Конкурс за заемане на академична длъжност „доцент" обявен от "Св. Климент Охридски"



Дата15.01.2018
Размер56.85 Kb.
#47412
ТипКонкурс
СТАНОВИЩЕ
по конкурс за заемане на академична длъжност „доцент” обявен от ”Св. Климент Охридски” (Обн. ДВ, бр. 23 от 17.03.2017 г.) по област на висше образование 3. Социални, стопански и правни науки, професионално направление 3.6. Право – Гражданско и семейно право

на доц. д-р Анета Методиева Антонова, преподавател по гражданско и семейно право в Юридически факултет на ”Св. Климент Охридски”, катедра Гражданскоправни науки, член на научното жури


Основание за представяне на становището:

Със заповед № РД-38-254/03.05.2017 г. на Ректора на СУ „Св. Климент Охридски” съм определена за член на научното жури по конкурса за заемане на академичната длъжност „доцент“ по професионално направление 3.6. Право (Гражданско и семейно право), с участник в конкурса гл. ас. д-р Галина Петрова Димитрова.
1. На основание чл. 27, ал. З от Закона за развитието на академичния състав в Република България (ЗРАСРБ) намирам, че кандидатът отговаря едновременно на всички условия по чл. 24, ал. 1, точки 1, 2, букви „а" и „б", т. З и ал. З от ЗРАСРБ за заемане на академичната длъжност „доцент" по професионално направление 3.6. Право (Гражданско и семейно право). Видно от представените по конкурса документи, гл. ас. Галина Димитрова е придобила научната степен „доктор по право“ през 2013 г. въз основа на успешна защита на дисертационен труд на тема „Прекратяване на осиновяването по българското семейно право“. От 2011 г. насам кандидатът заема длъжността „главен асистент“ в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски”.

2. В конкурса Галина Димитрова участва с две монографии и 5 статии. Те не преповтарят представените трудове за придобиване на научната и образователна степен „доктор“. С оглед на това тези научни творби следва да бъдат взети предвид от научното жури по този конкурс.

Представеният в конкурса монографичен труд , „Договорът за аренда в земеделието“, София, Нова звезда, 2016 г., в обем от 240 печатни страници. както и монографията „Настойничество и попечителство“, София, Нова звезда, 2016 г., в обем от 194 печатни страници, отговарят на изискванията на чл. 29, ал. 1, т. 3 на Закона за развитието на академичния състав на Република България.

Цялата научна продукция на кандидата е по конкурсната специалност – Гражданско и семейно право. Представените от кандидата научни произведения се отличават като цяло със следните особености: обхващат теми с важно теоретико-приложно значение; разработени са при използване на знания от други правни отрасли.

3. Сред научната продукция на кандидата особено място заема представеният от него монографичен труд „Договорът за аренда в земеделието ”. Значението на труда се обуславя от неговия обект на изследване. Нуждата от такова изследване днес е обусловена както от липсата на цялостно теоретично разработване на проблематиката у нас, каквото монографията безспорно представлява, така и от необходимостта критично да се анализират известни доктринални виждания и практика.

Научната новост на труда се състои в това, че за първи път у нас задълбочено се анализират въпросите относно арендата в земеделието. Обхванато е цялото многообразие на правни проблеми, свързани със сключването, изменението и прекратяването на договора за аренда, както и с правата и задълженията на арендодателя и арендатора.

Актуалният характер на избраната от автора тема е безспорен. Той се предпоставя както от необходимостта от задълбочено изследване на правната уредба на института на арендата, така и от обобщаване на съдебната практика.

Изложението е структурирано в предговор, три глави и заключение. Систематиката на автора е логична и следва да бъде споделена. Тя е съобразена със спецификата на изследваното правно явление.

Самият факт, че трудът е първото у нас монографично съчинение по проблема представлява принос в юридическата наука.

Приносен характер има изследването на въпроса кой следва да получи застрахователното обезщетение при настъпване на застрахователно събитие,засягащо арендувания обект – арендодателя или арендатора

Интерес представлява анализът на договора за преаренда.

Достойнство на труда е изследването на въпроса относно основанията за прекратяване на договора за аренда.

Приносен характер има разглежднето на въпроса относно съдържанието на понятието „земеделски продукти“.

Приносни моменти разкрива и изследването на вписването на договора за аренда в нарочен регистър от поземлените комисии.

4. Второто монографично съчинение, с което кандидатът участва в конкурса е „Настойничество и попечителство“. Изложението е структурирано в предговор, три глави и заключение. Направен е сравнителен анализ на правната уредба на настойничеството и попечителството във Франция, Белгия, Италия, Русия и Беларус. Принос на автора е критичното изследване на въпросите за съотношението между основанията за поставяне на дете под настойничество или попечителство, от една страна, и основанията за прилагане на мярката за закрила – настаняване извън семейството, от друга.

Интерес представлява анализа на въпроса относно отговорността на настойника за вреди , причинени от лицето, поставено под пълно запрещение.

Подкрепа заслужава предложението de lege ferenda да се регламентира задължение на органа по настойничество и попечителство да уведомява родителите на лицето, поставено под запрещение, когато последното няма дееспособен съпруг, че са негови настойници или попечители.

Приносен характер има изследването на представителната власт на родителите на лицето, поставено под пълно запрещение, в качеството им на настойници.

Приносни моменти разкрива и анализа на правомощията на заместник-настойника и заместник-поръчителя.

Монографичните изследвания са написани на точен юридически език. Поддържаните от автора становища са добре обосновани и аргументирани. Направени са уместни критични бележки по отношение на действащата у нас уредба и практиката по прилагането й.

Към автора биха могли да се направят и някои критични бележки. Не мога да споделя изразената от автора в монографията „Договорът за аренда в земеделието” теза, че договорът за аренда при ликвидация, респ. несъстоятелност на юридическото лице - страна по него се прекратява при заличаването на субекта от търговския регистър. Това би означавало напр., че синдикът след постановяване на съдебното решение за обявяване на длъжника в несъстоятелност следва да изпълнява задълженията по договора, тъй като последния не е прекратен.

Също така считам за спорна и неаргументирана тезата на автора, изложена в монографията „Настойничество и попечителство“, че действията на органа по настойничество и попечителство, тъй като са действия по изпълнение на закона, имат подзаконов характер.

5. За участие в конкурса доктор Димитрова е представила следните публикации по номенклатурата на конкурса за доцент: Прекратяване на договорите за наем и аренда при влизане в сила на решението за уедряване на имоти по чл. 37е ЗСПЗЗ. – Собственост и право, 2016, № 2, с. 32-37.; Договорът за преаренда на държавни и общински земи. – Собственост и право, 2016, № 4, с. 22-25.; Настаняване в приемно семейство на дете, поставено под настойничество или попечителство. – Общество и право, 2016, № 5, 65-74.; Отдаване под аренда на държавни и общински земи без търг или конкурс. – Собственост и право, 2016, № 7, с. 33-40.; Изменение и прекратяване на договора за наем на основание чл. 37л ЗСПЗЗ и чл. 101 ППЗСПЗЗ. – Собственост и право, 2016, № 10, с. 23-29.

Научни трудове на д-р Димитрова, представени за конкурса, отговарят на изискванията на закона. В тях се съдържат многобройни ценни научни приноси. Кандидатът е демонстрирал своите възможности да формулира и аргументира научните си тези.

Въз основа на изложеното намирам, че гл. ас. д-р Галина Петрова Димитрова отговаря изцяло на всички условия по чл. 24, ал. 1, точки 1, 2, букви „а" и „б", т. З и ал. З от ЗРАСРБ и чл. 105 от Правилника за заемане на академичната длъжност „доцент" в СУ„Св. Климент Охридски” по професионално направление 3.6. Право ( Гражданско и семейно право) и препoръчвам на уважаемите членове на научното жури да приемат решение, с което предлагат на Факултетния съвет на Юридическия факултет избирането на д-р Галина Петрова Димитрова за доцент по гражданско и семейно право в ЮФ на СУ ”Св. Климент Охридски”

София, 25 юли 2017 г.



Член на научното жури: ____________

(доц. д-р Анета Антонова)
Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница