Конференцията ще се проведе в сряда, 6 март 2013 г., от 30 часа в салона на хотел „Кърджали, гр. Кърджали



Дата07.05.2018
Размер198.34 Kb.
#67807







София 1000, бул.”Дондуков” № 11; тел.: 02 986 53 09; тел./факс: 02 986 53 00;

e-mail: nfri@abv.bg; http: //www.nfri.bg/



___________________________________________________________________________________

Година VI, брой 3, м.февруари 2013 г.


  1. Новини – стр. 4 – 11 стр.

  2. Възможности за финансиране – стр.12

  3. Нашата консултация – стр.13 - стр.14




_____________________________________________________

П О К А Н А

Националната федерация на работодателите на инвалиди има удоволствието да покани управителите на специализираните предприятия, членове на федерацията

в заключителната конференция „Достъпност за всички” на 6 март 2013 г. от 9.30 часа в салона на хотел „Кърджали”, гр.Кърджали

От името на Националният съвет на хората с увреждания в България, НФРИ най-учтиво кани своите членове да участват във финалната конференция „Достъпност за всички” по Програмата за европейско териториално сътрудничество Гърция-България 2007-2013 г.

Конференцията ще се проведе в сряда, 6 март 2013 г., от 9.30 часа в салона на хотел „Кърджали”, гр.Кърджали.

На финалната конференция ще бъдат представени Ръководството за достъпност, интернет-порталът по проект „Достъпност за всички”.

В конференцията ще вземат участие представители на местните и регионалните власти в Кърджали, Хасково и Смолян, гости от Гърция, представители на организации и обединения на хората с увреждания и др.

Достъпността е пряко свързана с живота и реализацията на хората с увреждания. НФРИ, като член на Националният съвет на хората с увреждания в България, разчита на участието на своите членове в конференцията за засилване на ползите от нея за гражданите и хората с увреждания у нас.

За участниците в конференцията, членове на федерацията, НФРИ ще осигури настаняване на 5 март 2013 г. в хотел „Устра”, ул.Генерал Делов № 1, www.ustra-tour.com

П О К А Н А

ДО

ЧЛЕНОВЕТЕ НА УС

НА НФРИ
Копие: ДО ЧЛЕНОВЕТЕ НА КС НА НФРИ
Копие: ДО

ВСИЧКИ ЧЛЕНОВЕ НА НФРИ

На основание чл. 24, ал.2 от Устава на НФРИ свиквам заседание на Управителния съвет на НФРИ на 05.03.2013 г. от 16.30 часа в гр.Кърджали, залата на хотел „Устра”, със следния ДНЕВЕН РЕД:





  1. Приемане на Проект за бюджет на НФРИ за 2012 г.

Докл.: председателя

  1. Информация по изпълнение на дейностите по Проекта BITSE № LLP/2012/LEO/MP/13 по Програма „Леонардо да Винчи”.

  2. Информация по изпълнение на дейностите по Проект „Иновативни мерки в сферата на професионалната рехабилитация, ориентиране, обучение и заетост на хора с увреждания”, с финансовата подкрепа на ОП „Развитие на човешките ресурси”, съфинансиран от Европейския Социален фонд на Европейския съюз.

  3. Разни.

Предвижда се организиране на вечеря на 05 март 2013 г. в ресторанта на хотел „Устрем”.

Повече информация за хотела тук: www.ustra-tour.com

Моля до 03.03.2013 г. да направите заявки за настаняване на 5 март 2013 г. в гр.Кърджали – лице за контакт в офиса на НФРИ: тел.: 02 986 53 00 – Стела Костова.

(вижте по-долу съобщението за организирано посещение)


С Ъ О Б Щ Е Н И Е
На 05.03.2013 г., непосредствено преди провеждането на разширеното заседание на Управителния съвет на НФРИ, федерацията организира за желаещите посещение на културно-исторически обекти. Сборен пункт: рецепцията на х-л «Устра», гр.Кърджали от 15.00 часа.

П О К А Н А

Националната федерация на работодателите на инвалиди обявява прием на заявки за участие

в Семинар „Социални умения” за работещите в специализираните предприятия от Южна България

който ще се проведе на 5 и 6 март в гр.Кърджали, хотел „Устра”

НФРИ кани членовете си от Южна България да се включат в организирания Семинар „Социални умения” на 5-6 март 2013 г. в гр.Кърджали. Семинарът ще се проведе в два модула „Самопомощ” и „Работа в смесени колективи в специализирани предприятия” за работещите в специализираните предприятия.

Занятията ще започнат от 14.00 часа на 5 март 2013 г. и ще приключат в 14.00 часа на 6 март. Място на провеждане: гр.Кърджали, хотел „Устра”, ул.Генерал Делов № 1, www.ustra-tour.com

Не се дължи такса участие в семинара.

Осигурено е настаняването и изхранването на участниците.

За желаещите е осигурен транспорт за групово пътуване на участниците от предприятията по маршрут София-Пирдоп-Пловдив-Кърджали и обратно за 40 участника. Тръгването на автобуса е от Храм Паметник „Александър Невски” в гр.София в 7.00 часа; от 8.00 часа от „Пролет” ЕООД – гр.Пирдоп, от 10.30 часа от гр.Пловдив („Марица 2011” ООД и «Стопански дейности КЦМ» ООД – при проявен интерес, допълнително ще бъде уточнено).


Участниците в семинара ще посетят и културно-исторически обекти от региона на гр.Кърджали.

Моля желаещите специализирани предприятия, които ще изпратят свои участници, да направят своята заявка, до 3 март 2013 г. на факс: 02 986 53 00 или e-mail: nfri@abv.bg

Заявката следва да включва:


  • наименование и адрес на специализираното предприятие; лице за контакт;

  • трите имена на работещите;

  • възраст на лицето;

  • образование на лицето;

  • длъжност;

  • намалена работоспособност – ако лицето има такава.

Лице за контакт във федерацията: Стела Костова – сътрудник в НФРИ.

Н О В И Н И






ПРОЕКТ „ДОСТЪПНОСТ ЗА ВСИЧКИ (a.4.all)

B1.13.10 / 14.03.2011 MIS 8024

Програма Европейско териториално сътрудничество (ОП) Гърция - България 2007-2013



Национален съвет на хората с увреждания в България, клон Хасково



Достъпността – право на всяко човешко същество
Проект „Достъпност за всички” – дефинира и обобщи проблемите и предложи ефикасни модели за общи действия
Достъпността е основната предпоставка за осигуряване на недискриминация и равнопоставеност на всички граждани. Под това мото в периода 15.10.2012-28.11.2012 г. в Хасково, Смолян, Кърджали и Благоевград се състояха пет конференции и четири тематични обучителни семинара (уъркшопа) по проект „Достъпност за всички”, финансиран по Програмата за Европейско териториално сътрудничество Гърция - България 2007-2013. Необходимостта от подобен проект, който да дефинира и обобщи проблемите и да предложи ефикасни модели за общи действия, се синтезира в думите от първата конференция (Хасково, 15.10.2012 г.) на председателя на Националния съвет на хората с увреждания в България Красимир Коцев: „Често пъти аз казвам, перифразирайки едно изречение на Антоан дьо Сент Екзюпери, който на един въпрос „Как трябва да се пише за децата?” беше отговорил „Както за възрастните, само че по-добре”. Аз казвам, че за хората с увреждания нещата трябва да се правят както за всички останали, само че по-добре.”

Република България е ратифицирала Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, в Европейския съюз законодателствата и правната рамка на държавите–членки са съобразени със съвременното разбиране за ролята на хората с увреждания, като хора с равни права, но със специфични потребности. Но пътят до практическата реализация е дълъг, сложен и специфичен и до голяма степен зависи от активната дейност и индивидуалните решения на местната власт. И от активното й взаймодействие с хората с увреждания. „Нищо за нас без нас”, този Eвропейски принцип – успешно прилаган от водещия партньор по проекта Националната конфедерация на хората с увреждания в Гърция, се потвърждава от факта, че където в южната ни съседка има силно синдикално движение на хората с увреждания, доста неща са се променили и подобрили. Принцип, чиято практическа реализация, българският партньор по проекта - НСХУБ също отстоява последователно през годините.

Взаймодействието между двете организации и активната им политика за отстояване на правата на хората с увреждания, получи заслужената оценка и подкрепа на Европейския съюз, чрез Програмата за Европейско териториално сътрудничество Гърция - България 2007-2013. „Отговорността за създаването на достъпна среда е преди всичко на съответните държавни и местни власти. Законодателните решения вече са налице. Затова и нашият проект се осъществява в областните центрове от крайграничната с Гърция зона – там, където проблемите на хората с увреждания чакат решения. Обществото, държавните и местните власти трябва да осигурят на хората с увреждания достъп наравно с всички останали до физическата среда на живеене, до транспорт, до информация, до комуникация, до здравеопазване, до квалификация и преквалификация, до всички удобства и услуги, отворени за гражданите на Европейския съюз. Европейската комисия извежда осигуряването на достъпност за всички като един от основните приоритети, който е намерил място в новата европейска стратегия „Европа 2020” – нарича се „Единна Европа без бариери” - така председателят на НСХУБ Красимир Коцев обяснява защо организацията участва в проекта.

За да се създадат подходящи инструменти за действие, проект „Достъпност за всички” финансира пилотно проучване за достъпността в общините Хасково и Александруполис. Изводите, който е направил научният ръководител на проучаването за община Хасково доц. Рая Стайкова от БАН, са идентични за повечето български градове. „Проблемите на хората няма да се решат на индивидуално ниво, нито на ниво отделни институции. Единственото решение е да се намери удачната форма за координиране на съвместната дейност на всички заедно, включително на местната власт, на неправителствените организации, които за съжаление не са разпознати като добри партньори за работа с хората с увреждания, на всички други институции, свързани с образование, със заетост, с отдих, със спорт – тоест всичко, което влиза в определението „социална сфера”. В проучването е направен детайлен анализ и са изведени препоръки за последователно изпълнение на социалната политика по отношение на хората с увреждания, която да е насочена към формиране на подкрепящо поведение на населението към тях, както и за подобряване на достъпността на обществените сгради в община Хасково и прилежащата им инфраструктура: входове, асансьори, коридори и тоалетни; достъпни паркинги и маршрути до сградите.

Конкретни предложения, като модел, който да приложат общините, дава другият документ, създаден след проучването в Хасково и Александруполис: „Наръчник за осигуряване на достъпност за хората с увреждания на местно ниво – в помощ на местните власти в България и Гърция”. В него са включени и практически съвети от различни специализирани организации и граждани (в т.ч. и направени от хора с увреждания и неправи­телствени организации, работещи в тази сфера). С наръчника - първо по рода си специализирано издание в България, трябва да се даде стимул за търсене на нови иновативни решения за изграждане на достъпна околна среда (инфраструктура и социал­ни услуги), което в дългосрочен план да доведе до създаването на национал­ни инициативи в областта на изграждане и планиране на достъп за хора с увреж­дания, промоция и награждаване на добри практики и като резултат – повиша­ване качеството на живот в населените места. Експертът Васил Радойновски обяснява смисълът на изданието: „Този наръчник не е сборник със закони, разпоредби, задължителни предписания. Идеята е той да очертае водещите жалони в работата за достъпна среда и да постави основата на една бъдеща съвместна работа в общините между организациите на хората с увреждания и местните и регионалните власти за подобряване на достъпността. Става дума не за еднократни действия, а за комплексен подход при осигуряването на достъпност и управлението на достъпността на местно ниво. Комплексният подход трябва да осигури равнопоставеност и участие на всички заинтересовани страни, както на хората с увреждания, така и на предоставящите услуги – главно общински, а също – публични и частни.”

Мястото, където могат да се видят проучванията по проекта, да се прочете събрано на едно място законодателството за хората с увреждания и те да получат юридическа консултация, да общуват заедно чрез форума и блога, да четат актуални новини е уеб-порталът www.a4all.bg. Сайтът на проект „Достъпност за всички” вече работи, но съдържанието му се допълва и той ще бъде цялостно завършен до 6 март 2013 г., когато ще бъде официално представен на конференцията в Кърджали. Порталът е изцяло достъпен за хората с увреждания и отговаря на всички европейски и международни стандарти (възможност за звуково прослушване на текста чрез преобразуването му в глас, настройки на размера на буквите, цвят и фон и др.).

Дейностите по проект „Достъпност за всички” предизвикаха голям интерес – близо 800 участника в конференциите и уъркшоповете, които ги оцениха като изключително навременни и полезни; огромен брой от анкетираните участници заявиха намерението си да работят за изпълнение на целите на проекта; висок медиен интерес; местните и регионални власти подкрепиха проекта и се ангажираха да работят активно с НСХУБ – „Вярвам, всички ще се съгласят, че ние сме длъжници на тези хора. Искрено се надявам обществото да се информира за резултатите от вашия проект и той наистина да помогне за достойната реализация на хората с увреждания, които са част от нашето общество“ – бе категоричен експертът Вилдан Сефер от областната администрация в Кърджали.

Заключителната конференция по проект „Достъпност за всички” ще се се състои на 6 март 2012 г. в Кърджали (по-долу покана до членовете на НФРИ за участие в конференцията). С което дейностите по проекта приключват. Но активната и последователна политика на НСХУБ в отстояването на правата на хората с увреждания продължава. Защото „Достъпност за всички” не само изпълни основната си мисия – да обедини хората с увреждания (включително и да укрепи и разшири взаймодействието между участниците в НСХУБ на регионално ниво) в отстояването на правото им на достъпност, като универсално право на всяко човешко същество и възможност за подобряване на ежедневния живот. Проектът спомогна за разчупването на стереоптипите и накара голяма част от обществото да осъзнае, че е длъжник на хората с увреждания и че благодарение на взаймодействието с тях, това може да се промени.



НФРИ и проект „Достъпност за всички”
НФРИ изцяло подкрепя проект „Достъпност за всички”. Защото основната цел на федерацията е както да подпома­га, насърчава и координира усилията на своите членове за подобряване на условията и разши­ряване трудовата заетост на хората с уврежда­ния, така и за и тяхното включване в обществото. Тези условия могат да се гарантират само когато има ДОСТЪПНОСТ – до обществените сгради, пространства, търговски обекти и разбира се – ДОСТЪПНОСТ НА РАБОТНОТО МЯСТО за човека с увреждане. Затова ръководството на НФРИ ще участва в заключителната конференция по проект „Достъпност за всички” в Кърджали, ще популяризира постигнатото по проекта и ще продължи да отстоява правата на хората с увреждания в партньорство с НСХУБ и всички организации и иниституции, които работят в тази насока.


Проект «Достъпност за всички»
Финансиран от Програмата за Европейско териториално сътрудничество Гърция - България 2007-2013
Водеща организация: Националната конфедерация на хората с увреждания в Гърция
Партньор: Национален съвет на хората с увреждания в България
Цели: Дефиниране на проблемите и предлагане на ефикасни модели за достъпност
Дейности:


  • Провеждане на пет конференции и четири тематични обучителни семинара (уъркшопа) за хората с увреждания, местните и регионални власти, неправителствени организации и медии в Хасково, Смолян, Кърджали и Благоевград (в периода 15.10.2012-28.11.2012 г.).

  • Предстояща заключителна конференция в Кърджали (06.03.2013 г.).

  • Реализирано Пилотно проучване за достъпността в общините Хасково и Александруполис, с изводи валидни за повечето български градове.

  • Издаден „Наръчник за осигуряване на достъпност за хората с увреждания на местно ниво – в помощ на местните власти в България и Гърция”, първо по рода си специализирано издание

  • Създаден уеб-портал по проекта: www.a4all.bg, изцяло достъпен за хората с увреждания.

  • Проведена кампания за достъпността.

Резултати:




  • Огромен интерес към конференциите и тематичните обучителни семинари: над 800 участника.

  • Популяризиране на темата за достъпността и целите на проекта в многобройни публикации в пресата, интернет-пространството и излъчвания по радиото и телевизиите.

  • Осигурена ангажираност към проблема с достъпността на местните и регионални власти.

  • Създаден уникален модел за комплексен подход при осигуряването на достъпност и управлението на достъпността на местно ниво.

  • Решението на проблема с достъпността е поставено през призмата нормативната рамка взаймодействието на Европейския съзю по отношение на хората с увреждания и е институционализирано, чрез подкрепата на Съюза по Програмата за Европейско териториално сътрудничество Гърция - България 2007-2013.


- - -


Членовете на НФРИ – управителя на „Шанс5” Хасково, 15.10.2012 г.

ЕТ – Панка Вангелова и управителя на

Ния Милва” ЕООД в работата на семинара



в Хасково, 19.11.2012 г.
________________________________________________________________________________________

ИНВЕСТИРАМЕ В НАШЕТО БЪДЕЩЕ

Програма Европейско териториално сътрудничество Гърция - България 2007-2013

е финансирана от Европейския съюз (ЕФРР) и фондовете на Гърция и България

„Този документ е изготвен с финансовата подкрепа на Европейския Съюз.

Съдържанието на този документ е отговорност единствено на НСХУБ и при никакви обстоятелства не може да бъде възприемано като позиция на Европейския Съюз.”

за контакти: София 1000; ул. „Христо Белчев” № 8; тел.: 0897 96 39 39; факс: 02 986 39 86;

Уеб.сайт: www.a4all.bg E-mail: a4all@mail.bg


Набират се кандидатури за първите европейски отличия за корпоративна социална отговорност
Българските фирми могат да се в включат в битката за първите Европейски отличия за Корпоративна социална отговорност, като представят до 1 март целите и постиженията на свои социални и екопроекти. Наградите ще отличат подобаващо най-добрите КСО практики в Европа.

Европейските отличия се организират в 29 страни, с подкрепата на Европейската комисия. Българската мрежа на Глобалния договор на ООН е българският национален партньор на инициативата, която цели:



  • да популяризира градивната роля, която бизнесът има в обществото.

  • да сподели вдъхновяващи примери за партньорство в областта на КСО;

  • да представи новаторски решения за справяне с актуални обществени и екологични проблеми.

  • да насърчи споделянето на добри КСО практики през границите на Европа;

  • да покаже българския принос в развитието на КСО.

Компаниите могат да участват в една от двете категории според мащаба си:
партньорски проекти на малки и средни предприятия и партньорски проекти на големи компании.

„Стопански дейности КЦМ” ООД – гр.Пловдив, член на НФРИ, подготвя проект „Осигуряване на заетост на хора с увреждания” за европейските КСО отличия (корпоративна социална отговорност). Федерацията подкрепя кандидатурата в качеството си на партньор по проекта.

Повече информация може да намерите на:  http://www.unglobalcompact.bg/wp-content/uploads/2012/12/broshuraCSR.pdf

На вниманието на членовете на НФРИ, изпълняващи проекти по схема „Шанс за всички” към АСП – Промени, отнасящи се за всички бенефициенти при подаването на искане за междинно/окончателно плащане
При подаване на искане за междинно и/или окончателно плащане по всички одобрени за плащане оригинални фактури и други разходооправдателни документи се подпечатват с печата на бенефициента, подписват се от представляващия бенефициента или от упълномощеното от него лице и се поставя забележка „платено”, като не трябва да се засягат реквизитите на самата фактура/документ.

В описателната част на всички фактури и други разходооправдателни документи по проекта (РКО, СИС и др.) задължително следва да бъде изписан номерът на съответния договор. Задължение на счетоводителя на проекта е да изисква вписването на пълния номер на договора при съставянето на фактурите. В случаите, в които фактурите са издадени от счетоводен софтуер, който не позволява добавянето на номера на договора за БФП като допълнителен текст, е необходимо той да бъде дописан на гърба на фактурата и заверен с подписа на ръководителя на проекта.



Над 1400 фирми са фалирали през 2012 г.

Повече от 393 000 българи са без работа, отчете НСИ.

Над 1400 малки и средни фирми са прекратили съществуването си от началото на 2012 г., а оборотите на бизнеса са се сринали с 50% за годината при нарастващи разходи за енергия и горива. Броят на освободените от този тип предприятия надхвърля 97 хиляди души.

Според проучване на Агенцията за насърчаване на малките и средните предприятия, финансови затруднения имат 70% от малките и средните фирми.


Според НСИ безработицата през третото тримесечие на годината е 11,5% или 393,2 хиляди българи. Отчетен е спад на индекса на промишленото производство от 4,1% през октомври спрямо същия месец на миналата година.

Поскъпването на стоките и услугите през първия месец на годината е 4.4% на годишна база


Атанас Христов

Годишната инфлацията в България през януари 2013 г. ускори ръста си спрямо отчетеното поскъпване на живота през декември, показват данните на Националния статистически институт (НСИ). Инфлацията за януари 2013 г. спрямо съпоставимия месец на миналата година нарасна до 4.4%, докато през декември 2012 г. годишното поскъпване на живота беше 4.2%.

На месечна база - януари 2013 г. спрямо декември 2012 г. поскъпването на стоките и услугите в България остава на ниво от 0.4%. Толкова беше и месечната инфлация през декември спрямо ноември 2012 г.

ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ФИНАНСИРАНЕ

КОНКУРС „Осигуряване на достъпна среда и адаптиране на културни, исторически и спортни обекти с международно, национално и областно значение за хората с увреждания”
Срок: 19.03.2013 г., 17.30 ч.

Агенцията за хората с увреждания обявява конкурс за финансиране на проекти на тема: „Осигуряване на достъпна среда и адаптиране на културни, исторически и спортни обекти с международно, национално и областно значение за хората с увреждания”

Участници в конкурса могат да бъдат юридически лица - държавни, общински, стопански и неправителствени организации, регистрирани по българското законодателство, притежаващи или стопанисващи културни, исторически, археологически, природо-научни, спортни обекти.

Проектите се изготвят по Методика съгласно чл. 8, т. 6 от Закона за интеграция на хората с увреждания.

Максималният размер на субсидията е диференциран за различните компоненти, както следва:

Компонент 1 – осигуряване на външен достъп до обект – до 10 000 лв;

Компонент 2 – приспособяване на вътрешна среда на обект – до 12 500 лв;

Компонент 3 – изграждане на нови и преустройство на съществуващи повдигателни съоръжения – до 50 000 лв.



Проектите за конкурса се подават на хартиен носител – в 4 /четири/ екземпляра – 1 оригинал и 3 копия и електронен носител (формуляр и раздели I и II на бюджета) – в един екземпляр, в Деловодството на АХУ, ул. “Софроний Врачански” № 104-106, София-1233 или по пощата с обратна разписка с пощенско клеймо не по-късно от 17,30 часа на 19.03.2013 г. Телефони за справка: 02/931
80 95, 832 90 73.



Дейности по здравословни и безопасни условия на труд
м.януари

Задължителни!

  • Сформиране на комисия по трудоустрояване (за предприятия с персонал над 50 човека);

  • Определяне на работни места за трудоустрояване (за предприятия с персонал над 50 човека);

  • Подаване на информация за определените места за трудоустровяне в НОИ и АЗ;

  • Изготвяне на годишен анализ за работата на отговорника по безопасност и здраве при работа за предходната година;

  • Изготвяне на годишен план за работата на отговорника по безопасност и здраве приработа за текущата година;

  • Изготвяне на годишен план за работа на групата/комитета по условия на труд.

м.януари-м.март

Препоръка:

  • Провеждане на периодичен инструктаж на работещите;

  • Провеждане на първото годишно заседание на групата/комитета по условия на труд – 10 март краен срок;

  • Провеждане на годишно обучение на ръководния персонал, лицето провеждащо инструктажите на работещите, отговорника по здраве и безопасност и членовете на групата/комитета по условия на труд;

  • Актуализиране на плана за предотвратяване иликвидиране на аварии и на плана за действия на личния състав при пожар или авария;

  • Провеждане на обучения за придобиване на правоспособност или квалификация за персонала, за който се изисква такава;

  • Изготвяне и подаване в ТД на Инспекция по труда на годишната декларация/уведомление по чл.15 от ЗЗБУТ.

м.април-м.юни

Задължително!

  • Изготвяне и подаване в ТД на Инспекция по труда на годишната декларация/уведомление по чл.15 от ЗЗБУТ. Краен срок до 30.04!

Препоръка:

  • Провеждане на периодичен инструктаж за второто тримесечие на служителите, за които периодичния инструктаж се проведа на тримесечие;

  • Провеждане на второто годишно заседание на групата/комитета по условия на труд;

  • Организиране на профилактични медицински прегледи на работещите.

  • Провеждане на обучение по първа долекарска помощ и пожарна и аварийна безопасност за лицата, включени в екипите за бързо реагиране в предприятията

В случай, че още не е направено:

  • Предаване на копия от болничните листове на служителите (включително и информация за настъпили трудови злополуки) за предходната година, на службата по трудова медицина за изготвяне и подаване в РЗИ на обобщен анализ на здравното състояние на работещите. Краен срок според уговорка със Служба за трудова медицина!

м.юли

Задължително!

  • Изготвяне и подаване в РЗИ на обобщен анализ на здравното състояние на работещите. Анализът се изготвя и подава от службата по трудова медицина, на база предоставените й болнични листове и документи за настъпили трудови злополуки през предходната година в предприятието – Краен срок до 30.07!

Препоръка:

  • Провеждане на третото годишно заседание на групата/комитета по условия на труд;

  • Провеждане на периодичен инструктаж за трето тримесечие на служителите, за които периодичния инструктаж се провежда на тримесечие;

  • Организиране на контролни измервания на факторите на работната среда и ел.измервания.

м.септември-м.ноемврри

Препоръка:

  • Провеждане на четвъртото годишно заседание на групата/комитета по условия на труд;

  • Провеждане на периодичен инструктаж за четвърто тримесечие на служителите, за които периодичния инструктаж се провежда на тримесечие;

  • Провеждане на втори периодичен инструктаж в предприятия, в които периодичният инструктаж е определен да се провежда два пъти годишно;

  • Проиграване на плана за предотвратяване и ликвидиране на аварии и плана за действия на личния състав при пожар или авария;

В случай, че още не е направено:

  • Провеждане на обучение по първа долекарска помощ и пожарна и аварийна безопасност за лицата, включени в екипите за бързо реагиране в предприятията;


м.декември

Задължително!

Подготовка на отчетите свързани със ЗБУТ за изминалата година. Краен срок: Организиране на всички дейности, които не са организирани през предходните месеци на годината.

Препоръка:

  • Подготовка на дейностите за следващата година;

  • Създаване на анализ и оценка за безопасността през изминаващата година.




Екипът на НФРИ


Каталог: documents -> buletin2013
documents -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
documents -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
documents -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия
documents -> Издадени решения за преценяване на необходимостта от овос в риосв гр. Шумен през 2007 г
documents -> За сведение на родителите, които ще заплащат таксите по банков път цдг” Червената шапчица”
documents -> Стъпки за проверка в регистър гаранции 2016г. Начална страница на сайта на ауер електронни услуги
documents -> Общи въпроси и отговори, свързани с държавните/минималните помощи Какво е „държавна помощ”
buletin2013 -> Международни участия – стр. 9 – ст


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница