Кодекс копие до: обществения съвет към вкик становище



Дата15.08.2018
Размер90.51 Kb.
#78753
ДО

ВРЕМЕННАТА КОМИСИЯ ПО

ИЗРАБОТВАНЕ НА ПРОЕКТ НА

НОВ ИЗБОРЕН КОДЕКС


КОПИЕ ДО:

ОБЩЕСТВЕНИЯ СЪВЕТ КЪМ ВКИК


СТАНОВИЩЕ

От Георги Кадиев, народен представител

Уважаеми членове на ВКИК,


При обсъждане и гласуване на проекта за нов изборен кодекс моля да вземете предвид и следните предложения, които считам, че ще доведат изборния кодекс по-близко до обществените очаквания, като взимат под внимание огромния труд, положен за изготвянето на предложения проект.


  1. Предложения относно изразяването на предпочитание (преференция) при гласуване:

§1. В чл. 298 се правят следните изменения:



  1. Отменя се ал. 2

  2. Съществуващата в проекта ал. 3 става ал. 2 и текстът „Кандидатите по ал. 2” се заменя с „Кандидатите по ал. 1”

  3. Съществуващата в проекта ал. 4 става ал. 3

  4. Съществуващата в проекта ал. 5 става ал. 4 и текстът „Когато няма кандидати с валидни предпочитания (преференции)” се заменя с „Когато няма посочени предпочитания (преференции) за никой кандидат”

  5. Съществуващите в проекта ал. 6, 7 и 8 стават съответно ал. 5, 6 и 7 и в тях думата „валидни” се заменя с „посочени”

Най-разпространената в Европа избирателна система е пропорционална система с преференции. Сред страните, които прилагат тази система са Австрия, Белгия, Дания, Финландия. От страните в Източна Европа пропорционална система с преференции има в Гърция, Кипър, Полша, Чехия, Латвия, Словения. В страни като Финландия и Бразилия дори е задължително посочването на преференция, за да бъде отчетен вотът за партията. А в страни като Люксембург и Швейцария преференцията може да се даде за кандидати от една партия, когато избирателят гласува за друга партия. От тази гледна точка смятам, че най-подходяща за България е система за преференциално гласуване, която от една страна дава силен глас на гражданите сами да определят кои са техните представители в парламента, като същевременно не усложняваме излишно системата със задължителна преференция или разделяне на гласа на партиен и преференциален.

Предложеният вариант без минимален праг е разумен компромис и от гледна точка на това, че в обществото се чуваха силни гласове за по-радикална смяна на избирателната система по посока повече мажоритарност. С този вариант се гарантира относително висока степен на мажоритарност, като същевременно не се предприемат резки промени, които биха заплашили стабилността на избирателния процес.



  1. Машинно гласуване

§2. В чл. 213 се правят следните изменения:



  1. Създава се нова ал. 2 с текст:

Електронни средства за осъществяване на машинното гласуване се поставят в секциите в населените места с над 20 000 души с право на глас.

  1. Съществуващите в проекта ал. 2 и 3 стават ал. 3 и 4

Считам, че въвеждането на машинно гласуване е стъпка в правилната посока за улесняване на изборния процес и намаляване на възможностите за манипулации на гласуването. От гледна точка плавен преход и минимално затрудняване на гражданите подкрепям и възможността за паралелно гласуване машинно и с бюлетини в зависимост от предпочитанията на избирателите. Едновременно с това не смятам, че машинното гласуване трябва да се въведе ограничено и след това евентуално да се разширява. Бих искал да напомня, че по време на парламентарните избори 2009г. беше въведено експериментално машинно гласуване в няколко секции, което просто остана като експеримент в историята. Не бяха публично отчетени сериозни критики, не беше разширено, не беше и запазено като възможност, при която да се изчистват слабости.

Имайки предвид този наш опит е добре този път машинното гласуване да бъде въведено чувствително по-широкообхватно, за да може да се отчетат реалните ползи от него. Същевременно оценявам сериозността на нужната инвестиция за въвеждането му и затова предлагам първоначално да бъде въведено в секциите в по-големите населени места, където е и по-вероятно да бъде използвано при първоначалната му употреба.



  1. Предложения относно включването на възможност за регистриране на кандидатски листи от инициативни комитети за избори за народни представители

Предлагам да бъдат приети членовете, предложени от комисията, позволяващи Национални инициативни комитети да издигат кандидатски листи за кандидати за народни представители.


§3. В чл. 57 ал. 1 се правят следните изменения:

1. т. 10 подточка „б)” придобива следната редакция:

б) инициативните комитети за участие в изборите за президент и вицепрезидент на републиката, за членове на Европейския парламент от Република България и за народни представители, когато инициативният комитет издига независими канидидатски листи

2. т. 13 подточка”в)” придобива следната редакция:

б) инициативните комитети при избори за президент и вицепрезидент на републиката, за членове на Европейския парламент от Република България и за народни представители, когато инициативният комитет издига независими канидидатски листи.
§4. В чл. 127 ал. 4 след края на предложения текст се добавя: Инициативни комитети за издигане на независими кандидатски листи в повече от един изборен район може да се създават и участват само в избори за народни представители.
§5. Чл. 129 ал. 1 се изменя така:

За участие в избори за народни представители, за президент и вицепрезидент на републиката и за членове на Европейския парламент от Република България партиите, коалициите и инициативните комитети внасят безлихвен депозит по сметка в Българската народна банка. Депозитът е:

1. за партии - 2 500 лв.;

2. за коалиции - 5 000 лв.;

3. за инициативни комитети, издигащи независим кандидат за народен представител и за член на Европейския парламент от Република България – 100 лв.;

4. За инициативни комитети издигащи листа с кандидати за народни представители и независими кандидати за президент и вицепрезидент на страната – 1000 лв.;


§5. Чл. 130 ал. 2 подточка „б)” се изменя така:

б) не по-малко от едно на сто от действителните гласове - при избори за президент и вицепрезидент на републиката, за членове на Европейския парламент от Република България и за народни представители, когато инициативният комитет издига независими канидидатски листи.


§6. В чл. 151 се правят следните изменения:

  1. В края на ал. 1 се допълва текстът: и за независими кандидатски листи за народни представители в повече от един изборен район.

  2. Ал. 2 точка 1 се изменя така:

1. територията на изборния район – при издигане на независим кандидат в избори за народни представители, за общински съветници и за кметове;

  1. Ал. 3 се изменя така:

За издигане на кандидати за президент и вицепрезидент на републиката и за издигане на независими кандидатски листи за народни представители се образува инициативен комитет с не по-малко от 21 избиратели с постоянен адрес на територията на страната.
§7. В чл. 152 т. 1 се добавя нова подточка „в)”

в) народни представители, когато инициативният комитет издига независими кандидатски листи за народни представители в повече от един изборен район


§8. В чл. 153 се правят следните изменения:

  1. В ал. 4 точка 4 се добавя думите „подкрепа на независимия кандидат” се добавят думите „или листа”

  2. В ал. 4 се добавя нова точка 8 с текст:

списък, съдържащ имената, единния граждански номер и саморъчен подпис на не по-малко от:

а) 1000 избиратели, подкрепящи регистрацията при избори за президент и вицепрезидент на републиката, членове на Европейския парламент от Република България и за народни представители, когато инициативният комитет издига независими канидидатски листи; при избори за членове на Европейския парламент от Република България регистрацията на инициативен комитет може да бъде подкрепена и от избиратели - граждани на друга държава - членка на Европейския съюз, като в списъците се посочват имената, личният номер, номерът на удостоверението за пребиваване, датата на регистрация, посочена в него, и подпис; всеки избирател може да участва само в един списък; списъкът се предава и в структуриран електронен вид, като съдържа имената и единния граждански номер (личен номер) на избирателите, положили саморъчен подпис, в последователността, в която са вписани в списъка;

б) 300 избиратели, подкрепящи регистрацията при избори за народни представители, когато инициативният комитет издига кандидат за независим народен представител

в) 100 избиратели, подкрепящи регистрацията при избори за кмет на община и общински съветници



  1. Създава се нова ал. 5 с текст:

„ За инициативен комитет за издигане на независими кандидатски листи се прилагат съответно чл. 135 и 136.”
§9. В чл. 155 се създава нова ал. 4 с текст:

„За инициативен комитет за издигане на независими кандидатски листи се прилага съответно чл. 137, ал. 4.”


§10. В чл. 162 ал. 3 след думите „регистрирал кандидат” се добавят думите „или независими кандидатски листи”
§11. Чл. 246 ал. 2 се изменя така:

При гласуване за кандидатска листа на партия, коалиция или инициативен комитет избирателят може да отбележи едно предпочитание (преференция) за кандидат в кандидатската листа, като по този начин изрази своето предпочитание (преференция) относно реда на подреждане на кандидатите от кандидатската листа, за която гласува.


§12. В чл. 258 ал. 4 и 5 думите „партия или коалиция” се заменят от „партия, коалиция или инициативен комитет”
§13, В чл. 261 ал. 5 думите „партии и коалиции” се заменят с „партии, коалиции и инициативни комитети, издигащи независими кандидатски листи”
§14. В чл. 266 ал. 3, в чл. 268 ал. 3, в чл.278 ал. 4, в чл. 280 ал. 4, чл. 198 ал. 1 и чл. 302 ал. 2 думите „партия или коалиция” се заменят с „партия, коалиция или инициативен комитет, издигащ независими кандидатски листи”
§15. В чл. 273 ал. 3, чл.279 ал.2 и чл. 300 ал. 1 думите „партиите и коалициите” се заменят от „партиите, коалициите и инициативните комитети, издигащи независими кандидатски листи.”
§16. В чл. 282 ал. 1 и чл. 293 ал. 1 думите „партия и коалиция” се заменят от „партия, коалиция и инициативен комитет, издигащ независими кандидатски листи”

Събуденото гражданското общество, показващо недоволството си в два значими протеста тази година, ясно показа, че то желае повече възможности и повече равнопоставеност при участие в избори. Това от една страна се отнася до равнопоставеност между парламентарно-представени и извън парламентарни партии що се отнася до възможности за явяване на избори и предизборна агитация. Но от друга, по-важна степен се отнася до възможността граждани независимо да издигат свои кандидати и да участват в избори. Идеята за граждански листи от инициативни комитети е изключително добра възможност именно в тази насока и считам, че парламентарните партии не трябва да гледат на това като на заплаха, а с отговорност да отговорят на очакванията на гражданите.

От една страна има опасения, че народни представители от подобни инициативни комитети веднъж избрани ще бъдат безконтролни и без отговорност пред избирателите. Досега в Народното събрание са били избирани само политически партии и от 90та година насам станахме свидетели на множество партии и коалиции еднодневки, които избирателите са оценили като незащитаващи техните интереси (Български бизнес блок, Народен съюз, Българска евролевица, Български народен съюз, Ред, законност и справедливост). В тази връзка няма гаранция, че по-формалната форма на издигане на кандидати, ще доведе до по-качествени резултати. Дори напротив, явяването на избори от независима листа, акцентира върху имиджа на отделните кандидати в обществото за сметка на организация, която стои зад гърба им и това предполага по-висока степен на лична отговорност пред избирателите.

Предложените промени с драстично занижени изисквания за депозити и брой събрани подписи от една страна улесняват издигането на множество независими кандидати и кандидатски листи, но от друга на практика не представлява никакво сито, което предварително да отсее, кандидати, които се явяват на избори с идеята да спечелят и такива, които го правят само с цел да спечелят медийно внимание. Нулевият праг за подписи и депозит заплашва демократичния изборен процес с участие на десетки или хипотетично дори стотици кандидати без реални шансове за успех като по този начин гражданите биха били напълно дезинформирани и с невъзможност да отсеят качествените кандидати. В тази връзка предлагам запазването на изискванията за известен депозит и брой събрани гласове, които обаче са значително по-ниски от необходимите за регистрация към момента. Така се създават реални шансове за участие на независими кандидати, като същевременно се отсяват тези, които са решили да участват в изборите сериозно и с намерение да бъдат избрани.




  1. Регистриране на кандидати в максимум един МИР

Предлагам да бъде приет текстът във вариант I на чл. 254 и да бъде отменен чл. 299 от предложения проект на кодекса.



До момента практиката едни и същи лица да се кандидатират в повече от един МИР се доказва като неефективна и заблуждаваща избирателите. Тя е особено несъвместима с въвеждането на преференциален вот и по този начин мажоритарен елемент в изборите. Ако един човек е водач в два МИР и печели допълнително висок процент преференциален вот за себе си, тогава задължително избирателите му в единия МИР, ще бъдат подведени, защото те ще са гласували за своя кандидат и съответно неговата партия, но техните гласове в крайна сметка ще отидат за избора на друг кандидат, непосочен от тях.

В тази връзка смятам, че единствената разумна възможност е всеки кандидат да може да бъде издиган само в един МИР.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница