Конкурс за финансиране на малки демонстрационни проекти в областта на опазване на биологичното разнообразие



Дата17.08.2018
Размер0.61 Mb.
#79771
ТипКонкурс





Българско дружество за защита на птиците / BirdLife Bulgaria

Конкурсът се осъществява с финансовата подкрепа на Европейския съюз в рамките на проект CSDP 2005-040 „Засилване участието на гражданското общество за опазване на сърцевините зони на местата от Натура 2000



Обявява
конкурс

за финансиране на малки демонстрационни проекти

в областта на опазване на биологичното разнообразие


с тематика: Реализиране на партньорства за опазване на птиците и важните за тях места и местообитания в границите на Орнитологично важните места от Натура 2000, чрез осъществяване на мониторинг и преки природозащитни дейности в тях.


  1. Кой може да кандидатства:

Местни неправителствени организации, в това число: екологични клубове и сдружения, учебни заведения, читалища, местни инициативни групи, ловно-рибарски дружества, туристически дружества, училищни настоятелства, асоциации на земеделски производители на земи попадащи в Орнитологично важни места (ОВМ) – защитени зони за опазване на дивите птици и други природолюбители и граждани с положително отношение към опазването на биологичното разнообразие;

В рамките на конкурса се насърчават партньорства между кандидата и неправителствени организации, местната власт, държавни и общински институции. Проектите изпълнявани в партньорство ще имат предимство при оценяването.


  1. Териториален обхват на проектите.

Република България, Южен Централен Район;

Административни области: Пловдив, Пазарджик, Смолян, Кърджали и Хасково;

Общини: Пазарджик, Панагюрище, Съединение, Карлово, Златица, Хисар, Стрелча, Пирдоп, Чавдар, Копривщица, Пловдив, Родопи, Марица, Съединение, Стамболийски, Кричим, Първомай, Садово, Смолян, Брацигово, Пещера, Батак, Перущица, Ракитово, Велинград, Доспат, Девин, Борино, Асеновград, Куклен, Лъки, Баните, Чепеларе, Маджарово, Ивайловград, Тополовград, Свиленград, Крумовград;

Орнитологично важни места: „Средна гора”, „Западни Родопи”, „Триград – Мурсалица”, „Персенк”, „Добростан”, ”Бесапарски ридове”, Язовир „Конуш”, „Марица–Пловдив”, „Марица – Първомай”, Оризища „Цалапица”, Язовир „Пясъчник”, Рибарници „Пловдив”, Рибарници „Звъничево”, „Крумовица”, „Студен кладенец”, Мост „Арда”, „Бяла река”, Язовир „Ивайловград”, ”Маджарово”, „Сакар”;





  1. Тематика на конкурса.

Целта на настоящия конкурс е да се демонстрира и насърчи опазването на важните за птиците места в рамките на Натура 2000 зоните, чрез създаването на местни групи от поддръжници за наблюдение на тези зони.

Проектите в рамките на този конкурс се очаква да допринесат за демонстриране на връзката между опазването на биологичното разнообразие в ОВМ и устойчивото развитие на местно ниво, чрез работата на местните групи от поддръжници.



3.1. Примерни теми, които могат да бъдат финансирани:

    • Мониторинг на видовете в Натура 2000 зоните за птици;

Мониторингът /наблюдението/ на птиците се извършва с цел тяхното опазване /изготвяне на процедури по оценка на въздействието върху околната среда /ОВОС/, атласи, планове за управление на даден вид или неговото местообитание, др./

Планираните дейности в рамките на демонстрационните проекти в тази темaтична област, е необходимо да са насочени към прилагането на техники (методики) за проучване на различни видовете птици. Във всяко конкретно орнитологично важно място /ОВМ/ видовете птици, които са обект на опазване са различни. Обикновено обекта на опазване са видове, които са световно застрашени и характерни за съответната Натура 2000 зона за птици.

Проучването на птиците може да включва например събиране на орнитологична информация за тяхната численост в рамките на ОВМ, брой гнезда, брой колонии и т.н.т. Тази информация ще спомогне да се определи екологичния и природозащитен статус на видовете.

Информация относно видовете, които са обект на опазване за всяко конкретно ОВМ може да бъде открита в следните източници:

Костодинова И., М. Граматиков /ред./ 2007. Орнитологично важните места в България и Натура 2000. БДЗП, Природозащитна поредица, Книга 11. София, БДЗП

http://www.bspb.org/category.php?chPage=1&menu_id=49

http://www.bspb.org/ovm.php?chPage=1&menu_id=65

http://www.natura2000bg.org/natura/bg/SPA.php

Екипите, изпълняващи одобрените проекти, ще бъдат обучени в прилагане на методики за събиране на орнитологична информация за видовете обект на опазване в рамките на ОВМ, за които са кандидатствали. Допълнително ще им бъдат предоставени стандартни формуляри за систематизиране и обобщаване на събраната от мониторинга информация.



    • Мониторинг на заплахите в Натура 2000 зоните за птици;

Включените в проекто предложенията дейности в тази тематична област, е необходимо да осигурят прилагането на схема за активно и систематизирано събиране на информация за заплахите в рамките на ОВМ. Информацията може да касае освен преки заплахи за видовете обект на опазване, така и заплахи за важни за видовете места и местообитания. Целта на този мониторинг е от една страна да се регистрират заплахите на достатъчно ранен етап с цел вземането на адекватни управленчески решения за предотвратяването им и от друга, да се оцени ефективността на природозащитните мерки и усилия.

Всички одобрени бенефициенти ще бъдат обучени в методики за събиране и систематизиране на събраната информация, идентифициране на източници на информация за заплахите, обмен и използване на събраната информация.



    • Мониторинг на природозащитни дейности в Натура 2000 зоните за птици;

Дейности заложени в проектите по тази тема трябва да включват: събиране, систематизиране и обобщаване на информация за ефекта и резултатите от реализирани природозащитни дейности в рамките на съответните ОВМ. Например: как обявяването на една защитена територия /ЗТ/ се е отразило върху състоянието на видовете и/или местообитанията от цялото ОВМ, в което попада тази ЗТ.

    • Преки природозащитни дейности в Натура 2000 зоните за птици;

Примерни дейности по тази тематика могат да бъдат: събиране на информация във връзка с изготвяне на предложение за обявяване на нова ЗТ в рамките на ОВМ или разширяване границите на вече съществуваща защитена територия; изготвяне на документация за одобрени предложения за нови ЗТ, маркиране границите на ЗТ или подновяване на информационните табели за ЗТ; маркиране на пътеки в ЗТ и посочване на сроковете, в които може да се извършват посещения, така че да не се безпокоят видовете, обект на опазване ; организиране на почистване на ОВМ и други.

  • Насърчаване на природозащитното образование чрез мониторинг на Натура 2000 зоните за птици;

Осъществяване на дейности с ученици, студенти, други целеви групи за прилагане на мониторингови схеми и повишаване на интереса към опазване на биологичното разнообразие, и повишаване на природозащитната култура.

Възможно е един кандидат да кандидатства с проект съдържащ повече от една тема.

  1. Очаквани резултати.




    • Демонстриране на успешни практики за наблюдение на ОВМ-на видове, заплахи и природозащитни дейности;

    • Демонстриране на съвместната работа между институции и местни групи от поддръжници за опазване на биологичното разнообразие в ОВМ;

    • Демонстриране на обществено внимание, участие, съпричастност, информираност по отношение управлението на Натура 2000 зоните за птици;



  1. Необходими документи:

Предложение за проект съгласно формуляр за кандидатстване.


  1. Размер и насоки за финансиране:

Отпусканите суми ще са на стойност до 1000 лева /общо за 6 бенефициента по 1000 лв/;

  • Допустим е нефинансов принос от страна на бенефициента при реализиране на проекта. Проекти с наличие на такъв ще имат предимство при оценяване.



  1. Срокове:

Предложения за проекти се приемат до 20.10.2008 г. на електронна поща: plovdiv@bspb.org и haskovo@bspb.org

  • Продължителност на проекта – не повече от 3 месеца;(предвидените в проектите дейности трябва да са съобразени времево с екологията на видовете, обект на проучване)

  • Представяне на финален отчет - не по-късно от 10 дни след приключване на дейностите по проектите, съгласно Формуляр за отчитане по проекта.



  1. Правила за кандидатстване и изпълнение на проектите.


7.1. Поканата за набиране на проектните предложения се публикува на интернет адрес: www.bspb.org.
7.2. Информация за спечелилите проекти ще бъдат публикувани на уебсайта на дружеството в рамките на 10 календарни дни след изтичане крайния срок за подаване на предложенията. Решението на Управляващото звено за отхвърляне на кандидатура е окончателно и не подлежи на административно обжалване.
7.3. Критерии за оценка на проектите:

  • Съответствие с тематиката на конкурса (посочена в т. 2);

  • Целесъобразност на разходите;

  • Нефинансов принос при реализиране на проектите;

  • Осигурено партньорство в рамките на проекта;

  • Брой ангажирани поддръжници за наблюдение на ОВМ (Натура 2000 зоните за птици);

  • Увеличена ефективност на управление на ОВМ (Натура 2000 зоните за птици);

  • Подобрено разбирането сред местните общности /общински и държавни администрации, ученици, студенти, собственици и ползватели на земи, други/ относно необходимостта от опазване на биологичното разнообразие и активно участие в управлението на ОВМ (Натура 2000 зоните за птици);

  • Успешен модел на публично-частни партньорства за управление на ОВМ (Натура 2000 зоните за птици).


7.4. Изпълнение, отчитане, мониторинг и контрол на проектите.

Бенефициентът трябва да предостави пълна информация за изпълнението на проекта чрез финален доклад, в който да се опишат всички реализирани дейности по проекта. Докладите да включват техническа и финансова част, като във финансовата част да се включи отчет на първичните счетоводни документи.

Към всички доклади, които предавате във връзка с Вашия проект, трябва да поставите логото на Европейския съюз и Българско дружество за защита на птиците, заедно с името на проекта, съгласно Формуляр за отчитане по проекта.

Регионалните координатори по този проект ще оказват съдействие на спечелилите конкурса при реализиране на микро –проектите си. Те ще извършват посещения на място с цел установяване на приключените дейности и съответствието им с финансовите, техническите и други документи, предоставени от Бенефициента.



7.5. Кандидатствалите за конкурса проекти ще бъдат оценявани от Управляващото звено на БДЗП по проект „Засилване участието на гражданското общество за опазване на сърцевинните зони на местата от Натура 2000”.

Финансирането на одобрените проекти се осъществява въз основа на споразумение за предоставяне на безвъзмездна помощ подписано между БДЗП/BirdLife Bulgaria и одобрения кандидат.



7.6. Схема на плащане.

  • Авансово плащане при сключване на Споразумението – 80% от стойността на безвъзмездната помощ.

  • Окончателно плащане след одобрение на финалния доклад в размер на 20% от стойността на безвъзмездната помощ.

7.7. Публичност на проектите и постигнатите резултати.

Проектите финансирани в рамките на договор с № CSDP 2005 -040, както и постигнатите резултати ще бъдат публикувани на интернет страницата на БДЗП (www.bspb.org) , както и в списанието на дружеството.


За повече информация и контакти:

Димитър Плачийски- мобилен тел. 0878 599 365, email: plovdiv@bspb.org;



Едита Дифова – мобилен тел. 0878 599 385, email: edita.difova@bspb.org;

Светла Терзиева – мобилен тел. 0878 599 379, email: haskovo@bspb.org;
Каталог: article files
article files -> Екомонитор  мd ®
article files -> Обща информация за Програмата на Мото-Пфое Основна цел
article files -> Целеви видове за изготвяне на картата за разпространение и чувствителните за птиците области в България
article files -> Консервиране на плодове: конфитюр, желе и сладко, мус от плодове, сиропи рецепти: Ада байнова
article files -> Програма за овм. Концепция за опазване и мониторинг на овм, чрез изграждане на мрежа от сътрудници по места
article files -> Програма life+ п life07/nat/BG00068 Опазване на царския орел и ловния сокол в България
article files -> Програма за Европа за 2009-2012 г на BirdLife International и следва основните направления в работата на BirdLife
article files -> Държавни институции и международни експерти дискутираха възможностите за адаптиране на българското законодателство в подкрепа на малките производители на храни в България
article files -> Фестивалът: Петият национален Фестивал на белия щъркел Мрамор 2012 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница