„Как ние, децата, да помогнем на природата?” Заповядайте на 02. Октомври 2011г от 11: 00 часа над Драгалевският манастир „Света Богородица Витошка”



Дата01.05.2018
Размер42.9 Kb.
#67385



Уважаеми колеги,

скъпи Приятели!

С настоящето писмо бихме искали да Ви поканим, да се присъедините към поредния етап Подари дръвче, засади гора” от еко инициативата - „Как ние, децата, да помогнем на природата?”



Заповядайте на 02. Октомври 2011г. от 11:00 часа над Драгалевският манастир „Света Богородица Витошка”.

С благословията на Негово Светейшество Максим, Патриарх Български и митрополит Софийскиполучихме разрешение, на 6 декара площ от земите на манастира да засадим „Училищната гора”. В нея ще засадим дървета от различен и подходящ за местността вид. В процеса на залесяване децата ще могат да научават полезни и интересни факти за дърветата и местната растителност. Ще научат, че бука живее до 300 години; офиката е с продължителност на живот 60 години и птиците ядът плодовете на това дърво; има вид липа - сребролистна, сенкоиздържлива и живее до 150 години и т.н.
Инициативата се осъществява под патронажа на г-жа Ваня Кастрева – Началник на РИО – София – Град, с любезната подкрепа и участие на кмета на район “Витоша” г-н Любен Петров и дирекция „Природен парк Витоша“.

Г-жа Ваня Кастрева ще подари дръвче на присъединилите се училища, а г-н Любен Петров ще подари дръвче на присъединилите се общини, за да продължат инициативата.

Цел на инициативата:

Целта на инициативата е да дадем на Децата ни екологично възпитание и стремеж за опазване на природата. И както всички знаем - Децата се учат от личния пример, който ние им даваме всеки ден с нашето поведение и отношение към заобикалящият ни свят.

Ще бъде чудесно, инициативата да се разрасне сред училищата и общността, освен в гр. София, а и в цялата страна, с което тя да се превърне в национална.
История и бъдеще на Училищната гора:
Училищната гора ще бъде създадена на мястото на загинала иглолистна гора над Драгалевския манастир по северния склон на Природен парк Витоша. Загиналата иглолистна гора е създадена в началото на 20 век от софиянци, но бива засегната от каламитет на насекоми през 2001-2005 г. Каламитетът на насекомите се заражда в иглолистните гори в резерват „Бистришко бранище” и в м. Офелиите в ПП Витоша, повалени от силна вихрова буря (смерч) на 21 май 2001 г. След нападението на насекомите, засегнатите иглолистни дървета са изсечени своевременно с цел защитата на живата гора.
С цел гарантиране дълговечността и устойчивостта на Училищната гора, тя ще трябва да отговаря на най-модерните лесовъдски изисквания за създаването на нови гори чрез залесяване. В тази връзка, най-важният въпрос, който стои пред желаещите да създадат гора, е изборът на дървесните видове за залесяване. В случая, основен дял в залесяването (около 50 %) ще има обикновения бук, тъй като районът на ученическата гора попада именно в ареала на буковите гори в Природен парк Витоша. Не случайно, в земите на манастира са запазени най-старите и впечатляващи букови гори в парка, включващи над 150-годишни екземпляри от обикновен бук.
Освен обикновения бук, изборът на останалите подходящи за залесяване дървесни видове включва тези видове, които се срещат в естествените букови гори в района на манастира – обикновената бреза, офиката, обикновеният явор, трепетликата, сребролистната липа и т.н. Всъщност, това са бързорастящо дървесни видове, които в естествената природа първи „завладяват” голите площи на мястото на унищожените от природни бедствия гори. Тяхната биологична роля е да създадът благоприятни условия за развитието на младата буковата гора (в по-високите части на планината – съответно на както на младата елова или смърчова гора).
Инструкции за залесяване:
За разлика от градските паркове, залесяването в горска среда се извършва с двугодишни фиданки, които са лесно приспособими към почвените и климатични условия. Обикновено фиданките са доста крехки, което налага да се работи внимателно.

  1. Първо се правят дупки с използването на лопата.

  2. Следва внимателно поставяне на дръвчето в дупката, като се стремим да не увреждаме или прегъваме корените. Желателно е отделните фиданки да не се излагат продължително време на суша, за да не изсъхнат.

  3. При заравянето е важно добре да се уплътни пръстта, чрез отъпкване с обувки (останалият въздух отнема влагата от корените) като фиданката се заравя до кореновата шийка или мястото, докъдето е била заровена в разсадника (малко над корените).

  4. Около посаденото дръвче може да се оформи леко понижение, но не и „кратер”, тъй като при обилни валежи той се пълни с вода и може да причини изгниване на корените.

Ако на пролет отново посетим залесената площ, ще намерим една поляна, обрасла с буйни треви, храсталаци и бурени, сред които трудно се забелязват засадените дръвчета. Те обаче са там, притиснати от по-бързо растящите тревни и храстови видове, които ги конкурират за хранителни вещества, влага и светлина. Ако искаме дръвчетата ни да оцелеят е необходимо отново да положим грижи за тях чрез окопаване и разчистване на потискащите ги треви и бурени.

Как да стигнете до Училищната гора:

Училищната гора се намира на 5 минути пеша (300 м) по туристическата алея, която тръгва от паркинга над Драгалевския манастир в посока към междинната станция на Драгалевския лифт. До паркинга над Драгалевския път се стига с лека кола по пътя от кв. Драгалевци към туристически център Алеко. Чрез обществен транспорт до района може да се стигне с автобус №93 от автостанция Хладилника до последната му спирка при началната станция на Драгалевския лифт, откъдето по туристическата алея за 15 мин. се стига до паркинга над Драгалевския манастир.


Какво е необходимо да носите:

Всеки, който желае и има възможност, би могъл да носи лопата и ръкавици.

Препоръчваме да сте със спортни обувки или ботуши, времето ще бъде прекрасно и все пак това е планина. За всеки случай - дъждобран и/или чадър.
Ще се видим горе!

Карта с възможностите за достъп до Училищната гора в Природен парк „Витоша”.





За контакти /Координатор на инициативата/:

Ирена Ценова на тел: 0885 689 402 и имейл: irena.tsenova@wondergroup.eu



PS: За повече информация за опазването и възстановяването на горите в ПП Витоша може да намерите на: http://www.vitoshagroup.org/index.php?page=10&sid=3



Каталог: uploads -> docs
docs -> Дв бр. 103 от 2 Декември 2008г., изм дв бр. 24 от 31 Март 2009г
docs -> Списък на загиналите във войните за освобождение и обединение на българските земи
docs -> Наредба №34 от 29 декември 2006 Г. За придобиване на специалност в системата на здравеопазването
docs -> Наредба №39 от 16 ноември 2004 Г. За профилактичните прегледи и диспансеризацията
docs -> Наредба №18 от 20 юни 2005 Г. За критериите, показателите и методиката за акредитация на лечебните заведения
docs -> С решение №61 т. III от 27 март 2012г., на основание


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница