Книга за европейската транспортна политика



Дата25.07.2016
Размер208.74 Kb.
#6461
ТипКнига


BG



КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ

Брюксел, 21.8.2009

COM(2009) 434 окончателен





СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Въвеждане на система eCall“


СЪОБЩЕНИЕ НА КОМИСИЯТА ДО ЕВРОПЕЙСКИЯ ПАРЛАМЕНТ, СЪВЕТА, ЕВРОПЕЙСКИЯ ИКОНОМИЧЕСКИ И СОЦИАЛЕН КОМИТЕТ И КОМИТЕТА НА РЕГИОНИТЕ

Въвеждане на система eCall“

1. Въведение

Броят на загиналите при пътнотранспортни произшествия в 27-те държави-членки на ЕС намаля с повече от 27 % от 2001 г. насам, когато Комисията публикува Бялата книга за европейската транспортна политика1. Тези положителни резултати до голяма степен бяха постигнати благодарение на Европейската програма за действия за безопасност по пътищата2 и инициативата „Интелигентен автомобил“3, които се очаква да продължат да дават своя принос за постигането на целта за намаляване на броя на жертвите.

Въпреки това при наличието на близо 39 000 смъртни случая и над 1,7 милиона пострадали по европейските пътища през 2008 г. са необходими още действия в тази насока. Изчислено е, че след пълното въвеждане на общоевропейската система за спешни повиквания от автомобили (eCall) могат да бъдат предотвратени до 2 500 смъртни случая годишно в страните от ЕС-27, както и да бъде намалена сериозността на нараняванията, като това би довело до значително намаляване на разходите за здравеопазване, както и на други разходи на обществото, и до намаляване на човешките страдания4.

Комисията вече предприе редица мерки в подкрепа на пълното въвеждане на общоевропейската система eCall, което първоначално бе предвидено за 2009 г. Комисията подкрепи работна група, включваща всички заинтересовани страни, които постигнаха съгласие относно спецификациите на една оперативно съвместима услуга eCall, която ще работи в рамките на цяла Европа, и прикани всички заинтересовани страни, включително държавите-членки и представителите на индустрията, да подпишат меморандум за разбирателство, с който се задължават да си сътрудничат с цел въвеждането на системата eCall. Освен това Комисията прие две съобщения, с които се определя план за изпълнение и се препоръчват действия, които заинтересованите страни да предприемат5. Освен тези две съобщения, през декември 2008 г. Комисията прие Плана за действие за интелигентните транспортни системи6, според който едно от действията е подкрепата за въвеждането на системата eCall, като в същото време прие и предложение за Директива за ИТС7, която предвижда правен инструмент (напр. регулаторен комитет), с помощта на който на държавите-членки да бъдат налагани мерки, по-специално за „хармонизираното въвеждане на общоевропейска система eCall“.



Системата eCall се ползва с широка подкрепа сред всички заинтересовани страни, включително и Европейския парламент, Съвета, държавите-членки и широката общественост.

  • На няколко пъти Европейският парламент изрази пълната си подкрепа за въвеждането на системата eCall и прикани Комисията и държавите-членки да предприемат всички необходими стъпки за хармонизираното ѝ въвеждане в цяла Европа8.

  • Съветът на Европейския съюз счете за приоритет определянето на необходимите мерки за насърчаване на хармонизираното въвеждане на една оперативно съвместима общоевропейска система eCall на базата на сътрудничество и подходяща степен на стандартизация9.

  • Повечето държави-членки подписаха меморандума за разбирателство за системата eCall и подкрепят идеята за нейното въвеждане.

  • Над осемдесет публични и частни организации също подписаха меморандума за разбирателство, в това число и представители на всички заинтересовани страни по стойностната верига.

Резултатите от проучване на Евробарометър показват, че над 70 % от гражданите в Европа биха желали да разполагат със системата eCall в своя следващ автомобил10.

Напредъкът в тази насока обаче е твърде бавен и пълното въвеждане на общоевропейската система eCall много закъснява. Доброволният подход, възприет в предходните съобщения, и усилията на Комисията да стандартизира системата eCall и да си сътрудничи с всички заинтересовани страни се оказаха недостатъчни. Спешно са необходими допълнителни мерки.

Настоящото съобщение има за цел да информира институциите на ЕС относно постигнатия напредък и с него се предлагат нови мерки за започване на действителното въвеждане на услугата eCall в Европа. Мерките, насочени към заинтересованите страни и Европейската комисия, включват вариант за създаване на регулаторна рамка за въвеждането на системата eCall. С тези мерки общоевропейската система за спешни повиквания от автомобили ще се превърне в реалност, а оборудването за системата eCall ще бъде инсталирано в новите типово одобрени автомобили в Европа.



2. Общоевропейската система за спешни повиквания от автомобили: начин на действие

При над 1,2 милиона пътнотранспортни произшествия е необходимо оказване на медицинска помощ всяка година в Европа, а при много по-голям брой е необходимо оказване на друг тип помощ. При пътнотранспортно произшествие хората в превозното средство може да изпаднат в състояние на шок, да не знаят къде се намират, да нямат възможност да комуникират или да използват мобилен телефон. Във всички тези случаи, ако жертвите на пътнотранспортно произшествие се намират в рамките на Европа, системата eCall може да бъде от голяма полза: тя може значително да съкрати времето, необходимо за оказване на спешна помощ, да предотврати смъртни случаи и да намали сериозността на нараняванията. С въвеждането ѝ в цяла Европа социално-икономическите ползи от системата eCall ще бъдат огромни.

eCall е общоевропейска услуга, която ще функционира във всички държави-членки и всички държави, присъединили се към инициативата. Всички автомобили ще бъдат снабдени със системата, независимо от марката, държавата и действителното местоположение на автомобила. eCall е единствената услуга с общоевропейски обхват: няма да бъдат необходими специални споразумения или допълнителни приспособления, eCall ще може да се ползва от мястото, където прекарвате отпуската си, по време на вашето бизнес пътуване или от мястото, където живеете.

Фигура 1 eCall — Принципи на работа

В случай на тежко произшествие вградени в автомобила сензори автоматично задействат системата eCall. При задействане на вградената в автомобила система се установява гласов контакт с телефонен номер 112, като в същото време заедно с гласовото повикване се изпраща описание на превозното средство и съобщение за аварийна ситуация, чийто минимален набор от данни (MSD) включва основна информация за произшествието, като например час, местоположение, посока на движение (данни, установени с точност с помощта на спътникови системи, като например EGNOS11 и от 2013 г. нататък Galileo12). Системата eCall може да бъде задействана и ръчно.

Операторът на мобилна мрежа установява, че обаждането на телефон 112 е направено от системата eCall, благодарение на обозначението eCall, което се въвежда в съобщението от комуникационния модул на автомобила. Операторът на мобилна мрежа обслужва eCall повикването като всяко друго обаждане на телефонен номер 112 и го пренасочва към най-подходящия център за спешно реагиране — център за обслужване на повиквания, свързани с обществената безопасност — 13определен от публичните органи. Операторът на центъра за обслужване на повиквания получава както гласовото повикване, така и минималния набор от данни.

Информацията, която се съдържа в минималния набор от данни, се декодира и излиза на екрана на оператора на центъра за обслужване на повиквания. Местоположението и посоката на движение на автомобила могат да бъдат установени с помощта на географска информационна система. В същото време операторът има възможност да чува какво става в автомобила и да разговаря с хората, които се намират в него, ако това е възможно. Това позволява на оператора да установи какви служби за спешна помощ са необходими на мястото на произшествието (линейка, пожарникари, полиция) и бързо да изпрати сигнала за помощ и цялата необходима информация до подходящите служби.

Освен това операторът на центъра за обслужване на повиквания може незабавно да информира центровете за управление на трафика, че е установено произшествие с конкретни координати, улеснявайки бързото осведомяване на други участници в пътното движение и предотвратявайки по този начин верижни катастрофи, като помага за разчистването на пътното платно и намалява по този начин задръстванията.



3. Доклад относно напредъка и постиженията

3.1. Напредък на дейностите по стандартизацията

Комисията поиска от европейските организации по стандартизация (ETSI14, CEN15) да изготвят отворени стандарти за работата на системата eCall въз основа на договорените със заинтересованите страни препоръки16. Тази задача бе поета от техническите комитети ETSI-MSG17 в сътрудничество с 3GPP18 за стандартите, свързани с предаването на повикванията от системата eCall, и от CEN TC 278 WG 1519 за стандартите, свързани със структурата на минималния набор от данни и оперативните изисквания на системата. Основните етапи, които бяха изпълнени, са:



  • одобрение от CEN на структурата на минималния набор от данни на системата eCall. Минималният набор от данни включва важна информация за улесняване на изпращането на службите на местопроизшествието и за по-бързо реагиране при спешни случаи. Минималният набор от данни позволява на оператора на центъра за обслужване на повиквания да реагира на сигнала от системата eCall дори без осъществяването на гласова връзка.

  • одобрение от 3GPP на дискриминатора на системата eCall (eCall обозначението), включен в 8-то издание на техническите спецификации, които системите за мобилни телекомуникации трябва да спазват. Дискриминаторът служи за различаване на обажданията на телефонен номер 112 от мобилни терминали и повикванията от системата eCall, както и за различаване на ръчните и автоматичните повиквания от системата eCall.

    Това ще даде възможност на държавите-членки да приспособят по най-добрия начин инфраструктурата за ответни действия на системата eCall към своята инфраструктура за реагиране при спешни случаи (напр. централизирана/децентрализирана, един и същ център за обслужване на повиквания, който приема и обажданията на телефонен номер 112, или различни центрове за обслужване на повиквания с различни филтриращи функции, публична организация или частна организация, призната от публичните органи). Държавите-членки трябва да информират операторите на мобилни мрежи в държавата за най-подходящия център за обслужване на повиквания, към който да бъдат пренасочвани спешните повиквания от системата eCall.



  • одобрение от ETSI-MSG и 3GPP на основните технически спецификации, които определят протоколите за изпращане на минималния набор от данни от автомобила до оператора на центъра за обслужване на повиквания. Прието е данните да бъдат предавани заедно с гласовото повикване с помощта на вграден модем. Това е отворен стандарт и за използването на вградения модем за услугата eCall не се плащат лицензионни такси.

  • одобрение от CEN на основните експлоатационни изисквания за общоевропейската услуга eCall, които определят общите функционални и експлоатационни принципи. Очаква се експлоатационните изисквания да бъдат допълнени с протоколи за приложения от високо ниво до есента на 2009 г.

Този набор от стандарти ще позволи въвеждането на хармонизирана, надеждна, оперативно съвместима и непрекъсната услуга eCall в Европа, при условие че те бъдат прилагани от заинтересованите страни: производители на автомобили и оборудване, оператори на мобилни мрежи и държавите-членки. Актуализираният списък със стандарти може да бъде намерен на:
http://ec.europa.eu/information_society/activities/esafety/ecallstandards/

3.2. Напредък по отношение на поетите ангажименти от основните заинтересовани страни

3.2.1. Преговори с представители на автомобилната индустрия

През 2008 г. Европейската комисия проведе преговори с представители на асоциациите на производители на автомобили (ACEA, JAMA и KAMA20) във връзка с доброволното въвеждане на системата eCall във всички нови типово одобрени автомобили.

Производителите на автомобили (ACEA е една от първите подписали меморандума за разбирателство за системата eCall) потвърдиха своя ангажимент към системата eCall и обещаха да предлагат eCall като опция за нови типово одобрени автомобили от определени категории21 три години след одобрението на всички релевантни стандарти (комуникационни стандарти, минимален набор от данни, експлоатационни изисквания), при условие че държавите-членки обновят своите инфраструктури на центровете за обслужване на повиквания, за да могат да приемат безпроблемно повикванията от системата eCall. Производителите на автомобили изразиха и мнението, че задължителното инсталиране на системата eCall във всички автомобили би било възможно само чрез регулаторен акт.

Освен това представителите на автомобилната индустрия защитават идеята, че успоредно с общоевропейската система eCall могат да бъдат въведени и частни системи за спешни повиквания, разработени от някои производители. Представителите на автомобилната индустрия също имат интерес да използват платформата eCall, за да предлагат услуги с добавена стойност, които ще увеличат техните приходи.



3.2.2. Държави-членки

Към този момент петнадесет държави-членки са подписали меморандума за разбирателство за системата eCall: Австрия, Кипър, Чешката република, Естония, Финландия, Германия, Гърция, Италия, Литва, Португалия, Словакия, Словения, Испания, Нидерландия и Швеция. Други три европейски държави също са подписали: Исландия, Норвегия и Швейцария.

Други държави-членки изразиха своята подкрепа за инициативата и своята готовност да подпишат в най-скоро време меморандума за разбирателство: Белгия, България, Унгария, Люксембург, Румъния и Полша.

Причините, поради които другите държави-членки не са подписали инициативата за въвеждането на системата eCall, са различни, но най-вече са свързани с разходите за системата. Някои държави-членки не желаят да инвестират в обновяване на своите центрове за обслужване на повиквания, така че да могат да получават и повиквания от системата eCall, тъй като това може да доведе до по-високи данъци за всички граждани, в това число и тези, които нямат автомобили. Все пак системата eCall ще бъде от полза за всички граждани, в това число и за пътниците в обществения транспорт и уязвимите участници в пътното движение. Въпреки че за обновяването на центровете за обслужване на повиквания и на инфраструктурата на центровете за спешна помощ ще бъдат необходими инвестиции, въвеждането на системата eCall в дадена държава-членка и впоследствие в целия Европейски съюз би довело до значителни икономии от мащаба.

Въпреки че някои държави-членки все още се колебаят, повечето са готови да вървят напред и да въведат системата eCall. Тъй като основните необходими стандарти вече съществуват22, държавите-членки следва да започнат да въвеждат системата eCall в своите инфраструктури за спешна помощ. Освен че това ще спаси човешки животи, това би било и стимул за представителите на индустрията да оборудват автомобилите със системата eCall и да постигнат икономии от мащаба чрез по-мащабно въвеждане.

3.2.3. Оператори на мобилни мрежи

Операторите на мобилни мрежи трябва да третират повикванията от системата eCall по същия начин, както третират обажданията на телефонен номер 112. Те трябва да задействат обозначението за системата eCall в своите мрежи, така че да могат да установяват повикванията от системата eCall и да ги насочват към най-подходящия център за обслужване на повиквания, определен от националните органи.

GSM Европа, асоциацията, която представлява европейските оператори на мобилни мрежи, създаде екип, чиято задача е да разработи стратегии за въвеждането на системата eCall в Европа, да допринесе за стандартизацията и да участва в работата на Европейската платформа за въвеждане на системата eCall23.

3.2.4. Служби за спешно реагиране

Държавите-членки трябва да модернизират своите служби за спешна помощ, инфраструктурата на центровете за обслужване на повиквания, необходима за приемане на повиквания от системата eCall, както и информацията, която се съдържа в минималния набор от данни.

Представителите на центровете за обслужване на повиквания взеха активно участие в определянето на спецификациите на системата eCall. Окончателните спецификации на услугата отговарят на нуждите на службите за спешна помощ.

За държавите, които разполагат с модерна инфраструктура на центровете за обслужване на повиквания, която им позволява да обработват информацията за местоположението, подадена от мобилни повиквания на телефонен номер 112 (E112), средствата, необходими за обновяване на инфраструктурата, са минимални. За държавите, които разполагат с по-слабо развити системи, проектирането на услугата eCall, в това число и на дискриминатора eCall, включва различни варианти, като например създаването на междинна платформа. Независимо от това обновяването на инфраструктурата на центровете за обслужване на повиквания е важно условие за спасяването на животи.



3.3. Системата eCall като възможност за въвеждането на услуги с добавена стойност

Системата eCall е изградена въз основа на технически компоненти (спътниково позициониране, възможности за обработка на данни и комуникация), които са в основата и на някои автомобилни приложения, част от които са задължителни съгласно съществуващото или планираното законодателство, приложимо за служебните или частните автомобили, като например цифрови тахографи и системи за електронно събиране на таксите за изминато разстояние, или съгласно разпоредбите за превозите на опасни стоки и живи животни.

Рационализирането на тези приложения и интегрирането им в рамките на една съгласувана архитектура на отворена система биха могли да доведат до нарастване на ефикасността и използваемостта, до намаление на разходите и до увеличаване на обхвата на приложимостта им, което ще даде възможност за лесно включване на бъдещите нови или осъвременени приложения. Подобен модулен подход позволява безпроблемно и икономично интегриране на функциите и приложенията, насочени към безопасността по пътищата, личната мобилност, логистичната поддръжка или достъпа до информация за комбинираните превози. Конкретизирането на идеята за „инсталирана в превозните средства отворена бордова платформа“ е част от Плана за действие за интелигентните транспортни системи, а въвеждането на системата eCall въз основа на тази идея би допринесло за нейната все по-голяма популярност.

Автомобилната индустрия и индустрията на телекомуникациите, както и доставчиците на услуги в тези области, ще извлекат ползи от нови услуги, които се базират на въвеждането на телематичната платформа на системата eCall във всички автомобили. Това е особено важно по време на криза.

Пътните оператори ще спечелят от една по-ефикасна услуга за управление на произшествията благодарение на незабавното уведомяване за произшествията чрез услугата eCall.

Службите за спешна помощ ще се възползват от описанието на автомобила, включено в минималния набор от данни. Това ще ги осведоми за точната структура на автомобила, като по този начин значително ще бъде намалено времето, необходимо за изваждане на пътниците от автомобила, и ще бъдат предотвратени други произшествия (напр. чрез установяване на точното местоположение на акумулатора или на запалителната система на автомобила)24.

Освен това се очаква да бъде създадено оборудване, което се монтира в превозното средство след неговата продажба, за да могат моделите на автомобилите, които вече са на пазара, да бъдат снабдени със системата eCall. Тези системи, които ще се монтират в автомобилите след тяхната продажба, следва да отговарят на стандартните общоевропейски експлоатационни изисквания за системата eCall.

3.4. Въвеждане на частни системи за спешни повиквания успоредно с общоевропейската система eCall

Частни системи за спешни повиквания от автомобили се предлагат в Европа и по света от различни производители на автомобили и доставчици на услуги (напр. Volvo OnCall, GM OnStar, PSA, Fiat, BMW). Обикновено те се предлагат в комплект с други услуги, като например пътна помощ, бордови мобилен телефон, динамична навигация и т.н. Спешните повиквания се получават в частни телефонни центрове, които в случай на спешност предават повикванията и данните за произшествието на центровете за обслужване на повиквания. Всеки производител трябва да постигне споразумение с органите на центровете за обслужване на повиквания във всяка държава, в която искат да въведат услугата, като всеки случай се разглежда поотделно.

Въпреки че тези услуги, които съществуват вече повече от 10 години, са доказали своите предимства и са потвърдили ползите, които системата eCall може да предложи, приложението им в Европа продължава да бъде слабо (по-малко от 0,4 % от автомобилния парк). Услугата обикновено се предлага само в луксозни автомобили и не покрива всички държави в Европа.

В държавите-членки, в които съществува споразумение за подкрепа на частни eCall услуги, които са с подобно качество като услугата на общоевропейската система eCall, производителят на автомобила е свободен да избира типа на подпомаганата система (общоевропейска система eCall или частна система eCall). За тази цел CEN изготвя в момента стандартизирани експлоатационни изисквания за трети страни, които предлагат eCall услуги (TPS-eCall). В другите държави-членки производителите на автомобили трябва да въведат общоевропейската система eCall. Ако купувачът на даден автомобил не избере частната eCall система, производителят на автомобила трябва да оборудва автомобила с общоевропейската система eCall.

Независимо от типа на системата, избрана от производителя на автомобила, във всички държави-членки на ЕС трябва да бъде осигурена система за спешни повиквания от автомобили, която включва гласова връзка и поне минималния набор от данни на системата eCall.

След пълното въвеждане на системата eCall в цяла Европа доставчиците на частни eCall услуги могат също да се пренасочат към използване на общоевропейската система eCall, т.е. спешните повиквания от автомобили ще бъдат пренасочвани към телефонния номер 112, докато всички останали услуги, които се предлагат, остават непроменени.



4. Препоръки

4.1. Необходимост от допълнителни дейности

Първоначално предвиденият краен срок за пълното въвеждане на системата eCall беше 2009 г. Напредъкът обаче беше много бавен и пълното въвеждане на системата много закъсня, въпреки наличието на стандарти и желанието на повечето заинтересовани страни.

Основен проблем при въвеждането на системата eCall е нуждата от едновременни действия от страна на всички заинтересовани страни, като всяка една от тях — автомобилната индустрия, операторите на мобилни мрежи, службите за спешна помощ и държавите-членки — трябва да въведе част от услугата. За да бъде намерено решение на този проблем, Комисията разглежда три възможни варианта за действие: (1) да не се намесва и да остави въвеждането на пазарните сили; (2) да подкрепи доброволното въвеждане от автомобилната индустрия или (3) да възложи въвеждането посредством регулаторни мерки.

(1) По отношение на варианта, в който не се предвижда намеса, частните системи за спешни повиквания от автомобили доказаха своята полза, но навлизането им на пазара е много бавно, като използването им е ограничено предимно до луксозни автомобили и само в някои държави в Европа. Освен това службите за спешна помощ ще трябва да се обвържат с различни частни служби, което усложнява услугата. Предвид високия залог (спасяване на животи) този вариант е определено неприемлив.

(2) Доброволният подход би довел до въвеждането на услугата eCall в Европа, но това би отнело твърде много време. Ангажиментът на представителите на автомобилната индустрия да предлагат системата eCall като опция във всички автомобили от определени категории е положителна стъпка напред и с времето това би довело до по-масово използване на услугата, при условие че службите за спешна помощ бъдат модернизирани. Предлагайки обаче системата eCall само като опция не би довело до същите икономии от мащаба, като това би могло да предизвика покачване на цената, намаляване на търсенето и забавяне на разпространението на услугата и съответно на ползите от нея.

(3) Регулаторният подход би направил задължително инсталирането на системата eCall във всички нови автомобили в Европа, като се започне с определени категорииError: Reference source not found с преходен период, и би осигурил рамка за обслужване на повикванията от системата eCall в телекомуникационните мрежи и центровете за обслужване на повиквания, въз основа на съществуващи разпоредби. Този подход би направил системата eCall достъпна за всички граждани в Европа, би ускорил нейното въвеждане и би отключил пълния ѝ потенциал да спасява животи и да намалява сериозността на нараняванията. Освен това се очаква, че сигурността, породена от регулаторния подход, ще ускори въвеждането на системите eCall от автомобилните производители, като по този начин ще се насърчи въвеждането на услугата дори преди тя да е станала задължителна, и в същото време ще се стимулира пазарът на телематични услуги в Европа.

4.2. Предложени действия

Мерките, предложени по-долу, имат за цел да се приложи на практика общоевропейската услуга eCall в Европа. Заинтересованите страни следва да предприемат следните стъпки:



  1. Комисията, държавите-членки и всички други заинтересовани страни активно ще подпомагат работата на Европейската платформа за въвеждане на системата eCall и нейните екипи, за да осигурят своевременното създаване на всички спецификации, насоки и добри практики за ефективно и хармонизирано въвеждане на услугата eCall в Европа.

  2. Комисията, заедно с държавите-членки и други заинтересовани страни, ще лансира координирани осведомителни кампании за повишаване на разбирането и търсенето на услугата.

  3. Държавите-членки, организациите на центровете за обслужване на повиквания, представителите на автомобилната индустрия и на индустрията на телекомуникациите, заедно с други заинтересовани страни, ще проведат предварителни пилотни проекти за въвеждане, като вземат предвид одобряваните стандарти. Комисията може да осигури средства за финансиране на тези пилотни проекти посредством Програмата за конкурентоспособност и иновации (ПКИ).

Крайната цел е пълното въвеждане на общоевропейската система eCall и задължителното ѝ инсталиране във всички нови типово одобрени автомобили в Европа. Комисията ще наблюдава ефективността на доброволния подход, описан по-горе. Ако до края на 2009 г. не бъде постигнат значителен напредък, както по отношение на инсталирането на eCall оборудване в автомобилите, така и по отношение на необходимите инвестиции в инфраструктурата на центровете за обслужване на повиквания, Комисията ще планира предприемането на следните регулаторни мерки през 2010 г.:

  1. Препоръка до държавите-членки, насочена към операторите на мобилни мрежи, относно предаването на eCall повиквания, включително и минималния набор от данни, от вградените в автомобилите системи до центровете за обслужване на повиквания. Насоките ще се основават на единния европейски номер за спешна помощ (E112)25, с възможности за установяване на местоположението, и на набора от стандарти, свързани с предаването на повиквания от системата eCall.

  2. Предложение за регламент, съгласно законодателството за типово одобрение на превозните средства26, за задължителното въвеждане на вградена в автомобилите система eCall в новите типово одобрени автомобили в Европа, като се започне с определени категории,Error: Reference source not found въз основа на експлоатационните изисквания, одобрени от европейските организации по стандартизация.

  3. Оценката на възможни регулаторни мерки за необходимото обновяване на инфраструктурата на центровете за обслужване на повиквания, необходима за безпроблемно получаване и обслужване на повиквания от системата eCall, в рамките на предложената директива за въвеждане на ИТС в ЕвропаError: Reference source not found. Създаденият в резултат на това регламент, с който държавите-членки ще бъдат задължени да предприемат необходимите действия за въвеждането на системата eCall, ще се основава на препоръките на Европейската платформа за въвеждане на системата eCall.

5. Заключение

Системата eCall е определена като една от най-ефикасните и икономични интелигентни транспортни системи за безопасност по пътищата, която може да бъде въведена в краткосрочен план. Технологията е достатъчно напреднала и европейските организации по стандартизация изготвиха стандартите, необходими за осигуряването на надеждно и оперативно съвместимо функциониране на системата eCall в цяла Европа. Гражданите осъзнават нейните предимства и искат да разполагат с достъпна система eCall в следващия си автомобил. Европейският парламент и повечето държави-членки изразиха пълна подкрепа за системата eCall. Заинтересованите страни обединиха усилията си в рамките на Европейската платформа за въвеждане на системата eCall, за да осигурят хармонизирано и своевременно въвеждане на услугата в Европа.



Време е въвеждането на системите в автомобилите, мрежите за мобилни комуникации и инфраструктурата на службите за спешна помощ да започне. В настоящото съобщение Комисията предлага мерки за ускоряване на въвеждането на системата eCall като част от оборудването на всички нови автомобили в Европа. Спасяването на 2 500 живота годишно и намаляването на страданията на хиляди семейства не бива да бъде повече отлагано. Ако доброволният подход не постигне целта за въвеждане на системата eCall в Европа, Комисията ще разгледа възможността да въведе през 2010 г. нови регулаторни мерки за задължителното инсталиране на системата eCall в новите типово одобрени автомобили в Европа, да намали разходите, свързани със системата, и да осигури нейното въвеждане във всички европейски държави.

1COM(2001) 370 — „Бяла книга за европейската транспортна политика за 2010 г.: време за решения“.

2COM(2003) 311 — „Европейска програма за действия за безопасност по пътищата — да намалим наполовина броя на жертвите на пътнотранспортни произшествия в Европейския съюз до 2010 г.: споделена отговорност“.

3COM(2006) 59 — Инициатива „Интелигентен автомобил“ — „Привличане на общественото внимание към информационните и комуникационните технологии в услуга на по-интелигентни, по-сигурни и по-екологично чисти превозни средства“. COM(2007) 541 — „Към общоевропейска транспортна мобилност с повишена безопасност, чистота и ефективност: първи доклад за интелигентните автомобили“.

4Вж. проучванията на www.esafetysupport.info/en/ecall_toolbox/related_studies/.

5COM(2005)431 — „Запознаване на гражданите със системата eCall“. COM(2006) 723  — „Възобновяване на системата eCall“.

6COM (2008) 886 — „План за действие за внедряване на интелигентните транспортни системи в Европа“.

7COM (2008) 887 — Предложение за „Директива за установяване на рамката за внедряване на интелигентните транспортни системи в областта на автомобилния транспорт и взаимодействие с останалите видове транспорт“.

8Резолюции на ЕП A6-0072/2006 от 27 април 2006 г., A6-0169/2008 от 6.5.2008 г. и 2008/2216(INI) от 20.1.2009 г.

9Заключения на Съвета относно съобщението на ЕО „План за действие за внедряване на интелигентни транспортни системи в Европа“ от 31.3.2009 г.

10Евробарометър 267 относно използването на интелигентните системи в превозните средства.

11Европейска геостационарна служба за навигационно покритие. Тя повишава надеждността и точността на сигналите на Глобалната навигационна спътникова система (ГНСС).

12Европейска ГНСС, която ще започне да функционира от 2013 г. нататък.

13Център за обслужване на повиквания: мястото, където първоначално се получават спешните повиквания; центърът за обслужване на повиквания е под надзора на публичен орган или частна организация, призната от правителството. Най-подходящият център за обслужване на повиквания е този, който е предварително определен от властите да покрива спешните повиквания от даден район или спешните повиквания от определен тип (например повиквания от системата eCall).

14Европейски институт за стандартизация в далекосъобщенията.

15Европейски комитет по стандартизация.

16Движещата група за системата „eCall“: окончателни препоръки за въвеждането на общоевропейската система eCall.

17ETSI Mobile Service Group.

18Проект за партньорство от трето поколение.

19Технически комитет 278 за автомобилен транспорт и телематични приложения за движението по пътищата. Работна група 15 по инициативата eSafety.

20ACEA, JAMA, KAMA: съответно европейската, японската и корейската асоциация на производителите на автомобили.

21Системата eCall първо ще бъде въведена в леките автомобили и лекотоварните превозни средства (категории M1 и N1), за които съществува подходящ механизъм за нейното задействане, а по-късно ще бъде въведена и в други категории превозни средства.

22Вж. http://ec.europa.eu/information_society/activities/esafety/ecallstandards/

23Тази платформа е координационният орган, който обединява представители на релевантните асоциации на заинтересованите страни и на националните платформи. Нейната цел е да насочва, координира и наблюдава напредъка по прилагането на системата eCall в Европа, за да осигури нейното своевременно, ефективно и хармонизирано въвеждане. Вж. http://www.esafetysupport.org/en/ecall_toolbox/ecall_implementation_platform/

24Вж. проучването на ADAC относно пътнотранспортните произшествия: www.adac.de/rettungskarte.

25Директива 2002/22/ЕО от 7 март 2002 г. (Директива за универсалната услуга) и Препоръка на Комисията 2003/558/ЕО от 25 юли 2003 г. относно обработката на информация за местонахождението на повикващия в електронните съобщителни мрежи с цел подобряване на локализацията при службите за спешни повиквания.

26Директива 2007/46/ЕО за създаване на рамка за одобрение на моторните превозни средства и техните ремаркета, както и на системи, компоненти и отделни технически възли, предназначени за такива превозни средства.

BG BG

Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница