Качеството на учителите е ключът към подобряване на образователните стандарти като цяло



Дата01.02.2017
Размер83.99 Kb.
#14004
Качеството на учителите е ключът към подобряване на образователните стандарти като цяло.
Учителите са ключът към подобряване на образователните стандарти и образователни постижения сред гражданите на Европа. Според цитат от Европейската комисия, резултатите от проучване показват, че качеството на учителите особено съпоставимо с ученическите постижения е най-важно в училищната област , обясняващо ученическите постижения. Още повече качеството и уменията на учителите още от старта на програмата Образование и обучение биват подчертавани като област с особено значение за постигане на целите на програмата. Както е отбелязано през 2008 в доклада за общия прогрес за «Образование и обучение 2010 » обучението и образованието на учителите е област , в която развитието е недостатъчно. Тези незадоволителни резултати споменати по-горе, засягащи точките по програма 2010, потвърждават нуждата от усилени нужди да се подобрят качествата на учителите, т.к. учителите са особено важни за постигане на задачите, засягащи намаляването на ранно напускащите ученици, увеличаването на дела на младите хора, които искат да завършат по-горни класове, и да се намалят броя на 15-годишните с лоши умения за четене.
ETUCE подчертава, че комуникационните методи на Комисията 'Подобряване на качеството на учителското обучение' определя много от предизвикателствата, които учителите срещат , описват и анализират по много задоволителен начин много от нещата , които трябва да се изпълнят за да се подобри програмата за обучение на учители. Това се отнася до: променящите се нужди на учителите, липсата на образователни системи, които да са в крак с новите потребности, трудности относно подобряване на уменията на учителите, демографските предизвикателства към професията, проблеми при подбора на учители и тяхното задържане, значението на конкурентно залащане за да се задържат учителските кадри и нуждата от популяризиране на статуса на професията.
С цел да се отговори на предизвикателствата, пред които са изправени учителите и да изпълним по-горните цели, ETUCE определи, че следните точки са от изключителна важност:

1. Да се усъвършенства качеството на образованието на учителите, учителите от всички сектори на образованието трябва да имат Магистърска степен.

Новите изисквания пред които учителите се изправят изискват задълбочени знания, напреднали педагогически умения, практика и способност да се приспособяват към нуждата на всеки индивидуално , както и към групата като цяло, означава че учителите трябва да са високо образовани и подготвени, умения които се придобиват на магистърско ниво.

2. Атрактивността на учителската професия трябва да се подсили


В много страни учителската професия среща проблеми с подбора на преподаватели и тяхното задържане, Направено проучване от ETUCE през 2006 показва част от причините за трудностите при наемане на кандидати, ниски заплати, нисък статус, лоша репутация, малки кариерни възможности, лоши условия за работа и безработица по някои от предметите. В допълнение към основния проблем относно наемане и задържане на квалифицирани кадри повечето от страните в ЕС / ЕФТА имат трудности да привлекат момчета от малцинствен произход към професията.

Още повече, сравнено с друга професия, голям процент от работещите като учители са възрастни и съвсем скоро ще бъде необходимо да се заместят. Ето защо Европа е пред голям риск от озоваване в дефицит на учители, Европейската Комисия е изчислила, че в следващите 10 години ЕС ще трябва да привлече 1 милион нови квалифицирани учителя, само за да замени пенсиониращите се учители. ЕС също индикира, че много от учителите напускат професията веднага след като получат възможност и в доста страни учителите напуснат професията само след няколко години практика. ЕТЮС алармира публичните власти за този дефицит , по-точно като популяризира професията, подобрява статуса й, дава възможност за кариерно развитие. В тази връзка ЕТЮС предупреждава Европейската комисия и Страни Членки увеличи усилията за подобряване статуса на

учителя:

• Да увеличи учителската автономия

• Да увеличи доверието в професията

• Да увеличи възможностите на учители за проучвания

• Да разпространява положителни нагласи към учителската професия

• Да осигурява добри работни условия и конкуренти заплати за учителите


3. Трябва да се направи баланс между качеството и професионалната автономия на учителите
Качественото обучение е въпрос на даване на автономия на учителите ,за да се приспособят към индивидуалните нужди на всеки ученик. Същевременно, тенденцията да се разширява автономията на училищата, която наблюдаваме в Европа последните години добавя тежест към задачите на учителите и налага увеличена употреба на контролни механизми за сигурност за качество. Това допринася за ненужно увеличаване на административната работа на учителите, много учители считат това за инспекция на работата им и липса на доверие в техния професионализъм. Този контрол възпрепятства развитието на новаторски преподавателски системи.

Твърдото убеждение на ETUCE, че всяко намаляване на автономията на учителите без съмнение ще остави не само негативен отпечатък върху преподаването в класната стая, но също ще придаде по-малко атрактивност върху учителската професия. ETUCE подчертава, че за да се запази качеството в училищата трябва да има баланс между доверието в учителската оценка и професионални качества.


Ранното детско обучение трябва д има основна роля в бъдещото сътрудничество „Образование и Обучение”

Перспективата за приближаване до идеята за учене през целия живот предполага съгласуваност между всички нива на образованието и след това съгласуваност образователните политики адресирани към всеки сектор. Една последователна стратегия за образователната политика на ЕС означава по-голяма известност за ECE. ECE е особено значим за по-късно образователно постижение и следователно за популяризиране на равни възможности. Ето защо, ETUCE иска подобряване на качеството и достъп до ECE като бъдещ приоритет в сътрудничеството Образование и Обучение и набляга на следните точки:


1. Всички деца трябва да имат достъп до ECE
ETUCE изисква инициативи, за да са сигурни, че всички деца имат достъп до ECE. Тъй като ECE е много скъп в някои страни, днес не е така. ECE, което да е безплатно ще предпази от изключване на децата, което е изключително важно отнасящо се до децата с други културни или етнически среди. Както е посочено в Доклада за общия прогрес – 2008 за осъществените неща на работната програма Образование и обучение, ECE е важен за ученето на чужди езици и по-късни изгледи за успешно учене. ETUCE обръща внимание на целите на Барселона, установени от Европейския Съвет в Барселона през 2002г, да се осигури грижа за поне 90% от децата на възраст от 3 год.възраст до задължителната за всички ученици възраст. Много от страните са далеч от постигане на целите за постигане за 2010г. – някои от страните осигуряват на едва 10% от децата под 3год. възраст.

През 2005 само пет Страни членки срещат или надминават 33% от децата под 3 и само 7 страни членки осигуряващи грижа за 90% от децата под 3 и задължителното образование.


2. ECE трябва да бъде организирано с оглед на нуждите на детето.
Ранното обучение много често се приема като вариант за грижа към детето, давайки възможност на родителите да бъдат активни на пазара на труда, а също и като средство да съгласуват работата със семейния живот. ETUCE подчертава, че ECE е важна за развитието на детето и затова е важно да се поддържа досега до ECE където е наблегнато , че ранното обучение е особено важно за по-нататъшното развитие и възможности за учене, т.е. развива знание, умения и ценности. Важно е да се избегне разделянето на образованието и грижата и да интегрираме и ученето и грижата в ECE.
Обществените училища с високо качество ще подобрят напредъка на ученическите постижения
ETUCE поставя детайлната си представа за предизвикателствата пред които се изправят училищата днес в отговор към Commision’s Consultation на училищата в 21 век през есента на 2007г. ETUCE вярва, че резултата от консултацията трябва да бъде основа за поставяне на приоритетите на училищата след 2010. В допълнение към предизвикателствата, описани по-горе ETUCE ни напомня за някои от ключовите заплахи , относно това дали всички млади хора ще опознаят ключовите знания нужни в днешното общество.
1. Качественото образование за всички е обществена отговорност
За да сме сигурни, че всички ученици получават качествено начално образование, обществената отговорност за това трябва да е призната. Образованието е основно човешко право, така че трябва да е обществено финансирано и регулирано. Важно е всички училища в една страна да имат еднакво високо качество. Училищната система в средното училище на едно задължително ниво – предвидено за всички ученици, от ранно детство нагоре, без изолиране – важно е от образователна а и демографска перспектива. Това са първите условия за осигуряване , че всички ученици ще усвоят ключови компетенции.
В тази връзка ETUCE набляга, че увеличеният интерес в последните години – също на ниво ЕС – за усилване на управлението чрез разностранни учебни партньорства във всички сектори на образованието, може да установи много рисково развитие. За пример може да се даде цитат от доклада на общия напредък от 2006г. : за да се усили ефективността и многообразните образователни сътрудничества във всички сфери на образованието, може да определят рискови области. За пример може да се даде цитат от доклада за общия напредък през 2006: за да се засили ефективността и влиянието на реформите и за да се поделят отговорностите и разходите , управлението трябва да се засили , включвайки главните участници в програмата

ETUCE изтъква, че положителното изказване за нуждите на партньорствата за подобрение на управлението и политика на развитие в никакъв случай не трябва да следва към до намаляване на отговорността на управляващите към финансиране на обучението, за да е сигурно качественото образование и равния достъп до образованието. Също така не трябва обществено – частните партньорства да водят до преместване на служители от публичния сектор към частният.


2 . Фокусът върху социалните точки на образованието трябва да бъдат запазени и подсилени
Едно от най-големите предизвикателства днес на образованието и обучителните системи е това, което все още не правим добре в борбата с отрицателното влияние върху социално-икономическия фон на учениците в училище. Да се дават равни възможности на децата без значение на техния произход и минало, и да се намали броя на ранно-напускащите училище деца - това са най-важните неща, по които трябва да се работи според ETUCE.
ETUCE набляга също както е посочено в доклада за общия прогрес 2008, че трябва да се обърне внимание на определените пречки, които ученици с миграционно минало.

срещат, а също така следва да бъдат поставени като приоритет във бъдещата стратегическа рамка на ЕС за образованието. Трябва да сме сигурни , че учителите се стараят в прилагането на анти-дискриминационно държание в класната стая.



Проекта на ETUCE : Развиване на анти-дискриминационно качествено обучение за деца – роми, изнесено през 2004-2006, финансирано от Европейската комисия , осигурява подобно обучение и се показва че има нужда от повече прояви като тази. Обхващането на човешките права и анти-расизма в учебния план на учителя трябва да бъде приложен на всички нива. Информация от Eurydice индикира, че в момента всичко това не е осъществено до задоволително нива . ETUCE EU Cluster on Teachers and Trainers идентифицира широко разпространено схващане сред учителите и други образователни специалисти, които смятат че не са адекватно подготвени да работят с разнородни класове.
3. Предизвикателства към осъществяване на плана за базови компетенции.
ETUCE подчертава, че подкрепят препоръките на Съвета и Парламента. Препоръките са базирани върху широкото схващане за образованието и включва не само традиционните умения, а и граждански, социални и културни компетенции. Необходимо е да се развие един план, който излиза извън рамките на организацията на учебния ден с различни предмети, и в този ред ETUCE подкрепя Препоръките, защото биха имали положително влияние. Ето защо е особено важно да се познават предизвикателствата в случай че се премине към базиран на уменията и компетенции национален учебен план. Опитът на няколко държави, които вече са преминали към този метод показват, че това може да е труден преход. Предизвикателствата ,които могат да се появят са как бихме могли да интегрираме ключовите компетенции в националния учебен план без да се намали автономията на учителите както и да се изясни връзката между определението за компетенции и предмета на преподаване. Нуждата от още проучвания и обмяна на опит на ниво EU относно това как обучението на учителите и други фактори биха могли да се приспособят така че да бъдат в подкрепа към учебния план, на базата умения и компетенции. ETUCE твърди, че популяризирането на умението „учене как да се учим” е ключово към качественото образование и е особено доволен, че тази точка е включена в EU ключови компетенции.
Осигуряване на достатъчно ресурси за образователния сектор
ETUCE набляга на това, че са необходими допълнителни ресурси за образователната система. Има нужда от по-големи обществени инвестиции в образователния сектор на страните членки на EU ; сегашните нива на инвестиции са прекалено слаби, със седем страни изразходващи само около 4% от техния GDP за образованието и общо 12 страни изразходващи под 5%. Амбициозните цели поставени към образованието и обучителните системи трябва да вървят ръка с ръка с решителност да се набавят нуждите допълнителни ресурси.
Каталог: Document
Document -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
Document -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
Document -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
Document -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
Document -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
Document -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
Document -> Становище за осъществен предварителен контрол
Document -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница