Конкурс за доцент по научна специалност шифър 05. 07. 03 „ Методика на обучението по руски език



Дата21.01.2018
Размер44.6 Kb.
#49425
ТипКонкурс
СТАНОВИЩЕ
НА: доц. д-р Галина Николова Шамонина,

директор на Департамент „Чуждоезиково обучение”,

Варненски свободен университет „Черноризец Храбър”
ОТНОСНО: трудовете на д-р Антония Димитрова Радкова,

единствен кандидат в конкурс за доцент



по научна специалност шифър 05.07.03

Методика на обучението по руски език”,

обявен в Държавен вестник, бр. 31 от 23.04.2010 г.
СЪГЛАСНО: заповед РД 8019-120/04.04.2011 г. на Ректора

на Софийски университет „Св. Климент Охридски”
Д-р Антония Димитрова Радкова е единствен кандидат в конкурса, обявен за нуждите на Катедрата по методика, Факултет по славянски филологии на Софийски университет „Св. Климент Охридски”.

Спазени са изискванията във връзка с процедурата и са представени необходимите документи. Материалите на кандидата отразяват цялостната ú научноизследователска, квалификационна и учебно-преподавателска дейност, която е обект на настоящия конкурс. Те отговарят на всички изисквания за участие в конкурса.

Д-р Антония Радкова е родена на 29.02.1964 г. Висшето си образование завършва през 1986 г. като магистър по руска филология с втора специалност английска филология. През 2006 г. защитава дисертация на тема „Оценяването чрез тестове в обучението по руски език в българското училище”. Тя е доктор по методика на обучението по руски език, получената научна степен е по шифъра и на настоящия конкурс за академична длъжност „доцент”, което още веднъж потвърждава целенасоченото професионално развитие на д-р Радкова в областта на лингводидактиката.

Д-р Антония Радкова започва трудовия си стаж като учител по руски и английски език в 119 СОУ „Акад. Михаил Арнаудов” в София (1986-1987), след което преминава в сферата на висшето образование като специализант към Катедрата по методика, ФСл.Ф на СУ „Св. Климент Охридски” (1987-1988). От 1988 г. до днес Радкова работи в СУ „Св. Климент Охридски”, първоначално като асистент по руски език в Катедрата по руски език на ФСл.Ф (1988-1989), а после в Катедрата по методика на същия факултет. През 1992 г става старши асистент, а от 1996 г. е главен асистент.

Учебно-преподавателската дейност на д-р Радкова от 1989 г. досега е изцяло в сферата на методиката на обучението по руски език и отговаря на изискванията на конкурса.

От творческата автобиография на д-р Радкова се вижда, че през годините тя успява да се утвърди като солиден специалист в областта на методиката на преподаване на руски език. Богатата й творческа биография включва 4 специализации в Русия и Австрия, както и квалификации за обучител при подготовката на педагогически кадри и тестиращ по руски език като чужд. От 2008 г. до 2010 г. д-р Радкова участва и в 4 научно-изследователски и приложни проекта, пряко свързани с тематиката на конкурса. Всичко това говори за голямата творческа активност на д-р Антония Радкова и нейния постоянен стремеж към професионално развитие и усъвършенстване.

След направения общ обзор на творческата и преподавателска дейност на кандидатката ще се спра по-подробно на нейната научна продукция. В документацията по конкурса е представен списък с научните публикации, който наброява 32 заглавия. От тях 16 са написани в периода след защитата на дисертацията и са представени като научни трудове за участие в конкурса за доцент. Те включват: 1 монография, учебници и учебни помагала - 4, студии и статии - 8, доклад на национална конференция - 1, съставителство и редакторство на 2 труда. В колективните публикации е посочено коректно авторството на кандидатката. Може да се обобщи, че преобладаващата част от научната продукция на д-р Радкова е по специалността на конкурса, а именно методика на обучението по руски език. Научно-изследователската работа на д-р Радкова има теоретико-приложен характер, засяга различни теми, обединени от една главна цел - усъвършенстване на процеса на обучение по чужд език. След обстойно запознаване с научната продукция на д-р Радкова, считам че авторката има разработки с приносен характер в следните области:


  • оценяването като елемент от методическата система на обучение по чужд език (1, 4, 7, 9, 14);

Монографията на д-р Антония Радкова „Оценяване на писмената реч в чуждоезиковото обучение” (2010) е актуално научно изследване, което има приносен характер за съвременното чуждоезиково обучение. Книгата представлява системно изследване на оценяването на писмената реч като процесуално явление и изчерпателно дефиниране на модела на писмената комуникативна компетентност. В нея е направен и методически обоснован анализ на съществуващите оценителски практики и се дават препоръки за постигане на по-голяма обективност и валидност на резултатите от оценяването. Хабилитационният труд е обсъден на заседание на Катедрата по методика.

  • същност и функции на тестовете в теорията и практиката на чуждоезиковото обучение (4, 7,12, 13);

Особено впечатлява направеният анализ на предимствата и недостатъците в тази област, разработен с примери от практиката в България, Русия, Австрия, САШ. Позицията на авторката е балансирана, насочена към максимална обективност и намира последователно приложение в практиката на обучението по чужд език в средното училище.

  • комуникативната компетентност (3, 9, 14).

Авторката прави аргументиран анализ на същността и функциите на комуникативната компетентност като ключово понятие за съвременното езиково обучение, проследява историята и развитието на понятието „комуникативност” в областта на езиковото оценяване, има собствено аргументирано мнение по изследваните проблеми.

Езикът и стилът на авторката са точни и ясни, изложението на научните й публикации е добре структурирано и аргументирано, което показва висока езикова и методическа култура.

Съществен научен принос на приложно равнище представляват разработените самостоятелно и в съавторство учебници и учебни помагала (11, 12, 13, 14). В учебника „Приглашение в Россию”, предназначен за подготвителен клас на гимназиите с профилирана подготовка по руски език като първи чужд, специално внимание се обръща на проектното обучение, активно се използват карти „мога да...” за самооценка, което дълго време липсваше в учебниците по руски език в България. Ценно е и ползването на съвременни информационни технологии за създаването на електронен учебник по методика на обучението по руски език.

В заключение ще отбележа, че представените трудове са съществен принос в методиката на чуждоезиковото обучение на научно и научно-приложно равнище.



Качествата, проявени чрез цялостното представяне на д-р Антония Радкова, не оставят съмнение за нейната перспективност като изследовател в областта на методиката.

Предлагам на уважаемото научно жури да присъди на гл. ас. д-р Антония Димитрова Радкова научното звание „доцент” по научна специалност „Методика на обучението по руски език” ( шифър 05.07.03).

13.05.2011 г. доц. д-р Галина Шамонина
Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница