Камара на архитектите в българия вътрешни правила за работната заплата



Дата24.07.2016
Размер41.15 Kb.
#3667

ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА ЗА РАБОТНАТА ЗАПЛАТА

актуализация юни 2012 г.

I. Общи положения за организацията на работната заплата в предприятието

1. Този правилник се приема на основание чл. чл. 244, т. 2 и чл. 261 и чл.37 от Кодекса на труда, и чл. 22 от Наредбата структурата и организацията на работната заплата.

2. С правилникът се определят структурата и организацията на работната заплата, видовете и минималните размери на допълнителните трудови възнаграждения, редът и начинът за определяне и изчисляване на трудовите възнаграждения на работниците и служителите в Камара на архитектите в България.

3. Правилникът се прилага при възникване, изменение и прекратяване на трудовото правоотношение, при договарянето на условията по трудовото правоотношение, както и при определяне и изчисляване на трудовите възнаграждения на работниците и служителите.

4. Настоящите правила са неразделна част от Правилника за трудовите правоотношения и Финансовия правилник на КАБ.

II. Определяне и разпределение на средствата за работна заплата

Средствата за работна заплата се определят със сключване на трудовото правоотношение.



III. Структура на работната заплата

  1. Брутна работна заплата;

  2. Основна работна заплата;

  3. Допълнителни трудови възнаграждения.

IV. Формиране на брутната работна заплата

Брутната работна заплата се състои от:

  1. Основна работна заплата, определена съгласно действащата нормативна уредба и прилаганата система на заплащане на труда, или най-малко - минималните осигурителни прагове за отделните длъжности и категории работници.

  2. Допълнителни трудови възнаграждения, определени в Кодекса на труда, и в наредбата както следва:

2..1. За положения извънреден труд се заплаща увеличение в минималните размери по реда на чл. 262 от Кодекса на труда. Увеличението се изчислява на базата на основната работна заплата и допълнителните трудови възнаграждения с постоянен характер на работника или служителя по индивидуалния трудов договор.

2.2. За всеки отработен нощен час или за част от него между 22,00 ч. и 6,00 ч. на работниците и служителите се заплаща допълнително трудово възнаграждение за нощен труд в размер не по-малък от 0,25 лв.

2.3. За придобит трудов стаж и професионален опит на работниците и служителите се заплаща допълнително месечно възнаграждение в размер на 0,6 % върху основната работна заплата, определена с индивидуалния трудов договор.

- За придобит трудов стаж и професионален опит се зачита стажът, признат по реда на Кодекса на труда за времето, през което работникът или служителят е работил и продължава да работи в предприятието, в т.ч. на различни работни места и длъжности.

- При определяне продължителността на трудовия стаж и професионалния опит, за които се изплаща допълнително трудово възнаграждение, работодателят зачита изцяло трудовия стаж на работника или служителя, придобит в друго предприятие по смисъла на § 1, т. 2 от допълнителните разпоредби на Кодекса на труда.

- Допълнителното трудово възнаграждение за трудов стаж и професионален опит се заплаща за действително отработено време в рамките на съответната месечна продължителност на работното време само по основното трудово правоотношение, а при непълно работно време - по всеки отделен трудов договор, до допълването им до съответната месечна продължителност на работното време.



  1. Обезщетения произтичащи от Кодекса на труда.

  2. Възнаграждението за платен годишен отпуск

V. Ред и начин за определяне и изменение на допълнителните трудови възнаграждения.

Допълнителните трудови възнаграждения се определят при сключване на трудовото правоотношение в основния трудов договор. Променят се със сключване на допълнително споразумение между двете страни при наличие на промяна в обстоятелствата на трудовата дейност, прослуженото време и други обстоятелства налагащи изплащане на допълнителни трудови възнаграждения.



VI. Изчисляване на възнаграждението за платен годишен отпуск

Среднодневното брутно трудово възнаграждение по чл. 177 от Кодекса на труда се установява, като полученото брутно трудово възнаграждение за последния календарен месец, предхождащ ползването на отпуска, през който работникът или служителят е отработил най-малко 10 дни, се раздели на броя на отработените дни през този месец.



VІI. Изчисляване на обезщетенията произтичащи от КТ

Когато работникът или служителят не е отработил пълен работен месец, брутното трудово възнаграждение по чл. 228 от Кодекса на труда се определя, като полученото среднодневно брутно трудово възнаграждение се умножи по броя на работните дни за същия месец.



VІІІ. Ред и начинът за изплащане на работната заплата.

Работните заплати се изплащат до 10-то число на месеца, следващ месеца за който се отнасят. Когато датата за изплащане се падне в почивни или празнични дни заплатите се изплащат в последния възможен ден преди почивния и празничния ден или в първия следващ работен ден.

По изключение и при изрично заявено желание, може да се изплаща аванс от 18 до 20 число на месеца, за който се отнася.

Изплащането на работните заплати се извършват по банков път по сметки на служителите разкрити в УНИКРЕДИТБУЛБАНК.



IХ. Заключителни разпоредби

Настоящият правилник да се доведе до знанието на служителите.


ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КАБ: …………………………….

АРХ.ВЛАДИМИР ДАМЯНОВ







Каталог: documents
documents -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница