Комисията разкрива намеренията си за данъчно облагане на финансовия сектор



Дата10.04.2018
Размер32.23 Kb.
#66278


IP/10/1298

Брюксел, 7 октомври 2010 г.



Комисията разкрива намеренията си за данъчно облагане на финансовия сектор

Днес Европейската комисия оповести своите идеи за бъдещото облагане на финансовия сектор. Въз основа на схващането, че финансовият сектор трябва да даде полагащия му се принос към публичните финанси и че правителствата спешно се нуждаят от нови източници на приходи на фона на настоящия икономически климат, Комисията представи подход в две направления. На световно равнище Комисията подкрепя идеята за данък върху финансовите сделки (ДФС), с приходите от който биха могли да се финансират международни проекти като подпомагането на развитието или борбата с изменението на климата. На равнище ЕС Комисията лансира като предпочитан вариант данък върху финансовата дейност (ДФД). Ако бъде внимателно разработен и приложен, ДФД на ЕС би могъл да генерира значителни приходи и да спомогне за постигане на по-голяма стабилност на финансовите пазари, без да излага на ненужен риск конкурентоспособността на ЕС. Комисията ще представи тези свои идеи на Европейския съвет в края на октомври и на срещата на върха на Г-20 през ноември.

Комисарят по данъчното облагане и митническия съюз, одита и борбата с измамите, г-н Алгирдас Шемета, заяви: „Налице са основателни причини за данъчно облагане на финансовия сектор и има начини такова облагане да бъде осъществено. Вярвам, че идеите, които представи днес Комисията, са правилният начин да се гарантира, че финансовият сектор ще даде полагащия му се принос към преодоляването на най-належащите предизвикателства в ЕС и в света.“



Облагане на банките: световен подход и подход на ЕС

Комисията подкрепя идеята за данък върху финансовите сделки (ДФС) на световно равнище и ще продължи да работи за осъществяването ѝ в рамките на Г-20. За да реализират своите амбициозни международни проекти като подпомагането на развитието и борбата с изменението на климата, международните партньори ще трябва да постигнат съгласие по глобалните инструменти за финансиране. Данъкът върху финансовите сделки би бил приложим върху всяка сделка въз основа на нейната стойност, което ще доведе до съществени приходи. Комисията е на мнение, че един добре приложен и международно налаган данък върху финансовите сделки би бил привлекателен начин за набиране на необходимите средства за важни световни инициативи.

На европейско равнище Комисията предлага да бъде обсъдено въвеждането на данък върху финансовата дейност. Такъв данък би бил насочен към печалбите и възнагражденията в дружествата от финансовия сектор. По този начин с него ще бъдат облагани корпорациите, а не отделните контрагенти във финансовата сделка (какъвто е случаят с ДФС). След задълбочен анализ на възможностите за облагане на финансовия сектор Комисията смята, че ДФД би бил най-добрият инструмент за подходящо облагане на този сектор и за задоволяване на потребностите от допълнителни приходи в ЕС.

Подобаващ принос на финансовия сектор

За да прецени дали налагането на нов данък върху финансовия сектор е напълно оправдано, Комисията прегледа настоящия принос на този сектор към публичните бюджети. Тя стигна до заключението, че съществуват разумни основания за въвеждане на представените от нея данъци върху финансовия сектор. На първо място, финансовият сектор е сред главните виновници за финансовата криза и през последните няколко години получи значително държавно подпомагане. Ето защо е редно той да даде своя принос за възстановяването на икономиките на Европа и за стабилизирането на публичните финанси. На второ място, такъв корективен банков данък би могъл да допълни най-важните регулаторни мерки (сред които данъка върху банките и фонда за преобразуване на проблемни банки), целящи да повишат ефективността на финансовите пазари и да намалят нестабилността им. И накрая, като се има предвид, че финансовият сектор в ЕС е освободен от данък върху добавената стойност (ДДС), подобен нов данък би гарантирал, че този сектор не подлежи на по-ниско облагане в сравнение с другите. Накратко, новият данък би могъл да помогне да се гарантира, че финансовият сектор има по-подходящ и по-съществен принос към публичните финанси, би осигурил допълнителни източници на приходи и би спомогнал за създаването на стабилен и по-ефективен финансов сектор.



Следващи етапи

Комисията ще представи своето съобщение на финансовите министри на ЕС на заседанието на Съвета ЕКОФИН на 19 октомври и на държавните и правителствените ръководители на ЕС на заседанието на Европейския съвет в края на октомври. На срещата на върха на Г-20 през ноември ще бъде изложена позиция на ЕС по данъчното облагане на финансовия сектор с цел международните партньори да бъдат поощрени да постигнат съгласие за глобален подход. Комисията ще положи началото и на задълбочена оценка на въздействието, за да проучи допълнително идеите, които оповестява в днешното съобщение, с оглед на това да излезе с предложения за мерки през 2011 г.

За пълния текст на съобщението вж.:

http://ec.europa.eu/taxation_customs/index_en.htm

За повече информация вж.: MEMO/10/477




Каталог: rapid
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Европейската комисия е готова да започне преговори със сащ за споразумение за личните данни с цел борба с тероризма и престъпността
rapid -> IP/10/609 Брюксел, 26 май 2010 г. Европейската комисия се стреми да постигне високи стандарти за закрила на неприкосновеността на личния живот в рамките на споразумението за защита на данните между ес и сащ
rapid -> Европейска комисия — Съобщение за медиите
rapid -> Заседание на Съвета Външни работи Търговия Женева, 14 декември 2011 г. Председател г жа Hanna trojanowska
rapid -> Европейска комисия Съобщение за медиите
rapid -> Texte bg conseil europeen – bruxelles 15 & 16 octobre 2008 conclusions de la présidence


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница