Книга за управлението на биологични отпадъци в Европейския съюз {sec(2008) 2936} ЗЕЛЕНА книга за управлението на биологични отпадъци в Европейския съюз



страница1/3
Дата29.10.2018
Размер206.5 Kb.
#104396
ТипКнига
  1   2   3


BG



КОМИСИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИТЕ ОБЩНОСТИ

Брюксел, 3.12.2008

COM(2008) 811 окончателен





ЗЕЛЕНА КНИГА

за управлението на биологични отпадъци в Европейския съюз

{SEC(2008) 2936}



ЗЕЛЕНА КНИГА

за управлението на биологични отпадъци в Европейския съюз

1. Въведение

Икономическият растеж е ЕС съпроводен от увеличаване на количеството на отпадъците, което води до излишни загуби на материали и енергия, нанася щети върху околната среда и оказва отрицателно въздействие върху здравето и качеството на живот. Европейският съюз си поставя стратегическата цел да намали тези отрицателни въздействия, като превърне ЕС в „Рециклиращо общество“1, използващо ефективно наличните ресурси.

Управлението на отпадъците е предмет на редица нормативни актове, но съществуват още възможности за допълнително подобряване на управлението на някои основни потоци на отпадъци.

Биологични отпадъци означават биоразградими отпадъци от паркове и градини, хранителни и кухненски отпадъци от домакинствата, ресторантите, заведенията за обществено хранене и търговските обекти, както и подобни отпадъци от хранително-преработвателните предприятия. В тях не се включват остатъци от горскостопанска или селскостопанска дейност, естествени торове, утайки от отпадъчни води или други биоразградими отпадъци като естествен текстил, хартия или обработена дървесина. Не се включват и онези странични продукти от производството на храни, които никога не се превръщат в отпадъци2.

По изчисления общото количество биологични отпадъци, които се произвеждат годишно в ЕС, възлиза на 76,5—102 млн. т. хранителни и градински отпадъци, включително смесени твърди комунално битови отпадъци (Municipal Solid Waste)3, и до 37 млн. т. от хранителната и питейна промишленост. Биологичните отпадъци са гниещи, обикновено влажни отпадъци. Съществуват два основни потока – зелени отпадъци от паркове, градини и т.н. и кухненски отпадъци. В първата категория съдържа обикновено 50—60 % влага и повече дървесина (lignocellulosis), а втората не съдържа дървесина, но съдържанието на влага достига до 80 %.

Вариантите за управление на биологичните отпадъци включват, освен превенция на образуването на отпадъци мястото на източника, събиране (разделно или като смесени отпадъци), анаеробно разлагане и компостиране, изгаряне и депониране. Екологичните и икономически ползи от различните методи на обработване зависят съществено от местните условия, като гъстота на населението, инфраструктура и климат, както и на наличието на пазари за свързаните с този процес продукти (енергия и компост).

Понастоящем управлението на биологичните отпадъци е предмет на различни национални политики, които варират от скромни действия в някои държави-членки до амбициозни политики в други. Това може да доведе до засилено въздействие върху околната среда и да възпрепятства или забави цялостното използване на модерни техники за управление на биологичните отпадъци. Следва да се проучи, дали действията на национално равнище биха били достатъчни за осигуряване на подходящо управление на биологичните отпадъци в ЕС или е необходимо действие от страна на Общността. Целта на зелената книга е да обсъди тези въпроси и да положи основите за предстоящата оценка на въздействието, която ще разгледа и въпроса за субсидиарността.

2 Цели на зелената книга

В преразгледаната Рамкова директива за отпадъците4 Комисията се приканва да извърши оценка на въздействието на управлението на биологични отпадъци, с оглед да внесе предложение, ако е целесъобразно.

Управлението на биологичните отпадъци в Общността вече беше предмет на обсъждане в два работни документа на Комисията през 1999 г. и 2001 г. Оттогава положението се промени съществено. От една страна, 12 нови държави-членки със специфични практики в управлението на отпадъци се присъединиха към ЕС, а от друга страна отбелязаният технологичен прогрес и получените от нови изследвания резултати, следва да бъдат отчетени при новите подходи (напр. в политиката за почвите и в енергийната политика).

Настоящата зелена книга цели да разгледа варианти за по-нататъшно развитие на управлението на биологични отпадъци. В нея е обобщена важна информация за съществуващите политики за управление на биологичните отпадъци и за нови научни открития в тази област, поставят се на обсъждане основни теми и се приканват заинтересованите страни да допринесат със своето знание и мнения при избора на пътя, който трябва да се следва. Целта е да се подготви дебат за нуждата от евентуално бъдещо политическо действие, като се търсят мнения относно начините за подобряване на управлението на биологичните отпадъци в съответствие с йерархията на обработване на отпадъците, относно възможните икономически, социални и екологични ползи, и избора на най-ефикасния политически инструмент за постигане на тази цел.



Както е изтъкнато в тази книга, съществуват големи трудности за събиране на данни в тази област и несигурност във връзка с вариантите за управление на отпадъците. Поради това Комисията би искала да прикани всички заинтересовани страни да предоставят налични данни за улесняване на предстоящата оценка на въздействието на различните варианти за управление на биологичните отпадъци.

3 Състояние на управлението на биологичните отпадъци

3.1. Съществуващи техники

Схемите за разделно събиране работят успешно в много страни, най-вече за зелени отпадъци. Кухненските отпадъци по–често се събират и обработват като част от смесените твърди комунално битови отпадъци (Municipal Solid Waste — MSW)). Към ползите от разделно събиране могат да се прибавят отклоняването на лесно биоразградими отпадъци от депата за отпадъци, увеличаване на калоричността (топлината на изгаряне) на останалите твърди комунално битови отпадъци и създаването на по-чиста фракция от биологични отпадъци, от която може да се произведе висококачествен компост и с която се улеснява производството на биогаз. Очаква се също разделното събиране на биологични отпадъци да способства за други форми на рециклиране, които вероятно ще бъдат налични на пазара в близко бъдеще (напр. производство на химикали в биорафинерии).

Депонирането, въпреки че според йерархията на преработване на отпадъците е най-лошия вариант, все още е най-често използвания метод за обезвреждане на твърди комунално битови отпадъци. Депата за отпадъци трябва да бъдат изградени и управлявани в съответствие с Директивата на ЕС относно депонирането на отпадъци5 (непроницаеми бариери, оборудване за улавяне на метан), за да се избегнат екологичните щети от образуването на метан и отпадъчни води.

Изгаряне: Биологичните отпадъци обикновено се изгарят като част от твърдите битови отпадъци. Изгарянето може да се разглежда като производство на енергия или като обезвреждане на отпадъци, в зависимост от енергийния коефициент на полезно действие 6 на този процес. Тъй като влажността на биологичните отпадъци намалява енергийния коефициент на полезно действие при изгарянето им, може да е полезно отделянето на биологичните отпадъци от комунално битовите отпадъци7. От друга страна, изгаряните биологични отпадъци се считат за „възобновяемо“ гориво, което не произвежда въглерод, по смисъла на Директивата за електроенергията от възобновяеми източници8 и предложената Директива за насърчаване на използването на енергия от възобновяеми източници9.

Биологичното преработване (включително компостиране и анаеробно разлагане) може да се класифицира като рециклиране, когато компостът (или остатъкът от разлагането) се използват за наторяване на земя или за производството на растежна среда. Ако не е предвидено подобно използване, то следа да се класифицира като предварително обработване преди депониране или изгаряне. Освен това анаеробното разлагане (в резултат на което се отделя биогаз за нуждите на производство на енергия) следва да се разглежда като оползотворяване на енергията от отпадъците.

Компостирането е най-често използвания вариант за биологично преработване (около 95 % от сегашните операции по биологично преработване10). Той е най-подходящ за зелени отпадъци или за дървен материал. Съществуват различни методи, от които „затворените методи“ са по-скъпи, но пък изискват по-малко пространство и време и дават възможност за по-строг контрол на емисиите от този процес (миризми, биоаерозоли).

Анаеробното разлагане е особено подходящо за преработването на влажни биологични отпадъци, включително мазнини (напр. от кухненски отпадъци). В процеса на разлагане се получава смес от газове (основно метан — 50 до 75 %, както и въглероден двуокис) в контролирани реактори за производство на биогаз.

Приносът на биогаза за намаляване на емисиите на парникови газове е най-голям, ако той се използва като биологично гориво за нуждите на транспорта или директно се вкарва в разпределителната мрежа за природен газ. Използването му като биологично гориво може значително да намали емисиите на парникови газове, което представлява определено предимство в сравнение с другите транспортни горива11.

Остатъците от процеса на биологично обработване (digestate) могат да бъдат компостирани и използвани за подобни цели като компоста, като по този начин се подобри общото оползотворяване на ресурсите от отпадъците.

Ако не е посочено друго, понятието „компост“ в този документ се отнася както за компост, пряко получен от биологични отпадъци, така и за компостирани остатъци от процеса на биологично обработване.

В механично-биологичното обработване (МБО) се включват техниките, които съчетават биологично обработване с механично обработване (сортиране). В този документ понятието се отнася само до предварителното обработване на смесени отпадъци с цел производството или на по-устойчиви отпадъци за депониране, или на продукт с подобрени горивни характеристики. Но тъй като при механично- биологично обработване, което използва анаеробно разлагане, се образуват биогазове, то също може да представлява процес на оползотворяване на енергия от отпадъци. Горимите отпадъци, сортирани чрез процеса на механично- биологично обработване, могат впоследствие да бъдат изгорени поради техния енергиен потенциал.

3.2. Настоящо управление на отпадъците в страните-членки на ЕС

Съществуват големи разлики между държавите-членки в преработването на твърдите комунално битови отпадъци и управлението на биологичните отпадъци. Докладът на Европейската агенция по околната среда12 отбелязва три основни подхода:



  • Страни, които разчитат основно на изгарянето като метод за отклоняване на отпадъците от депата, съпроводено с висока степен на възстановяване на материали и с прилагането често на модерни стратегии за насърчаване на биологичното преработване на отпадъците: Дания, Швеция, Белгия (Фландрия), Нидерландия, Люксембург, Франция.

  • Страни с висока степен на възстановяване на материали, но сравнително ниско използване на изгарянето на отпадъци: Германия, Австрия, Испания, Италия — някои от тях постигат най-високия процент на компостиране на отпадъци в ЕС (Германия, Австрия), други бързо развиват своите капацитети за компостиране и механично-биологично обработване.

  • Страни, разчитащи на депа за отпадъци; в тези страни отклоняването на отпадъците от депата остава сериозно предизвикателство поради липсата на капацитет: няколко нови държави-членки.

Страните–кандидатки и потенциалните страни-кандидатки също разчитат основно на депа за отпадъци и в техния случай отклоняването на биоразградимите отпадъци от депата ще бъде голямо предизвикателство.

Депониране: в ЕС биологичните отпадъци представляват обикновено между 30 % и 40 % (но варират между 18 % и 60 %) от твърдите комунално битови отпадъци13, повечето от които се обработват чрез методи, които се класират ниско в йерархията на преработването на отпадъци. Средно 41 % от твърдите комунално битови отпадъци се депонират14, като в някои държави-членки (напр. Полша, Литва) този процент надхвърля 90 %. В резултат на национални политики обаче и на Директивата относно депонирането на отпадъци, която изисква отклоняване на биологичните отпадъци от депата, средното количество на твърдите комунално битови отпадъци, изхвърлени на сметища в ЕС, спадна от 288 на 213 kg на глава от населението годишно (от 55 на 41 %) от 2000 г. насам.

Делът на изгарянето на отпадъци достига 47 % в Швеция и 55 % в Дания15. И в двете страни изгарянето на биологични отпадъци, които не са разделно събрани, се извършва обикновено посредством комбинирано производство на електроенергия и топлина с кондензация на водната пара от димните газове, което води до висок коефициент на полезно действие к.п.д. и висока степен на оползотворяване на енергията.

През последните 10 години механично-биологичното преработване се използва в целия ЕС като предварително обработване с цел спазване на критериите за допускане на отпадъци до депата или за увеличаване на калоричността, в случаите на изгаряне на отпадъци. През 2005 г. съществуваха поне 80 големи инсталации с общ капацитет от над 8,5 млн. тона, повечето от които се намират в Германия, Испания и Италия16.

За биологичното обработване на органични отпадъци като цяло (не само на биологични отпадъци) са отделени общо 6 000 инсталации, включително 3 500 обекта за компостиране и 2 500 за анаеробно разлагане (най-често малки обекти на територията на земеделски стопанства). През 2006 г. бяха в действие 124 инсталации за анаеробно разлагане за преработване на биологични отпадъци и/или на комунално битови отпадъци (включително инсталации на базата на анаеробно разлагане за преработване на твърди комунално битови отпадъци) с общ капацитет от 3,9 млн. тона, като броят им се очаква да нарасне17.



Рециклирането се подпомага от разделно събиране в някои държави-членки (Австрия, Нидерландия, Германия, Швеция и части на Белгия (Фландрия), Испания (Каталуня) и Италия (северните райони), докато в други (Чешката Република, Дания, Франция) усилията са съсредоточени към компостиране на зелените отпадъци и събиране на кухненските отпадъци заедно с останалите твърди комунално битови отпадъци. Във всички райони, където е въведено разделно събиране, то се разглежда като успешен вариант за управление на отпадъците18.

Общият потенциал за разделно събиране на биологичните отпадъци се изчислява на стойност до 150 kg на жител годишно, включително кухненските и градински отпадъци от домакинствата, отпадъците от парковете и градините от обществените терени и отпадъците от хранителната индустрия19 (80 млн. тона за 27-те държави-членки в ЕС). Около 30 % от този потенциал (24 млн.тона) се събират разделно към момента и се обработват по биологичен начин20. През 2005 г. общото производство на компост беше 13,2 млн. тона. По-голямата част от него е от биологични отпадъци (4,8 млн. тона) и зелени отпадъци (5,7 млн.тона), останалата част е от утайки от отпадъчни води (1,4 млн. тона) и смесени отпадъци (1,4 млн. тона). Потенциалът за производство на компост от най-ценните материали (биологични отпадъци и зелени отпадъци) се изчислява на 35 до 40 млн. тона21.



Компостът се използва в селското стопанство (около 50 %), в оформянето на зелените площи (до 20 %), в производството на растежна среда (примеси) и изкуствени почви (около 20 %) и за частно потребление (до 25 %)22. Страните, които произвеждат компост главно от смесени отпадъци и имат неразвити пазари за компост, обикновено го използват в селското стопанство (Испания, Франция), за възстановяване на почва или за покривни слоеве в депата за отпадъци (Финландия, Ирландия, Полша23).

Търсенето на компост не е еднакво навсякъде в Европа, като основно зависи от нуждите за подобряване на почвите и доверието на потребителя. Политиката на ЕС в областта на почвите24, която приканва Комисията и Парламента да работят срещу влошаването на почвите, и която е насочена към засилване на доверието на потребителите по отношение на безопасното използване на компост от отпадъци, би могла да увеличи значително търсенето.

Използването на компост и на остатъци от процеса на биологично обработване могат обаче само до известна степен да разрешат проблема с качеството на почвите в ЕС, тъй като при типично използване на компост от 10 тона на хектар годишно само 3,2 % от обработваемата земя би могла да бъде подобрена, дори ако всички биологични отпадъци се компостират и използват за тази цел25, като в същото време ще бъде необходимо осигуряването на транспортиране на големи разстояния, което ще има отрицателни икономически и екологични последици.

3.3. Правни инструменти на ЕС, регламентиращи преработването на биологични отпадъци

Редица правни инструменти на ЕС разглеждат въпроса за преработване на биологичните отпадъци. Общите изисквания за управление на отпадъците, като закрила на околната среда и здравето на човека по време на преработване на отпадъците, както и отдаване на приоритет на рециклирането на отпадъците са залегнали в преразгледаната Рамкова директива за отпадъците, в която се съдържат също специфични елементи, свързани с биологичните отпадъци (нови цели за рециклиране на битовите отпадъци, които могат да включват биологични отпадъци) и механизъм, позволяващ определянето на качествени критерии за компоста. Депонирането на биологични отпадъци се разглежда в Директивата относно депонирането на отпадъци, която изисква отклоняването на биоразградимите комунално битови отпадъци от депата. Преразгледаната Директива за комплексно предотвратяване и контрол на замърсяването (Директивата КПКЗ), която постановява основните принципи за разрешаване и контрол на инсталациите за преработване на биологични отпадъци, ще обхване всяко биологично третиране на органични отпадъци с капацитет над 50 тона дневно. Изгарянето на биологичните отпадъци се регламентира от Директивата за изгаряне на отпадъци, докато здравните правила за обектите за компостиране и производство на биогаз, които обработват остатъчни продукти от животински произход, са заложени в Регламента за странични животински продукти. Предложената Директива за енергията от възобновяеми източници също съдържа мерки за това как биологичните отпадъци да бъдат насочени за използване за целите на производството на енергия от възобновяеми източници. Законодателството на ЕС не ограничава избора на държавите-членки за варианти за преработване на биологичните отпадъци при условие, че спазват някои рамкови условия, най-вече условията, залегнали в Рамковата директива за отпадъците. Изборът на варианти за преработване е необходимо да бъде обяснен и аргументиран в националните или регионалните планове за управление на отпадъците и програмите за превенция. Тази свобода при избора на варианти, както и определението за отпадъци, което преди преразглеждането на Рамковата директива за отпадъците не поставяше ясни граници за това кога отпадъците са правилно преработване и следва да бъдат разглеждани като продукт, доведоха до различни политики и методи за преработване в ЕС, включително различни тълкувания на държавите-членки, относно кога преработване биологични отпадъци престават да бъдат отпадъци и се превръщат в продукт, който може свободно да се придвижва във вътрешния пазар или да се изнася от ЕС.



3.4. Правни инструменти на ЕС, регламентиращи използването на биологични отпадъци

Компост: в повечето държави-членки съществуват стандарти за използването и качеството на компоста, но те се различават съществено отчасти поради различията в политиките в областта на почвите. Въпреки че няма всеобхватно законодателство на Общността, някои правила регулират специфични аспекти на преработване на биологичните отпадъци, производството на биогаз и използването на компост.

Регламентът за биологичното земеделие26 определя условията за използването на компост при биологичното земеделие.

Екомаркировката за подобрителите на почвата27 и за растежната среда28 определя граници за съдържанието на замърсители и изисква компостът да е съставен само от отпадъци.

Тематичната стратегия за защита на почвите29 приканва към използването на компост като един от най-добрите източници на устойчива органична материя, от която може да се развие нов хумус в почви с влошено качество. Според оценки 45 % от европейските почви имат ниско съдържание на органична материя, главно в южната част на Европа, но също в области от Франция, Обединеното кралство и Германия.

Оползотворяване на енергия от отпадъци: въз основа на поетия от цялата Общност ангажимент за постигане до 2020 г.30, на целта делът на енергията от възобновяеми източници да бъде равен на 20 % от крайното потреблението на крайна енергия, Европейската комисия предложи Директива за енергията от възобновяеми източници да замести съществуващите директиви за насърчаване на електропроизводството от възобновяеми източници (Директива 2001/77/ЕО) и на производството на биогорива (Директива 2003/30/ЕО)31. Предложението поощрява използването за енергийни цели на всякакви видове биомаса, включително биологични отпадъци, и изисква от държавите-членки да разработят национални планове за действие, в които да формулират националните политики за развитие на съществуващите източници на биомаса, и да мобилизират нови източници на биомаса за различни видове употреба.

Пътната карта за възобновяемите енергийни източници32 предвижда през 2020 г. да се използва за енергийни цели биомаса в размер на около 195 млн. тона нефтен еквивалент (Mtoe), за да се постигне целта за 20 % дял на енергията от възобновяеми източници. Според доклад на Европейската агенция за околна среда33потенциалът за биоенергия от твърди комунално битови отпадъци е 20 млн. тона нефтен еквивалент, (което би представлявало около 7 % от общата енергия от възобновяеми източници през 2020 г.), ако се приеме, че всички отпадъци, които понастоящем се депонират, бъдат изгаряни с оползотворяване на енергията, а отпадъците, които се компостират, бъдат подложени първо на анаеробно разлагане преди компостирането им.



4. Екологични, икономически и социални въпроси, свързани с използването на билогични отпадъци

4.1. Въздействие върху околната среда

Депониране: биоразградимите отпадъци се разлагат в депата, като по този начин се образува сметищен газ и инфилтрат. Сметищният газ, ако не се улавя, допринася значително за парниковия ефект, тъй като се състои главно от метан, който е с 23 пъти по-мощен ефект в сравнение с въглеродния двуокис по отношение на изменението на климата в 100 годишна перспектива, според изследвания на Междуправителствения комитет по изменение на климата (МКИК)34. Преди приемането на Директивата относно депонирането на отпадъци, емисиите на метан от сметищата възлизаха на 30 % от общите антропогенни емисии на метан в атмосферата35. Ако приемем, че всички страни спазват Директивата относно депонирането на отпадъци, дори ако общото количество на твърди комунално битови отпадъци нараства, до 2020 г. очакваните емисии на метан, изразени в еквивалент на CO2, ще бъдат с 10 млн. тона по-малко в сравнение с 2000 г36. Ако инфилтратът не се събира в съответствие с Директивата относно депонирането на отпадъци, той може да замърси подпочвените води и почвата. Депата могат също да бъдат предизвикат недоволство в съседните на тях райони, тъй като те отделят биоаерозоли, миризми и визуално са непривлекателни. Друго отрицателно последствие от депата е, че площта, върху която е изградено депото, е по-голяма в сравнение с терените, необходими при други методи на управление на отпадъците. Почти няма положителни страни на депонирането на биоразградими отпадъци, с изключение евентуално на капацитета за „складиране“ на въглерода, отстраняван в процеса на предварителното преработване на отпадъците37 и на ограниченото количество енергия, получена от улавяния сметищен газ, ако съответното депо се експлоатира правилно. При спазване на Директивата на ЕС относно депонирането на отпадъци основните отрицателни въздействия ще бъдат намалени, но не и напълно елиминирани. Освен това, депата са свързани с необратима загуба на ресурси и земя, поради което те не се разглеждат като устойчиво решение за управление на отпадъците в средносрочен до дългосрочен план и не се насърчават.

Каталог: pub -> ECD
ECD -> Съдържание
ECD -> Към общия бюджет за 2013 Г. Разходна част на бюджета по раздели раздел III — Комисия Раздел IV — Съд на Европейския съюз
ECD -> I. въведение
ECD -> Съвет на европейския съюз
ECD -> Точки за открито обсъждане1 Страница обсъждания на законодателни актове
ECD -> Доклад на комисията за финансирането на сигурността на въздухоплаването доклад на комисията
ECD -> Регламент за изменение на Регламент (ЕО) №1466/97 на Съвета
ECD -> Доклад за 2007 Г. За фар, предприсъединителната помощ за турция, cards и преходния финансов инструмент
ECD -> Открито обсъждане в съответствие с член 16, параграф 8 от Договора за ес


Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница