Конференция по присъединяване към европейския съюз българия



Дата18.06.2018
Размер297.28 Kb.
#74723

КОНФЕРЕНЦИЯ ПО

ПРИСЪЕДИНЯВАНЕ КЪМ ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ

- БЪЛГАРИЯ -




Брюксел, 31 март 2004











CONF-BG 6/04

ADD 1


















Документ, предоставен от България

Относно:

Допълнителна информация: Първи мониторингов доклад (Анекс 1)

Глава 24 – Сътрудничество в областта на правосъдието и вътрешните работи



Анекс 1

О Т Ч Е Т

ЗА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА НАЦИОНАЛНИЯ ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ ЗА ПРИЕМАНЕ НА ДОСТИЖЕНИЯТА

НА ПРАВОТО НА ЕВРОПЕЙСКАТА ОБЩНОСТ, СВЪРЗАНИ С КОНВЕНЦИЯТА ЗА ПРИЛАГАНЕ

НА СПОРАЗУМЕНИЕТО ОТ ШЕНГЕН




КЪМ 01.03.2004 г.



СЪДЪРЖАНИЕ



I. ГРАНИЧЕН КОНТРОЛ





II. ВИЗИ





III. МИГРАЦИЯ





IV. ПОЛИЦИЯ И СИГУРНОСТ





V. СЪДЕБНО СЪТРУДНИЧЕСТВО





VI. БОРБА СРЕЩУ НАРКОТИЧНИТЕ ВЕЩЕСТВА





VII. ОГНЕСТРЕЛНИ ОРЪЖИЯ И БОЕПРИПАСИ





VIII. РАБОТА И ИЗПОЛЗВАНЕ НА ШЕНГЕНСКАТА ИНФОРМАЦИОННА СИСТЕМА





IХ. ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ






I. ГРАНИЧЕН КОНТРОЛ
Законодателна дейност
Постигнат напредък
През отчетния период бяха изпълнени всички национални законодателни мерки, заложени в Шенгенския план за действие.
На 26.04.2003 г. влезе в сила Закон за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България (Обн., ДВ, бр. 37/22.04.2003 г.). С него най-общо се предвижда: 1) регламентиране задължението на превозвачите да осигурят връщането на чужденците, на които е отказано влизане в Република България, и въвеждане на санкции за превозвачите в случаите на неизпълнение на посоченото задължение в пълно съответствие с чл. 26 от Конвенцията за прилагане на Шенгенското споразумение и Директива на Съвета 2001/51/ЕО от 28 юни 2001 г., която допълва разпоредбите на чл. 26 от Конвенцията; 2) създаването на специални домове за временно настаняване на чужденци, на които е издадена заповед за принудително отвеждане до границата на Р България или за експулсиране; 3) създаването и ползването на национален регистър на чужденците, пребиваващи на територията на Република България.
На 29.11.2003 г. влезе в сила Закон за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи (Обн., ДВ, бр. 103/25.11.2003 г.), с който бяха доразвити функциите и задачите в областта на граничната охрана в контекста на най-добрите практики на страните от ЕС. С цитираната законодателна промяна беше създадена и Дирекция “Миграция” в МВР като специализиран държавен орган с национална компетентност за осъществяване на административен контрол на чужденците и провеждане на миграционната политика на Р България.
На 29.04.2003 г. влезе в сила Постановление за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за Министерството на вътрешните работи (ПМС № 86/17.04.2003 г., Обн., ДВ, бр. 39/25.04.2003 г.). Съгласно възприетия правно-технически подход, с приетите промени беше направена важна стъпка към хармонизиране на законодателната рамка на граничния контрол. В по-голямата си част приетите нови разпоредби са взети директно от проекта на Закон за охраната на границата, който от своя страна е напълно съобразен с Конвенцията за прилагане на Шенгенското споразумение. С измененията се детайлизират правомощията на органите за граничен контрол по повод осъществяваните контрол и наблюдение на държавната граница и граничен режим.
На 24.05.2003 г. влезе в сила Законът за борба с трафика на хора (Обн., ДВ, бр. 46/20.05.2003 г.). В него се регламентират извънсъдебните аспекти на трафика, като се акцентира върху превенцията, защитата на жертвите и тяхната ре-социализация. Законът е съобразен изцяло не само с Конвенцията на ООН и двата допълващи я протокола, но и с проекта на Директива на Съвета на Европейския съюз относно разрешаването за краткосрочно пребиваване, издавано на жертви на трафик на хора, които сътрудничат на компетентните власти, предложен от Европейската комисия (COM/2002/0071).
Р България предприе и последователни действия за изпълнение на заложените мерки в областта на международното двустранно и многостранно гранично-полицейско сътрудничество. В тази сфера трябва да се отчита обстоятелството, че успешната и своевременна реализация на въпросните мерки, в това число приемането на необходимата международно-правна база за сътрудничество и взаимодействие, зависи от волята и действията на две или повече суверенни държави. В резултат на изложеното, сроковете в тази област са до голяма степен условни и се налага тяхното периодично преразглеждане.
На 03.04.2003 г. МС одобри проекта на Споразумение между правителството на Република България и правителството на Гърция за сътрудничество между органите за охрана на границата в граничните райони (съгласно критериите и изискванията на чл. 7 от Конвенцията за прилагане на Шенгенското споразумение). Предстои започване през 2004 г. на преговори с гръцката страна по Споразумението. Проектът е връчен на гръцката страна.
На 10.04.2003 г. МС одобри проекта на Споразумение между правителството на Република България и правителството на Румъния за сътрудничество между органите за охрана на границата в граничните райони (съгласно критериите и изискванията на чл. 7 от Конвенцията за прилагане на Шенгенското споразумение. Предстои започване на преговори и евентуално подписване на Споразумението през 2004 г. Проектът е връчен на румънската страна.
В рамките на ФАР туининг проект BG 02/IB-JH-06 (BG 0203.11) “По-нататъшно укрепване на граничното управление и контрол на бъдещите външни граници на ЕС (синя граница)” беше изработен рамков (типов) проект на двустранна спогодба за сътрудничество между органите за брегова охрана/охрана на морска граница между страни от Черноморския регион.
Със заповед на министъра на вътрешните работи от м. юни 2003 г. беше създадена Работна група за изготвяне на проект на Постановление за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за чужденците в Република България. Вследствие на взетото решение за създаване на Дирекция “Миграция”, в системата на МВР чрез изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи, въпросният проект се оказа пряко зависим не само от влизането в сила на Закона за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България, но и от приемането на Закон за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните роботи (ЗИД ЗМВР). В тази връзка, с оглед запазване на съгласуваността и взаимовръзката на националното законодателство в тази област, дейността на работната група беше временно спряна до приемането на ЗИД ЗМВР. След влизане в сила на 29.11.2003 г. на последния, беше финализирана работата по измененията на Правилника за прилагане на Закона за чужденците в Република България, които бяха приети от Министерския съвет на 12 февруари 2004 г.
Необходимост от по-нататъшен напредък
Предстои доразвиване на нормативната база в областта на граничното управление чрез изготвяне и приемане на подзаконови нормативни актове за прилагане на новите разпоредби в Закона за Министерството на вътрешните работи:

  • Наредба за охраната по Черно море;

  • Наредба за охраната по река Дунав.

Проектите на изброените подзаконови нормативни актове ще бъдат изготвени с помощта на експерти от германската Федерална гранична охрана в рамките на ФАР туининг проект BG 02/IB-JH-06 (BG 0203.11) “По-нататъшно укрепване на граничното управление и контрол на бъдещите външни граници на ЕС (синя граница)”. Същите ще бъдат готови до м.септември 2004 г.
Във връзка с посочените по-горе стадии и темпове на развитие на двустранното гранично-полицейско сътрудничество с Гърция и Румъния е необходимо предефиниране на заложените срокове за одобряване от Министерския съвет на проектите на Споразумения за сътрудничество между органите за охрана на границата в граничните райони, регламентиращи значително по-широки възможности за гранично-полицейско и полицейско сътрудничество в съответствие с разпоредбите на чл. 7, 39-47 от Конвенцията за прилагане на Шенгенското споразумение (вкл. презгранично наблюдение и презгранично преследване, съвместни мобилни звена за проверка и др.) като основа за водене на преговори. Предложените по-късни дати - 31.12.2004 г. - ще дадат възможност да се финализират преговорите по първите Споразумения за сътрудничество. По този начин ще се създаде възможност за отчитане и ползотворно прилагане на натрупания опит, както и ще се въведе една логична етапност в развитието на граничното сътрудничество и взаимодействие.
Динамиката на двустранните отношения между Р България и Гърция налага формулирането на две изцяло нови мерки:

  • Одобряване от Министерския съвет на проект на Споразумение между правителствата на България и Гърция за създаване на съвместен ГКПП Илинден, и

  • Одобряване от Министерския съвет на проект на Споразумение между правителствата на България и Гърция за съвместно ползване на тунела при ГКПП Илинден.

С подписването на първото споразумение ще е налице правна база за създаването на първия на Балканите съвместен ГКПП. Приемането на проекта е свързано и с поетите ангажименти на българската страна в областта на граничната охрана, елемент от които е въвеждане на съвременни форми за гранично-полицейско сътрудничество. Второто споразумение им предимно технически характер и е предназначено да регламентира експлоатацията, поддръжката и разпределението на разходите, произтичащи от ползването на тунела при ГКПП Илинден.
Оптималният вариант за България е българската и гръцката страна да подпишат “пакет” от двустранни документи в областта на презграничното сътрудничество: Споразумение за създаване на съвместен ГКПП Илинден, Споразумение за съвместно ползване на тунела при ГКПП Илинден и Споразумение за сътрудничество между органите за охрана на границата в граничните райони (гранично-полицейско сътрудничество по смисъла на чл. 7 от Конвенцията за прилагане на Шенгенското споразумение). По този начин ще бъде създадена една всеобхватна и вътрешно съгласувана международно-правна база на взаимодействието между България и Гърция в противодействието на нелегалната миграция, трафика на хора и другите форми на трансгранична престъпност в региона.
Институционално изграждане
Постигнат напредък
През отчетния период продължи по-нататъшното институционално укрепване в областта на граничния контрол и управление.
В началото на 2003 г. приключи изграждането на тристепенна структура за управление на НСГП-МВР (Дирекция - регионален граничен сектор (РГС) -граничен полицейски участък (ГПУ). Продължава трансформирането на службата на принципа “една граница - едно звено за охрана”. По този начин един РГС ще отговаря за охраната и наблюдението на съответната част от държавната граница с прилежащата държава.
През м. октомври на срещата на ръководителите на службите за брегова охрана на черноморските страни в Одеса беше сключено споразумение за учредяване на международен координационен и информационен център в рамките на НСГП-РГС-Бургас. По този начин Република България е определена за постоянен координатор на дейността по сътрудничество между граничните служби от черноморския регион.
В рамките на Проект BG 9806-02-03 “Засилване на граничния контрол” през м. декември 2003 г. беше открита Школата за митнически кучета и техните водачи край гр. Балчик, което е важна стъпка в развитието на българската митническа кинология.
През 2004 г. се предвижда стартирането на проект по Програма ФАР “Засилване капацитета на граничния контрол” BG 0203.09.01, който съдържа институционална и инвестиционна част с продължителност 18 м. Сред основните дейности , включени в институционалната част са изработване на модел на двустранни споразумения относно съвместни гранични операции между БМА и митническите администрации на Македония, Гърция, Турция и Сърбия и Черна гора, както и подобряване на инфраструктурата на ГКПП и обучение на митническите служители. Инвестиционната част на проекта включва доставка на специализирано техническо оборудване за граничен контрол.
Необходимост от по-нататъшен напредък
В Националния шенгенски план за действие за 2003 г. беше предвидено да се определят с двустранни протоколи лица за осъществяване на презгранично сътрудничество по конкретни поводи и за конкретни случаи (ad hoc офицери за връзка) между органите за охрана на границата на Р България и съответно на Гърция и на Румъния. Развитието на двустранните отношения наложи оптимизиране и адаптиране на тази форма на сътрудничество, както следва:


  • С Румъния - създаденото в края на 2002 г. Контактно бюро при ГКПП Гюргево - Русе се доказа като ефективно функциониращ инструмент за гранично-полицейско сътрудничество по конкретни случаи. В тази връзка българската страна планира да го доразвие чрез определяне на допълнителни служители за осъществяване на съвместни разследвания по конкретни случаи.




  • С Гърция - както вече беше посочено по-горе, приоритетна мярка в областта на презграничното сътрудничество между органите за охрана на границите е предстоящото създаване на първия на Балканите съвместен ГКПП Илинден. Той ще предостави широки възможности за взаимодействие и би могъл да изпълнява ролята на контактна служба за регулярно и ad hoc сътрудничество и обмен на информация. Изчакването на хода на преговорите за създаването на съвместния ГКПП налага и предефиниране на срока за определянето на лицата и реда за презгранично сътрудничество по конкретни поводи и за конкретни случаи.

Друга мярка, която беше първоначално заложена за изпълнение през 2003 г., но която също изисква промяна на срока, е изготвянето на Програма за реконструкция и облекчаване на режима за преминаване на ГКПП по бъдещите вътрешни граници на ЕС (българо-румънска и българо-гръцка). Основна характеристика на въпросната програма е нейния технически характер - т.е. тя ще предвижда строително-инженерни мероприятия и инфраструктурни решения, които ще бъдат реализирани към момента на премахване на граничния контрол по бъдещите вътрешни граници. При разписването на първоначалния срок обаче не бе отчетено обстоятелството, че ГКПП по границата с Румъния и Гърция са в процес на реконструкции и модернизация (в рамките на различни проекти) с оглед засилване на контрола по настоящите външни граници. В резултат на това, изготвянето на въпросната Програма към момента е нецелесъобразно. Въз основа на направения анализ бе преценено, че оптималната дата за изготвяне и приемане на Програмата за реконструкция и облекчаване на режима за преминаване на ГКПП по бъдещите вътрешни граници е края на 2006 г.


Основна задача в тази област, която българската страна следва да изпълни през 2004 г., е изготвянето на Стратегия за интегрирано управление на границите, която да обхване всички компетентни ведомства. При разработването на този изключително важен документ ще бъдат използвани най-добрите практики на страните-членки на ЕС, както и натрупания опит от дейността на Междуведомствения съвет по въпросите на граничния контрол1 и на НСГП - МВР.


Административен капацитет
Постигнат напредък
В съответствие с утвърдените учебни планове за първоначална подготовка на новоназначените гранично-полицейски служители (сержанти), от м. април 2003 г. стартира пълният 12-месечен курс на обучение в Учебния център на Гранична полиция в Пазарджик. Първият випуск по едногодишната учебна програма ще приключи началното си обучение през м. март 2004 г.
На 28.10.2003 г. беше подписан договор за обучение на гранично-полицейски служители, ангажирани с охраната на синя граница (брегова охрана), между НСГП - МВР и Висшето военноморско училище в гр. Варна. Договорът е на стойност 400 000 евро, осигурени в рамките на ФАР туининг проект BG 0012.02 “Засилване на контрола по българската черноморска граница”. Следва да се отбележи, че специализираното обучение на граничните служители е само един елемент от цялостната дейност на Гранична полиция по укрепване на охраната и контрола по синя граница, която включва още приемането на нова подзаконова нормативна база2, реалното стартиране на международния Център за координиране, контрол и обмен на информация за трафика в Черно море, подмяната на гранично-полицейските кораби3.
Техническо обезпечаване на граничната охрана
Постигнат напредък
Политическата воля на българската страна да изгради сигурна външна граница на ЕС беше изразена също така и чрез последователни мерки за подобряване на техническата обезпеченост на дейностите по контрол и наблюдение на държавната граница:
Техническо оборудване, получено през 2003 г.

Техническо оборудване

Брой

Радио комуникационна система ТЕТРА


1 бр.

Патрулни кораби (50 т.)


Надуваеми лодки с твърдо дъно

Облекло за лошо време



2 бр.

2 бр.


20 бр.

Оптически четци


60 бр.

Фронт-енд сървър


1 бр.

Сървъри за приложение


2 бр.

Сървър за електронна поща


1 бр.

Регионални сървъри Русе-Видин-Силистра


3 бр.

Суитч


6 бр.

Работни станции за ГКПП


10 бр.

Работни станции за мениджмънт и наблюдение


3 бр.

UPS


3 бр.

Рутер 02


2 бр.

Рутер 03


6 бр.

Модем HDSL


10 бр.

РРС за ДГП


1 бр.

Телефонна централа за ДГП


1 бр.

Тотална станция


1 бр.

Комплект геодезически GPS


1 бр.

Лиценз на софтуеър ARC Info


1 бр.

Лиценз на софтуеър ARC View


1 бр

Софтуър за изчисляване на радиопокритие


1 бр.

Географска информационна система


1 бр.

Офис оборудване




Автомобили с висока проходимост “Нива”


25 бр.

През 2003 г. продължи успешното изпълнение на основните мерки и ангажименти в областта на граничния контрол и управление. Динамиката на двустранното гранично сътрудничество с Румъния и Гърция наложи предефиниране на сроковете по някои от планираните международно-правни документи (Спогодби за гранично сътрудничество). Следва да се отчита и обстоятелството, че взаимодействието с румънската и гръцката страни има ясно обосновани акценти: Контактното бюро при Гюргево-Русе (българо-румънска граница) и бъдещия първи на Балканите съвместен ГКПП Илинден (българо-гръцка граница). През отчетния период българската страна продължи последователните усилия за укрепването на административния капацитет и техническата обезпеченост на граничния контрол.



ВИЗИ

Законодателна дейност




Постигнат напредък

Приети са изменения и допълнения в Закона за българските документи за самоличност (Обн., ДВ, бр. 29 от 31 март 2003 г., в сила от 31 март 2003г., ДВ, бр. 63 от 15 юли 2003 г.). С измененията бяха въведени следните нови български документи за самоличност: служебен паспорт; карта на чужденец, акредитиран като служител в дипломатическо или консулско представителство или в международна организация със седалище на територията на Република България.


Приета е Наредба за условията и реда за отпечатване, съхраняване, полагане, анулиране, унищожаване и отчитане на стикери с българска виза (ПМС № 92 от 22 април 2003 г., Обн., ДВ, бр. 40 от 29 април 2003 г., в сила от 29 април 2003 г.).
Приети са изменения в Тарифа № 3 за таксите, които се събират за консулско обслужване в системата на МВнР по Закона за държавните такси (Обн., ДВ, бр. 34 от 15 април 2003 г.). С приетите изменения фиксираните в Тарифата такси се определят в евро вместо в щатски долари, а в случаите, когато се събират в чужбина в местна валута, те се определят по официалния курс на валутата спрямо еврото.

Продължават усилията за хармонизиране на българския позитивен визов списък с този на ЕС. През отчетения период бяха сключени спогодби за премахване на изискванията за визи с Бразилия (подписана на 10 април 2003 г.); Чили (подписана на 3 април 2003 г., в сила от 2 август 2003 г.); Естония (11 юни 2003 г., в сила от 8 ноември 2003 г.) - удължава се правото на безвизово пребиваване от 30 на 90 дни в рамките на шест месеца; Чехия (в сила от 8 ноември 2003 г.) - удължава се срокът на безвизово пребиваване от 30 дни на три месеца; Швейцария (подписана на 30 октомври 2003 г., в сила от 29 ноември 2003 г.). Продължават преговорите по съгласуване на текстовете на проектоспогодбите за безвизов режим с останалите държави от позитивния списък.

По отношение на негативния визов списък България предприе необходимите действия за въвеждане на изискване за визи за граждани на Тунис. С решение на Министерския съвет спогодбата за безвизов режим бе денонсирана. Съгласно уведомлението, отправено до туниската страна, денонсирането влезе в сила от 1 януари 2004 г., като след тази дата гражданите на Тунис се нуждаят от визи за влизане в Република България.

С Постановление № 29 от 29 януари 2004 г. Министерският съвет утвърди Наредба за условията и реда за издаване на дипломатически и служебни паспорти от Министерството на външните работи (Обн., ДВ, бр. 11/10.02.2004 г., в сила от 10.02.2004 г.) на основание чл. 47а от Закона за българските документи за самоличност.


Необходимост от по-нататъшен напредък

Продължават усилията за въвеждане на безвизов режим за пътуване на гражданите, притежатели на обикновени паспорти, на държавите от позитивния списък на ЕС. Необходимо условие за реализация на тази мярка е готовността на насрещната страна на реципрочна основа да предприеме същите мерки спрямо български граждани.



Институционално изграждане
Постигнат напредък

Изпълнява се одобреният от министъра на външните работи подробен график за инсталиране и пускане в действие на техническото оборудване, необходимо за издаване на новите български визи във всичките 93 дипломатически и консулски представителства. Към 31 декември 2003 г. тя е внедрена и функционира в общо 83 мисии. В дипломатическите и консулски представителства на Република България в Афганистан (Кабул), Ирак (Багдад), КНДР (Пхенян) и Либия (Бенгази) СВК няма да бъде внедрена на този етап поради съображения за сигурност; в Етиопия (Адис Абеба) системата няма да се внедрява, тъй като там има само сграден фонд и визи не се издават, а в Австралия (Сидни), Монголия (Улан Батор), Индонезия (Джакарта), Тайланд (Банкок) и Грузия (Тбилиси) - поради финансови съображения СВК ще бъде внедрена в началото на 2004 г.


Необходимост от по-нататъшен напредък

България ще осигури необходимото техническо оборудване за разпознаване на фалшиви документи в съответствие с препоръките на ЕС до датата на присъединяване.

Продължават усилията за въвеждане на новите български визови стикери /не-шенгенски визови стикери, но отговарящи на шенгенските стандарти/ и осигуряване на техническо оборудване за тяхното издаване.

Усъвършенстване на системата за събиране на статистическа информация по издаването на визи - системата за събиране на статистическа информация по издаването на визи е част от Системата за визов контрол /СВК/, която позволява събирането на всякакъв вид информация за подадени молби, за издадени, отказани и т. н. визи. След приключване на процедурата по внедряване на СВК, т. е. до средата на 2004 г, всички ДКП ще могат да предоставят статистически данни по издаването на визи.



Административен капацитет

Постигнат напредък

През периода 2001- 2002 г. административният капацитет на Визовия център на българското Министерство на външните работи беше увеличен 4 пъти, а през 2003 г. е извършено ново допълнително увеличение с 25%, като Визовият център бе обособен структурно в отдел с три сектора: “Визи”, “Временни паспорти” и “Чужденци”. В дирекция “Консулски отношения” е създаден нов сектор “Визова и миграционна политика и български общности в чужбина” за методическо ръководство на визовата политика и нейното хармонизиране с европейското законодателство, миграционните процеси, борбата с нелегалната миграция и привеждането им в съответствие с изискванията на Шенген.
Необходимост от по-нататъшен напредък

Необходимост да продължат усилията за осигуряване на техническо оборудване за разкриване на фалшиви/подправени документи и за осигуряване на адекватно обучение на кадрите.


Като цяло се наблюдава напредък в изпълнението на повечето от поставените задачи в областта на визовата политика, въпреки че в някои области има забавяне в прилагането на предвидените мерки. Поради финансови причини такова забавяне е налице при мерките от институционален характер, в резултат на което са поставени нови срокове за изпълнение.
Засилен е административният капацитет както в количествен аспект, така и по отношение на качеството на работа.

МИГРАЦИЯ

Законодателна дейност




Постигнат напредък

Народното събрание прие Закон за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи (Обн. ДВ, бр. 103 от 25 ноември 2003г.). Чрез този закон в структурата на Министерството на вътрешните работи се създава Дирекция “Миграция” като специализирано звено за осъществяване на административен контрол върху пребиваването на чужденци в Република България.


Дирекция “Миграция” контролира спазването на реда и условията по пребиваването на чужденци в Република България; издава, отказва и отнема разрешения за дългосрочно пребиваване и продължава срока на пребиваване на чужденци; осъществява взаимодействие и информационен обмен по законоустановения ред с други държавни органи, правителствени, неправителствени и международни организации във връзка с миграционните процеси; събира, обработва, анализира и обобщава информация за състоянието на миграционните процеси и предлага мерки за регулирането им. Дирекция “Миграция” отговаря и за управлението, ползването и охраната на специалните домове за настаняване на чужденци, подлежащи на принудително отвеждане до границата на Република България или на експулсиране.
На 9 април 2003 г. Народното събрание прие Закон за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България (обн. ДВ, бр. 37 от 22.04.2003 г.). Приетите изменения и допълнения са съобразени с релевантните актове от европейското законодателство относно отговорността на превозвачите, борбата с браковете по сметка и др. Регламентира се и създаването и ползването на национален регистър на всички чужденци, пребиваващи на територията на Република България. Новите текстове са съобразени със следните актове на европейското законодателство: Конвенция за прилагане на Споразумението от Шенген; Конвенция на Съвета на Европа № 108 от 1981 г. за защита на лицата при автоматизираната обработка на лични данни; Директива 2001851/ЕС от 28 юни 2001 г., допълваща разпоредбата на чл. 26 от Шенгенската конвенция за въвеждането на комплекс от задължения за превозвачите на чужденци; Резолюция на Съвета № 396Y0919(03) от 30.11.1994 г. относно ограничения при достъпа на граждани на трети страни до територията на държави-членки с цел осъществяване на дейност на свободна практика; Резолюция на Съвета № 397Y1216(01) от 04.12.1997 г. относно приемането на мерки за борба с браковете по сметка.
На 12 февруари 2004 г. беше прието Постановление на Министерския съвет за изменение и допълнение на Правилника за прилагане на Закона за чужденците в Република България. Измененията са съобразени със Закона за изменение и допълнение на Закона за Министерството на вътрешните работи.

Институционално изграждане
Постигнат напредък
За изграждането на специален дом за временно настаняване на чужденци, подлежащи на принудително извеждане от страната на територията на гр. София, е предоставен сграден фонд и прилежащата към него територия. За 2003г. са отпуснати средства, като в момента се извършват строително-ремонтни дейности.
В момента протича структурно изграждане на Дирекция “Миграция”. Дирекция “Миграция” ще бъде структурирана на три нива - национално, регионално и местно. В Министерството на вътрешните работи е приет концептуален модел на Дирекция “Миграция” с три основни звена:

  • издаване на разрешения за пребиваване на чужденци и съгласуване на визи за дългосрочно пребиваване;

  • установяване и задържане на незаконно пребиваващи чужденци и принудителното им извеждане от страната;

  • ръководство и управление на специалните домове за настаняване на чужденци.


Необходимост от по-нататъшен напредък
Строително-ремонтните дейности във връзка с изграждането на специален дом за временно настаняване на чужденци, подлежащи на принудително извеждане от страната в кв. “Бусманци”, гр. София ще продължат и през 2004 г.
В резултат на обстоен анализ на статистическите данни и във връзка с направения финансов разчет на средствата, необходими за изграждане на специални домове за временно настаняване на чужденци, подлежащи на принудително извеждане от страната, беше взето решение за изграждане на такъв дом само на българо-турската граница, където в бъдеще се очаква да бъде насочен най-силния миграционния натиск. В момента се извършват проучвания за определяне на подходящ сграден фонд за изграждането на дома.
ПОЛИЦИЯ И СИГУРНОСТ

Законодателна дейност




Постигнат напредък

На 31 юли 2003 г. Народното събрание на Република България прие Закон за ратифициране на Споразумението за сътрудничество между Република България и Европейската полицейска служба (Европол), подписано на 17 юни 2003 г., в София (Обн., ДВ, бр. 71/12.08.2003 г.).


На 10.04.2003 г. Министерския съвет прие измененията и допълненията на Правилника за прилагане на Закона за Министерството на вътрешните работи (ПМС № 86/17.04.2003 г., Обн., ДВ, бр. 39/25.04.2003 г.). В тях е включен нов текст чл. 7а, който установява правилото, че дейност на чужди служители във връзка с оперативното сътрудничество в областта на трансгпаничното наблюдение и преследване на територията на Република България се допуска, когато това е предвидено в международен договор, ратифициран със закон от Народното събрание, обнародван в държавен вестник и влязъл в сила.
Институционално изграждане
Постигнат напредък
През 2003 г. МВР изпрати свои офицери за връзка в Атина, Берлин, Варшава, Виена, Мадрид, Париж и в ЕВРОПОЛ.

Създадена е Национална точка за контакт (НТК) на подчинение на главния секретар на МВР, която има централна компетенция за националната част на Шенгенската информационна система (съгласно чл. 108 от Конвенцията за прилагане на Споразумението от Шенген).


През 2003 г. бяха приети изменения и допълнения на Закона за министерството на вътрешните работи (Обн., ДВ бр. 17/21.02. 2003 г.) и Правилника за прилагане на Закона за министерството на вътрешните работи (ДВ бр. 39/25.04.2003 г.) с цел нормативно регулиране дейността на НТК за целите на общото полицейско сътрудничество, създаване на ред и условия за действия на чужди полицейски служители на територията на България.
Утвърден е институционален модел на НТК. Инсталирано е ICT оборудване.
СЪДЕБНО СЪТРУДНИЧЕСТВО

Законодателна дейност




Постигнат напредък

На 14 май 2003 г. Народното събрание прие Закон за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс (Обн., ДВ, бр. 50/ 30.05.2003 г.), предвиждащ процедура за бърза екстрадиция (чл. 440б).

Република България подписа Втория допълнителен протокол към Европейската конвенция за взаимопомощ по наказателно-правни въпроси на 8 ноември 2001 г. На 18 февруари 2004 г. Народното събрание прие Закон за ратифициране на Втория допълнителен протокол (Обн. ДВ, бр. 16/27.27.2004 г.).

На 9 октомври 2003 г. Република България подписа



  • Европейската конвенция за международна признаване на присъдите (Хага, 1970)

  • Европейката конвенция за трансфер на производства по наказателни дела (Страсбург, 1972)

  • Допълнителния протокол към Конвенцията за трансфер на осъдени лица.

Двете конвенции и Допълнителния протокол бяха ратифицирани от Народното събрание на 28 януари 2004 г. (Обн., ДВ, бр. 11/10.02.2004 г.)
Необходимост от по-нататъшен напредък
Необходимо е приемане на Закон за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс за въвеждане на нормите на Втория допълнителен протокол към Европейската конвенция за взаимопомощ по наказателно-правни въпроси и на Допълнителния протокол към Конвенцията за трансфер на осъдени лица. Проектът ще бъде внесен за в Министерски съвет през м. април 2004 г.
Експертите от Министерството на правосъдието работят по нов Закон за екстрадиция, който следва да бъде внесен в Министерски съвет до края на 2004 г.
Административен капацитет
Постигнат напредък

През периода март 2003 - декември 2003 г. са проведени следните обучителни семинари за магистрати по въпросите на международната правна помощ по наказателни дела:



  • Семинар организиран от Центъра за обучение на магистрати на тема “Полицейско и съдебно сътрудничество по наказателни и граждански дела”, проведен на 7-9.4.2003, с участието на 42 магистрати от цялата страна

  • Семинар, организиран в рамките на Двустранната програма на МП и Немската фондация за международно правно сътрудничество на тема “Практическо приложение на Втория допълнителен протокол към Конвенцията за взаимопомощ по наказателно-правни въпроси”, проведен в София на 17 и 18 ноември 2003 г., с участието на 100 магистрати и експерти.

БОРБА СРЕЩУ НАРКОТИЧНИТЕ ВЕЩЕСТВА

Законодателна дейност



Постигнат напредък
На 24 април 2003 г. Министерският съвет одобри План за действие за изпълнение на Националната стратегия за борба с наркотиците. Планът за действие ще бъде изпълняван за същия период от 5 години, както и Стратегията - от 2003 до 2008 г. Той следва структурата на Стратегията и съответно отдава еднакво значение на мерките за намаляване както на предлагането, така и на търсенето на наркотици.

В плана са дефинирани мерки за по-нататъшно усъвършенстване на законодателството в областта на наркотиците, включително и правораздавателната, както и на усилията за подобряване на междуведомственото сътрудничество и взаимодействие.

На 21 май 2003 г. Република България подписа Споразумението на Съвета на Европа относно нелегалния трафик по море за приложение на чл. 17 от Конвенцията на ООН за борба срещу незаконния трафик на упойващи и психотропни вещества.
С измененията и допълненията в НПК (ДВ, бр. 50 и бр. 57от 2003 г.) се предвиди митнически служители, определени със заповед на министъра на финансите, да извършват разследвания срещу български граждани за престъпления срещу митническия режим, включително контрабанда по чл. 242, ал. 2. Със заповед на министъра на финансите № ЗМФ-601 от 23.07.2003 г. бяха определени митническите служители, които осъществяват функции на дознатели. В периода 24 юни 2003 - 31 януари 2004 г. са образувани 9 дознания за контрабандна на наркотични вещества.
На 3 септември 2003 г. беше подписана Инструкция за условията и реда за взаимодействие, организацията на работа и дейността на Националното информационно-аналитично звено по наркотичните вещества в НСБОП.

С Инструкцията се регламентират задачите и функциите на Националното звено, управлението и контрола, обмена на информация, както и въпросите, отнасящи се до персонала.


Предвидените в Инструкцията разпоредби относно реда и организацията на работата гарантират оперативното взаимодействие между представените в него институции и дават правната основа за осъществяване на задачите - своевременен оперативен анализ и оценка на риска.
От страна на ангажираните служби и агенции на МВР и МФ са определили поименно представители за участие в Националното звено. МВР е предоставило за нуждите на звеното автоматизирана информационна система за обработка и анализ на данни и от м. септември е започнала 6-месечна опитна експлоатация на системата. В момента се извършва обучение на анализаторите за работа със системата и се правят препоръки към разработчиците с оглед нейното доразвитие и пълно адаптиране за нуждите на звеното.
Със Заповед на Министъра на вътрешните работи в МВР беше създадено Звено за координация и стратегически анализ, което осъществява на експертно ниво междуведомствена координация и мониторинг за изпълнението на Националната стратегия за борба с наркотиците и Плана за действие към нея. Звеното прави изследвания, изготвя прогнози и стратегически анализи на тенденциите на борбата с наркотиците и разработва и предоставя на ръководството на МВР и НСНВ предложения за развитие на политиката по наркотиците.

Необходимост от по-нататъшен напредък

Необходимо е регламентиране на “контролираните доставки” в Наказателно-процесуалния кодекс във връзка с присъединяването на Република България към Втория допълнителен протокол на Европейската конвенция за взаимопомощ по наказателни въпроси.


Институционално изграждане

Постигнат напредък

Служителите на Националното информационно-аналитично звено по наркотичните вещества в НСБОП са определени поименно от страна на директорите на ангажираните служби и агенции на МВР и МФ.

МВР е предоставило за нуждите на звеното автоматизирана информационна система за обработка и анализ на данни и от м. септември е започнала 6-месечна опитна експлоатация на системата.

В момента се извършва обучение на анализаторите за работа със системата и се правят препоръки към разработчиците с оглед нейното доразвитие и пълно адаптиране за нуждите на звеното.


С Решение от 3.12.2002 г. на Националния съвет по наркотичните вещества Националната точка за контакт /Focal Point/ с Центъра за наблюдение на наркотиците и наркоманиите в Лисабон /EMCDDA/ е трайно изградена в Националния център по наркомании към Министерство на здравеопазването. Въз основа на това решение и на основание чл. 6 от Устройствения Правилник на Министерство на здравеопазването, министърът на здравеопазването е издал заповед РД 09-74/12.02.2002 г., с която определя ръководителя и състава на Националната точка за контакт.
Необходимост от по-нататъшен напредък
Необходимо е по-нататъшно укрепване на Националната точка за контакт (Focal Point).

Необходимо е осигуряване чрез Звеното за координация и анализ на добра координация и сътрудничество между отговорните ведомства при планиране на целеви финансови средства с цел ефективно прилагане на Националната стратегия за борба с наркотиците и Плана за действие към нея.

Необходимо е и засилване ролята на Националния съвет по наркотичните вещества при съгласуване на необходимите средства с министерство на финансите, в рамките на процедурата по съставяне на ведомствените бюджети на ведомствата, отговорни за изпълнение на стратегията.
ОГНЕСТРЕЛНИ ОРЪЖИЯ И БОЕПРИПАСИ

Законодателна дейност



Постигнат напредък
С ПМС №56/05.03.2003 г. (Обн., ДВ, бр. 24 от 14.03.2003 г.) е изменен и допълнен Правилникът за прилагане на Закона за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите.
С цел оптимизиране на осъществявания контрол върху външнотърговските сделки с оръжие и стоки и технологии с възможна двойна употреба, със Заповед № 51/15.04.2003 г. на Директора на Агенция “Митници” митническите учреждения, през които се осъществява въвеждане и напускане на митническата територия на Р. България на тези стоки, са редуцирани до 23, а митническите учреждения, определени за поставяне на стоките под режим или даване на направление, са редуцирани до 16.
Институционално изграждане

Постигнат напредък

Отпечатани са нови бланки на разрешения за пренасяне, придобиване, продажба, внос, износ и транзитен превоз на огнестрелни оръжия и боеприпаси със серия и номер. Въвеждането на бланките започна още през 2002 г., а от 1 януари 2003 г. се издават само новите образци.


Административен капацитет
Постигнат напредък
Регулярно се провеждат семинари за обучение на митническите служители по прилагане на Закона за контрол на външнотърговската дейност с оръжие и стоки и технологии с възможна двойна употреба, Правилника за прилагането му, Списъка на оръжията и стоките с двойна употреба, както и Списъка на държавите, спрямо които се прилагат ограничения и забрани в съответствие с резолюции на Съвета за сигурност на ООН и решения на ЕС. Първият семинар беше проведен през месец януари 2003г., след който до настоящия момент бяха проведени още 4 курса по обучение на митнически служители. По изготвен план на Агенция “Митници” са предвидени и други семинари, които предстои да бъдат проведени и други семинари до края на годината.

РАБОТА И ИЗПОЛЗВАНЕ НА ШЕНГЕНСКАТА ИНФОРМАЦИОННА СИСТЕМА

Законодателна дейност



Постигнат напредък
С приемането на Закона за изменение и допълнение на Закона за чужденците в Република България (Обн., ДВ, бр. 37/22.04.2003 г.), в сила от 26 април 2003 г., беше регламентирана компютърната обработка на информация по отношение на адресната регистрация на чужденци.
Институционално изграждане

Постигнат напредък

В рамките на проект по програма ФАР 1999 е изградена и въведена в експлоатация с реални данни Автоматизирана информационна система за издирвани МПС по изискванията и стандартите на Шенгенската информационна система. Стартира новият проект по ФАР 2002: “Изпълнение на Националния план за действие за приемане на Шенгенското законодателство: изграждане на национална информационна система в съответствие с шенгенските изисквания”, който подпомага по-нататъшното цялостно изграждане на Автоматизирана информационна система за издирвателна дейност на МВР по отношение на лица - съгласно чл. 95-99 от Конвенцията за прилагане на Споразумението от Шенген, огнестрелни оръжия, издадени документи за самоличност, бланки на документи за самоличност и регистрирани банкноти - съгласно чл. 100 от Конвенцията за прилагане на Споразумението от Шенген, както и за всеки друг обект, за което ще вземе решение Съветът. Ще бъде развита информационната инфраструктура и разширен изчислителния капацитет на главния компютърен и комуникационен център на Министерството на вътрешните работи, за да бъдат посрещнати изискванията на новата Автоматизирана информационна система за издирвателна дейност на МВР.


Общата цел на проекта е по-нататъшното развитие на институционалния капацитет на МВР, което ще се постигне чрез цялостното изграждане и въвеждане в експлоатация на Автоматизирана информационна система за издирвателна дейност, основаваща се на практиките и стандартите на Шенгенската информационна система
Експлоатирането и изграждането на цялостната информационна система се осъществява при пълно съблюдаване на изисквания за сигурност и защита на данните.
Изграждането на АИС за издирвателна дейност на МВР изисква също така, българската страна да бъде информирана за хода на разработката на новата версия на Шенгенската информационна система (SIS II).

ЗАЩИТА НА ЛИЧНИТЕ ДАННИ

Законодателна дейност




Постигнат напредък

Със Закона за изменение и допълнение на Закона за Министерство на вътрешните работи, приет от Народното събрание на 6 февруари 2003 г. (обн., ДВ, бр. 17 от 21.02.2003), се въвеждат промени, съобразени с изискванията на Закона за защита на личните данни по отношение на обработката на информацията в регистрите на МВР. В него са предвидени регламентите за обработката на лични данни от службите на МВР и правото на достъп до информация в информационните фондове на полицейските служби. Новите разпоредби отразяват основните принципи на Конвенция 108 на Съвета на Европа за защита на лицата при автоматизирана обработка на лични данни, както и изискванията на Препоръка R 87(15) за използването на лични данни в полицейския сектор.


Правилникът за прилагане на ЗМВР, отразяващ приетите изменения и допълнения на ЗМВР, е приет от Министерския съвет на 25.04.2003 г. (обн., ДВ, бр. 39 от 25.04.2003).
Приет е Правилник за дейността на Комисията за защита на личните данни и нейната администрация (Обн., ДВ, бр. 9/ 31.01.2003, изм. и доп., бр. 15 / 14.02.2003).
На Комисията за защита на личните данни са предоставени необходимите документи за регистрация на фондове на МВР обработващи лични данни.

Необходимост от по-нататъшен напредък

В МВР е подготвен проект на изменение на вътрешноведомствената нормативна база, отнасяща се до регистрирането на автоматизирани информационни фондове и процедурата по тяхното регистриране пред Държавната Комисия за защита на личните данни.


Институционално изграждане
Постигнат напредък
Организирано е обучение на служителите на Комисията за защита на личните данни, както по линия на международното сътрудничество, така и от Института по публична администрация. Разработена е специална програма за обучение на служителите след тяхното назначаване. Програмата включва обучение по практическото прилагане на закона по браншове, по защита на информационните системи, по криптиране на информация, законодателство на ЕС в областта на личните данни, хармонизиране на законодателството и др.

Създадено е Звено по сигурността на информационните системи на МВР, което участва в определянето на политиката за информационна сигурност при проектирането и експлоатацията на Автоматизираните информационни системи (АИС) и Мрежата за предаване на данни на МВР; осъществява мониторинг по изработването и прилагането на мерките за защита на данните при експлоатацията на АИС и мрежата за предаване на данни; участва в изготвянето на нормативни документи и методически указания по сигурността и организира и контролира изпълнението на изискванията за акредитиране на АИС и мрежата за предаване на данни.


Необходимост от по-нататъшен напредък
През 2004 г. ще продължи процеса по назначаване на персонал в администрацията на Комисията за защита на личните данни до достигане на предвидения в Правилника за нейната дейност брой на администрацията.


1 Предишно наименование – Междуведомствен съвет по въпросите на ГКПП.

2 Виж раздел “Законодателна дейност”.

3 Виж раздел “Техническо оборудване”.


20013/04 ADD 1 CONF-BG 6/04 ADD 1 1

EN

Каталог: stranici -> Evropa
Evropa -> To the european union bulgaria
Evropa -> Конференция по присъединяване към ес – българия –– Брюксел, 25-ти ноември 2002
Evropa -> ПРиложение I национална система за екологичен мониторинг
Evropa -> Конференция по присъединяване към европейския съюз българия
Evropa -> Агенция митници reference: bg9806-02-01
Evropa -> Програма за спонгиформната енцефалопатия по говедата (сег)
Evropa -> Дейност на Република България за противодействие на тероризма в изпълнение на Резолюция 1373 (2001) на Съвета за сигурност на ООН за мерки, които държавите-членки на ООН следва да предприемат в борбата с тероризма
Evropa -> Програма Курс по Управление на публичните разходи (упр)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница