Комисия по културата, гражданското общество и медиите



Дата02.06.2018
Размер29.68 Kb.
#70640
Комисия по културата, гражданското общество и медиите

30/11/2011

1. Законопроект за българския език, № 154-01-78, внесен от народния представител Любен Корнезов на 18 юли 2011 г.
2. Законопроект за българския език, № 154-01-89, внесен от народния представител Огнян Стоичков и народния представител Станислав Станилов на 4 август 2011 г.

Д О К Л А Д


за първо гласуване

На редовно заседание на Комисията по културата, гражданското общество и медиите, проведено на 30.11.2011 г. бяха разгледани Законопроекти за българския език, № 154-01-78, внесен от Любен Корнезов 18.07.2011 г. и № 154-01-89, внесен от Огнян Стоичков и Станислав Станилов на 04.08.2011 г.
В заседанието взеха участие от: Министерство на културата – Боян Милушев парламентарен секретар, Милда Паунова директор на дирекция „Правна”; Министерство на образованието, младежта и спорта – Драгомир Маноилов парламентарен секретар, Любомир Йосифов директор дирекция „Правна”; Съвет за електронни медии – Даниела Жукова началник отдел „Национален мониторинг”, Доротея Петрова старши юрисконсулт в дирекция „Правни дейности”; Българско национално радио – Ирина Величкова директор на дирекция „Правна и човешки ресурси”, Елица Иванова юрисконсулт; Българска национална телевизия – Бойко Станкушев, Атанас Кацарчев и Бойко Василев; СУ „Св. Климент Охридски” – проф. Панайот Карагьозов и доц. Владимир Жобов.

Законопроектът за българския език № 154-01-78 бе представен от народния представител Любен Корнезов. Той посочи, че проблемът за езика, в конкретния случай за българския език, е много трудно податлив на нормативно регулиране. Законът за българския език е само един юридически инструмент за защита на родния език и това е целта му. Законопроектът развива конституционните принципи, залегнали в чл. 3 и чл. 36, ал. 1, а именно, че „официалният език в републиката е българският”, а „ изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани”. Проектозаконът няма дискриминационен характер спрямо майчиния език. С чл. 22 от законопроекта се предлага създаването на държавен орган – Комисия за опазване и развитие на българския език, която се състои от 17 членове. Мандатът на комисията е от 4 години. В § 1 от Преходните разпоредби на законопроекта е записано, че „законът се издава въз основа на чл. 36, ал.3 от Конституцията на Република България”, който гласи че „случаите, в които се използва само официалният език, се посочват в закона”.


Народният представител Станислав Станилов представи Законопроект за българския език № 154-01-89, който урежда обществените отношения, свързани с изучаването и ползването на българския език; условията за опазването и обогатяването на съвременния български книжовен език и правилата за българския език. С чл. 22 на законопроекта се предвижда създаването към Министерски съвет на Съвет за българския език, който е в състав от председател и 10 членове. Ежегодно до първи юни на текущата година се изготвя и внася чрез Министерски съвет в Народното събрание годишен доклад за дейността на Съвета за българския език. С § 4 от Преходни и заключителни разпоредби на законопроекта се предвижда да се създаде нов чл. 8а в Закона за радиото и телевизията, съгласно който „държавата насърчава доставчиците на медийни услуги, които популяризират българския книжовен език и писменост чрез специализирани предавания или рубрики и други тематични материали, предоставени или осъществени с участието на български учени, писатели, представители на българската култура, изкуство, чуждестранни учени – българисти и други”.
В писмените си становища Министерството на културата, Министерството на финансите, Министерството на образованието, младежта и науката, Съвета за електронни медии, Факултета по славянски филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски”, дирекция „Вероизповедание” на Министерски съвет, Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий” не подкрепят законопроектите. Министерството на външните работи не взима отношение относно необходимостта от такъв закон. В подкрепа на законова регламентация на българския език са становищата на Българската академия на науките, Държавната агенция за българите в чужбина, Асоциацията на българските училища в чужбина и Югозападния университет „Неофит Рилски”.
След проведените разисквания Комисията по културата, гражданското общество и медиите:
- с 2 гласа „за”, 2 „против” и 10 „въздържал се” предлага на Народното събрание да не подкрепи на първо гласуване Законопроекта за българския език, № 154-01-78, внесен от Любен Корнезов на 18.07.2011 г.;
- с 9 гласа „за”, 2 „против” и 4 „въздържал се” предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроекта за българския език, № 154-01-89, внесен от Огнян Стоичков и Станислав Станилов на 04.08.2011 г.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:



Даниела Петрова


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница