Конкурса за заемане на академичната длъжност „професор" по научна специалност Филология (антична култура), обявен от су „Св. Климент Охридски"



Дата30.04.2017
Размер58.17 Kb.
#20310
ТипКонкурс


СТАНОВИЩЕ

по конкурса за заемане на академичната длъжност „професор”

по научна специалност 2.1. Филология (антична култура),

обявен от СУ „Св. Климент Охридски”

в ДВ, бр. 58/26.07.2016 г.

от доц. д-р Анна Б. Николова

член на научното жури

Единственият кандидат в конкурса доц. д-р Виолета Петрова Герджикова е завършила Националната гимназия за древни езици и култури (1982 г.) и специалността „Класическа филология” в Софийския университет (магистър по класическа филология 1987 г.). От 1991 г. до 1997 г. е асистент и старши асистент по антична култура в катедрата по класическа филология. От 1998 г., когато защищава дисертация на тема „Идеи и понятия за култура в старогръцката проза V-IV в.”, до 2006 г. е главен асистент, а от 2006 г. до днес доцент в същата катедра.

*

За конкурса са представени 21 статии и една монография. Настоящето становище се базира на нея и на 19-те авторски публикации, като се отчита високата версираност в областта на старогръцката литература и култура в Граници и диалектика на устно и писмено в старогръцката култура и литература според изследванията на Богдан Богданов (в съавторство с доц.д-р Н. Панова) и в увода към Речи на Изократ (в съавторство с Н. Шаранков). Всички публикации са от периода 2006-2016 г. след получаване на научното звание доцент. Във всички текстовият анализ достига до изводи, отнасящи се до различи аспекти на античната култура, в пълно съответствие с научната специалност на конкурса.



Осем статии разглеждат различни страни на проблема за мястото на заниманията с класическата древност в наши дни, а и за класическата филология в България от създаването й през 1921 г. до днес.

Особено важна за разчитане на тенденциите в българската литература в контекста на различни културни и обществени статуси е ,според мене, In the Labyrinth of Allusions: Ancient Figures in Bulgarian Prose Fiction. Точно доловените насочващи щрихи за явяващите се персонажи и символи (Одисей, Орфей, Лабиринтът) могат да дадат основата за едно много по-обемно изследване, осветляващо в дълбочина пътя на сближаването на българската литература с класиката.

Също тъй важна, но вече по-специално за историята на класическото образование у нас и на основателите на катедра класичека филология, е статията Филологията като наука и като хуманитарна култура: визии и модели на основателите на класическата филология у нас – размисъл за съдбата на специалността, особено важен в навечерието на нейната 100 годишнина.

Контурът на присъстието на класиката днес минава през няколко характеризиращи съвременната култура зони: интернет (Knowing of Antiquity in the Social Net: Experiences, Games, Boundaries; Why Classics or How Do Classics Departments Advertise What They Sell on the Internet) , хеви метъл (Quidquid Latine dictum, altum videtur. Метъл поезия и латински; Латинските фрази в текстовете на Moonspell ) кино („Сатирикон” на Фелини през погледа на критици и класици). Мнението на авторката във всяка статия е изградено върху задълбочено познаване на текстовия материал и на необходимата литература. Oттук и важността на констатациите й за статуса на класичекото образование, на латинския език и на екранизацията на класически текстове.

11 статии почиват на анализ на антични текстове и като източници на познание за идеите и понятията на античната култура. 4 от тях, свързани с изследването на Изократ, започнало в докторската дисертация на В. Герджикова, продължават с наблюдения върху културната парадигма, очертана в речите му (Културното пространство в речите на Изократ на фона на „Одисея”), погледа му върху драмата (Жанр и действителност: Изократ за драмата със сбита версия на английски в Isocrates on Dramatic Рoetry), върху проблема за самоидентификацията (Митологичният образ и погледът към чуждото и своето у Изократ – случаят Бузирис). Преглед и лична позиция за тълкуванията на най-известното стихотворение на Сафо, дискутирано векове наред, дава статията Сафо в мрежата на интерпретациите

Останалите 6 статии са посветени на римската литература и културата на Рим, почти липсваща от полезрението на българската хуманитаристика, традиционно обърната повече към старогръцката култура и литература. Централно място заема поезията на Катул, много сполучливо избран литературен материал за наблюдаване на нюансите на усещането за идентичност у поета от Верона в пространството на Рим. Въз основа на проницателен филологически анализ се доказва използването на дома и града като означения на пространства на реализиране съответно на интимна близост и отворена общодостъпност (Places of closeness and estrangement : spaces in three poems of Catullus ( 68, 37, 58). В символиката на видимост/невидиост се открива индикация за разколебаната иденичност, един от основните проблеми на Катуловата поезия (Видимост и невидимост в поемата „Атис” на Катул). Пак „през погледа на погледа”, в термините на „виждане-невиждане” е изследвана рецепьцията на пресонажа на Ариадна (Looking (at) Ariadna: Vision and Meaning in Catullus, Ovid and Hofmannsthal) – амбициозно намерение, заслужаващо задълбочаване в посока opus mixtum, какъвто е „Ариадна на Наксос” на Хофманстал. Прочитът на инвективите на Катул в понятийната мрежа на Ж. Батай ги изяснява и като засягащи цивилизацията въобще (Секс, телесност и цивилизация: поглед през стихотворенията на Катул).

Погледът върху Рим от това време не е едностранен: поведението и общуването на социалния и културния елит в рамките ма традиционните римскн ценности се тълкува въз основа на текстов материал от изключително важната Цицеронова кореспонденция чрез съвременни антрологични модели (Quintus Filius tricked: Cicero ad Atticum 13.42)

Ориентирането на изследователските интереси на В, Герджикова към I в.сл.Хр. представя статията The Rhythme of the Day: Poetry and Prose. A Reading to Martial, която задълбочава нахвърляни през 2004 г. наблюдения. И то е резултат на вътрешна логика, която свързва Катул от Верона с Марциал от Билбилис чрез общия за двамата проблем за самоидентичността на поета, който по произход не е римлянин, в лабиринтите на caput mundi.

Сред всички статии изпъква Природа и култура в римската villa urbana с поглед към тази вила като особено културно пространство, изградено сред природата, за да я направи използваема от човека по неговия начин – като разчлененост, подредености структура (стр. 71). Изследвано е съотношението природа-култура във физическата реалност на вилата, нейната социална реалност и културата на вилата като текст главно въз основа на Плиниевата кореспонденция. Тези аспекти и няколкото ясно формулирани мотиви–индикатори на нагласата на римския автор – умереност, съобразяване на архитектура и природа, съотношение между вътрешно и външно пространство (стр.70 сл.) могат да послужат като опорни точки при бъдещи изслеване на подобни антични текстове..

Несъмнено най-значим и приносен труд е монографията Градското пространство в поезията на Марциал (2016), `чиято стабилност почива на отлично познаване на античния текст и на класическите и новите изследвания на този автор (вж. библиографията, стр. 139-144), а оригиналността му – на фокусирането върху присъствието на въшното пространство във върешното пространство на текстовете (стр. 18). Така пространственото ориентиране и поведение се свързва с визията за собствената идентичност – задача без съмнение културноисторическа, опит за доближаване до разбирането как хората в Рим от I в.сл.Хр. преживяват своя живот (стр. 19). В безукорен академичен стил трите еднакви по обем глави разглеждат общата картина на града (Градски пейзаж, стр. 23-64), вътрешната му разчлененост (Вътрешни маршрути, стр. 65-108) и протичането на времето в него (Време и пространство, стр. 109-131). Напълно обосновани са изводите в заключението, че пространството на града в епиграмите на Марциал се проявява като преживяно просранство – гледано, усещано, мислено, преодолявано и като място, където човек си пробива път към малки и големи цели (стр. 136) и че противоречията в образа на града указват на сложното самоидентифициране (стр. 137).

*

Доц. д-р Виолета Герджикова преподава в катедрата по класическа филология във ФКНФ на СУ от 1991 г. В момента води курсовете по дисицилините Увод в класическата филология, Старогръцка култура, Римска култура и Академическо писане в катедрата в Софийския университет, има лекционни курсове по латински език и старогръцка литература в Пловдивския университет, преподавала е латински език и автори (специалност класическа филология), антична култура в специалността културология (ФФ на СУ) и латински език в различни специалности на ФКНФ.



От 1997 до 2016 г. е участвала в 10 изследователски и научно-приложни проекти. През десетилетието 2006-2016 г. е имала доклади на 27 научни конференции у нас и в чужбина. Съавтор е в написването на 12 учебници и учебни помагала. Отличните й качества на редактор се проявяват особено отчетливо в списването на Studia Classica Serdicensiа.

*

Поради изключително високите качества на научните изследвания на доц. д-р Виолета Петрова Герджикова, на нейната преподавателска работа и най-дълбоката й съпричастност към всички дейности, подкрепящи класическото образование и култура у нас, с пълна увереност подкрепям кандидатурата й за академичната длъжност професор по 2.1. Филология (антична култура) в катедрата по класическа филология при Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски”..



6 декември 2016 г. доц. д-р Анна Б. Николова


Каталог: index.php -> bul -> content -> download
download -> Литература на народите на Европа, Азия, Африка, Америка и Австралия
download -> Дипломна работа за придобиване на образователно-квалификационна степен " "
download -> Рентгенографски и други изследвания на полиестери, техни смеси и желатин’’ за получаване на научната степен „Доктор на науките”
download -> Св. Климент Охридски
download -> Акад. Илчо иванов димитров (1931 – 2002) фонд 20 опис 1
download -> Азбучен списък на преподавателите
download -> Климент охридски” университетски архив
download -> График за провеждане на семтемврийската (поправителна) изпитна сесия на магистърска програма „политическа социология учебна 2014/2015 г. Поправителна сесия от 24 август до 11 септември 2015 г
download -> Обявява прием на студенти


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница