К о н с п е к т за кандидат-докторантски изпит по специалността



Дата15.10.2018
Размер39.5 Kb.
#88204
Софийски Университет "Св. Климент Охридски"

Физически факултет

катедра "Астрономия"

К О Н С П Е К Т


за кандидат-докторантски изпит по специалността

4.1 Физически науки (Астрофизика и звездна астрономия)
(2011 - 2012 учебна година)
1. Астрофизична информация:

Носители на информация. Астрономични източници. Топлинно излъчване на идеален източник (абсолютно черно тяло). Цветна и ефективна температура. Точкови източници (звезди). Площни източници (мъглявини, галактики). Фотони и спек-трално покритие. Измерване на интензитета. Спектрален анализ (непрекъснат спектър, абсорбционни и емисионни линии). Панорамно детектиране и прост-ранствено разрешение. Приемници на излъчване – око, фотоемулсия, фото-умножители, ЕОПи, CCD-матрици.


2. Телескопите – главни инструменти на астрономията:

Основи на телескопната оптика. Телескопи-рефлектори – двуогледални системи телескопи, системи Касегрен и Ричи-Кретиен. Фокуси куде и Несмит. Катадиоп-трични системи – камери на Шмидт, системи на Максутов. Съвременни големи телескопи.


3. Звезди и методи за изследването им:

Тригонометрични паралакси. Звездни величини (видими и абсолютни). Фото-метрични системи. Излъчване и светимост на звездите (цветна и ефективна температура). Ефект на Доплер. Естествена ширина и разширение на спектралните линии. Харвардска класификация на звездните спектри. Диаграма на Херцшпрунг-Ръсел. Класове светимост. Главна последователност. Подпоследова-телности на различните класове светимост. Спектрални методи за определяне на разстояния. Маси на звездите. Функции на масите и на светимостта на звездите.


4. Вътрешен строеж на звездите:

Условия за механично равновесие в звездите. Оценка за налягането, темпе-ратурата и плътността в недрата на звездите. Пренос на енергията – уравнение на лъчистия пренос. Конвективен пренос на енергията, уравнение за източниците на енергия. Звездни модели. Източници на звездната енергия. Изродени звезди и релативистки изродени обекти (бели джуджета, неутронни звезди, черни дупки).


5. Еволюция на звездите:

Ранни етапи от еволюцията. Гравитационно свиване. Еволюция, основана на водородни термоядрени реакции. Крайни етапи на еволюцията – еволюция на немасивни, средномасивни и масивни звезди. Наблюдателни данни, потвърждаващи теорията на еволюцията на звездите.


6. Физическа променливост на звездите:

Пулсиращи променливи звезди и еволюционният им статус. Еруптивни променливи. Немасивни променливи на протозвезден етап. Избухвания в тесни двойни системи – нови звезди. Акреция в тесни двойни системи – барстери и рентгенови пулсари. Свръхнови звезди и радиопулсари.



7. Уравнение на преноса:

Уравнение на преноса на лъчението в звездните атмосфери. Локално термо-динамично равновесие. Решаване на уравнението на преноса. Сива атмосфера. Закон за потъмняване на диска на звездата към края. Непрекъснат спектър на звездите и на Слънцето.


8. Коефициент на поглъщане:

Коефициент на поглъщане в непрекъснатия спектър на звездите. Коефициент на поглъщане при свързано-свободни и свободно-свободни преходи. Отрицателни йони на водорода. Поглъщане и излъчване във фотосферите на звездите от различни спектрални класове. Среден коефициент на поглъщане. Приблизителна теория на фотосфери със зависещ от честотата коефициент на поглъщане.


9. Абсорбционни линии:

Линии на поглъщане в звездните атмосфери. Механизми за тяхното образуване. Линии на поглъщане при предположение за локално термодинамично равновесие. Елементарна теория на профилите на абсорбционните линии. Истинско селективно поглъщане. Елементарна теория на кривите на нарастване.



10. Основи на звездната астрономия:

Положения и собствени движения на звездите. Абсолютни собствени движения и определянето им. Лъчеви скорости на звездите и измерването им. Привеждане на лъчевите скорости към центъра на Слънцето. Пространствени скорости на звездите. Центроид, пекулярно и паралактично движение. Апекс и антиапекс.


11. Звездна кинематика:

Движение на Слънцето спрямо близките звезди (по пространствените скорости на звездите, по собствените им движения). Стандартно и основно движение на Слънцето. Общи закономерности в движенията на звездите. Двата потока на Каптейн. Вертекси. Сферично и елипсоидално разпределение на скоростите. Асиметрия на звездните движения.


12. Основи на звездната статистика:

Видимо разпределение на звездите. Функция на светимостта. Пространствена плътност на звездите в околностите на Слънцето. Звездни населения и подсистеми на Галактиката. Съвременни представи за общата структура на Галактиката.


13. Междузвездна среда:

Междузвездо поглъщане на светлината (екстинкция, почервеняване). Уравнение на йонизационното равновесие в чисто водородна мъглявина. Физични процеси в емисионните мъглявини – нагряване и охлаждане на HII-областите. Каскадни преходи и забранени линии.


14. Основи на извънгалактичната астрономия:

Общи физични свойства на галактиките. Интегрални светимости и цветове. Диа-метри. Фотометрични изследвания на галактиките. Разпределения на повърх-ностната яркост и на цветовите индекси. Спектри на галактиките. Въртене и маси на галактиките.


15. Галактики с активни ядра:

Извънгалактични радиоизточници. Топлинно и нетоплинно радиоизлъчване. Класификация на галактиките с активни ядра. Плътности и температури на йонизирания газ в галактиките с активни ядра. Прах и поправки за почервеняването. Радиогалактики и квазари. Свръхмасивните черни дупки като източници на енергия в активните галактични ядра.


16. Основи на космологията:

Локални свойства на еднородна и изотропна Вселена. Нютоново приближение, мащабен фактор, съпътстваща координатна система. Нерелативистски космо-логични уравнения. Фридманови модели за еволюцията на мащабния фактор.



Основна и допълнителна литература:
1. Записки от лекциите по курса “Звездна астрономия”

2. Записки от лекциите по курса “Звездни атмосфери и междузвездна среда”

3. Записки от лекциите по курса “Наблюдателни методи на астрономията”

4. Записки от лекциите по курса “Извънгалактична астрономия”

5. Записки от лекциите по курса “Обща астрономия”

6. Записки от лекциите по курса “Космология”


Литературата, посочена в посочените лекционни курсове, както и следните

полезни заглавия:


1. П. Куликовский, “Звездная астрономия”, изд. “Наука”, Москва, 1985

2. И. Янкулова, “Лекции по звездни атмосфери”, изд. на СУ, София, 1988

3. Л. Марочник и А. Сучков, “Галактика”, изд. “Наука”, Москва, 1984

4. Г. Уокер, “Астрономические наблюдения”, изд. “Мир”, Москва, 1990

5. П. Бакулин, Э. Кононович и В. Мороз, “Курс общей астрономии”,

изд. “Наука”, Москва, 1977

6. Н. Николов, М. Калинков, “Астрономия”, изд. на СУ, София, 1997

7. спр. “Физика космоса”, изд. “Энциклопедия”, Москва, 1986



Ръководител катедра:

/ доц.д-р В.Голев /
Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница