Катедра “технология на тютюна, захарта



Дата25.02.2018
Размер334.78 Kb.
#59418
ТипЛекции

Катедра

ТЕХНОЛОГИЯ НА ТЮТЮНА, ЗАХАРТА,

РАСТИТЕЛНИТЕ И ЕТЕРИЧНИТЕ МАСЛА”

Направление „Технология на тютюна и тютюневите изделия”




Код 17-02 Дисциплина “СТОКОЗНАНИЕ НА ТЮТЮНА”

Семестър VІ ЕCST кредити 9,5 ОКС “Бакалавър”


Форма за проверка на знанията: изпит Вид на изпита: писмен


Методично ръководство: Катедра „Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, тел. 032/603-777

Факултет: ТЕХНОЛОГИЧЕН, тел. 032/603-620, факс: ++359 32 / 644102



Вид на обучението

Общо часове

Часове за седмица

Лекции

60

4

Практически упражнения

60

4

Лектор:

Доц. д-р Венелина Попова, кат. “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, направление „Технология на тютюна и тютюневите изделия”; тел. 032/603-666;

Е-mail: vpopova2000@abv.bg

Анотация: Цел на дисциплината е изучаването на показателите и факторите, които определят качеството, консумативните свойства и специфичните характеристики на различните типове тютюни. Във взаимна връзка се разглеждат химичният състав на тютюна и тютюневия дим, пушателните свойства на тютюна, както и физичните свойства и технологичните показатели, определящи качеството на тютюна. Чрез упражненията студентите практически реализират познанията си за определяне на разглежданите химични, физични и технологични характеристики на тютюна и тютюневия дим.


Съдържание на дисциплината: Влияние на химичния състав върху консумативните свойства и качеството на тютюна; Влияние на физичните свойства и технологичните показатели на тютюна върху неговото качество; Външни белези на тютюневите листа и връзката им с качеството; Пушателни свойства и дегустационна оценка на тютюна; Търговско-технически типове тютюни.

Входни и изходни връзки: Дисциплината се базира на теоретични и практически знания, получени от дисциплините: неорганична химия, органична химия, аналитична химия, физикохимия и колоидна химия, биохимия, микробиология, статистика, сензорен анализ на АВП, производство и сушене на тютюна. Изходни връзки се създават с дисциплините: промишлена обработка на тютюна, технология на тютюневите изделия, както и с дисциплини от ОКС “Магистър” – модифициране на състава на тютюнавия дим, тютюнев дим и здравни аспекти на тютюнопушенето, биохимични основи за формиране качеството на тютюна, експертна оценка на тютюна.

Технология на преподаване: Лекциите се онагледяват с табла, диапозитиви, сбирка от български и световни типове тютюни. Практическите занятия се водят в учебни лаборатории, производствени лаборатории и ИТТИ - Пловдив По време на семестъра знанията на студентите се проверяват чрез текущо поставяне на въпроси относно изучавания материал, контролни работи.

Код 17-03 Дисциплина “ПРОИЗВОДСТВО И СУШЕНЕ НА ТЮТЮНА


Семестър VІ ЕCST кредити 7,0 ОКС “Бакалавър”

Форма за проверка на знанията: изпит Вид на изпита: писмен


Методично ръководство: Катедра “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, тел. 032/603-777

Факултет: ТЕХНОЛОГИЧЕН, тел. 032/603-620, факс: ++359 32 / 644102



Вид на обучението

Общо часове

Часове за седмица

Лекции

45

3

Практически упражнения

30

2

Лектор:

Доц. д-р Димитър Драчев, кат. “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, направление „Технология на тютюна и тютюневите изделия”; тел. 032/603-674;

Е-mail: didrachev@abv.bg

Анотация: Дисциплината "Производство и сушене на тютюна" има за цел да даде на студентите знания с приложен характер, свързани с отглеждането на тютюневите растения, прибирането и сушенето на тютюневите листа..

Обект на дисциплината са технологичните операции и процеси в тютюнопроизводството и сушенето на тютюна, както и технологичните съоръжения, с които те се провеждат. Теоретичните основи на тези технологични операции и процеси са широк кръг от знания по биология, биохимия, екология, микробиология, физика, топлотехника и др.


Съдържание на дисциплината: Биологични основи на тютюнопроизводството; Екология на тютюна; Агротехника на тютюна; Болести и неприятели по тютюна и борбата с тях; Сушене на тютюна и влияние на сушенето върху формиране на качеството на изсушения тютюн; Технология на сушене на различни типове тютюни; Обработка и съхранение на изсушения тютюн.

Входни и изходни връзки: Дисциплината усвоява теоретичните и практически знания, получени от: неорганична и органична химия, аналитична химия, физикохимия и колоидна химия, биохимия, микробиология, сензорен анализ на АВП, топлотехника, процеси и апарати, електротехника и електроника, автоматизация, екология, транспортна, вентилационна и климатична техника. Изходни връзки се създават с дисциплините: стокознание на тютюна, промишлена обработка на тютюна, технологично обзавеждане на сушенето и промишлената обработка на тютюна, управление на качеството, технология на тютюневите изделия, както и с дисциплини, включени в учебния план на ОКС “Магистър”, и главно – биохимични основи за формиране качеството на тютюна.

Технология на преподаване: Лекциите се онагледяват с табла, диапозитиви, учебни филми, сбирка от български и световни типове тютюни. Практическите занятия се водят в учебни лаборатории, сушилни пунктове, производствени предприятия и ИТТИ – Пловдив. По време на семестъра знанията на студентите се проверяват чрез текущо поставяне на въпроси относно изучавания материал, контролни работи.
Код 17-04 Дисциплина “ТЕХНОЛОГИЧНО ОБЗАВЕЖДАНЕ НА СУШЕНЕТО И ПРОМИШЛЕНАТА ОБРАБОТКА НА ТЮТЮНА”
Семестър VІІ ЕCST кредити 8,0 ОКС “Бакалавър”

Форма за проверка на знанията: изпит Вид на изпита: писмен


Методично ръководство: Катедра “Технология на тютюна, захарта, растителните и етерични масла”, тел.: 032/603- 777

Факултет: ТЕХНОЛОГИЧЕН, тел. 032/603-620, факс: ++359 32 / 644102



Вид на обучението

Общо часове

Часове за седмица

Лекции

45

3

Практически упражнения

30

2

Лектори:

Доц. д-р Веселин Джамбазов, кат. “Технология на тютюна, захарта, растителните и етерични масла”, направление „Технология на тютюна и тютюневите изделия”; тел. 032/603-690,

Е-mail: v_dzhambazov@abv.bg

Анотация: Дисциплината “Технологично обзавеждане на сушенето и промишлената обработка на тютюна” запознава студентите със съоръженията, инсталациите и линиите, които се използват в сушилните пунктове, манипулационните цехове, ферментационните заводи и цеховете за обработка на едролистни тютюни. За целта се изучават устройството и действието на машините и съоръженията, най-общите принципи на рационалната им експлоатация, поддръжка и ремонт и необходимите основни регулировки. Заедно с това, на базата на получените теоретически и практически познания в студентите се развива умението да пресмятат и проектират отделни съоръжения, процеси, линии и цехове.


Съдържание на дисциплината: Технологично обзавеждане при сушене на ориенталски и едролистен тютюн; Линия за манипулация на ориенталски тютюн: навлажнителни инсталации, разлиствачи, съоръжения за сортиране, смесители, пресяващи машини, агрегати за тютюневи бали Технологично обзавеждане при ферментацията на ориенталски тютюн: ферментационни камери, системи за автоматично управление на ферментационните режими, изчисления на фермкамера; Линии за обработка на едролистни тютюни: машини за отделяне на основите на листата, обезжилващи инсталации, ридрайери, преси за стрипс.

Входни и изходни връзки: Входни връзки са теоретични и практически знания, придобити от изучаването на дисциплини като Приложна физика, Инженерна графика, Техническа механика, Машинознание, Електротехника и електроника, Автоматизация, Процеси и апарати, Топлотехника, Транспортна, вентилационна и климатична техника, а изходни – тези към Промишлена обработка на тютюна, Технологично обзавеждане на цигарената промишленост.

Технология на преподаване: Лекциите се онагледяват с диапозитиви, видео филми, компютърни презентации. Практическите занятия се водят в лаборатории на университета и цехове на производствени предприятия. По време на семестъра знанията на студентите се проверяват чрез тестов контрол, разработване на курсова задача, текущо поставяни въпроси и провокиране на дискусии по проблеми от учебния материал.

Код 17-05 Дисциплина “ПРОМИШЛЕНА ОБРАБОТКА НА ТЮТЮНА

Семестър VІІ ЕCST кредити 8,5 ОКС “Бакалавър”


Форма за проверка на знанията: изпит Вид на изпита: писмен


Методично ръководство: Катедра “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, тел. 032/603-777

Факултет: ТЕХНОЛОГИЧЕН, тел. 032/603-620, факс: ++359 32 / 644102



Вид на обучението

Общо часове

Часове за седмица

Лекции

45

3

Практически упражнения

60

4

Лектор:

Доц. д-р Венелина Попова, кат. “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, направление „Технология на тютюна и тютюневите изделия”; тел. 032/603-666;

Е-mail: vpopova2000@abv.bg

Анотация: Предмет на изучаване в дисциплината са операциите и технологичните процеси на обработка на изсушените тютюневи листа, в резултат на които се оформят напълно консумативните им свойства и тютюневата маса се превръща в суровина за изработване на тютюневи изделия.

В програмата са включени теми, свързани с търговските класификации на различните типове тютюни; с производителската манипулация и изкупуването на тютюна; с технологичните операции при промишлената манипулация; с процесите, протичащи в тютюна по време на ферментацията му и начините за осъществяването й; с методите за контрол на технологичния процес и качеството на готовата продукция.


Съдържание на дисциплината: Търговски класификации на тютюна; Първична (производителска) манипулация на тютюна; Изкупуване на тютюна; Търговска манипулация на тютюна (приемане, съхранение и отглеждане на тютюна в промишлените предприятия; съставяне на манипулационни хармани; подготовка на тютюна за сортиране; разлистване, сортиране на тютюна; пресуване и опаковане на тютюна; контрол на чуждите примеси); Ферментация на тютюна (същност, основни фактори, изменения в химичния състав и физичните свойства на тютюна, сезонна и извънсезонна ферментация, ферментационни режими, контрол на технологичния процес); Съхранение и подготовка на ферментиралия тютюн за експорт.

Входни и изходни връзки: При обучението на студентите по дисциплината се прилагат теоретични и практически знания, получени: органична химия, аналитична химия, физикохимия и колоидна химия, биохимия, микробиология, топлотехника, процеси и апарати, сензорен анализ на АВП, производство и сушене на тютюна, стокознание на тютюна, ТВКТ. Изходни връзки се създават с дисциплините: технология на тютюневите изделия, технологично обзавеждане на сушенето и промишлената обработка на тютюна, управление на качеството, опаковане на хранителни продукти, маркетинг, бизнес-комуникации, както и с дисциплини от ОКС “Магистър” – биохимични основи за формиране качеството на тютюна, технологичен контрол на промишлената обработка и преработка на тютюна, експертна оценка на тютюна.

Технология на преподаване: Лекциите се онагледяват с табла, диапозитиви, учебни филми, сбирка от търговски класификации на български и световни типове тютюни. Практическите занятия се водят в лаборатории и производствени предприятия. По време на семестъра знанията на студентите се проверяват чрез текущо поставяне на въпроси относно изучавания материал, контролни работи.


Код 17-06 Дисциплина “ТЕХНОЛОГИЯ НА ТЮТЮНЕВИТЕ ИЗДЕЛИЯ” – І част

Семестър VІІ ЕCST кредити 8,0 ОКС “Бакалавър”


Форма за проверка на знанията: изпит Вид на изпита: писмен


Методично ръководство: Катедра “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, тел. 032/603-777

Факултет: ТЕХНОЛОГИЧЕН, тел. 032/603-620, факс: ++359 32 / 644102



Вид на обучението

Общо часове

Часове за седмица

Лекции

45

3

Практически упражнения

30

2

Лектор:

Доц. д-р Димитър Драчев, кат. Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, направление „Технология на тютюна и тютюневите изделия”; тел. 032/603-674;

Е-mail: didrachev@abv.bg

Анотация: Дисциплината изучава в теоретичен и практичен аспект процесите на производство на тютюневи изделия и основно цигареното производство. Едновременно с това в нея се разглеждат и спомагателните процеси и материали, свързани с основното производство, като тютюнево фолио, раздут тютюн, цигарени филтри, хартиени и други опаковъчни материали. Значително внимание се отделя на въпросите, свързани с методите за контрол на суровините, спомагателните материали и полуфабрикатите, а така също и на методите за контролиране качеството на готовата продукция.


Съдържание на дисциплината: Тютюнът като суровина за производство на тютюневи изделия;

Съставяне на тютюневите смеси за цигари; Подготовка на тютюна за рязане; Соусиране и ароматизиране на тютюна; Рязане на тютюна; Подготовка на рязания тютюн за изработване на цигари; Технологични схеми при подготовката на тютюна за изработване на различни типове цигари.



Входни и изходни връзки: Дисциплината усвоява теоретичните и практически знания, получени от: неорганична и органична химия, аналитична химия, физикохимия и колоидна химия, сензорен анализ на АВП, топлотехника, процеси и апарати, електротехника и електроника, автоматизация, екология, транспортна, вентилационна и климатична техника, висша математика, статистика, информационна техника и технологии, стокознание на тютюна, промишлена обработка на тютюна. Изходни връзки се създават с дисциплините: технологично обзавеждане на цигареното производство, управление на качеството, управление на човешките ресурси, както и с дисциплини от ОКС “Магистър” – модифициране на състава на тютюневия дим, ТО на специалните производства в тютюневата промишленост, тютюнев дим и здравни аспекти на тютюнопушенето, технологичен контрол на промишлената обработка и преработка на тютюна.

Технология на преподаване: Лекциите се онагледяват с диапозитиви, учебни филми, сбирка от български и световни типове тютюни и тютюневи изделия. Практическите занятия се водят в учебни лаборатории и производствени предприятия. По време на семестъра знанията на студентите се проверяват чрез текущо поставяне на въпроси относно изучавания материал, контролни работи.

Код 17-06 Дисциплина “ТЕХНОЛОГИЯ НА ТЮТЮНЕВИТЕ ИЗДЕЛИЯ” – ІІ част

Семестър VІІІ ЕCST кредити 8,0 ОКС “Бакалавър”


Форма за проверка на знанията: изпит Вид на изпита: писмен


Методично ръководство: Катедра “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, тел. 032/603-777

Факултет: ТЕХНОЛОГИЧЕН, тел. 032/603-620, факс: ++359 32 / 644102



Вид на обучението

Общо часове

Часове за седмица

Лекции

42

7

Практически упражнения

36

6

Лектор:

Доц. д-р Димитър Драчев, кат. “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, направление „Технология на тютюна и тютюневите изделия”; тел. 032/603-674;

Е-mail: didrachev@abv.bg

Анотация: Дисциплината изучава в теоретичен и практичен аспект процесите на производство на тютюневи изделия и основно цигареното производство. Едновременно с това в нея се разглеждат и спомагателните процеси и материали, свързани с основното производство, като тютюнево фолио, раздут тютюн, цигарени филтри, хартиени и други опаковъчни материали. Значително внимание се отделя на въпросите, свързани с методите за контрол на суровините, спомагателните материали и полуфабрикатите, а така също и на методите за контролиране качеството на готовата продукция.


Съдържание на дисциплината: Технологични изисквания и показатели при изработване на цигарите; Технология на изработване на цигарите; Опаковане и съхранение на цигарите; Технология на производството на други тютюневи изделия; Производство на тютюнево фолио (възстановен тютюн) и раздут тютюн; Хартиени и други опаковъчни материали за цигареното производство. Лепила. Отпечатване на опаковките; Цигарени филтри.

Входни и изходни връзки: Дисциплината усвоява теоретичните и практически знания, получени от: неорганична и органична химия, аналитична химия, физикохимия и колоидна химия, сензорен анализ на АВП, топлотехника, процеси и апарати, електротехника и електроника, автоматизация, екология, транспортна, вентилационна и климатична техника, висша математика, статистика, информационна техника и технологии, стокознание на тютюна, промишлена обработка на тютюна, технология на тютюневите изделия – І част. Изходни връзки се създават с дисциплините: технологично обзавеждане на цигареното производство, управление на качеството, управление на човешките ресурси.

Технология на преподаване: Лекциите се онагледяват с диапозитиви, учебни филми, сбирка от български и световни типове тютюни и тютюневи изделия. Практическите занятия се водят в учебни лаборатории и производствени предприятия. По време на семестъра знанията на студентите се проверяват чрез текущо поставяне на въпроси относно изучавания материал, контролни работи.

Код 17-07 Дисциплина “ТРАНСПОРТНА, ВЕНТИЛАЦИОННА

И КЛИМАТИЧНА ТЕХНИКА

Семестър VІ ЕCST кредити 6,5 ОКС “Бакалавър”


Форма за проверка на знанията: изпит Вид на изпита: писмен


Методично ръководство: Катедра “Технология на тютюна, захарта, растителните и етерични масла”, тел.:032/603-777

Факултет: ТЕХНОЛОГИЧЕН, тел. 032/603-620, факс: ++359 32 / 644102



Вид на обучението

Общо часове

Часове за седмица

Лекции

45

3

Практически упражнения

30

2

Лектори:

Доц. д-р Веселин Джамбазов, кат. “Технология на тютюна, захарта, растителните и етерични масла”, направление „Технология на тютюна и тютюневите изделия”; тел. 032/603-690,

Е-mail: v_dzhambazov@abv.bg

Анотация: Дисциплината “Транспортна, вентилационна и климатична техника” запознава студентите със спомагателното технологично обзавеждане в тютюневата промишленост. Курсът предвижда изучаване на устройството, действието и основните пресмятания (производителност, мощност и т.н.) на транспортни съоръжения за механичен, пневматичен и хидравличен транспорт, както и на вентилационни, аспирационни, отоплителни и климатични системи, застъпени в тютюневата промишленост.


Съдържание на дисциплината: Машини и съоръжения за непрекъснат транспорт: лентови транспортьори, верижни транспортьори, кофъчни елеватори, винтови транспортьори, транспортьори с колебателно движение, ролкови и гравитационни транспортьори; Подемно-транспортни машини и съоръжения с циклично действие; Съоръжения за пневматичен и хидравличен транспорт; Вентилационни системи; Аспирационни системи; Топлинно стопанство; Климатизиране на производстени помещения

Входни и изходни връзки: Входни връзки са познания от дисциплини като Приложна физика, Инженерна графика, Техническа механика, Машинознание, а изходни – тези към Технологично обзавеждане на сушенето и промишлената обработка на тютюна, Технологично обзавеждане на цигарената промишленост, Технологично обзавеждане на специалните производства в тютюневата промишленост, Технологично обзавеждане на захарната промишленост, Механизация и оптимизация на производствените процеси

Технология на преподаване: Лекциите се онагледяват с диапозитиви и видео филми.. Практическите занятия се водят в лаборатории на университета и цехове на производствени предприятия. По време на семестъра знанията на студентите се проверяват чрез тестов контрол, разработване на курсови задачи, текущо поставяни въпроси и провокиране на дискусии по проблеми от учебния материал.

Код 17-13 Дисциплина “ТЕХНОЛОГИЧНО ОБЗАВЕЖДАНЕ НА ЦИГАРЕНАТА ПРОМИШЛЕНОСТ”


Семестър VІІІ ЕCST кредити 8,0 ОКС “Бакалавър”

Форма за проверка на знанията: изпит Вид на изпита: писмен


Методично ръководство: Катедра “Технология на тютюна, захарта, растителните и етерични масла”, тел.: 032/603- 777

Факултет: ТЕХНОЛОГИЧЕН, тел. 032/603-620, факс: ++359 32 / 644102



Вид на обучението

Общо часове

Часове за седмица

Лекции

42

7

Практически упражнения

36

6

Лектор:

Доц. д-р Веселин Джамбазов, кат. “Технология на тютюна, захарта, растителните и етерични масла”, направление „Технология на тютюна и тютюневите изделия”; тел. 032/603-690,

Е-mail: v_dzhambazov@abv.bg

Анотация: Дисциплината “Технологично обзавеждане на цигарената промишленост” запознава студентите със съоръженията, инсталациите и машините, които се използват в подготвителните цехове и цигарено-опаковъчните цехове на цигарените фабрики. За целта се изучават устройството и действието на машините и съоръженията, най-общите принципи на рационалната им експлоатация, поддръжка и ремонт, както и необходимите основни регулировки за осигуряване на качеството на продукцията. Заедно с това, на базата на получените теоретически и практически познания в студентите се развива умението да пресмятат и проектират отделни съоръжения, процеси, линии, цехове и фабрики.


Съдържание на дисциплината: Линии за подготовка на тютюна за рязане и производство на цигари: инсталации за предварително и допълнително навлажняване, тонгоразлиствщи инсталации и слайсери, барабани за соусиране, тютюнорезачни машини, инсталации за подсушаване на рязан тютюн, съоръжения за охлаждане и обезпрашаване, силози, линии за обработка на жили; Цигарено-филтрови агрегати: цигарени машини, филтропоставящи машини, машини за събиране на цигари в касети; Линии за опаковане на цигари: опаковъчни машини за основна опаковка (пълначни, обвивни, за твърда опаковка), машини за целофаниране, машини за търговска опаковка (машини за оформяне на пачки и машини за обвиване на пачки), машини за складово транспортна опаковка.

Входни и изходни връзки: Входни връзки са теоретични и практически знания, придобити от изучаването на дисциплини като Приложна физика, Инженерна графика, Техническа механика, Машинознание, Електротехника и електроника, Автоматизация, Процеси и апарати, Топлотехника, Транспортна, вентилационна и климатична техника, Технологично обзавеждане на сушенето и промишлената обработка на тютюна, а изходни – тези към Технология на тютюневите изделия (І и ІІ част), Технологично обзавеждане на специалните производства в тютюневата промишленост (магистърски курс).

Технология на преподаване: Лекциите се онагледяват с диапозитиви, видео филми, мултимедийни презентации. Практическите занятия се водят в лаборатории и цехове на производствени предприятия. По време на семестъра знанията на студентите се проверяват чрез тестов контрол, разработване на курсова задача, текущо поставяни въпроси и провокиране на дискусии по проблеми от учебния материал. Оценяването по дисциплината се извършва чрез интегрална оценка от писмения изпит и устното събеседване, като се вземат предвид и резултатите от курсовата задача и тестовия контрол.

Код 17-09 Дисциплина “БИОХИМИЧНИ ОСНОВИ ЗА ФОРМИРАНЕ КАЧЕСТВОТО НА ТЮТЮНА

Семестър І ЕCST кредити 3,0 ОКС “Магистър”


Форма за проверка на знанията: текуща оценка Вид на изпита: писмен


Методично ръководство: Катедра “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, тел. 032/603-777

Факултет: ТЕХНОЛОГИЧЕН, тел 032/603-620, факс: ++359 32 / 644102



Вид на обучението

Общо часове

Часове за седмица

Лекции

30

2

Практически упражнения

15

1

Лектор:

Доц. д-р Венелина Попова, кат. “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, направление „Технология на тютюна и тютюневите изделия”; тел. 032/603-666,

Е-mail: vpopova2000@abv.bg

Анотация: В дисциплината се изучават в динамичен аспект измененията на основните групи вещества, формиращи качеството и пушателно-вкусовите свойства на тютюна при процесите на узряване, сушене, ферментация и стареене. Изучава се също така специфичният ензимен комплекс в тютюневия лист, който провокира в значителна степен тези изменения.

По-детайлно се разглежда изменението на: сухото вещество, въглехидратите, полифенолните вещества, пектиновите вещества, органичните киселини, азотсъдържащите вещества, смолите и етеричните масла.


Съдържание на дисциплината: Изменение на химичния състав и физическите свойства на тютюневите листа в процеса на узряването им; Биохимична същност на процесите, протичащи в тютюна при сушенето, ферментацията и стареенето; Формиране на качеството на тютюна с изменение на химичния му състав при процесите на сушене, ферментация и стареене; Изменение на физичните свойства и външните качествени белези на тютюневите листа при сушене, ферментация, стареене и влиянието им върху качеството;

Входни и изходни връзки: При обучението на студентите по дисциплината се прилагат теоретични и практически знания, получени от ОКС “Бакалавър”: неорганична химия, органична химия, аналитична химия, физикохимия и колоидна химия, биохимия, микробиология, топлотехника, процеси и апарати, сензорен анализ на АВП, производство и сушене на тютюна, стокознание на тютюна, промишлена обработка на тютюна, ТО на сушенето и промишлената обработка на тютюна. Изходни връзки се създават с дисциплините (ОКС “Магистър”): технологичен контрол на промишлената обработка и преработка на тютюна, тютюнев дим и здравни аспекти на тютюнопушенето, експертна оценка на тютюна, както и със ОКС “Доктор”.

Технология на преподаване: Лекциите се онагледяват с табла, диапозитиви, учебни филми, сбирка от търговски класификации на български и световни типове тютюни. Практическите занятия се водят в лаборатории, производствени предприятия и ИТТИ - Пловдив. По време на семестъра знанията на студентите се проверяват чрез текущо поставяне на въпроси относно изучавания материал и провеждането на две контролни работи.


Код 17-11 Дисциплина “МОДИФИЦИРАНЕ НА СЪСТАВА НА ТЮТЮНЕВИЯ ДИМ”


Семестър І ЕCST кредити 3,0 ОКС “Магистър”

Форма за проверка на знанията: изпит Вид на изпита: писмен


Методично ръководство: Катедра “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, тел. 032/603-777

Факултет: ТЕХНОЛОГИЧЕН, тел. 032/603-620, факс: ++359 32 / 644102



Вид на обучението

Общо часове

Часове за седмица

Лекции

30

2

Семинарни упражнения

8

1

Практически упражнения

5




Курсов проект

2




Лектор:

Доц. д-р Венелина Попова, кат. “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, направление „Технология на тютюна и тютюневите изделия”; тел. 032/603-666;

Е-mail: vpopova2000@abv.bg

Анотация: Дисциплината изучава в теоретичен и практически аспект влиянието на различните фактори върху състава на тютюневия дим, различните методи и техники за неговото модифициране с цел привеждането му в определени норми, съответствуващи на Директивите на Европейския съюз. Разглеждат се възможностите за модифициране на катраните, никотина и въглеродния монооксид чрез моделиране състава на тютюневите смеси, използване на цигарени филтри с различна задържаща способност и прилагане на вентилация на дима, цигарена хартия с различна пропускливост, раздут тютюн, тютюнево фолио, добавка на различни абсорбенти и др.

Изучава се също така влиянието на физичните показатели на цигарите и показателите на хартиените материали върху състава на дима. Разглеждат се възможностите за програмиране и прогнозиране съдържанието на контролираните вещества в дима при проектиране дизайна на различните марки цигари.



Съдържание на дисциплината: Актуалност на въпросите, свързани с тютюнопушенето; Нормативни актове на ЕС; Влияние на състава на тютюневите смеси в контролираните вешества в дима; Цигарена хартия и състав на дима; Цигарени филтри и състав на дима; Вентилирани филтърни системи; Влияние на дизайна и физическите показатели на цигарите върху състава на тютюневия дим; Моделиране съдържанието на катрани, никотин и СО в тютюневия дим.

Входни и изходни връзки: Дисциплината осъществява входяща връзка с изучаваните в бакалавърската степен специални дисциплини: Производство и сушене на тютюна, Стокознание на тютюна и Промишлена обработка на тютюна. Изходни връзки се осъществяват с дисциплината Тютюнев дим и здравни аспекти на тютюнопушенето, както и с ОКС “Доктор”.

Технология на преподаване: Лекциите се онагледяват със схеми, програмни продукти, материали от Интернет. Практическите занятия се водят в лаборатории, производствени предприятия и ИТТИ - Пловдив. По време на семестъра знанията на студентите се проверяват чрез текущо поставяне на въпроси относно изучавания материал тестов контрол.

Код: 17-12 Дисциплина “ТЮТЮНЕВ ДИМ И ЗДРАВНИ АСПЕКТИ НА ТЮТЮНОПУШЕНЕТО”

Семестър ІІ ЕCST кредити 4,0 ОКС “Магистър”


Форма за проверка на знанията: текуща оценка Вид на изпита: писмен


Методично ръководство: Катедра “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, тел. 032/603-777

Факултет: ТЕХНОЛОГИЧЕН, тел. 032/603-620, факс: ++359 32 / 644102



Вид на обучението

Общо часове

Часове за седмица

Лекции

45

4.5

Практически упражнения

15

1.5

Лектор:

Доц. д-р Венелина Попова, кат.”Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, направление „Технология на тютюна и тютюневите изделия”; тел. 032/603-666;

Е-mail: vpopova2000@abv.bg

Анотация: Целта на курса е студентите да придобият знания относно въздействието на компонентите на тютюневия дим върху човешкия организъм и околната среда. Акцентува се върху спецификата на димния аерозол като продукт за консумация и причинно-следствените връзки при оценката на неговото въздействие. Студентите се запознават със съвременните научни постижения в изясняването механизма на действие и последствията от тютюнопушенето, с регулаторните норми в контрола на тютюнопушенето в ЕС и света.


Съдържание на дисциплината: Особености на активното и пасивното пушене. Нормативни актове в ЕС и света; Химичен състав на тютюневия дим – главна и странична струя, дим в околната среда; Биологично-активни вещества в тютюневия дим при активно и пасивно пушене: мутагени, токсини, канцерогени, антиканцерогени и др.; Действие на биологично-активните вещества върху човека при активно и пасивно пушене; Особености при консумацията и въздействието на други тютюневи изделия.

Входни и изходни връзки: Дисциплината се базира на теоретични и практически знания, получени от дисциплините: неорганична химия, органична химия, аналитична химия, физикохимия и колоидна химия, биохимия, микробиология, екология, добавки в ХВП, сензорен анализ на АВП, производство и сушене на тютюна, стокознание на тютюна, технология на тютюневите изделия (ОКС “Бакалавър”) и инструментални методи за анализ на храни, биохимични основи за формиране качеството на тютюна, модифициране на тютюневия дим (ОКС “Магистър”). Дисциплината създава изходни връзки и със следващата образователно-квалификационна степен “Доктор”.

Технология на преподаване: Лекциите се онагледяват със схеми, материали от Интернет, сбирка от български и световни типове тютюни и тютюневи изделия. По време на семестъра знанията на студентите се проверяват чрез текущо поставяне на въпроси относно изучавания материал и тестов контрол.

Код 17-14 Дисциплина “СЕНЗОРЕН АНАЛИЗ НА АРОМАТНО-ВКУСОВИ ПРОДУКТИ”

Семестър V ЕCST кредити 6,0 ОКС “Бакалавър”


Форма за проверка на знанията: текуща оценка Вид на изпита: писмен


Методично ръководство: Катедра “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, тел. 032/603-777

Факултет: ТЕХНОЛОГИЧЕН, тел. 032/603-620, факс: ++359 32 / 644102



Вид на обучението

Общо часове

Часове за седмица

Лекции

30

2

Практически упражнения

15

1

Лектор:

Доц. д-р Венелина Попова, кат. “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, направление „Технология на тютюна и тютюневите изделия”; тел. 032/603-666;

Е-mail: vpopova2000@abv.bg

Анотация: Дисциплината "Сензорен анализ на ароматно-вкусови продукти" по учебен план предшествува технологичните дисциплини на специализациите. Поради тази причина в учебното съдържание са включени главно теми, които имат значение за изграждане на знания за физиологичните и психофизичните основи на сензорния анализ. Приложната страна, свързана с конкретните ароматно-вкусови продукти, е насочена главно към представяне на нормативните документи, с които се регламентира провеждането на сензорен анализ в съответните производства, както и със специфичните термини, които се използват.


Съдържание на дисциплината: Сензорна физиология и психофизика, неврофизиология на сензорните системи; Физиология на вкуса, обонянието, зрението и соматовисцеларната сензорна система; Организация на сензорния анализ; Методи за установяване на разлика, за оценка и контрол на качеството; Приложение на математическата статистика към данните на сензорния анализ; Специфични изисквания и нормативи за сензорен анализ към основни групи ароматно-вкусови продукти

Входни и изходни връзки: Дисциплината се базира на знания, получени от дисциплините: неорганична, органична и аналитична химия, физикохимия и колоидна химия, статистика, добавки в хранително-вкусови продукти, основи на храненето. Изходни връзки се създават с дисциплините: стокознание на тютюна, промишлена обработка на тютюна, технология на тютюневите изделия, както и с дисциплини от ОКС “Магистър” – модифициране състава на тютюневия дим, тютюнев дим и здравни аспекти на тютюнопушенето.

Технология на преподаване: Лекциите се онагледяват със схеми, диапозитиви и други нагледни материали. Практическите занятия се водят в учебни лаборатории и специализирани лаборатории за органолептичен анализ. По време на семестъра знанията на студентите се проверяват чрез текущо поставяне на въпроси относно изучавания материал и провеждането на два теста. Текущата оценка се формира като средна аритметична от оценките на двата теста.


Код 17-15 Дисциплина “ТЕХНОЛОГИЧНО ОБЗАВЕЖДАНЕ НА СПЕЦИАЛНИТЕ ПРОИЗВОДСТВА В ТЮТЮНЕВАТА ПОМИШЛЕНОСТ

Семестър ІІ ЕCST кредити 4,0 ОКС “Магистър”


Форма за проверка на знанията: изпит Вид на изпита: писмен


Методично ръководство: Катедра “Технология на тютюна, захарта, растителните и етерични масла”, тел.032/603-777

Факултет: ТЕХНОЛОГИЧЕН, тел. 032/603-620, факс: ++359 32 / 644102



Вид на обучението

Общо часове

Часове за седмица

Лекции

45

4,5

Практически упражнения

15

1,5

Лектори:

Доц. д-р Веселин Джамбазов, кат. “Технология на тютюна, захарта, растителните и етерични масла”, направление „Технология на тютюна и тютюневите изделия”;тел. 032/603-690,

Е-mail: v_dzhambazov@abv.bg

Анотация: Дисциплината "Технологично обзавеждане на специалните производства в тютюневата промишленост" е продължение и развитие на бакалавърския курс за основното обзавеждане и има за цел да разшири и задълбочи познанията на студентите в тази област. Учебният материал е представен в три части: специално технологично оборудване (линии за филтри за цигари, линии за раздут тютюн, линии за възстановен тютюн); системи за връзка и конфигуриране на технологични линии, системи за контрол на технологични процеси.


С изучаването на дисциплината "Специално технологично обзавеждане на тютюневата промишленост" студентите се запознават с оборудването за съвременни прогресивни технологии, придобиват познания и умения по проектирането и управлението на технологичните процеси в цигарените фабрики.

Съдържание на дисциплината: Линия за производство на филтри за цигари; Съоръжения за раздуване на тютюн; Линии за производство на тютюнево фолио; Съоръжения за перфориране на филтърни цигари; Системи за връзка на технологичното оборудване; Апаратура за online контрол на поток от насипен тютюн; Контрол на технологични процеси

Входни и изходни връзки: Входни връзки са теоретични и практически знания, придобити от изучаването на дисциплини като Приложна физика, Инженерна графика, Техническа механика, Машинознание, Електротехника и електроника, Автоматизация, Процеси и апарати, Топлотехника, Транспортна, вентилационна и климатична техника, Технологично обзавеждане на цигарената промишленост, а изходни – тези към производството и обучението в докторска степен.

Технология на преподаване: Лекциите се онагледяват с диапозитиви, видео филми, компютърни презентации. Практическите занятия се водят в лаборатории и цехове на производствени предприятия.По време на семестъра знанията на студентите се проверяват чрез тестов контрол, разработване на курсова задача, текущо поставяни въпроси и провокиране на дискусии по проблеми от учебния материал.

Код 17-16 Дисциплина “ТЕХНОЛОГИЧЕН КОНТРОЛ НА ПРОМИШЛЕНАТА ОБРАБОТКА И ПРЕРАБОТКА НА ТЮТЮНА

Семестър ІІ ЕCST кредити 4,0 ОКС “Магистър”


Форма за проверка на знанията: текуща оценка Вид на изпита: писмен


Методично ръководство: Катедра “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, тел. 032/603-777

Факултет: ТЕХНОЛОГИЧЕН, тел. 032/ 603-620, факс: ++359 32 / 644102



Вид на обучението

Общо часове

Часове за седмица

Лекции

30

3

Практически упражнения

30

3

Лектори:

Доц. д-р Димитър Драчев, кат. “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, направление „Технология на тютюна и тютюневите изделия”; тел. 032/603-666;

E-mail: didrachev@abv.bg

Анотация: Готовата продукция на технологичните производства по промишлена обработка и преработка на тютюна във вид на производителски бали, кашони, бали-тонги и тютюневи изделия е обект на покупко-продажба и трябва да отговаря на утвърдени нормативни изисквания за качество.

Целта на дисциплината е да се запознаят студентите с изискванията за качество на продукцията в отделните етапи на производство, съгласно нормативните документи (ИСО, БДС, ОН). Изучават се също така и най-съвременните методи за осъществяване на ефективен технологичен (органолептичен и лабораторен) контрол.


Съдържание на дисциплината: Основни изисквания за контрол на показателите на тютюна, цигарите и спомагателните материали, отразени в нормативните документи; Подготовка на проби за изследване; формиране на средна и аналитична проба от неизсушени и изсушени тютюневи листа, рязан тютюн, цигари и спомагателни материали; Основни изисквания при определяне състава на смесите; Контрол върху технологичните показатели и дизайна на цигарите.

Входни и изходни връзки: При обучението на студентите по дисциплината се прилагат теоретични и практически знания, получени от ОКС “Бакалавър” - неорганична химия, органична химия, аналитична химия, биохимия, микробиология, топлотехника, процеси и апарати, статистика, управление на качеството, микробиологичен контрол и санитария, опаковане на хранителни продукти, сензорен анализ на АВП, производство и сушене на тютюна, стокознание на тютюна, промишлена обработка на тютюна, ТО на сушенето и промишлената обработка на тютюна, технология на тютюневите изделия, ТО на цигареното производство и от ОКС “Магистър” – инструментални методи за анализ на храни, моделиране и оптимизиране на технологичните процеси, управление на предприятието. Изходни връзки се създават с дисциплините: модифициране на тютюневия дим, тютюнев дим и здравни аспекти на тютюнопушенето, експертна оценка на тютюна. Дисциплината служи и като база за следващата образователно-квалификационна степен “Доктор”.

Технология на преподаване: Лекциите се онагледяват с табла, диапозитиви, учебни филми, сбирка от търговски класификации на български и световни типове тютюни. Практическите занятия се водят в учебни лаборатории и производствени предприятия. По време на семестъра знанията на студентите се проверяват чрез текущо поставяне на въпроси относно изучавания материал и провеждането на две контролни работи.

Код 17-17 Дисциплина “ЕКСПЕРТНА ОЦЕНКА НА ТЮТЮНА“


Семестър ІІ ЕCST кредити 3,0 ОКС “Магистър”

Форма за проверка на знанията: текуща оценка Вид на изпита: писмен


Методично ръководство: Катедра “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, тел. 032/603-777

Факултет: ТЕХНОЛОГИЧЕН, тел. 032/603-620, факс: ++359 32 / 644102



Вид на обучението

Общо часове

Часове за седмица

Лекции

30

5

Практически упражнения

15

3

Лектор:

доц. д-р Димитър Драчев, кат. “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, направление „Технология на тютюна и тютюневите изделия”; тел. 032/603-674;

E-mail: didrachev@abv.bg

Анотация: Дисциплината изучава експертизата като основен оперативен метод за оценка качеството на тютюна при различните процеси на неговата обработка и преработка на базата на общата теория на експертната оценка. В нея се включват специфичните методи за провеждане на експертни оценки /числени, балови и рангови оценки/, условията за съставяне експертни групи /комисии/, формирането на групови оценки, организация на дейностите им при изкупуване на тютюна, промишлената манипулация, формиране на партидите за екпорт, съставяне на тютюневите смеси за цигари и др.

Специално внимание се отделя в теоретичен и практичен аспект на показателите /критериите/ за оценка на химичния състав на тютюна и тютюневия дим, външните показатели на качеството, пушателните свойства и комплексната оценка на сортовите групи. Разглеждат се също така методите за математико-статистическа обработка от експертизата за доказване на достоверността на получените резултати.


Съдържание на дисциплината: Подготовка на експертната дейност; Подготовка на експертната дейност; Процедури /методи/ и скали при провеждане на експертизата; Оперативно провеждане на експертната оценка; Тютюни и тютюневи изделия – обекти на експертната оценка; Приложение на статистическите методи за експертна оценка; Оценка на единично и общо качество; Комплексна оценка.

Входни и изходни връзки: Дисциплината осъществява входяща връзка с изучаваните в бакалавърската степен основни общообразователни предмети, по-специално – Статистика, и със специалните дисциплини: Производство и сушене на тютюна, Стокознание на тютюна и Промишлена обработка на тютюна.

Технология на преподаване: Лекциите се онагледяват с табла, диапозитиви, сбирка от български и световни типове тютюни. Практическите занятия се водят в лаборатории и производствени предприятия. По време на семестъра знанията на студентите се проверяват чрез текущо поставяне на въпроси относно изучавания материал и контролин работи.


Код 17-21 Дисциплина “НАУЧНО-ИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА РАБОТА СЪС СТУДЕНТИ”

Семестър ІІ ЕCST кредити 2,0 ОКС “Магистър”


Форма за проверка на знанията: текуща оценка Вид на изпита: самостоятелна разработка


Методично ръководство: Катедра “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, тел. 032/603-737

Факултет: ТЕХНОЛОГИЧЕН, тел. 032/603-620, факс: +359 32 644 102



Вид на обучението

Общо часове

Часове за седмица

Семинарни упражнения

60

4

Лектори:

Доц. д-р Венелина Попова, кат. “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, направление ”Технология на тютюна и тютюневите изделия”; тел. 032/603-666;

E-mail: vpopova2000@abv.bg

Доц. д-р Веселин Джамбазов, кат. “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, направление ”Технология на тютюна и тютюневите изделия”; тел. 032/603-690,

Е-mail: v_dzhambazov@abv.bg

Доц. д-р Димитър Драчев, кат. “Технология на тютюна, захарта, растителните и етеричните масла”, направление ”Технология на тютюна и тютюневите изделия”; тел. 032/603-674;

E-mail: didrachev@abv.bg

Анотация: Целта на дисциплината “Научно-изследователска работа със студенти” е въвеждане на студентите в научно-изследователския екперимент, създаване на умения за решаване на конкретни професионални проблеми и формиране на необходимите познания за участие в разработването на национални и международни проекти. НИРС се провежда самостоятелно от студента под методичното ръководство на преподавателя.


Съдържание на дисциплината: Проучване на специализирана научна литература, анализиране на информацията по проблема, формулиране на целта и задачите на работата; планиране, подготовка, провеждане и отчитане на експеримента; оформяне на резултатите и тяхното представяне.

Зададените научно-изследователски теми са съобразени със специализацията и интересите на студента и изискват много добра фундаментална подготовка и задълбочено познаване на спецификата на съответните технологични процеси и крайни продукти.



Входни и изходни връзки: Входни връзки – Неорганична химия, Физикохимия, Аналитична химия, Органична химия, Биохимия, Микробиология, Процеси и апарати, Статистика, Сензорен анализ, Стокознание на тютюна, Производство и сушене на тютюна, Технология на тютюневите изделия, Технологично обзавеждане на тютюневата промишленост. Изходни връзки – Научно-изследователските теми могат да послужат като база за разработване на дипломни работи.

Технология на преподаване: Дисциплината НИРС не предвижда аудиторна заетост на студентите. Преподавателят ръководи методично научно-изследователската работа на студентите. Подпомага и консултира избора на подходяща литература, планирането и провеждането на експеримента, както и оформянето и представянето на резултатите от изследванията.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница