Конкурс „грант'2014 условия и ред за провеждане на конкурса



Дата02.06.2018
Размер203.33 Kb.
#71104
ТипКонкурс
МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТ – СОФИЯ


КОНКУРС „ГРАНТ'2014”

УСЛОВИЯ И РЕД ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА КОНКУРСА

(за проекти, базирани в Университетските болници)


НОРМАТИВНА БАЗА за провеждане на конкурса

  • Закон за висшето образование

  • Правилник за устройството и дейността на Медицински университет - София

  • Наредба № 9/08.08.2003 г. (обн. ДВ бр. 73/19.08.2003 г., изм. ДВ, бр. 16/15.02.2008 г. и ДВ бр. 74/15.09.2009 г.) на МОН за условията и реда за планиране, разпределение и разходване на средствата, отпускани целево от държавния бюджет за присъщата на държавните висши училища научна или художествено-творческа дейност

  • Договор на Медицински университет – София с Университетските болници за обучение на студенти, докторанти и специализанти и за провеждане на научни изследвания


ЦЕЛ на конкурса

Основна цел на системата за конкурсно-проектно финансиране на изследователски проекти със средства от бюджета на Медицински университет - София е да се осигури подкрепа на научноизследователски разработки в областта на медицината, подбрани на базата на свободна конкуренция и експертна оценка по научни направления. Финансираните разработки следва да покриват следните критерии:



  • Актуалност за българската и световна медицинска наука;

  • Перспективност по отношение на практическото здравеопазване;

  • Наличност на високо специализиран научен потенциал, способен да реализира изследователската дейност;

  • Осигурена подходяща материално-техническа база за реализиране на научните изследвания;

  • Системата дава предимство на проекти, базиращи се на предварителни проучвания (в т.ч. и литературни), пилотни експерименти и предварителни достижения и на разработвани по линия на международно сътрудничество.

Предназначението на средствата, отпуснати по очертания финансов механизъм не е да игнорират съществуващите ресурси в стационарните бази (институциите домакин - факултета, университетската болница) или да покрият цялата стойност на изследователските проекти. Чрез тях се осигуряват средствата, необходими специално за изследователската дейност по проекта, както следва:

  • Химикали, реактиви, китове, лекарствени продукти, консумативни материали, опитни животни и др. материали, необходими за конкретната разработка, които не могат да бъдат осигурени от стационарната база;

  • За предвидени изследвания на включените в научната разработка лица, които трябва да се извършват в лабораториите на структурните звена на МУ – София и на Университетските болници. Разрешава се предвидените изследвания по проекта да се извършват в лабораториите извън структурните звена на МУ – София и Университетските болници, само в случай, че в университетските лаборатории не ги провеждат. Същото се доказва с удостоверяващо писмо от съответните лаборатории;

  • Стойността за поканване на НАЗОВАН специалист, потвърдил съгласие, от България или чужбина, който да осигурява консултации или помощ при изследванията в областта, в която той (тя) е водещ специалист и към която принадлежи конкретния изследователски проект;

  • Пътни и дневни разходи за работни посещения (командировки) в страната и в чужбина и за участие в научни прояви, свързани с изследователската дейност по проекта, като сумата за командировки в чужбина не може да надхвърля 20% от отпуснатата обща сума по проекта;

  • За научно-техническо сътрудничество (в т.ч. и международно) по темата на изследователския проект;

  • Възнаграждение за допълнителен (извънщатен) изследователски и технически персонал, който да работи в извън законоустановеното работно време върху проекта, като сумата не може да надхвърля 20% от отпуснатата обща сума по проекта.

  • Средства за възнаграждение на участниците в изследователския колектив до 10% от общата стойност на проекта, като 30% от тях са за млади учени и докторанти в изследователския колектив, ако има такива.

  • Средства за заплащане на „подизпълнител” - лице, което ще организира набирането на здрави контроли и финансиране участие на последните. Предвидената сума не може да надвишава 30% от общата стойност на проекта;

  • Средства за застраховка на включените в изследването хора за случаи на увреждане на здравето или смърт.

В рамките на настоящата система на финансиране не се предоставят средства за:

  • обезпечаване на рутинни дейности по изследователския процес;

  • оборудване на стационарната база с АПАРАТУРА за медицински цели;

  • заплащане стойността на неуточнена изследователска работа;

  • заплащане стойността на вече извършена изследователска работа преди започване на проекта или описание на такава;

  • разходи, свързани с обучението на изследователски и технически персонал;

  • организиране на научни прояви у нас;

  • фонд „Работна заплата” (ФРЗ);

  • канцеларски материали и други;

  • дейности, които не са свързани с проекта;

  • закупуване на обзавеждане, битови уреди, телефонни апарати и други подобни;

  • закупуване на работно облекло и обувки;

  • абонамент на вестници и неспециализирани списания;

  • заплащане на такси за участие в курсове за квалификация, компютърна грамотност, езикова подготовка и др.;

  • заплащане на телефони и ремонт на помещения.


Максималният период на финансиране на изследователски проект, осъществена чрез описаната система е една бюджетна година. Средствата за финансиране чрез описаната технология се обезпечават от бюджета на МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТ – СОФИЯ – собствени приходи.

В случай, че в хода на изследователския процес възникне потребност от удължаване времетраенето на проучванията, през следващата календарна година може да се сключи допълнително споразумение при условие, че е постигната предварителна договореност между двете страни (Медицински университет и ръководителя на проекта) за продължаване на финансовата подкрепа и при размер на средства по бюджета на МУ - София, позволяващи това.

При сключване на договора или допълнителното споразумение водещият изследовател (ръководител на проекта) подписва и декларация, подготвена по образец.

ПОДАВАНЕ НА ЗАЯВКА


1. ПРАВО ЗА ПОДАВАНЕ НА ЗАЯВКА

1.1. ЗАЯВКА ЗА УЧАСТИЕ В КОНКУРС МОЖЕ ДА СЕ ПРЕДСТАВИ ОТ:

1.1.1. Работен колектив, сформиран от изследователи от една базова организация (университетска болница, сключила Договор с Медицински университет (МУ) - София за обучение на студенти, докторанти и специализанти и за провеждане на научноизследователска дейност; клиника; лаборатория; секция) и ръководен от хабилитиран преподавател, имащ допълнителен трудов договор с Ректора на МУ - София.

1.1.2. Работен колектив, обединяващ изследователи от различни звена на МУ - София и съответната университетска болница, но ръководен от хабилитиран преподавател на основен трудов договор в структурно звено на МУ - София или университетска болница, сключила Договор с МУ - София за обучение на студенти, докторанти и специализанти и за провеждане на научноизследователска дейност, т.е. да е научно-преподавателски кадър. Във втория случай лицето задължително следва да има допълнителен трудов договор с Ректора на МУ - София.

1.1.3. Работен колектив, съставен от изследователи, работещи в различни звена на МУ - София или извън него, както и участници от други български или чужди организации, но ръководен от хабилитиран преподавател на основен трудов договор в структурно звено на МУ - София или в университетска болница, сключила Договор с МУ - София за обучение на студенти, докторанти и специализанти и за провеждане на научноизследователска дейност, т.е. да е научно-преподавателски кадър. Във втория случай важи условието визирано в т. 1.1.2.

1.1.4. Ръководител на научноизследователския колектив е хабилитиран преподавател от МУ – София.



Забележка: Във всички видове работни колективи по преценка на ръководителя на проекта могат да бъдат привличани за работа пенсионери чрез граждански договор. Задължително условие е базовата организация, която заявителят на проекта ще ползува да бъде поделение на МУ - София или Университетска болница, сключила Договор с МУ - София за обучение на студенти, докторанти и специализанти и за провеждане на научноизследователска дейност.

1.2. В рамките на съответния конкурс, един изследовател може да участвува, както следва:

1.2.1 Като ВОДЕЩ ИЗСЛЕДОВАТЕЛ, ако е хабилитиран преподавател от МУ - София – в заявката, а при класиране и в изпълнението на ЕДИН изследователски проект;

1.2.2. Като ЧЛЕН на изследователския екип - в заявката, а при класиране и в изпълнението на НЕОГРАНИЧЕН брой изследователски проекти.


2. ПОДАВАНЕ НА ОФИЦИАЛНА ЗАЯВКА

2.1. Заявка за участие в конкурс за финансиране на научна разработка чрез настоящата система се подава в отдел „Наука” към Ректората на МУ - София, като се попълва стандартен формуляр за изследователски проект в 2 екземпляра (Приложение 1).

2.2. Изследователската дейност, която ще се извършва по настоящия проект, не може да бъде и не трябва да включва в себе си клинично изпитване на лекарствени продукти съгласно Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.

2.3. За всеки изследователски проект от университетските многопрофилни и специализирани болници за активно лечение (ЕАД и АД) се изискват следните подписи на:



  • Водещ изследовател - верифицира данните изложени в изследователския проект;

  • Изпълнителен директор - удостоверява, че като ръководител на базовата организация е информиран за разработването на проекта;

  • Главен счетоводител - удостоверява, че план-сметката е изработена, съгласно изискванията на съществуващата нормативна уредба;

  • Ръководител на катедра (клиничен център) - като ръководител на Университетската структура удостоверява, че научната проблематика в основата на проекта е актуална за медицинската наука и образование;

  • Ръководител на клинично звено (клиника, лаборатория, секция и др.) – като ръководител на лечебната структура удостоверява, че е информиран и е съгласен с разработването на проекта.

2.4. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО е всички подписи на ДВАТА екземпляра в т.ч. и на визираните в т. 10 „Участници в изследователския екип” на Приложение 1 да бъдат ОРИГИНАЛНИ.

2.5. Подписите по т. 2.3. ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се придружават от ПЕЧАТ на съответната институция.

2.6. Изследователски проекти, несъобразени с предходните изисквания, не се допускат до участие в конкурса.
3. РАЗГЛЕЖДАНЕ НА ЗАЯВКИТЕ (СЪГЛАСНО СТАТУТА ЗА ДЕЙНОСТТА НА СЪВЕТА ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА)

3.1. Предложения за участие в конкурса се приемат в рамките на обявената сесия.

3.2. Постъпилите в отдел „Наука” заявки се докладват от Председателя или Секретаря на СМН на заседание на СЪВЕТА ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА (СМН).

3.3. СЪВЕТЪТ ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА определя по свой избор двама рецензенти за всяка заявка и един докладчик с права на рецензент и суперрецензент.

3.4. Рецензентите депозират своите становища под формата на рецензии пред СЪВЕТА ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА най-късно 10 (десет) дни след получаване на изискуемите материали.

3.5. СЪВЕТЪТ ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА одобрява или отхвърля определен изследователски проект, базирайки се на експертното становище на рецензентите, докладчика и съобразно проведеното обсъждане чрез явно гласуване и обикновено мнозинство.

3.6. След гласуване на окончателна оценка в СЪВЕТА ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА на всички изследователски проекти, допуснати за участие в конкурса, отдел „Наука” се задължава:


  • В срок от 15 дни да представи на Председателя на Комисията по етика на научните изследвания при МУ - София (КЕНИМУС) проектите от конкурсната листа за становище, за които СЪВЕТА ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА е преценил, че е необходима етична оценка;

  • В срок от 40 дни да информира за оценката изследователските екипи не влизащи в конкурсната листа.

3.7. При отхвърляне на проекта от СЪВЕТА ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА, ако не е съгласен с решението, заявителят на проекта има право да се обърне за арбитраж към Академичния съвет на МУ – София в срок до един месец от датата на уведомителното писмо.
СТАНДАРТНИ УСЛОВИЯ, ВАЛИДНИ ЗА ПРЕДОСТАВЕНО ФИНАНСИРАНЕ

1. СКЛЮЧВАНЕ НА ДОГОВОРИ ЗА ПРОЕКТИТЕ, ПОЛУЧИЛИ ПОЛОЖИТЕЛНА АПРИОРНА ОЦЕНКА

1.1. В срок от седем дни след вземане на окончателно решение по определен изследователски проект от АС на МУ - София, отдел „Наука” се задължава да информира писмено ръководителя на проекта.

1.2. В случай на положителна оценка от страна на рецензентите, решение на СМН за финансиране на проекта от бюджета на Медицински университет - София, положително становище на Комисията по етика на научните изследвания и Академичния съвет (АС) на Медицински университет - София при наличие на средства се сключва ДОГОВОР, подготвен по образец (Приложение 2).

1.3. Ако в срок от 10 дни от датата на уведомителното писмо избраният водещ изследовател не представи попълнен Договор по т. 1.2. в отдел „Наука”, независимо от причините, правото за финансиране се губи.

1.4. В случаите по т. 1.3. правото за финансиране се насочва към следващия номиниран проект, останал извън класирането.

1.5. При сключване на Договора водещият изследовател носи отговорност за верността на посочените данни във формуляра „Изследователски проект”, както и за верността на посочените суми, произведенията и сборовете по отделните елементи според икономическо предназначение в план-сметката и приложението към нея.

1.6. За начална дата на подкрепата се приема датата, фиксирана в договора.

1.7. Средствата по сключения договор се превеждат на Университетската болница от Медицински университет - София - Ректорат въз основа на определената сума в рамките на разработения и приет бюджет на Медицински университет - София за съответната финансова година. Размерът на първоначално отпуснатата сума е 90% от общия размер финансиран по договора. Университетската болница М(С)БАЛ в 3-дневен срок от подписване на Договора следва да издаде фактура, съгласно чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството (ДВ бр. 98/16.11.2001 г.) на името на Медицински университет - София - Ректорат, въз основа на която се извършва превода на сумата по Договора. Останалата част до пълния размер на сумата по Договора (10%) се превежда на база реалния размер на разходите за научноизследователска дейност, документално обосновани, също срещу фактура, съгласно чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството. Размерът на общата отпусната сума за всеки от проектите се предлага от СЪВЕТА ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА и определя с решение на АС.

1.8. Институцията - базовата организация, дала съгласието си за разработване на проекта на своя територия, се задължава да осигури необходимите основни елементи - подходящи помещения, стандартна лабораторна апаратура или изследователски разходи от общ характер (напр. стандартна стъклария, химикали и канцеларски консумативи и др.), административните разходи и такива за вода, електроенергия и телефон - за целия срок на осъществяване на проекта.


ПРОВЕЖДАНЕ НА ОЦЕНКА И ПРЕДОСТАВЯНЕ НА СРЕДСТВАТА
ПРОЦЕДУРА ЗА ОЦЕНЯВАНЕ

1. Процедура за оценяване се предвижда в следните случаи:

1.1. При разглеждане на проект за научни изследвания, отговарящ на изискванията, визирани в настоящия документ и приложенията към него.

1.2. При приемане на етапен отчет, ако такъв е предвиден по Договора.

1.3. При приемане на краен отчет по Договора.

2. Крайно решение по оценяването и необходимостта от етична оценка на изследователския проект взема Съветът по медицинска наука (СМН) на базата на две рецензии, доклад и обсъждане. Членовете на СЪВЕТА ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА трябва да са известени и да имат достъп до материалите за оценяване (проект или отчет и рецензии) три дни преди заседанието на съвета. Решенията на съвета се формулират от неговия Председател в края на обсъждането и се считат за приети, когато след проведеното явно гласуване от присъстващите е на лице просто мнозинство.

3. За рецензенти се избират утвърдени специалисти в съответната научна област. Рецензентите са анонимни за изпълнителите във всички случаи. Проектът за извършване на научно изследване и отчетите за неговото изпълнение се докладват от едно и също лице.

4. Желателно е лицата, участващи в процедурата за оценяване (рецензенти и членове на СЪВЕТА ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА) да търсят и прилагат повече рационални количествени критерии и оценки на сравнителна база. Не следва да се подценява важността на добре обоснованото и ясно формулирано експертно заключение и в писмен вариант.

5. При рецензиране и оценяване ясно се определят вида на изследването и основните критерии, както следва:

5.1. Видове изследвания:

5.1.1. Медико-биологични изследвания - изследвания върху общите биологични и физиологични закономерности на здравето и болестта (биологично битие на здравето). Научния принос се характеризира с:



  • Ново познание за процесите и явленията;

  • Разширяване обема на съществуващите познания за процесите и явленията;

  • Превалира теоретичния принос;

  • Може да има потвърдителен характер, актуален за българската медицинска наука и образование.

5.1.2. Медико-клинични изследвания - изследвания върху личностното и биосоциално битие на здравето и болестта (изучаване в качествен и количествен аспект на конкретните характеристики на процесите, свързани със здравето и болестните процеси); изследвания, генериращи информация за състоянието на определени здравни проблеми, завършващи с препоръки за корекции. Научният принос се характеризира с:

  • Ново познание за процесите и явленията;

  • Разширяване обема на съществуващите познания за процесите и явленията;

  • Превалира практическия принос;

  • Може да има потвърдителен характер, актуален за българското здравеопазване, медицинска наука и образование.

5.1.3. Медико-социални изследвания - изследвания върху корелацията между биологичните и социални функции на човека и обществото; влиянието на главните обществени явления и околната среда върху процесите на здраве и болест; изследвания, свързани с оптимизиране организацията и управлението на медицинската наука, практика и образование. Научният принос се характеризира с:

  • Ново познание за процесите и явленията;

  • Разширяване обема на съществуващите познания за процесите и явленията;

  • Практически или теоретичен принос;

  • Може да има потвърдителен характер, актуален за българското здравеопазване, медицинска наука и образование.

5.2. Основните критерии могат да имат различни АКЦЕНТИ в зависимост от вида на изследванията и фазата на оценката.

5.3. Основните критерии във фазата на априорната оценка са:



  • научна значимост;

  • адекватност на методичния подход;

  • практическа значимост;

  • възможности на екипа за достигане на набелязаната цел;

  • актуалност - съвпадение с национални проблеми, интереси, цели;

  • новост - липса на знания и решения в момента в света;

  • наличие на чужд опит и факти за ефективност;

  • благоприятно съотношение ефект:цена;

  • допустим риск от нисък (никакъв) краен резултат, в зависимост от вида на изследванията;

  • техническо оформяне и съдържание на проекта;

  • необходимост от етична оценка на научното изследване.

6. Оценяването на проект за научно изследване се извършва по процедура от три етапа:

6.1. Първи етап - предварителна оценка и избор на докладчик и рецензенти.



  • Критерии - кореспондиране с целите на системата за финансиране, оригиналност, качества на изпълнителите (наличие на знания, възможности и условия, като база и квалифициран технически персонал).

  • Документи - проект за извършване на научни изследвания (Приложение 1).

6.2. Втори етап - решение на СЪВЕТА ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА за финансиране или отклонение на проекта и относно необходимостта от предаване на КОМИСИЯТА ПО ЕТИКА НА НАУЧНИТЕ ИЗСЛЕДВАНИЯ НА МУ - СОФИЯ за етична оценка.

  • Критерии - виж точка 5.

  • Документи - проект за извършване на научни изследвания (Приложение 1), рецензии два броя по образец, доклад на определения от СЪВЕТА ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА експерт.

  • Срок – съгласно чл 7, ал. 1 от Наредба № 9/08.08.2003 г. на МОН.

6.3. Трети етап - крайно класиране, сключване на договор и финансиране. Крайното класиране се извършва по размера на ОБЩАТА ОЦЕНКА ПО КРИТЕРИИТЕ от Картата за експертна оценка. Броят на изследователските проекти, с които да се сключи Договор се определя от окончателното класиране и размера на средствата за научно-изследователска дейност в бюджета. Договорът (Приложение 2) се сключва по образец, получен от отдел "Наука", а Приложение 1 (Изследователски проект) е неразделна част от него.

7. След сключване на Договора (или Допълнителното споразумение към него) Медицински университет - София стартира финансиране на програмния колектив (респ. базовата организация) за текущата финансова година в размер на 90% от утвърдената с решение на АС на МУ - София сума. Останалата част до пълния размер на сумата по Договора (10%) се превежда на база реалния размер на разходите за научноизследователска дейност, документално обосновани и в момента на възникване на разходите (съгласно утвърдената “Система за конкурсно-проектно финансиране на изследователски проекти със средства от бюджета на МУ – София”).

8. След представяне на подписан и надлежно оформен договор в двуседмичен срок от датата на сключването на договора сумата се превежда по разплащателна сметка на базовата организация след издаване на фактурата, съгласно чл. 7, ал. 1 от Закона за счетоводството (ДВ бр. 98/16.11.2001 г.) на името на Медицински университет - София – Ректорат.

9. Средствата се осигуряват от средствата за учебни и научноизследователски разходи, съгласно разработения и приет бюджет на Медицински университет - София за съответната финансова година.

Програмният колектив следва незабавно да пристъпи към реализация на научния проект, включително и към усвояване на отпуснатите средства по параграф 10-14 по елементи според икономическо предназначение, съгласно план-сметката до размера на отпуснатите средства.

ФИНАНСОВИ ОТЧЕТИ


Изследователският екип представя в отдел „Финансови и човешки ресурси” на Ректората на Медицински университет – София следните финансови отчети за изразходваните средства:

  • междинен в срок до 10 октомври 2014 година;

  • краен (окончателен) в срок до 05 декември 2014 година.

При представяне на междинен финансов отчет с нулево изразходване по план-сметката, изследователския колектив следва да се мотивира с обективни обстоятелства за неизразходването на средствата. При неспазване на изискването, средствата по сключения договор следва да се възстановяват и екипът да кандидатства за финансиране в следващата конкурсна сесия.

Отчетите се оформят по образец, съгласно изискванията на отдели „Финансови и човешки ресурси” и „Наука”.



ПРИ ИЗГОТВЯНЕ НА ФИНАНСОВИТЕ ОТЧЕТИ е необходимо да се спазват следните ИЗИСКВАНИЯ:

1. Оформянето на финансовия отчет с приложените документи за направените разходи, се извършва от Главния счетоводител на базовата организация, съвместно с ръководителя на програмния екип.



С подписите си те удостоверяват достоверността на приложените разходни и други документи и че разходите са извършени в изпълнение на одобрения за финансиране проект.

2. При изразходването на отпуснатите по проекта средства е необходимо стриктно спазване на следните правила:

2.1. Целесъобразност и законосъобразност на извършените разходи, а именно според тяхното предназначение, отнасящо се до самия проект без допускане на рутинни разходи, присъщи на базовата организация, като се има предвид, че финансирането е целево с лимитиран размер;

2.2. Строго спазване на Закона за счетоводството от Главните счетоводители, които отговарят и следят пряко за изпълнението на Договора - по-конкретно изисква се наличие на документална обоснованост за извършване на стопанските операции - фактури на български език или договори за доставка по закупуване на химикали, консумативи, както и първични документи с доказателствена сила (т.е. надлежно оформени, съдържащи всички реквизити) за заприходяване и отчитане на платените по проекта заявки;

2.3. Главните счетоводители, съвместно с ръководителите на научни проекти е необходимо да спазват и разпоредбите на Наредбите за командировките в страната и в чужбина, както и всички нормативни документи, отнасящи се до съблюдаване на финансовата дисциплина.

При неспазване на гореизложените изисквания финансиращата страна - Медицински университет - София - Ректорат, след като уведоми СЪВЕТА ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА, има право да приложи финансови санкции, съгласно точка IV - подточка 6 от Договора за финансиране при допуснати отклонения от посочените правила и процедури (напр. неспазване на срокове по отчитане на Договора).


Предложения за вътрешни трансформации в параграф 10-14 от елемент в елемент по икономическо предназначение, съгласно план-сметката на съответния научен проект, се правят от ръководителя на проектния колектив с конкретна обосновка в срок до 17 ОКТОМВРИ 2014 година, след представяне на междинния финансов отчет. Тези предложения трябва да бъдат съгласувани от Главния счетоводител на базовата организация преди представяне в отдел „Наука” на Ректората на МУ – София.

Корекции се потвърждават или отхвърлят от СЪВЕТА ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА след предварително съгласуване с Главния счетоводител на Медицински университет - София – Ректорат за законосъобразност и с докладчика – експерт за целесъобразност.

След представяне и приемане на годишните финансови отчети по научните проекти, Главните счетоводители на Университетските болници (базови организации) следва да възстановят на Медицински университет – София – Ректорат неусвоените средства по Договорите, обслужвани от тях до 19 ДЕКЕМВРИ 2014 година.

При наличие на преразход на отчетените средства спрямо плана, той остава за сметка на базовата организация (предвид на това, че преразходът е резултат от допуснати нарушения на формулираните правила, както и на настъпили промени във валутния режим в страната).

Не се допуска финансовият резултат (икономия или преразход) от отделните проекти да се компенсират взаимно от Главния счетоводител на Университетската болница - базовата организация.
НАУЧНИ ОТЧЕТИ - ОЦЕНЯВАНЕ НА КРАЕН ПРОДУКТ

В срок от една календарна година, считано от датата на сключване на договора, водещият изследовател изготвя и представя пред СЪВЕТА ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА отчет за изследователската дейност по темата на договора и получените научни резултати. Същият, заедно с пълния архив по сключване на договора се предоставя на вносителя (докладващия във фазата на априорната оценка), който на базата на аргументирана експертиза предлага на съвета апостериорна оценка. След дискусия СЪВЕТЪТ ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА приема окончателна оценка за извършеното по договора. Основните критерии, на които се базира посоченото заключение, са:

1. По отношение на научния резултат:


  • постигане на първоначално заявената цел;

  • доказване или аргументирано отхвърляне на научната хипотеза;

  • приложимост на получения резултат.

2. Оценка на методологията - до колко е спазена логиката на научното изследване.

3. Участия с постигнатите резултати в научни прояви - има ли такива, оценка на форумите и вида на проявите, посочено ли е финансирането от МУ – София на този проект по съответния договор.

4. Произлезли от разработката публикации. - Зачитат се само публикации, в които е отбелязано, че разработката е финансирана от МУ-София със съответен Грант (посочен № и година). Изследователските колективи са длъжни да публикуват резултатите от проведените изследвания.

5. Целесъобразност на съотношението ефект : цена.

6. По отношение на оценката на резюмето:


  • конкретност на отбелязания резултат;

  • изчерпателност на получения резултат и използвани методики;

  • научен стил;

  • съвпадение на информацията в българския и английския вариант.

7. Спазване на срока за представяне на научния отчет.

При необходимост по решение на Съвета по медицинска наука, може да се удължи срокът за представяне на научния отчет максимално с 6 календарни месеца.



В случай, че 1 година след представяне на научния отчет и гласуване на неговата оценка, изследователският екип осъществи публикация в чуждестранно списание с импакт фактор, в която съгласно изискванията е отбелязано финансирането от МУ - София, СЪВЕТЪТ ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА си запазва правото да преразгледа своята оценка.

АРХИВИРАНЕ НА ДОКУМЕНТИТЕ


В отдел „Наука” на Медицински университет - София - Ректорат се съхраняват постъпващите за участие в конкурсите изследователски проекти и крайните становища на всеки етап. Тези документи, заедно с докладите, рецензиите, отчетите и протоколите от заседания на СЪВЕТА ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА, се съхраняват в архив.

ЗАКЛЮЧЕНИЕ


Авторските права на подалите проекти, финансираните проекти и научните отчети на проекти се гарантират, съгласно действащите в момента Закона за авторското право и сродните му права и Закон за патентите и регистрацията на полезни модели, като СЪВЕТЪТ ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА съхранява всички материали при условия на конфиденциалност до одобряването на проектите или до връщането на един екземпляр на авторите. Съветът не носи отговорност при предлагане на една и съща идея от няколко колектива. В такива случаи СМН може да направи конструктивно предложение за промяна (в т.ч. и за дейности на конкурентна основа), като крайно решение за предложената промяна в дейностите по проекта, вземат авторите.
*** При номиниране на проект и сключване на договор за неговото финансиране, авторите на разработката следва да имат предвид, че всяка промяна в план-сметката по Договора или по същността и работната програма на изследването задължително се съгласува първоначално с възложителя, като се сезира СЪВЕТА ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА и се чака неговото експертно мнение.
*** След изтичане на посочените в Договора срокове, ангажираните лица от страна ИЗПЪЛНИТЕЛ са длъжни да представят в отдел „Наука” на Ректората на МУ-София изискуемите отчети с изключение на случаите, за които СЪВЕТА ПО МЕДИЦИНСКА НАУКА има друго решение. При непредставяне в срок на договорените отчети на същите се прилагат санкции, съобразно клаузите на сключения Договор.
СРОК ЗА ПОДАВАНЕ НА ДОКУМЕНТИ – 16 ДЕКЕМВРИ 2013 г.16 ЯНУАРИ 2014 г.
В срок до 15:30 ч. на 16 януари 2014 г. кандидатите подават в ПЛИК в два идентични екземпляра изследователския си проект, включително предложенията си за финансиране на изследователски проекти по обявения конкурс, заявление за формиране на етична оценка от КЕНИМУС, формите за информация на пациента и Информирано съгласие (за проучванията с участие на хора) на хартиен и електронен носител в един файл (версия Microsoft Windows 7, Microsoft Word 2003, 2007 или 2010, шрифт “Times new Roman) в ДЕЛОВОДСТВОТО на Ректората на Медицински университет - София, 1431 София, бул. Акад. Иван Гешов 15, етаж 12, стая № 10.

Приемното време на МУ – София за работа с външни лица в работни дни е: от 10:00 до 12:00 ч. и от 13:00 до 15:30 ч.


***Забележка!!! Към подписване на договори с класирани проекти ще се пристъпи след получаване на бюджетната субсидия за 2014 г., положително становище на Комисията по етика на научните изследвания при Медицински университет – София и решение на Академичния съвет на МУ - София.
*** За осигуряване на необходимата информираност и координация при развитието на различни съвременни форми на обучение (електронно, дистанционно, Web-базирано, проектно-базирано, проблемно-базирано, мултимедийно, и др.) във факултетите на МУ – София, и за да се избегне дублиране при разработване на виртуални образователни среди, е необходимо да се взема мнението и да се получава съгласие от Университетския електронен информационен и образователен център, съгласно чл. 4 ал 2, чл. 6 (1) 2а и 2г, чл. 7 (1) 4 от Правилника за организиране на дистанционна форма на обучение в МУ - София. Следва да се има предвид и чл. 7 (4) „Предложенията по алинеи 1, 2 и 3 се внасят за разглеждане в Консултативния съвет по дистанционно обучение (КСДО)”. Университетският електронен информационен и образователен център е с адрес: бул. „Акад. Иван Евст. Гешов” 15 (Ректорат на МУ – София), етаж 12, стая 9 (средна), за контакт проф. Ганка Косекова, дпн - тел. 0889 88 53 81 и 02 9152 146, e-mail: gkossekova@mu-sofia.bg и webadmin@mu-sofia.bg


Каталог: system -> files -> Docs
Docs -> Договор № Д/2012 г., Проект № Д
Docs -> М. Вуков, Л. Георгиева
Docs -> Професор Per-Henrik Groop, md, dmsc, frcpe
Docs -> Софийска опера и балет сезон 2014/2015 28 ноември 2014 г. ♦ 17. 30 ч
Docs -> Програма за специалност нервни болести 2016г. Въведение
Docs -> Закон за развитието на академичния състав в Република България. (15-30) Правилник за прилагане на Закона за развитието на академичния състав в Република България
Docs -> Програма за провеждане на патронния празник
Docs -> Европейски стипендии


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница