Конкурентоспособност на фирма „Загорка ад гр. Стара Загора



страница1/4
Дата13.09.2016
Размер0.79 Mb.
#9185
  1   2   3   4

Конкурентоспособност на фирма „Загорка” АД гр. Стара Загора


Съдържание
Въведение ………………………………………………………………….....стр 2

Глава първа: Теоретико –методологични основи на конкурентоспособността...стр 3



1. Същност на конкуренцията……………………………………….....стр 3

2. Конкурентоспособност и конкурентни предимства..................................стр 6

3.Участието на дуржавата при планирането и управлението на конкурентоспособността.................................................................................стр 9

4. Роля и защита на конкуренцията..............................................................стр 12

Глава втора: Анализ на конкурентоспособността на фирма „Загорка”АД гр. Стара Загора...........................................................................................................................стр 14

1. Кратка характеристика на фирма „Загорка”АД гр. Стара Загора......стр15

2. Конкурентоспособност на местоположението.........................................стр 22

3. Конкурентоспособност на база ДА и КА............................................. ....стр 22

4. Конкурентоспособност на база предлаган продукт ( Асортимент) .....стр 29

5. Конкурентоспособност на база цени.........................................................стр 33

6. Конкурентоспособност на база логистични дейности............................стр 35

7. Конкурентоспособност на база доставчици............................................стр 44

8. Конкурентоспособност на база човешки ресурси.....................................стр 45

Глава трета: Препоръки за подобряване на конкурентоспособността на фирма “Загорка” АД гр. Стара Загора................................................................................стр 46
Заключение:................................................................................................................стр 50

Използвана Литература...........................................................................................стр 51

Приложения

Въведение
.Конкуренцията е вид отношение между хората, което възниква при преследването на обща цел. Тя възниква в свят на неограничени потребности и оскъдни ресурси.. "Конкуренция" всъщност е чуждица за "съревнование" между хората за постигане на индивидуалните цели при наличието на права на собственост и свобода на размяната.

Конкуренцията се явява универсален инструмент за сравняване на ефективността на различните фирми и стимулира най-дееспособните от тях. Най-важната характеристика, която отрежда на конкуренцията решаващата роля е фактът, че тя е процес, даващ възможност за използване на опита и знанията по начин,който да доведе до максимални икономически резултати.

Конкурентоспособността на продуктите характеризира степента, в която те са предпочитани от купувачите. Конкурентоспособността е свързана не толкова с положителните характеристики на продукта, колкото с неговата привлекателност за купувача извършващ покупката. Това се потвърждава от практиката, където продукти получили висока оценка от експерти не се купуват от потребители. За това се отделя внимание на потребителната ценност на продукта.

Цел на настоящата курсова работа е да се подчертаят основните теоретико-методологически аспекти, да се направи анализ и оценка на конкурентоспособността на фирма „Загорка” АД гр. Стара Загора и да се дадат препоръки за подобряване на конкурентоспособността на фирмата.

Поставената цел на курсовата работа може да осъществи чрез изпълненито на следните три задачи

* Представяне на теоретико-методологическите основи на конкурентоспособността

* Анализ и оценка на конкурентоспособността на фирма „Загорка” Ад гр. Стара Загора за периода 2009-2010 г.

* Разработване на насоки за усъвършенстване на кокурентоспособността на фирма „ Загорка” АД гр. Стара Загора



Обект на изследване в настоящата курсова работа е производствена фирма „Загорка” АД гр. Стара Загора .

Предмет на курсовата работа е конкурентоспособността на фирма „Загорка” АД гр. Стара Загора и възможности за нейното оптимизиране

Глава първа: Теоретико – методологически основи на конкурентоспособността

1. Същност на конкуренцията

Най-общо конкуренцията означава сблъсък или състезание между фирмите. В ежедневната практика е на лице съперничество между продавача и купувача за постигане на най-изгодни условия при покупка или продажба на стоки. Целта на конкурентите на пазара е клиента да купи от тях предлагания продукт. Конкуренцията има динамичен характер и се изменя под въздействието на много фактори. В конкуренцията на пазара много са ситуациите, които приближават или отдалечават от желаната цел. При всяка една ситуация участниците са принудени да предприемат определени действия или да реагират по подходящ начин на поведението на конкурентите. Именно конкуренцията е причина търговските фирми да работят на границата на своите възможности. Конкуренцията стимулира предприемачите, като по този начин се изтласкват от пазара бавно нагаждащите се към пазарните изисквания.

При конкуренцията всеки един от стопанските субекти се стреми да постигне своят интерес независимо от другите. За да е налице конкуренция на даден пазар е необходимо присъствието на двама и повече производители или двама и повече потребители. Именно противоречията между производителите и клиентите се проявяват под формата на конкурентна борба. Конкурентна борба може да има по отношение на количеството, асортимента, качеството, цената, условия за реализация. В крайна сметка трябва да спечели само този, който предлага високо качествен продукт, за чието производство или реализация са направени по-малки разходи. Диспропорциите на пазара се проявяват като излишък или дефицит. Конкуренцията е причина фирмите, които предлагат излишен продукт, който не удовлетворява изискванията на пазара да фалират.Фирмите, които предлагат търсен дефицитен продукт имат възможност за бързо увеличаване на продажбите, като по този начин с премахва дефицита. Трябва да отбележим че при свиване на пазара фирмите не страдат еднакво. Най-големи трудности изпитват по-неефективните фирми. Конкурентоспособните фирми имат п-големи възможности да се развиват като могат да обхванат сегментите на пазара, освободени от разорените конкуренти.

Преди всичко обект на конкуренция е предлагания продукт, който е резултат от трудова дейност. Търсенето и предлагането на продукта зависи не само то изискванията на потребителите, но и от други фактори. Трябва да се има предвид доходите на населението, разходите им, цените на продуктите за задоволяване на основни потребности и прочее. Логично е при увеличаване на доходите на населението да се увеличи и потреблението , следователно и продажбите. Майкъл Портър обединява в пет основни групи факторите, които обуславят конкурентния климат в даден отрасъл. Те са: каква е способността на доставчиците да търгуват, на купувачите да търгуват, какво е съперничеството между съществуващите конкуренти, каква е заплахата от навлизане на нови конкуренти, каква е заплахата от поява на нови заместители. Някой от тези фактори влияят върху цената, върху капиталовложенията на фирмите. За да са конкурентоспособни някой доставчици на материали като търгуват обикновено налагат на средните и малки фирми по-неизгодни условия, което води до намаляване на печалбите им. Появата на нови конкуренти също може да доведе до намаляване на продажбите и приходите, тъй като увеличаването на предлагането води до намаляване на цените. При тази ситуация новите конкуренти се стремят да завоюват част от пазара, което води до увеличаване на конкуренцията. Наличието на стоки заместители също може да доведе до ограничаване на цените на предлаганите продукти.



Посочените фактори оказват силно влияние върху фирмите и позициите им на пазара.наличието на конкуренция на пазара изисква допълнителни разходи за маркетингово проучване, реклама, за научни изследвания, за обновяване на производствените мощности. Една фирма за да изтласка конкурентите си намалява цените, от което пък следва намаляване на приходите, за това фирмите преценяват своите възможности и от гледна точка на възникналите заплахи и на база на това вземат решения за своята продуктова, ценова, пласментна стратегия. В стремежа си към по-големи печалби, много фирми се стремят да установят надмощие над своите конкуренти. Като правило те пренебрегват правилата за добросъвестна търговска политика, като много често постигат монополно положение. Именно това положение уврежда интересите на много други фирми и се ощетяват потребителите. За предотвратяване на това е необходима намеса от страна на държавата. Монополизма се разглежда като антипод на конкуренцията. За монополизъм се говори, когато дадена фирма има пазарен дял по-голям от 35% от съответния пазар. Забранено е на фирмата с монополно или господстващо положение да използват:

  • пряко или косвено налагане на необосновани цени

  • ограничаване на производството или търговската дейност във вреда на потребителите

  • прилагане на различни условия при договори с определени партньори.

  • Сключване на договори след поемане на допълнителни задължения

  • Използване на икономическа принуда.

При нарушаване на тези забрани, по предложение на комисията за защита на конкуренцията (КЗК), министерския съвет може да установи минимални, фиксирани или пределни цени за определен период от време, които да са задължителни за фирмите нарушители. Злоупотребите с монополно положение могат да бъдат обобщени в три групи:

  • Когато доминиращата фирма извлича допълнителни изгоди

  • Когато доминиращата фирма със своята дейност уврежда интересите на своите конкуренти

  • Когато дом-щата фирма засилва още повече своите позиции

Закона за защита на конкуренцията (ЗЗК) обявява за недействителни споразумения между фирми за налагане на монополно положение. Фирма, която има такива споразумения предварително се уведомява от КЗК и се иска нейното решение. Концентрация на дейността също води до ограничаване на конкуренцията. Концентрация може да бъде осъществена при сливане на две и повече фирми или когато едно или повече лица осъществяват контрол върху повече фирми. Затова фирми които ще осъществяват концентрация на стопанската си дейност са задължени предварително да уведомят КЗК. Обикновено КЗК дава разрешение за концентрация ако това не довежда до монопол. Според ЗЗК дейността трябва да се осъществява при зачитане добросъвестната търговска политика и морал. В противен случай ще се облагодетелстват недобросъвестните търговци за сметка на другите, тоест ще бъде нелоялна конкуренцията. Всички действия, които влизат в противоречие с добросъвестната търговска политика са нелоялни. Към тези действия можем да отнесем:

  • увреждане на доброто име и доверие към конкурентите

  • преписване чрез реклама и други средства на несъществуващи показатели за качество при сравняване на продуктите с конкурентните

  • въвеждане на потребителите в заблуждение.

  • Използване на чужда фирма, търг марка, особени означения, който заблуждават потребителя.

  • Реклама на продукти, които не са на разположение за задоволяване на потребителско търсене.

  • Заблуждаващи съобщения за цени, тяхното увеличаване или намал-не

  • Неизпълнение на едната страна- прекратяване на договор с цел увреждане на другата страна.

  • Използване на принуда и други противоправни методи за въздействие върху клиента

  • Даване на непълни или неверни данни

Разгласяване на чужди производствени или търговски тайни
2. Конкурентоспособност и конкурентни предимства

Конкурентоспособността на продуктите характеризира степента, в която те са предпочитани от купувачите. Конкурентоспособността е свързана не толкова с положителните характеристики на продукта, колкото с неговата привлекателност за купувача извършващ покупката. Това се потвърждава от практиката, където продукти получили висока оценка от експерти не се купуват от потребители, за това се отделя внимание на потребителната ценност на продукта. запаса от конкурентоспособност на продукта е различен между реалната цена на продукта съответстваща на неговото качество. Цената, която би заплатил купувача. За потребителя това е неизплатената предоставена безплатно част на потребителна стойност на продукта, а за продавача това е мярата за конкурентоспособността на продукта. възприема се че конкурентоспособността на продукта е онази част от потребителната ценност, която се предоставя безплатно от продавача за всеки конкурентоспособен продукт. Цената на неговата реализация е по-ниска от потребителската ценност. За купувача неизплатената част от потребителската ценност е равна на получените от използване на допълнителни изгоди за продавача. За продавача тя съответства на запаса на от конкурентоспособност Купувача е заинтересован неизплатената част от потребителната ценност да бъде възможно по-голяма, така че за продавача значението на тази величина е двояко:от една страна продавача има полза от по-голям запас от конкурентоспособност, от друга страна при продавача увеличаването на цената на предлагания продукт снижава запаса на конкурентоспособност и увеличава печалбите. За това какво ще бъде решението на продавача зависи от конкретната ситуация на пазара. Ако продавача е монополист той ще увеличи печалбите до максимуми ще премахне запаса от конкурентоспособност. Обратно ако на пазара има много конкуриращи се продавачи, печалбата се свежда до минимално равнище за да има по-голям запас от конкурентоспособност, който гарантира продажбата на продукта. при тези две противоположни решения съществуват много варианти, при които продавача се интересува както от печалбата, така и от запаса на конк-способност. Закономерностите на конкурентоспособност намират израз в начините за компенсация на продукта: първия разкрива зависимост между характеристиките на продуктите. Като правило подобряването на една характеристика води до влошаването на друга. Вторият характеризира зависимостта между обслужваните пазарни сегменти. Приспособяването на фирмата към един сегмент води до загуба на друг или намаляване на възможността да се постигне успех на тези сегменти. При изясняване на съвкупността на конкурентоспособност не трябва да се правят изводи единствено от масовостта на продажбите.

Между конкурентоспособността и продажбите има зависимост но те не са тъждествени. Един продукт може и да не бъде конк-способен, но да се продава при липса на избор, т.е. в условията на дефицит. Неговата конк-спос-ст ще се прояви само ако на пазара бъдат предлагани по-качествени продукти. Фирмата трябва да знае и обстоятелството, че продукт с висока конк-спос-ст може да представлява интерес само за определена група потребители, да не са обект на масовото търсене. Преобладава мнението, че конк-спос-ста на продуктите е толкова по-висока, колкото е по-голям дела на незаплатената от купувача потребителна ценност или полезност на продукта. такава е например полезността при закупуване на различни видове телевизори. Полезността на потребителя в този случай се изразява в по-ясно изображение. Характерните черти на психологическата полезност се възприемат по различен начин от потребителите, но те не се поддават на измерване. Някой купувачи вземат решение за покупка на база на съотношението между цената на продукта и притежаваното от него качество. За отделните потребители, доброто качество съществено се различава. За едни потребители това може да бъде функционалност на продукта, за други надеждност, дизайн, но за всички купувачи начина за вземане на решение за покупка е един и същ. Купувача преценява да ли качеството на продукта е достатъчно за цената, която му се предлага. Цената трябва да бъде по-ниска от неговата потребителска стойност. Потребителната ценност за физическите и юридическите лица е различна. В преобладаващата част потребителската ценност на продукти, закупувани от юр. Лица се изразява стойностно. Ценността на продукти, който предимно са с инвестиционен характер се изразява с различни степени, категории, качества, за които са предвидени различни цени. За физ. лица трябва да се отчита и психологическата полезност, която усложнява значително изразяването и определянето на потребителската полезност. Притежаваните от продуктите характерни свойства, които им придават известни предимства, спрямо продуктите на конкурентите, формират конкурентните предимства. Конкурентните предимства се установяват при сравняване на продуктите на отделните фирми. Конкурентните предимства могат да бъдат икономически и аксиологични.

Икономическото конкурентно предимство е свързано с разходите за производство и реализация, които изразени в парична форма, образуват неговата себестойност.Аксиологичното конкурентно предимство характеризира пригодността на продукта да задоволи определени потребности на клиента, затова конкурентоспособността се определя от задоволяване на потребителите. Конкурентното предимство се преценява по ключови критерии – качество, цена, място на предоставяне и др.

Поставянето на критерия качество на първо място не е случайно. Борбата за оцеляване наложи фирмата да се преориентират към неценова конкуренция, като се основава на високо качество на продукта, широка известност на търговската марка. При неценова конкуренция фирмите увеличават търсенето чрез диференциране на свойствата на продукта от тези на конкурентите. Неценовата конкуренция изключва псевдорекламата, продажбата на ниски цени и некачествени продукти. Тя изключва всички лъжливи маркетингови инструменти. Последните обикновено намират приложение при нисък жизнен стандарт на хората практиката показва, че качествен е този продукт, който не се връща от купувачите, а самите те многократно го купуват. За това проблем е не да се продаде продукта един път, а многократно. По този начин неценовата конкуренция осигурява надеждна лоялност на потребителя към продукта и отделната фирма. Освен качеството на продукта, трябва да се има предвиди продуктовата линия. Комбинацията от продуктова линия и качество формира мощност на продукта или конкурентна мощност.

Ключов критерии за конкурентно предимство е и цената. Тя позволява да се определят и сравнят разходите. Фирмите разглеждат разходите като минимална цена за продажба и като я сравнят с пазарната цена се установява дали се печели или губи. Като правила цените се изменят в зависимост от разходите или търсенето. Фирмите ориентирани към ценова конкуренция често променят своите цени, като отчитат тяхното психологическо въздействие върху потребителите. Те повишават или намалят цената според потребителското търсене. Обикновено с повишаване на цените фирмите искат да подчертаят качеството на своя продукт. Обратно при сваляне на цените са възможни изгодни продажби и привличане на потребители. Цената обаче не е дълготраен фактор за осигуряване на лоялност на клиента, защото конкурентите лесно копират цените и може да се стигне до ценова война с непредвидени последици.

Върху конк-та оказва влияние и фирмения имидж. Най-общо конкуренцията между отделни фирми трябва да се разглежда като сложно развиваща се система на пазара. Потребители и производители се срещат, за да реализират своя интерес.именно постигането на отделни резултати не могат да бъдат спрени от никакви бариери. За това казваме, че противоречия се появяват под формата на конкурентна борба. При конкуренция трябва да се имат в предвид потенциалните нови конкуренти, евентуалната поява на пазара на заместители. Появата на нови конкуренти води до ограничаване на възможностите за реализация на продуктите. За предотвратяване на една такава заплаха фирмите използват различни защитни механизми. Това може да стане чрез поемане на определени рискове, кредитиране и др. Наличието на стоки заместители заставя фирмите да задържат цените, дори да ги намаляват с цел привличане на нови клиенти. Постигането на конкурентно предимство може да бъде постигнато при много добри взаимоотношения с доставчиците. Самите доставчици трябва да бъдат конкурентоспособни. Купувачите също оказват влияние върху конкурентните предимства. Те могат да принудят фирмата да намали цената, а в редица случай тяхната лоялност да подпомогне дейността на фирмата. Оценката на купувача с неговата покупка е окончателна мярка за Конкурентоспособността на фирмата. Най-често неудовлетвореният купувач престава да купува от нея. За това фирмите трябва да въвеждат системи за постоянна оценка на удовлетвореността на клиентите си. За оценка на положителните и отрицателните реакции на клиентите, да се предприемат коригиращи действия. За да бъдат привлечени клиенти на конкурентите, фирмата трябва да ги превъзхожда по един или няколко от разглежданите критерии.
3. Участието на дуржавата при планирането и управлението на конкурентоспособността

Държавната намеса в един свободно функциониращ пазар е безспорно необходима при проявяване на т. нар. пазарни дефекти и оправдана, когато цели да защити обществените интереси. В същото време обаче, има опасност регулирането да наложи прекомерни или ненужни ограничения върху конкуренцията в даден сектор на икономиката, което да доведе до завишени цени на стоките или услугите и намаляване на продуктовото разнообразие. Затова е особено важно законодателната намеса да се извършва в съответствие с принципите на добро регулиране, като се отчита влиянието й върху конкурентната среда.

Конкуренцията е присъща за всяка пазарна икономика. Необходимостта от регулиране на отношенията в областта на конкуренцията може да се свърже с необходимостта от осигуряване на нови гаранции за упражняване на свободна стопанска дейност. Именно това дава възможност на всяко лице да бъде равноправен участник на пазара като купувач или продавач. Това е възможност да се предприема свободно всяка не забранена стопанска дейност при условия на честна и свободна конкуренция.

Държавното регулиране на икономиката е система за правно регламентиране на мерки за въздействие върху стопанските субекти и параметрите на пазара с нормотворчески, изпълнителен и контролен характер, предприемани от компетентни органи.

Целта е стабилизация и нормално развитие на икономическата система, чрез гарантиране на свободна стопанска инициатива, конкуренция и частна дейност срещу необосновани ограничения от публичен или частен характер.

Необходимостта от пазарно регулиране се обяснява с това, че конкуренцията на пазара не води до оптимални резултати. Това се дължи преди всичко на пазарното несъвършенство. Във всички случай, когато саморегулирането на икономиката не е успешно е желателно намеса на държавата. По този начин се намалят рисковете, който съпровождат свободния пазар и се поддържа стабилност в икономиката.

Основните функциите на държавата са предимно макроикономически (пазарното обръщение, за инфлацията, заетост, доходи). Регулативните мерки на държавата по отношение на икономиката следва да бъдат законоустановени. В исторически план администрирането на отношенията в икономиката и конкуренцията предшества законовата им уредба. Администрирането на икономиката обхваща всички актове и действия на органите на изпълнителната власт и местното самоуправление, който пряко или косвено се отнасят до дейността на стопанските субекти. Администрирането трябва да е съобразено с конституцията и законовата уредба. Всяка административна намеса, макар и в обществен план, щом не е регламентирана от закона е недопустима.

Основни функции по управление на икономиката имат следните органи:



  1. Правителство – под неговото ръководство са всички административни органи, имащи правомощия в областта на икономиката. То разполага с нормотворческа компетентност, то решава оперативно редица въпроси на стопанската дейност. То издава подзаконови нормативни актове.

  2. Министерства- те са специализирани органи с централна компетентност.

  3. Комисии и агенции.

  4. Комисия за защита на конкуренцията – провежда политика в областта на конкуренцията. Тя е формално независима, тъй като нейните членове се избират от народното събрание.

  5. Общински съвети: съвети, който имат регионални пълномощия.

Държавата може да регулира цените пряко с нормативен акт като определя фиксирани, минимални или максимални цени. Намесата на държавата при ценообразуване трябва да бъде по изключение. Държавата може да участва при регулирането на цените пряко ( установяват се правила за формиране на цените) и непряко (постига чрез влиянието на странични механизми – мита, акцизи, данъци и др.) Косвени регулатори на цените са и установените счетоводни стандарти. Ограничаването на конкуренцията чрез косвени регулатори не би трябвало да се допуска, тъй като те са общи условия. Те трябва да важат за всяка фирма, защото в противен случай, някой ще са привилегировани на пазара. Затова намесата на правителството е сведена до минимум – т.е. определя само правилата за образуване и прилагане на цените.

Държавна помощ тя най-общо представлява пряка имуществена намеса на държавата. На пръв поглед тя има стимулиращо въздействие върху пазара. Държавните помощи могат да служат за финансиране на изследователски проекти, за подпомагане на неефективни фирми или за решаване на проблемите, свързани с безработицата. В същото време те могат да доведат до намаляване на материалната заинтересованост на подпомагания, а също така да се засилят позициите на бюрократизма като се ограничава самостоятелността при вземането на решения.

Държавните субсидии трябва да бъдат насочени към покриване на разходите за дадено производство или реализация на продукти. Посредством държавните помощи неефективните фирми остават на пазара и не се допускат до него нови по-ефективни и конкурентоспособни. В някой случай държавните помощи могат да бъдат и пречка за навлизане на чужди инвестиции.

Участието на държавата в управлението на иновационните процеси се свежда до създаването на условия и разработването на механизми за мотивиране на частните предприемачи да поемат по-голям риск и инвестират в пазарно-ориентирани нови продукти.


4. Роля и защита на конкуренцията

Защитата на конкуренцията се извършва от специален орган наречен Комисия за защита на конкуренцията (КЗК). Комисията за защита на конкуренцията е органът, оправомощен по силата на Закона за защита на конкуренцията да извършва анализ за съответствието на проекти на актове или на действащи актове с правилата на конкуренция.

В редица страни са приети законодателни мерки, чрез които се поощтрява засилването на конкуренцията. В нашата страна Закона за защита на конкуренцията цели:


  1. Да насърчава независимото предприемачество в сферата на производството, търговията и услугите.

  2. Да съдейства за свободното образуване на цените на продуктите и услугите.

  3. Да защитава индивидуалните и колективните интереси на различните потребители

  4. Да се подпомогнат държавните органи при изработването им и да се гарантира развитието на ефективен и свободен пазар.

Трябва да се отбележи, че становищата на комисията за оценка за съответствието с правилата на конкуренцията нямат задължителен характер за компетентния орган. Тяхната цел е да предупредят за евентуалните негативни въздействия на планирания акт върху конкуренцията и да посочат възможни алтернативи за регулиране и в крайна сметка – да подпомогнат компетентния орган при вземането на обосновано решение. КЗК има следните правомощия: 1) установява нарушения на закона; 2) налага санкции предвидени от закона; 3) издава разрешение за концентрация.

КЗК няма власт да отменя актове на изпълнителната власт. Своите решения КЗК взема след предварително проучване, оценки относно положението на фирмата на пазара. Факторите, който имат влияние върху оценката на конкуренцията основно могат да бъдат разделени в три групи: 1) пазарна структура; 2) поведение на участниците; 3) резултатите на пазара. Първите две групи са причини, водещи до резултатите на пазара. При първата група трябва да се знае броя на участниците, техните дялове, хомогенността на продуктите, възможността за приспособяване към измененията. Степента на ограниченията за достъп до пазара, ефективността на производството и пласмента, вътрешната структура на фирмите., натоварване на капацитета им и други. Втората група се отнася до поведението на участниците на пазара- вид, честота на проявление на пазарното поведение, цените, отстъпките, количествата, качеството, рекламата и пр. Третата група се отнася до резултатите от действията на участниците – актуалните параметри на пазара – достигнато ценово ниво, ниво на производство, разходи за производство, размера на печалбата, качество и пр.

Законът урежда правната защита срещу спекулирането с монополното и господстващо положение и нелоялната конкуренция на пазара. Според Чл. 20.ЗЗК господстващо е положението на предприятие, което с оглед на своя пазарен дял, финансови ресурси, възможности за достъп до пазара, технологично равнище и стопански отношения с други предприятия може да попречи на конкуренцията на съответния пазар, тъй като е независимо от своите конкуренти, доставчици или купувачи. Aко пазарният дял на едно предприятие е под 40 % от съответния пазар, малко вероятно е същото да е с господстващо положение.

Законът забранява нелоялната конкуренция, свързана с разпространяването на неверни и непълни факти и данни, заблуждаващи съобщения и реклами в медиите с цел злепоставяне на доброто име и уронване на доверието в конкурентите, разгласяване на производствени и търговски тайни, подвеждане на потребителите относно качествата на продаваните стоки и др.

Намеса на КЗК и правителството се налага при следните случай:


  • споразумения, решения и съгласувана практика-чл. 9 от ЗЗК; чл. 15 от ЗЗК

  • монополно и господстващо положение на пазара-чл.16 и чл. 17 от ЗЗК; чл. 21 от ЗЗК

  • концентрация на стопанската дейност- чл. 21 от ЗЗК; чл. 22 от ЗЗК

  • други действия, които могат да доведат до предотвратяване, ограничаване или нарушаване на конкуренцията, определени в закона.

Трябва да се знае че регулирането на икономиката може да доведе и до антиконкурентен ефект, т.е. да се стигне до ограничаване на достъпа до пазара. Тук можем да посочим мерките на държавата относно многобройните лицензи и разрешителни за извършване на стопанска дейност.

Глава втора: Анализ на конкурентоспособността на фирма „Загорка”АД гр. Стара Загора




  1. Кратка характеристика на фирма „Загорка”АД гр. Стара Загора

„Загорка” АД е акционерно дружество с основен предмет на дейност производството на бира. Компанията е уважаван работодател за над 650 служители, чиято средна възраст не надхвърля 35 години. Всеки един от тях е преминал през специални курсове на обучение. Около една трета от тези хора постоянно участват в квалификационни курсове и програми за развитие. Мажоритарен акционер в компанията е регистрираната в Гърция Brewinvest, собственост на Heineken и Coca-Cola Hellenic Bottling Company, притежаващи 98% от акциите на „Загорка” АД. Предпочитан бизнес партньор на над 1 000 фирми от страната и чужбина "Загорка" АД е и водещ данъкоплатец в България. Компанията е най-голямата и най-модерна българска пивоварна. Изключителното качество на продукцията и обслужването е гарантирано от системите за контрол на качеството с висока сигурност. В портфолиото на “Загорка” АД са печелившите марки Загорка, Ариана, Heineken, Amstel, Gold, Starobrno, Столично, Murphy’s и Кайзер.

Загорка” АД е най-добре оборудваната българска пивоварна, която има отлични показатели. Сред тях са добре развито портфолио от търговски марки, всяка от които има важна роля в пазарния си сегмент. Лидерството на компанията, подчерта? не е въпрос само на пазарен дял - Загорка има най-голяма част от приходите на пазара на бира при най-ниски разходи в индустрията и това позволява с високи темпове да се увеличава печалбата й.

В момента компанията държи 47% търговски дял от всички бири, което не само че я задържа далеч пред другите пивоварни, но и я отдалечава далеч напред пред вторите в класацията. Само търговската марка Загорка държи чисти над 30% от всички марки бири. Трябва да се отбележи и факта, че „Загорка „ е единствената българска търговска марка бира която се изнася на 4 континента. Пример дава за това износът и в САЩ.

Към настоящия момент „Загорка” АД продължава да бъде пазарен лидер с продажби от 290 994 хектолитра за първото тримесечие на годината, като бележи ръст от 30.98% спрямо първите три месеца на 2010 година. Компанията за първи път предоставя данни за износ през март зад граница са продадени 130 хектолитра бира.Компанията засили лидерската си позиция на пазара на бира в България с пазарен дял над 30%, което отбеляза увеличение спрямо същия период на 2010. За първото шестмесечие компанията е реализирала повече от 822 000 хектолитра. Ръстът в обема продажби, постигнат от Загорка АД, възлиза на 20.2% в сравнение с първите шест месеца на 2010.

С 53% са скочили продажбите на международната марка Хайнекен, която компанията внася на кегове в България и бутилира в завода си в Стара Загора. От тази година компанията пусна на пазара система за домашна наливна бира Хайнекен с доставка по домовете. Целта на компанията е тази марка да заема все по-голям дял в техните продажби. Засега обаче не се предвижда Хайнекен да се произвежда в България. Загорка и Ариана са другите две стратегически марки за компанията.

През последните десет години инвестициите в “Загорка” АД възлизат на близо 80 млн. лв. “Загорка” АД е един от най-големите данъкоплатци в страната, като през 2004 г. тя  е платила данъци в размер на 28.2 млн. лв. За 2004 г. дружеството е регистрирало чиста печалба в размер на 6 млн. лв., което представлява ръст от 112% спрямо 2003 г. Сред другите постижения на компанията за този период е концентрацията на производството на всички марки и опаковки на “Загорка” АД в пивоварната  в Стара Загора от началото на годината.

Фирмата разчитайки освен на утвърденото и познато качество обръща силно внимание и на рекламата.Едни от основните рекламни цели на фирмата са :

1. Да се формират позитивни чувства към „Загорка” Специално сред 70% от целевата аудитория през първия един месец от стартирането на рекламната кампания.

2. Да се предизвика харесването на „Загорка” сред 40 % от целевата аудитория( хора на възраст 18-35) през първото тримесечие на новата рекламната кампания.

3. Да се предизвика продаване на „Загорка” на 30% от потребителите в целевата аудитория през първите 3 месеца от началото на рекламната кампания.

4. Да се постигне повторно и регулярно купуване на „Загорка” от 15 % от потребителите в целевата аудитория.

Като основен резултат, който се цели е да се стимулират периодичните купувачи и тези с променлива и раздвоена привързаност от целевия пазар на „Загорка” към по-високо потребление т.е., част от хората в леката половина да преминат в тежката половина от потребителите на „Загорка”. В целевият пазар на „Загорка” попадат и голяма част от потребителите на основните конкуренти „Каменица” и „Шуменско”. По този начин се цели да се постигне превключване на част от потребителите на „Каменица” и „Шуменско” към „Загорка”.

Лидерството на „Загорка”Ад пред своите конкуренти се крие във значително повечето положителни и минималните слаби страни. Това може да се изрази нагледно чрез следният SWOT анализ.

Таблица 1



SWOT анализ на „Загорка” АД гр. Стара Загора

СИЛНИ СТРАНИ (S)


  1. Отличен топ мениджмънт

  2. Балансирано продуктово портфолио

  3. Доказано качество и традиции в

производството на бира

  1. Лидер по пазарен дял и реализирана

печалба

  1. Компанията е водеща в технологиите си

  2. Големи възможности за инвестиции и

иновации

  1. По отношение на дистрибуцията на

готовата продукция има предимство пред конкурентите

  1. Отлична познаваемост на две местни и

една международна търговска марка

  1. Износ на 4 континентаи др.




СЛАБИ СТРАНИ (W)


  1. Лошото качество на ечемика

влошава качеството на крайният продукт

  1. Невъзможност да се

конкурира на ниво доставчик

ВЪНШНИ ШАНСОВЕ

  1. Компанията разполага с необходимото

ноу хау и екип за въвеждането на нови или модифицирани продукти

  1. Българският бирен пазар е с голям

потенциал за по-нататъшно развитие

  1. Компанията разполага с необходимите

ресурси да завладее нови пазари зад граница

  1. На пазара няма място за навлизане на

нови конкуренти

РИСКОВЕ

  1. Потребителското търсене на

бира се влияе до голяма степен от климатичните условия

  1. Силна конкуренция в

средният ценови сегмент

  1. Навлизане на все повече

глобални марки, които се лансират като марки с национално покритие

  1. Риск от поява на конфликти

в дистрибуционните канали



Силни страни

Каталог: 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Окс“бакалавър” Редовно обучение I до III курс
2016 -> Програма юли 2016 Discovery Channel Bulgaria Часовете на излъчване са в местно време за допълнителна информация, моля свържете се с: eleonora georgieva all channels pr тел: +359 2 434 40 350
2016 -> Образец №3 справка-декларация
2016 -> X в равенството; б попълнете схемите и намерете неизвестните числа y и z ; в сравнете стойностите на X, y и z. Задача
2016 -> Общи положения
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница