Конкурс за директори "Иновативни практики в управлението" Форма за описание на иновацията



Дата17.08.2018
Размер298.17 Kb.
#79854
ТипКонкурс


Министерство на образованието, младежта и науката
Национален институт за обучение и квалификация в системата на образованието
1320 гр. Банкя, ул. „Княз Борис І” № 7, телефон: 02/ 9977402, факс: 02/ 9977127, e-mail: niod_2006@abv.bg

Конкурс за директори “Иновативни практики в управлението”

Форма за описание на иновацията
Наименование на проекта: Интерактивната роля на директора при формирането на граждански позиции срещу агресията

Тематична област: Иновативни подходи в управлението за развиване на граждански и социални компетентности у учениците
Екип:

Стела Бояджиева – старши експерт по организация на средното образование в Регионален инспекторат по образованието – Сливен

Георги Георгиев – директор на Начално училище „Св. Паисий Хилендарски” – гр. Нова Загора

Илка Борисова – директор на Средно общообразователно училище „Христо Ботев” – гр. Нова Загора

Мариана Милева – директор на Природо-математическа гимназия „Добри Чинтулов” – гр. Сливен

Лиляна Тодорова – директор на Професионална гимназия по икономика „Проф. д-р Димитър Табаков” – гр. Сливен

Резюме на иновацията: W

hat is your best practice?

В последните години сме свидетели на ес­калация на насилието в национален и в световен мащаб. Сложната социално-икономическа ситуация, в която живеем, обуславя агресията като поведенческа норма и я превръща в начин за решава­не на проблеми от финансов, политически, етни­чески и социален характер.

Въздействието на медиите и обществения живот прави подрастващото поколение свидетел на прояви, които противоречат на добрите нрави, изградени във времето. Това се отразява и върху явленията и процесите в българското училище. Тази ситуация предопределя професионалните ни реакции и избора на подходящи технологии за управление, тъй като е налице промяна на ценностите на подрастващите. Агресията прониква в семейството и обществото и все повече ги руши. Родителите имат отговорността да научат децата как да се справят със своя гняв и агресивно поведение, но в някои случаи част от децата получават неуместни уроци в тази насока. Проблемът остава недокрай решен и това води до увеличаване на отговорността на българското училище за гражданското образование и възпитание на подрастващите. Образователните институции имат ангажимента за превантивна работа, в която да си дадат среща нови педагогически решения и добри практики.

Актуалността на проблема „агресия сред учениците” изисква да се анализират психологическите мотиви, провокиращи агресивно поведение у подрастващите. Те биха могли да бъдат търсени в семейното възпитание и в социалната среда. За учениците най-значимият елемент на социалното обкръжение са връстниците в училище и извън него. Следователно друга причина за детската агресивност трябва да се търси в междуличностните отношения на подрастващите и в типа социални норми, приети в референтната група. Затова важно за решаването на проблема е да се изясни как учениците се отнасят към подобни поведенчески прояви и как реагират на тях.

Медиите, технологиите и обществената среда формират у младежите впечатлението, че конфликтите успешно се решават чрез насилие. В резултат самите те възприемат такова поведение.

Проблемът стои открит и за училищата в област Сливен. Решаването му е в сферата на гражданското образование, което помага на младите хора да придобият знания и да развиват умения и нагласи за активна гражданска позиция в общество, управлявано от възрастни. Това определено наложи необходимостта да потърсим иновационни решения в тази посока. По тази причина екипът си постави задача да създаде и апробира училищен модел за управленско консултиране от страна на директора.

С аргументирана позитивност пилотните училища се обединиха около следния модел на иновацията: Управленското консултиране разбираме като професионална форма на изява по отношение на процеси, съдържание, задачи или серия от такива, при които консултиращият директор предлага модел от решения, съответстващи на проблематиката. В основата на съвместяването директорът се извежда като консултант и обединител на позитивните връзки в идеите, обуславящи конкретните иновационни моменти чрез отделните стъпки за постигане на действащ модел за борба с агресията в съвременното българско училище. На преден план директорът като управленска фигура, осигурява варианти за решение на проблемите и корегиране на крайния резултат.

В ретроспекция всяко едно от пилотните училища е станало „арена” на събития и факти, които са довели до назряване на идеята за необходимостта от преодоляване на агресията в зависимост от спецификата, възрастовите особености, социалната и училищна среда, външни и вътрешни въздействия, педагогическите колективи, ученическите среди. Търсенето на професионални решения за преодоляване на проблема става обект за решения на педагогическия ръководител и по-специално избор на модели за сътрудничество и взаимно допълване в полза на страните.

Водещата цел на консултацията е идентификация и намиране на пътищата за решаване на проблемите. Консултирането от страна на директора се осъществява унифицирано в рамките на следните етапи:




Във всеки един от цитираните етапи професионалното присъствие на директора се обособява с различни измерения, а именно:

- Предоставя онлайн инструменти и услуги и позволява на учениците да избират варианти на поведение.

- Създава обучителни ресурси, управление на обучаемите и обучителите, управление на учебния процес, тестове, анкети, съвместни задания и други инструменти, с които може да се провежда модерно обучение.
Образователно-превантивно информиране - включва предоставянето  на необходимата  информация  по въпросите на агресията в училище:


  • Информация за възможни варианти  за реагиране в ситуациите на агресивно поведение.

  • Информация относно тенденциите  за проява на ягресия и агресивно поведение да предостави удобна среда за създаване, управление и провеждане на обучения в интернет или интранет среда.

  • Информация за толерантно поведение към деца със специални образователни потребности и хронично болни деца.

  • Изграждане на онлайн база данни, която има за цел да подпомага учениците, родителите и учителите по въпросите на агресията в училище

  • Мобилизиране на общественото мнение по въпросите на агресията в училище.

  • Изработване на анализи по въпросите на агресията в училище.  

    Образователно-професионално консултиране - има за цел да помогне учениците, родителите и учителите да отчитат разнообразните аспекти на агресията и агресивното поведение по отношение на своята личност и околната среда с оглед избор на реагиране така, че ученикът да се чувства удовлетворен от постигнатия изход. То се явява с най-висок стандарт на присъствие при диагностициране на проблематиката и внедряването на решенията, като в етапа на разработката на варианти за решения се включват учители, родители, приятели на училището, ученици.

 Консултациите - индивидуални и групови, имат за цел да помогнат учениците и класовете:



  • Да търсят и откриват начини и средства за постигане на лични и професионални цели в условията на конфликт;

  • Да подхождат гъвкаво в трудни и отговорни ситуации;

  • Да вземат бързи творчески решения с допустима доза пресметнат риск;

  • Да тестват и опознават себе си в серия от нестандартни ситуации предизвикващи агресия;

  • Да развиват умения за намиране на нестандартни решения на проблеми;

  • Да активират творческия си потенциал и да подобряват комуникативните си способности.

Корекционните цели и задачи са водещи, а често и определящи, вменени чрез нормативната уредба и задължения на управленеца.

Не трябва да отминаваме и съпровождащите дейността проекции, резултат на външно и вътрешно влияние, често сменящите се обстоятелства и възникваща нова управленска ситуация за обективизиране на среда в иновационния процес. А всяка такава води до появата на нови търсения, характерни за появилите се конкретики. В своя ход на дейности директорът следва отделните елементи на иновацията, обуславящи постигането на единството при внедряването на решенията. Тях можем да обективизираме в следната посока:

 стъпка към постигане на визия за иновацията;

 обуславяне на същността на иновацията и ползата от нея;

 внедряване на иновацията в нова, непозната среда.

Всяка една от стъпките винаги ще трябва да води до постигането на другия/по-добрия, смислен и съдържателен резултат.
Основната цел на консултирането е оказване помощ с оглед да се осъществи прогресивна промяна в нагласите за постигане на професионална организация на процесите в училището, да се открият и решат специфични проблеми, имайки в предвид наличните човешки ресурси и аспектите на организация на промяната.

Водещата цел на консултацията е идентификация, осъзнаване на пролема и намиране на пътищата за решаването му, което ще е в полза на подрастващите и постигане на иновационния модел.






Опишете в детайли (стъпка по стъпка) етапите от реализирането:


1.Формиране на екип.
Екипът за реализиране на проекта в област Сливен бе сформиран през месец декември 2011 г. Избрани бяха четири училища - Начално училище „Св. Паисий Хилендарски“ – гр. Нова Загора, Средно общообразователно училище „Христо Ботев“ – гр. Нова Загора, Природо-математическа гимназия „Добри Чинтулов“ – гр. Сливен и Професионална гимназия по икономика „Проф. д-р Димитър Табаков“ – гр. Сливен. При избора водеща беше идеята да се обхванат ученици от всички възрасти – от начален до гимназиален етап поради значимостта на проблема, който предстоеше да се решава. И четирите училища имат предходен опит в работата по проблемите, свързани с превенция на агресията в училище, има устойчивост и традиции. Проведени са и различни инициативи по повод 16 май – Ден за борба с агресията, които се отличават със своята педагогическа иновативност и съдържателност.
2. Привличане на партньори и съмишленици.

При реализирането на дейностите по проекта се използваха създадените вече добри партньорски взаимоотношения със следните институции:

Община Сливен,

Община Нова Загора,

Местна комисия за превенция на противообществените прояви на малолетни и непълнолетни /МКПППМН/,

Младежки дом – Сливен,

Регионална здравна инспукция - Сливен,

Детска педагогическа стая – Сливен,

Български младежки червен кръст,

училищни настоятелства.


3. Избор на методология за справяне с проблема с акцент – управленско консултиране.

В процеса на работа бе утвърдена следната методология:



  1. Формулиране на цели.

Основна цел: Осъществявайки управленско консултиране директорът да допринесе за създаване на училищна среда, която чрез интерактивни методи на взаимодействие способства за изграждане на толерантен поведенчески модел за придобиване на умения и нагласи за успешно справяне с агресивни ситуации.

Конкретни цели:

Позициониране елементите на управленското консултиране като подчертаващ управленски стил в работата на директора.



  • Избор на методология за ментално консултиране чрез интерактивни методи.

  • Училищната среда, като фактор за развиване у учениците на умения за общуване, асертивност и нагласа за живот без насилие.

  • Провокиране на родителската общност и други извънучилищни фактори за участие в процеса при формиране на умения у учениците за справяне с агресията в училище и извън него.

  • Разумно провокиране на финансови и човешки ресурси за постигане на иновационния момент и промяна в организацията на училищния живот.



  1. Набелязване на целеви групи.

Целева група: ученици, родители на ученици и учители от ПГИ „Проф. д-р Димитър Табаков” – Сливен, ПМГ „Добри Чинтулов” – Сливен, СОУ „Христо Ботев” - Нова Загора и НУ „Св. Паисий Хилендарски” - Нова Загора.

В извадката са включени 93 ученици от І до ХІІ клас, 49 представители на родителската общност, 83 педагогически специалисти, както следва:




Училище

Ученици

Родители

Педагогически

специалисти



НУ „Св. Паисий Хилендарски” - Нова Загора

21

10

15

СОУ „Христо Ботев” - Нова Загора

23

13

20

ПМГ „Добри Чинтулов” – Сливен

24

14

25

ПГИ „Проф. д-р Димитър Табаков” – Сливен

25

12

23




  1. Определяне обхвата на реализиране на иновацията.

Професионална гимназия по икономика „Проф. д-р Димитър Табаков” - Сливен

Природо-математическа гимназия „Добри Чинтулов” - Сливен

Средно общообразователно училище „Христо Ботев” - Нова Загора

Начално училище „Св. Паисий Хилендарски” - Нова Загора




  1. Уточняване на приоритетни дейности.

А. Дейности за популяризация и информираност:

  • Представяне на целите на проекта и участието на екипа пред местни медии, участие в телевизионно предаване;

Б. Дейности за постигане на целта и конкретното целеполагане:

  • Провеждане на тематични педагогически съвети за представяне на проекта;

  • Диагностициране на целевите групи – входно и изходно ниво - провеждане на анкета;

  • Провеждане на родителски срещи и представяне на проблема пред родителската общност.

  • Въвеждане на електронен дневник за връзка с родителите.

  • Изготвяне на презентации – Как да се предпазим от агресията и как да не бъдем агресивни

  • Участие в конференции; организиране на ученически дебати; училищни тържества;

  • Ролеви игри;

  • Работа по проекти.




  1. Извеждане на визия за устойчивост на избрания модел.

Изграждането на модел на управленско консултиране от страна на директора и превръщането му в обичайна практика при превенцията на агресията, става фактор за формирането на среда без насилие в училищата на територията на област Сливен.

Бяха избрани модели за извеждане на проблема в четирите училища при следната схема:



Определящата интерактивна роля на директора се проявява в управленското консултиране, като страна в решаването на избраната проблематика. В повечето от наблюдаваните случаи то се явява определящо за постигането на крайните резултати в проведената иновация.

Възможности за интерактивно взаимодействие при постигане на основните управленски функции:








Кои са ключовите фактори, които спомогнаха за реализирането на Иновацията?



  1. Предварителна работа в тази насока.

Традиция в работата на Регионален инспекторат по образованието – Сливен и на училищата от областта е тясното сътрудничество с фондация „Миню Балкански“. Това се превръща във фактор, благоприятстващ успешното реализирането на планираните дейности, тъй като гражданското образование е един от приоритетите в дейността ни през последните години. Проф. Миню Балкански е първият просветен деец, удостоен със званието „Почетен възпитаник” на СОУ „Христо Ботев” – Нова Загора през 2011 г. и многократно е удостоявал с присъствието си организираните в училищата на областта форуми.


  1. Натрупан и провокиран опит

В Сливен на 15 април 2011 г. се проведе Кръгла маса на тема: „Добри практики в гражданското образование” с ръководител проф. Румен Вълчев – програмен директор на Център „Отворено образование”. Един от модераторите на инициативата беше водещият специалист по проблемите на гражданското образование в страната – проф. Румяна Кушева. Инициативата беше организирана от Регионален инспекторат по образованието – Сливен, а домакин беше Природо - математическа гимназия „Добри Чинтулов” – гр. Сливен. Участие взеха представители на различни институции, директори на училища и на детски градини, учители, ученици, родители, доброволци от други държави. Изнесените доклади, презентации и съобщения обобщиха, представиха пред широка публика и популяризираха натрупаните до момента добри практики в областта на гражданското образование.




Пред какви предизвикателства се изправихте при реализирането ?


Първото предизвикателство се яви поддържането на тясна връзка между директорите на пилотните училища в отдалечени населени места на различни общини. Ограничена беше възможността за провеждането на регулярни срещи на екипа на място. Това налагаше за планиране и обсъждане на дейностите да се използват различни източници за комуникация: конферентна връзка, и-мейли, социална мрежа.

Друго предизвикателство се яви изборът на четири училища, в които се обучават ученици от начален до гимназиален етап, имайки предвид различните им възрастови особености. Успешното реализиране на иновацията при тези условия, се превърна в показател за нейната надеждност и представителност.




Кое беше критично важно за реализирането й?

Трудности от критичен характер при реализирането на проектните дейности липсваха. Членовете на екипа комуникираха пълноценно и всички възникнали проблеми и трудности в процеса на работа бяха решавани успешно. В нито един момент нямаше непреодолими противоречия и различия в гледните точки, които да са били критични и да са поставяли под въпрос успешното реализиране на проекта. Членовете на екипа успешно съчетаха и допълниха своите силни страни, постигайки съгласие при определени спорни моменти. Необходимо е да се отчете личната заслуга на всеки един от директорите да мотивира членовете на педагогическите колективи в училищата за работата по проекта. И в четирите училища през настоящата учебна година стратираха дейности по проекти на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, които изискваха определен управленски, административен и професионално-педагогически капацитет и ресурс.

Ползотворна беше и работата с медиите, които бяха наши партньори и отразяваха публичните събития, съпровождащи реализирането на планираните дейности и популяризираха проекта.




Как измервате успеха си (ключови индикатори)?



  1. 1. Обхват на целевите групи – ученици – при планирани 93 ученици са обхванати 100 ученици от І до ХІІ клас, 55 представители на родителската общност и 90 педагогически специалисти.

2. Брой лица, напуснали дейностите по проекта – няма лица напуснали дейностите.

3. Коефициент на полезност, измерен чрез резултатите от анкета.



  1. 4. Брой привлечени външни партньори? При планирани привлечени 10 партньори са привлечени 12 партньори: Община Сливен, Община Нова Загора, МКПППМН, Младежки дом – Сливен, Регионална здравна инспукция - Сливен, Детска педагогическа стая – Сливен, училищните настоятелства, БМЧК, Отдел "Сигурност управление при кризи и ОМП", Дирекция „Социално подпомагане”, отдел „Закрила на детето,Фондация «Миньо Балкански».

  2. 5. Организирани събития – вътрешни координационни срещи, външни представяния на проекта пред общността. – телевизионно предаване в „Яница кабел“ – Нова Загора; медийни публикации, публикации в сайтовете на участниците по проекта.

  3. 6. Измерване промяната в нагласите на учениците – проведени анкети на входното и изходното ниво с ученици от четирите училища.

  4. Промени,наблюдавани в поведенческите функции, резултат на анкетирането:



  5. Училище

    Анкетирани

    ученици


    Нагласи за справяне

    с проблемите



    вход

    изход

    вход

    изход

    НУ „Св. Паисий Хилендарски” - Нова Загора

    21

    21

    24%

    100%

    СОУ „Христо Ботев” - Нова Загора

    23

    27

    33%

    100%

    ПМГ „Добри Чинтулов” – Сливен

    24

    28

    36%

    100%

    ПГИ „Проф. д-р Димитър Табаков” – Сливен

    25

    28

    21%

    100%



Финансови ресурси, свързани с постигането на проекта в отделните училища:

Училище

Планирани средства

Изразходени

средства





вход

изход

изход

източник

НУ „Св. Паисий Хилендарски” – гр. Нова Загора

вход

изход

изход

Училищно настоятелство, дарители, делегиран бюджет

СОУ „Христо Ботев” - Нова Загора

35 лв.

35 лв.

35 лв.

Училищно настоятелство, дарители, делегиран бюджет; Фондация „Миню Балкански”

ПМГ „Добри Чинтулов” – Сливен

55 лв.

44 лв.

44 лв.

Училищно настоятелство, дарители, делегиран бюджет

ПГИ „Проф. д-р Димитър Табаков” – Сливен

60 лв.

50 лв.

50 лв.

Училищно настоятелство, дарители, делегиран бюджет спонсори

Управленското консултиране гради своята успешна дейност и на принципи, представляващи съвкупност от характеристики, основни правила, които тряба да се имат предвид. На практика ставаме свидетели на следните успешно реализирани принципи:



ПРИНЦИПИ

%

  • Компетентност

  • Репутация

  • Етични норми

  • Широки обществени интереси

  • Нагласи за промяна в системата

  • Използван капацитет на персонала

  • Научност

  • Гъвкавост

  • Креативност

  • Конкретност и обективност

  • Ефективност

  • Взаимоотношения

100

100


100

100


100
100

100


100

100


100

100


100

В процеса на реализиране на проектните дейности в училищата се организираха следните инициативи:


Природо-математическа гимназия „Добри Чинтулов” – Сливен:
Независимо от това, дали агресията в определена среда е факт или само евентуална заплаха, във всички случаи се налага превенция на агресивните прояви чрез насочването на учениците към позитивни модели на ангажираност. Ролята на директора в такива ситуации е да инициира и регулира форми на извънкласна и извънучебна работа. В ПМГ „Добри Чинтулов“ се експериментират следните форми:


  • Симулативни модели на интерактивно действие.



Моделите бяха възпроизведени в работата на доброволците от БМЧК, при подготовката на отбора за състезание по бедствия и аварии и в работата по проекти. Учениците се поставят в реална ситуация и придобиват умения на базата на учене чрез опита. В основата си извадката натрупа в достатъчност опит при работа с извънучилищни институции. Групата за активно и адекватно реагиране показа и на останалите от ПМГ форми за сътрудничество, взаимно допълване и работа в екип. Затова и желаещите за следващата учебна година като членове на групата нарастват многократно. Ефектът от демонстрациите провокира и много родители, граждани, обществеността на града. Наблюдаваме и родители, желаещи да подпомагат инициативата. Последните осъществиха демонстрационни изяви и пред екипите на други сливенски училища.


  • Анкетиране и анализ.

Насочването на учениците към ползване на социологически методи става с цел да се констатира фактическо състояние. В процеса на работа липсващите познания бяха допълвани с евристична работа. Тези методи бяха приложени при изследването на зависимостта на тийнейджърите от компютрите. Анкетите и празнотите в познанията им ги ориентираха да потърсят и описан чужд опит, за да стигнат до адекватни изводи. Анкетирането и анализът се оказват добър начин за учениците да стигнат до отговори на наглед неразрешими за тях въпроси и до определена степен на самопознание.

Учениците подготвиха и представиха 2 броя презентации - „Доброволческата работа в БМЧК“ и „Гражданско образование чрез работа по проекти“, 1 брой компютърна анимация - „Диагноза: Компютърна зависимост“ и 1 брой доклад „Европейският опит в гражданското образование“. Популяризирането на крайните дейности се осъществи чрез сайта на ПМГ и инфотел – Сливен.




СОУ „Христо Ботев” – гр. Нова Загора:

Водещ мотив в дейността на учениците от клуб „Дебати”, функциониращ в училището, е създаване на благоприятна училищна среда, в която подрастващите да се чувстват сигурни, защитени, знаещи правата и задълженията си, познаващи границите на морално и неморално, спазващи добрите нрави и реагиращи на обществено-неприемливите деяния.

Организирана беше ученическа конференция на тема: ,,Идеи за промяна”, на която се направи опит за анализиране и обсъждане на важни проблеми като: насилието сред деца и юноши, толерантността и нетолерантността сред младите, расизмът днес, спортът е здраве и др. Чрез подготвените презентации младите хора имаха възможността да споделят, да доказват, оборват, критикуват, защитават и отстояват личностната си позиция и мнение и така да формират светогледа си и се подготвят за пълноценно участие в живота.

През месец юни 2012 г. в с. Оряховица ученици от СОУ „Христо Ботев”- гр. Нова Загора взеха участие в организирана от Националния институт по образование ежегодна конференция по „Морал, етика и гражданско образование”, като беше представен доклад на тема „Гражданското образование като самостоятелен задължителен учебен предмет.”.

Сред многото аспекти на гражданското образование е всеки млад човек да бъде добър гражданин в своя малък свят: в класа, в референтната група, в семейството, в отбора, във фейсбук - групата и т.н. За постигането на това са част от инициативите:


  • Ученическа конференция на тема: ,, Идеи за промяна”;

  • Състезание / дебат ,, Сблъсък на книгите”;

  • ,, Малко голямо четене” на приказки при ученици от начален етап;

  • Дискусии и дебати по злободневни актуални проблеми от живота ни;

  • Срещи с представители на общината, културата, образованието, полицията, прокуратурата;

В НУ „Свети Паисий Хилендарски” – гр. Нова Загора функционира „Първа задруга на знанието за борба с агресията в училище”. Задругата е новосформирана и обединява усилията на ученици – новатори, приятели на знанието и деца с лидерски качества. В нея членуват изявени ученици, с готовност за постигането на крайни резултати, а ръководител е учителят с функции на съветник. Партньори са училищното настоятелство и училищната общност. В задругата членуват 9 ученици, които планират, организират и подкрепят реализирането на извънкласни дейности, групирани в няколко направления – наука, математика, чуждоезикова комуникация, музикални изяви, изкуства, спорт, толерантност и етика на поведение, връзка с други институции.

Така сформираната задруга имаше шанса и възможността да постигне иновативен модел на сътрудничество за борба с агресията в училище.

Задругата си постави следните цели:

- Да подпомага извънкласната и извънучилищната дейност на агресивните деца в условията на съвременното българско училище;

- Да следва добрите традиции и да търси нови решения за включване на децата с подчертана агресия в осъществяването на своите идеи;

- Да следва знанието, като същина в осмисляне и провокиране и на останалите към това, като позиционира стремеж на подрастващото поколение към активен и съдържателен училищен живот;

- Да предлага по различен и несъществуващ в рамките на сегашните норми порядък за задоволяване интересите на своите съученици;

- С дейността си да осъществява нагласи и позиции за продължителност в избраното начало, в което ще си дават среща нови идеи, различният начин на поведение и сътрудничество между поколенията;

- Непрекъснато да търси сътрудничество с други органи и организации, подпомагащи дейността й;

- Да популяризира своята дейност на местно и национално равнище, да осъществява контакти с други подобни идеи, като избира и приема най-добрите, водещите в такъв тип дейност.

Включени в дейностите на задругата са и ученици, склонни към „тиха и вербална”агресия, както и желаещи да се включат в различните изяви по направления, избрани от самите тях.

ИЗЯВИ, КОИТО ОСЪЩЕСТВИ ПЪРВАТА ЗАДРУГА НА ЗНАНИЕТО ЗА БОРБА С АГРЕСИЯТА В УЧИЛИЩЕ:

 Участие и подготовка в провеждането на училищни тържества;

 Съвместно изработване на сурвакници и изложба;

 Ритуал „Коледуване” – подготовка и участие;

 Училищна изложба на обредни хлябове;

 Януарски дни на знанието и потребностите;

 Дарителски акции през месец февруари;

 Пролетна изложба на произведения по приложни изкуства;

 Пролетен спортен турнир;

 Априлски ваканционни дни на училище;

 Майски дни на изкуствата;

 Маратон на четенето;

 Лятно училище.



Професионална гимназия по икономика „Проф. д-р Димитър Табаков” – Сливен

  • Провеждане на анкета на тема: „Агресията в училище и моето отношение към нея”. Обобщените данни бяха използвани за индикатор на резултата.

  • Изработване на постери за 16 май – Ден срещу агресията. Включиха се ученици от повече от половината паралелки, с което изразиха своето отношение към агресията.

  • Радио-предаване и презентация за агресията.

  • На заседание на педагогическия съвет бе разгледана темата и бе дадена информация за агресивните прояви и действията срещу тях. Разработена бе програма с дейности за превенция, за промяна в нагласите у учениците.

  • Информираност на учениците - във всяка класна стая бе поставена листовка с информация за видовете насилие и кибертормоза, телефони за контакти, институции за съдействие и др.

  • В края на учебната година, в зала “Май” на Община Сливен, съвместно с МКБППМН, бе проведен дебат с ученици от 10 и 11 класове на тема: “Прави ли ме агресивността по-привлекателен?”. Дебатът премина при голям интерес и активност както от страна на участниците, така и от страна на гостите.

  • Съвместно със секретаря на Общинската комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни бяха проведени две родителски срещи с образователен характер. Представен беше пред учениците от всички класове филмът “Нирвана”, последван от дискусия за правата и задълженията на малолетните и непълнолетните

  • Бяха проведени тематични разговори в час на класа с участие на родители, треньори и общественици.


Банка на приложените интерактивните методи на управление:

За да бъдат улеснени тези процеси, в зависимост от конкретната ситуация, се използват различни теоретични и емпирични подходи, разработени в рамките на консултативната психология и професионалното консултиране.


   Важна роля в процеса на консултирането играят и различни личностови въпросници, предназначени за проучването на интересите, нагласите и ценностите на учениците.

Средства


  • Ситуационни игри

  • Логически задачи

  • Творчески задачи

  • Групови дискусии

  • Казуси

  • Отборни състезания

  • Мотивационни предизвикателства

  • Нестандартни решения

  • Преодоляване на препятствия

  • Ориентиране

  • Екстремни спортове


Метод


Обхват на приложение

Степен на интерактивно въздействие

добра

много добра

директор

Беседа

Заседания на педагогическия съвет

25%

75%

100%

Работа в група/екип

Подготовка и провеждане на изяви, дебати

20%

80%

100%

Мозъчна атака

Работа на педагогическия съвет, училищно настоятелство, ученически парламент, извънучилищни институции




100%

80%

Визуализиране

Изготвяне и представяне на презентации




100%

40%

Евристична беседа

Дебати по повдигната проблематика




100%

100%

Нагледност

Дни на изкуствата и талантите




100%

30%

Проблемни ситуации

Конференции, заседания, срещи




100%

100%

Интервю и анкета

Вход и изход




100%

100%

Ролеви игри

Въстановки на съдебен процес




100%

90%

Проект

Дарителски акции, маратон на четенето, демонстрации

10%

90%

40%


Извод: Независимо от спецификата на разглежданите проблеми, резултатите са в пряка зависимост от използваните методи на въздействие.
Интерактвната роля на директора при формиране на граждански позиции се проявява на ниво планиране и реализиране.

Индикатори за успех от проведената иновация:

ОБЩОУЧЕБНИ ИНДИКАТОРИ

Създаване на знания, умения и способности ученикът:



  • Да развие способности за самонаблюдение и самоанализ;

  • Да развие творческото мислене и способността за вземане на решения;

  • Да подобри комуникативние умения и да ги прилага на практика;

  • Да развие способности за работа в екип и лидерските си заложби;

  • Да се научи да поема пресметнат риск и да обръща ситуацията в своя полза;

  • Да поема отговорности без да жертва своите интереси;

  • Да развие нови идеи за реагиране в екстремни ситуации;

  • Да се научи да приема противоречията в действителността и ефективно да се адаптира към нея;

  • Да се научи да открива собствения си потенциал и самостоятелно да определя приоритетите при вземане на решения;

  • Да се научи да разглежда нещата от различен ъгъл и да анализира на различни нива, което ще помогне да прилага гъвкав и позитивен подход в конкретни ситуации;

  • Да се научи да цени чуждото мнение и идеи, както и да налага своите, в дух на взаимно уважение и разбирателство.

Индикатори

за успех


ученици

родители

учители

заложен

резултат


краен

резултат


заложен

резултат


краен

резултат


заложен

резултат


краен

резултат


Обхват

60 %

100%

40 %

91%

70%

99%

Брой лица напуснали

дейностите на проекта



0

0

0

0

0

0

Привлечени лица за каузата на проекта

78%

80%

40%

64%

90%

99%

Коефициент на формирани знания, умения, нагласи

100%

100%

90%

90%

100%

100%






Какво научихте по време на реализирането на иновацията? (промяна в състоянието)?


Социално-икономическите промени в обществото като цяло водят до промяна и в ролята на директора в българското училище. Сред неговите отговорности при решаване на организационно-педагогически и управленски ситуации не е приоритет вземането на еднолични решения, а се налага разделение и разпределение на работата. Това изисква инициативност, създаване на вътрешна ангажираност и мотивация у всички членове на колектива, формира готовност за промяна и солидарно включване за изпълнение на общите цели.

По време на работата по този проект имахме шанс да се запознаем в детайли с идеите на учениците за справяне с агресията, да почерпим вдъхновение и мотивация за продължаване на работата на екипите в тази насока.





Какво бихте посъветвали директорите, които искат да внедрят вашата иновация?


Предвиждаме през учебната 2012/2013 година да проведем обучителен семинар с директорите на училищата в област Сливен, на който да ги запознаем с внедрения модел на управленско консултиране, апробиран в пилотните училища, и с неговата ефективност. Предвиждаме да се сподели изведения опит и да се провокира мисленето на колегите по посока усъвършенстването му. Ще ги насърчим да опитат да внедрят управленското консултиране като иновация, защото така ще могат да изведат свой собствен опит, който може да се окаже много ценен.



Предвиждате ли да продължите работа по иновацията през следващата учебна година и ако да, как?


Дейностите по реализиране на проекта създадоха в пилотните училища атмосфера на заинтересованост, ангажираност и инициативност, което действаше особено мобилизиращо и сплотяващо на колективите – учителски и ученически. Особено се подобри микроклимата, взаимоотношенията, подходът при решаването на проблемите. Учениците се почувстваха като част от една инициатива, която изискваше от тях да дадат най-доброто от себе си и доведе до повишаване на личната им отговорност. Ефектът беше повишаване на толерантността, взаимното приемане, приемане на различията на другите и на различните от нас. Наложи се изводът, че решаването на „новите” проблеми в училищата, породени от „новите” проблеми в обществото, изискват иновативни подходи в решаването им и иновативни реакции от педагогическите колективи. Това в голяма степен зависи от способността на директора не да заеме позицията на лицето, което еднолично и окончателно взема решението, а да бъде лицето, което диагностицирайки проблема, анализирайки ситуацията, извършвайки ментално консултиране на колектива, да даде свободата и възможността, другите участници в образователно-възпитателния процес сами да намерят и на практика да реализират решението на проблема.


Изпълнение на заложените индикатори


Изводи и обобщения:

1. Управленското консултиране се налага като стил в работата на екипите в училище.

2. Прилагането му провокира и ангажира педагогическите специалисти, ученици, родители, извънучилищни общности за превантивна борба с агресията.

3. Банката интерктивни методи провокира подрастващите и ги прави съпричастни на идеята за борба с агресията в училище.

4. Положително е, че децата имат нагласа да бъдат доброволци и да помагат, което се явява необходимост за пълноценната им личностна реализация.

5. Използваните методи формират у учениците чувство за отговорност, толерантност, дават знания за основни понятия в системата на гражданското образование: демокрация, справедливост, равенство, гражданство, граждански права и отговорности.

6. В хода на работата се обсъждаха въпроси като: солидарност, подкрепа, интерес и активност за търсене на решения на проблеми, работа в екип.

7. Изградиха се умения за критичен анализ и креативно действие.

8. Формираха се нагласи за сътрудничество, готовност да се преодоляват стереотипи, да се правят компромиси в името на избраната кауза.

9. Агресията като проблем - обект на настоящата разработка, е предизвикателство за търсене на адекватни форми за сътрудничество, както в рамките на училището, като територия за живот и развитие на децата, така и извън него.


rio_sliven@abv.bg
rio_sliven@mon.bg



Сертифицирана система за управление на качеството ISO 9001:2008, сертификат № Q120208


Каталог: rioup -> actuality -> aaaactual2012
aaaactual2012 -> Министерство на образованието, младежта и науката
aaaactual2012 -> Организатори: национален организационен комитет
aaaactual2012 -> Обучение AдминПро Уважаеми колеги
aaaactual2012 -> Република българия регионален инспекторат по образованието Сливен
aaaactual2012 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 21. 04. 2012 г., гр. Хасково Възрастова група клас
aaaactual2012 -> Професионална гимназия по икономика „проф. Д-р димитър табаков” сливен
aaaactual2012 -> За развитие на ученето през целия живот /2013 – 2020/ област сливен ноември 2012 Съдържание
aaaactual2012 -> Министерство на образованието, младежта и науката регионален инспекторат по образованието сливен вп – 172 / 31. 10. 2012 г
aaaactual2012 -> До директорите на детските градини


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница