Коментари за посещението на президента на Македония Бранко Цървенковски в България (обзор) София



Дата02.01.2018
Размер86.19 Kb.
#39974

 

Коментари за посещението на президента на Македония Бранко Цървенковски в България (ОБЗОР)
София. Всички ангажименти, който поемаме по членството на Македония в НАТО и Европейския съюз, са преждевременни, защото все още не се знае какво ще стане с държавата Македония, каза пред "Агенция Фокус" проф. Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей и председател на групата общински съветници от БСП в Столичния общински съвет.
“Всяка една визита на президента на съседна държава допринася за добрите взаимоотношения на двете държави. За съжаление с Македония винаги е по-различно, защото Македония като държава е построена на една фалшива доктрина и тази държава няма бъдеще”, каза още проф. Божидар Димитров. Той изрази опасение от факта, че до момента не е оповестено нищо от същината на разговорите между президентите на двете държави, което било знак за договорката за бъдещето на Македония след нейното разделение. “За съжаление съдбата на Македония, не само тази на Косово, както казва днес в интервю за 24 часа Бранко Цървенковски, е предрешена. Дори си мисля, че е възможно да видим резултат от референдума малко по-рано от самото му провеждане”, каза още проф. Божидар Димитров.
Македонците ще отстъпят пред албанците независимо от резултата на референдума, каза проф. Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей. “Успешният референдум според Бранко Цървенковски се различава от успешния референдум според хората от славянски произход”, каза още проф. Божидар Димитров. Той допълни, че познава добре настроенията на славянското население в Македония и смята, че те ще отхвърлят Закона за териториално устройство на държавата. Това отхвърляне ще доведе до фактическо разделение на Македония между македонци и албанци и дестабилизация на района. “Смятам, че това ще е добър подарък към албанците, които ще искат да се присъединят или към косовските албанци, или към албанската държава”, каза още проф. Божидар Димитров.
На Бранко Цървенковски му липсва информация за македонските паметници в България, каза проф. Божидар Димитров, директор на Националния исторически музей. “Искам Бранко Цървенковски да ми посочи един манастир или църква в България, който да е изписан на коневица”, каза още проф. Божидар Димитров. Той допълни, че според изказването на Бранко Цървенковски всяка една църква, строена до 1945г. в Македония, трябва да бъде призната за българска, а от църквите в България 95 % трябва да бъдат обявени за български паметници. “На някои като "Света Неделя" в Битоля още присъстват надписи – построена от българите 1863 г. или някоя друга година. Доста трябва да се потруди Бранко Цервенковски, за да открие македонски паметници в България”, каза проф. Божидар Димитров. Той изрази учудване, тъй като по думите му досега македонските власти никога не са имали претенции, че даден паметник в България е бил македонски. “Македонците могат да обявят всеки паметник за македонски на база на това, че Александър Македонски е преминал с войските през съответните земи”, каза още проф. Божидар Димитров.
Посещението на президента на Македония Бранко Цървенковски в България е полезно за самия него, защото Македония сега се намира в една много сериозна вътрешнополитическа криза. Със Закона за децентрализацията те буквално предадоха владението на два възлови центъра в Македония като Струга и Кичево на албанците, направиха Скопие двуезичен град. Това заяви за Агенция "Фокус" лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов.
Според Каракачанов посещението на македонския държавен глава в България малко или много е "пренасяне на вниманието в друга посока и с това посещение той цели да намери още симпатизанти на идеята някой да подкрепя Македония за НАТО и за ЕС, тъй като в Гърция такива симпатизанти малко трудно ще бъдат намерени".
По думите на лидера на ВМРО в българското правителство липсва ясна визия за балканска политика. "За 3 години на власт българското правителство показа, че не разбира нищо от балканска политика и че не защитава по никакъв начин българските интереси на Балканите. Много е активно по отношение на войната в Ирак, Афганистан, НАТО, ЕС, само, че на Балканите е кръгла нула", допълни Красимир Каракачанов.
Според него българското правителство няма "никаква политика за защита на българските малцинства, никаква политика за защита на българската култура, никаква политика за отстояване на българските икономически, било то държавни или частни интереси на Балканите".
Македонското министерство на отбраната няма правомощия по въпроса за защитата на българските исторически паметници на територията на Македония. Това каза пред Агенция “Фокус” говорителят на македонското министерство на отбраната Марян Гюровски по повод изявлението на македонския президент Бранко Цървенковски в София, че Македония е готова за разговори с България за намирането на достойно решение по въпроса.
“Правомощия по въпроса има министерството на труда и социалната политика. Въпросът бе повдигнат два пъти от българския министър на отбраната Николай Свинаров. Македонското правителство изрази готовност за разговори. Докъде са стигнали нещата може да каже само министерството на труда и социалната политика”, заяви Гюровски.
Агенция “Фокус” припомня, че Македония пое ангажимента да възложи на свои инженерни части да възстановят пътя до сръбския военен мемориал на Каймакчалан. В навечерието на Илинден македонският министър на отбраната Владо Бучковски придружи посланика на Сърбия и Черна гора Бисерка Матич-Спасоевич в посещението и на Каймакчалан, където според сръбската история са погребани повече от 4 000 сръбски войници и офицери, загинали през Втората световна война. По време на посещението на Каймакчалан, Бучковски е заявил готовността на Македония да осигури съдействието на армията за възстановяване на пътя до сръбския паметник, за да могат хората по-лесно да стигат до него.
Бучковски и Спасоевич са изразили и надежда, че Македония ще направи всичко възможно за запазване на паметниците на Сърбия на територията на страната.

 30 август 2004 | 19:11 | Агенция "Фокус"




Президентът на Македония Бранко Цървенковски е на официално посещение в България (ОБЗОР)




София. Президентът на Македония Бранко Цървенковски пристигна на официално посещение у нас по покана на президента Георги Първанов.
България поддържа Македония за членството й в Европейския съюз и НАТО. Това заяви президентът на България Георги Първанов след срещата си "на четири очи" с президента на Македония Бранко Цървенковски. Българският държавен глава допълни, че изграждането на Коридор №8 е приоритет за двете държави, "въпреки че е отписан от някои западни държави".
След срещата македонският президент Бранко Цървенковски благодари за изразената позиция на България в подкрепа на членството на Македония в ЕС и НАТО и допълни, че една от темите, обсъдени с българския президент, са били икономическите отношения между двете страни.
Успех на предстоящия референдум не означава гражданска война, каза Бранко Цървенковски. Той увери българския си колега Георги Първанов, че успешното приемане на Закона за териториалната организация няма да доведе до дестабилизация на Балканите.
Бранко Цървенковски се надява, че двете страни ще могат да намерят начин за достойното опазване на войнишките си паметници. Като пример за това той посочи войнишкото гробище в Битоля, което е било посетено от президента Георги Първанов.
България е една-две крачки пред Македония по отношение на евроинтеграцията, каза македонският президент Бранко Цървенковски. Според него опитът на България ще бъде много полезен и ценен по пътя към присъединяването на Македония към НАТО и Европейския съюз.
Посещението ми доказва високото равнище на отношенията между България и Македония, каза македонският президент Бранко Цървенковски. Според него двустранните отношения между България и Македония са в прогрес, като за в бъдеще трябва да се постави акцент върху икономическото сътрудничество. “Надявам се, че правителствата на двете държави ще се застъпят за развитието на икономическите отношения”, допълни още Бранко Цървенковски. Той изрази своята надежда, че българският президент Георги Първанов ще посети скоро Македония.
Македония е готова да се споразумее с България за запазване на историческите паметници на територията на Македония и обратно по един достоен начин, каза президентът на Македония Бранко Цървенковски, който днес бе на първото си официално посещение в България откакто е президент. Като пример за достойно опазване на историческите паметници Бранко Цървенковски посочи гробището в Цапари, където на посещение е бил президентът Георги Първанов.
Трябва да се предприемат действия, които да издигнат на ново ниво двустранните взаимоотношение между България и Македония, каза президентът Георги Първанов по повод посещението на македонския му колега Бранко Цървенковски в България. “И израз на това е разбирането на подписването на днешния меморандум”, допълни Георги Първанов. “Аз се радвам, че идеята за този меморандум се реализира толкова бързо след срещата ми с президента Бранко Цървенковси в Охрид. Тези отношения трябва да доведат до развитие на дипломатическите взаимоотношения на двете държави”, каза още той. Според Георги Първанов заедно с македонския си колега Бранко Цървенковски са дали своя принос за развитието на двустранните отношения чрез организирането на икономически форум. “Това, което е от особено важност за двустранните ни отношения, е развитието на икономическите взаимоотношение и инфраструктурните проекти”, допълни още Георги Първанов.
Много е важно полагането на усилията за изграждането и отварянето на трите гранични контролно-пропускателни пункта, които ще стимулират взаимоотношенията между двата региона, каза президентът Георги Първанов. За това България се е споразумяла при посещението на премиера Симеон Сакскобургготкси в Македония. Според българския президент трябва да се активизира двустранната работа за установяването на въздушна връзка между България и Македония. “България потвърждава интереса си в изграждането на газопровода Бургас-Вльора, който е от взаимен интерес за двете държави”, каза още Георги Първанов. Той допълни, че от особена важност е и реализацията на споразумение за откриване на двустранни културни центрове, които ще допринесат за по-добрите двустранни взаимоотношения.
Най-важният приоритет за развитието на двустранните отношения между България и Македония е европейската интеграция на Македония, каза президентът Георги Първанов по повод първото официално посещение на македонския президент Бранко Цървенковски в България. Той потвърди желанието на Македония за интегрирането й в Европа, както и в НАТО. “България ще бъде най-активният член на политиката на отворени врати на Адриатическата група”, каза още президентът Георги Първанов. Той изрази и своето очакване за по-успешното реализиране на политиката от Солун по отношение на Западните Балкани, като заяви, че ще настоява за това пред европейските партньори на България и Македония.
Премиерът Симеон Сакскобургготски даде официален обяд за президента на Република Македония Бранко Цървенковки. Президентът е на двудневно официално посещение у нас.
Министър-председателят изрази подкрепата на правителството към европейската и евроатлантическата интеграция на Македония. Той потвърди ангажимента на страната ни да споделя своя опит и да подпомага Македония в процеса на присъединяването й към ЕС и НАТО.
Председателят на Народното събрание проф. Огнян Герджиков прие президента на Македония Бранко Цървенковски, който е на официално посещение в България. Проф. Герджиков лансира идеята за организирането мна конференция на парламентите в Югоизточна Европа, която да помогне за по-доброто сътрудничество в региона, обмен на опит в законодателните реформи и по-бързото интегриране към европейските структури. Президентът на Македония на свой ред заяви, че провеждането на такава конференция ще бъде добре за всички в региона и изрази пълно съгласие, че тя ще бъде от взаимен интерес. Проф. Герджиков отбеляза по време на срещата, че България е защитник на евроатлантическа интеграция на Македония и според него Скопие има много добра перспектива в тази насока. Бранко Цървенковски заяви, че отношенията между двете страни никога не са били по-добри, но за съжаление икономическото сътрудничество е под нивото на политическото. Той подчерта, че голям приоритет на Македония е изграждането на Коридор номер 8.

 30 август 2004 | 18:41 | Агенция "Фокус"



Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница