Конференция „националната сигурност: актуални въпроси, подходи, решения”



Дата02.02.2018
Размер49.4 Kb.
#54118
КОНФЕРЕНЦИЯ

НАЦИОНАЛНАТА СИГУРНОСТ: АКТУАЛНИ ВЪПРОСИ, ПОДХОДИ, РЕШЕНИЯ”

София, 21-22 октомври 2013 година, Голямата зала на БАН
Тема на изказването:

Актуални аспекти на националната сигурност”


УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

Бих искал от името на Държавна агенция „Национална сигурност” да изкажа поздравления към организаторите на тази конференция, която вярвам, че в годините ще се утвърди като важна дискусионна платформа.



Проблемите на сигурността и търсенето на адекватни решения чрез политики и действия не касаят единствено специализираните държавни институции. Те засягат цялото общество и отделния гражданин. Затова има необходимост чрез публично представяне на различни гледни точки да се повиши обществената ангажираност с тези проблеми. Гаранция за необходимия интерес и за качеството на обсъжданите теми е, че основен организатор на конференцията е Българската академия на науките, която е естествен обединителен център на националната експертиза.

Подобни форуми дават възможност за дискусия по важните въпроси в сферата на сигурността: кои са значимите рискове, какъв е хоризонтът на проявление и как ще им противодействаме в условия на ограничени ресурси. Още по-ценна е възможността да се поставят въпроси за новопоявяващи се предизвикателства, индикациите за които са доловими единствено чрез задълбочена експертиза, в т.ч. мултидисциплинарна. Наличната информация за активните процеси следва да се трансформира в знание не само за случващото се, но за бъдещите състояния на многофакторния свят и особено за възможни кризи от всякакъв характер.

Феноменът на глобализацията все повече размива границите между външната и вътрешната среда за сигурност. Свидетели сме, че чрез улеснените канали за комуникации рисковете и заплахите стават глобални. Конкретна негативна проява може да бъде стимулирана от събитие в отдалечен район, а уязвимост за националната сигурност да създаде преплитането на наша територия на чужди интереси.

Нараства потенциалът на рисковете, свързани с разширяващите се зони на нестабилност в близост до нашите граници. Гражданските войни, засилващите се етнически и религиозни противоречия и липсата на перспектива за нормализиране на обстановката стимулират миграционни вълни. Преките рискове за сигурността са свързани с възможностите в потоците от незаконни мигранти да се включват лица, причастни към дейността на екстремистки или престъпни групи. В условията на нарастващ миграционен поток към и през България усилията на компетентните органи са насочени към мониторинг на кандидатите за особена закрила и пресичане на каналите за незаконна миграция. Като част от създадения междуинституционален механизъм ДАНС участва в идентифицирането на съпътстващите миграционната вълна рискове от икономически и социален аспект, за които се търси решение в рамките на наличния ресурс.

В зоните на конфликт са налице големи количества оръжие, които чрез каналите за незаконна миграция и контрабанда могат да бъдат използвани за терористични или престъпни цели. Събития от близкото минало показват, че употребата и опитите за придобиване на оръжия за масово унищожаване остава значим проблем за сигурността на страната ни и за интересите, които сме се ангажирали да защитаваме в рамките на международните договори. Основният риск е свързан с нарастващата възможност подобни оръжия, натрупвани в рамките на доктрини за регионално сдържане, да попаднат в ръцете на екстремистки организации.

Във вътрешен план като основни рискове могат да бъдат изведени посегателствата срещу възможностите на държавата да изпълнява ефективно своите функции – сигурност, здравеопазване, образование, социално подпомагане и др. В условията на криза и ограничен държавен ресурс е налице нарастваща обществена чувствителност към преразпределителните механизми. Бюджетът е пресечна точка на множество интереси и гарантирането на приходите остава основен приоритет. В подобни условия усилията на компетентните органи са насочени към повишаване ефективността на противодействието на корупцията, данъчните измами и контрабандата на стоки.

Способността на държавата да изпълнява своите функции зависи и от състоянието и ефективното функциониране на стратегическите обекти и дейности. Те предопределят възможностите за развитие на икономиката и обществото, а съществуващите проблеми са пряк източник на социално напрежение. В тази връзка на национално ниво и на ниво ЕС усилията са насочени към своевременно идентифициране на рисковете за критичната инфраструктура.

С развитието на информационните технологии нараства тяхното значение за държавното управление и обществените отношения. Пропорционално нарастват и уязвимостта и възможните щети при злонамерени посегателства. В тази връзка наред с противодействието на тероризма и екстремизма, киберсигурността остава основен приоритет в рамките на ЕС и НАТО. Предвид тенденциите за дигитализация на голяма част от услугите и нарастващите информационни фондове, усилията ни следва да са насочени към създаване на способности за адекватна реакция на тези предизвикателства.

Характерът и сложността на посочените проблеми обуславя невъзможността те да бъдат решавани само от една институция. Няма институция, която в рамките на законовите си правомощия и с разполагаемия си ресурс самостоятелно да се справи с тези комплексни проблеми. Необходим е цялостен и системен подход, държавата да действа като единен механизъм. Основните ни усилия са насочени към подобряване на взаимодействието между институциите – изчистени функции и отговорности, ясни правила и процедури, добра координация. Това е особено важно в условия на ограничено финансиране, нарастващо натоварване и засилено очакване на обществото за бързи и видими резултати. За целта се изграждат и обсъждат междуинституционални механизми за подобряване на координацията и взаимодействието. Пример за подобни успешни практики са доказалите своята ефективност съвместни екипи на прокуратурата, МВР и ДАНС за подпомагане на разследването на престъпления срещу финансовата система, приходната част на бюджета и корупционните прояви, включително на лица, заемащи висши държавни длъжности. По отношение противодействието на миграционния натиск от ключово значение е координацията с МВР и Държавна агенция за бежанците, а по финансовите престъпления с Министерството на финансите, НАП, Агенция „Митници”.

Освен подобряване на противодействието е необходимо засилване на превенцията чрез увеличаване на нетърпимостта към корупцията и престъпното поведение, за което освен институциите важна роля имат академичната общност и неправителствения сектор. От изключително важно значение са изучаването и обобщаването на добрите практики, както и анализите на вътрешносистемните рискове и уязвимостите в нормативната база.

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

С настоящето експозе не претендирам за изчерпателност, тъй като са налице и други рискови области, а обобщените теми могат да бъдат разделени на множество аспекти, достойни за анализ и дискусия. Вярвам, че по част от тях ще бъдат представени различни гледни точки, с които ще се обогати разбирането ни за тези важни процеси. Това е реалният смисъл на конференцията като зона за обмен на експертиза.


Благодаря за вниманието.


София,

22.10.2013 г.



ПРЕДСЕДАТЕЛ НА

ДЪРЖАВНА АГЕНЦИЯ „НАЦИОНАЛНА СИГУРНОСТ”



ВЛАДИМИР ПИСАНЧЕВ







Каталог: imgpool
imgpool -> ‘’Приоритети и предизвикателства пред управлението на Република България Мили приятелю и мила приятелко,събуди се
imgpool -> Приоритети и предизвикателства пред управлението на Република България
imgpool -> Конференция “Партньорство между институциите и неправителствените организации за защита на гражданите при кризи- европейски практики и перспективи за България”
imgpool -> Уроци от операцията исаф в Афганистан
imgpool -> Отбранителна политика и отбранителни способности
imgpool -> Българската наука в подкрепа на сигурността на българия и нейните граждани доцент д-р Кирил Стойчев
imgpool -> Су „СВ. Климент охридски“ Факултет по журналистика и масова комуникация Специалност: книгоиздаване


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница