Комуникативната култура в демократичното общество доц д-р Донка Александрова



Дата18.06.2018
Размер127.49 Kb.
#74441
КОМУНИКАТИВНАТА КУЛТУРА В ДЕМОКРАТИЧНОТО ОБЩЕСТВО

Доц. д-р Донка Александрова

СУ "Се. Климент Охридски"

Нашата конференция се провежда в навечерието на най-светлия национален празник за българите - 24 май - деня на братята Кирил и Методий, първоучителите на славянските племена, създателите на българската писменост и славянската култура. Тъкмо поради това ние избрахме да говорим за словото - за неговата сила и величие, за неговата демократизираща роля.

Така поставената теза за словото и демокрацията е необятна и затова нека насочим нашата дискусия само към онези проблеми, на които можем да дадем реално решение, а също и да поставим други, от които зависи развитието на демократическия процес и собствената ни съдба като нация.

Първият и основен проблем е за взаимовръзката между демокрация и реторика. Ненапразно древногръцката демокрация от V-IV в. пр.н.е. роди теорията и практиката на красноречието - изкуството да се убеждава. Дискусия и демокрация, търсене на съгласие или консенсус, както се наложи напоследък в езиковата ни практика, стремеж към справедливост и равенство, зачитане на човешкото достойнство и гражданско самосъзнание, ненасилието, за което пледираше великият син на древната Бхарата (Индия) - Махатма Ганди1 и неговата представа за демокрацията като даване на най-слабите същите възможности, които имат и най-силните - всички тези (а и много повече!) характеристики бележат генетичната връзка между реалната демокрация като метод на управление и реториката - като технология на убеждаващото общуване.

Естествено както демокрацията, така и публичната реч са исторически категории и днес те са твърде различни от своите първообрази в древността. Но все пак главните принципи на демократизма не само като форма на държавно управление, но и на ръководство на всяка обществена формация, която се ръководи чрез колективни решения - са запазени и до днес. А това са принципите на:


  • равенството - на икономически, политически и социални права и
    задължения;

  • обществения контрол и законността;

  • убеждаването - откритото обсъждане, дискутиране, полемизиране,
    компромис - т. е. правото на всеки гражданин да говори и да бъде
    изслушан, правото му неговото мнение да окаже въздействие върху
    вземането на колективното решение.

' Махатма Ганди - "Моята представа за демокрацията е, че при нея най-слабите трябва да имат същите възможности като най-силните - това никога не може да стане, освен чрез ненасилие", Световен речник на политическите афоризми, Библиотека "Крилати Фрази", С, 1993, с. 43

"По този начин демокрацията предполага различие и плурализъм на мненията в самото общество, както и равноправие на индивидите в него. Когато подобно различие намери публична изява, демократичният път на разрешаване на противоречията се основава на дискусията, убеждаването и компромиса, а не на насилствено прокарване на идеите чрез аргументите на властта."2 Често наричат демократичните правителства "говорилни", но това не принизява тяхното значение.

Принципът за гарантиране на човешките свободи: свободният обмен на мнения, дискусията е немислима без осигуряване на свободата на словото и печата, правото на гражданите да се обединяват в общности, да протестират, правото на лична сигурност. Само "живожарицата" на горещите спорове, проверката на множеството доказателства и гледни точки осигуряват достигането до най-добрите колективни решения.

И на последно място, но не и по значение - принципът на промяната - обновяването на обществото, което подобно на пролетното чистене измита неудачните закони, провинилите се законодатели и политици, остарелите възгледи и идеологии, сменя поколенията и правителствата. И всичко това става естествено - по законите на демократичното развитие, без сътресения и катаклизми, без злобата и отмъщението на "ключовите фигури", решаващи етапите на социалното развитие в авторитарните режими.

Вторият проблем, на който нашият форум трябва да съсредоточи вниманието си, е историческата приемственост на българската демокрация, или както е модерно да се казва - проблемът за континюитета на демокрацията. Не са малко онези съвременни кандидат-идеолози, които идентифицират включването на България в ЕС и НАТО с "присъединяването" на родината ни, която, кой знае защо, наричат "тази страна", към Европа... Ние не само сме в Европа, но и "сме дали нещо на света". И нека тези "неблагоразумни юроде" разгърнат отново страниците на един от най-проникновените наши народопсихолози - Иван Хаджийски, и си спомнят, че "обособяването на нашия народ в нация се намира в органическа връзка с формирането на българската демокрация"3. Той посочва като пример "Словесността" на Добри Войников - един учебник, в който уроците по реторика са в действителност и уроци по демокрация. Политическите идеи на Възраждането, "нашето освобождение беше борба за политическа и стопанска демокрация"4. Иван Хаджийски негодува срещу лъжата, която често се повтаря: "че българинът бил с робска психология и че тази психология имала извора си в петвековното турско робство"5. "Нашият народ има едно рядко политическо съзнание - заявява той. Малко са

2 Дейвид Бийтъм и Кевин Бойл, "Демокрацията: въпроси и отговори", Сп. "Отворено
образование", 1995, кн. 2, Център "Отворено образование", С, с. 83

3 Иван Хаджийски, Гражданска смърт или безсмъртие, Т. Бакалов", Варна, 1986, с. 26

4 Иван Хаджийски, Цит. съч., с. 34

5 Пак там.

народите, които така остро чувстват ограниченията на своята свобода. И ако някога този народ спира и изчаква събитията, това се дължи на неговото забягване напред."6

Тъкмо последиците от българската националноосвободителна борба създават двата решителни факта за демократичното развитие -демократизирането на образованието и демократичното възпитание на

народа.


Днес, когато отбелязваме 120 г. от епопеята на Априлското въстание - българският Великден на свободата, ние можем още по-уверено да се съгласим с Ив. Хаджийски, че "демокрацията е вселена в съзнанието на нашия народ, защото тя беше условие за неговото обособяване като нация, за неговото освобождение и обществено развитие".7 Живописно доказателство за това е Великото народно събрание след Освобождението, дебатите по приемането на Търновската конституция, блестящите речи на Петко Е Славейков, Петко Каравелов и др.

Демокрацията предполага постоянен диалог, може би е по-правилно да говорим за полилог с единомислещите, другомислещите, управляващите, управляваните. Смяната на политическия режим на 10. XI. 1989 г. доведе до плурализма на мненията, до многопартийната система, до поляризирането на социалната позиция, което в множество случаи прие драстични форми. Червено-синята конфронтация раздели не само обществото, но дори и най-малката му клетка - семейството. Днес сталиновата максима: "щом не си с нас, значи си против нас", която по закона на парадокса действаше в началото, започва да отстъпва на известна доза политическа толерантност.

И все пак нека се опитаме да синтезираме елементите на политическия диалог през периода на прехода от "социалистическа" към "пост-социалистическа демокрация".

Политическият диалог е:



  • нетолерантен - действа синдромът на махалото, от апологетика
    на комунистическата идеология до пълното й отричане; определенията
    са контрастни, от русофилия се тласка обществото към русофобия,
    търсят се близости с французите (т.нар. франкофония), образът на "по-
    големия брат смени руската рубашка с американското знаме" и пр.;

  • неабективен - проявява се синдромът на щрауса, пред
    обществеността се поставят за изпълнение задачи, които по своята
    социална значимост и перспектива не отговарят на реалността;

  • средствата за масово осведомяване получиха някои положителни
    насоки в развитието си: роди се изобилие от издания; нова и
    разнообразна информация; разчупване на идеологическия шаблон и
    Цитатничество; разрушаване на догматичния мисловен стереотип;

- но диалектиката на развитието им придобива и редица
отрицателни черти: посегателства към чистотата на българския език;

6 Пак там. Пак там, с. 36

П

вулгаризация на литературния език - навлизане на битовизми, вулгаризми, цинизми, жаргонни думи, диалекти. На практика някои от периодичните издания слагат знак за равенство между разговорния и книжовния език.



Езикът се профанизира съзнателно, за да се хареса на определена част от населението. Нещо повече - Петьо Блъсков и Тошо Тошев -собствениците на най-купуваните всекидневници "24 часа" и "Труд" използват максимата (приписвана на Блъсков!), че "предназначението на вестника не е да образова, а да се продава!" Ето някои примери от "свещения език" на тези новинари:

  • "Германците са аутсайдери според букмейкърите, тинейджърите
    - рокаджии, N показа среден пръст на М... ".

  • Променя се словоредът на фразата: Мечка уби бизнесмен.

  • Няма респект към религия, смърт - Татарчев заплашва да арестува
    (патриарх) Максим.

- "Червив с мангизи бизнесмен гръмнат пред вратата на
любовницата си" и др.

Модното увлечение по английските думички не е завладяла само вестникарите. В университета цял легион от непреведени термини битуват в програмата - струдентите вече не учат "политическа икономия", а "економикс"; не е "социално управление", а "мениджмънт"; не са "връзки с обществеността", а "пъблик рилейшънс" (и то в ед.ч.!) и много други.

- Наблюдава се американизация на езика и на културата - 90% от
фирмите по улиците са на английски език (а уж сме франкофонска
държава?!), 90% от филмите по националната ни телевизия са
американски и пр.

- Повишена е езиковата експресия - емоционален стил, който отразява екзалтацията от промяната - еуфорията на част от интелигенцията, получила свобода на словото и действието.

Балансираната аналитична мисъл се замени от патетични декларации, силни думи и изрази, отразяващи страстите на деня, но не и задълбоченост и перспектива за решаване на проблемите. В предизборно изявление по БНТ напр. университетският професор Иван Калчев заявява, че ще натика "всички комунисти в затвора, Янчулев - в затвора, Хачо Бояджиев - в затвора". Общото впечатление, което оставят подобни изявления у зрителя, се заключава единствено в рекламата на собствената персона на оратора.

- Разрушаването на бившата идеологизирана ценностна система


създава социален вакуум, в който избуява престъпността, избуява
демографският взрив, ражда се отчаянието и безпътицата на социално
слабите - учащата се младеж и пенсионерите. Депопулацията
(надвишаването на смъртността над раждаемостта), започнала от
началото на 1990 г., непрекъснато се задълбочава.8 Числото на родените
за 1995 година е с 32 000 по-малко от това на умрелите. С този прираст

' Сп. Пъблик рилейшънс и реклама, януари-февруари 1996 г., с. 38

България е на път да изчезне, според компютърни изчисления, през 2038 г.Н Ламтежът за пари и богатство заместват идеалите за честност, справедливост, себеотрицание в името на колектива и пр. В апел на Учителския синдикат от 11. V. 1995 г. под заглавие "Днес е толкова страшно за знанието" четем: "Управляващите днес не мислят за утре. Затова бъдещето на нацията е оставено в ръцете на окаяни бедняци, (подч. Д. А.) В резултат у учениците се формира апатия към интелектуалния труд, а това формира познатата безлична лесноуправляема трудова класа, за която интелигенцията няма стойност".9

Обект на реторическото изкуство е моделирането на общественото мнение, което се е формирало в резултат на взаимодействието на петте "басейна" (според "каскадния модел" на Дойч):



  1. икономическият и социалният елит;

  2. политическият и управленският елит;

  3. средствата за масово осведомяване;

  4. най-популярните фигури;

  5. широката публика.10

Най-съществени сред тези компоненти на социалната страфикация са онези, които са свързани със средствата за масово осведомяване и на "най-популярните фигури". Четвъртата власт (на масмедиите) безспорно е тази, която е на диригентския пулт в операта за изграждането на общественото мнение - в направляването на социалния климат. Изключителна е ролята особено на електронните медии (телевизията и радиото) за осъществяването на "четирите свободи", съдържащи се в Атлантическата харта и подписана на 12 август 1941 г. от президента на САЩ Франклин Делано Рузвелт и министър-председателя на Великобритания Уинстън Чърчил, а по-късно и от техния съюзник - Сталин. Това са свободата на словото, на религиите, освобождаване от нуждите и от страха. Към тях Авраам Ноам Чомски прибавя и петата свобода - "власт и идеология" или свободата на САЩ да гарантира "свободата да грабят и експлоатират".11 Критиката на американската демокрация заема съществена част от демократичното пространство на развитото гражданско общество, белег на неговото усъвършенстване.

Процесът на самопознанието - на своята собствена култура и история - става възможен единствено едновременно (на фона на) с опознаването на "другия" (библейската притча за Петър и Павел!). И ако днес ние водим диалог за интеграцията и сътрудничеството между Изтока и Запада, то той може да бъде продуктивен при следните три радикални условия:

1. Ако диалогът е предпазен от клопката на "модерноцентризма"12,

В-к "Демокрация", 11. V. 1995 г.



10 Джовани Сартори, Съвременната дискусия по кн. 1, Център за изследване на демокрацията, С. 1992, с. 145 Авраам Ноам Чомски, Петата свобода или власт и идеология. Изд. Агато, С„ 1996, с. 11



а това означава, че трябва да се предпазим от прибързано и механичноМ оценяване на другите култури, на създадените от тях ценности, над техните техники и постижения; да се предпазим от тенденциозното, идеологизирано и поради това едностранчиво разбиране на другия, отричащо или незабелязващо позитивното за сметка на увеличаването, на тъмните краски във възприятието.

Стремежът към европейска интеграция на Изтока и Запада не съдържа само "съвкупността на културните срезове на съвременността".13 И Западът, и Изтокът имат своето минало, присъстващо в един или друг вид в съвременността. Нещо повече, не само пространствените, но и времевите измерения на тяхната идентичност и взаимодействие са твърде сложно преплетени и не бива да се забравят думите на Роже Гароди ("За диалога на цивилизациите"),] че: "Това, което е прието да се нарича Запад, се ражда най-напред к Месопотамия и Египет, т. е. в Азия и Африка".14 Има се предвид, че! "Западната култура" като дух и атмосфера за иновации, за преобразяване! на човешките общности и дейности принадлежи не единствено на Запада! като гео-политическо-икономическа и културна карта, а включва един] общочовешки глобален аспект.

2. Второто задължително условие за ефективния диалог на България] е конкретно-историческата оценка на демократичния подход. Не бива! да се поставят всички страни под един знаменател. Това не означавал че не съществуват общи, валидни за всички "посттоталитарни" страни! закономерности.

Пьотр Лукашевич и Анджей Сицински са отделили шест основни! характерни черти на социалистическата политическа култура, които! са идентифицирани в Полша, но в действителност са приложими и за] всички останали пост-комунистически общества:

  1. демокрацията е представена като всестранен консенсус в]
    обществения живот, вместо взаимодействие и конкуренция на различни]
    социални групи, гледни точки и идеи;


  2. примитивен егалитаризъм;

  3. очакване към държавата да реши всички потребности на
    гражданите;


  4. забележителната роля на работното място във връзка с дома, но]
    не на местната общност или асоциации - като критични организационни
    центрове на всекидневния живот;


  5. преобладаваща апатия и пасивност по отношение на бъдещето и]

6. безверие към авторитетите, елитите и медиите".15
Кои са най-важните аспекти на промяната?


12 Гуревич, А. Я. Мировая культура и современностъ, Ияостранная литература, 1976, N1, с. 207

13 Пак там, с. 214

14 Garaudy, Roger, Pour un dialogue des civilisation. Paris, Denoel, 1977, p. 15

15 Lukasiewicr, Piotr and Andrzej Sicinski, 1992. "Attitudes on everyday life in the emerging postsocialist
society, In "Escape from Socialism", (eds) W Connor and Е Ploszajski. Warsaw: IFIS Publishers.

Социалната обстановка у нас е напрегната и конфронтирана. Политическият плурализъм стагнира до двуполюсната партийна система: БСП и СДС, т. е. посткомунистки и антикомунисти. Икономическият живот е кризисен и хаотичен. Селското стопанство е разрушено и почти унищожено. Няма месо, пшеница, мляко. Културната ситуация е проблематична и америкаризирана. Дългият период зад "желязната завеса" роди повсеместното навлизане на американски културни продукти - филми, музика, драматургични произведения и пр.

Според социологическо изследване16 от юли 1994 г., и озаглавено "Доверие в медиите и етика на журналистите" се оказва, че все още българите предпочитат националните медии - БНР (74%) и БНТ (71%) като източници на достоверна информация. След тях са армията (63%), вестниците (61%) и президентът (52%).

На фона на тези най-едри щрихи на демократичния преход в българската култура ние следва да се спрем върху чертите на съвременната политическа реч като синтез на политическата промяна. Политическият език не беше пощаден от "спасителната разруха".17 Синоними на ключовата дума "промяна" станаха думи като "криза", "хаос", "несигурност", "престъпност", "безвремие", "отчуждение", "страх", "равнодушие" ...

Крахът на тоталитарната държава остави в населението един народ, чиито отличителни черти говорят за патернализъм и авторитарен стереотип на мислене, чиято политическа култура е все още далеч от либералните ценности на отворената гражданска общност. Най-ярко това наследство се проявява в предизборните кампании, които коренно се различават от тези през последните близо 50 години. Политическият език на прехода се роди, проходи и проговори като контрапункт на т. нар. "дървен език", характерен за бившата идеологизирана политическа ситуация. На мястото на строгата "дисциплина" и цитатничество идва плурализъм на мненията, който за съжаление твърде често е безплоден. Простото количество от мнения, без алтернативност помежду им може да доведе обществото до безизходица.

Друго явление в публичното слово на демокрацията е "алармизмът". Това е гласът на интелектуалеца, който, без да се влияе от идейна и политическа конюнктура, защитава или критикува обществени и държавни интереси.

Онова, което може да се квалифицира като най-голямо зло на посткомунистическата политическа реч, е абсолютизираната партийна пристрастност, която не позволява да се види и оцени реалната действителност. Тази субективираност на оценките нерядко достига до голо отрицание, черногледство и демагогия. Често речите са многословни и безпредметни или по термина на Люсиен Сорес таутизъм

16 НОЕМА ООД, С, 1994, с. 41-55

Волфганг Краус, Бъдещето на Европа, Подем чрез обединение, Университетско издателство "Св. Кл.Охридски", 1996, с. 27

(тавтология и аутизъм = многословие и самота) - таутистични.

За съжаление станахме свидетели и на други сенчести прояви, като например вулгаризирането на публичното слово. Тази "разговорност" от най-нисък семантичен ред не само огрубява възприятието, но и "олекотява" неговата обществена значимост, притъпява го като инструментариум на демократичния процес и в крайна сметка го компрометира.



Независимо от тези и други слабости на политическата реч (особено осезателно те се чувстват в залите на парламента!), свободата на изразяване и комуникацията могат да се смятат като първа стъпка към демокрацията и интеграцията в една нова съвременна Европа. Сегашното и бъдещото развитие на европейската културна история все повече ще се превръщат в надпревара между политическата комуникация и катастрофичността (Хербърт Уелс). Демокрацията, отвореното общество, откритостта са уязвими - те носят огромни рискове за всекидневната ни сигурност. Но свободата да бъдем граждани ще ни подготви и за една нова политическа култура.
Каталог: 2010
2010 -> Ноември, 2010 Г. Зад Кое е неизвестното число в равенството: (420 Х): 3=310 а) 55 б) 66 в) 85 г) 504 За
2010 -> Регионален инспекторат по образованието – бургас съюз на математиците в българия – секция бургас дванадесето състезание по математика
2010 -> Януари – 2010 тест зад Резултатът от пресмятане на израза А. В, където
2010 -> Библиографски опис на публикациите, свързани със славянските литератури в списание „Панорама” /1980 – 2011
2010 -> Специалисти от отдел кнос, Дирекция „Здравен Контрол при риокоз русе, извършиха проверки в обектите за съхранение и продажба на лекарствени продукти за хуманната медицина на територията на град Русе
2010 -> 7 клас отговори на теста
2010 -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
2010 -> Код на училище Име на училище


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница