Конкурс за академичната длъжност „доцент от професионално направление социология, антропология и науки за културата



Дата13.01.2018
Размер63.43 Kb.
#45041
ТипКонкурс
СТАНОВИЩЕ

От доц. д-р Божидар Ивков

ОТНОСНО: КОНКУРС ЗА АКАДЕМИЧНАТА ДЛЪЖНОСТ „ДОЦЕНТ”

ОТ ПРОФЕСИОНАЛНО НАПРАВЛЕНИЕ 3.1. СОЦИОЛОГИЯ, АНТРОПОЛОГИЯ И НАУКИ ЗА КУЛТУРАТА

ЗА НУЖДИТЕ НА СЕКЦИЯ „ОБЩЕСТВО НА ЗНАНИЕТО: НАУКА, ОБРАЗОВАНИЕ И ИНОВАЦИИ” В ИИОЗ ПРИ БАН
В конкурса за академичната длъжност „доцент” от професионално направление 3.1. Социология, антропология и науки за културата, обявен в Държавен вестник бр. 89, от 11 ноември 2011 г., участва един кандидат – гл.ас. д-р Васил Николаев Киров. Кандидатът работи в секция „Общество на знанието: наука, образование и иновации” на ИИОЗ при БАН.
1. Общо описание на представените материали на кандидата:

В конкурса гл.ас. д-р Васил Киров участва с 29 публикации, от които: 1 монография, 3 студии в съавторсвто – една от които публикувана в чуждестранно издание, и 25 статии, 19 от които публикувани в чуждестранни издания и 6 в България, като 15 (10 в чуждестранни издания) от статиите са в съавторство. Повечето от публикациите са в рецензирани и индексирани издания. Съсъставител е на специален брой на сп. Социологически проблеми, издаден на английски език. Самостоятелно или в съавторство са изготвени 13 изследователски доклади, автор на 5 научно-популярни статии. Участвал е в разработването на 6 стратегии и други документи.

Представени са всички документи, свидетелстващи за преподавателската дейност, участията в международни и национални форуми, оценки на професионалната общност (списък с 12 цитирания и една рецензия на негов труд), експертна и консултантска дейност на кандидата.

2. Обща характеристика на научната, научно-приложната и педагогическата дейност на кандидата:

Ако се погледне творчеството на В. Киров максимално обобщено, то в него се открояват следните най-общи области на научен интерес: (а) проблеми на труда, на субектите, участващи в трудовия процес, на трудовите и индуастриалните отношения, както и на предприемачеството. За изследването на тези области кандидатът използва методологическия и методичен арсенал на социологията и по-специално на социология на труда, социология на предприятието, социология на икономиката, социологията на социалната политика – по-конкретно социалната политика в сферата на труда и трудовите отношения и др.; (б) демографски промени и публични политики спрямо групи в неравностойно положение, като тук се прилагат демографски подходи и методи на изследване, методология и методи за изследване на публичните политики в сферата на т.нар. рискови групи, социология на образованието и др.; (в) изследване на общественото мнение.

За първата сфера от разработките на В. Киров до голяма степен е присъщ един специфичен, собствено социологически, мултидисциплинарен подход, който се налага от широтата на предметно-обектната област на изследване. Става дума за такива изследователски и социално значими проблеми като: организация на труда, преструктуриране на предприятията в периода на социално-икономически трансформации в страната, социални партньори и индустриални отношения и др. Внимание е отделено и на някои финансови, икономически и научни аспекти на труда и заетостта, като кредитиране, иновации и др.

Втората и третата области на научен интерес са по-салбо развити и анализирани, но по-скоро в количествено, отколкото в качествено отношение.

Стува ми се, че присъща черта на анализите на В. Киров е не толкова абстрактно-теоретичния анализ, т.е. те не остават само и единствено в полето на абстрактната теория, а се концентрират върху и се конкретизират с емпирични социологически изследвания в съответните области.

Особено внимание заслужават работите на кандидата, свързани с процесите на преструктуриране на предприятията в страната по време на прехода към пазарна икономика. Освен изграждането на адекватна периодизация са изведени и експлицитно откроени ролите на социалните актьори в социалния диалог на различни нива, както и тяхното отношение към самото преструктуриране. Кандидатът успява да изведе и представи конкретни практики на прогнозиране и/или управление на тези сложни процеси. На основата на богат емпиричен материал са формулирани и съответни препоръки за по-ефективно преструктуриране в бъдеще, като едновременно с това са обосновани и политики за прогнозиране (публикация № 3 от списъка с публикации за конкурса).

Високо могат да се оценят и анализите на индустриалните отношения в страната. Експлицирани са синдикалните стратегии в България с „разделителна линия” присъединяването на България към Европейския съюз, както и стратегическите предизвикателства пред тях. (публикации № 9, 10, 12)

3. Учебна и преподавателска дейност на кандидата

Гл.ас. В. Киров реализира своята преподавателска дейност, която е тясно свързана и с неговите научни интереси, в: (1) СУ „Кл. Охридски”, където от 2005 г. до сега, чете по лекции по „Организационна диагностика и консултиране”, Магистърска програма по: „Трудови пазари и развитие на човешките ресурси”; (2) в Collège universitaire de Sciences Po à Dijon, където от 2008 до сега чете лекции по „Introduction to sociology – the example of postcommunist societies”; (3) в Ecole Nationale Superieure des Arts et Metiers (ENSAM) – Cluny, France, където от 2006 до 2010 чете лекции по „Evolution of the enterprise in Central and Eastern Europe”.

Кандидатът има и 5 академични лекции и представяния.

4. Съдържателен анализ на научните постижения на кандидата, ясна характеристика на научните приноси:

От представената обща характеристика на научната и практико-приложна дейности на кандидата В. Киров може да се приеме, че научните му постижения покриват до голяма степен следните критерии (а) обогатяване на съществуващите знания – анализ, систематизация и експлициране на процесите преструктуриране на предприятията в България след 1989 година; адаптиране на предприятията към новите условия, както и ролята на социалните актьори в този процес; (б) приложение на научните знания в практика – изведени са конкретни предложения за нови и повишаване ефективността и качеството на съществуващи публични политики в сферата на труда, демографските процеси и др.

Научните приноси са добре и коректно формулирани. Те дават възможност да се представи и оцени цялостната работа на кандидата, както и научните и смислово-проблемни полета на неговата работа.

Важен момент в научно-приложната работа на д-р Киров е неговата работа по 32 (по данни на кандидата) изследователски, експертни или образователни проекти. Освен това за периода 2001 – 2011 година е участвал със свои доклади и изказвания в над 27 научни форума в чужбина.



5. Колективни публикации – определяне на приноса на кандидата:

В представените за конкурса колективни публикации могат лесно да се отграничат текстовете на кандидата.



6. Отражение на научните публикации на гл.ас. В. Киров в нашата и чуждестранната литература (по негови данни):

Кандидатът представя общо 12 цитирания, като от тях 10 са в международни и чуждестранни издания, а 2 цитирания са в български издания.



7. Критични бележки по представените трудове, в т.ч. и по литературната осведоменост на кандидата:

Гл.ас. Васил Киров демонстрира висок професионализъм и в теоретичната област, и в практикоприложнита сфера на изследване на различни аспекти на труда, индустриалните отношения и др. Най-често неговите анализи са основани на разработване и реализация на научни проекти и емпирични социологически изследвания, като кандидатът показва много добра информираност. Същевременно се открояват някои проблемни и дискусионни моменти, които трябва да бъдат отбелязани.

(1) В една, макар и малка, част от неговите работи доминира описанието на социалната действителност, за сметка на един задълбочен социологически анализ, който е маргинализиран. Например в „Предизвикателствата на демографската промяна в България” доминира описателното представяне на различни публични политики в сферата на заетостта и др., като се акцентира върху представяне на декларираните цели, администрирането и управлението на публичните политики (публичен дискурс). Отсъства представянето на гражданския дискурс, анализът на огромните дистанции между двата дискурса и в крайна сметка реалната оценка на ефективността на тези политики.

(2) В някои работи – най-вече на български език (например в монографията), се използват идеологемни клишета – комунизъм-посткомунизъм, в качеството им на научни понятия. Например термини като „посткомунистическа трансформация” (с. 10, 50), „посткомунистически преход” (с. 14, 21, 28), „посткомунистически период” (с. 25, 50) и др. (виж публ. № 3). Докато в текстовете на английски език се използва далеч по-адекватна терминология: „post-socialist” (виж публ. № 1, 2, 6, 10 и др.). Известно е, че комунизмът – като философско-икономическа и политическа теория, е обоснован от К. Маркс и независимо от придобилите по-късно публичност термини като „еврокомунизъм”, „анархокомунизъм”, „християнски комунизъм” и др., никъде по света – поне доколкото на мен ми е известно, не е съществувало комунистическо общество. Това, че определени партии в Централна и Източна Европа са се наричали комунистически съвсем не означава, че те са изградили комунистическо общество, за да можем да говорим за „посткомунистическо”. Затова бих задал въпросът: кое е вярното определение за периода в България и страните от Централна и Източна Европа след 1990 година – „посткомунизъм” или „постсоциализъм” и какви са критериите, на основата на които то е характеризирано като такова?

Струва ми се, че безкритичното използване на подобни идеологеми в научни анализи не само ги принизява, но и до голяма степен излишно ги политизира и идеологизира.

8. Лични впечатления за кандидата и други данни, непосочени в предхождащите точки:

Познавам гл.ас. д-р Васил Киров сравнително добре като колега от бившия институт по социология и сега ИИОЗ. Останал съм впечатлението, че той е отзивчив колега и задълбочен изследовател в сферата на труда.



МОТИВИРАНО И ЯСНО ФОРМУЛИРАНО ЗАКЛЮЧЕНИЕ.

На основание представеният по-горе преглед на научните и научноприложните приноси, преподавателска, експертна и консултантска дейност на кандидата, предлагам на уважаемите членове на Научното жури единодушно да препоръчат на Научния съвет на ИИОЗ присъждането на академичната длъжност „доцент” на гл.ас. д-р Васил Николаев Киров.



27 февруари 2012 г. Подпис: .........................................

/доц. д-р Божидар Ивков/
Каталог: wp-content -> uploads -> 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г
2013 -> Йордан колев ангел узунов
2013 -> 163 оу „ Ч. Храбър в топ 30 на столичните училища според резултатите от националното външно оценяване
2013 -> Гр. Казанлък Сугласувал: Утвърдил
2013 -> Подаване на справка-декларация по чл. 116 От закона за туризма за броя на реализираните нощувки в местата за настаняване


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница