Които обуславят правилното физическо развитие, са: ендогенни



Дата21.01.2018
Размер39.45 Kb.
#49571
АНТРОПОМЕТРИЧНИ ИЗМЕРВАНИЯ

От правилното физическо развитие се съди до голяма степен за здравослов­ното състояние на човека. Факторите, които обуславят правилното физическо развитие, са:



  • ендогенни - тимус, щитовидна жле­за, хипофиза, полови жлези, наследствени особености

  • екзогенни - хранене, социално-битови условия, заболявания, водещи до вродени аномалии и с хронифицирано развитие

Физическото развитие на организма се определя от следните показатели:



  • телесна маса

  • ръст

  • обиколка на главата

  • гръдна обиколка

  • обиколка на корема

  • жизнена вместимост

  • размери на отделните части на тялото и др.

Тези показатели са от значение само когато се сравняват с т. нар. средни показатели, респ. стандарти за съответните групи по възраст и пол. Такива стандарти представляват средноаритметични величини, получени по статистически път от голям брой индивидуални данни за различни възрастови групи. Тези показатели следват развитието на човека от раждането му, променят се с Възрастта и се наричат антропометрични (показатели, валидни само за физическото развитие на човека - антропус).

ПоКазателите се променят въз основа на генетични, възрастови, полови и професионални белези и затова имат значение при поставяне на диагнозата и при лечение на заболяването.

Антропометричните данни се събират по едно и също време, обикновено веднага след сутрешния преглед, преди закуска или не по-рано от 2 ч след прие­мане на храна. Преди измерването се изпразват пикочният мехур и червата.


Измерване на ръста.

Ръстът е един от най-важните показатели за физичес­кото развитие на организма. Той определя дължината на тялото по неговата вертикална ос. Ръстът се измерва с дървен ръстомер или железен антропометър с точност до 0,5 см сутрин, тъй Като вечер стойностите са с 1-2 см по-ниски. Измерването на ръста има клинично значение при заболявания на жлези­те с вътрешна секреция.

Болният застава с лице към сестрата, опира тялото до стойката на ръсто-мера в петите, прасците, кръстната и междупрешленната област. Плъзгаща­та се напред дъска на ръстомера трябва да прилепне плътно до теменната част на главата. За определяне ръста в седнало положение (седалищната висо­чина) болният сяда на стол. Данните се записват в температурния лист или в ИЗ.


Измерване на телесната маса.

Телесната маса изразява сумарно масата на тялото и характеризира развитието на костите и мускулите и отчасти охранеността. Влияние върху телесната маса оказват ръстът, географското разположение на страната, социално-битовите и трудовите условия. От голямо значение са и хроничните заболявания. Отклонения от нормалните граници се срещат при заболявания на жлезите с вътрешна секреция.

Телесната маса на всеки болен се определя при постъпване в стационара и се проследява по време на лечението му. При някои болни с отоци, асцит, заболя-вания на черния дроб и бъбреците се налага ежедневно следене на телесната маса. При провеждане на лечение с диуретични средства тя се следи преди и след приемане на лекарството. Някои лабораторни функционални изследвания изискват също непрекъснато следене на телесната маса.

Определянето на телесната маса се извършва със специална медицинска теглилка, сверена и точна, при стъпване на болния - затворена.

Измерването се извършва сутрин на гладно след приключване на физиологичните нужди. Болни­ят трябва да е по пижама, без чехли. При силно изтощени болни измерването става на стол. Данните се записват в температурния лист или в ИЗ.
Гръдна обиколка

Тя се проследява активно в детската и училищната въз­раст. От значение е разликата в обиколката при вдишване и издишване. Измер­ването се извършва с лента с милиметрови деления в състояние на спокойно дишане и при максимално вдишване и издишване при отпуснати ръце на изслед­вания.

Пациентът застава спокойно с лице срещу МС като диша спокойно (през носа). Двете ръце се повдигат едновремено, за да може да се прекара под мишниците сантиметровата лента, след което тя се поставя отзад под долния ръб на лопатките, а отпред минава по равнището на мамилите. При жените с развити гръдни жлези лентата минава отп­ред, непосредствено под гърдите (по четвъртото ребро).

Гръдната обиколка при дълбоко вдишване се измерва, след като се застави изследваният да поеме дълбоко въздух без да вдига рамене и да отклонява туло­вището си назад.

Гръдната обиколка при дълбоко издишване се измерва, като изследваният не трябва да навежда раменете и да наклонява туловището си напред.

Разликата в гръдната обиколка, взета при дълбоко вдишване и дълбоко издишване, опреде­ля амплитудата на движенията на гръдния кош.

Нормално тя е около 10 см.
Коремна обиколка

Тя се определя при състояния, при които се събира теч­ност в коремната кухина - чернодробна цироза, сърдечни заболявания. Санти­метърът минава през пъпа, гребена на хълбочната кост и петия лумбален преш­лен. Определя се при спокойно, равномерно дишане.


Обиколката на главата и седалищната височина

Те са показатели, които се определят предимно в педиатрията. Диаметърът и дължината на отделните части от тялото и крайниците се измерват със специални циркули или шублери.


Измерването на обиколката на бедрото и др. става с мек сантиметър с милиметрови деления.

Охранеността на болния се определя чрез дебелината на кожната гънка.







Каталог: sesgriji -> dizpit
dizpit -> Изследване и регистриране на пулс
dizpit -> Подготовка на анестезиологична масичка и набор за интубация
dizpit -> Правила и техника при венозна инфузия
dizpit -> Кожно-диагностични проби
dizpit -> Определяне на кръвни групи Необходими принадлежности
dizpit -> Правила при вземане, изпращане и транспорт на кръв за лабораторни изследвания
dizpit -> Изследване и регистриране на дишането
dizpit -> В забисимост от времето визитацията е ежедневна и периодична
dizpit -> Медицинска документация, за която отговаря мс
dizpit -> Най-общи правила за прилагане на лекарствени средства


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница