Кодекс за корпоративно управление „вега ад спазва по целесъобразност Националния кодекс за корпоративно управление и осъществява дейността си в съответствие с принципите и разпоредбите на кодекса



Дата13.10.2018
Размер248.09 Kb.
#84888
ТипКодекс




* 5800 Плевен, ул. Вит №1

( 064 /680 531; ) 064 / 680 531; - 180, www.vegapleven.com, e-mail: vega_ad@abv.bg

Д Е К Л А Р А Ц И Я

ПО ЧЛ.100Н АЛ.7 ЗППЦК

ЗА СПАЗВАНЕТО НА КОДЕКСА ЗА КОРПОРАТИВНО УПРАВЛЕНИЕ,

ПРИЧИНИТЕ ЗА НЕСЪОТВЕТСТВИЕ НА ДЕЙНОСТТА С КОДЕКСА, МЕРКИ ЗА

ОТСТРАНЯВАНЕТО ИМ И ОЦЕНКА НА ПРАВИЛАТА ЗА ВЪТРЕШЕН КОНТРОЛ И УПРАВЛЕНИЕ НА РИСКА

НА “ВЕГА” АД, град ПЛЕВЕН - ЗА 2017 ГОД.
1. Информация дали „ВЕГА” АД спазва по целесъобразност Кодекса за корпоративно управление, одобрен от заместник-председателя, или друг кодекс за корпоративно управление

„ВЕГА” АД спазва по целесъобразност Националния кодекс за корпоративно управление и осъществява дейността си в съответствие с принципите и разпоредбите на кодекса.


2. Информация относно практиките на корпоративно управление, които се прилагат от „ВЕГА” АД в допълнение на Националния кодекс за корпоративно управление

„ВЕГА” АД не прилага практики на корпоративно управление в допълнение на Националния кедекс за корпоартивно управление.


3. Обяснение от страна на „ВЕГА” АД кои части на Националния кодекс за корпоративно управление не спазва и какви са основанията за това

Корпоративното ръководство на „ВЕГА” АД счита, че няма части на Националния кодекс за корпоративно управление, които дружеството не е спазвало през 2017 г.

Националния кодекс за корпоративно управление се прилага на основата на принципа „спазвай или обяснявай”. Това означава, че дружеството спазва Кодекса, а в случай на отклонение неговото ръководство следва да изясни причините за това.

„ВЕГА” АД представя настоящата информация относно спазването на Кодекса, като същата ще бъде публикувана и на електронната страница на дружеството.


І. Глава първа – Корпоративни ръководства
„ВЕГА” АД е дружество с едностепенна система на управление и се управлява от Съвет на директорите, който към 31.12.2017 г. е в следния състав:

1. „Холдингово акционерно дружество – Плевен холдинг” АД чрез Альоша Чавдаров Гърков - Председател на СД

2. Никола Петров Тодоров – Зам. Председател и изпълнителен член на СД

3. Веселин Маринов Маринов – член на СД


Функции и задължения

Съветът на директорите насочва и контролира независимо и отговорно дейността на дружеството съобразно установените визия, цели, стратегии на дружеството и интересите на акционерите.

Съветът на директорите следи за резултатите от дейността на дружеството на тримесечна и годишна база и при необходимост инициира промени в управлението на дейността.

Съветът на директорите третира равнопоставено всички акционери, действа в техен интерес и с грижата на добър търговец.

Членовете на Съвета на директорите се ръководят в своята дейност от общоприетите принципи за почтеност и управленска и професионална компетентност.

Дружеството има разработена и функционираща система за управление на риска и вътрешен контрол, както и финансово-информационна система. Дружеството има функцииониращ одитен комитет.

Съветът на директорите е осигурил и контролира интегрираното функциониране на системите за счетоводство и финансова отчетност.

Съветът на директорите дава насоки, одобрява и контролира изпълнението на бизнес плана на дружеството, сделките от съществен характер, както и други дейности, установени в устройствените му актове.

Съгласно изискванията на ЗППЦК Съветът на директорите следи за всички сделки от съществен характер, като ги одобрява. При наличие на сделки, които самостоятелно или съвкупно надминават посочените в чл. 114, ал. 1 от ЗППЦК прагове Съветът на директорите изготвя мотивиран доклад и приема решение за свикване на Общо събрание на акционерите, на което да бъде овластен от акционерите за извършване на тези сделки.

Съветът на директорите се отчита за своята дейност пред Общото събрание на акционерите, като представя за приемане от акционерите годишния доклад за дейността, доклада относно изпълнение на политиката за възнагражденията.


Избор и освобождаване на членове на Съвета на директорите

Общото събрание на акционерите избира и освобождава членовете на Съвета на директорите съобразно закона и Устава на дружеството, както и в съответствие с принципите за непрекъснатост и устойчивост на работата на Съвета на директорите.

При предложения за избор на нови членове на Съвета на директорите се спазват принципите за съответствие на компетентност на кандидатите с естеството на Национален кодекс за корпоративно управление в дейността на дружеството.

Всички членове на Съвета на директорите отговарят на законовите изисквания за заемане на длъжността им. Функциите и задълженията на корпоративното ръководство, както и структурата и компетентността му са в съответствие с изискванията на Кодекса.

В договора за възлагане на управлението, сключван с изпълнителния директор Съвета на директорите се определят неговите задължения и задачи, критериите за размера на възнаграждението, задълженията му за лоялност към дружеството и основанията за освобождаване.

През отчетната финансова година „ВЕГА” АД е прилагало Политика за възнагражденията на членовете на Съвета на Директорите в съответствие с нормативните изисквания за публичните дружества, целите, дългосрочните интереси и стратегията за бъдещо развитие на дружеството, както и финансово-икономическото му положение в контекста на националната и европейска икономическа конюнктура, при отчитане препоръките на Националния Кодекс за корпоративно управление.

Информация относно принципите за формиране на възнагражденията на членовете на СД на дружеството, както и относно техния размер се оповестява ежегодно в доклада относно прилагане на политиката за възнагражденията на членовете на СД на „ВЕГА” АД
Структура и компетентност

Броят на членовете и структурата на Съвета на директорите се определят в Устава на дружеството.

Съставът на Съвет на директорите е структуриран по начин, който да гарантира професионализма, безпристрастността и независимостта на решенията му във връзка с управлението на дружеството. Функциите и задълженията на корпоративното ръководство, както и структурата и компетентността му са в съответствие с изискванията на Кодекса.

Съветът на директорите осигурява надлежно разделение на задачите и задълженията между своите членове. Съветът на директорите се състои от:



  • Изпълнителен член на СД - ангажиран с текущото представителство на дружеството и ежедневното управление на бизнес процесите;

  • Председател на Съвета на директорите и

  • Заместник председател на Съвета на директорите

Компетенциите, правата и задълженията на членовете на Съвета на директорите следват изискванията на закона, устройствените актове и стандартите на добрата професионална и управленска практика.

Членовете на Съвета на директорите имат подходящи знания и опит, които изисква заеманата от тях позиция. Информация за професионалната квалификация и опит се оповестява в писмените материали към поканата за общото събрание на акционерите, на което съответните членове на СД са избрани. Тази информация се публикува и на електронната страница на дружеството.

След избор на нови членове те се запознават с основните правни и финансови въпроси, свързани с дейността на дружеството.

Повишаването на квалификацията на членовете на Съвета на директорите е техен постоянен ангажимент.

Членовете на Съвета на директорите разполагат с необходимото време за изпълнение на техните задачи и задължения, въпреки че устройствените актове на дружеството не определят броя на дружествата, в които членовете на Съвета на директорите могат да заемат ръководни позиции. Това обстоятелство се съблюдава при предложенията и избора на нови членове на Съвета на директорите.

Изборът на членовете на Съвета на директорите на дружеството става посредством процедура, която осигурява достатъчна информация относно личните и професионалните качества на кандидатите за членове. Като част от материалите за общото събрание, на което се предлага избор на нов член на Съвета на директорите се представят всички изискуеми от ЗППЦК и Търговския закон декларации, свидетелство за съдимост и професионална биография на кандидата за изборна длъжност. При избора на членове на Съвета на директорите кандидатите потвърждават с декларация или лично пред акционерите верността на представените данни и информация. Процедурата по избор се провежда при явно гласуване и отчитане на гласовете „За“, „Против“ и „Въздържал се“. Резултатите от гласуването се оповестяват чрез протокола от Общото събрание на акционерите. В устройствените актове на дружеството не е предвидено ограничение относно броя на последователните мандати на независимите членове, но това обстоятелство се съблюдава при предложението за избор на независими членове.


Възнаграждение

Съветът на директорите разработва ясна и конкретна политика за възнагражденията на членовете на СД. Политиката определя принципите за формиране на размера и структурата на възнагражденията. В съответствие със законовите изисквания и добрата практика на корпоративно управление размерът и структурата на възнагражденията отчитат: задълженията и приноса на членовете на Съвета на директорите в дейността и резултатите на дружеството; възможността за подбор и задържане на квалифицирани и лоялни членове на Съвета на директорите; необходимостта от съответствие на интересите на членовете на Съвета на директорите и дългосрочните интереси на дружеството.

Съгласно действащата Политика за възнагражденията на членовете на Съвета на директорите на „ВЕГА” АД възнаграждение получава само Изпълнителния директор.

Съгласно Политиката за възнагражденията на членовете на Съвета на директорите дружеството не се предоставят като допълнителни стимули на членовете на Съвета на директорите акции, опции върху акции и други финансови инструменти.

Както е посочено по-горе разкриването на информация за възнагражденията на членовете на Съвета на директорите се извършва в съответствие със законовите норми и устройствените актове на дружеството – чрез оповестяване на годишния доклад за дейността на СД.

Акционерите имат лесен достъп до приетата дружествена политика за определяне на възнагражденията на членовете съвета, както и до информация относно получените от тях годишни възнаграждения чрез избраните медии за оповестяване на информация и електронната страница на дружеството.


Конфликт на интереси

Членовете не Съвета на директорите избягват и не допускат реален или потенциален конфликт на интереси. През отчетната 2017 г. не са сключвани сделки между дружеството и членове на Съвета на директорите или свързани с тях лица.

Членовете на Съвета на директорите незабавно разкриват конфликти на интереси и осигуряват на акционерите достъп до информация за сделки между дружеството и членове на Съвета на директорите или свързани с него лица чрез представяне на декларацията по чл. 114 б от ЗППЦК.

Съветът на директорите не е създал конкретно разписана процедура за избягване на конфликти на интереси при сделки със заинтересовани лица и разкриване на информация при възникване на такива, но контролира сключването на съществени сделки посредством гласуването и одобрението на подобни сделки.


Комитети

В дружеството функционира одитен комитет. Одитният комитет работи по реда и при условията, и изпълнява функциите си съгласно изискванията на Закона за независимия финансов одит.

Одитният комитет на „ВЕГА” АД изпълнява следните основни функции:

1. наблюдава процесите по финансово отчитане в предприятието, извършващо дейност от обществен интерес;

2. наблюдава ефективността на системите за вътрешен контрол в предприятието;

3. наблюдава независимия финансов одит в предприятието;

4. извършва преглед на независимостта на регистрирания одитор на предприятието в съответствие с изискванията на закона и Етичния кодекс на професионалните счетоводители, включително наблюдава предоставянето на допълнителни услуги от регистрирания одитор на одитираното предприятие.

В съответствие с изискванията на действащото законодателство и въз основа на определените от него критерии, Съветът на директорите ще предложи на общото събрание на акционерите на дружеството избора на одитен комитет в състав, който отговаря на законовите изисквания и конкретните нужди на дружеството.

Одитният комитет се създава въз основа на писмено определена структура, обхват от задачи, начин на функциониране и процедури за отчитане, описани подробно в Статута на одитния комитет, който беше приет от Общото събрание на акционерите за отчитане на 2016 г..
ІІ. Глава втора - Одит и вътрешен контрол
В дружеството функционира одитен комитет, който писмено мотивира пред Общото събрание предложението за избор на одитор, като се ръководи от установените изисквания за професионализъм. Съветът на директорите осигурява спазването на приложимото право по отношение на независимия финансов одит. Прилага се ротационен принцип при предложенията и избора на външен одитор.

Одитният комитет осигурява надзор на дейностите по вътрешния контрол и следи за цялостните взаимоотношения с външния одитор.

В дружеството е изградена и функционира система за вътрешен контрол, която включително идентифицира рисковете, съпътстващи дейността на дружеството и подпомага тяхното ефективно управление. Тя гарантира и функционирането на системите за отчетност и разкриване на информация. Описание на основните характеристики на системите за вътрешен контрол и управление на риска е представено в т. 4 от настоящата декларация за корпоративно управление.
ІІІ. Глава трета - Защита правата на акционерите
Съветът на директорите гарантира равнопоставеното третиране на всички акционери, включително миноритарни и чуждестранни акционери, защитава техните права и улеснява упражняването им в границите, допустими от действащото законодателство и в съответствие с разпоредбите на устройствените актове на дружеството.

Поканата за общото събрание съдържа изискуемата съгласно Търговския закон и ЗППЦК информация, както и допълнителна информация относно упражняване правото на глас и възможността да бъдат добавяни нови точки в дневния ред по реда на чл. 223а от ТЗ.


Общо събрание на акционерите
Всички акционери са информирани за правилата, съгласно които се свикват и провеждат общите събрания на акционерите, включително процедурите за гласуване чрез Устава на дружеството и поканата за всяко конкретно общо събрание на акционерите.

Съветът на директорите предоставят достатъчна и навременна информация относно датата и мястото на провеждане на общото събрание, както и пълна информация относно въпросите, които ще се разглеждат и решават на събранието.

Поканата и материалите за общото събрание на акционерите се оповестява до обществеността чрез Сервиз финансови пазари и до Комисията за финансов надзор и регулирания пазар на ценни книжа. След представяне на поканата и материалите за общото събрание на акционерите същите са достъпни и на електронната страница на дружеството.

Видно от протоколите от общите събрания на дружеството Съветът на директорите и избрания председател на Общото събрание на акционерите осигуряват правото на всички акционери да изразяват мнението си, както и да задават въпроси по време на общото събрание.

Акционерите с право на глас имат възможност да упражняват правото си на глас в Общото събрание на дружеството лично или чрез представители. Като част от материалите за Общото събрание на акционерите Съветът на директорите представя образец на пълномощно и Правила за гласуване чрез пълномощник.

Съветът на директорите осъществява ефективен контрол, като създават необходимата организация за гласуването на упълномощените лица в съответствие с инструкциите на акционерите и по разрешените от закона начини. Мандатна комисия регистрира акционерите за всяко конкретно общо събрание и предлага на Общото събрание избор на председател, секретар и преброител на гласовете. Ръководството на Общото събрание следи стриктно за законосъобразното провеждане на Общото събрание, включително и за начина на гласуване на упълномощените лица.

Съветът на директорите организира процедурите и реда за провеждане на Общото събрание на акционерите по начин, който не затруднява или оскъпява ненужно гласуването. Съветът на директорите насърчава участието на акционери в Общото събрание на акционерите, но не е осигурил възможност за дистанционно присъствие чрез технически средства (вкл. интернет), поради икономическа необоснованост на подобен способ за участие в общото събрание.

Изпълнителният член на Съвета на директорите присъства на общите събрания на акционерите на дружеството.


Материали за Общото събрание на акционерите
Писмените материали, свързани с дневния ред на Общото събрание са конкретни и ясни и не въвеждат в заблуждение акционерите. Всички предложения относно основни корпоративни събития се представят като отделни точки в дневния ред на Общото събрание, в т.ч. предложението за разпределяне на печалба. Поканата заедно с материалите за всяко общо събрание на акционерите се публикуват и на електронната страница на дружеството.

Съветът на директорите съдейства на акционерите, имащи право съгласно действащото законодателство, да включват допълнителни въпроси и да предлагат решения по вече включени въпроси в дневния ред на Общото събрание, като извършват всички необходими правни и фактически действия за оповестяване на добавените допълнително въпроси в дневния ред на вече свикано общо събрание.

Съветът на директорите гарантира правото на акционерите да бъдат информирани относно взетите решения на Общото събрание на акционерите чрез оповестяване на Протокола от общото събрание на акционерите чрез избраните медийни агенции.
Еднакво третиране на акционери от един клас
Съгласно Устава на дружеството всички акции от капитала на дружеството са от един клас и всички акционери се третират еднакво, както и всички акции дават еднакви права на акционерите.

Съветът на директорите гарантира предоставянето на достатъчно информация на инвеститорите относно правата, които дават всички акции от всеки клас преди придобиването им чрез публикуваната информация на електронната страница на дружеството, както и чрез провеждане на разговори и персонални срещи с ръководството и/или директора за връзки с инвеститорите.


Консултации между акционерите относно основни акционерни права
Съветът на директорите не препятства акционерите, включително институционалните такива, да се консултират помежду си по въпроси, които се отнасят до техните основни акционерни права, по начин, който не допуска извършване на злоупотреби.
Сделки на акционери с контролни права и сделки на злоупотреба
Съветът на директорите не допуска осъществяването на сделки с акционери с контролни права, които нарушават правата и/или законните интереси на останалите акционери, включително при условията на договаряне сам със себе си. При извършването този вид сделки е необходимо изрично решение на Съвета на директорите, като заинтересуваните лица се изключват от гласуването. При индикации за преминаване на законоустановените прагове по чл. 114, ал. 1 от ЗППЦК Съветът на директорите изготвя мотивиран доклад и инициира свикването и провеждането на общо събрание на акционерите, на което да бъдат подложени на гласуване сделките.
ІV. Глава четвърта - Разкриване на информация
Съветът на директорите е приел политиката за разкриване на информация в съответствие със законовите изисквания и устройствените актове на дружеството. В съответствие с приетата политика корпоративното ръководство е създало и поддържа система за разкриване на информация.

Системата за разкриване на информация гарантира равнопоставеност на адресатите на информацията (акционери, заинтересовани лица, инвестиционна общност) и не позволява злоупотреби с вътрешна информация.

Вътрешната информация се оповестява в законоустановените форми, ред и срокове чрез избраната медийна агенция до обществеността, както и до КФН и БФБ-София АД. Информация в некоригиран вид и в същия обем се публикува и на електронната страница на дружеството. По този начин изпълнителното ръководство на дружеството гарантира, че системата за разкриване на информация осигурява пълна, навременна, вярна и разбираема информация, която дава възможност за обективни и информирани решения и оценки.

Дружеството изготвя ежегодно корпоративен календар, в който са посочени конкретните дати за оповестяване на регулирана информация, както и оповестяванията свързани със свикването и провеждането на Общо събрание на акционерите.

Съветът на директорите утвърждава и контролира заедно с независимия одитор и директора за връзки с инвеститорите вътрешни правила за изготвяне на годишните и междинните отчети и реда за разкриване на информация.

Дружеството поддържа електронна страница с утвърдено съдържание, обхват и периодичност на разкриваната чрез нея информация. Съдържанието на електронната страница на дружеството покрива изцяло препоръките на Националния кодекс за корпоративно управление.

Съветът на директорите на „ВЕГА” АД счита, че с дейността си през 2017 г. e създал предпоставки за достатъчна прозрачност във взаимоотношенията си с инвеститорите, финансовите медии и анализатори на капиталовия пазар.

През 2017 г. дружеството е оповестявало всяка регулирана информация в сроковете и по реда, предвиден в ЗППЦК и актовете по прилагането му.




  1. Глава пета - Заинтересовани лица

Корпоративното ръководство осигурява ефективно взаимодействие със заинтересованите лица. Към тази категория се отнасят определени групи лица, на които дружеството директно въздейства и които от своя страна могат да повлияят на дейността му.

“ВЕГА” АД идентифицира като заинтересовани лица с отношение към неговата дейност следните групи лица: контрагенти, служители, кредитори и други лица, свързани с осъществяване на дейността на Дружеството.

В своята политика спрямо заинтересованите лица”ВЕГА” АД се съобразява със законовите изисквания, въз основана принципите на прозрачност, отчетност и бизнес етика.


4. Описание на основните характеристики на системите за вътрешен контрол и управление на риска на „ВЕГА” АД във връзка с процеса на финансово отчитане

При описание на основните характеристики на системите за вътрешен контрол и управление на риска следва да се има предвид, че нито ЗППЦК, нито Националния кодекс за корпоративно управление дефинират вътрешно-контролна рамка, която публичните дружества в България да следват. Ето защо за целите на изпълнението на задълженията на дружеството по чл. 100н, ал. 8, т. 4 от ЗППЦК при описанието на основните характеристика на системите са ползвани рамките на Международен одиторски стандарт 315.


Общо описание на системата за вътрешен контрол и управление на риска

В дружеството функционира система за вътрешен контрол и управление на риска, която гарантира ефективното функциониране на системите за отчетност и разкриване на информация. Системата е изградена и функционира и с оглед идентифициране на рисковете, съпътстващи дейността на дружеството и подпомагане тяхното ефективно управление. Съветът на директорите носи основната отговорност по отношение на изграждане на системата за вътрешен контрол и управление на риска. Той изпълнява, както управляваща и насочваща функция, така и текущ мониторинг.

Текущият мониторинг от Съвета на директорите се състои в оценяване дали системата е подходяща все още за дружеството в условията на променена среда, дали действа както се очаква и дали се адаптира периодично към променените условия. Оценяването е съразмерно с характеристиките на дружеството и влиянието на идентифицираните рискове.

Одитния комитет идентифицира основните характеристики и особености на системата, включително основни инциденти и съответно приетите или приложени корективни действия.


Контролна среда

Контролната среда включва функциите за общо управление и ръководните такива, както и отношението, информираността и действията на Съвета на директорите, отговорен за управлението в широк смисъл и отговорното управление по отношение на вътрешния контрол.


Процес за оценка на рисковете на Дружеството

Процесът на оценка на рисковете представлява базата за начина, по който Съветът на директорите на дружеството определя рисковете, които следва да бъдат управлявани. Съветът на директорите на дружеството идентифицира следните видове рискове, относими към Дружеството и неговата дейност: общи (систематични) и специфични (несистематични) рискове.

Систематичните рискове са свързани с макросредата, в която дружеството функционира, поради което в повечето случаи същите не подлежат на управление от страна на ръководния екип.

Несистематични рискове са пряко относими към дейността на Дружеството и зависят предимно от корпоративното ръководство. За тяхното минимизиране се разчита на повишаване ефективността от вътрешно-фирменото планиране и прогнозиране, което осигурява възможности за преодоляване на евентуални негативни последици от настъпило рисково събитие.

Общият план на ръководството на Дружеството за управление на риска се фокусира върху непредвидимостта на финансовите пазари и се стреми да сведе до минимум потенциалното отрицателно въздействие върху финансовото състояние на Дружеството.

Всеки от рисковете, свързани с държавата – политически, икономически, кредитен, инфлационен, валутен – има самостоятелно значение, но общото им разглеждане и взаимодействието между тях формират цялостна представа за основните икономически показатели, пазарните условия, конкурентните условия в страната, в която съответното дружество осъществява своята дейност.


Информационна система и свързаните с нея бизнес процеси, съществени за финансовото отчитане и комуникацията

Информационната система, съществена за целите на финансовото отчитане, която включва счетоводната система, се състои от процедури и документация, разработени и установени с цел:



  • иницииране, отразяване, обработка и отчитане на сделки и операции на дружеството (както и събития и условия) и поддържане на отчетност за свързаните активи, пасиви и собствен капитал;

  • обработка и отчитане на случаи на заобикаляне на системите или преодоляване на контролите;

  • прехвърляне на информацията от системите за обработка на сделките и операциите в главната книга;

  • обхващане на информация, съществена за финансовото отчитане на събития и условия, различни от сделки и операции, като например амортизация на материални и нематериални активи и промени в събираемостта на вземанията; и гарантиране, че изискваната за оповестяване от приложимата обща рамка за финансово отчитане информация е събрана, отразена, обработена, обобщена и, че тя е подходящо отчетена във финансовия отчет.

Комуникацията от страна на дружеството на ролите и отговорностите във финансовото отчитане и на важни въпроси, свързани с нея, включва осигуряването на разбиране за индивидуалните роли и отговорности, свързани с вътрешния контрол върху нея. Тя включва такива въпроси като например степента, в която счетоводния екип разбира по какъв начин дейностите му в информационната система за финансово отчитане, са свързани с работата на други лица и средствата за докладване на изключения към корпоративното ръководство.

Комуникацията се осъществява въз основа въз основа на правила за финансово отчитане. Откритите канали за комуникация помагат за гарантиране, че изключенията се докладват и за тях се предприемат действия.


Текущо наблюдение на контролите

Текущото наблюдение на контролите е процес за оценка на ефективността на резултатите от функционирането на вътрешния контрол във времето. То включва своевременна оценка на ефективността на контролите и предприемане на необходимите оздравителни действия. Съветът на директорите извършва текущо наблюдение на контролите чрез текущи дейности, отделни оценки или комбинация от двете. Текущите дейности по наблюдение често са вградени в нормалните повтарящи се дейности на дружеството и включват регулярни управленски и надзорни дейности.


5. Информация по член 10, параграф 1, букви "в", "г", "е", "з" и "и" от Директива 2004/25/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 април 2004 г. относно предложенията за поглъщане

5.1. Информация по член 10, параграф 1, буква "в" от Директива 2004/25/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 април 2004 г. относно предложенията за поглъщане - значими преки или косвени акционерни участия (включително косвени акционерни участия чрез пирамидални структури и кръстосани акционерни участия) по смисъла на член 85 от Директива 2001/34/ЕО

Към 31.12.2017 г. акционерите, притежаващи 5 на сто или повече от капитала и правата на глас в общото събрание на дружеството са:



Име/ наименование

Брой притежавани акции

Процент от капитала

“Холдингово акционерно дружество – Плевен холдинг” АД

8097

65.84 %

Милен Милков Стоянов

1156

9,40%
Други физически лица
3045
24,76%
Сума
12298
100%

Дружеството няма други акционери, които пряко или непряко притежават 5 на сто или повече от 5 на сто от правата на глас в общото събрание. Няма промяна спрямо предходната година.


5.2. Информация по член 10, параграф 1, буква "г" от Директива 2004/25/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 април 2004 г. относно предложенията за поглъщане - притежателите на всички ценни книжа със специални права на контрол и описание на тези права

„ВЕГА” АД няма акционери със специални контролни права.


5.3. Информация по член 10, параграф 1, буква "е" от Директива 2004/25/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 април 2004 г. относно предложенията за поглъщане - всички ограничения върху правата на глас, като например ограничения върху правата на глас на притежателите на определен процент или брой гласове, крайни срокове за упражняване на правата на глас или системи, посредством които чрез сътрудничество с дружеството финансовите права, предоставени на ценните книжа, са отделени от притежаването на ценните книжа

Съгласно Устава на Дружеството, правото на глас в Общото събрание на акционерите се упражнява от лицата, вписани в регистрите на Централния депозитар като акционери 14 дни преди датата на Общото събрание. Акционерите на дружеството участвуват в общото събрание лично или чрез законен представител, или пълномощник. Съгласно разпоредбата на чл. 22 от Устава на дружеството, пълномощното за участие в Общото събрание на акционерите следва да бъде нотариално заверено и изрично и да отговаря на законоустановените изисквания за представителство на акционер в общото събрание на дружество, чиито акции са били предмет на публично предлагане.

За участие в Общото събрание акционерите трябва да се легитимират с предвидените в закона, Устава и поканата за общото събрание документи, удостоверяващ тяхната самоличност и представителна власт и да се регистрират от Мандатната комисия в списъка на присъстващите акционери преди началния час на заседанието на Общото събрание.

В устава на дружеството не е предвидена възможност за упражняване на правото на глас в общото събрание на акционерите преди датата на ОСА чрез кореспонденция.


5.4. Информация по член 10, параграф 1, буква "з" от Директива 2004/25/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 април 2004 г. относно предложенията за поглъщане - правилата, с които се регулира назначаването или смяната на членове на съвета и внасянето на изменения в учредителния договор
Съгласно разпоредбата на чл. 20 от Устава на „ВЕГА” АД, Съветът на директорите на дружеството се избира от Общото събрание на акционерите .

Съгласно Устава на дружеството Чл. 29./1/ Член на Съвета на директорите може да бъде дееспособно физическо или юридическо лице. Юридическото лице определя представител за изпълнение задълженията му в Съвета. Юридическото лице е солидарно и неограничено отговорно заедно с останалите членове на Съвета за задълженията, произтичащи от действията на неговия представител.

/2/ Не може да бъде член на Съвета лице, което:


  1. Е било член на изпълнителен или контролен орган или неограничено отговорен съдружник в дружество, когато то е прекратено поради несъстоятелност, ако са останали неудовлетворени кредитори;

  2. Съпруг или роднина до трета степен по права или съребрена линия, включително и по сватовство на друг член на Съвета.

Уставът на дружеството се изменя и допълва от общото събрание на акционерите. За приемане на решението се изисква мнозинство от не по-малко от 2/3 от представените на събранието акции с право на глас.


5.5. Информация по член 10, параграф 1, буква "и" от Директива 2004/25/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 21 април 2004 г. относно предложенията за поглъщане - правомощия на членовете на съвета, и по-специално правото да се емитират или изкупуват обратно акции
Дружеството се управлява и представлява от Съвета на директорите. Съветът на директорите възлага изпълнението на своите решения и осъществяването на функциите по оперативното управление на дружеството на изпълнителен директор. Изпълнителният директор може да бъдат сменен по всяко време. Съветът на директорите овластява изпълнителния директор да представлява дружеството. Овластяването може да бъде оттеглено по всяко време.

Уставът на „ВЕГА” АД със чл. 21, т. 2 предвижда възможност капиталът на дружеството да бъде увеличаван по решение на Общото събрание.

Съветът на директорите заявява своите решения /проекторешения/ в Комисията по финансов надзор, когато това е предвидено в действащото законодателство.

Уставът на „ВЕГА” АД не съдържа разпоредба, която овластява Съвет на директорите на дружеството да приема решения за осъществяване на процедури по обратно изкупуване на акции.


6. Състав и функциониране на административните, управителните и надзорните органи на „ВЕГА” АД и техните комитети

„ВЕГА” АД има едностепенна система на управление. Дружеството се управлява и представлява от Съвет на директорите.

Към 31.12.2017 г. СД на “ВЕГА” АД е в следния състав:

1. „Холдингово акционерно дружество - Плевен” АД чрез Альоша Чавдаров Гърков - Председател на СД

2. Никола Петров Тодоров – Зам. Председател и изпълнителен член на СД

3. Веселин Маринов Маринов – член на СД

Съгласно разпоредбите на чл. 28, ал. 1 от Устава на дружеството, Съветът на директорите се състои от 3 /три/ до 5/седем/ физически и/или юридически лица. Съставът на Съвета на директорите може да бъде променен от Общото събрание по всяко време. Юридическо лице – член на Съвета на директорите, определя представител за изпълнение на задълженията му в Съвета на директорите. Юридическите лица са солидарно и неограничено отговорни, заедно с останалите членове на Съвета на директорите за задълженията произтичащи от действията на техните представители. Членовете на Съвета на директорите трябва да отговарят на предвидените в действащото законодателство изисквания за заемане на тази длъжност.

Съветът на директорите на дружеството приема Правилник за работа и избира председател и заместник председател от своите членове и един изпълнителен директор. Съветът на директорите се събира на редовни заседания, определени в Правилника за работа на Съвета на директорите, и на извънредни заседания, свикани от Председателя. Всеки член на Съвета на директорите може да поиска от председателя да свика заседание за обсъждане на отделни въпроси. В този случай председателят е длъжен да свика заседание, като изпрати уведомления да членовете на съвета в тридневен срок преди датата на заседанието, освен ако с оглед спешността на въпроса не се налага заседанието да бъде свикано в по-кратък срок. В уведомлението за свикване на заседание задължително се посочва мястото, датата, часа на заседанието и предложения дневен ред.

Съветът на директорите може да взима решения, ако присъстват повече от половината от общия брой на членовете му лично или представлявани от друг член на съвета, с изрично пълномощно. Никой присъстващ не може да представлява повече от един отсъстващ. Съветът на директорите може да взема решения и неприсъствено, в случай че всички членове на Съвета са заявили писмено съгласието си за решението, в протокол за решение, подписан от тях. Решенията на Съвета на директорите се взимат с обикновено мнозинство от присъстващите членове, освен в случаите, когато законът или уставът предвиждат по-голямо мнозинство за приемането на определени решения.

За решенията на Съвета на директорите се водят протоколи, които се подписват от всички членове, присъствали на заседанието.



7. Описание на политиката на многообразие, прилагана по отношение на административните, управителните и надзорните органи на „ВЕГА” АД във връзка с аспекти, като възраст, пол или образование и професионален опит, целите на тази политика на многообразие, начинът на приложението й и резултатите през отчетния период; когато не се прилага такава политика, декларацията съдържа обяснение относно причините за това
Съгласно разпоредбата на чл. 100н, ал. 12 от ЗППЦК, изискванията на чл. 100н, ал. 8, т. 6 относно описание на политиката на многообразие, прилагана по отношение на административните, управителните и надзорните органи на дружеството във връзка с аспекти, като възраст, пол или образование и професионален опит, целите на тази политика на многообразие, начинът на приложението й и резултатите през отчетния период не се прилагат за малките и средните предприятия.

Дружеството не е разработило политика на многообразие по отношение на административните, управителните и надзорните органи на дружеството във връзка с аспекти, като възраст, пол или образование и професионален опит, тъй като попада в изключенията на чл. 100н, ал. 12 от ЗППЦК.

гр. Плевен, 28.03.2018 г.












Каталог: Obshto subranie
Obshto subranie -> Отчет за работата на Управителния съвет /УС/ на насо рб за 2015 г
Obshto subranie -> Отчет на управителния съвет за дейността на камарата на строителите в българия
Obshto subranie -> Bulgaria spurs official tottenham hotspur supporters club
Obshto subranie -> Водеща организация
Obshto subranie -> На кандидат-членовете на насо рб към април 2012 г
Obshto subranie -> С п и с ъ к на кандидат-членовете на насо рб към 14. 04. 2016 г
Obshto subranie -> Отчет за работата на Управителния съвет /УС/ на насо рб за 2012 г
Obshto subranie -> Отчет за работата на ус на насо рб за 2012 г
Obshto subranie -> Почетни символи на насо рб
Obshto subranie -> Списък на членовете на ус на насо рб


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница