Конкурс за професор; ( Съгласно чл. 68, ал. 1 на Правилника за развитието на академичния състав във всу „ Любен Каравелов )



Дата01.01.2018
Размер255.99 Kb.
#39032
ТипКонкурс
ВИСШЕ - СТРОИТЕЛНО УЧИЛИЩЕ „ЛЮБЕН КАРАВЕЛОВ”, СОФИЯ.
Катедра „Архитектурно проектиране и сградостроителство”

РЕЗЮМЕТА НА ТРУДОВЕТЕ

на доцент д-р арх. Янко Цветков Александров-

участващ в обявения конкурс за професор;

( Съгласно чл. 68, ал. 1 на Правилника за развитието на академичния състав във ВСУ „ Любен Каравелов” ).
ТОМ І
СЪДЪРЖАНИЕ.
Публикации. Папки с патенти и изобретения.


2011 г.

Таблица 1. Том І.

№ по

на папката



Наименование на съдържанието в папката.

Патенти и изобретения, като

брой публикации.

Доклади с буквено- цифрена номерация.


1

2

3




Папка 01.

Системи за отопление на сгради.

9 бр.

( От А-1 до

Л -12 )

12 бр.

Папка 01.

Публикация № 1.

Патент BG 51741 A.

Слънчев енергиен колектор за сгради.

Слънчевият колектор намира приложение в строителството. Той е с повишена акумулираща способност на надлъжните стени. Създадена е възможност за многократно повторение на акумулиращите надлъжни стени при многокорабни сгради. Изолационните пространства, оформени от тези стени, осигуряват директен достъп на слънчевите лъчи до всички повърхнини и облицовките им. ( С колектив )

Папка 01.

Публикация № 2.

Патент BG 51832 A.

Система за горещо водоснабдяване и отопление на сграда.

Системата намира приложение в строителството на слънчеви къщи. Тя е с увеличена разгъната повърхнина на колектора и акумулатора и с увеличен полезен обем на водата за домакински нужди. Системата включва колектор, представляващ воден обем с наклонена зигзагообразна стена, обърната на юг. Под всеки от зигзазите са разположени по една двойка серпентини и акумулатор.( С колектив )

Папка 01.

Публикация № 3.

Патент BG 61853 В 1.

Система за въздушно отопление на сграда.

Системата намира приложение в строителството, по-специално при изграждане на едностранно ориентирани сгради от хотелски тип. С нея се създава възможност за затопляне на напречните на фасадата стени от загретия въздух от акумулиращото пространство, разположено успоредно на фасадата. Системата включва наклонен въздушен канал, разположен в напречните на фасадата стени, като над него са оформени вертикални въздушни канали, отделени чрез акумулиращи стенички.

Папка 01.

Публикация № 4.


Патент BG 61953 В 1.

Система за слънчево отопление и битово горещо водоснабдяване на сграда.

Системата намира приложение в строителството на така наречените слънчеви къщи. Тя има увеличена акумулираща способност . Част от акумулираната топлина може да се използва и за битово горещо водоснабдяване. Системата има подпокривно пространство, в което са разположени водни акумулатори със серпентини, свързани с циркулационни помпи. Акумулаторите са разположени между вертикални канали. Циркулацията на въздуха се осъществява с вентилатори.

Папка 01.

Публикация № 5.

Патент BG 62014 В 1.

Система за слънчево отопление.

Системата ще намери приложение в строителството на така наречените слънчеви къщи. Слънчевият воден колектор и водният акумулатор на системата са обединени в компактен елемент, като са свързани помежду си със значително по-къси връзки. Системата включва слънчев воден колектор и воден акумулатор. Колекторният кръг е образуван от горна и долна хоризонтална тръба, свързани с вертикални тръби, разположени във водния акумулатор. В този акумулатор са разположени още свързващи тръби, принадлежащи на отоплителния кръг. Тези тръби са свързани с вертикалните тръби на радиаторното тяло, разположено в помещенията.

Папка 01.

Публикация № 6.

Патент BG 62015 В 1.

Система за слънчево отопление на сграда.

Системата ще намери приложение в строителството на така наречените слънчеви къщи. Тя е с повишена акумулираща способност. Системата включва три топлинни акумулатора, подпокривно пространство и горен идолен воден акумулатор. В пространството са разположени леви и десни колектори. Напречният контур на сградата е обхванат от вътрешни и външни въздушни канали, в които са монтирани вентилатори.

Папка 01.

Публикация № 7.

Патент BG 62016 В 1.

Сграда със система за слънчево отопление.

Сградата със системата ще намери приложение в строителството. Нагревната повърхност на системата е увеличена чрез наклонените южни покривни канали, оформени като слънчеви въздушни колектори. Южната фасада е обхваната от двойка вертикални въздушни канали, съоръжени с отвори и с клапи, свързани с наклонените южни покривни канали и още с подовите канали 41. Подпокривното пространство е над междинна плоча, в която са разположени смукателни вентилатори. В каналите 41 има нагнетателни вентилатори.

Папка 01.

Публикация № 8.

Патент BG 62299 В 1.

Съоръжение за оползотворяване на слънчева енергия.

Съоръжението намира приложение в строителството на така наречените слънчеви къщи. То е компактно, с къси тръбни връзки и за относително кратко време осигурява топла вода за битови нужди. Съоръжението включва два слънчеви колектора и акумулиращ обем за нагряваната вода, свързани с помежду си чрез тръбни връзки и разположени в подпокривното пространство. Акумулиращият обем е покрит с черни селективни покрития. Те поглъщат падащите и отразените от хоризонтално и вертикално отражателни покрития слънчеви лъчи.

Папка 01.

Публикация № 9.


Патент BG 62457 В 1.

Слънчева система за отопление и получаване на топла вода за битови нужди.

Системата намира приложение в строителството на къщи от типа „близнак”. Тя е с увеличени топлообменни повърхности на въздушния акумулатор и на топлообменника, подаващ вода за битови нужди. Системата включва последователно свързани наклонен въздушен канал 1 с първи 5 и втори 6 канал и с втори наклонен канал 10. В канал 1 и в северната част на първия канал 5 са разположени първи серпентини 13. В южната част на канала 5 са разположени втори серпентини 15. Топлообменникът е изпълнен като трети серпентини 16. Всички серпентини са свързани с водния акумулатор.







Папка 02.

Енергоактивни стени, панели и енергоакумулиращи връзки.

13 бр.

( От А-1 до Г- 4 )

4 бр.

Папка 02.

Публикация № 1.

Патент BG 61352 В 1.

Конструкция за енергоакумулираща ограждаща стена.

Конструкцията се състои от стъклена преграда, въздушна прослойка и енергоакумулиращ елемент, включващ разположен от външната страна на стената и зад въздушната прослойка колектор, запълнен с флуид, свързан в горния и долния си край с акумулатор. Акумулаторът е съставен от серия разположени на разстояние една от друга тръби, вбетонирани в стоманобетонната конструкция на стената, а колекторът е съставен от свързани помежду си отделни тръби. ( С колектив )

Папка 02.

Публикация № 2.

Патент BG 62819 В 1.

Връзка между стенни панели при външни стени.

Връзката между стенни панели ще намери приложение в строителството на сгради, чиито външни стени са направени от панели. Чрез нея външните фуги между стенните панели се подсушават от нагряван от слънчевата енергия топъл въздух. При връзката между стенните панели от външната страна на сградата повърхностният им слой е изпълнен от прозрачен материал. В жлебовете на съседните панели е разположено двукамерно правоъгълно еластично тяло от черен, акумулиращ слънчевата енергия материал.

Папка 02.

Публикация № 3.

Патент BG 62895 В 1.

Връзка между стенни панели.

Връзката между стенни панели ще намери приложение в строителството при изграждане на стени за жилищни, промишлени и обществени сгради, при които се използва слънчевата енергия. Създадената връзка освен уплътняваща и стабилизираща има и енергоакумулираща функция. Връзката включва надлъжна свързваща вложка от еластичен материал, разположена между челата и / или на външните слоеве на съседните панели, и укрепващи профили, разположени в прорези на свързващата вложка. Вложката е изпълнена като кухо тяло, което е запълнено с еластичен пенополиуретан и / или енергоакумулиращ материал.

Папка 02.

Публикация № 4.

Патент BG 63172 В 1.

Връзка между стенни панели при фасадни стени.

Връзката между стенни панели ще намери приложение в строителството на сгради. Тя включва средства, които служат за акумулиране и по- ефективно използване на слънчевата енергия. Връзката между стенните панели има две пера. Всяко перо е съставено от първа и втора цилиндрични повърхнини. Между тях са оформени вертикални въздушни канали, разделени от междинни прегради. Цилиндричните повърхнини и междинните прегради са прозрачни. Във втората цилиндрична повърхнина е разположено енергоакумулиращо тяло.

Папка 02.

Публикация № 5.

Патент BG 63217 В 1.

Енергоакумулираща връзка между стенни панели.

Енергоакумулиращата връзка ще намери приложение в строителството на сгради. Чрез нея при оползотворяване на слънчевата енергия се подобряват топлотехническите характеристики на фугата. При енергоакумулиращата връзка краят на първия панел е оформен като глъб с разположена в него еластична тръба, запълнена с енергоакумулираща течност. Енергоакумулиращо тяло е край на втория панел, оформен като зъб. Два У- елемента са разположени от двете страни на фугата. В отворите на вътрешния и на външния У- елемент преминават съответно вътрешни и външни хоризонтални тръби.

Папка 02.

Публикация № 6.

Патент BG 63370 В 1.

Енергоакумулираща връзка между панели.

Връзката намира приложение в строителството при изграждане на стени за различни видове сгради. С нея слънчевата енергия се използва за отопление на сгради, когато енергопоглъщащите тръби от всички връзки между ограждащите панели се свързват в обща отоплителна циркулационна мрежа. Връзката включва съставен свързващ ивичен елемент. В него са разположени енергопоглъщащи тръби за топлоносител. Тези тръби са обхванати свободно от прозрачни тръби. Прозрачните тръби и тръбите за топлоносителя са подредени в един или два реда.

Папка 02.

Публикация № 7.


Патент BG 64536 В 1.

Енергоактивна ограждаща стена от трислойни панели и слънчева система за отопление на сграда, използваща тази стена.

Изобретението се отнася до енергоактивна ограждаща стена от трислойни панели и слънчева система за отопление на сграда, използваща тази стена. Отличава се с повишена енергийна ефективност. Слънчевите колектори са разположени от двете страни на фугите между панелите. Вътрешните въздушни канали са запълнени с акумулиращ материал, като са образувани акумулатори, разположени от двете страни на фугите между панелите. Слънчевата отоплителна система е получена с помощта на вертикални тръби, свързани с други тръби в един циркулационен контур. Втори ред тръби са свързани с тръбите на лъчистото отопление във втори, независим от първия циркулационен контур.

Папка 02.

Публикация № 8.


Патент BG 64603В 1.

Енергоакумулираща връзка между трислойни панели и стена от такива панели.

Енергоакумулираща връзка намира приложение в строителството при изграждане на външни стени на сгради от топлоизолационни панели тип „сандвич”. С нея се повишава енергийната ефективност на стените. Връзката е челна и включва от външната страна на стената външна вертикална призматична тръба за топлоносител и енергоакумулиращ призматичен елемент, допрени един до друг и към скосената стена на енергоакумулираща страница от единия панел. От вътрешната страна на стената връзката включва вътрешна вертикална призматична тръба за топлоносител, допряна към вертикалната стен на същата страница. Във фугата, оформена между панелите, е разположено уплътнение.

Папка 02.

Публикация № 9.


Изобретение с рег. № 101237.

Съобщение по чл. 47, ал.7 от ЗП.

Енергоакумулираща връзка между многослойни панели и стена от панели съединени чрез връзката.



Папка 02.

Публикация № 10.

Изобретение с рег. № 101249.

Съобщение по чл. 47, ал.7 от ЗП.

Енергоакумулираща връзка между многослойни панели и стена от панели.



Папка 02.

Публикация № 11.

Изобретение с рег. № 101373.

Съобщение по чл. 47, ал.7 от ЗП.

Многослоен панел и енергоактивна стена от панели.

П А Т Е Н Т Н И П Р Е Т Е Н Ц И И 101373/РШ



Папка 02.

Публикация № 12.



Изобретение с рег. № 101420.

Съобщение по чл. 47, ал.7 от ЗП.

Панел и система за използване на слънчевата енергия, включваща панела.



Папка 02.

Публикация № 13.

Изобретение с рег. № 101445.

Съобщение по чл. 47, ал.7 от ЗП.

Енергоактивен стенен панел.

Енергоактивен стенен панел, включващ вградена тръбна система за топлоносител, изпълнена като серпентина, х а р а к т е р и з и р а щ а се с това, че панелът се състои от два повърхностни слоеве 9, между които е разположена топлоизолация 2, като тръбната система е изпълнена от две независими външна и вътрешна серпентини от еластични маркучи, имащи вертикални части 4,25, преминаващи в горни 13,18 и долни 17,19 наклонени във вертикална напречна равнина части, при което наклонените части са свързани съответно с горни хоризонтални части 12,14 и долни хоризонтални части 15,16, като вертикалните части 4, 25 са разположени в полуцилиндрични жлебове 5, оформени в повърхностните слоеве 9, а хоризонталните части 12, 14, 15, 16 са фиксирани към топлоизолацията 2 чрез държатели 20, при което върху горните и върху долните наклонени и хоризонтални части на серпентините и по вертикалните чела на панела са разположени еластични надуваеми страници 21, 22, 23, 24 от черен поглъщащ материал, а върху външната и вътрешната серпентини са разположени прозрачни слоеве 6, 6-а, чиито вертикални краища са обратно подгънати и фиксирани към повърхностните слоеве 9.

Литература:



1. RU 94042324.




Папка 03.

Панели и връзки между панели с повишена огнезащита.

10 бр.




Папка 03.

Публикация № 1.

Патент за полезен модел BG № 121 Y 1.

Връзка между панели.

Връзка между панели, при която десният край на повърхностния слой от левия панел по отношение на връзката е разположен непосредствено под левия край на повърхностния слой на десния панел, като при свързване на левия с десния панел еластичните им пълнежи са опрени по скосената част. Откъм всяка външна стена на връзката между десния край на повърхностния слой на левия панел и левия край на повърхностния слой на десния панел е разположена успоредна на тях част, принадлежаща на М- образна страница от десния панел. Другата успоредна част, принадлежаща на М- образната страница от левия панел, е разположена под десния край на отклонения навътре повърхностен слой на левия панел.

Папка 03.

Публикация № 2.

Патент за полезен модел BG № 122 Y 1.

Панел.

Панел, в чиято лява страница е изпълнен зъб, а в дясната- глъб, като в глъба има уплътнение, а зъбът е оформен в топлоизолацията и в него са изработени жлебове. Във всеки жлеб е разположен по един огнеупорен лист, върху единия край на който има уплътнение. Другият му край е разположен върху половината на страницата на зъба. Средната част на листа е изпъкнала срещу уплътнението, като в свързано положение на два панела средната част на листа е двойно огъната срещу челата на повърхностните слоеве и е хоризонтално разположена срещу уплътнението от жлебовете.

Папка 03.

Публикация № 3.

Патент за полезен модел BG № 336 Y 1.

Пожароустойчиво съединение между трислойни панели.

Съединението намира приложение в строителството при защита на трасето на електроинсталациите между трислойни панели, челно свързани помежду си на глъб и зъб. В жлебовете, оформени в габарита на панелите от външните им слоеве, е разположено призматично тяло, изпълнено от набъбващ състав. Между хоризонталната част на призматичното тяло и външния слой на панелите, при конзолния им край, е оформено празно пространство.

Папка 03.

Публикация № 4.

Патент за полезен модел BG № 408 Y 1.

Укрепваща конструкция между стенни панели.

Укрепващата конструкция ще намери приложение в строителството на промишлени хладилници. С нея се отстранява топлинният мост при стената на хладилната камера, повишава се сигурността на закрепване към пода и тавана, фугите между панелите и конструкцията имат противопожарна защита, като набъбващият състав е защитен срещу конденза, който се образува в камерата и оказва разрушително въздействие при замразяването и размразяването й. Укрепващата конструкция е изпълнена от вертикален призматичен елемент, съставен от две части – метален ъглов профил, завършващ в горния и долния си край с хоризонтални плочи, и триъгълно призматично тяло, изпълнено от набъбващ състав. Тялото е разположено в пространство, оформено между две двете стени на ъгловия профил. Хоризонталната част на призматичното тяло от страната на помещенията е покрита с лесно стопяем слой. Укрепващата конструкция представлява свързващо перо, разположено в триъгълните жлебове на съседните панели. Хоризонталните плочи са закрепени към пода и тавана със съединителни елементи.

Папка 03.

Публикация № 5.

Патент BG № 61281 В 1.

Връзка между панели.

Връзката между панели, свързани с перо, съставено от външна профилна част е запълнена с минерален пълнител, като външната профилна част е оформена като двойка керамични профили с полукръгло очертание на напречното сечение. Профилите са разположени между свързваща шина и краищата на повърхностните слоеве. В пространството на ъгъла , затворено от краищата на повърхностните слоеве, страницата и външната повърхност на керамичните профили, е разположен минерален пълнител от насипен материал, например перлитов пясък.

Папка 03.

Публикация № 6.

Патент BG № 61659 В 1.

Пожароустойчива челна връзка между панели.

Връзката между панели осигурява ефикасна противопожарна защита на фугите. Всеки панел е образуван от два успоредни повърхностни слоя с топлоизолационен слой между тях. В краищата на панелите, в областта на челната връзка, под повърхностния слой , има пожароустойчив, саморазпенващ и разбухващ се при допир с въздуха материал. Краищата на повърхностните слоеве на панелите са с отвори и са оформени като триъгълни призми. В тях е разположена изработена от разтопяем при 600 С материал цилиндрична тръба. В нея е поместен пожароустойчив, разбухващ се материал. Във всеки панел, между срещуположните му триъгълни призми, е оформена по една надлъжна страница с горен метален слой, конзолен край и долен метален слой. При свързване на два съседни панела краищата на горния метален слой се разполагат върху долния метален слой. И в двата слоя са оформени надлъжни жлебове, в които се поместват уплътнения и срещу които са разположени върховете на триъгълните призми.

Папка 03.

Публикация № 7.

Патент BG № 62413 В 1.

Огнезащита на фуга.

Изобретението се отнася до огнезащита на фуга и ще намери приложение в строителството. С него се постига огнеустойчивост на връзката за минимално време при съсредоточено огнево въздействие. Във фугата е разположена огнезащитна маса, във вид на пръчка. Част от пръчката, която е извън това огнево въздействие, остава цялостна. При реконструкция и изтекъл срок на годност пръчката може да се отдели от стената и да се рециклира повторно, с което се предотвратява замърсяването на околната среда. Огнезащитната маса, разположена в жлебове, е изпълнена във вид на пръчка, обвита в лесностопяема обвивка. Тялото на пръчката заедно с обвивката е плътно опряна до части от перфорираните стени, имащи отвори. Стените са продължение на повърхностния слой на панела. Пръчката има формата на жлеба и отворите, след като набъбналата част от нея заема съответните им пространства.

Папка 03.

Публикация № 8.

Патент BG № 62704 В 1.

Метод за изготвяне на трислоен панел с повишена огнеустойчивост.

Методът ще намери приложение при изграждането на стени с изисквания за повишена огнеустойчивост. С него се увеличава огнезащитата на панелите и стените като цяло, като включените огнезащитни маси се предпазват от директното въздействие на околната среда. По метода предварително се изготвят пръчкообразни тела от огнеустойчив материал, които се разполагат непосредствено върху вътрешната страна на покриващите слоеве между тях и топлоизолацията. При изготвянето на пръчкообразните тела огнеустойчивата кашообразна смес се отлива върху лесно стопяема непропусклива обвивка в хоризонтални кофражни форми с напречно сечение на правоъгълен триъгълник и се изсушава непринудително. Преди окончателното й втвърдяване сместа се пресова до получаването на пръчкообразни тела, с три различни вида плътност. Телата се залепват непрекъснато и последователно върху вътрешната страна на покриващите слоеве по цялата им дължина.

Папка 03.

Публикация № 9.

Патент BG № 62741 В 1.

Двупластов външен слой на хладилен панел.

Със слоя се постига повишена огнеустойчивост на стените съобразно хладилно-технологичния режим на камерите. Той ще намери приложение в строителството при изграждане на стени на хладилни камери от трислойни панели. Двупластовият външен слой е съставен от два листа, като повърхностният слой е перфориран по цялата си площ. Вътрешният лист, разположен върху междинния слой на панела, е гофриран и съставен от скосени участъци, редувани от прави участъци. Връзката между перфорирания и гофрирания лист на слоя е осъществена чрез огънатите крайни участъци на повърхностния лист. Този лист и участъците на гофрирания лист са успоредни и са разположени на известно разстояние един от друг. Между перфорирания лист и скосените части на гофрирания лист са оформени въздушни пространства, в които са разположени сухи огнеустойчиви маси.

Папка 03.

Публикация №10.

Патент BG № 63219 В 1.

Многослоен панел с повишена огнезащита и връзки между панели.

Изобретението намира приложение в строителството при изграждане на стени на сгради, изискващи повишена огнеустойчивост. Многослойният панел с повишена огнеустойчивост включва два външни гофрирани слоя и междинен топлоизолационен слой. Към едното вертикално чело на панела е присъединена свързваща двойно вилкообразна вложка. От външната страна на панела, върху единия гофриран слой е разположен външен покриващ пожароустойчив лист, чиито краища са завити в рула, разположени съответно в овалните вдлъбнати жлебове. От вътрешната страна на панела, върху другия гофриран слой, е разположен вътрешeн покриващ пожароусто- йчив чист, единият край на който е завит в руло, разположено в лявата овална вертикална гофра. Другият му край обхваща изцяло свързващата двойно вилкообразна вложка, в чиято вътрешна вилка е разположен навитият в руло край на вътрешния покриващ лист. Върху външния и вътрешния покриващ лист са разположени съответно външен и вътрешен повърхностен пожароустойчив лист, които имат завити в рула краища, разположени във вдлъбнатите триъгълни гофри на гофрираните слоеве.






Папка 04.

Преминаване на инсталационни тръби през стени.

6 бр.

( От А-1 до Б- 2 )

( 2+2 бр.)

Папка 04.

Публикация № 1.

Патент за полезен модел BG № 61 Y1.

Устройство за преминаване на инсталационна тръба.

Устройството намира приложение в строителството. То е опростено и с висока степен на оперативност и обръщаемост на елементите. Устройството съдържа обхваната от еластична топлоизолация инсталационна тръба. Около инсталационната тръба е изпълнена конусна втулка, а между еластичната топлоизолация и конусната втулка е разположено антисцепително покритие.

Папка 04.

Публикация № 2.

Патент за полезен модел BG № 62 Y1.

Връзка между панел и инсталационна тръба.

Връзката намира приложение в строителството. Тя се монтира и демонтира за по-кратко време и е с подобрено уплътнение. Връзката е съставена от еластична топлоизолация, а инсталационната тръба е обхваната от втора тръба. В еластичната топлоизолация има еластичен език, разположен между инсталационната тръба и втората тръба. Еластичният език е с трапецовидно или правоъгълно напречно сечение.

Папка 04.

Публикация № 3.

Патент BG 62528 В1.

Модулна проходна вложка за инсталационни тръби.

Вложката намира приложение в строителството на хладилни и други сгради. С нея се осигурява възможност за бързо монтиране и демонтиране на инсталационни тръби с различен диаметър при използване на опростена технологична екипировка, като се постигат необходимите паро-, топло- и газонепропускливост. Вложката се монтира в отвор на стенен панел и включва концентрично разположени един в друг тръбни елементи, свързани помежду си посредством външни и вътрешни противоположни резби. Елементите са съосно разположени на инсталационната тръба. Външният тръбен елемент е издаден двустранно от габарита на панела и е фиксиран към него. Вътрешният тръбен елемент е с по-голям диаметър от диаметъра на инсталационната тръба.

Папка 04.

Публикация № 4.

Патент BG 62529 В1.

Модулна инсталационна вложка.

Модулната вложка ще намери приложение при изграждане на хладилни камери. Тя има повишена експлоатационна гъвкавост, като монтажът и демонтажът й са опростени. Вложката се състои от плътно тяло и основна тръба, оформени във вид на общо цилиндрично твърдо тяло, в което са разположени централен отвор и двойки отвори с еднакви диаметри , предназначени за вместване на инсталационни тръби със съответни на тях диаметри. За да не се саморазвиват, инсталационните тръби са закрепени към цилиндричното тяло чрез законтрящи елементи. Цилиндричното тяло от своя страна е закрепено към панела също чрез законтрящ елемент. Всички инсталационни тръби са изпълнени с външни коничти резби, съответстващи на вътрешните конични резби на всяка от двойките отвори. Тялото е разположено във вътрешната резба на външното еластично тяло с уши, оформящи легло в стенния панел.

Папка 04.

Публикация № 5.

Патент BG 62530 В 1.

Метод за монтаж на инсталационна тръба през трислоен панел с вътрешен еластичен топлоизолационен слой.

Изобретението се отнася до метод за монтаж на инсталационни тръби, преминаващи през стени, изпълнени от трислойни панели с вътершен еластичен топлоизолационен слой, и ще намери приложение при строителството на хладилни камери. С метода се постига качествено уплътнение между инсталационната тръба и панела по цялата дължина на преминаването й през панела, като се използват специфичните качества на вътрешния еластичен топлоизолационен слой. Съгласно метода в отвора на външните слоеве и през непрекъснатия вътрешен еластичен топлоизолационен слой на панела се прострелва еластична тръбообразна обвивка. От едната страна на панела, в издадения край на обвивката, се въвежда първа гладка инсталационна тръба, затворена във външния си край с еластична тапа. Тръбата, с разположената върху нея обвивка, се фиксира към външния слой на панела чрез едната къса фланцова тръба. От противоположната страна на панела, в издадения край на обвивката, се въвежда втора гладка инсталационна тръба, през която се въвежда нагнетателна тръба с перфориран конусообразен накрайник. Инсталационната тръба с разположената върху нея обвивка се фиксират към външния слой на панела чрез другата къса фланцова тръба. През накрайника се нагнетява въздух в еластичната обвивка, която се разширява до необходимия диаметър, при което свободното вътрешно пространство между фланцовите тръби, външните слоеве и еластичната обвивка се запълва от еластичната топлоизолация на панела.

Папка 04.

Публикация № 6.

Полезен модел с рег. № 101576.

Съобщение по чл. 47, ал.7 от ЗП.

Устройство за преминаване на инсталационна тръба през хладилен панел.

Изобретението се отнася до устройство, което осигурява допълнителна топлоизолация на премостващата тръба извън панела и дава възможност за напасване в рамките на еластичността на материала на тапата преди притискането й в гнездото. Устройството включва два влизащи един в друг тръбообразни елементи, като първият елемент е разположен неподвижно в съответен отвор на панела, при което в по-малкия отвор на първия елемент е въведен втория елемент с форма на пресечен конус, издаден частично извън панела с малкия си диаметър, равен на външния диаметър на инсталационната тръба. В пространството, оформено от двата елемента е разположено еластично уплътнително тяло, в което централно е въведена инсталационна тръба. Отворът в строителния елемент- стена, панел, подова плоча, е изпълнен като пресечен конус с помощта на неподвижно закрепен пресечен конус към тялото на елемента. В по-малкия отвор на неподвижно закрепения пресечен конус е разположен втори тръбообразен елемент, имащ формата на пресечен конус, така че по-голяма част от този конус е разположена извън тялото на елемента. В по-малкия отвор на този конус е разположена премостваща тръба, която в зоната на елемента е обхваната ротационно- симетрично от еластично уплътнително тяло, имащо основа, в която е оформен централен отвор, съответстващ по размери на по-малкия отвор от неподвижно закрепения пресечен конус. В този централен отвор е разположен трети тръбообразен елемент, имащ формата на пресечен конус, чийто размери и форма са равни на втория тръбообразен елемент с формата на пресечен конус. По- голямата част от този пресечен конус е разположена извън основата, а почти цялото тяло на този пресечен конус е извън дебелината на елемента. Еластичното уплътнително тяло е разположено в отвора на неподвижно закрепения конус, в отворите и на двата равни по форма и размери пресечени конуса, където то обхваща външната повърхност на премостващата тръба на разстояние по-голямо от дебелината на елемента. Част от еластичното тяло е разположено в зоната на съединителните средства, между вътрешния слой на елемента и устройството.













Папка 05.

Връзка между панели, осигуряващи многовариантност на изпълнението им.

2 бр.




Папка 05.

Публикация № 1.

Патент BG 61278 В 1.

Метод за изпълнение на връзка между елементи.

Съгласно метода за изпълнение на връзка между елементи най-напред към всеки ъгъл на елемента се монтират първа, втора, трета и четвърта профилна част, като между първата и втората част се образува един жлеб, а между третата и четвъртата профилна част- втори жлеб. Най- напред в страниците се оформят леглата и в леглото на панела при страницата се монтира чрез винт първа профилна част със скосени под 450 краища. Към края се присъединява скосеният под 450 край на ф-образния дюбел, след което се монтира чрез винт втората профилна част в леглото при страницата. Поставя се чрез винт третата профилна част на присъединения панел, който заедно с третата част се монтира плътно до дюбела. Най-накрая се монтира чрез винт четвъртата профлина част , която се присъединява към страницата на панела, като мястото на жлебовете с трапецовидно напречно сечение е заето от дюбела.

Папка 05.

Публикация № 2.

Патент BG 61280 В 1.

Връзка между панели.

Панелите имат страници с подковообразна форма и са разположени една срещу друга. Във всяка страница е разположен по един огънат еластичен елемент с външна подковообразна повърхност, поне част от която е незалепена, и с вътрешна незалепена допирна част, образувана от огъването на огънатия еластичен елемент. Поне два Т- профила са разположени с рамена по направление на незалепените части на външните подковообразни повърхности на елементите и / или по направление на вътрешната им незалепена допирна част.

Папка 05.

Еднопространствени сглобяеми обеми от панели.

2 бр.




Папка 05.

Публикация № 4.

Патент BG 63645 В 1.

Стенно ограждане от отваряеми панели- врати.

Ограждането намира приложение при изграждане на хладилни камери за съхранение на хранителни продукти. Създадена е възможност за самостоятелно отваряне на всеки избран панел от стената. Стенното ограждане е оформено от основни панели- врати и затварящи панели- врати, закрепени с единия си вертикален край към носеща конструкция. Всеки панел се състои от външен, вътрешен и междинен топлоизолационен слой. По четирите страници на панелите са разположени със стеблото им навън вложки с Т- образно сечение. От двете страни на стеблото има обкантващи профили, с оформени в тях улеи, разположени един срещу друг. Между профилите и в улеите е разположено еластично уплътнение, оформящо двоен фалц при фугата между съседните панели.

Папка 05.

Публикация № 5.

Патент BG 63646 В 1.

Сглобяема хладилна камера.

Камерата намира приложение в строителството на промишлени хладилници. Състои се от вертикално наредени многослойни панели, изпълнени от листови слоеве и топлоизолационен слой, като панелите са челно свързани помежду си. Две срещулежащи стени на камерата са изпълнени от вертикално наредени панели, а другите две срещулежащи стени- от хоризонтално наредени панели. Всеки многослоен панел се състои от тройно огънат еластичен топлоизолационен слой с успоредни стени, между които са разположени два външни листови слоя и среден листов слой, свързани помежду си със съединителни средства. По външната повърхност на топлоизолационния слой метрично са изпълнени прорези, в които е въведена облицовка. Многослойните панели са наредени между хоризонтални и вертикални U- образни водещи профили, разположени по ръбовете на камерата и неподвижно свързани помежду си и към подовата конструкция. Рамената на U- образните водещи профили са въведени между външните носещи слоеве на панелите и незалепените към тях краища на топлоизолационния слой.

Папка 05.

Метод за полагане и съединяване на рулонни покриващи ивици върху покривна повърхност и покривна покривка, изпълнена по метода.

1 бр.




Папка 05.

Публикация № 6.

Патент BG 62526 В 1.

Метод за полагане и съединяване на рулонни покриващи ивици върху покривна повърхност и покривна покривка, изпълнена по метода.

Изобретението намира приложение в строителството при покриване на скатни покриви с гъвкави рулонни материали, като се отстранява деформирането на краищата на съединяваните гъвкави ивици по време на експлоатация. Ивиците се залепват частично, като незалепеният край на предходната ивица се въвежда през прореза във вътрешното пространство на съединителен тръбообразен елемент, след което върху залепената ивица се полага рулото на следващата покриваща ивица. Десният край на ивицата също се въвежда през прореза във вътрешното пространство на съединителния елемент, при което двата края на ивиците се фиксират в съединителния елемент и помежду си посредством еластичен клинообразен елемент. След това рулото се прехвърля над елемента до разполагането на прореза и елемента върху покривната повърхност. Покривната покривка е съставена от гъвкави покриващи ивици, частично залепени към покривната повърхност, и съединителен тръбообразен елемент, разположен перпендикулярно на билото на покрива, при което двата съседни незалепени края на ивиците са въведени през прореза във вътрешното пространство на елемента и са фиксирани към него и помежду си чрез другия елемент. Прорезът на съединителния елемент е разположен върху покривната повърхност.




Общ брой публикации:

43 бр.

16 бр.








Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница