните стотина години начинът на живот в целия свят много се е променил. Организацията на обществото, а и останалите сфери вече не са същите, каквито са били в древни времена. Това е довело до разсейване на човешките енергии на всички равнища. Човешкият ум е изгубил своята равновесна точка и хармония във всяка сфера на съществуванието. Толкова сме погълнати от грижите за физическото си оцеляване, че не съзнаваме какво се случва с нас.

През последните един-два века се появиха болести с нови измерения, изражения и прояви и целият този процес достига своя връх през последните десетилетия. Медицинската наука е сложила край на големите смъртоносни болести от миналото, но сега се срещаме с нова епидемия от свързани със стреса разстройства, причинени от неспособността ни да се адаптираме към ускорения съревнователен темп на съвременния живот.

Психосоматичните болести като диабет, високо кръвно налягане, мигрена, астма, язви, храносмилателни разстройства и кожни болести се предизвикват от напреженията в тялото и ума. Главните причини за смъртността в развитите страни – ракът и сърдечните болести, също произтичат от напрежението.

Съвременната медицинска наука се опитва да се справи с тези проблеми по много начини, но откровено казано, не е успяла да осигури необходимото здраве на човека. Така е, защото истинският проблем не се крие в тялото, той се корени в променящите се идеали на човека, в начина му на мислене и чувстване. Когато е налице разпиляване на енергия, разпиляване в много идеали, как бихте могли да очаквате да имате хармония в тялото и ума си.

Всеобщият проблем днес не е гладът, бедността, наркотиците или страхът от война, а напрежението, свръхнапрежението, тоталното напрежение. Ако знаете как да се освободите от напрежението, вие знаете как да разрешите проблемите в живота си. Ако сте способни да балансирате различните видове напрежение, можете да контролирате своите емоции, гняв и страсти. Можете да контролирате сърдечна болест, високо кръвно налягане, левкемия и ангина пекторис.



Трите вида напрежение

Независимо дали мислите твърде много или никак, вие натрупвате напрежение. Дали извършвате физическа работа или не вършите нищо, вие натрупвате напрежение. Независимо дали спите твърде много или никак, вие трупате напрежение. Без значение дали храната ви е богата на протеини, или въглехидрати или сте вегетарианец, вие натрупвате напрежение. И това напрежение се складира в различните равнища на човешката личност. То се натрупва в мускулната, емоционалната и умствена система.

В йога се справяме с проблемите на напрежението всеобхватно. Ние разбираме, че ако умът е напрегнат, стомахът също ще бъде напрегнат. А ако стомахът е напрегнат, цялото кръвообращение също ще бъде под напрежение. Това е един порочен кръг от събития. Затова освобождаването от напрежение е една от основните грижи на йога.

Това вътрешно напрежение на индивида внася своя дял в общото психическо напрежение, което се проявява в нещастния семеен живот, в хаоса и безредието в соци­алния живот и в агресията и воюването между общнос­тите и нациите. Религиите не са успели да внесат спокойс­твие в ума на индивида. Законът, полицията, войската и правителствата не са съумели да установят хармония меж­ду хората. Всички йогийски текстове недвусмислено зая­вяват, че спокойствие може да се намери само вътрешно, то никога не идва отвън. Следователно, за да създадем един спокоен свят, първо трябва да се научим да отпускаме и хармонизираме собственото си тяло и ум.

Йогийската философия, както и съвременната психо­логия, изброява три основни вида напрежение, отговор­ни за всички страдания в сегашния живот. Чрез система­тично практикуване на йога нидра тези три вида напре­жение могат постепенно да бъдат облекчени.

Мускулното напрежение е свързано с тялото, нервна­та система и хормоналния дисбаланс. То лесно се премах­ва чрез дълбоко физическо отпускане, което се постига при състоянието на йога нидра.

Емоционалното напрежение, което произлиза от раз­личните двойки противоположности, като любов/омра­за, печалба/загуба, успех/провал, щастие/нещастие, е по-трудно за преодоляване. Така е, защото не сме способни да изразяваме емоциите си свободно и открито. Често пъ­ти отказваме да ги разпознаем, така че те остават потис­нати и получаващото се в резултат напрежение пуска ко­рени все по-надълбоко. Това напрежение не може да се освободи чрез обикновен сън или почивка. Нужен ни е метод като йога нидра, чрез който може да се успокои цялостно емоционалната сфера на ума.

Умственото напрежение е резултат от прекомерна ум­ствена активност. Умът е вихър от фантазии, смущения и люшкания. Преживяванията от целия ни живот се регис­трират в нашето съзнание и се натрупват в умственото тяло От време на време те експлодират и повлияват на физическото тяло, ума, поведението и реакциите. Когато сме тъжни, разгневени или раздразнени, често отдаваме това състояние на ума на някаква повърхностна причи­на Но дълбоката причина за ненормалното поведение на човек лежи в натрупаните на умствено ниво напрежения. Йога нидра е наука за релаксацията, която дава възмож­ност на всеки от нас да се потопи дълбоко в сферата на подсъзнанието, като по този начин освободи и намали умственото напрежение и установи хармония във всички аспекти на своето същество.

Една по-ефективна почивка

Повечето хора смятат, че релаксацията е нещо много просто - лягаме и затваряме очи. Но все още никой, ос­вен учените, дори не разбира какво всъщност означава релаксация. Уморен сте, затова отивате и си лягате, като смятате, че това е релаксация. Обаче докато не се осво­бодите от мускулното, умственото и емоционалното нап­режение, никога няма да можете да се отпуснете. Въпре­ки възможното повърхностно чувство за благоденствие повечето хора през цялото време си остават напрегнати. Те имат навика да си гризат ноктите, да се чешат по гла­вата, да си поглаждат брадичката или да потрепват с кра­ка. А може и да крачат насам-натам неспокойно, непре­къснато да говорят, постоянно да показват раздразнение или да не спират да пушат.

Хората вършат тези неща, защото не осъзнават собс­твеното си вътрешно напрежение. Може да смятат, че са релаксирани, но един поглед по-отблизо разкрива, че не са. Дори докато спи, мислите и тревогите продължават Да се въртят в ума му и напрегнатият човек се събужда. чувствайки се изтощен. За да релаксира напълно, трябва Да се освободи от вътрешното напрежение в тялото, в емо­циите и в ума. Тогава се проявява състоянието на истин­ската релаксация. Практиката йога нидра е научният ме­тод за премахване на това напрежение.

Йога нидра е по-сполучлива и ефикасна форма на пси­хическа и физиологическа почивка и възстановяване, от­колкото обикновеният сън. Онези, които възприемат та­зи техника във всекидневната си програма, скоро ще усе­тят дълбоки промени в навиците си на спане. Цялостна­та систематична релаксация в едно занимание по йога нидра се равнява на часове обикновен сън без осъзнава­не. Един-единствен час йога нидра има отпочиващия ефект на 4 часа обикновен сън. Това е една от тайните на свръхчовешката работоспособност и енергия на много ве­лики йоги от миналото и настоящето, които са успели да постигнат толкова много в един кратък живот.

Всъщност способността да се спи и сънува съзнател­но в йога нидра е еволюционен процес, който е използ­ван от мнозина изключителни хора в историята и им е помогнал да намерят път към по-голямо вдъхновение и постижения в своя живот. Офицерите на Наполеон, гене­рала и императора на Франция от 19 век, съобщавали нап­ример, че той притежава безкраен и неизтощим източник на енергия и вдъхновение. В разгара на битката точно в най-напрегнатия момент той предавал командването на някой подчинен, като нареждал да не го безпокои никой и при никакви обстоятелства в продължение на 20 мину­ти. Тогава, след като се оттеглял в палатката си, се опъ­вал върху една огромна мечешка кожа и навлизал в йога нидра. За секунди силното му, равномерно хъркане се сли­вало с безнадеждните звуци на битката. Точно двадесет минути по-късно ставал освежен, ободрен и вдъхновен, качвал се отново на коня си и повеждал френската армия към сигурна и решителна победа.

Тайната на трансформацията

По време на практиката на йога нидра ние не само релаксираме, но и преструктурираме и трансформираме цялостната си личност отвътре. Подобно на митологич­ния феникс, с всяко занимание ние изгаряме старите самскари (запечатани в ума впечатления - бел. изд.), навици и тенденции, за да се родим наново. Този процес е е само по-бърз, отколкото други процеси, които работят само върху външното, но и резултатите са по-надеж­дни и по-трайни.

Ще ви разкажа за едно мое преживяване, което имах със закоравели престъпници, и то ще ви даде ясна предс­тава за току-що казаното. През 1968 г., когато бях на око­лосветска обиколка, ме поканиха в лагер за интернира­ни, за да преподавам йога. Веднага щом влязох в двора, около мен се събраха около шестстотин затворници. Те се присмиваха и дюдюкаха, дърпаха ми дхотито (дрехата - бел. изд.), а един от тях ми подари пакет цигари. Няма­ха никакво чувство за почит или уважение.

Знаех, че не бих могъл да ги уча на никаква йога при това положение, така че реших да опитам с йога нидра. Казах на всички да легнат тихо по гръб и да се приготвят за практиката. Но те не се успокояваха. Ритаха се, дърпа­ха се един друг, крещяха, плюеха и правеха какво ли не, докато аз чаках да се успокоят. В продължение на поло­вин час изрекох само две изречения: „Моля, затворете очи. Не движете тялото си." Чаках ги да се успокоят, но това така и не се получи, затова накрая се отказах и се върнах в хотела си.

На следващия ден телефонирах в лагера за интерни­рани, за да ги информирам, че няма да ходя вече. Но на­чалникът ме умоляваше да се върна. „Свамиджи - каза той - вие ги омагьосахте. Откакто си тръгнахте, те се ус­покоиха." Така че успяха да ме убедят да отида отново. Втория път, когато отидох в затвора, същите тези затворници бяха легнали спокойно на земята. Когато ги на­карах да се приготвят за суря намаскар, те казаха: „Не, искаме йогата, дето ни учи вчера." Така че шест дни им преподавах йога нидра - как да се отпуснат от главата до петите, отвън и отвътре, във всеки аспект от тяхното същество. Всекидневно до мен достигаха съобщения, че се чувстват все по-добре, че свадите са по-малко от когато и да било по-рано.

На седмия ден имаше събиране за сбогуване и всички присъстваха. Когато дойде и моят ред да говоря, аз изва­дих пакета цигари, който ми бяха дали, и казах: „Първия ден искахте да пуша. Това са цигарите, които ми дадох­те, и сега ще ги изпуша с вас." Човекът, който ми ги бе дал, дойде тичешком на сцената и искрено се извини: „Свамиджи, толкова съжалявам, че ви дадох цигарите. Моля ви, върнете ми ги обратно." Този човек, който сед­мица по-рано не бе знаел как да се държи с един свами, днес бе напълно променен, без да бъде обучаван на нещо друго освен на йога нидра.

Каква е тайната на тази трансформация? Проповеди? Не. Поучения? Не. Освобождаването на напрежението, релаксацията и покоят на ума са тайната на трансформа­цията. Когато човек е под напрежение, поведението му се променя, а когато е релаксиран, става естествен. Той познава реалността, истината. Тогава знае и как да се дър­жи, защото познанието за истината е необходимо за пра­вилното поведение. А познанието за истината идва един­ствено когато сте се освободили от напрежението.


Каталог: mag5 -> wp-content -> uploads
uploads -> Предупреждението
uploads -> Холографската вселена
uploads -> Приключението да откриеш себе се Станислав Гроф въведение
uploads -> Ти, лечителят Хосе Силва & Роберт Б. Стоун
uploads -> [14 2012 г. 09: 55: 32] TrAsh meTal FoReVeR каза: vidqx ti komentarite
uploads -> Конкурс на Националния център за книгата С. G. Jung Die Archetypen und das kollektive Unbewusste Walter-Verlag ag, Zurich, Schweiz, 1959, 1976 ea-плевен, 1999
uploads -> Ефективна сетивна проекция за всеки ден Хосе Силва Младши и Ед Бернд Младши
uploads -> То, Аз и Свръх-Аз То – това са инстинктивните импулси. То действа в съответствие с принципа на удоволствието
uploads -> Предговор


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница