Конкурс по Програмата на Европейския съюз за междурегионално сътрудничество интеррег іvс



Дата21.08.2018
Размер66 Kb.
#82324
ТипКонкурс




Съобщение за средствата за масова информация


20 юни 2011 г.
С финална конференция, проведена на 10 юни т. г. в гр. Almere, Нидерландия, завърши проект MORE4NRG - един от 35-те проекта за регионални инициативи, финансиран от първия конкурс по Програмата на Европейския съюз за междурегионално сътрудничество ИНТЕРРЕГ ІVС.

Във форума участваха над 60 представители на 12-те партньора по проекта, както и заинтересовани лица от регионални и местни власти на страната домакин. Сред участниците са и двама представители на Фондация „Евро – перспективи” – партньор в проекта от българска страна и един представител на Агенцията по енергийна ефективност.

Конференцията е открита от Ана Блик - заместник кралският комисар на Регион Флеволанд, Нидерландия. Сред високите гости на форума е и представителката на звеното за управление на Програмата на Европейския съюз за междурегионално сътрудничество Елена Ферарио, която подчертава в оценката си, че проект MORE4NRG е един от най-успешните проекти на ИНТЕРРЕГ ІVС. В потвърждение на думите й са и представените успехи по проекта, включително от българския пилотен регион - област Габрово и примерите за трансфер на добри практики между няколко от регионите.

На проведеното в рамките на конференцията „Шоу за зелени иновации”, с демонстрация на продукти от държавите – партньори, България отново става център на вниманието със своя уникален национален продукт - биологично розово масло и биологична розова вода. Конференцията завършва с надеждата, че партньорите ще продължат съвместната си работа за стимулиране на инвестициите в енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници чрез нов проект по Програмата на Европейския съюз за междурегионално сътрудничество, където Габрово отново ще бъде пилотен район. Преди да се разделят, партньорите получават специалното издание "Подобряване на регионалното развитие на устойчива енергия" и два диска със създадените по проекта MORE4NRG продукти и обобщаващ филм, с което се изпълняват целите на проекта - да се разпространи събраният опит и инструментариум сред други Европейски региони в подкрепа на техните енергийни стратегии и да се окуражат повече региони да си поставят устойчиви енергийни цели и да се присъединят към Декларацията на Европейските региони за енергийна ефективност и възобновяеми енергийни източници.

В близките дни, българският партньор Фондация „Евро – перспективи” ще предостави на заинтересованите организации и власти материалите с резултатите от проекта.

Ще припомним,че Проект MORE4NRG стартира през септември 2008 г. и обедини партньорите Флеволанд - Нидерландия, Абрузо - Италия, Габрово - България, Лацио - Италия, Марамурес - Румъния, Норботен - Швеция, Северен Брабанд - Холандия, Прахова -Румъния, Вастернорланд – Швеция, Западна Гърция и Асоциацията на Европейските региони. Регион Флеволанд, Нидерландия, бе водещият партньор в проекта, от българска страна партнира Фондация „Евро – перспективи”, а пилотният регион за дейностите в България е Област Габрово.

Партньорите се обединяват в общата цел на проекта - да се подобри изпълнението на регионални стратегии в сферата на енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници чрез обмяна на добри практики по отношение на устойчиви енергийни политики и чрез съвместно разработване на интегриран инструмент за наблюдение на ефекта от регионалните устойчиви енергийни стратегии. Сред основните дейности на проекта са проведените
7 регионални събития за обмяна на опит, разработване на специфични проучвания на добрите практики и законовата, институционална, пазарна и финансова рамка за развитие на ЕЕ и ВЕИ на регионално ниво,
5 посещения на представители на партньорите в рамките на методологията „рецензия на колегите” като едното е в Габрово с участието на специалисти от регионите Валенция, Испания; Вастернорланд, Швеция; Лацио, Италия и Западна Гърция, разработване на 5 регионални плана за действие.

Като център на пилотния за България регион, Габрово бе домакин на две сериозни събития в рамките на проекта – Конференция "Стимулиране на енергийната ефективност и развитие на пазара на възобновяеми енергийни източници в България и Област Габрово" и Кръгла маса „Възможности за използване на възобновяеми енергийни източници на територията на област Габрово”. Сериозен принос към резултатите от проекта е и изготвеното от Фондация Евро - перспективи „Проучване на механизмите за подкрепа за развитието на възобновяемите източници на енергия в България, Гърция, Италия, Швеция, Холандия, Румъния и Испания”.

По време на Проекта, партньорите бяха водени от стремежа да се подобри изпълнението на регионалните стратегии в сферата на енергийната ефективност и възобновяемите енергийни източници чрез обмяна на добри практики по отношение на устойчиви енергийни политики и чрез съвместно разработване на интегриран инструмент за наблюдение на ефекта от регионалните устойчиви енергийни стратегии.

Продуктите, създадени в резултат от изпълнението на Проекта, които широко ще се разпространят сред заинтересованите страни, са продължение на този стремеж и основа, която може да мотивира нови усилия, свързани с енергийната ефективност и възобновяемата енергия.


Велеслава Абаджиева,

Председател

на УС на Фондация „Евро – перспективи”
Диана Терзиева,

Член на УС



на Фондация „Евро – перспективи”

   
Каталог: images -> stories
stories -> 3 Настоящ адрес: 4 Височина/тегло
stories -> За медитацията ошо въведение
stories -> Отчет за изпълнение на бюджета и сметките за средства от Европейския съюз
stories -> Закон за изменение на някои правила за държавната служба от 7 февруари 1995 г. Gvnw, стp. 102, наричан по-нататък «спорната разпоредба»
stories -> Заседание на общински съвет калояново докладна записка от инж. Александър Кръстев Абрашев Кмет на Община Калояново Относно
stories -> Конкурс за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища в страната и чужбина
stories -> Заглавие на доклада (на български) (14 pt Times New Roman, Style TitleA)
stories -> Наредба №2 от 15 март 2007 Г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница