Концепция за предоставяне и използване на ваучери за услуги



Дата13.10.2018
Размер189.96 Kb.
#84706
КОНЦЕПЦИЯ
за предоставяне и използване на ваучери за услуги
Концепцията има за цел да предложи визия относно целите, обхвата, същността на система за заетост чрез ваучери за услуги.


  1. Въведение - проблеми и възможности

Структурата на пазара на труда и все по-активното участие на жените от една страна и нарастващата потребност от грижи - от друга, налага въвеждането на нови модели и форми на заетост, например ваучери за услуги. За да може до 2020 г. равнището на заетост да достигне 75 % от населението на възраст между 20 и 64 години, съобразно възприетите в Стратегия „Европа 2020“ цели, държавите-членки ще трябва да отдадат особен приоритет на това жените да бъдат насърчавани да работят и да бъде подобрен балансът при съвместяване на професионалния и личния живот.

Според последните прогнози броят на европейските граждани на възраст над 65 години почти ще се удвои през следващите 50 години и от 87,5 милиона през 2010 г. ще достигне 152,6 милиона през 2060 г. В същото време населението в трудоспособна възраст започва да намалява след десетилетия на постоянен прираст.

Практиките за въвеждането на модела за ваучерна система в публичния сектор в държавите-членки на ЕС са различни по отношение на обхвата на услугите, предоставяни чрез ваучери, участниците, ролята и отговорностите на ангажираните страни. Сходни са обаче целите на ваучерната система, а именно възможността за създаване на работни места и разширяване на достъпа до услуги за определени целеви групи, като се вземат предвид реалните разходи за публичните органи.

Социалните услуги и услугите за извършване на домакинска работа, притежават голям потенциал за създаване на работни места. Социалните услуги в домашна среда са част от „белите“ работни места, заедно със здравните услуги и социалните услуги в общността, докато услугите за извършване на домакинска работа са гранични на тази категория. Очаква се търсенето на социални и домакински услуги да нараства поради тенденцията за застаряване на населението, съчетана с очакван спад в броя на лицата от семейния кръг, които потенциално биха могли да полагат такива грижи.

Съгласно публикувания през 2013 г. от Главна дирекция „Заетост, социални въпроси и социално включване“ на Европейската комисия Доклад за развитието на персоналните услуги и услуги за домакинството в ЕС, потенциалът на този сектор за създаването на нови работни места е значителен. Чрез въвеждането на подобни схеми за субсидирана заетост се генерират допълнителни ползи като се ограничава недекларираната заетост, разширява се достъпа до услуги, осигурява се заетост на лица от уязвимите групи на пазара на труда. В България, традиционно секторът на услугите за домакинството и полагането на грижи в дома е слабо развит и процентът на недекларирания труд в него е висок.




  1. Цели на системата за предоставяне и използване на ваучери за услуги

Целите на системата за предоставяне на услуги в дома чрез ваучери са:



  • създаване на нови работни места в сектора на социалните услуги и услугите в дома чрез стимулиране на тяхното ползване;

  • разширяване на достъпа до услуги, предоставяни чрез ваучери;

  • подпомагане включването на пазара на труда на безработни лица от групите в неравностойно положение, регистрирани в дирекции „Бюро по труда“, чрез осигуряване на възможности за заетост;

  • разширяване на достъпа до услуги, свързани с полагане на грижи за „зависими“ членове на семейството (деца, самотно живеещи възрастни хора, хора с трайни увреждания и др.);

  • ограничаване на недекларираната заетост в сектора на услугите;

  • осигуряване на възможности за по-добро съвместяване на професионалния и личния живот на семейства - ползватели на услуги чрез ваучери;

  • предоставяне на възможност за личен избор на ползвателите на ваучери сред доставчиците на услуги съобразно специфичните им потребности като предпоставка за повишаване на качеството на предоставяните услуги.




  1. Обхват на услугите, заплащани с ваучери




    1. Услуги, свързани с полагане на грижи за деца и възрастни хора в дома на потребителя;

    2. Услуги, свързани с полагане на грижи за деца и хора с трайни увреждания, в т.ч. с чужда помощ, включително закупуване на продукти, лекарства, придружаване до институции, здравни заведения и др., съдействие за попълване и подаване на документи;

3.3. Услуги за домакинството: почистване в дома, включително миене на прозорци; дребни ремонтни дейности; помощ в градината и двора (без земеделска дейност).


  1. Партньори, участващи в предоставянето на услуги, заплащани с ваучери

Системата за заетост чрез ваучери за услуги се основава на взаимодействието между следните партньори:



  • лица, предоставящи услуги, заплащани с ваучери (работници);

  • ползватели на услугата;

  • работодатели;

  • издател на ваучерите;

  • държавата, която субсидира част от цената на ваучерите.




    1. Лица, които ще извършват услуги, заплащани с ваучери (работници)

За предоставяне на услуги в дома чрез ваучери ще бъдат наемани безработни лица, в т.ч. регистрирани в дирекции „Бюро по труда“, приоритетно продължително безработни, безработни над 55 г., безработни младежи до 29 г., безработни с ниско образование и без квалификация.

Лицата трябва да отговарят на следните условия:


  • не са в роднинска връзка с потребителя на услугата по права или съребрена линия до втора степен1;

  • нямат същата адресна регистрация като потребителя на услугата;

  • отговарят на специфични изисквания за упражняване на съответната професия, например притежаване на определена квалификация, професионален опит и др.


4.2. Ползватели на услуги
Ползватели на услуги чрез ваучери могат да бъдат физически лица, които:

  • законно пребивават на територията на страната;

  • нямат неплатени задължения за данъци и осигуровки към момента на закупуване на ваучера;

  • отговарят на допълнителни изисквания, съобразно вида на услугата, например да са лица с трайни увреждане, ако желаят да ползват срещу ваучер услугата грижи за хора с увреждания.


С един ваучер за услуга се заплащат 2 астрономически часа труд.
С оглед недопускане на злоупотреби и осигуряване достъп на повече потребители при ограничен ресурс за финансиране, се определя максимален брой ваучери, които може да закупи едно лице в рамките на една календарна година, например:

  • до 264 ваучера за услуги в домакинството (2 работни часа на ден х 22 дни на месец х 12 месеца формира 528 часа годишно или 264 ваучера);

  • до 528 ваучера за грижи за деца и възрастни (4 работни часа на ден х 22 дни на месец х 12 месеца формира 1056 часа или 528 ваучера);

  • до 792 ваучера за услуги, свързани с полагане на грижи за деца и възрастни с трайни увреждания, в т.ч. с чужда помощ (6 работни часа на ден х 22 дни на месец х 12 месеца формира 1584 часа или 792).

Едно лице може да закупува ваучери от трите вида услуги, т.е. максимален брой – 1584 ваучера.

При определяне на максималния брой ваучери, който може да закупи едно лице, се отчита спецификата на съответния вид услуги, обичайното време, необходимо за предоставяне на качествена услуга, както и достъп на по-голям брой правоимащи до съответния вид услуги в рамките на осигурения ресурс за субсидиране цената на ваучерите.

Ползвателите не могат да ползват ваучери за същите услуги, финансирани изцяло или частично с публични средства по друг ред (в рамките на проекти, програми, мерки и др., финансирани със средства от държавния бюджет, общинските бюджети или ОП РЧР).

Услугите ще се предоставят в дома на физическите лица и не могат да бъдат използвани в тяхната стопанска дейност, ако упражняват такава.
4.3. Доставчици на услуги (работодатели), заплащани с ваучери
4.3.1. Доставчици на услуги за полагане на грижи за деца и възрастни, вкл. с увреждания, в дома им могат да бъдат:


  • български физически лица, регистрирани по Търговския закон, и юридически лица,

  • физически лица, извършващи търговска дейност, и юридически лица, възникнали съгласно законодателството на друга държава - членка на Европейския съюз, или на друга държава от Европейското икономическо пространство,

които са вписани в регистъра по чл. 42 от Закона за прилагане на Закона за социалното подпомагане към АСП;

  • общини.


4.3.2. Доставчици на услуги за домакинството могат да бъдат физически и юридически лица, регистрирани по Търговския закон, с доказан опит в предоставянето на такива услуги през последните две години преди датата на подаване на заявлението за вписване в специален регистър към Агенцията по заетостта и които са вписани в него. Услугите могат да се предоставят и от общински предприятия, в които са създадени специализирани звена за предоставяне на услуги срещу ваучери.
Доставчиците на услуги срещу ваучери следва да отговарят и на допълнителни изисквания, например:

  • да нямат подлежащи на принудително изпълнение публични задължения;

  • да не са в открито производство по несъстоятелност или да не са обявени в несъстоятелност;

  • да не са нарушавали правилата за използване на ваучери за услуги в срок от две години от датата на подаване на заявлението за вписване в съответния регистър на

  • доставчици на услуги.

Услугите срещу ваучери ще могат да се предоставят само от лица от целевата група, наети на работа от доставчика. Работодателите могат да сключат с лицата срочни трудови договори по чл. 68, ал. 1, т. 1 и т. 2 от Кодекса на труда (КТ) – за определен срок и до завършване на определена работа, или трудов договор по чл. 114 от КТ - за работа през определени дни от месеца.

Задължение на работодателя е да регистрира наетите лица в съответния регистър на доставчиците на услуги.
4.4. Издател на ваучерите за услуги
Издателят на ваучери координира дейността и взаимодействието между участващите институции. Издателят:


  • организира процеса по възлагане на отпечатването на ваучерите, които са на хартия;

  • организира създаването и поддържането на интернет сайт за закупуване на ваучери по електронен път;

  • предоставя ваучери на физическите лица – ползватели срещу заплащане, включително по електронен път;

  • получава държавната субсидия по закупените ваучери;

  • осъществява дължимите плащания към работодателите-доставчици на услуги въз основа на предявените от тях ваучери.

Възможни са различни варианти при определяне на издателя на ваучери.


Първият вариант е издатели да са Агенцията по заетостта (АЗ) и Агенцията за социално подпомагане (АСП). И двете институции имат опит в предоставянето на ваучери и разполагат с мрежа от структури в цялата страна, достъпна за потенциалните ползватели на ваучери. АСП може да е издател на ваучерите за услуги, свързани с полагане на грижи за деца и възрастни, вкл. хора с увреждания, а АЗ – на ваучерите за услуги за домакинството.

Основните функции на АСП са свързани с предоставянето на социални услуги, както и с дейности по регистрация на физически и юридически лица, които извършват социални услуги. Част от социалните услуги се включват в обхвата на услугите, които ще се предоставят срещу ваучери. Наред с това агенцията поддържа регистър на доставчиците на социални услуги, подпомага методически доставчиците и осъществява контрол по предоставянето на услугите чрез инспектората към изпълнителния директор.

Агенцията за социално подпомагане оказва методическа подкрепа на доставчиците на социални услуги и осъществява контрол по предоставянето им чрез Инспектората към изпълнителния директор.

Социалните услуги са делегирани от държавата дейности, управляват се от кметовете на общините и се финансират от държавния бюджет чрез общинските бюджети на база брой места. Социалните услуги се финансират и от регистрирани доставчици на социални услуги, вписани в регистъра на АСП. В регистъра на АСП на доставчици на социални услуги са вписани и доставчици на социалните услуги „личен асистент“, „социален асистент“, „Домашен помощник“ и „приемна грижа“.

Услугите, предоставяни в домашна среда (личен и социален асистент, домашен помощник и приемна грижа), не са държавно делегирани дейности и се финансират на проектен принцип и чрез Национална програма „Асистенти на хора с увреждания“.

Агенцията за социално подпомагане има информация за ползвателите на социални услуги, които услуги са безплатни и се финансират с бюджетни средства или със средства от ЕСФ и може да осъществи контрол, за да не се допуска дублиране на финансирането.

Сред основните функции на АЗ са насочването и подпомагането на безработни лица за започване на работа и оказване на съдействие на работодателите при наемане на работна сила и ползване на преференции за заетост.

Дейностите, свързани с предоставяне на услуги за домакинството, биха могли да се осъществяват от АЗ. Следва да се има предвид, че това са нови дейности за АЗ, което предполага провеждане на редица подготвителни дейности като: провеждане на проучвания за определяне на цената за предоставяне на 1 час различни по вид услуги за домакинството, изготвяне на изисквания към доставчиците на услуги за домакинството, създаване и поддържане на регистър на доставчици на услуги за домакинството, нормативни промени, обучение на персонала и др.


Вторият вариант е издател на ваучери да е АСП или АЗ.

Важно условие за успешното реализиране на концепцията в този случай е изграждането и функционирането на надеждна система за текущ обмен на данни между двете институции.


Третият вариант е издаването на ваучери да бъде възложено от АСП или АЗ на външна фирма след избор на изпълнител по Закона за обществените поръчки.
4.5. Отговорности на държавата (МТСП)
Държавата осигурява необходимия финансов ресурс за субсидиране на част от стойността на ваучерите с целеви средства, отпуснати от държавния бюджет за финансиране на системата за предоставяне на ваучери за услуги, или по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Необходим е да се осигури допълнителен ресурс за поемане на транспортните разходи във връзка с предоставянето услуги в дома. Транспортните разходи във връзка с предоставянето на услугите са високи поради необходимостта ежедневно да се посещават по няколко ползватели или да се пътува до различни населени места и следва да се поемат от държавата, тъй като възнагражденията на наетите лица са такива, че не позволяват да се заплащат от тях.

Държавата нормативно регламентира цената за придобиване на ваучери от ползвателите, реда и начина за тяхното издаване, ползване и осребряване, правата и задълженията на всички участници в процеса, контрола на процеса.

Държавата следва да осигури финансов ресурс и за укрепване на капацитета на институцията/ите – издател/и на ваучери и за администриране на процеса (изграждане на интернет сайт, разработване на софтуерен продукт и обучение на персонала за работа с него, провеждане на информационни кампании, информационни материали и др.)


  1. Ваучери за предоставяне на услуги в дома

Ваучерът за услуга е държавна ценна книга, която се използва като непарично платежно средство за заплащане на услуги, предоставени от оторизирани доставчици. Ваучерите за предоставяне на услуги в дома предоставят възможност на физически лица да ползват определен набор от услуги на цена по-ниска от пазарната, тъй като част от стойността на услугата се субсидира от държавата.

Ползвателите закупуват ваучерите за сума, която е по-ниска от тяхната действителна стойност. Цената (номиналната стойност) на ваучера е равна на двукратния размер на часовата работна заплата за съответния вид услуга, за която се издава ваучера.

Във връзка с условието, че един ваучер за услуга покрива 2 астрономически часа труд, наетото лице от определен ползвател за извършване на дадена услуга следва да полага труд при едно посещение на ползвателя най-малко за 2 астрономически часа.

Действителната стойност на ваучера се формира от неговата номинална стойност плюс субсидия от държавата, която включва:


  • осигурителни вноски за сметка на работодателя за държавното обществено осигуряване (ДОО), допълнителното задължително пенсионно осигуряване (ДЗПО) и здравно осигуряване върху двукратния размер на часовата работна заплата за съответния вид услуга;

  • сума за компенсиране на разходи на работодатели за организиране и администриране на дейността по предоставяне на услугата;

  • разходи за отпечатване на ваучера.

Разходите за транспорт до дома на потребителя, направени от работника, предоставящ услуги в дома, следва да са за сметка на държавата.

Например, при минимална работна заплата от 380 лв. и съответно часова работна заплата 2,21 лв. ползвателят ще заплаща за един ваучер 4,42 лв. (за 2 работни часа) –номиналната стойност на ваучера, при реалната стойност 8,20 лв. (4,42+4,42*18,5% +2,00+0.98).

Размерът на часовата работна заплата, т.е. номиналната стойност на ваучера за съответния вид услуга, следва да се определи въз основа на предварително проведено детайлно проучване на цените на свободния пазар. Размерът на часовата работна заплата за даден вид услуга, предоставяна срещу ваучери (напр. за почистване на дома), не може да бъде по-нисък от минималната часова работна заплата за съответната календарна година.

Ваучерите са поименни, със срок на валидност шест месеца от датата на издаване. Услуга, която е ползвана след изтичане на срока на валидност на ваучера, не може да бъде заплатена с него. В този случай сумата, срещу която е закупен ваучера, подлежи на възстановяване от издателя. Ваучерът за услуги може да се използва само за заплащане на услугата, за която е издаден. Той не може да се преотстъпва или продава на трети лица.


  1. Реквизити на ваучерите за услуги

Ваучерът като ценна книга съдържа най-малко два защитни елемента върху хартията и трайно вписана при отпечатването номинална стойност. Отпечатването на ваучерите се извършва по Наредба за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценни книжа, приета с ПМС № 289 от 30.11.1994 г.

Ваучерите за услуги се състоят от два отрязъка – ляв и десен, които първоначално са съединени, а в последствие се разделят съответно за ползвателя на услугата и за работника, който извършва услугата.

Всеки ваучер има серия и номер, които позволяват неговото индивидуализиране и проследяване, и задължително съдържа:



  • Защитни елементи – уникален баркод и холограмен стикер (1);

  • Наименование на издателя на ваучера (2);

  • Номинална стойност, посочена цифром и словом (3);

  • Дата на закупуване (издаване) (4);

  • Срок на валидност (5);

  • Име, идентификационен номер (ЕГН) и адрес на ползвателя на услугата (6);

  • Дата на извършване на услугата (7);

  • Конкретен вид услуга (8);

  • Наименование и ЕИК на доставчика на услуги, избран от ползвателя (9);

  • Име и ЕГН на лицето, предоставило съответната услуга (10);

Издателят създава и поддържа електронен регистър на предоставените ваучери за услуги. В регистъра се вписват:



  • Серия и номер на ваучера;

  • Дата на издаване;

  • Ползвател на услугата – трите имена, ЕГН, адрес, идентификационен номер;

  • Срок на валидност на ваучера;

  • Наименование и ЕИК на работодателя-доставчик на услуги;

  • Трите имена и ЕГН на безработните лица, с които фирмата-посредник е сключила трудов договор за предоставяне на услуги срещу ваучери.




  1. Механизъм за прилагане


7.1. Регистрация на доставчици на услуги
Кандидатите за доставчици на услуги подават заявление до издателя на ваучери. Образец на заявлението може да се получава в териториалните поделения на АЗ и АСП, общините и кметствата или да се изтегли от специализиран интернет сайт, който трябва да се създаде в помощ на всички заинтересовани. Заявлението се подава в офисите на издателя или по електронен път. Издателят извършва проверка дали кандидатът отговаря на изискванията въз основа на представените документи. Всички обстоятелства, информация за които се съдържа в публични регистри или в регистри и бази данни на институциите, се декларират от лицето и се проверяват служебно от издателя на ваучери.

Одобрените кандидати се вписват в база данни на доставчиците на услуги чрез ваучери. След като бъде регистриран доставчикът на услуги, издателят на ваучери изпраща на доставчика необходимата информация за предоставяне на услуги чрез ваучери, както и описание на процедурата за възстановяване на стойността на ваучера, субсидирана от държавата и стойността на разходите за транспорт до дома на потребителя, направени от работника, предоставящ услуги.

Базата данни се поддържа от издателя като в нея се вписват пълното наименование и ЕИК на доставчика, услугите, които може да предоставя срещу ваучери, населените места, в които ще се предоставя съответния вид услуги, телефон за контакт. Списъкът на доставчиците на услуги се публикува на специализирания интернет сайт, за да е достъпен за потребителите на услуги.
7.2. Регистрация на желаещите да ползват услуги срещу ваучери
Желаещите да ползват услуги срещу ваучери се регистрират при издателя на ваучери чрез подаване на заявление – лично от лицето, което има право да ползва услуги срещу ваучери, или от негов представител. Заявлението се подава в офисите на издателя на ваучери или по електронен път. В него се посочва вида на услугата, която лицето желае да ползва, и се прилагат доказателства, че отговаря на изискванията към ползвателите на ваучери за услуги за грижи за деца и възрастни, вкл. с увреждания. Всички обстоятелства, информация за които се съдържа в публични регистри или в регистрите и базите данни на институциите, се декларират от лицето и се проверяват служебно от издателя на ваучери. Издателят информира лицето за одобрението или отказа да бъде включено в базата данни на ползвателите на ваучери. Одобрените ползватели се вписват в базата и получават уникален идентификационен номер, който позволява лесна проследимост и осъществяване на последващ контрол.
7.3. Придобиване на ваучер за услуги от потребителите
Одобрените ползватели на услуги могат да закупуват ваучери за съответния вид услуги (до определения максимален брой за една календарна година) от издателя или да заявят издаването им по електронен път. При всяка заявка заявителят вписва в заявлението вида на услугата, която желае да ползва, времето на ползване и броя ваучери, които желае да закупи, както и своя идентификационен номер. Издателят извършва проверка и потвърждава или прави отказ за издаване на заявените ваучери чрез валидиране или отказ за валидиране на заявката.

След получаване на одобрение и заплащане на стойността на заявените ваучерите по банковата сметка на издателя, ваучерите се доставят на посочен от ползвателя адрес. Разходите за доставка са за  сметка на ползвателя. При извършване на плащанията ползвателят задължително вписва своя идентификационен код. Ползвателите заплащат номиналната стойност на заявените ваучери.

Издателят разработва и поддържа специализиран интернет сайт. Сайтът осигурява защитени зони, които позволяват на участниците в системата да използват различни функционалности. След регистрация, потребителите на услуги получават право за достъп  до електронни услуги, в т.ч. издаване на електронни ваучери, чрез използване на потребителско име и парола.

Електронни ваучери се издават по желание на заявителя – регистриран ползвател на услуги срещу ваучери. Лицата, които желаят да ползват електронни ваучери, заявяват това на специализирания сайт. В този случай се създава електронен „портфейл“ (персонална сметка) на съответния ползвател. При всяка заявка „портфейлът“ се заверява от издателя със заявените по електронен път и одобрени от издателя брой ваучери, непосредствено след като бъдат заплатени. Използваните услуги срещу ваучери се потвърждават от заявителя също по електронен път, като потвърждението е условие за заплащането им от издателя на доставчика. Чрез специализирания сайт всеки ползвател може да получи актуална информация за оторизираните доставчици по видове услуги, да направи избор на доставчик, да заяви, да потвърди изпълнението на заявената услуга и да я заплати, при необходимост да  подаде оплакване или да  потърси съвет и съдействие. При регистрация за ползване на електронни ваучери ползвателят може да проследи броя на ваучерите, които е заявил, видовете услуги, които е ползвал, и извършените плащания.

Ползвател, който е закупил ваучер, може да заяви услугата, от която се нуждае и за която притежава валиден ваучер, при доставчик, вписан в списъка на одобрените доставчици на услуги. При заявяване на услугата ползвателят и доставчикът подписват рамково споразумение относно условията и реда за предоставяне и ползване на услугата, правата и задълженията на страните. Доставчикът изпраща в дома на ползвателя работник - изпълнител на услугата. Изпълнител на заявената услуга може да е само безработно лице, насочено от Агенцията по заетостта, което е наето на работа от доставчика. Изпълнителят се легитимира с идентификационна карта с логото на издателя на ваучери, в която е вписано неговото име и ЕГН. След извършване на услугата ползвателят вписва във ваучера името и ЕГН-то на изпълнителя, както и датата на извършване на услугата, подписва го и го предава на изпълнителя.

Броят на предоставените ваучери се определя от броя на отработените часове. Ваучерът може да се използва само за заплащане на действително предоставена услуга и не може да се ползва за заплащане на транспортни и други съпътстващи разходи във връзка с нейното изпълнение.


7.4. Възстановяване на разходите на доставчиците на услуги (работодатели)
Изпълнителят (работникът) предава на доставчика (работодателят) получените ваучери за услуги и в тях се вписва името и ЕИК на доставчика. Най-късно до края на съответния календарен месец доставчикът представя получените ваучери на издателя за осребряване. Ваучерите се описват в заявка като към нея се прилагат десните отрязъци от ваучерите. Лявата част на ваучерите се съхранява при доставчика.

Издателят извършва проверка на представените ваучери, в т.ч. проверка на срока на валидност на всеки ваучер, коректно ли са попълнени всички реквизити на ваучерите, има ли право доставчикът на услуги да предоставя съответния вид услуга, има ли право изпълнителят да предоставя услуги срещу ваучери и др. Няма да се възстановяват суми по ваучери, които са използвани след срока на валидност, и при безспорно установени пропуски и недостатъци, които не могат да бъдат коригирани.

Процедурата за електронните ваучери е описана в т.7.3.

В едномесечен срок от получаване на заявлението за изплащане, издателят превежда по сметката на доставчика дължимата сума по ваучерите. Дължимата сума е равна на номиналната стойност на валидните ваучери плюс субсидията. От субсидията се приспада сумата на вноските за социално и здравно осигуряване за сметка на работодателя върху номиналната стойност на одобрените ваучери, както и разходите за отпечатване на ваучерите.

Задължение на издателя е да превежда по индивидуалните партиди на работниците сумите за осигуровки, изчислени на база номиналната стойност на ваучерите, в които те са вписани като изпълнители.

Задължение на работодателя е да изплаща на работниците-изпълнители, договореното трудово възнаграждение след припадане на дължимите данъци и вноски за социално и здравно осигуряване. Удържаните суми се превеждат по индивидуалните партиди на лицата.

Изпълнението на Концепцията изисква съвместна работа на ангажираните институции и повишаване на капацитета на служителите, на които ще бъдат възложени допълнителни функции във връзка с нейното прилагане.



1 Лицата, които са в роднинска възраст могат да се включват в заетост като лични асистенти по схеми по ОП РЧР и по програми, финансирани с бюджетни средства;


Каталог: ckfinder -> userfiles -> files -> politiki -> zaetost
zaetost -> Програма за обучение и заетост на продължително безработни лица предпоставки и необходимост от реализация на програмата
zaetost -> Списък на членовете на национален консултативен съвет по професионална квалификация на работната сила
zaetost -> Национална програма „активиране на неактивни лица”
zaetost -> 1 Списък на използваните съкращения
zaetost -> Проект „от професионално обучение към ефективна заетост”
zaetost -> Приложение към Заповед № рд01-78 от 24. 01. 2015 г на министъра на труда и социалната политика


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница