Конкурс за получаване на академична длъжност „Доцент" по научна специалност 01. 06. 14. „Ентомология"



Дата21.05.2017
Размер40.22 Kb.
#21811
ТипКонкурс


СТАНОВИЩЕ

по конкурс за получаване на академична длъжност „Доцент”

по научна специалност 01.06.14. „Ентомология”
Кандидат: ст.н.с. II ст. д-р Станислав Пенчев Абаджиев

Рецензент: проф. дсн Георги Цветков Георгиев
На конкурса за старши научен сътрудник II степен (Доцент) по научната специалност 01.06.14. „Ентомология”, обявен от Научния съвет на Националния природонаучен музей при БАН с протокол № 4 от 05.10.2010 г., обнародван в Държавен вестник бр. 35 от 11.05.2010 г., се е явил един кандидат – д-р Станислав Пенчев Абаджиев.

Станислав Абаджиев е хабилитиран за старши научен сътрудник II степен в Института по зоология през 2002 г. Той участва в конкурса с 52 публикации – 1 автореферат на дисертационен труд, 6 монографии и 45 статии в ентомологични списания и сборници. От тях 34 са самостоятелни, а 18 – в съавторство, при което в 7 кандидатът е водещ автор. Преобладаващата част от публикациите – 40 са отпечатани в чужбина. След хабилитирането са публикувани 14 научни труда – 3 монографии (1 в чужбина) и 11 статии (10 в чужбина). Тринадесет публикации – 3 монографии и 10 статии – имат импакт фактор, или са приравнени към публикации с импакт фактор, съгласно критериите на Комисията по биологични и медикобиологични науки при ВАК.

Научните трудове на д-р Ст. Абаджиев са цитирани общо 143 пъти (117 пъти в чужбина и 26 пъти в България). Впечатляващ е броят на цитиранията в монографии (33), което свидетелства за значимостта на научната проблематика и качеството на резултатите от работата на кандидата.

Научната дейност на д-р Ст. Абаджиев е свързана основно с проучване на таксономията, биоекологията, зоогеографията и консервационната значимост на видовете от надсемейства Hesperoidea и Papilionoidea (Lepidoptera). Кандидатът съчетава по най-добър начин умения и нагласа за провеждане на теренни проучвания и изследвания на музейни колекции.

Трудовете на д-р Ст. Абаджиев съдържат редица научни и научно-приложни приноси, които разкриват нови или допълват съществуващи знания в областта на таксономията, фаунистиката, зоогеографията, биоекологията и опазването на представителите на Hesperoidea и Papilionoidea:

Таксономични приноси. Описани са 2 нови таксона (1 подвид и 1 аберация) и са установени 15 нови синонима и 1 нов хомоним. Локализирани са точните типови находища на 7 таксона и са означени лектотипи при 145 вида. Съставени са определителни таблици за 3 лепидоптерни семейства (Papilionidae, Pieridae и Nymphalidae) в България.

Фаунистични приноси. Съобщени са нови родове и видове за фауната на Балканския полуостров, България и Албания. Установени са нови фаунистични данни за таксони от България, Русия, Албания, Македония, Гърция, Турция и страни от Централна и Южна Америка. Обобщени са данните за разпространението на таксоните от надсемейства Hesperoidea и Papilionoidea в България и са изготвени карти за отделните видове на основата на международната система за картография UTM.

Зоогеографски приноси. Направена е ареалографска характеристика и групиране на видовете от Hesperoidea и Papilionoidea, известни от България, на чиято основа е предложено оригинално хоризонтално и вертикално райониране на територията на страната. Изказани са несъгласия с отделни постановки от зоогеографски районирания на България, касаещи отделянето на Черноморски и Странджански регион и приписването на подчертан средиземноморски произход в Южната зоогеографска подобласт. Констатирано е, че в умерения климатичен пояс ксеротермофилията определя предимно южен тип на разпространение, а сезонността – преобладаване на униволтинни видове.

Екологични приноси. Установени са нови хранителни растения при ларвите на 2 вида. Направена е класификация на видовете от Hesperoidea и Papilionoidea в зависимост от изискването им към слънчевата светлина, температура и влажност.

Морфологични приноси. Описана е яйчната морфология на 1 вид чрез използване на сканираща електронна микроскопия.

Природозащитни приноси. Изготвен е списък на консервационно значимите видове Hesperoidea и Papilionoidea в България. Определени са 50 основни райони за пеперуди върху 20 % от територията на страната, покриващи значителна част от мрежата NATURA 2000. Предложени са списъци на целевите видове, изтъкнати са главните заплахи и са набелязани мерки за тяхното опазване.

Други приноси. Съставена е фауна на Papilionidae, Pieridae и Nymphalidae в България, каталог на типовите екземпляри от надсемейство Papilionidae в колекцията на Института по зоология при БАН и каталози на неотропичните Pieridae в колекциите на Природонаучния музей в Лондон, Естественоисторическия музей в Париж и Смитсъновия институт във Вашингтон.
Заключение

Кандидатът за получаване на академична длъжност „Доцент” – д-р Станислав Пенчев Абаджиев – се явява на конкурса със значителна по количество и стойностна научна продукция. Приносите му обогатяват и разширяват българската и световната ентомологична и биологична наука с нови факти за таксономията, фаунистиката, биоекологията, и консервационната значимост на таксоните от надсемейства Hesperoidea и Papilionoidea. Показател за високото качество на неговите научни изследвания са големият брой публикации в реномирани списания и цитирания от чуждестранни и български автори, които надхвърлят изискванията на Комисията по биологични и медикобиологични науки при ВАК.



Направените научни приноси, високият професионализъм и личните качества на кандидата ми дават основание с пълна убеденост да препоръчам на Почитаемия Научен съвет на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания да избере д-р Станислав Пенчев Абаджиев за доцент към Националния природонаучен музей при БАН.


22.12.2010 г.

Рецензент:

София

(проф. дсн Г. Георгиев)



Каталог: downloads -> competitions -> assoc-prof-entomology-gn-2010-05-11-35
downloads -> Закон за националния архивен фонд в сила от 13. 07. 2007 г
competitions -> Научни публикации н. Симов Публикации по дисертационния труд
competitions -> Кратка справка за приносите на кандидата таксономични номенклатурни приноси
competitions -> С т а н о в и щ е от проф., д-р Светослав Герасимов Цветков на представените трудове от доц., д-р Николай Борисов Спасов за участие в конкурс
assoc-prof-entomology-gn-2010-05-11-35 -> От: доц. ä-ð Стоян Владимиров Бешков, Национален природонаучен музей, ÁÀÍ
assoc-prof-entomology-gn-2010-05-11-35 -> С т а н о в и щ е за получаване на академична длъжност “доцент” по научна специалност Ентомология – 01. 06. 14 Кандидат
assoc-prof-entomology-gn-2010-05-11-35 -> Рецензия от доц д-р Алекси Попов по конкурса за старши научен сътрудник II степен по Ентомология (01. 06. 14)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница