Камара на инженерите в инвестиционното проектиране



страница1/5
Дата28.02.2017
Размер0.55 Mb.
#15940
  1   2   3   4   5
    Навигация на страницата:
  • (КИИП)



КАМАРА НА ИНЖЕНЕРИТЕ

В ИНВЕСТИЦИОННОТО ПРОЕКТИРАНЕ

(КИИП)


Регионална колегия Пловдив

4023 гр. Пловдив, бул. Освобождение 32,ет.4,
тел./ факс 032/ 681-006, 


e-mail: kiip_plovdiv@abv.bg

ИНФОРМАЦИОНЕН ЛИСТ № 2/2011

/преглед на печата 10 - 16. 01. 2011/

Започна изграждането на поредния ”най-голям” мол. Очаква се през 2012 г. да бъде готов „Парадайз център” в Илиянци, който ще има около 75 хил. кв.м отдаваема площ.






Преди 2011 и след това*

Приоритетни пътни и железопътни проекти през тази година

10.2011г., в.Строителство Градът



Околовръстното на София ще остане тема и на 2011 г. През 2010 беше завършена частта от Южната дъга, която струваше на възложителя и данъкоплатците 86 млн. лева. Пак през миналата година друга част от Южната дъга влезе в оперативна програма "Регионално развитие", бяха проведени тръжни процедури за изпълнението й, беше направена и първата копка. през тази година продължава строителството й. Предстоят търгове за фазата от проекта София - Калотина, която обхваща западната дъга на околовръстното.

 
Преглед на оригинала 
От гледна точка на транспортната инфраструктура миналата година приключи с одобрена на 21 декември апликационна форма за магистрала "Тракия", писмо от председателя на Европейската комисия Жозе Барозу (публикувано е в сайта на правителството) до премиера на България Бойко Борисов и начало на преструктуриране на железопътния сектор.

Решението за апликационната форма е подписано от комисаря по регионална политика Йоханес Хаан. Одобрено е съфинансиране в размер на 357 724 489 евро от Европейския фонд за регионално развитие и Кохезионния фонд по цел "Сближаване" за България.


Инфраструктурната инвестиция се дава за доизграждане на трите лота (2, 3 и 4) на магистрала "Тракия" с обща дължина от 115.18 км. След приключване на този проект цялата дължина на автомагистралата между София и Бургас ще бъде 356.18 км.

В част от писмото на Барозу има насърчения и препоръки Румъния да следва българския пример. В друга част обаче има упрек, че еврофондовете по оперативните програми "Околна среда" и "Транспорт" се устояват бавно - под 1% за води, пътища и железници. Критиката на Барозу е и заради това, че нито един от пътните и жп проекти, включени в началния вариант на ОП "Транспорт 2007-2013 г." и одобрени от Брюксел, не е започнал развитието си.Стартираха основно новоизбраните проекти. Като ярък пример за забавяне е посочен строежът на магистрала "Струма". Той се бави критично и изграждането до края на 2013 г. на така наречените "функционални елементи от проекта" се поставя под съмнение, пише Барозу в писмото до премиера.

Според министъра на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев като функционални елементи на проекта са определени лот 1 (Долна Диканя - Дупница) и лот 4 (Сандански - Кулата) на магистрала "Струма". В Национална компания "Железопътна инфраструктура" започна преструктуриране. То е в сила от 1 януари 2011 г.

Финансиране през първия програмен период 2007 - 2013 г.

Средствата за финансиране на пътища се набавят от няколко източника:


- Оперативна програма "Транспорт". От средствата за пътища по оперативна програма "Транспорт" разплащания се правят само за трите лота на магистрала "Тракия".
- Оперативна програма "Регионално развитие". До края на ноември 2010 г. по схемата "Подкрепа за рехабилитация и реконструкция на второкласни и третокласни пътища" с бенефициент Агенция "Пътна инфраструктура" са подписани 28 договора за 46 отсечки с обща дължина 549 км. Общият размер на предоставената безвъзмездна помощ е 399 млн. лв. Сред сключените договори 26 са за проектите от първия етап, чието строителство стартира, като две дори бяха завършени до края на миналата година. През 2010 г. стартира и строителството на лот 31 на Южната дъга на Софийския околовръстен път, включен в допълнителната част на Оперативна програма "Регионално развитие".

Програма "Транзитни пътища" със заем от Европейската инвестиционна банка. Миналата година част от проектите бяха спрени, а други - замразени. Завършен беше лот 9 град Баня - магистрала "Тракия" на програмата. Първа копка беше направена на лот 22Б Ветрен - Велинград - Юндола - Септември от "Транзитни пътища V". Стартира и процедура за включения в програмата лот 25 пътен възел Бургас - Средец - Созопол. Предстои изборът на изпълнител. Продължава процедурата за избор на супервайзър за лот 4 Карнобат - Шумен и лот 14 Асеновград - Смолян на програмата.


- Проект на Световната банка за рехабилитация на общинска инфраструктура. През ноември миналата година стартира изграждането на лот 3 - кръгово решение за кръстовището Търговище - Разград - Кубрат - Тутракан от проекта на Световната банка. През лятото започна и строителството на лот 9 от програмата - между Маринка, Звездец и Малко Търново.

- Ремонти и строителство с бюджетни средства. Кръговото кръстовище при Бяла беше завършено в края на ноември миналата година.

Средствата за железници включват:

- ново заемно финансиране от Световната банка

- бюджетни средства за ремонти и строителство

- евросредства от оперативна програма "Транспорт". За изминалата година усвояването на еврофондовете ставаше само от жп проекта Свиленград - турска/гръцка граница.

- европейски пари по линия на Трансевропейската транспортна мрежа.
През януари миналата година стартира тръжната процедура за жп проекта Пловдив - Бургас, втори железопътен проект от оперативна програма "Транспорт". През юни месец тя беше спряна, защото всички оферти надвишаваха с около 30% индикативната стойност на проекта от 366.45 млн. лв. През есента беше обявена повторна процедура. Ценовите оферти бяха отворени през декември. Най-висока техническа оценка получиха консорциумът "Светелски - РВП Кьоне", София, обединенията "БТП - Главболгарстрой", София, и "Азви - Строително-предприемачески холдинг", София, и консорциум "Салчев - Енергоремонт" - Италия. Най-ниски цени за трите лота от проекта предложи консорциумът "Джи Си Еф - СК13 - Трейс Рейлинфра" и спечели и трите позиции с обща стойност 316 968 850.42 лева, т.е. с около 100 млн. лева по-малко от най-ниската оферта от първия търг за Пловдив - Бургас. Резултатът беше обявен на 28 декември 2010 г. Така започна времето на ниските цени и в железниците. Това е първият железопътен проект, в който участва "Трейс". До този момент в портфолиото на компанията има пътища, летища, метро.

През октомври стартира търгът за жп отсечката Септември - Пловдив, част от проекта в Оперативна програма "Транспорт" София - Пловдив.

Пак през миналата година беше завършен проектът за географска информационна система на железниците с финансиране от Оперативната програма "Транспорт".

*Заглавието е перифраза на романа на Ивайло Петров "Преди да се родя и след това"


Пътища 2011

През лятото на 2010 г. беше създадено контролно звено за пътните поректи в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. През декември с промяна в устройствения правилник на регионалното ведемство се създаде дирекция "Пътна проекти". В началото на 2011 г. ще бъде създадена проектна компания за управление на магистралите "Струма", "Хемус" и "Черно море", която се очаква да бъде съставена от независими експерти и да не принадлежи на регионалното министерство. До средата на януари се очаква отговор от Европейската комисия дали работата на консултантите по "Струма", каквито България поиска от ЕК, може да бъде заплатена от средствата в оперативна програма "Транспорт". Тези очаквания се коренят в решението на кабинета да потърси експертна помощ от основните международни банкови институции. През ноември българското правителство проведе среща с представители на Европейската инвестиционна банка, Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие и Европейската комисия. Достъпът до такива експерти, осигурени чрез някоя от трите банки, покрити със средства от Европейския съюз, за мене е един добър сценарий, каза след срещата Томислав Дончев. Първоначално отговорът се чакаше до края на годината. Сега се предполага, че той ще дойде в началото на 2011 г. Реформите в пътния сектор ще продължат и през тази година. Най-важните проекта за 2011 г. остават строителството на "Тракия", "Марица" и "Струма".



Магистрала "Струма"

Очаква се одобрението на тръжната документация и старта на обществените поръчки до края на януари. Първите копки са планирани за юни. Закъснението за лот 1 е с около три месеца, но лот 4 е в срок. Стойността на "Струма" е 1 млрд. евро (най-скъпата магистрала в Европа), като почти половината ще бъдат изразходвани за лот 3 Благоевград - Сандански, проектиран с тунели и виадукти заради резервата Кресна. България настоява за помощ от евроексперти, които да участват в целия процес на изграждане на магистралата - от проектирането и одита му до завършването на гаранционния период. Очаква се решение на Европейската комисия дали заплащането на специалистите може да стане с европейски средства. То ще пристигне в средата на януари. Според Томислав Дончев, министър по управление на средствата от Европейския съюз, с предприетия нов подход се разчита цялата автомагистрала да бъде разработена като една апликационна форма. Така реалното строителство на "Струма" ще бъде факт още през следващата година, смята Дончев.



Магистрала "Люлин"

На 17 декември беше пуснат тестово пътният възел "Даскалово" от магистрала "Люлин". Според Лазар Лазаров, член на управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура", навсякъде са положени асфалтови пластове до ниво биндер. По-нататъшното покриване с износващия асфалтов слой зависи от времето. Трите тунела са завършени. Предстои да се поставят шумозаглушителни стени, най-вероятно комбинация от дървени с жива зелена растителност. Пътните възли са три, а мостовете - 26. Според адендум 3 стойността на "Люлин" е 185 млн. евро, срокът за изграждане е 52 месеца и 17 дни, а гаранционният срок е 12 месеца. Проектът следва да бъде завършен на 15 май 2011 г., когато и ще получи разрешение за ползване.



Магистрала "Тракия"

Проектът е нов, беше включен в оперативна програма "Транспорт" на Шестия комитет за наблюдение през декември 2009 г. През 2011 г. ще продължи строителството на трите лота. До края на 2011 г. се очаква да бъдат завършени 3/4 от лот 2 Стара Загора - Нова Загора, който да бъде открит през летния сезон на 2012 г., 2/3 от лот 3 Нова Загора - Ямбол и 3/5 от лот 4 Ямбол - Карнобат - тези два лота "дадоха" обещание да бъдат завършени през лятото на 2012 г.



Магистрала "Марица"

Стартът на лот 1 Оризово - Димитровград беше даден на 1 декември 2010 г. Двайсет дни по-късно беше обявен и търгът за лот 2 Димитровград - Харманли на магистрала "Марица". Тръжните оферти за изпълнители ще бъдат отворени съответно на 18 февруари и 10 март 2011 г. Очаква се три месеца по-късно да стартира строителството им. Няма одобрена апликационна форма. Очаква се това да стане през април.



Магистрала "Черно море"

Предпроектни проучвания и избрано трасе има. Прогнозният бюджет на проекта е 350 млн. евро. За 2011 г. е предвидено проектирането на крайморската магистрала. Предвидена е за реализиране през втория

програмен период 2014-2020 г. с финансиране от европейските фондове. Но бъдещето й ще бъде уточнено от замислената проектна компания.

Магистрала София – Калотина

Магистралата е одобрена от Седмия комитет за наблюдение на оперативна програма "Транспорт" през юни 2010 г. Проектът е част от ос 7 на трансевропейската транспортна мрежа Будапеща - Видин - София - Солун - Атина/Патра, към която на българска територия принадлежи и магистрала "Струма". Той принадлежи и на паневропейски коридор 10 от Залцбург - Любляна - Загреб - Белград - Ниш - Скопие - Велес - Солун чрез едно от неговите четири разклонения Ниш - София - Димитровград - Истанбул, Белград - Нови сад - Будапеща, Загреб - Грац - Марибор, Велес - Флорина – Игуменица.

Сроковете, предвидени в първоначалния график, не са и няма да бъдат спазени. Натрупаното закъснение от около 2 месеца, сега се увеличава. За старта на търговете за проектиране се очаква подготовката на апликационната форма. За да бъде тя завършена, е необходимо да бъдат проведени обществени обсъждания за промяната на проекта заради гробището във "Враждебна". 2011 г. е предвидена за тръжни процедури и апликационни форми.

Предстои да бъдат обявени няколко търга: за технически проект на Северната скоростна тангента и на отсечката от Софийския околовръстен път при р. Какач до Северната скоростна тангента, за идеен и технически за двете части на трасето София - Калотина: от км 1 до км 32 и от км 32 до км 50. Общата дължина на трасето е 74.5 км, като обектът е разделен на 3 лота. Лот 1 Западна дъга на Софийски околовръстен път, обща дължина 8.5 км и прогнозен бюджет 80 млн. евро -очаквано начало на строителните работи през първата половина на 2012 г.

Лот 2 Северна скоростна тангента с обща дължина 16.5 - 16.8 км след промяната на проекта и прогнозен бюджет 150 млн. евро, който най-вероятно ще бъде завишен след корекциита в проекта. Началото на строителството е предвидно за втората половина на 2012 г. Лот 3 Калотина - Софийски околовръстен път с обща дължина 49.5 км индикативно ще струва 150 млн. евро, а строителството му да стартира във втората половина на 2012 г. С подготовката на апликационната форма ще бъде ревизирана и стойността на проекта


Магистрала "Хемус" от Ботевград до Шумен

До края на 2010 г. Европейската комисия събра предложенията за промените в насоките за развитие на Трансевропейската транспортна мрежа (TEN-T), като се предвижда разделянето й на централна и широкообхватна (разширена). България предлага непостроената част от магистрала "Хемус" да попадне в трасето на ТЕN-T, защото осигурява достъп до територията на страната, попадаща в Дунавската стратегия, осигурява връзка между коридор 7, 4, 8 и 9 и спомага за развитието на регионите. През март се очаква решението на Европейската комисия за включването на магистрала "Хемус" в ТЕN-T.



Магистрала "Хемус" от Софийски околовръстен път до гара Яна

Проектът всъщност представлява изграждане на 8 км магистрала, която осигурява връзка на Софийски околовръстен път с магистрала "Хемус", смята се за най-екологичния и е единият от двата, за които бяха обявени търгове и бяха избрани изпълнители още в началото на програмния период. Нереформираните тръжни процедури стопираха проекта. Очаква се търгът за него да бъде обявен през януари - февруари 2011 г. Предварителният срок за одобрение на апликационната форма е юни 2011 г., а разрешението за строеж - април 2011 г.



Кърджали – Подкова

В началото на януари 2011 г. се очаква и търгът за реконструкция на 24 км и ново строителство на 8 км път от Кърджали до Подкова. И за този път в началото на програмния период беше обявен търг и беше избран изпълнител, като нереформираната процедура беше причина за прекратяването й. Разрешението за строеж е предвидено за март 2011 г. , одобрението на апликационната форма - за юни 2011 г.



Проекти по Оперативна програма "Регионално развитие"

В началото на януари стартираха търговете от втория етап на пътната схема на оперативна програма "Регионално развитие". В нея попадат 15 лота с обща дължина 311 км.



Четирилентови пътища

Проектите за четирилентови пътища, чието място в развитието на републиканската пътна мрежа се решава тази година, са седем:

Варна – Дуранкулак

Русе – Шумен

Русе - Габрово - тунелът под Шипка - Казанлък - Кърджали - Маказа. В него за този програмен период е включен проектът Кърджали – Подкова

Видин - Мездра - Ботевград. От него Видин - Монтана ( Димово - Бела - Ружинци) e част от оперативна праграма "Транспорт" и предстои препроектиране на съществуващия път за четирилентов. В програмата фигурира и трасето Враца - Ботевград. На последния Комитет за наблюдение на програмата през декември 2010 г. беше решено да бъде включен проект "Изработване на предпроектни проучвания за цялостна модернизация на участъка Видин - Ботевград".

Далечният обход на София - четирилентов път "Рила"

Кюстендил – София

Кюстендил – Дупница

Пловдив – Асеновград.



Железници 2011


След рестарта на тръжната процедура за жп проекта Пловдив - Бургас започна рестарт и на заемните проекти от Световната банка, предназначени за железниците. От 1 януари 2011 г. влиза в действие новата структура на Национална компания "Железопътна инфраструктура". От пасивен бенефициент компанията постепенно ще се превърне в активен участник в оползотворяването на европейски средства. Независимо че на пръв поглед пътните проекти се развиват с по-голяма скорост, железниците вече притежават подготвени апликационни форми, които предстои да бъдат одобрени. По този показател железниците са преди пътищата. Другият показател, по който жп проектите изпреварват пътните, е географската информационна система. Железниците имат ГИС, пътищата - все още не. За следващата година най-важните проекти остават строителството на Пловдив - Бургас, на Септември - Пловдив от София - Пловдив, на Пловдив - Свиленград.

Пловдив – Свиленград

Жп проектът Пловдив - Свиленград е проект-динозавър. Неговите три фази станаха след август 2010 г. четири. Защото изпълнителят на втората фаза Първомай - Свиленград -  италианската "Асталди", призна през лятото на миналата година, че няма да успее да завърши този проект. Според правилата на Европейската комисия тя трябва да предаде така нареченото функционално звено (завършен самостоятелен участък). Затова тя ще предаде трасето от Първомай до Димитровград. За останалата част Димитровград - Свиленград тръжни процедури ще бъдат обявени през януари-февруари.


Крумово - Първомай ще бъде завършен около юни 2011 г.

Първомай - Димитровград - също около юни 2011 г.

Свиленград - турска/гръцка граница - също около юни 2011 г.

За Димитровград - Свиленград от жп агенцията са на мнение, че е нужно бързо и качествено строителство, за да бъде завършен целият проект в рамките на този програмен период.

Сигнализацията на Пловдив - Свиленград ще бъде напълно завършена след приключване на строителството на целия участък.

Пловдив – Бургас

След повторно обявяване на тръжната процедура участъкът ще се рехабилитира от обединение "Джи Си Еф - СК13 - Трейс Рейлинфра" в продължение на 24 месеца. Така "Трейс" ще работи паралелно на пътната и железопътната "Тракия".


София – Пловдив

Проектът е разделен на три части. В края на миналата година беше обявен търг за Септември - Пловдив. Тръжните оферти ще бъдат отворени на 18 януари 2011 г. За трудната планинска част от проекта се предвижда инженерингово решение - кога и как през този програмен период предстои да бъде решено.



Видин – София

Конфликтните точки при Люти дол между пътния проект Враца - Ботевград и железопътния Видин - София бяха разрешени след четири експертни съвета. Проектът остава резервен за този програмен период и след първите за следващия.


София – Драгоман

В края на 2010 г. бяха предадени проучването и идейният проект за София - Драгоман. Проектът остава приоритетен в зависимост от изразходването на средствата. Той е довеждащ до ос 22 на Трансевропейската жп мрежа от Будапеща през Видин - София - Кулата - Солун - Атина/Патра и е част от коридор 10.



София - Перник – Радомир

Идейният проект и проучването за София - Перник - Радомир бяха предадени също в края на 2010 г. Проектът е част от ос 22 на ТЕN-T и е приоритетен след чакащите финансиране за първия програмен период.



Радомир – Гюешево

След участъка София - Перник - Радомир Радомир - Гюешево завършва трасето към Македония. Отсечката е приоритетна, но най-вероятно за следващия програмен период, когато бъде от значение и за западната ни съседка. В позицията "чакащи" е и проектът Мездра - Горна Оряховица.



Интермодалните терминали

От трите интермодалнитерминала, чиито идейни проекти бяха финансирани по линия на Трансевропейската транспортна мрежа - в Пловдив, София и Русе, проектът в Русе отпадна, защото съдебното обжалване на процедурите го забави дотолкова, че да не може да бъде изпълнен до края на срока за финансиране. Това означава за него да се обяви повторна процедура, която според железопътната компания сега не е приоритет.


Софийският проект излезе от съдилищата в края на миналата година и сега очаква от изпълнителя си "Фейбър Монсел" активизиране. Заедно с предадения в срок проект за интермодалния терминал в Пловдив двата проекта са в позиция на изчакване да се включат сред приоритетните за този програмен период при наличие на финансиране.

Каталог: images -> custom -> File -> Plovdiv
Plovdiv -> Алармени системи видеонаблюдение контрол на достъпа озвучаване
Plovdiv -> Съвременни методи за сеизмична оценка, усилване и възстановяване на съществуващи сгради
Plovdiv -> Камара на инженерите в инвестиционното проектиране
Plovdiv -> Сеизмично проектиране на стоманобетонни конструкции – общ практически курс
Plovdiv -> Камара на инженерите в инвестиционното проектиране
Plovdiv -> Камара на инженерите в инвестиционното проектиране (киип)
Plovdiv -> До: До колегите от секция еаст в киип пловдив Относно
Plovdiv -> Курс за работа с програмeн продукт tower 7 professional
Plovdiv -> Камара на инженерите в инвестиционното проектиране р е г и о н а л н а к о л е г и я п л о в д и в


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница