План-конспект на урок по български език
Изготвил: Диляна Пламенова Иванчева
Специалност: Славянска филология – чешки език
Факултетен №: 0503049
Тема на урока: Въпросителни местоимения
I. Цели на урока:
-
Образователни (информационно-познавателни):
-
Да се затвърдят знанията за личното местоимение и неговите форми.
-
Възпитателни:
-
Възпитаване на естетически, етически и общочовешки ценности чрез текстовете .
-
Чрез хода на урока убеждаваме в изразителните възможности на българския език.
-
Развиващи (комуникативно-практически):
-
Учениците сами да умеят да откриват с каква част на изречението са употребени местоименията.
-
Чрез редактиране на конкретни текстове се създават умения за развитие и усъвършенстване речта на учениците, както и стремеж към правилен и точен изказ.
-
Развиване на умения за самостоятелна работа с текст.
II. Вид на урока
-за нови знания
III. Методи
-
беседа, самостоятелна работа.
IV. Ход на урока
Актуализация на стари знания :
Въпрос: Коя част на речта наричаме местоимение?
Отговор: Местоименията са изменяема част на речта, която замества имената и
свързва изреченията в текста.
Въпрос: Какви граматични признаци притежават личните местоимения?
Отговор: Личните местоимения имат лице, число, род ( само в 3л. ед. ч.), падеж, пълна и кратка форма ( без именителен падеж ).
Въпрос: Кои са личните местоимения в именителен, винителен и дателен падеж? Избройте ги.
Учител: Открийте местоименията в изречението: Какво е това, кажи ми! Определете техния вид и направете граматичен разбор.
това – показателно местоимение, ед.ч., ср. род,
ми – лично местоимение, 1л., ед.ч., дателен падеж, кратка форма.
Учител: Обърнете внимание на думата какво. Каква е тя като част на речта?
Отговор: Думата какво е местоимение и по-точно въпросително местоимение.
Учител: През този час ще се запознаем с въпросителните местоимения.
-
Същност и употреба на въпросителните местоимения - въпросителното местоимение замества имена на неизвестни лица и предмети, признаци и числа, когато се пита за тях.
-
Видове въпросителни местоимения:
|
ед.ч.
|
мн.ч.
|
м.р.
|
ж.р.
|
ср.р.
|
За трите рода
|
За лица
|
кой
|
коя
|
кое
|
кои
|
За предмети
|
кое, какво (що)
|
За признаци
|
какъв
|
каква
|
какво
|
какви
|
За притежание
|
чий
|
чия
|
чие
|
чии
|
За количество
|
колко (колцина – за лица)
|
-
За лица – Кои са те? , Коя е тя?
-
За предмети – Кое е ябълковото дърво? Какво е това? Що е местоимение?
-
За признаци – Какви са твоите намерения ?
-
За притежание – Чия сестра живее в Париж?
-
За количество – Колко души дойдоха на концерта?
С въпросителните местоимения обикновено се образуват въпросителни изречения, най-често в диалог.
-
Въпросителното местоимение за лице кой, употребено самостоятелно, има падежни форми:
Именителен падеж – кой
Винителен падеж – кого
Дателен падеж – на кого (кому – остаряла форма)
Кой е най-богат и доволен?- Местоимението кой е в именителен падеж и изпълнява службата на подлог
На кого най-много имаш вяра?- Местоимението на кого е форма за дателен падеж на въпросителното местоимение кой. Кого е употребено с предлог (на) и изпълнява служба на непряко допълнение.
Кого видя вчера? - Местоимението кого е форма за винителен падеж на въпросителното местоимение кой. То изпълнява служба на пряко допълнение.
-
Въпросителното местоимение се използва като свързваща дума в сложно изречение. Пред него се пише запетая само при повторна употреба на въпросителното местоимение. Например: Всеки ученик трябва да знае кои са националните ни герои. Кой не знае Чавдар войвода, кой не е слушал за него?
-
Формите на въпросителните местоимения кой и чий за ед.ч. са едносрични и се пишат с й, а формите за мн.ч са двусрични думи и се пишат с и - кой-кои, чий-чии. Чии са тези хубави рисунки? Чий е този химикал?Кой е най-високият планински връх в България?Кои са най-високите планински върхове в Европа?
-
Когато въпросителното местоимение не е подлог, употребява се самостойно и се отнася за лица, използваме формата за винителен падеж: Кого извикаха?, а не Кой извикаха?
ЗАДАЧИ:
-
Употребете една от двете форми:
-
(Кой, Кого) видя?
-
(На кой, На кого) каза?
-
Това е ученикът, (който, когото) наградираха.
-
С (кой, кого) излезе?
-
Какви грешки допускат разговарящите по телефона? Редактирайте текста.
-
Ало, кой търсите?
-
Катерина.
-
Няма я. К’во да и предам?
-
Дали ще се върне скоро?
-
Аз ми се струва че шъ закъсней.
-
Напишете по едно изречение, в което са употребени следните въпросителни местоимения: кой, кого, на кого, кому.
-
Кое е общото и кое – различното в смисъла на повтарящата се в трите изреченния дума какъв. Определете вида им по цел на общуване.
-
Какъв сок искате?
-
Какъв студен сок!
-
Попитах ви какъв сок искате.
Домашна работа: стр. 88, упр. 20 и упр. 24
Край на часа
Базов учител: Тоня Раева
СОУ „Пейо Яворов” – гр. Пловдив
Учебник по Български език за 5. Клас
Издателство – Булвест 2000
Сподели с приятели: |